Chaos door nieuwe wijkcontainers 'Ik heb mijn nooit afkomst verloochend' D66 wekt woede wethouder Roest Regio SWN mag haltehuisje Haaswijk verbouwen Werk breder viaduct a44 Oegstgeest bijna klaar Drie grasvelden voor Voorschotense vuren Boeren in Hofpolder vrezen komst fietspad chef erna straatsma, 071 -5356437,plv -chef judy nihof. 071-5356416 Jardrijder van Rijksstraatweg gehaald jENAAREen 58-jarige Hagenaar is gisteravond van de Rijks- atweg in Wassenaar afgehaald. Een motoragent constateerde de man zich niet aan de maximumsnelheid van 70 kilometer uur hield, maar 100 reed. Bij aanhouding bleek dat hij ook te I alcohol had gedronken. Voor beide overtredingen kreeg de P'( n een boete van in totaal 630 gulden. Daarnaast kreeg hij een 1 erbod Ie irtemonnee gestolen in Wassenaar r d senaar» een 69-jarige Wassenaarse werd gisteren bestolen ze evene niet oplette in de Langstraat in haar woonplaats. de tas aan haar bromfiets werd een portemonnee met hon- d gulden gestolen. zuj jeupletsel na val op ijzige weg ischoten» Een 62-jarige fietsster uit Voorschoten is gisteren heupletsel naar het ziekenhuis gebracht, nadat ze was uit- 011 leden op glad wegdek. De vrouw kwam ten val op de Beetho- laan. 1 ielkraak antiekwinkel Oegstgeest IJ fTGEEST» De eigenaresse van een antiekwinkel aan de Gevers- at in Oegstgeest ontdekte gisteren dat er was ingebroken in U rzaak. Met een metalen voet van een bouwsteiger is een van ruiten van de winkel stukgeslagen, waarna door een gat van jeveer 15 centimeter een antieke ring is weggehaald uit de braak bij juwelier geest Vijf klokken zijn gisteren gestolen bij een inbraak in juwelierszaak aan de Geversstraat in Oegstgeest. De politie al im vijf minuten nadat het alarm afging, maar toen waren de sü Iers reeds vertrokken. Er stond een ladder tegen de winkel Ta en op de eerste verdieping was een raam geforceerd. De ee ken zijn van de zolder afgehaald. Mogelijk ontbreken nog ere spullen. vajniaatschappij ZWN mag eindhalte-huisje aan het a; inde van de Kleyn Proffijt- itte in Oegstgeest gaan ver- ?n «ven. Dat blijkt een uit- ak van de rechter in de van buurtbewoner kit dos tegen de gemeente en stgeest. eve ios is erop tegen dat het gi erkomen voor buschauf- groter wordt, omdat dan uitzicht wordt bedorven, vocht op 10 december de tuining aan die de ge- nte Oegstgeest voor de omving verleende aan Maar de rechter ziet aanleiding om een streep ïtten door de bouwplan- ismaatschappij ZWN is iet de uitkomst. „We heb- al anderhalf jaar gewacht we met de verbouwing den beginnen. Nu wordt 1: onze vergunning gehono reerd", aldus een woordvoer der. Volgens hem heeft ZWN al veel gedaan om Loos tevre den te stellen. „We hebben de bouwplannen op diverse pun ten aangepast. Dg kwestie heeft de ZWN al veel geld ge kost." Loos gaat zich nu beraden op verdere stappen. „Want het gaat niet alleen om het bus huisje. Het gaat om een heel pakket van dingen. Zo wil de ZWN meer bussen op het plein laten aankomen en ver trekken dan de huidige twaalf per drie uur. Daar is het plein niet op berekend." Verder er gert Loos zich aan de 'wild groei' van straatmeubilair op het Haaswijkse pleintje. Bus hokjes, bievenbussen, glasbak ken worden afzonderlijk van elkaar neergezet. Loos maakt zich sterk voor een totaalplan voor de inrichting van het plein. is een korte serie iclu alen over regiogeno- ier$ie hun leven een heel ïre wending hebben ven. Een reeks por- iis en rond kerst en oud erd tuw, te verschijnen op dag en donderdag. indaag aflevering 1. onj hij Priiijsen (55) was 38 jaar a houdsmonteur bij een abelfabriek. Sinds vorig ,n December heeft hij een ga- in de Dorpsstraat in War- n niet van jongsaf aan be- «veest met kunst. Al was ik on fd ik groeide op in Indo- wel heel vaak te vinden 'atelier van Dezentjé, een |0( Ier uit Djakarta. Misschien toch wel van invloed ge- Sukamo ons het land uit le A e. kwam ik met mijn ou- ng erecht in Papendrecht. jaste heb ik op de ambachts zei Igezeten. Ik ging werken lan F- Het heet nu Netstaal. n d «er 38 jaar monteur van geweest. nst ben ik eigenlijk heel 4 Üg in aanraking gekomen, lobby was fotograferen, eigenlijk vond ik er niet eviediging in. Ik was 26 •en ik een kunstveiling in fdam bezocht, waar ik foto's te vinden. Maar er at 'alleen schilderijen. Op |sysi fceven moment sprak een [er(t dame me aan. Ze vroeg /an ^enecr-is dit een echte ,c0I] tandt?" Ik antwoordde: T' een echte was, dan foto dick hogewoning Op een bepaald moment nam ik afstand van Kleingeld - hij had vooral oog voor de Haagse school - en leerde ik de moder ne kunst waarderen. Eerst be greep ik die streepjes en kleur- vakken niet. Ik raakte meer en meer bezeten van kunst. De omslag kwam toen ik een galeriehouder ontmoette in Lexmond. Het klikte. We kon den op een leuke manier over kunst praten. En door hem leer de ik veel kunstenaars kennen. Ik was bij elke opening. Al mijn vrije tijd was ik met de galerie bezig. Ian-Willlem en ik waren een goed tandem: met mijn en- oegstgeest Nog voor de kerst worden alle obstakels op de A44 ter hoogte van het Rijnzichtviaduct in Oegstgeest verwijderd. Het werk aan de verbreding, dat in febru ari begon, is bijna klaar. De werkzaamheden hadden begin december al klaar moeten zijn, maar zijn vertraagd door het slechte weer. De wegwer kers werden onder meer ge plaagd door de vele regenbuien van de afgelopen tijd en een korte vorstperiode. Ook de bushalte aan de Bérli- cumstraat is bijna klaar. De gla zen geluidsschermen, die herrie voor omwonenden moeten be perken, worden pas na de win ter afgemaakt. In januari worden nog een aantal kleine klusjes uitgevoerd. In het voorjaar komen er nieu we bomen en struiken langs de weg. Pas daarna is het werk echt af. De verbreding was nodig om de snelweg gereed te maken voor de toekomst. De verbre ding maakt het mogelijk dat, in noodgevallen, alle auto's over één weghelft kunnen gaan. Het einde van de werkzaam heden betekent voor de wegge bruikers ook op een ander ge bied een opluchting. Op ver zoek van Rijkswaterstaat wer den de afgelopen maanden bij het viaduct immers de nodige controles gehouden die talloze automobilisten die zich niet aan de maximumsnelheid van ze ventig kilometer hielden een bon opleverden. voorschoten dimitri walbeek Om gevaarlijke situaties en overlast te voorkomen, zorgt de gemeente Voorschoten de ko mende jaarwisseling weer voor drie grasvelden waar Voorscho tenaren naar hartelust vreugde vuren kunnen maken en vuur werk de lucht in kunnen schie ten. De gemeente hoopt zo ver nielde voortuinen, brandgevaar en beschadigingen aan auto's en andere overlast in de rest van het dorp zo veel mogelijk te beperken. Politie en brandweer kozen met de gemeente voor de vol gende alternatieve brandplaat- sen: Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan/ Tayaweg in de wijk Boschgeest, Admiraal de Ruytersingel/ Sint Nicolaespad in Noord-Hofland en Frans Halsplantsoen/ Johannes Ver meerplantsoen in de Vlietwijk. „Vooral van het grasveld in Boschgeest wordt altijd goed gebruik gemaakt", zegt een woordvoerster van de gemeen te. De gemeente, brandweer en politie kunnen de 'spontane' branden in het dorp op deze manier beter onder controle houden, volgens de gemeente. Op vele plekken in het dorp vonden de afgelopen jaren spontane vreugdebrandjes plaats op initiatief van de inwo ners zelf. Politie en gemeente kregen daarbij klachten over overlast. Een andere aanleiding om de drie veldjes aan te wijzen was een grote brand die midden op straat was aangestoken een paar jaar geleden. De woordvoerster van de ge meente benadrukt overigens dat vuurwerk nog steeds overal in het dorp mag worden afge stoken, de gasvelden zijn vooral bedoeld voor de vreugdevuren. Op een van de drie velden, aan de Admiraal de Ruytersin gel, worden op 5 januari ook de kerstbomen massaal verbrand. De brandstapel wordt om zeven uur 's avonds aangestoken. De bomen kunnen vanaf 28 de cember ingeleverd worden bij de gemeentereiniging aan de Koninklijke Marinelaan. Op 5 januari kunnen de bomen vanaf 10 uur 's ochtends op de stapel worden gelegd. De gemeente verzoekt de inwoners om de bo men niet bij het huisvuil te zet ten en ook niet 'in plantsoenen en singels' te gooien. afke van der toolen De Leiderdorpse oppositie wil dat de gemeenteraad meer zicht krijgt op het reilen en zeilen van de gemeentelijke sociale dienst. Die is dit najaar in opspraak ge raakt na een negatief extern rapport. D66 haalde zich giste ren de woede van CDA-wethou der A. Roest (personeel) op de hals, met een motie die repte van 'ernstige twijfel aan een goed functioneren' van de dienst. De motie haalde - het niet. De D66-motie kwam voort uit de frustratie van de oppositie over de weigering van het colle ge om nog over de sociale dienst te discussiëren. B en W, met in hun kielzog de college partijen WD, CDA en PvdA, wilden een eerdere motie van Groenlinks niet in stemming brengen. Ook die motie vroeg om meer openheid van zaken, zodat de gemeenteraad gefun deerd over de genomen en nog te nemen maatregelen kan oor delen. De motie van D66 werd wel behandeld, al liet wethouder Roest er geen misverstand over bestaan wat hij ervan vond: „Ik ben heel teleurgesteld over die motie. 'Ernstige twijfel aan het functioneren'? Dat is een extra dreun voor een afdeling die dat niet verdient. En dat van de kant van D66, dat het college programma toch mede heeft ondertekend." D66-leider E. Grootaarts liet zich niet door de woorden van Roest intimideren. ,,Er zijn in september toch redelijk draco nische maatregelen genomen op personeel gebied. Zoiets doe je niet als er vertrouwen in de afdeling bestaat." Hij venvees hiermee naar de drie ambtena ren van de sociale dienst die af gelopen najaar van de ene op de andere dag naar huis werden gestuurd. Dat gebeurde naar aanleiding van het externe rap port, dat sprak over een 'verziekte cultuur', die verbete ring van de prestaties in de weg staat. Grootaarts: „Die 'ernstige twijfel' is dan toch niet uit de lucht gegrepen. Maar een klein beetje bakzeil haalde de D66'er wel: voordat de motie in stemming kwam, schrapte hij de term 'ernstige' uit de tekst. Want: „Geen enkele motie mag de bedoeling heb ben om ambtenaren te treffen." Van zijn kant bood de wethou der de opening dat er bij de pe riodieke rapportage over de ge meentelijke organisatie aan dacht wordt geschonken aan de ontwikkelingen bij de sociale dienst. De oppositie (D66, Groenlinks, BBL en AOV/Unie 55+) nam hier geen genoegen mee. De collegepartijen schaar den zich wel achter de wethou der, waarmee de motie was ver worpen. Henk Pruijsen: „Met kunst ben ik eigenlijk heel toevallig in aanraking gekomen." hing 'ie niet hier." Toen werd ik op mijn schouder getikt door een oudere heer. Hij zei: „Jongeman, dat zie je goed, maar je moet nog een hoop le ren." Die oudere heer was Jo Klein geld, een verzamelaar van kunst die veel rondliep op veilingen. Het is een vriendschap voor het leven, geworden. Ik heb hem en zijn vrouw nog verzorgd toen ze gingen dementeren. Van Klein geld heb ik geleerd om naar kunst te kijken. Door hem is kunst een verslaving geworden, kwam ik in galerieën en op vei lingen. Die man heeft zo'n im pact gehad: ik heb nooit meer gefotografeerd. Ja, een kiekje voor een thuis... Kleingeld kon zich soms vrese lijk opwinden. Zo gingen we een keer samen naar een veiling in Amsterdam. Er werd een schilderij van een koe aangebo den, een werk dat volgens Kleingeld rammelde aan alle kanten. Toch werd het bod steeds hoger, 3000, 4000, 5000 gulden. Toen veerde Kleingeld op. Woedend was-ie. „Vijfdui zend gulden voor een koe die niet eens kan schijten!" riep hij door de zaal. Ik zat er met een rooie kop naast. Ik heb ooit nog geprobeerd om zelf te schilderen. Bij de Hema kocht ik de verfspullen. Een landschapje zoals Weissen- bruch dat maakte, dat moest ik toch ook kunnen? En inder daad: het gras was groen,'de lucht was donker, maar er zat geen leven in. Ik ben er twee weken overspannen van ge weest. Vroeg me af: wat kén ik nou? Kleingeld opende mijn ogen. Als we allemaal viool spe len, dan zijn er toch geen luiste raars, zei hij. Door hem besefte ik dat ik een kijker was, iemand die invloed wil hebben. Geen kunstenaar. Volle vuilniszakken te groot voor opening van Leiderdorpse bakken 'Zwaard van Damocles hangt boven ons hoofd' warmond judy nihof De ruim twintig agrariërs in de Warmondse Hofpolder maken zich ongerust over de mogelijke ontwikkeling van recreatie in hun gebied. Ze zijn met name bang dat er een fietspad komt, ook al omdat de provincie Zuid-Holland graag zo'n pad om de Kager- plassen ziet verschijnen. „Dat fietspad hangt als het zwaard van Damocles boven ons hoofd", zei woordvoerder W. van Noort gisteravond tijdens een gemoedelijke bij eenkomst voor boeren in de kantine van het Warmondse gemeentehuis. De 'contactcommissie' komt jaarlijks bijeen en bestaat uit een aantal Warmondse boeren en kwekers. Zij praten tijdens de bijeen komst de gemeente 'bij' over agrarische aangelegenheden. Van Noort vindt een fietspad onnodig. „Waarom zou je een pad aanleggen? Voor die paar recreanten in de zomer?" Volgens hem moeten de agrariërs en de bewoners van de woonarken in het gebied al schippe ren met de ruimte. tvAls daar ook nog eens een fietspad afgaat. De ongerustheid onder de agrariërs is weer wat toegenomen nu de gemeente Warmond de mogelijkheid openhoudt om twee percelen te kopen in de Hofpolder. Onlangs verlengde de gemeente de optie op de koop tot en met eind juli. Binnen die tijd houdt het bureau RBOI - in opdracht van de gemeente - een onderzoek naar de re creatiemogelijkheden in het gebied. Daarbij wordt onder meer gekeken of er fiets- en/of voetpaden kunnen komen. Het bureau RBOI is volgens de voorzitter van de commissie, burgemeester I. van der Wel, de uitgelezen instantie om dit onder zoek te doen. „RBOI zit heel diep in de ma terie." Zo houdt het bureau zich momen teel ook bezig met het maken van een nieuw bestemmingsplan voor het gehele Warmondse buitengebied. Van der Wel drukte de boeren op het hart om zich niet op voorhand ongerust te ma ken. „Recreatie klinkt zo zwaar. Maar als je ergens een wandeling aanbiedt, is dat ook recreatie. RBOI gaat nu de mogelijkheden bekijken. Daar kan van alles uitkomen..." Volgens haar worden de agrariërs niet ver geten. „Uiteindelijk komt er een voorstel waarin staat wat er mogelijk is en wat de kosten zijn. Over dat voorstel kan iedereen die er woont, nog zijn zegje doen." Helemaal niets doen in de Hofpolder is volgens Van der Wel in elk geval onverstan dig. „Je anticipeert als gemeente op het feit dat er in de toekomst misschien veehou ders of kwekers stoppen. Wat hebben we eraan als er dan niks meer met die bedrij ven gebeurt en de boel in elkaar dondert?" foto: dick hogewoning De gaten van de nieuwe wijkcontainers in Leider dorp zijn te klein voor een volle vuilniszak van ge woon formaat. Het gevolg is nu al bij de eerste ge plaatste containers te zien: terwijl de bak nog niet vol is, staan de vuilniszakken er bovenop en naast. 'Cha os', constateren vertegen woordigers van diverse be wonersorganisaties. leiderdorp afke van der toolen Een woordvoerster van de ge meente zegt dat de nauwe ope ning 'bewust beleid' is: het doel is dat de Leiderdorpers geen grofvuil meer in de bakken dumpen. „Dat is op zich een loffelijk streven. Maar het is toch de bedoeling dat een ge wone vuilniszak er wél in kan", reageert L. Jansens van bewo nersvereniging Wilddreef en Merelstraat, die het formaat van de containeropening 'belache lijk' noemt. „Hier bij ons zijn de nieuwe containers net vandaag neergezet. Maar ik heb al ge hoord dat het in andere wijken een enorme puinzooi is. Als er klachten komen, gaan we zeker bij de gemeente aan de bel trek ken." Bij de Horstenflats langs de Van Diepeningenlaan staan de containers er al wat langer. Net als elders staan hier de vuilnis zakken bovenop halflege bak ken. „Ik weet niet wie dit heeft bedacht", reageert H. Albersen van huurdersvereniging De Er zijn veel klachten over de nieuwe wijkcontainers. „Dat zijn toch geen kleppies die daarop zitten. Daar kan je net een boterhamzakje instoppen, verder niks." foto loek zuyderduin Horsten. „Maar als het zo blijft, en de mensen hebben er last van, dan moeten er nieuwe dek sels op." L. Kruidenier van bewoners vereniging De Kwikstaart, waar de nieuwe wijkcontainers nog niet zijn geplaatst, heeft de rommel bij de Horstenflats ge zien. „Dat zijn toch geen klep pies die daarop zitten. Daar kan je net een boterhamzakje in stoppen, verder niks." Deze be wonersvereniging heeft de flat eigenaar alvast op de hoogte ge steld. De gemeente huldigt het standpunt dat 'een niet al te volle vuilniszak' best door het gat kan. En begint voor het ove rige een voorlichtingscampag ne: „We gaan de mensen duide lijk maken dat ze hun vuilnis zakken ietsje minder vol moe ten stoppenzegt de woord voerster. Op de vraag of zo'n maatregel niet milieu-onvrien delijk is, verklaart ze: „Daar hebben wij nog niks op te zeg gen." De gemeente heeft inmid dels diverse telefonische klach ten binnen gekregen. De 325 nieuwe wijkcontainers komen op 53 verschillende plekken te staan. Krap de helft daarvan zijn locaties waar nog niet eerder containers stonden. De totale investering bedraagt 1,5 miljoen gulden. thousiasme voor de kunst en zijn flair als verkoper. In die tijd kreeg ik door dat ik steeds minder interesse had voor mijn werk. Het speelde mee dat het slecht ging met het bedrijf. Er waren al een paar re organisaties geweest. Die span ningen wilde ik niet meer. Ik kan nuttiger zijn voor kunste naars, dacht ik. Toen Jan-Wil lem door persoonlijke omstan digheden stopte met de galerie viel ik in een gat. Kunstenaars vroegen me waarom ik niet zelf een galerie begon. Op een kunstbeurs leerde ik een War mondse kennen die kunst ver kocht aan bedrijven. De winkel aan de voorkant van haar pand in de Dorpsstraat kwam vrij. Ik hakte de knoop door en begon een galerie. Zo langzamerhand heb ik mijn draai gevonden. Ik kom nog wel regelmatig op de fabriek, want ik kan m'n vroegere collega's niet missen. Ik leef met hen mee nu het bedrijf het moeilijk heeft. Ik heb mijn afkomst nooit verloochend, me er nooit voor geschaamd dat ik in een fabriek heb gewerkt. De passie voor kunst kan toch in iedereen zit ten! Rijk hoef ik hier niet te worden. Ik ben tevreden als ik de huur van de galerie kan betalen. Als ik zelf ook nog een kunstwerkje kan kopen, ben ik helemaal blij. Rijkdom is mensen ontmoeten, mensen iets vertellen over kunst. Ik wil de klanten een beetje opvoeden. Kijk er nou eens naar, neem het mee naar huis, gegarandeerd datje het mooi gaat vinden! Ik merk dat veel mensen uit de regio me in middels weten te vinden. Pas waren hier op een zondag acht mensen. We hebben koffie gedronken en met elkaar over kunst gepraat. Ik heb niks ver kocht, maar dat maakt me niet uit. Die mensen komen heus wel weer een keertje terug." tekst: judy nihof»

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17