Knallen met Christmas Crackers Trends Toveren met een eitje DINSDAG 22 DECEMBER 1998 hans belterman De meeste Nederlanders eten op beide kerstdagen en de zondag die daaraan vast zit gewoon thuis. De overigen eten bui tenshuis. variërend van chic tot fastfood. Zij die 'op de bonnefooi' uit eten willen gaan. zullen in veel gevallen het hoofd sto ten: in de meeste restaurants zijn de tafels al lang van tevoren gereserveerd. En in de fast-food restaurants en andere eetgele- genheden zal men waarschijnlijk in de rij moeten staan. Je kunt ook onverwachts bij je familie langs gaan. Met een paar kunstgrepen kan een menu voor zes personen zó worden uitgebreid, dat er ook acht. negen of zelfs wel tien personen van kunnen genieten. Je moet dan wel over een redelijk goed ge vulde provisie- en koelkast beschikken of de mogelijkheid hebben om bij de snack - bar-om-de-hoek nog het een en ander te halen. Stel dat u uw menu opent met een voorge recht met een sneetje geroosterd wit brood. Een kwestie van wat meer boter hammen roosteren en het gerecht over de boterhammen verdelen. Sier het een en ander op met een plakje hard gekookt ei. een toefje peterselie of enkele bieslooks- prieten en klaar is uw voorgerecht. Het soepje dat u als tussendoortje wilde geven, 'verrijkt' u met een flinke scheut bouillon van een tablet. Soms is het moge lijk om aan de soep nog wat extra rijst of een kleine pastasoort toe te voegen. Doen. want pas bij het hoofdgerecht nadert u de grootste problemen. Laat uw gasten voor al ook lekker veel brood bij de soep eten. Het is verstandig om hoofdgerecht en de begeleidende zaken niet in schalen op te dienen, maar de gerechten te verdelen over (voorverwarmde) borden. U kunt er dan wel apart wat frites uit de snackbar bijgeven of een van de groentensoorten te verwerken in een grote omelet en die. ui teraard in stukken gesneden, bij de ge rechten op de borden leggen. Zo'n omelet maak je door zes eieren en een scheutje melk samen met wat zout. peper en een snuf nootmuskaat goed los te roeren. Laat een klontje (ca. 40 gram) boter in een reeds hete koekenpan smel ten en schenk de eierstruif in de pan. Temper onmiddellijk daama de warmte bron en verdeel de eventueel wat kleiner gesneden reeds gekookte groenten over het eiermengsel. De groenten zullen dan een eindje in de eierstruif zakken en dat is ook precies de bedoeling. Strooi er even tueel een beetje geraspte kaas over. Laat alles boven de laag afgestelde warmtebron langzaam stollen. Leg eventueel enkele minuten een deksel op de pan. Verdeel de omelet in de pan en acht of meer gelijke stukken (punten) en leg ze bij de overige gerechten op de borden. Ook het nagerecht zal waarschijnlijk geen probleem opleveren, wanneer je het even eens op bordjes opdient. Je zou het met enkele in panen gesneden verse vruchten (appels, peren, bananen) kunnen uitbrei den. wanneer die vruchten er ook inder daad bij passen. En anders: vlug koffie zet ten en er alle bonbons en koekjes bij ge ven die je in huis hebt. Uit het boven staande valt op te maken dat het verstan dig is om altijd wat extra's in huis te heb ben. Dan kun je ook oprecht blij en verrast zijn. wanneer er onverwachte gasten op de stoep staan die graag blijven mee-eten. hans van alphen en christa van der hoff Niets is zo knullig als met kerst in je hemd te staan, omdat je de etiquette niet kent. Juist tijdens de kerstdagen moet alles zijn zoals het hoort. Als steuntje in de rug een aantal tips om de feestdagen fatsoenlijk door te ko men. Laat u door de bladen niet opjutten tot culinaire hoogstandjes die u niet kunt waarmaken. Wie te hoog grijpt is al overspannen, voordat de gasten ar riveren. Doe wat u op uw sloffen aan kunt en gebruik ingrediënten van ex tra kwaliteit. De menukaart hoeft u echt niet in het Frans te vertalen, ten zij uw gast alleen maar Frans verstaat. Het belangrijkste is dat uw gast de in formatie krijgt die hij nodig heeft. Ge bruik alleen buitenlandse termen als het niet anders kan, bijvoorbeeld bij sushi. Schuift de hele familie aan. spreek dan af dat iedereen thuis een gang voorbereidt. Dat spreidt kosten en werk. Maak bijvoorbeeld een we reldbuffet met gerechten uit allerlei landen, of doe de kerst eens vegeta risch. Visvorken, kreeftenhaakjes. dessert vorken en kaasbijltjes. Het ligt alle maal zwaar verzilverd op tafel, maar wat moet je ermee? U moet in elk ge val weten dat bestek altijd in ge- bruiksvolgorde van buiten naar bin nen ligt. Verder horen messen en le pels rechts, vorken links van het bord. Het bestek voor het dessert ligt boven het bord. Het servet mag zeker niet in hemd of kraag worden vastgestoken. maar rust decent op de schoot. Wijnglazen staan altijd rechts van het bord en horen van rechts naar links te staan, in de volgorde van gebruik. Een waterglas staat uiterst links of achter de wijnglazen. Tenslotte het dilemma van het broodje. U komt aan een gedekte tafel en ziet zowel links als rechts een schaaltje met een broodje. Welk broodje is van u? Ont houd: het broodje aan de linkerkant is van u. Ondanks de oproep van prins Claus: heren kunnen veel plezier beleven aan een kwaliteitsdas. gestrikt vol gens een 'Four-in-hand', dan wel een enkele of dubbele "Windsor. Let op Philip Freriks. Veel mannen weten niet hoe een das moet worden omge knoopt. Dure dassen zijn nog wel eens voorzien van een handleiding. Kies voor kwaliteit! De eerste keer voel je je een beetje belachelijk met zo'n malle papieren kroon. Maar in Engeland - waar an ders? - doen ze het al 150 jaar. De 'Christmas Cracker": een knallende start van het kerstdiner. In een smalle papieren koker, omwikkeld met felge kleurd folie, zit een papieren kroon, een ballon, een spreuk en een ca deautje. Koop een doos crackers, bij voorbeeld bij een Engels warenhuis. Ga aan tafel. Pak een uiteinde van de cracker en laat je buurman het ande re uiteinde pakken. Laat iemand het startsein geven en trek allemaal tege lijk. In het pakje zit een strookje met chemisch spul dat bij wrijving een knaleffect geeft. Zet op die kroon; het kerstdiner kan beginnen. De kalkoen is weer helemaal terug als 'pièce de resistance' aan de kerstdis. Zoek een 'recept voor de vulling in een goed (Engels) kookboek. Leg de gevulde kalkoen met de borst naar boven, op elkaar overlappende stuk ken aluminiumfolie. Bestrijk het beest met een kwastje rijkelijk met gesmolten roomboter. Bestrooi met zout en peper. Dek de kalkoen toe met (aaneengesloten) plakjes bacon of ontbijtspek Wikkel de folie losjes om de kalkoen. Verwarm de oven voor op 225 graden. Doe de kalkoen erin en reduceer de temperatuur na een half uur tot 175 graden. Een kal koen van 3,5 kilo (voor acht perso nen) heeft zo'n drie uur nodig. Haal hem een half uur voor het einde van de braadtijd uit de oven. Verhoog de temperatuur weer tot 225 graden. Haal folie en bacon eraf. Leg de kal koen met het braadvocht in een braadslee. Controle op gaarheid: steek een vleespen in het dijbeen. Het vleesnat dat er uit loopt moet helder, dus niet rose zijn. Haal hem uit de oven als-ie gaar is en laat hem onder folie op een bord nog zeker een half uur rusten. Hoe krijgen we het voor elkaar dat ie dereen het naar z'n zin heeft, het hele kerstdiner lang? Kleinere kinderen vinden niets leuker dan aan een eigen tafeltje hun eigen menu te eten. Laat ze eerder beginnen; zo houdt u alles onder controle. Tegen de tijd dat uw gasten aan het hoofdgerecht begin nen en de kinderen het zitten zat zijn, zet u ze voor de nieuwste kerstvideo. Zo kunt u zeker anderhalf uur voor uit. Haal ze bij u aan tafel voor het dessert. Grotere kinderen kunnen van on schatbare waarde zijn als hulp bij het kerstdiner. Laat ze de menukaarten maken. Zet ze in bij de bediening. Of laat ze een niet te moeilijke gang voor hun rekening nemen. Zie de kinder- kookrubriek in Tip Culinair of het re centelijk verschenen kinderkookboek van sterrenkok Constant Fonk. Een kerststukje op tafel luistert de boel op. Maar wordt het wat groen met een kaars of een struik met een kaars? Maak er geen sta in de weg van met vervaarlijke takken, bamboesten gels, pepertjes, zurige mossen, op dringerige bladeren en joekels van kaarsen. Wordt het Bing of wordt het Bach? Muziek tijdens de kerst ligt gevoelig, want is als decor onmisbaar. De mu- ziekschappen liggen vol thematische verzamel-cd's, maar beter is het een duidelijke keuze te maken. Bijvoor beeld een licht genre voor op de dag, romantiek voor tégen 'dé avond en klassiek voor na het eten. 'Rudolph the rednose rendeer' mag best een keer langskomen, maar niet te vaak. Evenzo verdient het geen aanbeveling de barok van Johan Sebastian Bach en Georg Friedrich Handel tot lei draad van de dag te maken. Overdaad schaadt. Zoek het evenwicht tussen ruis en rumoer. De conversatie tij dens de kerst mag nog zo vals zijn, de muziek nooit. 3456789 10 Anagram Op elke verticale regel dient een van vijf en een'van zes letters te wor den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is inge vuld, i de letters in de vet omlijnde kolom e 1Vrucht - vlaskam - slimmerd; 2. getroffen - achtarmige inktvis - Eskimokleding; .3. lopen - koren - etgroen; 4. huidsmeer - cijfer - gezicht; 5. uitstapje - beeldverhaal - manuscript v.e. film; 6. paar - handvat - verwonding; 7. open plek in een bos - oude munt - oppervlakte; 8. dorsvloer - universiteitsbode - roeiriem; 9. draaikolk - motief - horizon; 10. vogel - vetstof - overzicht. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Loom; 4. ezel; 7. motie; 9. te; 10. tuk; 11. si; 13. ale; 14. rits; 17. sier; 18. ook; 19. Adam; 21. iets; 24. air; 26. re; 27. lis; 29. zo; 30. lepel; 32. eraf; 33. nier. Verticaal: 1. Later; 2. om; 3. mot; 4. eik; 5. ze; 6. luier; 8. tui; 11. sleet; 12. ut; 13. ai; 15. Indië; 16. som; 17. ski; 19. aarde; 20. ar; 22. er; 23. stoer; 25. lip; 27. lef; 28. sen; 30. la; 31. li. HEINZ TOMPOES Tom Poes en het Monster Trotteldrom SP9636160FLV400rub0 22/12 167_ Het afsluiten van de grot duurde niet lang. De trotten werkten vlijtig en eensgezind en na een half uurtje was de eens zo dreigende opening van de spelonk verdwenen achter opgesta pelde rotsblokken.„Het is gebeurd!" sprak heer Bommel uit het stof te voorschijn tredend. ,,Het monster is weg. Weg met het monster, bedoel ik!"„Weg met het monster!" riepen de trotten en ze begonnen opgewon den te zingen en te dansen, zodat de vlakte gevuld was met lawaai en be weging. Hierdoor werd ook Smoris aangestoken.,,Weg met het monster! riep hij, eenzaam op en neer sprin gend.,, Praw!" zei professor Prlwytz- kofski kribbig. ,,Der monster is niet weg, hij is nog steeds daar. Stop uw geschrei, kleiner Trot!"Het ventje ge hoorzaamde onthutst.,,Niet weg?" herhaalde hij.,,Neen", hernam de geleerde. „Om hem weg te krijgen, moeten wij meer doen dan stenen voor zijner uitzicht stapelen. Wij zul len hem ontbinden moeten. "Tom Poes was intussen zijn eigen gang gegaan. Ook hij geloofde niet dat het monster weg was en daarom liep hij peinzend naar een vluchtgat toe en keek in de opening.,,Heer Ollie ver gist zich", dacht hij. ,,Het ondier zit helemaal niet in de grot. Die was leeg; ik heb het zelf gezien. Er waren alleen maar vluchtgaten..."Hij aar zelde wel even en liet zich toen in het gat zakken.,,Maar ik heb wel een idee hoe ik het monster moet zoe ken", mompelde hij. REDACTIE SASKIA STOELINCA EN MARGOT KLOMPMAKER 023-5 Kerstgeuren Elk jaar opnieuw proberen fa brikanten iets extra's te pre senteren met de feestdagen. Zo ook de parfumwereld. Ca- charel verpakt alle dameslij - nen in geschenkverpakkin gen: zilverwit van kleur met een satijnglans en in de in- sparing een sneeuwkristal en sneeuwvlokjes. De verpakkin gen van Anaïs Anaïs en Eau D'Eden bevatten een eau de toilette, een bodymilk en douchegel (75 gulden), de set van Eden kost 79,50 gulden. Dior heeft als kerstkleuren rood en goud. De koffertjes van Tendre Poison en Miss Dior bevatten naast een eau de toilette een doosje met parfumcrème 1112 gulden). In de koffertjes Dune, Dolce Vita en Eau de Dolce Vita zit ten een eau de toilette, een miniatuur en een bodymilk (102 en 112 gulden). Lancö me verkoopt de parfums Tre- sor, Poème en O de Lancöme in luxe geschenkdozen in elf verschillende uitvoeringen. De prijzen van de vijf ge schenkverpakkingen van Tré- Eten bij de Thai sor en Poème lopen van 69 tot 159 gulden, die van O di Lancöme kost 59 gulden. Voor de heren is er een ge schenkset van Cacharel int fen grijs met eau de toiletti en zeep voor 69,50 gulden. Ook Christian Dior heeft d( mannen niet vergeten: zij ontvangen Dune pour Hon me en Fahrenheit in een to lettas (115 en 125 gulden). Biotherm verkoopt eveneei een toilettas voor 85 guldei met een zeepvrije gel, een scheerschuim en een emul tegen huid irritaties. Voord kinderen: Oilily heeft twee geurlijnen ontwikkeld, blai en oranje. Blauw is een lid eenvoudige bloemengeur voor de romantische types, De oranje geur bevat mani rijn voor energieke meisjes I Van beide geuren wordt b« halve de eau de toilette od een verzorgingslijn met ha en body shampoo, bodylo c tion en deodorant cream o de markt gebracht. De eau f parfum (30 ml) kost 34,50 f gulden. Een personeelslid van een Thais restaurant snijdt een pompoen tot een bloem. Thais eten is razend populair in Nederland. Het aantal Thaise restaurants neemt ge staag toe. Na de grote steden (Amsterdam is koploper met veertig restaurants) waaieren de Thaise restaurants nu ook uit naar de provincie. Die grote populariteit kent ook een keerzijde. Oosterse com bi-restaurants hebben de Thaise keuken eveneens ont dekt en onder hun hoede ge nomen: een Chinees-Indisch- Thais restaurant is geen uit zondering meer. „Zolang een Thaise kok zich over de Thai- FOTO GPD/THEO fiOHA^ M Cl bekennen valt". Geen onb a kend verschijnsel in de ho rj ca, kijk maar eens in de pi Sp zeria's. Authentiek Thais i 1 bedoeling van de TRA, en geen trendy mengkeukens De twaalf aangesloten rest ki rants hebben allen een vn b welijke Thaise chef in de ken. en een veelal blonde derlandse man als managi Vaak is de man ook levens partner. Wie mogen er lid worden van de TRA? Vani Helm: „ln elk geval moeti kok een Thai zijn. Want h« gaat in de eerste plaats oij i naiac sus. hui i uvei ue x ncxi- gaai 111 ue eeri-ie piaais oij /->» se gerechten ontfermt, fs datsmaak. Hoe dé zaak is inj (J geen probleem. Kleine res- richt is van minder belang taurants hebben niet voor el ke keuken een kok, waardoor de kans groot is dat het au- theritieke karakter verloren gaat", zegt P. van der Helm, voorzitter van de kersverse TRA (Thai Restaurant Associ ation). De TRA wil de oor spronkelijke Thaise keuken in Nederland promoten. „Er zijn Thaise restaurants waar geen Thais personeelslid te Ook hebben we niet getes sum we eikaars eten wel lekker vonden". Binnenkort kon een schild op de deuren v I0S de aangesloten restaurant n In de TRA-restaurants woi r den speciale menu's geset ta; véerd. er komen activiteit! tgo rond Thaise festivals en njis schien worden in de toe komst ook kookcursussen geven. Zelf paddestoelen kweken Zelf eetbare paddestoelen kweken is sinds kort mogelijk met speciale teeltsets voor doe-het-zelvers. De sets be staan uit houten kistjes, waarin een in folie verpakte voedingsbodem met sporen van eetbare paddestoelen zit. Door de kistjes vochtig te ma ken, groeien de sporen uit tot paddestoelen die vervolgens tegen de folie aandrukken. Op dat moment moet een gat in de folie worden gemaakt. Liefhebbers kunnen kiezen uit vier verschillende sooi zeli paddestoelen: de liefdesp lens destoel, oesterzwam, weii champignon en goudpadi !esd stoel. Uit de kweeksets ko ^er men zowel in de winter b dgei nenshuis als zomers bui« "bc huis paddestoelen tevoor schijn. Een kistje grond ra sporen inclusief gebruik» wijzing is vanaf twintig gu den verkrijgbaar. Info: He Mekelenkamp, Nieuwleus 0529 - 481 926. Hout in de badkamer Wat zich twee jaar geleden aarzelend als trend aandien de, blijkt op grote schaal aan te slaan: hout ln de badka mer. Het begon met wastafel bladen, kastjes en schappen, maar nu heeft hout de hele badkamer in zijn greep. Voor de ombouw van het bad, het plafond en de wanden kiest men steeds vaker hout, hoe wel een zekere bescheiden heid daarbij verstandig is. Kies voor een (verlaagd) pla fond en/of één enkele wand in hout, anders ontstaat een soort doodskist-effect, wat benauwend kan werken. Er zijn zelfs wastafels van hout - of keramische bakken met een houten sifonkap - en zelfs de douche bekent zich tot dit natuurlijke product. Vooral lichte houtsoorten als beuken, essen, kersen en pe renhout zijn favoriet. Maar na de revival van teak en wengé in de woonsfeer hebben de signers deze donkere hout soorten nu ook voor de bad kamer ontdekt. Dikwijls wordt hout gecombineerd met wit sanitair, maar roest vrij staal en aluminium zijn eveneens gewilde materialen. Een afwerking met een lak- laag is nodig als bescherming tegen vochtinvloeden. De af werkingstechnieken van hout worden nog steeds verbeterd. Er is minder kans op krom trekken als men kiest voor fi- he lam Ti io( Een badkamer met eikenho ros S ten meubelen. foto 0.04l< licken neer op een drager, tenm yjama ste als die drager aan alle kopse kanten goed is afge g werkt, zodat geen vocht 1 'U binnendringen. Fineer op i is. onderlaag van multiplex- °it. ij uit verscheidene op elkaa rondo gelijmde lagen hout besü ell-Ch scoort over het algemeen fart n kwalitatief hoger dan fine Vmc op spaanplaat. Wandkas! ^aiI zijn over het algemeen be (lottürr scheiden van omvang en luchtig, doordat glazen le - gers worden toegepast, 0 10 w zijn er diepe open kasten (g(jr be (voor onder de wastafel li 50 rp voorbeeld) waarin rieten iieuws manden in plaats van lad 19.45 N worden toegepast. Rietat larokka ge materialen gedijen uit enacti kend in een vochtige ruin -°2 Ov en lenen zich dus bij uitó voor de badkamer. FOTO HANS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10