Vechtpartijtje bij bezoek burgemeester aan moskee Kandidaatstelling CDA moet opener Binnenland Eenderde Turkse gezinnen fraudeert met kinderbijslag Trein en vrachtwagen botsen TNO: Geen ziekmakende stoffen in KLM-hangar Justitie overweegt hoger beroep over mistongeval Nederland twee jaar voorzitter sanctiecomité Veiligheidsraad Postbezorging rond kerst en nieuwjaar. ader mishandelt kind met bijl 15TERDAMIn Amsterdam-Noord is gistermiddag een zevenja- rjongetje door zijn vader met een bijl mishandeld. De vader ieg het kind op straat met de bijl op het hoofd. Het kind raak- direct buiten bewustzijn en verkeerde gisteravond nog in le- nsgevaar. Het gaat om een gezin waarvan de moeder met iar zoontje al enige tijd in een Blijf-van-mijn-lijf-huis is onder doken. De ontmoeting tussen de vader en het zoontje vond iats buiten het opvanghuis. Het jongetje verbleef een paar r bij een gastgezin in Amsterdam-Noord, volgens de politie nnissen van de familie. loeder dode baby opnieuw vervolgd ierkerk aan den ussel» De moeder van de op 12 juni in in Ou- rkerk aan den IJssel gevonden dode baby wordt opnieuw ver- ilgd. De vrouw wordt er nu van verdacht het lijkje te hebben rborgen. Justitie kon niet bewijzen dat het kindje nog leefde en de 19-jarige vrouw uit Ecuador het achterliet. Ze kon daar- a niet worden vervolgd voor doodslag of moord en werd ovj arom op 19 augustus van dit jaar vrijgelaten. Sindsdien is zij Dorloos verdwenen. De illegaal in Nederland verblijvende duw bracht op 6 juni tijdens een paardenmarkt en braderie in gra iderkerk haar kindje in de bosjes ter wereld. •bv ientallen vogels dood door vervuiling me iqelburgVele tientallen vogels zijn de afgelopen dagen voor iZeeuwse kust ten prooi gevallen aan een chemische substan- in het zeewater. Volgens de Werkgroep Noordzee en vogel- vang De Mikke gaat het om een stof die wordt gebruikt om astic en rubber soepel te maken. De vondst geeft volgens de ganisatie aan dat gebruik en vervoer van chemische stoffen zee nog lang niet altijd op een milieuvriendelijke manier ge urt. Alleen al in de Middelburgse vogelopvang De Mikke wer- n tot dusverre 250 besmeurde vogels binnengebracht. Slechts ventig dieren van deze groep overleefden de vervuiling, ild teeds meer kerstbomen oui' n haag Bijna 43 procent van de Nederlandse huishoudens :erl eft geen last van de donkere dagen voor kerst. Zij hebben in- s ko ddels een kerstboom staan. Dat is 1 procent meer dan vorig link r. Vooral de kerstboom met kluit is favoriet, ruim 60 procent n de verkochte bomen heeft er een. Dit blijkt uit cijfers van 'gis (Productschap Tuinbouw. Ook de verkoop van kunstbomen eg in vergelijking met vorig jaar. Bijna 8 procent dit jaar tegen elei rocent vorg jaar. Ruim 10 procent van de gezinnen in Neder- 1(i heeft meer dan één kerstboom staan Opvallend is dat de rstboom in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag minder po- een lair is. Wellicht heeft dat te maken met de prijs, want een n b< rstboom kost in de Randstad meer dan in de rest van het aar id. ga* mgeren kraken vijftien woningen „jai echt Een groep van honderd jongeren heeft gisteren in ,nki recht vijftien woningen gekraakt. De woningen maken deel van een complex van 150 woningen in de wijk Lombok, die onenkort tegen de grond gaan. De krakers beschuldigen wo- igcorporatie Mitros ervan geen duidelijke plannen te hebben or de vervangende nieuwbouw. Een woordvoerder van Mi- zoii szegt dat er contracten zijn met zowel een sloopbedrijf als lorf aannemer en dat de sloop begin januari van start gaat. Mi er 6 gaat er daarom vanuit dat de officier van justitie op korte mijn beslist dat de krakers de huizen moeten verlaten. rlijk [ea krijgt 22.000 protestkaarten sterdam De Socialistische Partij (SP) heeft de afgelopen zes ;en 22.000 gele kaarten verzameld tegen kinderarbeid bij de raardiging van producten voor het woonwarenhuis Ikea. SP- nerlid Poppe biedt de protestkaarten morgenavond aan bij Amsterdamse vestiging van het Zweedse concern. De SP ;ft Ikea tot begin januari de tijd om helderheid te verschaffen er haar positie ten opzichte van kinderarbeid. Levert dit rstbestand' niets op, dan zal de SP de klanten van Ikea wel- gaan oproepen bepaalde producten niet meer te kopen, woordvoerder van Ikea Nederland liet eerder weten mordi- i tegen kinderarbeid te zijn. Deze bedrijfsopvatting is volgens opgenomen in contracten met leveranciers. ikker voorlopig nog niet voor rechter ütmund De Duitse officier van justitie Maass weet nog niet hij oud-Nederlander Herbeitus Bikker kan aanklagen wegens rlogsmisdaden. Wel heeft hij een nieuwe Nederlandse getui- ontdekt, die al jaren in Australië woont. De nu 83-jarige Bik- zou verantwoordelijk zijn geweest voor de dood van verzets- n Jan Houtman en onderduiker Herman Meijer. De man was ivaker in het gevangenenkamp Erica bij Ommen. Na de oor- veroordeelde een rechtbank Bikker tot de doodstraf, maar werd later omgezet in levenslang. In 1952 vluchtte de oor- Xsmisdadiger naar Duitsland. Daar woont hij nog steeds in de van Dortmund. ™»«V ongerstakers in Marokko geven op ihaag/rabat De vijf Nederlandse gevangenen in de Marok- vanei jt n onb er val aar de ma' kin' mse Oukacha-gevangenis in Casablanca hebben hun hon- staking gisteren beëindigd. Een andere Nederlandse gedeti- erde die in de Saleh-gevangenis in de Marokkaanse hoofd- er Jo: d Rabat verblijft, besloot dezelfde dag in hongerstaking te dih n. Met zijn actie wil de man overplaatsing naar Nederland alin? wingen, zo heeft hij de ambassade in Rabat laten weten, het n ar dal is volgens minister Van Aartsen van buitenlandse za- eic® onmogelijk. De ambassade zal de man de komende tijd wel beste kunnen ondersteunen. oop weeshuis uit 1652 mag Isgen Nijmegen mag het monumentale RK Weeshuis uit 12 in het centrum van de stad slopen om plaats te maken Dr een ultramodern bouwproject. Dat heeft de bestuursrech- in Arnhem gisteren beslist in een procedure die tegen de LJ K op was aangespannen. De gemeente wil hier Flash Gordon, ultaat van een Europese architectuurwedstrijd, realiseren: uit ondef woont°rens met winkels. Er lopen nog een bodemprocedu- ffecte 'ij de Raad van State en diverse bezwarenprocedures bij ge- et eep ente en provincie, ist'. D pap» naat akkoord Verdrag Amsterdam haag Een ruime meerderheid in de Eerste Kamer heeft gis- en zijn goedkeuring gehecht aan het Verdrag van Amster- n. Alleen de kleine christelijke partijen en GroenLinks stem- Hegen. Met de instemming van de senaat is de Nederlandse ificatieprocedure van de vorig jaar tot stand gekomen revisie en zlJ i het Verdrag van Maastricht voltooid. In navolging van de ot 03 eecje KaHjg,. drong de senaat er bij premier Kok op aan er- Tte waken dat de EU niet blijft steken bij 'markt en munt', ar rrieer oog krijgt voor democratie, transparantie en culture el bversiteit. eel fouten bij uitkeringen' LRmeer Er worden 'zorgwekkend' veel fouten gemaakt bij 'vaststellen van de hoogte en de duur van de uitkeringen, die slotsom komt het College van Toezicht Sociale Verzeke- gen (CTSV) in het jaarlijkse rechtmatigheidsonderzoek. :nj|atssecretaris Hoogervorst (sociale zaken en werkgelegen- en rken aten' d) kondigde gisteren een onderzoek aan naar de mogelijkhe- 'om het aantal fouten te verminderen. De organisaties die 1 gen voor de uitvoering van WAO (arbeidsongeschiktheid), pinnj f(ziektewet), WW (werkloosheidswet) en toeslagenwet (die rug b )et voorkomen dat uitkeringen beneden het minimum-ni kt, n» lu zakken) maken veel meer fouten dan toegestaan, net de Aanvaring Marokkaanse jongeren en politie in Amsterdam geen incident ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienste Onderzoek Sociale Verzekeringsbank Wat was bedoeld als een vredesmissie en een waarschu wing van burgemeester Patijn in een Marokkaanse mos kee in Amsterdam-Oost, ontaardde gisteravond in een vechtpartijtje. De politie moest de gelovigen uit elkaar halen. Een groepje was boos omdat er niet met hen was overlegd over Patijns bezoek. Vermoedelijk raakten twee mensen lichtgewond. De burgemeester keerde onver- richterzake huiswaarts. amsterdam anp Patijn bezocht de moskee naar aanleiding van de rellen die af gelopen weekeinde uitbraken tijdens een demonstratie tegen de bombardementen op Irak. De rellen op het Museumplein, waarbij stenen werden gegooid en een agente in het ziekenhuis belandde, kregen 's avonds nog een staartje in Amsterdam- Oost. Daar liep een poging om een relschopper te arresteren uit de hand. Er werd wederom met stenen gegooid en de poli tie voerde charges uit. De rust keerde rond half elf 's avonds terug. Zes mensen werden zon- Na de rellen kondigde de po litie aan hard op te zullen tre den tegen de relschoppers. Jon geren die worden herkend lo pen ook de komende dagen nog kans opgepakt te worden. Gisteren besloot burgemees ter Patijn in overleg met het stadsdeel Oost en het bestuur van de moskee aan de Celebes- straat om de geloofsgemeen schap voor het gebed voor de Rammadan toe te spreken. Hij wilde zijn bezorgdheid uiten en waarschuwen dat hij het optre den van de harde kem rel schoppers niet accepteert. Bij zijn verschijnen ontstond ech ter een hevige woordenwisse ling in het Marokkaans en uit eindelijk een vechtpartij tussen de gelovigen. Volgens de politie was een man zo boos dat hij zichzelf verwondde toen hij een ruitje intrapte. Een ander zou een messteek hebben opgelo pen. Hij is echter in het tumult spoorloos verdwenen. Het moskeebestuur heeft Pa tijn beschermd, aldus een poli tiewoordvoerder. Ook heeft het bestuur de burgemeester laten weten het voorval te betreuren. Betrokkenen zouden alternatieve mogelijkheden be kijken om de burgemeester zijn boodschap te laten overbren gen. Aanvaringen tussen de politie en voornamelijk Marokkaanse jongeren in Amsterdam-Oost zijn volgens hulpverleners in de buurt geen incident meer. Een week geleden was er ook al sprake van een rel waarbij twee agenten gewond raakten. Voor de Nederlandse Politiebond is de maat vol. Het komt volgens H. van Rijn van de bond te vaak voor dat agenten gewond raken bij rellen. Hij roept de gemeen tepolitiek op tot actie. Er zijn na aanvaringen dit voorjaar in Am sterdam-West twee rapporten geschreven, maar daarna ge beurt er niets meer, aldus Van Rijn. opheusdenEen brandweerman bekijkt de schade aan de snoet van de trein die gisteren op een onbewaakte overweg bij Opheusden in botsing kwam met een vrachtwagen. Bij het ongeluk vielen zes gewonden. De vrachtwagen met puin belandde in een naast het spoor gelegen sloot. Het treinverkeer tussen Tiel en Eist was de hele dag gestremd. foto Raphael drent amstelveen anp De onderzoeksinstelling TNO heeft geen verband kunnen leggen tussen gezond heidsklachten van KLM-werknemers en de opslag van wrakstukken van de in 1992 ver ongelukte El Al-Boeing in Hangar 8 van KLM op Schiphol. Dat is de uitkomst van een onderzoek van TNO. De enige relatie die TNO kan leggen tus sen de wrakstukken en de stoffen in Han gar 8 is het verarmd uranium dat in de ge nomen stofmonsters is aangetroffen. De concentratie daarvan is echter zo laag, dat daarbij geen gezondheidsrisico aanwezig is. Eerder dit jaar liet de KLM al weten dat er in de hangar, waar in het verleden brok stukken van de Boeing van El Al gelegen hadden radioactieve straling was aange troffen. Bovendien kampten tussen de 150 en 200 personeelsleden van KLM, die regel matig in de hangar kwamen met vage ge zondheidsklachten van uiteenlopende aard. De bedrijfsleiding en de Onderne mingsraad besloten gezamenlijk een op dracht aan TNO te verstrekken voor nader onderzoek. KLM gaat zich nu verder richten op de begeleiding van de betrokken werknemers. Directeur personeelszaken C. van Wouden berg: „Nu blijkt dat we de klachten niet kunnen herleiden tot werkzaamheden ver richt in Hangar 8, kunnen we voor de men sen in elk geval al het mogelijke blijven doen om de klachten te verklaren en te ver helpen." Volgens bestuurster J. Smeets van FNV Bondgenoten blijven de betrokkenen van mening dat de waarheid niet helemaal bo ven tafel is gekomen. Zij denken dat dat onder andere komt. doordat het onderzoek pas zes jaar na het opslaan van de brok stukken heeft plaatsgevonden. utrecht anp-gpd Het CDA gaat zich de komende maanden beraden op een nieu we procedure voor de benoe ming van een voorzitter. De kandidaatstelling moet opener. Dat bleek gisteravond op een vergadering van het partijbe stuur in Utrecht. Het CDA-partijbestuur verga derde langdurig over het partij voorzitterschap en over de in vloed van de regio's in de partij. De afgelopen maanden ont stond veel rumoer in de partij, nadat bekend werd dat CDA- fractievoorzitter De Hoop Scheffer in het dagelijks bestuur van de partij een veto zou heb ben uitgesproken tegen de Bra bantse gedeputeerde Van Geel als mogelijke partijvoorzitter. De Hoop Scheffer zou Van Geel niet zien zitten omdat de ze het voorzitterschap full-time wilde uitoefenen. Zijn favoriete kandidaat Van Rij opteerde voor een part-time-voorzitter- schap en zou daarom minder bedreigend zijn voor het poli tiek leiderschap van De Hoop Scheffer over het CDA. Kort na het rumoer over de voorzitterskwestie lieten achter- CDA-fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer belt mobiel naar huis na de lange vergadering van het partijbestuur, foto anp vincent boon eenvolgens de afdelingen Lim- Provinciale Statenverkiezingen burg, Brabant en Gelderland maar op vakantie te gaan, om- weten autonomer van het lan- dat men het optreden van de delijk CDA te willen opereren. CDA-fractie in de Tweede Ka- Vanuit Brabant kreeg de Ka- mer meer hinder dan voordeel merfractie zelfs het advies een zou hebben. Andere afdelingen maand voor de aanstaande reageerden geirriteerd op de amsterdam anp Geen tweeling, maar wel dub bele kinderbijslag. Voor 163 ge zinnen in het oosten'van Tur kije bleek fraude met Neder landse kinderbijslag heel een voudig te zijn, door een twee- of meerling op te geven als er één kind geboren was. Uit een steekproef van de Sociale Ver zekeringsbank (SVB) onder 463 gezinnen bleek dat 163 van hen minder kinderen hadden dan was opgegeven. Bij de SVB rees twijfel toen bleek dat het aantal tweelingen in het oosten van Turkije vier keer zo groot was als elders in het land. Uitgebreider onder zoek wees uit dat frauderende families er gemiddeld meer dan twee kinderen bij verzonnen. Nederland betaalde kinder bijslag voor 2041 kinderen, van wie er 373 niet bestaan. In to taal is per jaar 750:000 gulden (23.000 per huishouden) aan Itinderbijslag ten onrechte uit gekeerd. In 33 gevallen is de be taling inmiddels stopgezet, om dat de fraude is aangetoond. Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken laat via een woordvoerster weten de situa tie „zeer ernstig' te vinden. Volgens de staatssecretaris on derstreept de fraude het belang van de Wet beperking export uitkeringen, die nog door de Eerste Kamer moet. Die wet be paalt dat het recht op uitkering gebonden is aan wonen in Ne derland of een land waarmee een verdrag over sociale zeker heid, inclusief regels voor de controle, is afgesloten. Met Tur kije heeft Nederland nog geen verdrag, maar daar wordt aan gewerkt. Tot nu toe is onderzoek ver richt in 31 Turkse provincies. In 1999 krijgt het onderzoek een vervolg in andere provincies. In totaal wordt voor 13.000 kinde ren in Turkije voor een bedrag van 30 miljoen gulden per jaar kinderbijslag betaald. Volgens de SVB is het te vroeg om te concluderen dat de steekproef representatief is voor heel Tur kije. Ontzegging rijbevoegdheid gewenst haarlem plof van joolen vervolg voorpagina Het openbaar ministerie over weegt in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak in de zaak van het mistongeval op de A9. De onvrede van justitie richt zich vooral op de voorwaarde lijke ontzeggingen van de rijbe voegdheid. Justitie wilde dat de rijbewijzen van de vier hoofd verdachten voor een aantal maanden werden ingetrokken. Persofficier van justitie C. Hemmes-Boender zegt verder in grote lijnen tevreden te zijn met de vonnissen. De taakstraf fen die de rechtbank de hoofd verantwoordelijken oplegde, zijn conform de eis. Dat de rechtbank in grote lijnen is meegegaan met het openbaar ministerie, vindt Justitie posi tief. Vooral omdat dit de eerste keer was dat de hoofdverant woordelijken van een ketting botsing werden vervolgd. Dit was mogelijk dankzij de inzet van een speciaal team van het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD). De advocaat die optreedt na mens een 33-jarige verdachte uit Aalsmeer is teleurgesteld over de uitspraak. De vrachtwa genchauffeur is volgens de raadsman ten onrechte veroor deeld. Op de zitting stelde hij dat niet was bewezen dat zij let sel had toegebracht. Of zijn cli ënt hoger beroep laat aanteke nen, kan de raadsman nog niet zeggen. „Het wordt nu een principezaak en het is aan mijn cliënt of ze ermee wil doorgaan of dat ze haar leven weer wil oppakken. Dankzij de voor waardelijke ontzegging be houdt ze in ieder geval haar baan, maar ze heeft nu natuur lijk wel een strafblad." Irak, herhaalde Van Aartsen dat het optreden van de Amerika nen Britten een „nederlaag voor de diplomatie" vormde, maar niettemin „onvermijde lijk" was. De diplomatie is nu echter opnieuw aan de beurt, stelde hij. De minister merkte voorts op dat hij nog steeds ge looft in een rol van de VN-in- spectiemissie, Unscom, die moet controleren of alle moge lijkheden tot het produceren van massavernietigingswapens in Irak zijn verdwenen. De mi nister gelooft echter niet dat de inspectie in de huidige vorm kan terugkeren. Irak heeft zelf overigens al laten weten dat de Unscom niet langer welkom is. den haag «anp Nederland treedt de komende twee jaar op als voorzitter van het sanctiecomité van de VN- Veiligheidsraad. Dat maakte minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken gisternacht bekend tijdens het goedkeu- ringsoverleg met de Eerste Ka mer over het Verdrag van Am sterdam. Nederland zal als tijdelijk lid van de Veiligheidsraad en voor zitter van de sanctiecommissie kijken naar een mogelijke uit breiding van het olie-voor- voedsel-programma naar Irak. Naar aanleiding van vragen over de Nederlandse steun aan de operatie Desert Fox tegen zuidelijke rebellie. De toekomstige CDA-partij- voorzitter Marnix van Rij zal binnenkort een ronde te maken langs de provinciale afdelingen, om hun wensen te inventarise ren. Een voorstel van partij voorzitter Helgers om een spe ciale commissie in te stellen die de rol van de afdelingen gaat onderzoeken, werd door het partijbestuur afgewezen. „De provinciale voorzitters zullen dat zelf gaan doen", aldus Hel gers. „Het is het beste dat dat nu vanuit de basis van de partij gebeurt." Het partijbestuur kreeg enige uitleg van Helgers over de be noeming van zijn opvolger, maar hij weigerde helemaal openheid van zaken te geven over de affaire. Het partijbe stuur heeft zich daar nu wat morrend bij neergelegd. Jaap de Hoop Scheffer ging tijdens de vergadering met geen woord op de affaire in. Hij zei tevreden te zijn met de uitkomst van de bijeenkomst. „Het CDA is een partij van eenheid in verschei denheid: Limburger met de Limburgers en Fries met de Friezen." Op ie en 2' kerstdag en op nieuwjaarsdag zal er géén post bezorging en géén buslichting plaatsvinden. De laatste buslichting voor kerst is op donderdag 24 december; de eerste postbezorging na kerst is op maandag 28 december. De laatste buslichting voor nieuwjaar is op donderdag 31 december; de eerste postbezorging na nieuwjaar is op zater dag 2 januari. Houdt u er rekening mee dat uw post er vanwege de feest dagen wat langer over kan doen dan u normaal gewend bent Let op: rouwbrieven. Mocht u rouwbrieven of zakelijke post te versturen hebben, stopt u deze dan niet in de rode brievenbus Van maandag tot en met vrijdag kunt u uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) en zakelijke correspondentie afgeven op het postkantoor. In het weekend en op nieuwjaarsdag worden uw rouw brieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) gratis bi) u thuis opgehaald.U kunt op die dagen van 13.00 tot 17.00 uur bellen met de speciale Klantenservicelijn: 0800-0456 (gratis). Voor meer informatie kunt u bellen met PIT Post Klanten service 0800-0417 (gratis).

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3