Beroepsorganisatie rk-pastores wil meer bevoegdheden voor leken ll K Kerk Samenleving Stevens nieuwe secretaris van bisschoppenconferentii Kerst is een uitdaging om mensen warm te maken voor het geloof' Leidsch Dagblad DINSDAG 22 DECEMBER 1998 redactie dick van der plas. 071- Cubanen omarmen kerstfeest havana De 22-jarige Yodania Sanchez versiert een kerstboom in haar huis in Havana. De Cubaanse overheid accepteerde vo rig jaar voor de eerste keer in vele decennia Kerstmis weer als een officiële vrije dag, na het bezoek dat paus Johannes Paulus II aan het eiland bracht. De eenmalige toestemming is inmiddels omgezet in een permanente. foto ap Pater Pio wordt zaligverklaard Vaticaanstad De Italiaanse pater Pio wordt volgend jaar mei za ligverklaard. Paus Johannes Paulus II heeft een wonder erkend dat aan de capucijner pater is toegeschreven. Zo n wonder is voorwaarde voor een zaligverklaring. Vanaf zijn 31e jaar had de als Francesco Forgione geboren pater net als Jezus na diens kruisiging bloedende wonden in zijn handen. Artsen zijn er nooit in geslaagd hierv oor een verklaring te geven. Na voorbede van pater Pio zouden talloze mensen van ongeneeslijke ziekten zijn genezen. In 1968 overleed hij op 81-jarige leeftijd. Jaarlijks bezoeken meer dan een miljoen mensen zijn graf in San Gio vanni Rotondo in het zuiden van Italië. Danneels wil afschaffing doodstraf mechelen De Belgische kardinaal Danneels pleit ervoor de doodstraf in het jaar 2000 af te schaffen of in ieder geval niet meer uit te voeren. De aartsbisschop van Mechelen-Brussel. die ook voorzitter van de rk vredesbeweging Pax Christi Internatio nal is. doet die suggestie in het informatieblad van zijn bisdom. De vijftigste verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens vindt Danneels een goede gelegenheid om de doodstraf overal ter wereld af te schaffen. Hij hoopt dat met zijn voorstel een eeuw zonder doodstraf kan worden ingeluid. Danneels wijst op de rooms-katholieke Katechismus (1992), waarin staat dat 'gevallen waarin het absoluut nodig is dat een schuldige van het leven wordt beroofd, nog heel zelden voorko men, als ze nog voorkomen'. Alleen in geval van uiterst zware misdaden staat het Vaticaan de doodstraf nog toe. Pax Christi vroeg het Vaticaan al eerder de doodstraf helemaal af te wijzen. Ratzinger wil mis weer in Latijn rome» Kardinaal Joseph Ratzinger heeft de bisschoppen opge roepen de Latijnse"misviering te 'herontdekken'. Na het Tweede Vaticaans Concilie is het gebruikelijk de eucharistievieringen in de landstaal te houden. Het concilie (1962-1965) besloot de La tijnse misvieringen minder te gebruiken. Dat heeft ,,het heilige mysterie" teniet gedaan, meent de Vaticadffse kardinaal. ,,De oude liturgie is niet ouderwets of traditioneel, maar is in wezen de wens om deel aan het goddelijke te hebben ",'zegt Ratzinger in de Italiaanse krant La Stampa. Volgens de kardinaal moet er een nieuwe generatie priesters komen die de herinvoering van de oude liturgie niet meer als aanval op het concilie ziet. De Ita liaanse kardinaal Ersilio Tonini voelt wel iets voor het voorstel. ..Ik denk dat Ratzinger het Latijn weer wil invoeren om pastorale problemen te voorkomen." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Strijen (wijkgem 1) (toez.): Jac. Westland te Put- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Renswoude: mw. T.C.M Boekenstijn-Dronkert, wo nende te Haarlem, die dit beroep heeft aangenomen; te Veenen- daal (parttime); mw. T. Ferwerda- Scholtens te Arnhem. GEREF KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Leusden: R.Th. de Boer te Ureterp; te Rotterdam- Stad (sectie Delfshaven): J Plug te Lutten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wildervank-Veen- dam i.c.m. Zuidlaren: P.C. de Lange te Thesinge. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude: G.J. van Aalst te Ridderkerk; te Ha milton (Ontario, Canada): J.J. Ta- nis te Middelburg-Centrum; te Nieuwerkerk (Zld.) en te Rijssen- Zuid: A.J. Gunst te Benthuizen; te Scheveningen: J.S. van der Net té Apeldoorn. Bedankt: voor Leerdam. M. Ka rens te Werkendam. utrecht anp Pastoraal werkenden in de Rooms-Katho lieke Kerk moeten bepaalde bevoegdheden krijgen die tot nu toe aan priesters voorbe houden zijn. Doop en huwelijksinzegening zouden bijvoorbeeld tot hun takenpakket kunnen behoren. Die conclusie trekt de Federatie VPW Ne derland, de beroepsvereniging van rk-pas- tores, uit een onderzoek naar het werk van de parochiepastor. Priesters en pastoraal werk(st)ers blijken grotendeels dezelfde ta ken te verrichten, zij het dat alleen priesters de sacramenten mogen bedienen. Voorgaan in diensten, en pastorale bege leiding van parochianen zijn de hoofdtaken van zowel priesters als pastoraal werken den. Zij besteden daar gemiddeld tweeder de van hun werktijd aan. Ook bestuur en management zijn belangrijke bezigheden. De Federatie ziet het onderzoek als on derbouwing van haar stelling dat het onder scheid tussen het gewijde ambt van priester en de lekenfunctie van pastoraal werker in de praktijk tot frustraties leidt. Zo moet een pastoraal werker die een parochiaan aan diens sterfbed begeleidt, op het laatste mo ment de hulp inroepen van een priester die het sacrament der zieken kan bedienen. Voorzitter J. Vlaar van de Federatie vindt dat de kerkleiding de ruimte om leken bij voorbeeld de doopbevoegdheid te geven, meer moet benutten. In Afrika en Azië ge beurt dat al op grote schaal. Dat is volgens hem niet in strijd met het document waarin het Vaticaan vorig jaar het onderscheid tus sen priesters en pastoraal werkenden aan scherpte. Pastoraal werkenden houden zich volgens Vlaar keurig aan de kerkelijke richt lijnen. „Maar je moet zorgen dat zowel de pasto raal werkenden als de mensen die om pas torale hulp vragen, niet gefrustreerd raken", zei hij gisteren bij de presentatie van het onderzoek. Kardinaal Simonis klaagt dit jaar in zijn kerstbrief over het feit dat in het aartsbisdom Utrecht zich dit jaar niemand voor de priesteropleiding gemeld heeft. Vol gens Vlaar moet de kerkleiding niet mikken op een opleving van de seminaries maar er kennen dat pastoraal werkenden in de ziel zorg steeds belangrijker worden. Nu al wordt een kwart van de 1670 parochies door een pastoraal werk(st)er bediend. Een priester draagt echter altijd de eindverant woordelijkheid. utrecht anp Dr. G.P. Stevens (61) wordt per 1 mei 1999 secretaris-generaal van de r.k.-bisschoppenconfe rentie. Hij volgt dr. H.C. Ver hoeven (69), priester-religieus, op. Stevens, priester van het bis dom Roermond, is hoogleraar canoniek recht aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen en de katholieke Universiteit Leuven. Verder vervult hij gastdocentschappen in Straat sburg en Parijs. Pastoraal is hij als assistent werkzaam in de parochie van de Heilige Moe der Anna te Heerlen. Vanaf de oprichting in 1973 is Stevens verbonden geweest 1" aan de door bisschop Gi^1' verfoeide Hogeschool (de ut v re Universiteit) voor Theol en Pastoraat in Heerlen, r fusie van de UTP met de tl Kal logische faculteit van de 1 is hij wetenschappelijk dj teur van de locatie Heerlen weest. Van 1969 tot 1 hij rechter van de kerke rechtbank van het bise Roermond. De secretaris-generaal aan het hoofd van het sea riaat van het Rooms-Kath ke Kerkgenootschap. Verd hij verantwoordelijk vooi beleidsvoorbereiding en voering van de bisschop conferentie. In welk opzicht verschilt het huidige, door de commercie omarmde Kerstmis nog van de heidense lichtfeesten die vai oudsher in deze tijd van het jaar werdei gehouden? Een zoektocht naar de betekenis van het feest en de actuele thema's die dit jaar aan kerst worden verbonden. In aflevering 3 van deze seri laat H.G. Koekoek van de Baptistengemeente Alphen zijn licht ovi deze onderwerpen schijnen. door 0NN0 VAN'T KLOOSTER Eerste kerstdag vier ik met de gemeente. Tweede kerstdag in besloten familiekring. Mijn zoon is twaalfeneenhalf jaar ge trouwd. Dus dan hebben we weer een feestje. In de ochtend op eerste kerstdag heb ben wij uiter aard een ere dienst. Maar 's middags is er een feeste lijke bijeen komst. Er wordt een musical opge voerd en daarna hou den we een gezamenlijke maaltijd. De eredienst gaat over de bete kenis van de geboorte van Jezus voor de hele wereld en voor ons zelf. Dat spreekt. Maar waar mijn preek over zal gaan kan ik niet zeggen. Ik begin meestal op de vrijdag te werken aan de zondagspreek. Met kerst zal het met alle drukte wel een dag voor eerste kerstdag wor den. Onze kerk is normaal al goed gevuld, maar met kerst is die, zoals ook elders, nog voller. We hebben in ieder geval niets te klagen. Er komen ook - en dat is erg belangrijk - veel jongeren. Misschien is dat een gevolg van het feit dat de mensen van onze kerk veel contact met elkaar hebben, een hechte gemeen schap vormen. Natuurlijk speelt ook de wijze waarop de dien sten worden gehouden een rol. De prediking Voorganger H. G. Koekoek (59) heeft ook buiten kersttijd niet te klagen over kerkbezoek in de Baptistengemeente van Alphen aan de Rijn. Het belangrijkste onderscheid tussen baptisten en andere christenen is dat zij niet geloven in de kinderdoop. Een mens, vinden zij, moet bewust kiezen voor het geloof. Koekoek heeft echter meer te melden en schrijft veelgelezen brochures over actuele onderwerpen als 'Echtscheiding'en 'Orgaandonaties'. Daarnaast publiceerde hij boeken over onder meer 'Offers in de oudheid', en 'De plagen in Egypte'. Kerst is een drukke en vooral feestelijke tijd voor hem. Ik denk dat Goede Vrijdag Pasen eveneens hoogtepunten zijn. Het is de gehele entourage - de lichtjes, de kerstboom, kaarsjes, enzovoort - waardoor het kerstfeest wat meer opvalt. Dat werkt in de hand dat som mige mensen weinig of geen in houdelijke beleving kennen van kerst. Dat wil zeggen: de ge boorte van Jezus Christus. En toch gaan zij - misschien vanuit traditie of een romantisch notie - naar die kerk op kerstavond of eerste kerstdag. Nu kun je daar boos om worden of gaan schel den op die mensen, zo van: 'ze moeten altijd komen, en laat ze nu maar wegblijven'. Je kunt echter ook dankbaar gebruik maken van het feit dat ze er nu wel zijn. Dan kunnen wij onze beun proberen duidelijk te ma ken dat er inhoudelijk wel dege lijk meer aan de hand is. Wanneer je geen binding met de kerk hebt, en je wilt toch iets van het kerstfeest in een kerk meebeleven, dan moet je van harte welkom zijn. Eerlijk ge zegd maken wij als gemeente een beetje gebruik van de kersttoeloop. Wij zien het als een mooie uitdaging omi sen te enthousiasmeren het geloof en de kerk. Wel uiteraard dat onze dienstl aanspreken en dat we ze der dan volgend jaar kerst tse rug zien. i «nti te al IMY Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan deRooseveltstraat82. U ontvang dé foto binnen drie weken. ANN01898 ANN01973 Donderdag 22 December HILLEGOM Gisteren werd aangifte gedaan bij de politie, dat in den nacht van 15 op 16 December jl. ten nadeeie van den arbeider Th. Termeer, uit diens naast zijn woning gelegen schuur, aan de Weerensteinstraat alhier een paar zoo goed als nieuwe Engelsche rijgbotti- nes, van binnen van losse kurken zolen voor zien, waren ontvreemd. Van deze diefstal wordt verdacht Johannes Martinus van Wees, geboren te 's-Gravenhage den 22sten April 1854, zonder beroep en vas te woonplaats, den 17den April 1898 ontsla gen uit het gesticht Veenhuizen I, en vroeger wegens diefstal door den rechtbank te 's-Gra- venhage veroordeeld tot vier jaren gevangenis straf. Deze persoon is in dien nacht op het erf van den bloemist P. Goemans, gelegen tegenover de woning van Termeer, onder verdachte om standigheden aangetroffen door den aldaar surveiIleerenden gemeente-nachtwaker G. Scheepmaker, en daarop door de politie ge fouilleerd, bleek hij in het bezit te zijn van een paar dusdanige bottines die van binnen even eens van losse kurken zolen waren voorzien. Alhoewel verdacht, waren er voor opzending geen voldoende bewijzen van schuld aanwe zig, en moest men hem in vrijheid stellen, waarna hij in de richting van Leiden is vertrok ken en zal hij vermoedelijk deze bottines, die hem te klein zijn, onderweg trachtten te ver- koopen. Zaterdag 22 december KALENDER Onze huidige kalen der is de Gregoriaanse, die geba seerd is op het tropische jaar. Dat wil zeggen dat één omloop van de aarde om de zón als één jaar wordt geteld. Deze omloop duurt 365,2422 dagen. Voor het gemak is men bij de kalender-indeling uit gegaan van een jaar van 365,2425 dagen. Het verschil tussen uit gangspunt en werkelijkheid is zo gering, dat pas in de verre toe komst een kleine correctie moet worden aangebracht. Op grond van dat uitgangspunt telt elk jaar in principe 365 dagen. Eens in de vier jaar echter is er een schrikkel jaar, dwz. dat februari met één dag wordt verlengd. Dan zou het échter ook ai spoedig niet meer kloppen, dus is er nog een vaste correctie aangebracht. Alle schrikkeljaren (waarvan de jaartallen deelbaar zijn door vier) op een vol eeuwtal dat niet door 400 deelbaar is, ver vallen als schrikkeljaar. Op grond daarvan was 1900 geen schrikkel jaar, maar zal 2000 dit wel zijn. Deze kalendertelling werd inge voerd door paus Gregörius XIII in 1582. Maar lang niet de hele we reld ging ermee akkoord. Wel Hol- Het nieuwe woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart is helemaal in gebruik. Gisteren verhuisden de laatste wagens van het krappe oude kamp naar de nieuwe omgeving, het vroegere voetbalveld van Lugdunum, waar elk gezin een eigen schuur, douche en w.c. heeft. foto archief leidsch dagblad land en Zeeland in datzelfde jaar, maar bv. Zweden pas in 1823 en Rusland in 1918. Ondertussen bleven in die en vele andere landen geheel andere kalenderindelingen van kracht. In vele landen gold voordien de Juliaanse kalenderin deling, stammend uit de tijd van Julius Caesar omstreeks de geboor te van Christus. Dit alles heeft het bijzonder moeilijk gemaakt, om nauwkeurig vast te stellen hoeveel jaar geleden de ster van Bethlehem verscheen en daardoor ook met wel astrono misch achterhaalbaar hemelver schijnsel deze ster te identificeren zou zijn. C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) f o KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-53 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19 30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-51 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adiund) L F Klein Schiphorst (ad/und) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W F Wegman, chef redactie Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot* 07V 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) f per jaar acceptgiro Abonnees die ons een machtiging vers# f st het automatisch afschrijven van het atx |er geld, ontvangen 1,- korting per betaü VERZENDING PER POST chef red. Regio Leiden portokosten per verschijndag. nood, LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTi |3cj e Voor mensen die moeilijk lezen, s!K hebben of blind zijn (of een anderele om hebben), is een samenvatting van heti ka nieuws uit het Leidsch Dagblad op geki f-3| J beschikbaar Voor informatie 0486-486 rvan (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra j n Auteursrechten voorbehoudt lt Spo Dagbladuitgever!) Damiate K «HM k N H U I Z f t ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17,00 u. (uitgezonderd Leids Universitair Medisch Centrum. 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071 -5269111. ijk wi ns bel ferst enm der. H ierde |n bec stuk it mor itRao plekv i. Zee >d ee :h,ial Bbegc 'thi'.'ii teatei Jsiasti uders fonvt in en v get

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14