Rijk moet achterstallige iuur Naturalis betalen erscheurde bloedband drijft moeder tot misère Cultuur&Kunst Ill Je kan niet alles in de gaten houden' s» Kunstkerstboom in kunstbos Feestelijke kleurexplosies van Martin van Dijk N RIJSDAM, 071 -5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 'erschil van mening over hoogte bedrag aturalis, het meest succesvolle museum van het jaar, zit I v iet een forse huurschuld. Althans, de Rijksgebouwen- II ienst (RGD), de beheerder van het gebouw aan de Leid- Darwinweg. De RGD moet - volgens een uitspraak van ?t kantongerecht gisteren - tussen de 42 en 43 miljoen alden achterstallige huur en rente betalen aan project- ntwikkelaar Hulotte uit Waalwijk. Het Rijk huurt Natu- ilis van dit bedrijf en ook nog eens vier gevangenissen een TBS-kliniek. lgens een woordvoerder van RGB heeft de uitspraak geen olgen voor Naturalis. De ksoverheid gaat Hulotte voor- pig betalen. Eerder schortte childerij gestolen uit galerie LUMC dat tussen de twee hilderijen, 'De Wijze' en het leven is ontstaan, is even -lc ndig als snel weggewerkt. In galerie van het LUMC zijn de ee doeken nu wat dichter 1{ ar elkaar toegeschoven en ^te|emand meer die merkt dat derde schilderij, portret van Labrador, er tussenuit is rdwenen. Het werk werd af lopen weekeinde gestolen. Bryan Bey. de maker van de ie werken, kwam er gisteroch- be id zelf achter. Zijn doeken ïgen nog maar net een dag de jaarlijkse kunstexpositie het ziekenhuis-personeel. ?LE» n Bryans werk bleef niets an- is achter dan een verwrongen waaruit het doek (40 bij 50 op grove wijze is verwij - haag/leiden de RGD de huuroverdracht op omdat ze de berekende vergoe ding te hoog vond. De huur voor de zes gebouwen is geba seerd op de bedragen die de projectontwikkelaar heeft gefi- nancieerd voor de bouw van de betrokken gebouwen. Hulotte verschilt met de RGD van me ning over de hoogte van het ge- investeerde bedrag en daardoor over de hoogte van de huur. Raadsman mr. E. Wagema- kers van de projectontwikkelaar vindt de sanctie om de huur dan maar helemaal niet te beta len, veel te ver gaan. Hij bena drukte tijdens de behandeling van deze zaak dat zijn cliënt failliet dreigt te gaan als de RGD de huur blijft weigeren te beta len. Voorlopig Volgens de advocaten van de RGD moet de overheidsinstan tie na de uitspraak van de kan tonrechters nu wel overgaan tot het betalen van de (achterstalli ge) huur. Maar deze uitspraak en situatie is slechts voorlopig, benadrukken zij. De uiteindelij ke beslissing over de te betalen huur valt in de bodemprocedu re die momenteel in Den Haag loopt. Op het vonnis in die pro cedure kunnen de partijen ook nog eens in beroep gaan. De kantonrechters vinden dat de RGD ten onrechte niet be reid is zich aan de gesloten huurovereenkomst te houden. De gebouwendienst van het Rijk is eigenmachtig tot verreke ning overgegaan. Die verreke ning is in de ogen van de rech ters echter contractueel uitge sloten. in pablo cabenda d teder Koos Bey vertelt dat vierentwintigjarige zoon ica ir aangeslagen is door de vo fstal. „Hij is door De Zijl Be- hi yen te werk gesteld op een id rkervaringsplek op de kin- iea afdeling van het LUMC. Per i i lecember zou hij misschien vaste dienst worden geno- iiti n. Maar dat ging niet door idat er geen geld meer was. was al een grote teleurstel dei g, en dan komt dit er nog bo- viop." Iryan Bey zelf staat een ntnetje verslagen tussen *zijn overgebleven doeken: 'De Avize', een persoonlijke weer- \V« re van een detail van Mi- Bryan Bey, tussen zijn overgebleven werk, hoopt dat de dief spijt krijgt: „Wie weet brengt hij het schilderij wel terug." foto loek zuyderduin chaelangelo's schepping van om hij gestolen is. Misschien Adam (beter bekend als 'de vin- heeft iemand zo'n hond thuis gertjes'), en een fruitstilleven. en vond hij het goed lijken." „Van de drie werken was de La- Bryan weet niet of hij de Labra- brador het mooiste. Dat hoorde dor opnieuw gaat schilderen, ik ook van een heleboel andere „Ik heb de schets nog wel thuis, mensen. Ik weet echt niet waar- Nee, het is niet mijn eigen hond. Het is van een fotootje." Uiterlijk reageert Bryan kalm op de diefstal, maar van binnen kookt hij. Het schilderen is voor hem een belangrijke uitlaatklep. De diefstal zal hem er niet van weerhouden door te gaan. Hij is evenmin van plan zijn andere twee schilderijen uit de LUMC- galerie weg te halen. Zijn vader is het daar niet mee eens. „Weghalen, zei ik tegen hem. Maar Bryan wilde daar niets van weten." Bryan Bey. „Het gaat ook he lemaal niet om de financiële waarde van het werk, weet u. De emotionele waarde is veel groter. Alles hier op de expositie is wel keurig verzekerd maar daar krijg je natuurlijk je schil derij niet mee terug." LUMC-voorlichter Dirk Ket ting betreurt de diefstal maar zegt verder weinig te kunnen doen. „Er is natuurlijk patrouil le, maar er lopen dagelijks dui zenden mensen in en uit het ziekenhuis. Je kan niet alles in de gaten houden. Dit is geen museum met een elektronische beveiliging. In de opstelling van de expositie zitten ook een aan tal dode hoeken en dan heeft ie mand maar luttele seconden nodig om het kwaad te verrich ten. Maar, er is nooit eerder werk uit de ziekenhuisgalerie verdwenen." Bryan en zijn vader hopen dat de dief spijt krijgt van zijn daad. „Wie weet brengt hij het schil derij dan wel terug. Amsterdam Studenten aan de Amsterdamse Rietveldacademie hebben 24 visies op het thema 'kerst boom' op de Nieuwmarkt in de hoofdstad uitgestald. Hierboven een kerstboom ingepakt in truien, ge maakt door Stephanie Kratz. De winnende boom is echter eentje die helemaal in mootjes gehakt als een massief blok wordt getoond, ontworpen door Adelijn van Huis. Het kunstbos is nog tot 28 december vrij te bezoeken. foto •'gpd/harmen de jong Herkomst Stradivarius Rieu niet omstreden' Er is geen sprake van dat de Stradivarius-viool die André Rieu wilde kopen, van dubieuze, Duits- joodse herkomst is. Rieu en veilinghuis G. Bong- arts in Aken gaven een week geleden aan dat de koop vanwege de omstreden herkomst niet is doorgegaan. Maar volgens vioolbouwers is de koop ongedaan gemaakt, omdat het instrument geen echte Stradivarius is. Experts zijn het er volgens de internationale vereniging van vioolbouwers over eens dat een aantal wezenlijke onderdelen van het instrument niet door de meester zelf zijn gemaakt. De vereniging van vioolbouwers in Basel is zeer ontstemd over de publiciteit die Bongartz en Rieu teweeg hebben gebracht. Ten onrechte hebben zij de naam van de beroemde vioolbouwer Pierre Vidoudez uit Genève door het slijk gehaald, door te vertellen dat hij de viool van een joodse familie in bewaring had gekregen en na de oorlog heeft doorverkocht. Jeugdkoren in Hooglandse echt een feest muziek recensie lidy van der spek Kerstconcert door Kinderkoor Eigenwijs, Jeugdkoor Op Maat en C.O V. Ex Animo, oJ.v. Wim de Ru Gehoord 21/12, Hoog landse Kerk, Leiden. 'Komt allen te samen, jubelend van vreugde'. Het zijn er heel veel: vaders, moeders, ooms en tantes, oma's en opa's, vriend jes, oude en piepjonge zangers, blazers en strijkers, kerstbomen en sterren, kist- en kerkorgel, ja alles doet mee om de Heer te prijzen. Het Matthew Locke Brass En semble introduceertin feestelij ke dissonanten de samenzang met de oude garde 'Ex Animo'. Onder tromgeroffel maken deze steunpilaren plaats voor het kleine volkje, dat keurig netjes aantreedt en daar gaan we de winternacht in met het kinder koor 'Eigenwijs' en elk vogeltje zingt zoals het gebekt is; dan pink je een traantje weg van nostalgie en mooiheid. Af en toe soleert een zangvogel voor de microfoon zo zuiver als een en geltje 'dat zo trouw zondaars mint'. Dit jaar doet Eigenwijs niet onder voor het jeugdkoor 'Op Maat', niet alleen in aantal maar ook in kwaliteit En daar om zijn de liedjes waarin kin derkoor en jeugdkoor samen zingen zo verschrikkelijk prach tig. De Berliner Postiljon stuift voorbij 'van cher ami tot in de knie'. Het krulstaartje boven op de bol van de kleinste ster danst mee van plezier. Als de trompetten weer swin gend uit hun besneeuwde dak mogen, gaan de junioren als muizen zitten en ze piepen niet eens. Het tweestemmige 'Na, na, na kindeke teer' weeft enge lenhaar door elkaar en de 'ng' van kling klokje kling blijft wel zeven tellen hangen, heel knap. 'Op Maat' kneedt sierlijke spag hettislierten in 'Bom in a stable so bare' en Ex Animo laat horen dat 'oud' nog niet suf betekent. Een drietal instrumentalisten, Hieke, Hara en Robert cello, viool en dwarsfluit) geven de koren precies wat ze nodig heb ben: steun, veelstemigheid, mu zikaliteit, zonder te overheer sen. Tot slot huppelen er een hele boel kerstvrouwtjes rond met klingelende puntmutsen, staat er één witte geit als een verlich te kerstboom middenin Ex Ani mo te twinkelen en wenst de hele bubs ons een happy new year. Zo'n feest kan alleen maar bestaan bij de gratie van een voortdurend flonkerende rossi ge kaars, die de hele cast bran dende houdt van de eerste tot de laatste minuut en dat kan niemand anders wezen dan di rigent Wim de Ru. ie Bruijs grijpt voor musical 'Blood Brothers' terug op straatarme jeugd Joke Bruijs: „Het is mijn vak om een ander personage neer te zetten dan ik zelf ben.' daarom zeker niet meteen te popelen toen er aan mij bleek te zijn gedacht voor die moederrol in deze musical. Maar toen ik eenmaal was gaan kijken in Londen, was ik wel direct ver kocht. Het is zo'n prachtig, uit het leven gegrepen personage, ik had er meteen wat mee. Ge lukkig dat daarna snel de oplos sing met Angela, voor de perio de waarin ik qua tijd moeilijk zat, werd aangedragen want ik zou het toch wel verschrikkelijk jammer hebben gevonden ails deze buitenkans aan mij was voorbijgegaan." Joke Bruijs staat in 'Blood Brothers' eigenlijk pas voor het eerst op het eerste plan in een professionele musical. In haar geboortestad werden eerder rondom haar in hetzelfde genre weliswaar 'Kaat Mossel' en 'Mooi Katendrecht' opgetrok ken, maar dat waren theater producties met welwillende amateurs. „Ik had toen veel meer het gevoel dat ik de kar moest trekken. Nu sta ik met tien talentvolle jonge collega's om me heen en heb ik helemaal niet zo het idee dat het om mij draait. Wat trouwens ook zo is, omdat er naast de moeder nog drie zware rollen in deze voor stelling zitten." In dit geval is Joke Bruijs ver uit de oudste van het (elfkoppi- ge) span, maar ook daarin wil ze geen alibi voor een uitzonde ringspositie zien. .Alleen op het podium ben ik de moeder van de groep. Op alle andere mo menten doe ik net zo hard en zo gek met al die jongelui mee. Het is soms net alsof ik weer in een schoolklas ben terechtgeko men." „Ik moet zeggen, zo'n prettige sfeer in zo'n vroeg stadium heb ik nog nooit meegemaakt. Komt misschien wel doordat de club niet te groot is. Wat mij betreft is deze productie precies de juiste maat. Met een solo-pro gramma door het land trekken is en blijft toch een eenzame missie." Het opereren in teamverband en het daarbij behorende keten heeft ze van huis uit meegekre gen. „Met drie oudere broers en dan ook nog eens als meisje, ben ik altijd gewend geweest om me te roeren. Je moest wel, wilde je niet alleen maar op je kop krijgen." Dergelijke 'terug naar de ei gen kindertijd-gedachten' heeft ze op het podium vooral rich ting haar eigen moeder. „In die mevrouw Jonkers van mij her ken ik zoveel van mijn eigen lie ve moeder. Haar uitspraak 'ik ben te arm om gelukkig te kun nen zijn', zal ik nooit kunnen vergeten. Die bijna radeloos heid die ik als kleine meid bij haar heb gezien, komt nu weer tevoorschijn bij deze mevrouw, die bij God niet weet hoe ze de eindjes aan elkaar moet knopen en daarom een van haar twee jongens weggeeft, zodat in elk geval die ene het goed zal krij gen en later kan gaan stude ren." Dat ze zelf de rol van moeder nooit heeft gespeeld heeft ze geen moment bezwaarlijk ge acht voor het moeten neerzet ten van de door ouderzorgen gekwelde mevrouw Jonkers. „Ieder mens van Hees en bloed kan zich volgens mij heel goed inleven in haar benarde situatie. Angela zal, als ze straks zelf uit- gezwangerd is en het van me overneemt, misschien inder daad wat meer uitgaan van haar eigen kleintjes, maar of daar door de interpretatie zo anders wordt, dat betwijfel ik." 'Blood Brothers', een musical van Willy Russel in de regie van Eddy Habbema. Met o.a. Joke Bruijs (vanaf februari meestal Angela Groothuizen), Danny de Munk en Frank Rig- ter. Tot en met 3 januari in Luxor, Rotterdam; 9 en 10 fe bruari in de Leidse Schouw- burg. beeldende kunst recensie martun verhoeven Tentoonstelling: Martin van Dijk. Te zien: t/m 10 januari, do. t/m zo. 10.30- 17.30 uur, Bleijenberg GaJene, Touw- baan 1Leiderdorp Na jaren gebalanceerd te heb ben op de grens tussen figura tie en abstractie, kiest de Leid se schilder Martin van Dijk (1963) dit jaar definitief voor de puur abstracte vormentaal. De schilderijen van Van Dijk gaven weliswaar altijd al blijk van een grote interesse in een vereenvoudiging van de wer kelijkheid, maar figuratieve vormen als mediterrane huis jes, mensfiguren en regelmatig opduikende laddertjes zorg den tot voor kort nog voor dui delijk herkenbare aankno pingspunten binnen het werk. In de nieuwste doeken, die momenteel worden tentoon gesteld bij Galerie Bleijenberg, zijn het enkel nog de elemen ten kleur, vorm en beweging die de dienst uitmaken. Nu de herkenbare voorstellingen voorgoed verdwenen zijn (of zien we daar toch nog een lad dertje in de verte?), lijken de ti tels meer dan ooit belangrijke hints die de kijker een bepaal de richting op sturen. Het schilderij met de titel 'Mor ning is Warming* bijvoorbeeld roept - mede door zijn brede roze streken - de zwoele sfeer op van een warme Italiaanse zomermorgen. De doeken van Van Dijk ontstaan nog altijd al schilde rend. Zonder schetsen of voor studies zet de schilder compo sitie en kleur intuïtief op het doek. Deze manier van werken zorgt voor ongekend levendige resultaten met spontane en driftige, soms nerveuze geba ren en met een palet dat geen enkele beperking kent: felrood gaat zonder pardon over in donkergroen, blauw, roze en wit. Veel doeken laten zich dan ook omschrijven als fees telijke explosies van zuiver kleur. Op hun beste momen ten brengen ze de namen van schilders als Lataster en De Kooning in herinnering. De composities concentreren zich op het centrum van het doek, terwijl de randen rustig wit zijn gehouden. In het nieuwe werk van Van Dijk moet de compositie het helaas regelmatig afleggen te gen de chaos. In doeken als 'Watershed' en 'Scenery' bij voorbeeld is het niet eenvou dig een rustpunt te vinden. Hier lijkt de schilder nog het meest op een kind dat in een veel te grote snoepwinkel is beland en alles tegelijk wil pakken: niet alleen strijden oneindig veel verschillende kleuren om de aandacht, ook alle mogelijke manieren van schilderen worden naast el kaar uitgeprobeerd: brede streken, vette klodders en verf spatten wisselen elkaar voort durend af en ook veel voor zichtige aanzetjes en te kenachtige kriebels buitelen bijna achteloos over het doek. Overtuigend is het werk al leen daar waar de totale chaos in toom wordt gehouden en het spontane schilderen en een weloverwogen compositie de strijd met elkaar aangaan. Zo'n voorbeeld is bij uitstek het doek 'Ontluiken'. Tegen een witte ondergrond ont springt vanuit het centrum een pasteus opgebrachte bos kleuren - als een veelkleurige bloem of plant - die verv olgens de randen van het doek op zoekt. Explosief en beheerst tegelijkertijd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19