Leiden en Leiderdorp gaan met hun verkeersplannen verkeerde richting op f i Dieren zijn geen vegwerpartikelen Leiden Regio Kerstactiviteiten in Leidse buurthuizen Schrijvende lezers Maatschappelijk werk wil sneller en beter Omwisselen guldens voor euro's wordt lastige klus Vanaf 1 december makkelijker te onthouden: TADSGEZICHT (TERDAG 19 DECEMBER 1998 CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-535642 ammermarkt. FOTO JAN SCHEERDER De Leidse buurthuizen verzor gen tijdens de kerstvakantie al lerlei activiteiten voor de jeugd. Zo kunnen kinderen van 8 tot 13 jaar op maandag 21 decem ber vanaf twee uur in de werk plaats van het Leidse Volkshuis aan de Morsweg 59 een 'ze- nuwspiraal' in elkaar zetten. In buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 begint om twee uur een theatervoorstelling voor kinderen van 6 tot 13. In buurt huis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a begint om twee uur een theaterspel voor kinderen van 4 tot 13. Dinsdag 22 december kunnen kinderen van 4 tot en met 12 jaar om tien uur terecht in buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat 4. In buurt huis Matilo kunnen kinderen in de basisschoolleeftijd een trom melworkshop volgen en instru menten leren maken. Vanaf twee uur is er voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar een jeugd- lab in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Op woensdag 23 december kunnen kinderen van 9 tot 13 jaar een videofilm maken in buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. Deze activiteit duurt van elf tot vijf uur. Aan het einde van de dag wordt de film op een groot doek afge speeld. In buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad 3 wor den vanaf twee uur kerstversie ringen gemaakt. In buurthuis Matilo begint om dezelfde tijd een knutselmiddag voor 4- tot 9-jarigen. In de jeugdtheater- school aan de Haagweg 4 kun nen kinderen vanaf twee uur re kenen op een verrassingspro gramma. Donderdag 24 decem ber is er om twee uur voor ba sisschoolkinderen een theater voorstelling in 't Spoortje. In de dagen na Kerstmis is er ook van alles te doen. Zo kun nen maandag 28 december kin deren van 9 tot 13 jaar vans één uur striptekenen in buurt huis Matilo. Vanaf twee uur ma ken kinderen van 4 tot 13 jaa kalenders in Op Eigen Wieker In buurthuis Morschwijck aai de Topaaslaan 19 worden doo kinderen in de basisschoolleef tijd vanaf half vier kerstversie ringen en nieuwjaarskaarten ge maakt. Dinsdag 29 december is e van twee tot vier een sport- e) spelinstuif voor 6- tot 13-jari gen, met aikido, speedpla} korfbal. Plaats van handeling i de sporthal aan het Broekpleij in de Merenwijk. Oudjaar nadert dan met rass schreden en daarom kunnei woensdag 30 december kinde ren van 4 tot en met 12 jaar vai elf tot twee uur oliebollen bak ken in Op Eigen Wieken. Ook in beide Leidse zwemba den wordt van alles georgani seerd voor kinderen in de basis schoolleeftijd. Zo wordt vai maandag 21 tot en met woens dag 23 december in De Zijl aai de Paramaribostraat 66 tussei één en twee uur een snorkelcur sus gehouden, die 17,50 guldei kost. In De Zijl wordt maanda] 21 december een opblaasbaa pirateneiland in het bad geze en in het Vijf Meibad aan di Boshuizerlaan 1 is er een loteri met leuke prijzen. Dinsdag 22 december word in het Vijf Meibad een piraten eiland neergezet en in De Zij kunnen kinderen met allerle speelmaterialen aan de slag Woensdag 23 december is e 'patatzwemmen' in De Zijl ei verkleed zwemmen in het Vij Meibad. Maandag 28 december wor den voor kinderen oliebollei geserveerd in het Vijf Meibad In De Zijl staat die dag een glij baan. Dinsdag 29 december kaï de jeugd hindernissen ovenvin nen in het Vijf Meibad of spelei in De Zijl. Alle activiteiten in di baden zijn van twee tot hal vier. driaam eest: „I ïb geef ?l belanj m te ;ren.' - de politiek de betrokken belangen niet ed afweegt, dan zullen Leiderdorpers en idenaren die met auto of bus naar de iurgemeente gaan, daar binnenkort flink extra tijd voor moeten uittrekken. Lei- rdorpers kunnen niet meer de stad in via Rijndijk, Leidenaren kunnen de d niet meer uit via de Van der Valk Bou- iweg. lat Leiden na de herinrichting éénrich- iverkeer in gaat stellen op de Lage Rijn- is nog wel te begrijpen. Maar helaas met éénrichtingsverkeer stad uit de keerde variant gekozen. De andere kant iis veel beter, omdat dat tot minder sluip- 'ceer door de Kooi leidt. \utomobilisten stad uit zouden dan voor- ia de Willem de Zwijgerlaan en het En- lendaal hun weg naar Leiderdorp weten vinden. Maar met het huidige Leidse orstel zal een flink deel van de ochtend- its door onder andere de Surinamestraat an. De omweg door de Kooi is ook veel onveiliger, want om vanaf de Lage Rijndijk terug te komen op de Herensingel, moet je driemaal linksom, dus ander verkeer krui sen. Leiderdorpers, die met de bus naar het station of naar school gaan - en dus op tijd moeten zijn - zullen straks zo'n vijf minu ten extra reistijd krijgen. En ze zijn al zo lang onderweg. Zou gekozen worden voor éénrichtingsverkeer stad in, dan zouden ze waarschijnlijk, doordat er minder opont houd is op de Lage Rijndijk, juist tijd kun nen winnen. Kortom, argumenten te over om het Leidse voorstel te heroverwegen. Het voorstel rammelt in meer opzichten. Met de discussie over de Lage Rijndijk in zicht, is de Spanjaardsbrug door Leiden op de monumentenlijst gezet. Laat dat nu net het belangrijkste argument zijn waarom de ze alledaagse brug niet kan worden ver breed. Niet erg geloofwaardig. En dan de Van der Valk Boumanweg. In overleg met zijn Leidse collega Van Rij heeft wethouder Molkenboer van Leiderdorp aangeboden op het gedeelte van deze door gangsweg waar de minste huizen staan (langs de Oude Rijn) éénrichtingsverkeer in te stellen. Met het richtinggevoel van de partijgenoten is het slecht gesteld, want in tussen liggen ze daarover in de clinch. Het wordt tijd dat de plannen niet alleen met omwonenden worden besproken, maar ook met vertegenwoordigers van de duizenden dagelijkse gebruikers van de be trokken wegen. Laten de gemeenten daar voor klankbordgroepen in het leven roepen. Blijft het bij deze plannen, dan zullen weldra de circa 50.000 Leidse en Leider- dorpse auto's bij elkaar jaarlijks miljoenen extra kilometers gaan maken, en langer stil staan op de al overbelaste hoofdroutes. Lang leve het milieu! J.T.O. Bresters, Leiderdorp. Het ongetwijfeld geestig be doelde stukje over 'outre- achment werken' (in de rubriek 'De Stemming' in de krant van zaterdag 28 november) vraagt om enige nuancering door de bedoelde maatschappelijk wer kers, want zo is onze beroeps naam van oudsher, en nu ook nog. Voor ons is duidelijk dat een samenleving als de onze on herroepelijk met zich mee brengt dat steeds meer mensen lasten te dragen krijgen, die hun krachten te boven gaan en dat mensen ongewild maat schappelijk uit de boot (drei gen te) vallen. Maatschappelij ke ontwikkelingen en omstan digheden hebben soms ingrij pende gevolgen voor individu- en en gezinnen, wat zich ver taalt in allerlei vormen van psy- cho-sociale problematiek. Door veranderende visies op zorg en hulpverlening moeten steeds meer mensen, die daar toe niet of maar beperkt de mogelijkheden hebben, zich zelf zien te redden. Een groei ende groep mensen met weinig inkomen moet steeds zwaarde re lasten opbrengen. Mensen die dit (tijdelijk) niet redden, de controle over hun persoonlijke bestaan kwijt zijn, en daardoor soms overlast veroorzaken, worden als lastig beschouwd in onze maatschappij. Ook de gemeente Leiden, als financier, mag eisen dat Alge meen Maatschappelijk Werk (AMW) een rechtstreeks toe gankelijke voorziening is, die tevens gebruik maakt van de in Leiden uitstekende netwerken van signalering en samenwer king. Het zal toch niet voor niets zijn dat familieleden, ken nissen, buurtbewoners, scho len, huisarts, politie, Budge twinkel, sociale dienst, LWO en vele andere mensen verwijzen naar het AMW of het AMW at tenderen op situaties waar maatschappelijk werkers men sen kunnen helpen de controle over hun bestaan te (her) ne men. Niet zelden hebben mensen met materiële problemen of problematische schulden te kampen, of zijn ze de dupe van verkeerde of verkeerd toege paste wet- en regelgeving. De Burgerraadslieden met hun kennis en kunde op sociaal-ju ridisch gebied, bieden een nog bredere garantie dat mensen ook krijgen waar ze recht op hebben. De maatschappelijke werkers van Maatschappelijk Werk Lei den (MWL) willen sneller en beter inspelen op de diverse signalen. Dit streven wordt ge dragen door de landelijke poli tiek, het eerstelijns GGZ-beleid van minister Borst, waarin de huisarts en het AMW door nog betere samenwerking de ge wenste hulp dienen te bieden, die aansluit op de dagelijkse beleving van mensen. Het gemeentebestuur van Leiden deelt deze visie en heeft aan MWL geld beschikbaar ge steld om ervoor te zorgen dat maatschappelijk werkers hier mee structureel aan de slag kunnen gaan, en tevens garan deren dat die mensen die op eigen initiatief een beroep doen op het AMW - want dat zijn er natuurlijk ook velen - direct en zonder wachtlijst ge holpen kunnen worden. Jan en alleman hoeven dus niet bang te zijn te pas en te onpas te worden aangesproken tijdens het winkelen. Maar iets anders is bij mensen zaken on der de aandacht te brengen waarvan iedereen hoopt ze niet nodig te hebben, maar die vaak van essenüeel belang zijn. W. Bettonvil, stichting MWL, Leiden. igingveiS lanhetata ERP°ST fc poitliwü m CASSF ïandeiei van he.ö ld ad opg& 0486- 0486-01 fc. z derd t& het Leidsch Dagblad van 10 :ember ventileert burge- ester Meerburg van de ge ënte Alkemade een aantal nozele, kortzichtige ideeën (betreft het gemeentelijk be- tan aanzien van het dieren- I- Onder andere zegt hij: de verplichte opvang van tien dagen moeten ze wor- afgemaakt", en: ,,Op een frderij is het gebruikelijk dat fen aantal zwerfkatten rond- )t." Gelukkig zullen er in Neder- vveinig dierenartsen zijn gezonde (huis)dieren 'puiten alleen maar omdat 'burgemeester niet voldoen- geld uit de gemeentekas wil en. (Door wie gevuld, trou- Verontrustender is het de burgemeester niet weet zwerfkatten zijn. Waar ba- dhij zijn beleid eigenlijk op? 'aarom nog maar eens het Bende. "erfkatten komen niet uit de ht vallen en ze behoren niet Een speciaal ras. Edere zwerfkat heeft een eige- r. 'het gunstigste geval is hij- het dier echt kwijtgeraakt, rjtomstandigheden zoals een huizing, een vakantie, vuur werk, een ongeval of iets derge lijks. In het ongunstigste geval heeft hij/zij het dier gedumpt. En dat laatste gedrag wil de burge meester dus belonen! Ik ben van mening dat de gemeente in beide gevallen opvang moet re gelen, de eigenaar opsporen, of een andere meer verantwoorde lijke baas zoeken. Katten op een boerderij zijn geen zwerfkatten. De boer(in) is de eigenaar van de dieren, dat is duidelijk. Dat hij/zij boer over het algemeen niet het bijbeho rende gedrag van een verant woordelijke baas vertoont, wordt onder andere in stand ge houden door domme uitspra ken, zoals de hierboven ge noemde van burgemeester Meerburg. In voor- en najaar vindt er uitwisseling plaats van (ongecastreerde) katers en poe zen, die soms kilometers weg trekken. Ook dit zijn geen zwerfkatten, maar katten van boeren, tuinders en particulie ren. Als deze mensen hun kat ten eens zouden laten 'helpen' in plaats van aan jan-en-alle- man gratis jonge katjes aan te bieden, zou dit al een hele ver- niet. Als alle ingezetenen var Nederland op één dag naar d( bank gaan dan zijn de banker in een mum van tijd verstopt er ontstaan er lange files. Er moe ten dus plannen worden ont wikkeld om één en ander ir goede banen te leiden. En daai hebben we tijd voor nodig. Stel dat op 1 november 2001 de euro's beschikbaar zouder komen. Dan zou de gehele klu< in twee maanden moéten wor den geklaard. Of deze tijd vol doende is, is de vraag. Er zoi natuurlijk een langere periodt kunnen worden gebruikt vooi de operatie, maar een nadeel i« dan weer dat we 'dood' geld ir de portemonnee hebben. Stelt u zich eens voor dat de gulden op 31 december 2001 buiten werking zou worden ge steld en dat op 1 januari 2002 de euro wettig betaalmiddel zou worden. Het gevolg zou zijn, dat de dubbele prijsaanduiding op goederen in de winkels achter wege kon blijven. Hoera, hoor ik (vooral) de winkeliers roepen. En met recht, want veel hoofd brekens zouden zijn opgelost en veel werk kon worden bespaard. Tot hiertoe alleen maar voor delen. Maar nu komen ook en kele moeilijkheden om de hoek kijken. Want de vraag is: hoe komen we allemaal tijdig aan euro's? Iedereen zal op 1 januari de beschikking willen hebben over het nieuwe geld. Dat bete kent dat al onze guldens dan moeten zijn omgewisseld. Dan gaan we even naar de bank, hoor ik al. Maar, vergis u (Door de redactie bekort.) 'Als mensen hun katten eens zouden laten 'helpen' in plaats van aan jan-en-alleman gratis jonge katjes aan te ring zijn'. betering zijn. In veel gevallen zou een ondoordachte keuze om een kat als huisdier te ne men, voorkomen worden. (Deregelijke exemplaren belan den nog al eens in een asiel, na melijk). Er kan nog heel wat worden verbeterd in het menselijk ge drag ten opzichte van dieren. Het dierenasiel heeft, denk ik, hierin een voorbeeldfunctie. Daar worden bijvoobeeld katten gecastreerd en gechipt. Trou wens, er worden ook andere huisdieren opgevangen, zoals: honden, fretten, konijnen en sommige vogels. De burge meester mag blij zijn met zo'n asiel, die zijn gemeentelijke plicht verlicht. (Huis)dieren zijn géén weg werpartikelen maar levende we zens met zintuigen, net als mensen. Soms zijn die zintui gen zelfs meer ontwikkeld. Ver antwoordelijk, zorgzaam, men- bieden, zou dit al een hele verbete- FOTO LOEK ZUYDERDUIN selijk gedrag dient gestimuleerd te worden. Daarbij hooit niet het doodspuiten van dieren vanwege het kostenplaatje. Bur gemeester Meeburg moet daar maar eens over nadenken. A.C. van der Meer, Oude Wetering. I www.leidschdagblad.nl .SKLxr iï'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15