Fritz Korbach stak de lont zelf aan Sport DINSDAG 22 DECEMBER 1998 Omstreden trainer maakte zichzelf onmogelijk bij De Graafschap SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky Ten, maandag 21 december: 2 - 3 - 9 - 12 - 16 - 18 - 26 - 41 - 46 - 48 - 49 - 53 - 55-57 -62-66-68-70-71 -79. (onder voorbehoud) VOETBAL Eerste divisie: Eindhoven - Helmond Sport 5-1 (3-1). 32 Tuasamu 0-1. 36 Kemble 1-1. 42. De Wolf 2-1 (eiger doei,. 45 Jussila 3-1, 75. 89. s" --i oot 5-1 Her acles - Go Ahead Eagles 0-2 (0-0). 58 Krüzer. 2-1. 69. Jansen 0-2 (eigen doe Stand aan kop: 1. Den Bosch 18-38. 2. Ee- 18-36. 3 Groningen 17-33. 4 -femonq Sper- 18-32. 8. G£ Eagies 18- 28, 11 E -ddO'/en 17-23, 18. Heracles 18-6 Straffen betaald voetbal: geschorst voor jk-, Mo s Jfec-t. "/<ee wedstrijden: De >'r:es 'Gambuu', Een wedstrijd: Zernan (Vi tesse.. Brijgg;nv (PSVi. Fortes Rcdr'ques 'AZ,. Van der Meer 'Spartai. Van Gcbbel Feyeroord,. ^oeiofsen (Zwolle). Goudmijn (Haarlem), Van Berkum (ADO Den Haag). Berisping: trainer Kruys (Cambuur). PAARDENSPORT Londen. CSI/W. Jachtspringconcours: 1. Skelton (GBr) Virtual Village Shov/time 37,10 seconden, 2. Coyle der) Vivaldi 38,41, 3. Lampard (GBr) Equity 38,71. 13 /an der Schans/Hadine 50,53. Tabel A, puissance: i Méndh (Zwi) Gravur 0 strafpunten in de derde barrage, 2. Davies (GBr; Satchmo, Tebbel 'Dui) Le Patron 4 in de derde barrage. 4 o.a. Dubbeldam/V&L Chanel 4 n de tweede barrage SCHAKEN Groningen. Internationaal toernooi. Man nen, invitatiegroep. Tweede ronde: Piket (Ned) - Termolinsky (VSt) 1/2-1/2, Asrian (Arm) - Almasi (Hon) 0-1, Milov (Zwi) - Ti- viakov (Rus) 1/2-1/2. Stand: 1. Tiviakov 1 1/2 punten, 2. Piket, Yermolinsky, Almasi, Milov 1 Vrouwen, invitatiegroep. Tweede ronde: Peng (Ned) - Stefanova (Bul) 1-0, Darchia (Geo) - Zhu (Chn) 0-1. Bobrowska (Pol) - Zhoekova (Oek) 0-1 Stand: 1 Zhoekova. Peng 2 punten. 3. Stefanova. Zhu 1 SKIËN Innsbruck. Mannen. Super G, wereldbeker: 1 Maier (Oosr 1.23.52, 2. Mayer (Oos) 1 24 25 2 Et-se Ces. 1 24.22 4 E:~'- harter (Oos) 1.24.31. 5. Salzgeber (Oos) 1.24,32. St. Moritz. Mannen, reuzenslalom: 1 Kol e (Noo) 1 55.03. 2. Wareman (Ned) 1 55.04. 3 Vik (Noo) 1.56.18. Rogla. Vrouwen, slalom-. 1. Khmek (Slo) 1 41.29. 2 Moser (Ned) 1.42.40. 3. Gaspem (Slo) 1.42,27 Ramsau. Vrouwen, reuzenslalom: 1 Gorgl (Oos) 1 57.13, 2. Felber(Oos) 1 57,95.8. De Quartel (Ned) 2.00,35. ZEILEN Sydney International Regatta, eindstan- Vrouwen. Europe: 1 Matthijsse (Ned), 2. Multala (Fin), 3. Bronicha (Pol), 5. Brou wer 470: 1. Taran/Patsjoltsjik (Oek) 43 punten, 21 Westerhof/Verbeek 162. Man nen. Finn: 1 Loof (Zwe) 29 punten, 8. Van Muyden 99 Laser: 1. Scheidt (Bra;. 2. Blackburn (Aus). 3 Ainslie (GBr), 5. Kats. Tornado: 1 Bundock/Forbes (Aus) 9, 2. Booth/Landenberger (Aus) 14, 3 Van Tey- nger Dercksef (Ned) 22, 4. Larsen/Van der Geest 30. Soling: 1 3eadsworth/Park- m/Syderharr 'GBr), 10. Heiner/Van Nie- kerk/De Ridder Wie nog dit jaar MAAKT £oede zaken wil HITMOGELIJK doen. rijdt nu direct naar onze showroom. Want nog slechts enkele weken kunt u profiteren tij dens de hoe-is-het-mogelijk-weken bij Fiat. Kom kijken naar de Fiat Seicento, Punto, Bravo. Brava, Marea Weekend én de Palio Weckend. Zoveel design, comfort en com pleetheid in één showroom? Dat is toch onmogelijk, zult u zeggen. Zeker met ook nog eens zo'n onweerstaanbaar financieel aanbod op bijna alle modellen: nu genieten van al dat moois en pas in januari 2000 betalen. Of een interessante financiering van T6 maanden te geil rentewaarbij uw voordeel kan oplopen tot f 2.200.-. Onmogelijk? Kom dan nu naar de hoe-is- het-mogelijk-weken van Fiat en kijk zelf wat er allemaal mogelijk is. En bent u in voor iets totaal vernieuwends, dan kunt u daar ook kennismaken met de Multipla Fiat: een compacte auto voor maar liefst 6 per sonen in een zeer opvallende vormgeving. KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 071 - 4071644 LEIDERDORP, AUTO BOOT B.V., WEVERSBAAN 12, TEL. 071 - 5898900 LISSE: AUTOBEDRIJF B. JOREN, HEEREWEG 178, TEL. 0252-414839 NOORDWIJK: B00T-RIALT0, VAN BERCKELWEG 34, TEL. 071 - 3640040 COMPLEET MET 36 MAANDEN TEGEN 0% RENTE OF PAS IN 2000 BETALEN. DOETINCHEM ERIK HAGELSTEIN HENNY HAGGEMAN/GPD Als een volleerd acteur ma noeuvreerde Fritz Korbach zich in de rol van slachtoffer. Zelfs VI schreef dat de ontslagen coach van De Graafschap ten prooi is gevallen aan een hetze. Het was vooral de harde supporterskern die de zwarte piet toegeschoven kreeg. De ontstemde superboe ren zwaaiden met witte zak doekjes en hieven spreekkoren aan. Een onverlaat belde hem 's nachts uit zijn bed. In zo'n vij andig klimaat kon de 53-jarige Fritz vanzelfsprekend niet wer ken. Als ik weg ben zijn het ge woon weer strontboeren", liet Korbach zich na zijn ontslag vol rancune ontvallen. Dat de trainer werkelijk slachtoffer is geworden van het bloeddorstige Achterhoekse pu bliek is een ongeloofwaardige theorie. Het is namelijk Kor bach zelf geweest die zijn laatste bedrijf in Doetinchem heeft geregisseerd. De Graaf schap presteerde matig. Het elf tal speelde verdedigend en voorspelbaar. Het kunstje van Korbach was na 38 maanden uitgewerkt. Een vent die dertig jaar rondloopt in de voetbal jungle weet precies hoe je in zo'n situatie een breuk moet forceren. De relatie tussen de trainer en de club is al veel eerder bekoeld geraakt. In augustus 1997 solli citeerde Korbach nadrukkelijk naar ontslag. Hij schoffeerde de Doetinchemse burgemeester Fokkens, omdat die de KNVB had laten weten dat er geen risi cowedstrijd werd toegestaan tij dens het jaarlijkse stadsfeest. Het risico voor de openbare or de was te groot. Voor Korbach was Fokkens een 'vervuiler, die de plaatselijke veldwachters laat paraderen bij het dorpsfeest'. Op zijn beurt voelde Korbach zich onvoldoende gesteund door zijn bestuur. Fritz zin speelde openlijk op een breuk, terwijl er vacatures waren bij geliefde clubs als Feyenoord en FC Utrecht. Van voorzitter Hyl- ke Enzerink mocht Korbach niet vertrekken. Hij berispte zijn trainer, maar weigerde hem de laan uit te sturen. Sterker nog, het contract met De Graafschap werd met een seizoen verlengd. Boteren En dat terwijl het nooit echt heeft geboterd tussen de Ach terhoek en de flamboyante trai ner. Zelfs in het seizoen 1996- 1997, toen De Graafschap op een achtste plek eindigde en zelfs nog een tijd derde stond, werd Fritz nimmer de lieveling van het publiek. Op de plek waar minder presterende voor gangers als Simon Kistemaker en Frans Körver werden beju beld, bleef het akelig stil als Fritz langs de lijn stond. Dat gebrek aan waardering moet Korbach pijn hebben ge daan. Waarschijnlijk is dat ook de achtergrond voor de beledi gende teksten die hij nu tot de superboeren sprak. Korbach wekte wel de indruk stevig in de schoenen te staan maar toch heeft hij een intense behoefte aan warmte en schouderklop jes. Hoewel hij in de jaren ze ventig werd gezien als kroon prins van het vaderlandse trai- nersgilde. bereikte Korbach nooit de top. Zou hij daarom ook steeds koketteren met de aanbieding die Feyenoord hem ooit deed? Vanaf het moment dat Kor bach op 31 oktober 1995 in Doetinchem arriveerde was zijn gezondheid een veelvuldig te rugkerend onderwerp. Tijdens zijn eerste ontmoeting met de Achterhoekse pers ging Korbach onderuit. Met het schuim op de mond werd hij naar het zieken huis gebracht. Twee dagen later stond 'ie weer op het veld. Alsof er niets was gebeurd. „Gepikt en gesteven", aldus de trainer. In totaal zou Korbach tijdens zijn periode in Doetinchem vier keer omvallen. Dat gebeurde twee keer tijdens het begin van de voorbereiding op het nieuwe seizoen (in juli 1997 en juli 1998), de laatste keer overkwam het hem in Sittard. Er is veel ge filosofeerd over de oorzaken van deze voorvallen. Talloze on derzoeken in diverse ziekenhui zen brachten geen aanwijsbare mankementen aan. het licht. Epilepsie was het volgens de artsen niet. „Misschien moet ik wat regelmatiger gaan leven. De enige regelmaat die ik ken is dat ik elke morgen ergens tussen half acht en kwart voor acht op sta", luidde zijn eigen conclusie. Voor een belediging meer of minder draaide Korbach zijn hand niet om. Een enkele keer toonde hij spijt, zoals op de avond dat hij arbiter Temmink de hemel in wenste na afloop van De Graafschap-Willem II (2-2). Temmink floot allerbelab berdst. Korbach was ziedend en haalde stevig uit. Toen de arbi ter vervolgens protest wilde aantekenen bij de KNVB. deed Fritz er nog een schepje boven op. Hij dreigde de scheidsrech ter met een rechtszaak. Later bond de trainer in. „Ik heb me verkeerd uitgedrukt. Wat ik be doelde was dat, als hij zo door gaat met slecht fluiten, hij niet in de hemel komt maar in de hel." De enigen die publieke bele digingen bespaard bleven wa ren de spelers van De Graaf schap. Nooit zette hij ze in het openbaar voor schut. Die loyali teit werd terugbetaald, de selec tie steunde hem door dik en dun. Er wordt verschillend gedacht over de voetbaitechnische en - tactische kwaliteiten van Kor bach. Zijn oefenstof is volgens sommige critici niet meer van deze tijd. Maar niemand hoeft Fritz te vertellen hoe je een team tot een eenheid smeedt. Er is dan ook geen enkele speler geweest die de afgelopen drie jaar iets lelijks over de trainer heeft gezegd. Veel moeizamer was de rela tie met de superboeren: de aan hang van De Graafschap. De 'harde kern' had grote moeite met het voorzichtige spel dat onder Korbachs leiding werd gespeeld. Zo nu en dan liep het stevig uit de hand. Zoals in mei van dit jaar toen een fan het waagde vTaagtekens te zetten bij de prestaties van De Graaf schap. Korbach schoffeerde hem publiekelijk. Als zijn moe der het voor haar zoon wil op nemen kreeg ook zij haar trek ken thuis. Was Korbach dronken? Dat de trainer een stevige innemei is, staat vast. Voor de ochtend training wilde hij zichzelf nog wel eens trakteren op cola met jenever of vieux. Zijn spelers maakten er nooit een punt van. Vrouwen De trainer zelf is altijd volstrekt helder geweest over zijn levens filosofie. „Er is een tijd van ko men en een tijd van gaan. En in de tussentijd wil ik het naar mijn zin hebben." Goed glas. si gaartje, mooie vrouwen, het zijn geneugten die hij zichzelf niet graag ontzegt. De relatie Kor bach - vTouwen is een verhaal apart. Verbale fijngevoeligheid moet ook in dit opzicht niet van hem worden verwacht. Histo Korbach (rechts), hier nog in gesprek met De Graafschap-voorzitter Enserink. risch is zijn optreden in een tv- studio, waar hij op verzoek van de Hartstichting mond-op- mondbeademing demonstreer de op een pop. De blonde actri ce Annemieke Verdoorn stond naast hem en werd prompt op de korrel genomen. „Schat, wil jij niet effe ruilen met die pop?" In Leeuwarden kostte een vrouw hem zijn baan als trainer van Cambuur. De echtgenote van een sponsor raakte verliefd op Korbach en de gevoelens bleken wederzijds. Sindsdien waren Fritz en de dame in kwestie onafscheidelijk. De ver laten sponsor van Cambuur was minder gecharmeerd en Kor bach werd ontboden bij voorzit ter Willem Sleijfer. „Hele volks stammen worden verliefd, maar in Leeuwarden mag dat niet", was de reactie. De volgende dag stond Korbach op de keien. Een veelbesproken levensstijl, gepeperde uitspraken en om streden gedrag hoeven geen probleem te zijn, zolang de prestaties goed blijven. Als de resultaten uitblijven gaan rand verschijnselen in de voetballerij wel een rol spelen. Zo ook bij Korbach. De stoïcijnse manier waarop Fritz zelfs in barre tij den langs de lijn stond (blote voeten in de schoenen, sigaartje in de mondhoek en het halve brilletje op zijn voorhoofd) viel niet in goede aarde. Zichtbare beleving is een eis bij publiek dat clowneske figuren als Kiste maker en Körver op handen droeg. Bij de Business Club van De Graafschap was Korbach altijd omstreden. Veel sponsors be schouwden hem als een ordi naire straatvechter met een veel te grote mond. Aanvankelijk verstomde de kritiek op zijn be noeming. nadat de resultaten terugkeerden. Achter de scher men ging het gemor over de fi guur Korbach door. Zelf had de trainer het niet op geldschieters die hem na een verloren wed strijd ter verantwoording rie pen. Veel van zijn collega's laten dit onvermijdelijke ritueel over zich heen komen. Een vermo gen dat Korbach miste. Fritz Korbach heeft naar ei gen zeggen in Doetinchem 'me nig bommetje laten vallen'. Een scheldkanonnade richting sup porters werd hem fataal. Voor Fritz was dat geen verrassing. Hij stak de lont immers zelf aan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22