Jammer dat de kerstman zo populair wordt in Nederland' Kerk Samenleving Scheuring Gereformeerde Bond verijdeld Als het moet, verlaat Kuitert de gereformeerde kerk zonder verdriet uit de Leidsch Dagblad MAANDAG 21 DECEMBER 1998 redactie dick van der plas, 071-535( Osservatore beschimpt homohuwelijk Vaticaanstad Het besluit van de Nederlandse regering om het burgerlijk huwelijk voor homo's en lesbiennes open te stellen, wijst op 'morele wanorde' en betekent een terugval in plaats van vooruitgang. ..Weer een wetsontwerp tegen de mens", oordeel de de Osservatore Romano, het dagblad van het Vaticaan. giste ren. De krant betreurt de succesvolle strijd in veel Europese lan den voor gelijkstelling van homoseksuele relaties aan het huwe lijk. ..Elitaire bewegingen en groepen oefenen sterke druk uit op parlementen en regeringen om een nieuw gezinsmodel in te voeren dat naast het model moet staan dat al duizenden jaren heilig is." De mogelijkheid dat homoseksuele paren kinderen adopteren drijft het Vaticaanse dagblad helemaal tot razernij. ..Homoseksuelen zijn van nature niet in staat om de vader- en moederrol te vervullen die een kind nodig heeft om op een ge zonde en evenwichtige manier op te groeien. Ontzetting over aanslag op graf berlijn De tweede aanslag binnen enkele maanden op het graf van de joodse leider in Duitsland Heinz Galinski. heeft gisteren verontwaardigde reacties losgemaakt. Van de daders, die zater dagavond met springstof de grafsteen op de joodse begraaf plaats in Berlijn opbliezen, ontbreekt nog elk spoor. De Duitse president Roman Herzog veroordeelde de aanslag scherp. Die is het werk van verwarde eenlingen met een 'krankzinnige geestes gesteldheid', schreef hij in een telegram aan Galinski's weduwe. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Otto Schily steekt achter de gewelddaad 'bekrompen antisemitische haat'. Het an tisemitisme blijkt in Duitsland nog over een gevaarlijk potentieel te beschikken, waarschuwde hij. Ignatz Bubis, Galinski's opvol ger als voorzitter van de Centrale Raad van de Joden, sprak van een gerichte actie. Het graf van Galinski staat voor de daders blijkbaar symbool voor de joden. „Ik ervaar de aanslag als tegen mijzelf gericht." Pauwels op leerstoel Pax Christi numegen Prof.dr. A. Pauwels is benoemd tot bijzonder hoogle raar beleidsmatige dilemma's van VN-vredesoperaties aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. De rooms-katholieke vredes beweging Pax Christi heeft die leerstoel ingesteld. De 34-jarige Vlaamse politicologe promoveerde in 1995 op een proefschrift over militaire waamemersmissies van de Verenigde Naties. Pau wels. verbonden aan de faculteit rechtsgeleerdheid van de Vrije Universiteit Brussel, deed onderzoek op het gebied van interna tionaal recht en de juridische aspecten van VN-vredesoperaties. Met de leerstoel wil Pax Christi een bijdrage leveren aan het de bat over de voors en tegens van VN-vredesoperaties en aan de discussie over de toekomst van de krijgsmacht. Pelgrim kust geboorteplaats Christus bethlehem» Een pelgrim kust de 15-puntige zilveren ster die in de Geboortekerk in Bethlehem de plaats markeert waar Jezus zou zijn geboren. De Geboortekerk is één van de oudste kerken in de wereld, gebouwd door Constantijn de Grote, keizer van Rome, in het jaar 330 na Christus en herbouwd in de zesde eeuw. FOTO REUTERS IKVvergeet Kosovo niet den haag „Vergeet Kosovo niet met de kerst", luidt de dringen de oproep van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) aan alle kerkelijke gemeenten en parochies in Nederland. Volgens de or ganisatie lijkt het in het gebied rustig, maar is het dat allerminst. In Kosovo vallen nog regelmatig slachtoffers en worden nog elke dag mensen gearresteerd. Ook leven velen in kapotgeschoten en geplunderde huizen. Hulp van buitenlandse organisaties blijft uit. waardoor het in het gebied nog lang geen vrede op aarde is, meent algemeen secretaris Mient Jan Faber van het IKV. De or ganisatie roept de kerken in een brief op om de mensen in Koso vo in hun kerst- en nieuwjaarsvieringen te betrekken. Het IKV vraagt kerkleden een brief te schrijven aan het Joegoslavië-Tri- bunaal met een oproep om de Joegoslavische president Milose vic, 'het brein achter de geweldsdaden tegen de Kosovaren', te vervolgen. Ze kunnen ook de Nederlandse regering, de EU, de OVSE. de NAVO of de plaatselijke bevolking schrijven of een gift overmaken aan het IKV. iarneveld anp Het bestuur zegde niet toe dat er een peiling on der kerkenraden over het beleid komt, zoals Zet- zema wilde. Zetzema en de zijnen pleitten voor een minder vergaande federatie van de drie kerken. „Laten we uitspreken: we gaan niet meer verder mee in het Samen op Weg-proces, we blijven her vormd." Daarmee sloot hij aan op het standpunt van het Comité tot behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat ook onder leden van de Bond aanhangers heeft. De meeste sprekers vonden de motie van Zet zema te ver gaan. De hervormde synodevoorzit ter ds. B.J. van Vreeswijk toonde 'geen enkel be grip' voor de roep om afscheiding. Een pleidooi voor federatie van de drie kerken is volgens Bondsvoorzitter ds. G. Kamphuis een 'gepasseerd station' sinds de gezamenlijke synode enkele ja ren geleden voor een fusie heeft gekozen. Algemeen secretaris dr. ir. J. van der Graaf van de Bond toonde zich bedroefd over de verdeeld heid in eigen kring. „De verwarring en polarisatie onder ons is alleen maar toegenomen", klaagde hij. „We hebben het met elkaar niet gered, onze trouw aan Schrift en belijdenis ten spijt." De behoudende Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft een scheuring in eigen gelederen zaterdag kunnen voorkomen. Tegenstanders van de koers van het hoofdbe stuur in het Samen-op-Wegproces trokken een motie van afkeuring op het laatste moment in. Dat gebeurde tijdens een buitengewone leden vergadering in Bameveld, een novum in de ruim 90-jarige geschiedenis van de Bond. Ruim vijftig leden hadden daarom gevraagd om hun onvrede over het bestuursbeleid kenbaar te maken. G. Zetzema uit Putten, woordvoerder van de opposanten, riep de ongeveer 450 aanwezige le den op zich af te keren van de voorgenomen kerkfusie van hervormden, gereformeerden en lutheranen. De vergadering moest volgens hem het beleid van het hoofdbestuur, dat in de vere nigde kerk op zijn post wil blijven om de gerefor meerde belijdenis te verdedigen, afkeuren. Zetzema trok de motie in nadat het bestuur had beloofd de signalen van onvrede in een boodschap aan alle kerkenraden van Gerefor meerde Bondsgemeenten te zullen verwoorden. hilversum» anp Als het moet, zal de onorthodoxe theoloog dr. H.M. Kuitert de Gereformeerde Kerken 'zonder verdriet' verlaten. Hij blijft lid uit loyaliteit, om kerkleden wegen uit de impasse van kerk en ge loof te wijzen en 'om de mensen te bevrijden van de angst dat het de verkeerde kant op gaat als het met de kerken de verkeerde kant op gaat'. Dat zei de emeritus-hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam gisteren in het VPRO-televisieprogramma Leven en werken. Kuitert voegde onlangs een nieuw boek toe aan een reeks in kerkelijke kring omstreden publica ties. In Jezus: nalatenschap van het christen dom verzet hij zich tegen het dogma dat Jezus zowel een goddelijke als een menselijke natuur had. Jezus was geen God-op-aarde, stelt hij. Kuitert (74) houdt het voor mogelijk dat hij ooit ook tot de conclusie komt dat religie ne gens op gebaseerd is. „In mijn pogingen om op recht te zijn tegenover mijzelf, sluit ik niet u dat ik aan het einde van mijn leven moet erke nen: ik heb een hersenschim nagejaagd." De theoloog denkt dat veel mensen in de reformeerde Kerken zich door zijn veelgekoch boeken aangesproken voelen. Rechtzinnige cc lega's die zijn uiterst kritische benadering vj de gereformeerde traditie afkeuren, hebben vc gens hem geen idee wat er in het kerkvolk on gaat. „Ik denk dat heel veel predikanten in verste verte niet weten waar hun kudde zwerft Hij maakt zich niet druk over het ledenverli van de kerken. Ouders moeten er volgens hö niet wakker van liggen als hun kinderen ni meer naar de kerk gaan. „Zij stappen in een ai dere vorm van christendom over." En zo nic „dan wachten we gewoon een paar generaties, 7» y.J." «T.'jÉ';.'JS In welk opzicht verschilt het huidige, door de commercie omarmde Kerstmis nog van de heidense lichtfeesten die van oudsher in deze tijd van het jaar werden gehouden? Een zoektocht naar de betekenis van het feest en de actuele thema's die dit jaar aan kerst worden verbonden. In aflevering 2 van deze serie laat pastoraal werker André van Aarle zijn licht over deze onderwerpen schijnen. door 0NN0 VAN'T KLOOSTER De kerstpreek zal natuurlijk gaan over de geboorte van Christus. En over dat God naar ons toe komt. Van ons wordt niet verwacht dat we alle mogelijke moeite doen om bij Hem te komen. Hij komt naar ons. Dat wordt het gelo vige deel van de preek. Daar naast komt een wat luchtiger deel, bestemd voor de mensen die toch meer naar de kerk ko men voor de sfeer. Daarin ga ik het hebben over het licht dat schijnt in de duisternis. Dat is een metafoor voor de momenten waarin je het hele maal niet meer ziet zitten en plotseling een uitweg ontdekt. Het licht ziet. Ik wil daarbij vooral jongeren aanspreken omdat zij zo vaak een negatie ve rol krijgen aangemeten. Ik heb negen jaar les gegeven - levensbeschouwing - op een middelbare school en ik besef heel goed dat wanneer er iets in de media of gewoon onder volwassenen besproken wordt over jonge mensen, 'proble men' onevenredig veel aan dacht krijgen. Het gaat al gauw over de niksgeneratie, drugs problematiek of het feit dat ze niet naar de kerk gaan. Hoe was dat toen wij zestien waren? Wij waren wel anders dan de jongeren van nu, maar ook wij waren toch weer heel anders dan onze ouders. Ik vind het daarom heel belangrijk jongeren aan te spreken met vertrouwen. Ze zijn al niet vaak in de kerk. en als ze er dan toch een keer zijn - meestal omdat ze thuis geen heibel willen veroorzaken - wil ik ze graag een hart onder de riem steken. Ik kan mij altijd verheugen op de vele mensen die met kerst naar de kerk komen. Net als bij een feest is het leuker als er meer mensen zijn. Je hoopt als pastor natuurlijk dat ze vaker zullen ko men. Gelukkig komt een groot deel van die kerk gangers ook regelmatig. Tegen de rest zou je wil len zeggen dat er eigenlijk iedere week wel iets te vieren valt. Maar je moet niet gaan mopperen. De 36-jarige André van Aarle werkt nu zo'n anderhalfjaar in Oegstgeest als pastor. Niet als priester - want hij is getrouwd en heeft kinderen - maar als pastoraal werker. Kerstmis viert hij zoals veel mensen met het gezin. Een versierde boom, kerststalletje eronder en net iets meer aandacht voor het eten dan gewoonlijk. In religieuze zin omschrijft hij Kerstmis als een tijd waarin je 'Christus in jezelf geboren kan laten worden'. Pasen vindt hij belangrijker omdat door de dood en opstanding van Christus het geloof de uiteindelijke betekenis heeft gekregen, waardoor de geboorte van Jezus zo'n bijzonder feest is. Wanneer ze één keer genoeg vinden, is dat hun goed recht. Kerst heeft de charme dat het mensen ontroert. De sfeer met kaarsen, de mooie gezangen. Ze ver eenzelvigen zich met het Jezuskindje en worden voor één keer zelf weer even kind. Het is de kin derlijke onbevangenheid en openheid die mensen over zich krijgen, die je van harte moet aanmoedigen. Jezus heeft ook gezegd: 'als je niet wordt als kinderen, kun je het ko ninkrijk niet binnen komen.' Voor iedereen is het is heel be langrijk om dat 'weer kind zijn' af en toe te ondergaan en niet te verharden. Je staat dan weer open voor het leven en het ge loof. Kerst is daarnaast vooral een ge zellige tijd. Ik kan genieten van de sfeer die mensen in hun hui zen creëren. Wanneer ik 's avonds door Oegstgeest loop is het vaak een lust voor het oog. Mensen houden ook hun gordij nen langer open ten teken dat ie dereen naar binnen mag kijken. Ook bij ons thuis staat een boom. Met daaronder een stalletje. Op kerstavond leggen we het kindje Jezus in zijn kribbe. Belangrijk is ook dat je op deze dagen net iets meer tijd neemt voor het eten en dus ook voor el kaar. Aan de andere kant moet je het belang van derge lijke dingen ook relativeren. De enorme commer cie werkt in de hand dat er te veel aandacht wordt gericht op de buitenkant, of het uiterlijke, daar waar die eigenlijk naar binnen gericht zou moe ten zijn. Vooral de kerstman vind ik afschuwelijk. Ik vind het een soort Amerikaanse McDonald- Sinterklaas. Jammer dat hij zo populair wordt in Nederland. De versieringen rondom kerst zijn weliswaar belangrijk, maar niet een doel op zichzelf. Het is een middel je te laten realiseren waar het eigenlijk om gaat: Christus toe te la- ten in je leven. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 ANNO 1973 Woensdag 21 December LEIDEN Aan de Waardgracht alhier is gister avond een treurig tooneel afgespeeld. Aldaar woont de 74-jarige weduwe Van Oosten, wier dochter, gehuwd met G. Bavelaar, met haar vier kleine kinderen bij haar een toevlucht had gezocht voor de bedreigingen van haren man, die zich voortdurend schuldig maakt aan dronkenschap en in dien toestand zeer lastig is. Te ruim negen uren kwam Bavelaar bij zijn schoonmoeder binnenloopen, roepende: ..Waar is mijn vrouw?" en het bleek toen dat hij meer dan genoeg gedronken had. Beide vrouwen sprongen op en de vrouw van Ba velaar wilde zich verbergen, waardoor Bavelaar voor zijn schoonmoeder kwam te staan. Opeens bracht hij de oude vrouw een hevigen slag tegen het hoofd toe, kort waarop zij bewusteloos werd. in elkaar zeeg en het bloed uit mond en neus te voor schijn kwam. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, daar de vrouw in den loop van den nacht overleed. Bavelaar is door de politie aangehouden, terwijl i op last van den commissaris van politie het lijk der vrouw vanavond, onder politiegeleide, naar het academisch ziekenhuis overgebracht zal worden, 1 alwaar het gerechtelijk zal worden geschouwd. Na tuurlijk wordt van een en ander proces-verbaal op- i gemaakt. ADVERTENTIE Wegens restauratie is het Café vanouds De Doelen, Groenhazengracht No. 10, te Leiden, gesloten tot Zaterdag 24 December a.s. Vrijdag 21 december LEIDEN Binnenkort zal de kampeervereniging "De Wijde Vlucht" het feit gedenken, dat 15 jaar geleden een groepje enthou siaste kampeerders deze vereni ging oprichtte. Voor het derde lustrum zal op 25 januari in het Antoniusclubhuis een feest op touw worden gezet. De huidige voorzitter, Eradus, vertelt: „We tellen nu zo'n 550 leden en we hopen dat dit aantal volgend jaar zal uitgroeien tot 600. We zijn in het gelukkige bezit van een uitge breide kampeeruitruisting en een eigen kampeerterrein in Luxem burg. De vereniging bestaat bij de gratie van een zeer kleine bijdra ge van de leden en een mogelijk nog geringer gemeentesubsidie. We kunnen er net van draaien, maar we springen er niet altijd uit". HAZERSWOUDE Via een door de WD-er Dekker ingediende mo tie heeft de gemeenteraad van Hazerswoude er haar grote be zorgdheid over uitgesproken dat N.S. de eerder gedane toezeggin gen heeft ingetrokken om in Ha zerswoude een halte te openen op Jeroen van Egmond, leerling van klas 2b van de Detailhandelsschool, krijgt van directeur Van Britsum een cadeaubon aangeboden omdat zijn ontwerp werd uitgekozen om als kerst/nieuwjaarskaart te worden gestuurd naar alle ouders en relaties van de school. foto archiefleidschdagblad de spoorlijn Utrecht-Leiden. De spoorwegen zullen, aldus B en W., door het "eigen" college en dat van Koudekerk aan den Rijn erop gewezen moeten worden dat een spoedige vestiging van het station noodzaak is. De raad ver wijst in dit verband naar de over belasting op de Rijndijk in de spitsuren, de opstoppingen die door de verkeerslichtemnstalla- ties worden verergerd en de ener giecrisis met als gevolg de dwang tot meer gebruik van openbaar vervoer. De halte mag, wat de raad betreft, desnoods alleen tij dens de spitsuren in gebruik wor den gegeven. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 directie B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) redactie J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W F Wegman, chef redactie Leiden A.J.B M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W van Wanrooy, chef a i. red. Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden telefax Advertenties: 071-8 Familieberichten: 023-8 Redactie: 071-8 Hoofdredactie: 071-8 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17# 071-8 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17# 071- abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrtf het automatisch afschrijven van het abom geld, ontvangen 1,- korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bmne't worden verzonden geldt een toeslag van) aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassette!* Voor mensen die moeilijk lezen, slecht» hebben of blind zijn (of een andere let& hebben), is een samenvatting van het rep» nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluid» beschikbaar Voor informatie 0486-48MS (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grut: K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.OOu. (uitgezonderd fee& Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Ha Du

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14