Horen met je ogen Geboorte aehtling is 'vreselijk TV WEER Het Gesprek van de Dag Zuidpoolexpeditie verzekerd van een 'witte kerst' s ick building DINSDAG 22 DECEMBER 1998 Geesink en het gerucht Het bericht was opgenomen in vrijwel alle Nederlandse tv-jour- naals: Anton Geesink lijkt één van de eerste slachtoffers te zijn van het interne IOC-onderzoek naar corruptie van zijn leden bij de toe wijzing van de Spelen, met name die van Salt Lake City in 2002. Als bron van dat opzienbarende nieuws werd het Duitse weekblad Der Spiegel gegeven. Desgevraagd verklaarde Geesink zich volmaakt onschuldig re achten en ook nog niets van her IOC-bureau te heb ben gehoord. Hij toonde zich verontivaardigd dat men het bericht van het Duitse blad in Nederland zo maar in circulatie had ge bracht. Der Spiegel noemde inderdaad alleen zijn naam in verband met de corruptie, zonder bron, zonder enig bewijs, zonder nadere onderbouwing te geven. Ik kan mij de verbolgenheid daarover van de oud-olympisch judokampioen wel indenken. Weliswaar is Der Spiegel een blad met een zekere faam, maar dit bericht was inhou delijk veel te dun om het zo maar in Nederland over te nemen. Ethisch acht ik het onverantwoord dat tv- en sportjournaals er zo onbekommerd mee aan de slag gingen. Stel dat er straks niets van waar blijkt te zijn? Dan is zijn naam intussen toch maar ernstig be klad. Een wat vrolijker onderwerp. Met groot plezier heb ik de Friese boer Boumaeen stevige vijftiger zo te zien, aangehoord in De Stoel van Rik Felderhof. Hij woont al vele jaren samen met zijn moeder, door hem 'vrouw Bouma'genoemd. Mooie uitspraken had hij, zoals 'de mensen zijn veel te schoon, daardoor hebben ze te weinig weer stand. Neem mijn moeder. Heeft eén prachtvel en gaat nooit onder de douche'. Moest hij nou niet eens trouwen? 'Ach, ik hou van alle vrouwen, anders was ik al lang getrouwd geweest'. Eenmaal in zijn leven luid hij verkering gehad, maar na zeven weken was de lol eraf geweest. Mocht toch een vrouwzijn pad kruisen dan liefsteen rooie. want bij rooie koeien, luid hij geconstateerd, zaten ook de meeste vonken. 'Kleur stelt nooit teleur'. Maar nee. toch maar niet. 'Als ik een vrouw laat aanrukken dan moet ik hier weg want zo'n vrouw samen met mijn moeder op de boerderij dat zou niet gaanPrach tig toch zo'n zin: Als ik een vrouw laat aanrukkenDaar kan niets tegen op. Bewolking en regen De afgelopen nacht stroomde wat zachtere lucht ons land binnen. Dit ging gepaard met wat lichte regen, in het algmeen viel minder dan 1 mm. Van het westen uit klaarde het in de loop van de dag wat op. Van avond zijn er nog enkele opklaringen, maar in het algemeen neemt de bewolking toe en mogelijk valt later in de nacht al wat lichte regen. De temperatuur wordt niet veel lager dan 5 graden Morgen is het bewolkt en van tijd tot tijd regent het, grote hoeveelheden worden niet ver wacht. De zuidwestelijke wind is matig, langs de kust krachtig. De maximumtemperatuur is 7 graden. Ook donderdag is er veel bewolking en regent het enige tijd. Bij een matige tot krachtige zuidwestelijke wind wordt het opnieuw 7 graden. Op eerste kerstdag voert een stevige zuidwestelijke stroming nog wat zachtere lucht aan: de temperatuur loopt dan op tot circa 9 graden, op een bewolkte dag waarop het geruime tijd regent. Ook op tweede kerstdag regent het nog af en toe. Zondag is de kans op regen iets kleiner en kan de zon even tevoorschijn komen. Het weer in onze omgeving staat helemaal onder invloed van actie ve oceaandepressies die ten zuiden van IJsland naar het noord oosten trekken. De bijbehorende fronten trekken daarbij over ons land. Zacht weer met de kerstdagen is in ons land gebruikelijk. Vo rig jaar liep de temperatuur op kerstavond in onze omgeving op tot 12.5 graden. Op 23 december 1977 werd op Schip hol zelfs 15.5 graden gemeten. Koud is het In het hoge noorden van Europa, waar kou de lucht vanuit het poolgebied is binnengestroomd. In Sodankyla in Fins Lapland was de minimumtemperatuur vanmorgen -31.9 graden. Het sneeuwdek is daar aange groeid tot 1.35 meter. Ook in de buurt van Stockholm was het met -15 tot -20 graden koud. JOS BROEKE COMMENTAAR Terechte straffen mistonseval De Haarlemse rechtbank heeft gisteren vier vrachtwagenchauf feurs bestraft die twee jaar geleden betrokken waren bij het mist- ongeval op de A9. Een terechte beslissing want hoewel er geen op zet in het spel was. zijn de chauffeurs door hun rijgedrag verant woordelijk voor de dood van drie mensen. Bij het ongeluk raakten 49 mensen gewond. Hopelijk werkt de uitspraak als een waarschu wing voor hun collega's en, misschien wel nog wel nog belangrij ker, richting hun bazen. Want de transportwerkgevers mogen in deze kwestie hun verant woordelijkheid niet ontlopen. Op de zitting in Haarlem vertelde een verdachte hoe zijn baas hem opjoeg. Een rit waarvoor de chauffeur anderhalf uur nodig meende te hebben, moest hij in een uurtje volbrengen. De enige oplossing voor dit dilemma was flink gas geven. Zijn baas neemt in dergelijke gevallen de eventuele boe te wel voor zijn rekening. Meestal gaat dit goed. maar op 24 januari 1997 dus niet. De strafmaat is in dit geval minder van belang. De chauffeurs kre gen allen werkstraffen opgelegd en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Ze komen er dus met een waarschu wing vanaf. Veel belangrijker is de signaalwerking van het vonnis richting werkgever. Ondernemers moeten hun chauffeurs met een haalbare planning op pad te sturen. Ze weten heel goed dat haast risico betekent; gevaar oplevert voor hun werknemers en vooral ook voor de overige verkeersdeelnemers. Leren zij niets van het vonnis dan moeten ze de volgende keer maar zij aan zij met hun chauffeurs terecht staan. Maar de chauffeurs gaan in deze zaak zelf zeker ook niet vrijuit. Ze mogen zich domweg niet beroepen op werkdruk. Wanneer de baas hen onder druk zet, is het aan de trucker om zijn hersens er bij te houden en zijn gezond verstand te gebruiken. Misschien moeilijk in een beroep met een macho-imago. Maar het is abso luut niet vol te houden dat de chauffeurs in januari '97 niet laak baar handelden. Iedereen weet dat negentig kilometer per uur rij den met een vrachtwagen in de mist gevaarlijk is. De transportondernemers wijzen er op dat langere rijtijden voor hogere kosten zullen zorgen. Uiteindelijk komen deze weer bij de consument op het bordje. Dat moet dan maar want geen prijsver hoging kan op tegen het prijskaartje dat aan een mensenleven hangt. Muziek wordt voor doven in gebaren vertaald Sinterklaas. Kerstmis. Wild geraas en loftrompetten. Allerwegen zingen vrolijke kinderstem metjes en engelenkoren het hoogste lied, vanachter stemmig verlichte ramen en vanuit de I' luidsprekers in de winkelstraat. Maar voor het slechthorende deel der natie gaan de paardei voetjes wel heel zachtjes en is de winternacht altijd stil. Wat betekent muziek voor doven? Hoe is het om buitengesloten te zijn van iets, wat horenden zoveel plezier geeft? Carisia Blok uit Ridder kerk is doof. Om precies te zijn: zeer slechthorend, want echt doof zijn de meeste 'do ven' niet. Meestal nemen ze al tijd nog wel iets waar, al dan niet met een hoortoestel. Carisia is 19 jaar. Een leeftijd waarop muziek, de idolen, de muziekzenders en de clips die ze vertonen een belangrijk onderdeel van gesprek zijn. Ook voor de Ridderkerkse. Van het beet je gehoor dat haar gegeven is, maakt ze optimaal gebruik. Zo was ze er ondanks haar gehoor- stoomis bij toen de Spice Girls in Nederland optraden. Met do ventolk. Carisia blij. Maar het viel tegen. „Die doventolk ge bruikte een andere gebarentaal dan ik van andere tolken ge wend ben en ik kon er niets van volgen, hoewel we hele maal vooraan stonden." In gebaren vertaalde muziek. Dat is één van de manieren waarop doven kunnen meegenieten. Carisia legt uit hoe dat in zijn werk gaat. „De tekst wordt Carisia Blok: Je gebruikt je mi miek, drukt gevoel uit met je hele lichaam." FOTO GPD RUDEN RIEMENS Er zijn in^Ik geval twee Ne derlanders die nu al verzekerd zijn van een witte kerst: Ro nald Naar en Coen Hofstede, de twee leden van de Zuid- poolexpeditie. Het tweetal heeft inmiddels zo'n 1400 ki lometer afgelegd van hun overtocht van het bevroren continent. Nog voor de jaar wisseling hopen ze de Zuid pool te bereiken. Ze zijn dan bijna op de helft van hun 3850 kilometer lange Trans Antarc tica Expeditie 98/99. Sneeuw tot zover het oog reikt, maar de kerstfeer van thuis zal dit jaar aan beide avonturiers voorbijgaan. Het begrip „donkere dagen voor kerst" bestaat op de Zuidpool (voorlopig) ook al niet: de zon schijnt en het wordt 's nachts niet donker. „Ik heb twee sigaren speciaal voor de gelegenheid. En we hebben kerstsoep met vermi celli in de vorm van dennen boompjes. Maar dat is het", zegt Hofstede. „Ik zal best wel aan mijn naasten thuis den ken natuurlijk. Maaf ik weet ook dat ik ze over zes, zeven weken weer terugzie." Ronald Naar is beduidend zakelijker: „Kerst? We lopen gewoon door?" De poolreizigers hebben in middels de wind flink mee. Sinds vorige week maandag scheert de expeditie met soms snelheden van 30 tot 40 kilo meter per uur over de ijsvlak te. Het duo geniet al ski-zeilend van de omgeving. Naar rept bijvoorbeeld over de schitte rende ijswanden (zastruki's), door de wind uitgesleten, of de lange ijsribbels. „Voor veel mensen klinkt het misschien saai, maar ik vind het schitte rend." „Het is heel erg leuk, heel erg zwaar en heel erg spannend", vat Hofstede zijn ervaringen samen. „Het is nog steeds spannend of we het halen." taald in gebarentaal. Een probleem is dat er verschillende gebarentalen zijn, net zoals je naast Nederlands ook Frans en Engels hebt." Zelfs bin nen één land kunnen verschillende gebarentalen gebruikt worden. Er wordt ook niet woord voor woord vertaald. „Zoals bij 'My heart will go on', van Céline Dion. Daarbij maak je eerst het gebaar voor hart, en dan voor 'laten gaan'." Maar hoe vertaal je de instrumentele gedeelten? Hoe ziet een akkoord, rit me, een solo, een noot er in gebaren taal uit? Carisia: „Je gebruikt je mi miek, drukt gevoel uit met je hele li chaam. Er zijn geen echte regels voor. Je mag je laten gaan. Een vertaling van muziek is dus altijd heel per soonlijk. Weet je wat een goed voor beeld is? Die muziekclip die je nu vaak bij de muziekzender MTV ziet: van Faithless, 'God is a DJ'. Die zan ger gebruikt gebarentaal terwijl hij horend is." Het beeld vult aan wat Carisia niet kan horen. „Door de clips op MTV of TMF kan ik extra van mu ziek genieten. De gezichtsuitdruk king, de lichaamshouding van de ac teurs, het verhaaltje, maken dat ik de muziek beter begrijp." Carisia heeft zelf ervaring met het tol ken van muziek. Ze zit in het doven- koor Open Handen, dat optreedt tij dens kerkdiensten. „Soms zingen de horende mensen en doen wij met onze handen mee. Soms gebaren wij alleen en kijken de horende men sen." Ook haar zus Helen, die nog slechter hoort, zit in Open Handen. Voor Helen valt er, ook mét hoortoe stel, niet veel plezier te beleven aan muziek. Carisia daarentegen vindt muziek 'beluisteren' heel belangrijk. Ze kijkt regelmatig naar muziekzen ders en zet vaak een cd op. „Een snelle om in de stemming te komen als ik ga sporten en een rustige voor de gezelligheid. Het liefst luister ik naar rustige nummers, zoals de meeste doven denk ik. House bij voorbeeld is vooral bassen en ritme, het gaat te snel óm er melodie of tekst in te herkennen. Je wilt het ook begrijpen, niet alleen maar boem boem horen. Snelle muziek, zoals rap, is voor doven wat lastiger." Céline Dion en Mariah Carey zijn en kele van haar favorieten.Als ik een rustig nummer vaak heb gehoord, kan ik de tekst uiteindelijk herken nen. Soms zoek ik teksten ook op, in de cd hoes, op Internet of achterin de hitkrant. Het is voor mij belangrijk dat ik het toch kan verstaan en met anderen, ook horenden, meepraten. Zo van, heb je dat en dat nummer ge hoord? Mooi hè!" Geboren slechthorenden die zelf mu ziek maken, zijn er niet veel. Op de meeste muziekscholen hebben ze er in ieder geval geen ervaring mee. „Ik zou graag in een horendenkoor zin gen, maar volgens mij zing ik vals", lacht Carisia. Het is dan ook moeilijk je stem goed te gebruiken als je hem zelf slecht kunt horen. Bij de repeti ties van Open Handen mogen de le den met de stem meezingen, maar tijdens de uitvoeringen van het geba- renkoor moeten ze stil zijn. „Waar horende mensen bij zijn, durf ik niet echt. Dus zing ik vaak in mijn slaap kamer. Soms zing ik stiekem mee tij dens de kerkdienst. Dan hoor ik me zelf van binnen zingen", bekent ze. Zingen geeft een fijn gevoel, vindt ze. Carisia en haar twee zussen zongen vroeger, toen ze klein waren, op Sin terklaasavond samen liedjes bij de schoorsteen. Vals of niet, gezellig was het. Ook op de dovenschool werd ge zongen. „Met de stem en de handen tegelijk." Ook dansen is een manier om vreug de aan muziek te beleven. „Ik dans graag. Vooral in de dovendisco. Daar danst iedereen maar wat en vaak wordt er op de dansvloer tegelijk druk gepraat met de handen", zegt Carisia. Voor de Vlissingse Fatima Vane (34), ook doof geboren, is dansen de énige manier om echt van muziek te genie ten. Zelfs mét hoortoestel hoort ze al leen wat onsamenhangende geluiden van de harde stukken die door de stil te heen breken. Ze danst op wat ze voor zichzelf 'trilgeluid' noemt, op de 'good vibrations' die via de vloer haar voeten in beweging zetten.Als ik met mijn horende vriendin in de dis co ben, wil ze soms de dansvloer niet op omdat er geen leuk nummer wordt gedraaid. Voor mij maakt het niets uit. Ik dans overal op: als het maar trilt." Haar slechthorende dochter kijkt vaak naar.muziekclips. Fatima ziet de muzikanten zingen en dansen, maar hoort niets. „Heel vaak voel ik me dan buitengesloten, of ik er niet bij hoor. Ik zou met mijn dochter willen kunnen praten ovi ar muziek die zij leuk vindt." Opvalli oi is dat Fatima, ondanks dat ze ziek >u niet kan horen, net als Carisia gra id zou willen leren zingen. „Ik heb» eens geprobeerd te zingen samen met mijn dochter, maar ze moeti 1( erg lachen. Als ik zing lijkt het me op praten." De 49-jarige Harry Mulder weetw het is om te kunnen horen en vervolgens te moeten missen. Als jongen zat hij voorin de klas om leraar te kunnen verstaan. Vanaf jeugd onderging hij een lange ree ooroperaties, met wisselend succ1 Van de goede tijden getuigt een rn pees. Op zijn 33ste werd hij na ee middenoorontsteking helemaal d en moest leren liplezen. „Ze vrot me nog in het ziekenhuis: vind je erg dat je nooit meer muziek kun ih horen? Ja, dat vond ik erg. Zeker i eft het zes jaar stil bleef. Toen pas ko dc dankzij de zoveelste operatie link r. weer iets horen. n Met het linkeroor vangt hij nog h p en hoge tonen op. „Zonder mijn eg tale hoortoestel ontgaat het hele )ro dengedeelte me. En dan nog mo< id me goed concentreren als ik naai r$t muziek wil luisteren. Tegelijk een |aj sprek volgen, dat lukt niet. Een bi rst wuste keuze is het: nu ga ik naari )d. ziek luisteren. In een café ontgaai me." Een koptelefoon is geen opl sing. „Mijn dove rechteroor mag )f afgesloten worden en daarbij, ik! alleen met links en dus altijd ma één kanaal of mono. Dat is een krec ling." Net als Carisia prijst hij de va om zijn service aan doven. „Bij mt Ceefax, een soort Teletekst, schrij >8C ze het erbij bij als de filmmuziek!or 1 andert: hard tromgeroffel, of zoits z Dat geeft weer iets van de verloren a dimensie terug. „Muziek is het e:15 8 ren van schoonheid via je oren", m' Harry. „Of van rotzooi natuurlijk want er is ook hele slechte muzit Daar valt wat hem betreft ook he Sinterklaas repertoire onder. „Ik vroeg laatst nog aan een vakkem van de supermarkt of hij er nietl va tergek van werd, de hele tijd dat ne bandje met Sinterklaasliedjes." En dan kan Harry weer wat een 1 rende niet kan: gewoon het gelui ,r uitzetten. rst| ONDINE VAN DER VLEUTEN c „Het is vreselijk dat dit is ge beurd. De kans dat die kinde ren het overleven of gezond blijven is heel erg klein." Zo reageert de Nijmeegse gynaeco loge dr. D.D.N. Braat op de be richten over de geboorte van een aehtling afgelopen week einde in de Verenigde Staten. Zij is voorzitter van de sectie IVF (In Vitro Fertilisatie) van de Nederlandse Vereniging van Obstetrie (verloskunde) en gy naecologie (vrouwenziekten). Voor de Amerikaanse aehtling - behalve veel te vroeg geboren, hadden de baby's ook een veel te laag geboortegewicht - vreest zij dat de kans groot is dat die ernstige ontwikkelingsstoornis sen zullen ondervinden. Uit de berichten maakt de vrouwen arts op dat de zwangerschap waarschijnlijk niet met een IVF- behandeling tot stand is geko men. „Het lijkt er meer op dat de zwangerschap het gevolg is van een te sterke hormoonsti mulatie. Hierdoor is waar schijnlijk een meervoudige ei sprong ontstaan." Volgens dr. Braat is een meer ling van meer dan twee kinde ren ook in Nederland zelden het gevolg van een IVF-behan- deling. Ook hier komt dit meestal door een te sterke hor moonstimulatie al dan niet ge combineerd met inseminatie. En mocht er zich bijvoorbeeld een vierling ontwikkelen dan bestaat de mogelijkheid die rond de tiende week van de zwangerschap met een abortus „te reduceren" tot een twee ling. Dat gebeurt in Nederland ongeveer 25 keer per jaar. Dr. Braat zegt er echter alles aan te doen om te voorkomen dat zo'n situatie zich voordoet. Dit door het terugplaatsen van slechts twee bevruchte eicellen bij IVF en een zo gering moge lijke hormoonstimulatie. Het is volgens de gynaecologe vaak lastig om toekomstige ouders ervan te overtuigen dat dit noodzakelijk is om ongewenste grote meerlingen te voorko men. „De kinderwens is zo groot dat men het daarmee vaak erg moeilijk heeft," aldus de gynaecologe, „ze willen al leen maar een zo groot mogelij ke kans op een geslaagde Zwan gerschap." Juist om de kans op grote meerlingen verder te ver- Ideinen, wil men in Nederland zelfs overgaan tot het terug plaatsen van slechts één be vruchte eicel. Want ook bij het terugplaatsen van twee be vruchte eicellen bestaat er een kleine kans dat één van beide eicellen zich ontwikkelt tot een eeneiige tweeling en er dus een drieling wordt geboren. „Maar in de Verenigde Staten is IVF ook een stuk duurder dan in Nederland. Om de kansen op een geslaagde zwangerschap te vergroten, worden er daarom vaak meer bevruchte eicellen bij de vrouw ingebracht dan absoluut noodzakelijk is,' dr. Braat. In Nederland worden over( z° veel meer meerlingen gel dan volgens berekeningen wacht mocht worden. Uitg kend is dat er jaarlijks rond 1700 tweelingen geboren as den moeten worden, terwij1111 zo'n 3100 het levenslicht zi Volgen dr. Braat is dit deels wijten aan kunstmatige be vruchting en deels omdat|HAl wen op oudere leeftijd kim ns( krijgen. Bij drielingen gold verwachting van 20 tot 25, werkelijkheid zijn het er roij R; 70 per jaar. In 1994 lag dit; tal nog op 121. „Die daling vvii vooral te danken aan het m dere aantal bevruchte eicel dat bjj IVF wordt teruggep! u b en vermindering van de h« moonstimulatie," aldus di Braat. or HANS SONDERS Nog niet zolang geleden stierf Piet Vroon, psycholoog en publicist. De omstandigheden waren droei'ig. Piet Vroon was in cle war en hoe zielkundig hij ook was, zijn eigen ziel heeft hij niet kunnen redden. Ik gedenk hem nog regelma tig. Wat hij in zijn boe ken over de mens en zijn psyche beweert klinkt niet alleen erg overtuigend, maar inspi reert boven- dien zeer tot eigen onder zoek. Is het inderdaad waar dat de pressieve men sen het beste zelfbeeld heb ben? Piet zegt het. Maar zijn ze dan depressief juist omdat ze zichzelf zo goed kennen, of, omgekeerd, heeft een depressief eenvoudig de energie niet meer om waarheid van zich af te slaan?- ik ben onmiddelijk mijn de pressieve kennissen gaan ondervragen. Ook Piets verklaring voor, bijvoor beeld, het sick-building-syndrome in 'Tranen Van De Krokodil') verdient nog vele jaren postume aandacht. Er zijn gebouwen, waarin mensen zich niet senang voelen en waar het ziekte verzuim na enige tijd de spuigaten uit loopt. Terwijl die gebouwen nu juist met de beste bedoelingen zijn ontwor- pen, met gegarandeerd de ideale werk- temperatuur en gegarandeerd de juiste hoeveelheid licht in de kamers. Aan alles is door de on twerpers ge dacht, maar waarom zijn de kantoor- slaven dan niet gelukkig? Dat komt, zegt Vroon, juist omdat de omstandig heden permanent ideaal zijn. In een ideaal gebouw is alles altijd hetzelfde, er verandert te weinig om onze zintui gen wakker" te houden. Zoals we een tikkende klok al heel snel niet meer horen omdat hij steeds hetzelfde tikt, zo verdwijnt bij gebrek aan tochtende gangen en afwisselende lichtinval onze complete omgeving. Een sick building is een plek waarvan onze zintuigen niet meer merken dat hij bestaat, een gebouw dat een gat in ons bewustzijn wordt. Dat is niet iets waar we acuut last van krijgen, maar na weken of maanden vertaalt het zich in hoofpij- nen, rugklachten en zelfbedachte griepjes. Het sick-building syndrome is niet anders dan gebrek aan prikkeling, en dat verhelp je niet met een kunst werkje in de gang en een nieuw verfje in de hal. Wat Vroon niet vermeldt, maar dat doe ik bij deze, is het andere nadeel van ideale omgevingendat er niets te kankeren valt. Zolang mensen met zijn twintigen in een te krap lekkend pandje zitten, betreffen alle klachten de huisvesting of zijn daar indirect op terug te voeren. Ook krapbehuisde me dewerkers vinden hun directe collega weliswaar een zak hooi. maar hun klacht zal zijn dat ze door ruimtege brek gedwongen een kamer met hem moeten delen. Niks aan te doen, en dat is te dragen. Het wrakke gebouw is trouwens ook een mooi mikpunt voor meer algeme ne ongenoegens, zoals iedereen die wel eens heeft. Met het verkeerde been uit bed, u kent dat. Maar zodra diezelfde werkende gemeenschap in een riante nieuwe omgeving terecht komt breekt -voor de directie totaal onverwacht- een golf van ongenoegen los. Voorheen werd bij onaardig gedrag het voordeel van de twijfel toegepast: je chef is in derdaad soms onaardig, maar hij heeft het ook niet makkelijk in dat tochten de kantoorkrot- de gedeelde smart schept ondanks alles een band. n dan gebeurt het: het bedrijf slaat zijn vleugels uiten vestigt zich in een riant bemeten Teringstein waar de vierkante meters voor het oprapen liggen. Bin nen een maand is het secretariaat ge decimeerd wegens ruzie-griep en chro nische airco-verkoudheicl. Vroeger kwam dan Piet Vroon voor 3000-, gul den per dagdeel de ruiten ingooien. Maar hij is niet meer. JUSTUS VAN OEL MENSELIJK PRINS BERNHARDondt kent morgen de AEX Effecte 'ij d beurs te Amsterdam het eer enti 'Aandeel in de toekomst'. D aandeel is een symbolisch, verhandelbaar waardepapi? de basis vormt van een nieu HAA campagne van het Wereld R tuurfonds (WNF). De prins; n president van het WNF. De delen worden .uitgegeven" vijftig gulden per stuk en zii niet in waarde stijgen of dal ,eecj( het rendement gaat naar de tuur. Een 18-jarige vrouw uitVI ^ver den is het afgelopen weeke slachtoffer geworden van ef nep-metamorfose. Een ont* de man nam haar onder vat voorwendselen mee naar de per 'voor een tv-programma' vroeg haar of ze aan een mei morfose wilde meewerkend haar lange haar af te latent pen. Eenmaal bij de kappc liet de man de zaak met dedelinggeld te gaan pinnet'ï2je Hij kwam niet meer terug.C et vc vrouw bleef gekortwiekt, n* mza nen in haar ogen en met de persrekening achter. 00 ee die

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2