VERBIJSTEREND' 'Geesink is niet in de fout gegaan' I Schuil herstelt snel Sport Jw zaak op Internet? idane is beste speler Maier leidt Oostenrijkse skiers naar record Vier doden bij 'voetbalfeest' in Colombia Politie blijft speuren naar doping bij wielerploegen Matthijsse wint in Sydney NSDAG 22 DECEMBER 1998 I iket speelt opnieuw remise 7 jONiNCENJeroen Piket heeft gisteren tijdens het internationale [haaktoernooi van Groningen opnieuw remise gespeeld. Zijn f artij voor de tweede ronde, een Bogo-Indiër, tegen de Ameri- aan Alex Yermolinsky nam slechts achttien zetten in beslag. De rootmeester uit Leiderdorp had wit. De Rus Sergej Tiviakov be- ield de leiding in het klassement door met zwart het punt te elen met de Bulgaar Vadim Milov. oach Lillo van Tenerife ontslagen tDRiDTenerife heeft coach Juan Manuel Lillo gisteren ontsla an. De beslissing van het bestuur volgt op de slechte prestaties in de club van Roy Makaay en Ferdi Vierklau. De ploeg kwam jndag niet verder dan 1-1 tegen hekkensluiter Extremadura en aat negentiende en voorlaatste in de Primera Division. Lillo as sinds februari in dienst bij Tenerife. Met zijn 33 jaar was hij d 'jongste coach ooit in de hoogste Spaanse divisie en hij be- jedde de club in zijn eerste maanden van degradatie. John oshack en Osvaldo Ardiles worden genoemd als zijn opvolger. roenendaal raakt koppositie kwijt iswuk» Richard Groenendaal is zijn eerste plaats op de wereld- nglijst veldrijden kwijt. De UCI-ranking wordt nu aangevoerd lor de Belgische wereldkampioen Mario de Clercq, die zondag n wereldbekerwedstrijd in Koksijde won. Op de ranglijst, die steren werd bekendgemaakt, leidt De Clercq met 1600 punten, roenendaal volgt met 1460 punten, de Belg Sven Nijs zit hem ide hielen met 1369 punten. Adri van der Poel is gezakt naar asc \ijfde plaats. Maarten Nijland is met de negentiende plaats derde Nederlander in het klassement. Hij blijft Wim de Vos rintigste) net voor. portpers kiest Jones en Gebrselassie ms» De internationale associatie van sportjournalisten (aips) eft Marion Jones en Haile Gebrselassie gekozen tot beste orters van 1998. Jones was de sprintkoningin in de aüetiek, ibrselassie heroverde de wereldrecords op de vijf en tien kilo eter. De Franse voetballers, die wereldkampioen werden, kre- n de titel sportploeg van het jaar. In België werden de zwem- er Frederik Deburghgraeve en de tennisster Dominique van ost tot sportmensen van het jaar gekozen. ston Villa wint fortuinlijk arlton Aston Villa heeft zijn leidende positie in de premier igue verstevigd. De ploeg uit Birmingham boekte gisteravond n fortuinlijke zege op Charlton Athletic: 1-0. Het doelpunt am al in de vierde minuut tot stand toen verdediger Rufus n Charlton de bal na een voorzet van Dublin zo ongelukkig roerde dat zijn doelman Ilic kansloos was. Aston Vüla kwam ardoor op 36 punten uit 18 wedstrijden, drie punten meer dan :elsea. Volleyballer speelt weer na zware blessure macerata gpd De enkelblessure van volleybal ler Richard Schuil is wonder baarlijk snel hersteld. De inter national, die bij het WK in Ja pan op 24 november zwaar ge blesseerd uitviel in de wedstrijd tegen Rusland, speelde zaterdag in Padova zijn eerste wedstrijd voor zijn nieuwe Italiaanse werkgever Lube Banca Marche MC. De verwachte revalidatie- periode van zes tot acht weken werd daarmee teruggebracht tot 26 dagen. De 25-jarige Fries luisterde zijn debuut op met een triomf op Jucker Padova, dat zonder de geblesseerde Mike van de Goor (enkel) speelde. Schuil zelf is ook hooglijk ver baasd over het snelle herstel. „De enkel is nog wel dik en dat zal ook nog wel enige tijd zo blijven, maar ze hebben 'm hier goed behandeld. Ik ben ver schillende keren naar het zie kenhuis geweest voor het ma ken van foto's en het zag er goed uit. De enkelband is een klein beetje ingescheurd, maar het kan verder geen kwaad, zeg gen ze." Volgens Schuil heeft de club leiding hem niet 'gepusht' om snel zijn debuut te maken. Hij maakte wel op verzoek van de club eerder dan gepland de reis naar Italië. „Ik had liever nog wat langer in Nederland willen blijven, maar de club wilde dat ik bij de teampresentatie zou zijn. Natuurlijk vroegen sommi ge mensen me wanneer ik ein delijk eens zou spelen, maar die vraag kwam niet van de spelers of de leiding. Ik wilde zelf ook spelen. Bovendien was onze an dere diagonaal-speler ook nog eens geblesseerd. We hebben een echt pech-team, dat overi gens al wel derde staat. Als het dus echt gaat lopen, kan het Richard Schuil wordt in een rolstoel weggereden nadat hij doorzijn rechterenkel ging tijdens het WK. archieffoto anp hier nog heel mooi worden." Het had weinig gescheeld, zegt Schuil, of hij had een week eerder tegen Modena, de club van Bas van de Goor, al zijn de buut gemaakt. Van de Goor keek zijn ogen uit toen hij Schuil voor de wedstrijd aan een serieuze warming-up bezig zag. Schuil: „Maar bij het sprin gen kreeg ik wat last van mijn rug. Daar heb ik nu ook nog last van. Na een wedstrijd wordt hij behoorlijk stijf. Daar maak ik me drukker om dan om mijn enkel. We krijgen het nu hart stikke druk en hebben tot 10 ja nuari geen dag meer vrij, omdat er veel wedstrijden op het pro gramma staan. We trainen zelfs op beide kerstdagen en nieuw jaarsdag. Als ik dat allemaal overleef, ben ik er weer hele maal bovenop." www.leidschdagblad.nl dine Zidane is gekozen-tot ipees voetballer van het In de door het sportblad ice Football georganiseerde iezing ging de speler van ntus en het Franse nationa al ftal de Kroaat Suker (Real rid) en de Braziliaan Ronal- Inter) voor. Dennis Berg- (Arsenal) en Edgar Davids ,^»ntus) delen de achtste iane werd gekozen door ÉJ [journalisten uit 51 landen, ■lp de opvolger van Ronaldo, geboren is in •Amerika maar in Europa >alt. Het is de 43ste keer le Gouden Bal werd uitge- ie Nederlanders ontvingen lusverre de prijs. Johan f werd begin jaren '70 drie keer gekozen tot Europees beste voetballer. Ruud Gullit ontving de Gouden Bal in 1987. Marco van Basten werd net als Cruijff drie keer gekozen, voor het laatst in 1992. Zidane is, met Ronaldo en Su ker, ook kandidaat bij de verkie- zihg van de wereldvoetballer van het jaar. Deze titel wordt op 1 februari vergeven. De uitslag van de verkiezing is: 1. Zidane (Fra, Juventus), 2. Suker (Kro, Real Madrid). 3. Ronaldo (Bra. Inter). 4. Owen (Eng, Liverpool). 5. Rivaldo (Bra, Barcelona), 6. Batistuta (Arg, Fiorentina), 7. Thuram (Fra, Parma), 8. Bergkamp (Ned. Arsenal) en Davids (Ned, Juventus). 10. Desailly (Fra, Chelsea), 11. Frank de Boer (Ned, Ajax), 20. Michael Laud- rup (Den, Ajax, gestopt), 21. o.a. Ro nald de Boer (Ned, Ajax), 23. o.a. Overmars (Ned, Arsenal) en Seedorf (Ned, Real Madrid), 28. o.a. Machlas (Gri, Vitesse). inssbruck Niet alleen de zege van Hermann Maier bracht gisteren 20.000 toeschouwers in Innsbruck in extase. Het totale Oostenrijk se skiteam leverde een unieke prestatie. In de Super G, meetellend voor de wereldbeker, werden de eerste negen plaatsen bezet door Oostenrijkers. Zo'n machtsvertoon van een skinatie was in de 32-jarige geschiedenis van de wereldbeker nog niet eerder te zien. In 1968 hadden zes Franse skisters de eerste zes plaatsen bezet tijdens een afdaling. Voor de Oostenrijkers had de wedstrijd een speciaal tintje. Het was de eerste grote wed strijd in Innsbruck sinds de Olympische Win terspelen van 1976, waar de legendarische Franz Klammer het goud op de afdaling had veroverd. Maier, een groot fan van Klammer, eindigde in een tijd van 1.23,52 voor zijn landgenoten Cristian Mayer (1.24,28) en Fritz Strobl (1.24,29). De plaatsen vier tot en met negen werden bezet door de Oostenrijkers Eberharter, Salz- geber, Knauss, Wirth, Schiffereren Franz. Over zijn race was Maier niet eens tevre den. „Ik bleef ver van de ideale lijn verwij derd. Ik ging helemaal niet zo hard. Het moet er een beetje hebben uitgezien als Franz Klammer in 1976." Voor Maier betekende de triomf in Innsbruck de derde zege van het sei zoen. Hij veroverde daarmee de koppositie in het totaalklassement om de wereldbeker. foto apa/rubra chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv.-chef janet van dijk, 071 -5356463 Niemand gelooft de aantijgingen Vervolg van voorpagina Van gevlij is Anton Geesink niet zo lijvig geworden. Maar toen Der Spiegel hem gisteren in verband bracht met het corruptieschandaal binnen het Internationaal Olympisch Comité, sloten de rijen zich. Er werd kamerbreed met ongeloof gereageerd op de beschuldiging in het gere nommeerde Duitse weekblad. steekpenningen aan te nemen. Joop van der Reijden kan met de beschuldiging aan het adres van zijn mede-bestuurslid Geesink niet uit de voeten. ,Als den haag henk stouwdam gpd-verslaggever NOCNSF-voorzitter Joop van der Reijden 'heeft nooit iets ab normaals aan de man gezien', IOC-lid Hein Verbruggen steekt zijn handen in het vuur voor Geesink. En zelfs een verklaard tegenstander van de oud-judo kampioen als voormalig NOC- voorzitter Henk Vonhoff 'lijkt de aanklacht onwaarschijnlijk'. Het artikel in Der Spiegel had de uitwerking van een bom. Geesink, die genoemd wordt als het eerste slachtoffer van het onderzoek dat IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch naar corrupte IOC-leden heeft inge steld, was prompt 'hot news'. Belangrijk genoeg om het NOS- journaal mee te openen. Daarmee kreeg de beschuldi ging wel een zeer zware lading, want in Der Spiegel komt de naam van Geesink in één regel voor. Het Duitse blad maakt op geen enkele wijze aannemelijk waarom het Nederlandse IOC- lid geslachtofferd zal worden. Geen onderbouwing, geen be wijzen, niets. Er wordt alleen een link gelegd met de aanwij zing van Salt Lake City, omdat Geesink voor de toewijzing van de Winterspelen in 2002 deel uitmaakte van de evaluatiecom missie, die tot taak heeft de kandidaat-steden te beoorde len. Van die commissie heeft het andere Nederlandse IOC-lid Hein Verbruggen voor de Zo merspelen van 2004 deel uitge maakt. „Ik ben er absoluut van overtuigd dat Geesink hier niets mee te maken heeft. Laten we nu eerst de resultaten van het onderzoek afwachten. Want neem van mij aan dat het Sa maranch ernst is; hij zal harde maatregelen nemen, want dit is een affaire die hij niet lijden kan", aldus Verbruggen, die er wel voor pleit de toewijzing van Olympische Spelen te delegeren aan een beperkt aantal IOC-le- den, bijvoorbeeld twintig, zodat ze niet alle 114 een bezoek brengen aan kandidaat-Steden en in de verleiding komen om ik de man zo bekijk, kan ik er niets abnormaals aan ontdek ken. Als ik nu het bewijs zou hebben dat er 100.000 gulden zou gestort op een bankreke ning bij de Rabobank in Utrecht..." Ook Van der Reijden vindt al le beschuldigingen voorbarig; hij wil eerste de resultaten van het onderzoek naar corruptie afwachten. „En ach, dat er nu een publiciteitsgolf losbarst moet dan maar. Daar lig ik niet wakker van." Voor Henk Vonhoff, de oud- NOC-voorzitter, die recent in nette bewoordingen het IOC voor een onbetrouwbare orga nisatie uitmaakte en niet tot de vriendenkring van Geesink moet worden gerekend, staat niet vast dat Geesink smerige handen heeft. „Het lijkt mij on waarschijnlijk", aldus de man die in 1986 als IOC-lid moest wijken voor de judoreus. Von hoff noemt de samenstelling van de onderzoekscommissie buitengewoon ongelukkig. Die had niet uit IOC-mensen, maar uit buitenstaanders moeten be staan. Bovendien bevalt de discussie over de rpl van de kroonprins Vonhoff maar matig. Met een cynische ondertoon: „Het ware beter geweest als daarover voor zijn benoeming was nagedacht. Ik heb altijd gevonden dat de prins in zijn functie als IOC-lid risico's zou lopen. Stel je eens voor dat wordt besloten Am sterdam wél kandidaat te stellen voor de Olympische Spelen. Dan komt zijn onafhankelijk heid in het geding. Maar om nu op die beslissing terug te ko men, acht ik niet juist." Ver bruggen: „Als IOC-leden ethi sche normen overtreden, hoeft de organisatie niet besmet te worden verklaard. Zeg dat er vier over de schreef gaan, dan hoeven die andere 110 daar toch niet op te worden aange keken?" Na de slotwedstrijd om het Colombiaanse voet balkampioenschap tussen Deportivo Cali en On ce Caldas zijn in het feestgewoel in Cali vier do den en een vijftigtal gewonden gevallen. Het tweede duel eindigde zondag in 0-0 nadat Cali het eerste treffen met 4-0 had gewonnen. De titel zorgde voor een enorme uitbarsting van vreugde, waarbij talloze fans beschonken raakten. Dat had een veelvoud van verkeersongelukken tot gevolg, waarbij de doden en gewonden vielen. marseille «anp/afp „De houding van de politie tijdens de controles zal aanmer kelijk soepeler zijn", aldus de UCI-preses. „De show er om heen zal minder zijn. Maar wat dat betreft ligt er ook een taak voor ons. Wij moeten onze deu ren wagenwijd open zetten voor controles. We moeten uitstralen dat we echt helemaal niets te verbergen hebben. Zo'n hou ding is de beste reclame voor de wielersport." Verbruggen gaat er van uit dat het gebruik van EPO binnen twee jaar is op te sporen. „Dat is niet ons grootste problemen. Het gaat er om dat er steeds weer nieuwe middelen komen, die niet te traceren zijn." De wielerploegen moeten dit seizoen opnieuw rekening hou den met een streng optreden door politie, justitie en de doua ne wegens doping. Hein Ver bruggen, voorzitter van de in ternationale wielrenunie UCI. heeft dit gisteren gezegd. „Ja, het gaat weer beginnen", aldus de Nederlander. „Natuur lijk. Controleren is hun werk, ze hebben het zelfs in een nieuwe wet vastgelegd. En wij willen en kunnen daar niks tegen doen. Ik ga toch ook niet bij de politie aankloppen om ervoor te zor gen dat ik harder mag rijden met de auto dan alle andere Ne derlanders." Champagne, La Ruche, subtiel, vol fruit en levendig, met een verfijnde mousse. Brut of Demi-sec. Van 49,95 voor 35,- te Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf Carolijn Brouwer vijfde sydney anp Margriet Matthijsse heeft bij de Sydney International Regatta over tuigend de Europe-klasse gewonnen. De Rotterdamse eindigde op het olympische water voor de Finse Sari Multala en Poolse Monica Bronicha. Matthijsses grote concurrente en wereldkampioene Ca rolijn Brouwer finishte als vijfde. „Deze wedstrijd is een uitstekende training en voorbereiding ge weest voor het komende WK", zei coach Jacco Koops. De wereldti telstrijd in de meeste olympische klassen heeft van 7 tot 17 januari in Melbourne plaats. Naast de zege van Matthijsse legden Ron van Teylingen en Her- bert Dercksen in de Tornado beslag op de derde plaats Het tweetal bleef dicht in de buurt van de Australische winnaars Bundock en Forbes. Naam: Jeanet van der Laan. Leeftijd: 18 jaar. Woonplaats: Lisse. De verandering: Jeanet van der Laan voetbalt van kleins af aan, maar speelde pas in 1998 haar eerste volle jaar in een vrouwenelftal, dat van hoofd klasser Ter Leede uit Sassen- heim. In de jeugd bij FC Lisse had zij namelijk als eerste in Nederland dispensatie om in jongensteams mee te kunnen voetballen. Ik kwam uit de A2-junioren van FC Lisse en ging naar Het eerste vrouwenteam van Ter Leede. Die overgang is hart stikke goed gegaan. Ik merkte al stiel dat ik het niveau aankon. Voetballend ben ik er sinds de overstap hard op vooruitge gaan. Bij de jongens zat ik on danks alles toch een beetje in de verdrukking. Het 'fysieke ge weld' is bij het vrouwen voetbal iets minder dan bij de jongens in de A-junioren. En dan doel ik vooral op de domme, brute kracht. Bij Ter Leede ben ik als verdedigster wat meer aan voetballen toegekomen. Niet al leen omdat ik daar meer de kans toe krijg, maar O ook omdat ik letterlijk en figuurlijk ben ge- groeid. Verder is het voetbal bij de vrou- ms=ESm wen van Ter Leede ook wat verzorgder LL. dan dat ik bij de A-ju- UJ nioren van Lisse ge- Qwend was. Tor nu toe heb ik één officiële in- terland achter mijn naam staan. Voor <jong-Oranje ben ik re gelmatig uitgeko men. T 'EE v CL LU O Naar een eventuele nieuwe 'verandering' zoals ooit eens voet ballen in het buiten land. heb ik zeker oren. Zoiets als Geeris en Van Stralen heb ben gedaan, college- voetbal in de Verenig de Staten, dat staat me wel aan. Probleem is dat ik net aan een vierjarige studie Neder lands ben begonnen aan de Amsterdamse Hogeschool. Om die weer af te breken, lijkt me niet verstandig. Bovendien ben ik net door de KNVB opgeroe pen om mee te doen aan een door het NOCNSFgesteund en gefinancierd plan met het oog op de Olympische Spelen van 2004. Het is de bedoeling dat het Nederlands vrou wenteam zich daarvoor plaatst en om dat te bereiken wordteen trai ningsmethode gevolgd zoals de mannen-volleyballers en nu nog de handbalvrouwen hante ren. Daar zijn doordeKNXfB twee bondscoaches voor aange steld. De uitwerking van her hele plan begint binnenkort al met een keer in de week een centrale training op de woens dagavond. Daardoor mis ik een van de wekelijkse trainingen bij Ter Leede, maar daar blijf ik voorlopig wel voetballen. Het eerste doel is het EK in 2001 want daar zijn onder meer tic kets voor de Spelen te verdie nen. Het lijkt me fantastisch om daar aan mee te doen. tekst loman leefmans foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21