,eiden Regio j a Nog geen beslissing over burgemeester r *00 Een eindeloos ingekaderde discussie an dit kerstaanbod bent u ast en zeker weg! Leidse modellen naar Istanboel Iepen geveld Boek 'Leids fabrikaat': van bierbrouwerij tot kabelfabriek 2e Kerstdag geopend Recht op het doel af www.teekens.nl vertifERDAG 19 DECEMBER 1998 IiWIM WEGMAN, 071 -5356414, PIV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 n beu! issoirs)) nadanactiviteiten Moultaka De komende ramadan krijgt van Stichting Marokkaanse lie (SMU) Moultaka een thema mee. De ramadanactiviteiten op 20 december beginnen staan in het teken van bezinning er de rol en verantwoordelijkheid van de Marokkaanse ge nschap in Leiden. De thema-avonden gaan onder andere eropvoeding. jongerenproblematiek en de rol van Marokka- oin de Nederlandse samenleving. Moultaka werkt hiervoor nen met de Marokkaanse vereniging Afaak. Twee van de linden worden in samenwerking met de medewerkers van At- i# ivasol (project in gesprek met Marokkaanse ouders) georgani- iie rrd. De bijeenkomsten worden gehouden op de vrijdag- en erdagavonden aan de Langegracht 61 ndere openingstijden bibliotheek De bibliotheken in Leiden hebben vanaf 1 januari ande openingstijden. De Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat it op werkdagen 's morgens voortaan om 11.00 uur open, een rlater dan voorheen. Op zaterdag is de bibliotheek van 10.00 1(2.00 uur te bezoeken, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De alen Merenwijk en Stevenshof zijn vanaf 1 januari elke werk- g'smiddags open, van 13.30 tot 17.00 uur. Daarnaast is filiaal tenwijk vrijdag tussen 18.30 en 20.30 uur geopend en filiaal .•enshof op donderdag tussen 18.30 en 20.30 uur. Zaterdag beide bibliotheken van 10.00 tot 12.00 uur te bezoeken. Wethouder Van Rij: uitstel arrogant MrenwijK vrijaa venshof op dc ibeide bibliot leiden ruud sep I0RGEN GEOPEND AN 12.00-17.00 UUR (AGE Sportieve zwarte JAKTOL Uitsluitend geldig in ons filiaal: LEIDEN: Langegracht 5 (naast Digros) Het kabinet heeft gisteren nog geen besluit genomen over de nieuwe burgemeester van Leiden. Dat betekent dat de stad het nieuwe jaar in gaat zonder burgemeester. Het kabinet komt voor de jaarwisseling niet meer bijeen. worden ingeleverd. De ver wachting is dat de nieuwe eer ste burger van de havenstad op 1 februari aan het werk kan. Voor Leiden vindt Van Rij het geen groot probleem dat er na de jaarwisseling geen nieuwe burgemeester is. „Ik vind het jammer dat er geen besluit is gevallen, maar Leiden blijft ook wel bestaan wanneer er in de eerste helft van januari geen burgemeester is. Tussen het vertrek van Vis en het aantreden van Goekoop heeft ook zeven maanden gezeten." De loco-burgemeester vindt het voortdurende uitstel vooral vervelend voor de sollicitanten. Loco-burgemeester T. van Rij is er inmiddels van overtuigd dat minister Peper de benoeming in Leiden koppelt aan de vacature in Rotterdam. .Anders valt dit uitstel niet te verklaren. De mi nister zal naar de politieke kleur van de kandidaat kijken en mee laten wegen wie hij voor Rotter dam heeft", aldus Van Rij, die tevens voorzitter was van de vertrouwenscommissie die de sollicitatiegesprekken heeft ge voerd. De voordracht voor het bur gemeesterschap van Rotterdam moet volgende week bij Peper „Het is niet netjes naar de kan didaten dat ze al een half jaar moeten wachten. De sollicitatie werd op 15 juni gesloten, de kandidaat die bovenaan de voordracht staat is daarover op 5 oktober ingelicht. Dan reken je toch op een benoeming. Ik vind dit arrogant naar de men sen toe." Ondanks de vertraging blijft Van Rij er overigens op re kenen dat Peper uiteindelijk de voordracht van de vertrouwens commissie zal volgen. Van Rij neemt sinds het offi ciële afscheid van Goekoop de honneurs waar als loco-burge meester. Goekoop is sinds 1 de cember 'met vakantie', al was hij de afgelopen weken dagelijks op het stadhuis te vinden. Na het ontslag van de burgemees ter op 1 januari blijft Van Rij ge woon in functie. leiden ad van kaam He en gezellige Kerst? Daarvoor, hegft Baalbergen volop keus Als u vóór r a.s. uw meubelaankopen doef krijgt u van ons gratis theaterbonnen, gratis dues of een gratis midweek of weekend lb één van de bungalowparken van Landal Mei andere borden sfeervol oft én thuis Wij heien u »an harte welkom. Vier modellen van het Leidse bureau Fair Faced Models zijn genomineerd voor de internationale titel Best Model of the World. De elfde aflevering van deze verkiezing wordt vandaag gehouden in de Turkse plaats Istanboel. Modellen uit veertig landen doen mee aan de wedstrijd die in veertien landen op televisie wordt uitgezonden. De vier Nederlandse deelnemers zijn Danny Verloop (22) en Donata van Wasbeek (19) uit Lei den, Aad Warmenhoven (24) uit Noordwijk en Saskia van der Winden (17) uit Schipluiden. Het kwartet is verbonden aan het bureau dat sinds 1994 is gevestigd aan de Hooigracht. Het meren deel van de modellen van Fair Faced Models stu deert aan de universiteit van Leiden. Het modellenbureau levert niet alleen manne quins en dressmen voor reclamefotografie, mo deshows en commercials, maar werpt zich vol gend jaar ook op als organisator van de Neder landse Modeprijs 1999. Dat evenement speelt zich af in de Pieterskerk. Jonge en talentvolle mo deontwerpers krijgen daar de kans om hun werk aan een breed publiek te presenteren. Het ligt in de bedoeling er een jaarlijks terugkerend evene ment van te maken. leiden Aan de Kanaalweg zijn gisteren drie iepen van ongeveer 80 jaar oud omgezaagd. De bomen aan de Kanaalweg worden al vele jaren geteisterd door spin-kevers die vlak onder de bast iepziekte veroorzaken in de bomen. Hierdoor sterven de bo men af en kunnen ze omvallen. Tijdens de operatie was één weghelft tijdelijk afgezet. FOTO MARK LAMERS leiden herman joustra sloopt. Dat neemt niet weg dat draaiende hielden nog herinne- de behuizingen van sommige ringen hebben. Die herinnerin- Leiden is al jaren geen fabrieks- ondernemingen nog aanwezig gen, met tal van oude foto's, stad meer. Sterker nog. Veel ou- zijn in het stadsbeeld. En dat vormen de kern van het tweede de fabrieken zijn inmiddels ge- veel Leidenaars die de fabrieken deel van 'Leids fabrikaat', dat de rwiJK AMBACHTSWEG 11-13 DERDORP. MEUBELPLEIN 7 DIEMEN OP DE SNIEP II 071-402 81 SI i TEEKENS ADVOCATEN ices is begonnen. Drie we lig ligt de politiek op zijn (eerlijk. Even geen interac- (verbetertrajccten of inte- loorstartconvenanten. m de herdertjes onder de m. Met een goed glas voorbije jaar een beetje rijtje zetten, en wegdro- ibij wat 1999 allemaal in o heeft. enken over de toekomst: nale mensen doen het met |e regelmaat. Waar gaan we zomer op vakantie? Ne- we kinderen of een hond? en we een lijfrentepolis of lenvve een milieuvriendelijk delenpakket? Wordt het bc- comM e" of cremeren? ^njijn-ig 15611 die iets verder kijken ^hei avondeten deugen niet 'de politiek. Dat werd deze tweer eens aangetoond bij iscussie over het project to 2030. Om de gekozen bestuurders zover te bren- itzij over de toekomst na denken worden experts in- d en opstelwedstrijden len onder scholieren, •ndje doorzakken is niet fnde. Het geheel moet ;de somma van 700.000 worden ingekaderd in «elen en ontwikkelings wegen, en bewaakt door ■begeleiders en een exter- jkbordgroep. fiscussie over de toe- iscussie die deze week 'gevoerdwas het een vera- ®gdat er in de Leidse raad der geval één politieke on- flzit. Zeg maar: een nor- amens. Margje Vlasveld, Poene dwaallicht van de 'eentepolitiek. maakte in [opmerkingen duidelijk hoe [■togde hele operatie is. 'discussiëren regelmatig "detoekomst", liet zij haar ;toeltjes collega's weten. En die discus sies zijn gratis. U moet alleen uw eigen drankjes betalen." Margje lijkt als enige te beseffen dat denken over de toekomst tot de dagelijkse bezigheden hoort van een gekozen bestuur der. „Wij worden niet alleen be taald om te besluiten, maar ook om te discussiëren over de toe komst van de stad", betoogde zij zonder voorlezen - dus ze had het echt zelf verzonnen. Maar terug naar de kerstboom. Waar gaan we in het nieuwe jaar naar toe? De journalistiek gaat natuurlijk gouden tijden tegemoet. Want zo n discussie over Leiden in 2030 mag de stad dan veel geld kosten en niks bruikbaars opleveren, voor de krant levert het een eindeloze stroom van kopij op. Het wordt een mooi jaar. Onbekommerd Het heerlijke van zo'n naderen de jaarwisseling is de redeloze vrolijkheid die zij teweeg brengt. De laatste week voor het kerstreces stond de Leidse poli tiek bol van onbekommerd op timisme. Zo was daar PvdA-wethouder Tjeerd van Rij, die 'erop ver trouwt' dat het kabinet wacht met een standpunt over Schip hol tot ook Leiden z'n vlieger over die kwestie heeft opgela ten. En D66-wethoudei Alexan- TEKENINC MAARTEN WOLTERINK der Pechtold, die denkt dat de provincie misschien afziet van een baggerstort in de Oostvliet- polder, omdat het in Leiden Zuid-West een beetje»gaat stin ken. Ook in Leiden-Noord - onlangs 'geadopteerd' door PvdA-ka- merlid Jet Bussemaker - sloeg het virus toe. De adoptief-moe der van De Kooi en het Noor derkwartier kwam al voor de tweede keer langs in Noord. En wat zei voorzitter Bram Groene- weg van wijkcomité De Kooi? Dat hij het 'niet onmogelijk acht' dat die belangstelling van één landelijke politica zijn wijk iets oplevert. Als de politiek zo werkt moeten alle Kamerleden maar rap een stad én een dorp adopteren. Bussemaker genoot kennelijk van het vertrouwen van Groe- neweg. Zij deed tenminste geen poging om de wijkburgemeester weer met beide benen op de grond te zetten. „Ik kan natuur lijk niet direct alles oplossen", pochte ze. Waarmee zij op z'n minst de suggestie wekte dat ze op termijn wél alle problemen kan oplossen. Of per direct een stuk of drie. Met niet aflatend enthousiasme is PvdA-wethouder Hans Baaijens intussen bezig plannen te maken voor zijn Grote Steden Beleid. Dat getuigt ook van groot optimismë. Want Baaijens is voor het betalen van die plan nen aangewezen op Rogier van Boxtel. Maar dat is. zoals dat heet, een minister zonder por tefeuille. Dat schiet dus ook niet op. Uit die knip, waar de collega's van Van Boxtel uit de goedheid van hun hart soms een paar miljoen in stoppen, willen steeds meer steden putten. Er zijn er al 25, waaronder Leiden, met het predikaat Grote Stad. Er staan er nog eens veertien op de nominatie. Het wachten is op het moment dat ook dorpen gaan beweren dat zij grote problemen hebben. En dat zij een lobby beginnen om het Grote Steden Beleid te transformeren tot Grote Gaten Beleid. Zodat ook Zwiggelte, Ys- brechtum en Westelbeers kun nen profiteren. Dat zou voor Leiden jammer zijn, want vele varkens maken de spoeling dun. Maar ach, wat geeft het. In de Leidse gemeen teraad kan de sfeer voorlopig toch niet stuk. ruud sep» aad rietveld Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) gisteren presen teerde in de Lakenhal. Jetteke Bolten en Ingrid Moerman, res pectievelijk directeur en conser vator voor historie van de La kenhal, ontvingen elk een exemplaar. Neem nou de HCW, de Hol landse Constructie Werkplaat sen, met als dochterbedrijf de Nederlandsche Electrolasch Maatschappij, op een terrein tussen Veilingkade en Zoeter- woudseweg. Het werk in de hal len was geen pretje, herinnert A. Braamzeel zich, die in 1938 in dienst kwam als leerling-lasser bij de NEM om in 1983 afscheid te nemen als lasser-voorman. „Er was in die tijd voor geen cent verwarming, je kon alleen wat hout verbranden in een pot. Om een uur of negen, half tien ging je je boterhammen eten, dan zat je met z'n allen rond dat vuurtje. Op een gegeven mo ment kwam de baas langs en Ontuchtpleger naar inrichting den haag/leiden persbureau cerberus De 20-jarige Rotterdammer die in de Leidse vestiging van Vroom Dreesman op klaar lichte dag een klein meisje be tastte, is gisteren door de Haag se rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank bepaalde dat de man in een ge sloten psychiatrische jeugdin richting moet worden opgeno men. De rechtbank paste het jeugdstrafrecht toe omdat de verdachte volgens deskundigen geestelijk niet ouder is dan zes tien. De jongeman bevoelde op 14 april een klein meisje in de speelruimte van de kinderafde ling. Dit jaar betastte hij door het hele land vijftien meisjes, steeds in grote warenhuizen of speelgoedwinkels. De man ver telde de rechtbank dat hij had toegegeven aan een drang die hij eenvoudigweg 'niet kon weerstaan'. Psychiaters van het Pieter Baancentrum constateerden dat de Rotterdammer in een kin derlijke fantasiewereld leeft. Zij schrokken toen de altijd schuchtere en stille jongen in het onderzoekscentrum plots een spectaculaire karate-de- monstratie gaf, compleet met vliegende salto's. De jeugdinrichting waar de Rotterdammer naartoe gaat, mag hem voor maximaal zes jaar vasthouden. Maar gehoopt wordt dat de behandeling eer der vruchten afwerpt. dan schopte hij die pot om. 'Je werkt je maar warm', was de boodschap." Wat niet betekent dat het lou ter narigheid was in de fabriek. De mast van het bedrijf, werd in 1964 ter ere van het 50-jarig be staan door het personeel ge schonken. De mast was jaren lang een van de bekendste her kenningspunten in het stads landschap. Ook besproken worden de suikerfabriek Pel, ooit beroemd vanwege de typische Leidse borstplaat, bierbrouwerij De Posthoorn, de laatste van tien tallen plaatselijke brouwerijen die in 1919 haar poorten sloot, verffabriek Gijsman die tot 1990 was gevestigd aan de Dwars Bohverkstraat, Clos en Leem bruggen, een bedrijf uit de voor Leiden traditioneel belangrijke textielsector en de broodfabrie ken Ceres en Vooruit. Laatstge noemde was een op socialisti sche leest geschoeide coöpera- Ook de voormalige touw- en kabelfabriek Verto komt uitge breid aan bod. Deze fabriek was weliswaar in Leiderdorp geves tigd, maar generaties Leide naars verdienden er hun brood. In 1990 verscheen het eerste deel, 'Leids fabrikaat, een wan deling langs het industrieel erf- zondag 20 dec 14 uur; Lezing door Tomas Ross misdaadauteur, maar ook schrijver van Unit 13 en Wij Alexander Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214224 |4Ü»N RANZIJN LEIDERDORP I 1 -KuBra dier hommamscwh60*hl07i sti 23is 1 Zaterdag 19 december GRATIS parkeren op het EWR-parkeerterrein. Vanaf 19 december worden parkeerders van het EWR- parkeerrterrein gratis naar de binnenstad vervoerd. Voor het vervoer naar de Haarlemmerstraat (hoek Pelikaanstraat) wordt een elektrisch- en dus milieu vriendelijk busje ingezet. Vanwege de feestelijke start van het gratis vervoer naar de binnenstad, is het parkeren op het EWR-par keerterrein op zaterdag 19 december gratis. Leiden Parkeren in Het EWR-parkeerterrein is geopend op zaterdag van 09.00 tot 18.00 uur en op donderdagavond (koopavon den) van 18.00 tot 21.00 uur. Leiden kan...

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13