eiden Regio Wellicht colleges via internet Tandarts aan het werk in de jungle 'Ik denk dat er veel kansen liggen' Aalmarktschool gaat tegen de vlakte ijdrage fonds voor erbouwen slaaphuis Leidse jongeren nodig voor schoonmaakploeg ISDAG 22 DECEMBER 1998 'P1 «WIM WECMAN. 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Entree De oude landijs- I O baan naast het ten nispark van TEAN wordt de voordeur naar het stadshart van Alphen. Te klein /I Q ^et êat Van I O nieuwe wijkcoptai- ners in Leiderdorp is te klein voor een volle vuilnis zak van gewoon formaat. ij atsing fietsers ,g jEto Twee fietsers zijn gistermiddag op de Garenmarkt in Lei- on i tegen elkaar gebotst, toen hun wegén zich kruisten. Een van (wee, een 30-jarige vrouw, kwam hierdoor zo ongelukkig ten loc ,dat zij naar het LUMC moest. Wat zij precies mankeerde is l bekend. De ander, een 47-jarige man, kwam er zonder erscheuren van af. erstboomdieven betrapt en* Drie studenten zijn vannacht door de politie op de vin- s getikt. Surveillerende agenten betrapten de drie toen die tkerstbomen liepen te slepen op de Beestenmarkt in Leiden, bomen, versierd met tal van lampjes, waren afkomstig van midden van het plein. Op het huisadres van de samenwo- edt nde studenten trof de politie nog eens twee bomen aan. Het moest alle vijf de bomen weer terugzetten. )x uit de lucht •n« De nieuwe televisiezender Fox, de opvolger van TV 10, is eravond anderhalf uur lang uit de lucht geweest in de Leidse o en de Duin- en Bollenstreek. De storing begon om negen en was om half elf verholpen. Volgens een woordvoerder Casema lag de oorzaak in een storing van de digitale ont- 'eK iger van het ontvangststation in Oegstgeest. Het was de eerste pui ring van de zender die sinds zaterdag in de lucht is. permanente voorziening, maar daarvoor ontbreken nog de fi nanciën. „Het is in elk geval niet zo dat het slaaphuis alleen be scherming moet bieden tegen de vorst", zegt Franca van Bakel van Binnenvest. „Het moet een plek zijn waar mensen zich vei lig voelen, zich thuis voelen." „De problematiek is van alle seizoenen", vult collega Henk Haasnoot aan. „Het leven op straat is erg zwaar, al was het al leen maar door het steeds maar weer zoeken van een slaap plaats. Door het slaaphuis komt er een zekere rust en regelmaat in het leven van de dak- en thuislozen. Ze hoeven niet meer te zoeken naar een slaapplaats." Hoeveel dak- en thuislozen er zijn in Leiden is niet precies be kend. Haasnoot schat hun aan tal op ongeveer 300. „De zoge heten rondhoppers inbegrepen, de mensen die van kraakpand naar kraakpand verhuizen. Het aantal dat echt geen onderdak heeft is duidelijk minder." Het slaaphuis telde vorig jaar in het pand aan de Nieuwsteeg, dat wordt gehuurd van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, 45 verschillende 'passanten'. >ht Stichting Binnenvest heeft bijdrage van 15.000 gulden egen van het VSB-fonds het opknappen van het Ml ihuis aan de Nieuwsteeg. Ma stichting begon vorig jaar een verbouwing die op v 10 gulden werd begroot. De kosten bedroegen uitein- echter 30.000 gulden. Het blb fonds vergeeft jaarlijks tien len gulden aan goede doe- Leiden, Den Haag en om- slaaphuis. dat is gevestigd opslagplaats van de oude umentmakersschool heeft e0' ren weer zijn deuren ge- In het slaaphuis kunnen en thuislozen zich 's s melden voor een iplek. 's Ochtends moeten 'reni eer naar buiten. Het pand ertien bedden. In noodge- kan de stichting nog voor bedden zorgen, onder an- in het Sociaal Pension aan lagweg. slaaphuis is een tijdelijke ,npt ng. het pand is tot en met aart geopend. Uiteindelijk rfc" e Stichting Binnenvest een HERMAN JOUSTRA Henk van Iterson wacht survival in Guatemala LEIDEN CONSTANTUN HOFFSCHOLTE Een houten hutje als behandel ruimte, beperkte technische ap paratuur, een tolk als assistent, tropische hitte, schorpioenen en slangen en dat in een land dat onlangs werd geraakt door de uitlopers van een orkaan. Tandarts Henk van Iterson gaat een maand lang praktijk hou den in de binnenlanden van Guatemala. Van Itersons reis naar Mid- den-Amerika komt indirect voort uit zijn lidmaatschap van Rotaryclub Leiden AM. De in Leiden wonende, maar in Oegstgeest praktijk houdende tandarts schreef zich namelijk in als vrijwilliger bij de landelij ke afdeling van de Rotary Doc tor Bank, een internationale or ganisatie die sinds 1989 onder andere over een eigen kliniekje in Guatemala beschikt. Deze Clinica Dental/Rio Dulce wordt iedere maand door een andere arts gerund, waarbij de Rotary de voorzieningen bekostigt. „Vóór mij zit er een tandarts uit Brazilië, na mij een Canadees", benadrukt Van Iterson het we reldwijde karakter. De Clinica Dental/Rio Dulce biedt in eerste instantie nood hulp. Nu het project tien jaar loopt, komt er echter ook meer aandacht voor preventie. „Ik neem dan ook een grote doos tandenborstels en pasta mee", lacht Van Iterson. Verdere steun komt van zijn Leidse Rotary club, die drieduizend gulden bijeen bracht om spullen voor Guatemala aan te schaffen. Gedurende een maand zit Van Iterson op maandag en vrijdag in de kliniek, van dins dag tot en met donderdag houdt hij praktijk op locatie. Met name op die dagen mag de arts de tandheelkundige trucen doos opentrekken. „Het is heel primitief, ik ga weer helemaal terug naar de basis, maar dat lijkt me wel zinnig. We gaan echt met een jeep de jungle in, waarbij het nog maar de vraag is hoe de wegen er na de orkaan uitzien. Achterin nemen we een portable unit en een generator mee voor de stroom. Mijn tolk fungeert meteen als assistent, hij kent de basishandelingen. Verder komt het grotendeels op mijn eigen improvisatie aan." Van zijn praktijk in Oegst geest vrijwillig naar Guatemala; het is een wereld van verschil. Maar niet alleen de omstandig heden zijn anders, ook de pa tiënten. Van Iterson: „Van wat ik heb gehoord zijn de mensen dolblij als je ergens komt. Ze zijn helemaal niet afwerend, hebben weinig angst en zijn blij als ze van een probleem worden afgeholpen. Waar het kan pro beer je met eenvoudige vullin gen tanden en kiezen te behou- gs presenteerde project- wikkelaar MAB de eerste etsen voor een groot- Gra eepse opknapbeurt van de e binnenstad, die het bu- het afgelopen half jaar ir lracht van de gemeente had ont- rv"' keld. Uitgangspunt bij het ontwerpen die plannen was, dat het gebied rond de Aal- irfm rkt een stuk aantrekkelijker gemaakt moest worden voor de e J sument. Maar tegelijkertijd mocht er niet te veel worden ge sleuteld aan het historische karakter van het gebied. Vol gens de projectontwikkelaar is het echter onontkoombaar een aantal panden te slopen of ingrijpend te veranderen. Om welke gebouwen gaat het nu pre cies? En wat zijn de beoogde verande ringen? De komende tijd neemt het Leidsch Dagblad een aantal van deze panden onder de loep in de serie 'Rond de Aalmarkt'. Vandaag deel 2: de Aalmarktschool. In navolging van vorig jaar vraagt de gemeente Leiden ook nu weer jongeren van 15 en 16 jaar voor het Clean Team 99. Dit team gaat op za terdag 2 januari een paar uur de strijd aan met de rommel die na oud- en nieuwjaar op straat is achtergebleven. Deel nemende jongeren worden voor één dag lid van een wijk team om de stad weer schoon op te leveren. In ruil hiervoor ontvangen zij 35 gulden, een lunch, drinken en een uit- gaansverrassing. Inschrijven kan tot en met woensdag 30 december elke werkdag tussen 13 en 15 uur bij uitzendbureau Impuls in het Stadhuis. Deel nemers moeten hun sofi- nummer, paspoort of identi teitskaart en eventueel hun ziekenfondsnummer meene men. Meer informatie bij Im puls: tel. 5165101. Universiteit onderzoekt mogelijkheden De Universiteit Leiden onderzoekt mogelijkheden om in de toekomst colleges aan te bieden via internet. De on derwijsinstelling prijkt inmiddels, net als de Universiteit van Amsterdam en de Haagse Hogeschool, op de lijst van supporters van EuroCampus Online. DEN HAAG/LEIDEN ANNETVAN AARSEN Eurocampus wil eind volgend jaar daadwerkelijk beginnen met een virtueel scholingsinsti tuut. Oud-topambtenaar van onderwijs G. Leibbrandt. die tien jaar geleden de Open Uni versiteit oprichtte, is inmiddels aangesteld als voorzitter van de Europese onderwijsinstelling op internet. Burgemeester Deet- man van Den Haag steunt het plan eveneens. Zijn gemeente stelt vergaderruimte en techni sche voorzieningen ter beschik king. Volgens woordvoerder W. van Amerongen is de Universiteit Leiden geïnteresseerd in het ex periment. „Het verkeert in een pril stadium, we onderzoeken de mogelijkheden nog. Maar in ternet is een medium dat met name in het buitenland, Ameri ka en Australië, al wordt ge bruikt door universiteiten. Hij kan zich voorstellen dat Universiteit Leiden via Euroc ampus een deel van het studie materiaal gaat aanbieden. „Voor studenten heeft dat grote voordelen. Ze kunnen dan stu deren op een moment dat het hen goed uitkomt. Bovendien maken ze bijvoorbeeld minder reiskosten", zegt hij. Maar een studie afronden zonder ooit het universiteitsge bouw van binnen te hebben ge zien, blijft volgens hem een uto pie. „Je kunt onmogelijk een hele studie volgen via internet. Denk maar aan practica-colle ges." De intiatiefnemers van Euroc ampus Online, investeerders die al eerder ervaring hebben opge daan met een Amerikaanse in- temetuniversiteit, zien het bre der. Met de universiteit op in ternet kunnen studenten, maar ook particulieren en werkne mers die aan bijscholing toe zijn, een studie oppakken bij één van de vele onderwijsinstel lingen in Europa. Op afstand een vak volgen aan pakweg de Universiteit van Oxford zou tot de mogelijkheden behoren. den, maar omdat de technische mogelijkheden beperkt zijn, zal de tang er regelmatig aan te pas komen. Een tandarts vertelde mij dat hij daar in een maand vierhonderd kiezen trok! In Oegstgeest is één kies per week al veel." Bericht voor onze adverteerders Op de kerstdagen en nieuwjaarsdag zijn onze kantoren gesloten. Voor aanleveren van advertenties gelden de volgende gewijzigde sluitingstijden: Voor de krant van maandag 28 december: donderdag 24 december 12.00 uur Geboorte- en overlijdensberichten: maandag 28 december uiterlijk 09.00 uur Voor de krant van zaterdag 2 januari: donderdag 31 december om 12.00 uur Geboorte- en overlijdensberichten: donderdag 31 december uiterlijk 15.00 uur Voor de krant van maandag 4 januari: donderdag 31 december 15.00 uur Geboorte- en overlijdensberichten: maandag 4 januari voor 09.00 uur. Advertentie exploitatie Damiate bv Melanie Schultz (WD), de nieuwe oppositieleider LEIDEN RUUD SEP oude Aalmarktschool is een van de 'g'™ den die tegen de vlakte gaan, als het "9* projectontwikkelaar MAB ligt. Daar- sp« rin de plaats zouden dan winkels moe- verrijzen. In een andere variant oppert B de mogelijkheid van woningen op de tn\ Bde verdieping van de winkels. Wonin- met uitzicht op de nieuwe brug die de narkt ook op deze plek met de Stille icflj lmoet gaan verbinden. Aalmarktschool heeft al een tijd een be- 'e"*i irijke plek in de gemeentelijke plannen het gebied. In 1994 lag er nog een lom in de school winkels en een grand te bouwen, als onderdeel van het Sleutelhofproject, de mislukte voorloper van het Aalmarktproject. Korte tijd later werd het idee gelanceerd op de plek van de school een kleine zaal te bouwen voor' de Stadsgehoorzaal. In elk geval is de roep om sloop van de Aalmarktschool de laatste jaren steeds luider geworden, van gemeen telijke kant. De school zou in bijzonder slechte staat verkeren. Dat betekent niet dat het pand geen enkele waarde wordt toegekend. De Aalmarkt school staat op de gemeentelijke monu mentenlijst van 1998 nog als beeldbepa lend pand genoteerd. En bouwhistoricus J. Dróge, die begin 1997 in opdracht van de gemeente onderzoek deed in het Aal marktgebied, noemt de school 'een goed voorbeeld van het oeuvre van stadsarchi tect J. W. Schaap'. „Door latere verminkin gen heeft het schoolgebouw belangrijk aan kwaliteit ingeboet en wordt het in kwaliteit duidelijk overtroffen door diens andere scholen aan de Boommarkt en Plantsoen. Omdat er maar drie scholen in deze stijl zijn overgebleven is het behoud wense lijk." Dróge voegt daar wel aan toe: „De bouwkundige kwaliteit maakt handhaving echter twijfelachtig. TEKST: HERMAN JOUSTRA FOTO: HENK BOUWMAN Het streven is helder. De 28-ja- rige beleidsadviseur Melanie Schultz van Haegen-Maas Geesteranus wil langer fractie leider van de WD blijven dan haar voorganger. ,Als je je als fractievoorzitter beschikbaar stelt, dan ga je over drie jaar ook op voor het lijsttrekkerschap. En als lijsttrekker van de WD ben je natuurlijk beschikbaar voor een wethoudersfunctie." Mela nie Schultz wil - net als haar voorgangers - met de WD het college in. „Ik ben geen tussen paus." Officieel neemt Schultz pas op 1 januari het stokje over van Jan-Willem Kradolfer, die an derhalf jaar het gezicht van de WD was. De enige vrouw bin nen de huidige fractie werd in 1991 lid van de Leidse WD. Na een jaar werd zij fractie-assis tente om uiteindelijk in 1994, tijdens het laatste jaar van haar studie bestuurskunde, in de raad te komen. „Ik wilde lid worden van een politieke partij om de stad beter te leren ken nen. Als student ben je in Lei den redelijk geïsoleerd, met ei gen sportclubs en eigen kroe gen. Ik wilde meer voor de stad betekenen en er meer van leren - ik heb ook veel geleerd in het begin." Schultz bracht het grootste deel van-haar jeugd door in Lis- se, maar woont sinds haar stu dententijd in Leiden en wil niet meer weg. „Het is gewoon een mooie stad. Ik denk dat daaruit de betrokkenheid komt. Alleen politieke filosofie is niet genoeg. Je moet ook met je hart betrok ken zijn bij zo'n stad." Als leider van de WD krijgt Schultz de ondankbare taak om de komende jaren de oppositie aan te voeren en tegelijkertijd Melanie Schultz: „Ik ben geen tussenpaus." FOTO LOEK ZUYDERDUIN haar partij te profileren als een geschikte club om na de verkie zingen van 2002 een college mee te vormen. Een hopeloze positie? „Nee. ik denk dat er juist heel veel kansen liggen. Je ziet steeds meer scheurtjes in het college. Als het gaat over de Boommarktgarage. over het parkeerbeleid, over het Stads distributiecentrum en over Schiphol. Bij al die onderwer pen zie je dat het college ver deeld is. Het lijkt ons meer een schijnhuwelijk dan een gelukkig huwelijk. Ik denk dat wij góed de verschillen moeten bena drukken en goede alternatieven moeten aandragen: constructie ve bijdragen leveren, en niet al leen reageren op waar het colle ge mee komt. Nee, ik zie het niet zo somber in. Helemaal niet somber zelfs." Schultz is in haar werk als be leidsadviseur de laatste jaren nauw betrokken bij projecten die tot doel hebben overheids organen effectiever te laten functioneren. De ervaringen die ze in haar werk opdoet, neemt ze ook mee de politieke arena in. „Ik kijk naar het gemeente lijk apparaat vanuit mijn werk. Ik hou me sterk bezig met de vraag hoe Leiden er in de toe komst uit moet zien. en hoe we daar als gemeente zo goed mo gelijk invloed op uit kunnen oe fenen." Is iemand die vanuit haar stu die en haar vak veel meer be stuurder dan politicus is, wel de aangewezen persoon om nu op positie aan te gaan voeren? „De tijd zal het leren. Ik zal me de komende periode vooral moe ten bewijzen als politicus. Ie moet zowel bestuurder als poli ticus zijn. Want op termijn moet je bestuurlijke verant woordelijkheid kunnen dra gen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13