Reiswereld kampt met personeelstekort Vliegveld in zee is voor Britten een luchtkasteel PN: Onnodige paniek ver fraude met bellen Economie rbod op dierlijke gelatine zeker een jaar uitgesteld Economische groei Oostblok weggevaagd Hervatting van productie Fokker weer uitgesteld Verzekeraars stoppen miljard in millenniumpot fensiepensioen naar ABP Clipper naar museum voor afbouw OENSDAG 16 DECEMBER 1998 rd agt- PÏii wi lank in VS schrapt duizenden banen wyork Bij het Amerikaanse bankconcern Citigroup verdwij- »n de komende jaren meer dan tienduizend banen, zes pro nt van het totaal. Voor de reorganisatie wordt bijna 1,7 mil- 'en uitgetrokken. Volgens het bankconcern zijn de ont- jgen het gevolg van de fusie in oktober tussen Citicorp en Tra- j Group. Deskundigen wijten de problemen vooral aan de moeilijkheden om de financiële diensten te integreren. [orting varkensboeren maar 5 procent [juister Apotheker van landbouw verwacht dat varkenshou- trs op 1 januari 2000 hun varkensstapel nog maar vijf procent leven in te krimpen. De andere tien procent van de nog te aliseren vijftien procent 'generieke korting' zal via opkoopre- [jngen en veevoermaatregelen worden bereikt, zo schreef de inister gisteren aan de Kamer. delijke topman bij Ten Cate uaoKoninklijke Ten Cate krijgt vanaf 1 januari een tijdelijke orzitter van de raad van bestuur. Drs. Th. Pruntel krijgt de Iei- igover het bedrijf na het vertrek van bestuursvoorzitter hreve. Die maakte in november bekend zijn functie neer te «gen als gevolg van de slechte gang van zaken bij Ten Cate. De tuwe voorzitter is interim-manager en geeft bedrijfsadviezen. teind 1997 was hij financieel directeur en lid van de raad van stuur van het uitzendconcern Randstad. Daarvoor was hij fi- ncieel directeur van Bols. ouwbedrijf wil asbestzaken afkopen fvFLANDOwens Comings, producent van bouwmaterialen, eft ruim 2,2 miljard gulden schadevergoeding aangeboden (or de 176.000 rechtszaken die tegen de onderneming lopen gens asbestgebruik. OC wil de vergoeding de komende twee r uitbetalen en verwacht daarmee negentig procent van de ihtszaken op te lossen. Owens Coming stopte in 1972 met het bruik van asbest. Proceskosten en schadevergoedingen druk- n sindsdien zwaar op de onderneming. De meeste Idagers jbcn door de asbest kanker opgelopen. Vorig jaar werd al een likking van 2,4 milard getroffen voor 100.000 asbestslachtof- bij twintig andere Amerikaanse ondernemingen. France: 4.000 nieuwe banen Air France denkt de komende drie jaar meer dan vier- zend nieuwe werknemers te kunnen aantrekken. De lucht- iruTiaatschappij kan de arbeidskrachten gebruiken om de va lues op te vullen die ontstaan als de onderneming op last ide regering de werkweek verkort van 39 uur tot 35 uur. De püchte verkorting van de werkweek is een van de belangrijk- ingrepen van Parijs om een groot aantal Fransen zonder weer aan de slag te krijgen. in Belgie berichten over oplichting 1,00 img anp Werkgevers stellen langere werkweek voor Reisbureaus krijgen het steeds moeilijker om gekwalifi ceerd personeel aan te trekken. Vooral medewerkers, die in het bezit zijn van èn het SEPR-diploma (vakkennis reisbureau) èn IATA-kwalificatie (kennis van de lucht vaart) zijn met een lantaarntje te zoeken. gelijk om aan gekwalificeerde mensen te komen. „Vroeger plaatste je een advertentie en dan had je zo tien, twaalf solli citanten. Nu mag je blij zijn als één of twee mensen schrijven. En of ze ook geschikt zijn is vraag twee." Werkgevers binnen de reis branche willen dat het balieper- soneel langer gaat werken. Op die manier hopen zij het struc turele tekort op te lossen. Ach- ntemet verspreiden zich in moordend tempo anonie- •mailtjes die waarschuwen telefoonfraude. Onder het de telefoonlijn te willen zouden oplichters men- jbellen en vragen een .50 ale code in te toetsen. Op lier zouden zij op kos- ran het 'slachtoffer' uren en bellen. telefoonterreur zou zich 1 in Nederland als in België len. Nederlanders worden door een oplichter die ms Bell, Sprint of AT&T krijgen te maken iemand die zich voordoet ledewerker van het telefo- tdrijf Belgacom. „Men zal om de volgende toet sencombinatie in te drukken '90 hekje' en nadien de hoom op te hangen. Doe dit niet!", schreeuwt de e-mail. „Grote onzin", noemt KPN Telecom het bericht. De frau demethode werkt volgens een KPN-expert helemaal niet. Ook Belgacom meldt dat het fraude- verhaal op geen enkele grond berust. Er bestaan wel telefoon centrales waarbij dit soort frau de mogelijk is, bijvoorbeeld in de VS, maar die worden hier niet gebruikt. Volgens de KPN-zegsman dook het e-mailtje een dag of tien geleden voor het eerst op, waarna het zich razendsnel ver spreidde. In België waart het gerucht ook al enkele weken rond. twicht voor pillenlobby marc peeperkorn '®j spondent MS iuropees verbod om dier- [elatine te gebruiken voor o!a njnencapsules wordt met Wj één jaar tot 1 januari 2000 teld. De landbouwminis- an de Europese Unie ga- darmee gisteren toe aan 3S uk van de farmaceutische lis,* rie. De Europese Com- drong aanvankelijk aan loo.ü n verbod omdat gelatine '2.® et kan zijn met BSE (gek- az ienziekte). ziekte kan mogelijk bij en tot de dodelijke her- 'kte Creutzfeldt-Jakob lei- De Europese Commissie daarom in 1997 voor de naterialen direct te ver en. Dat besluit stond van af aan onder zware druk irmaceutische bedrijven, irnis bruiken het merg om ge- te verkrijgen dat de basis is voor de capsules van 85 pro cent van de medicijnen. De VS exporteren voor negen miljard gulden aan dergelijke genees middelen naar Europa. Ook de cosmetica-industrie heeft zich duchtig geroerd. Voor deze be drijfstak zijn gelatine en talg van belang. De industrie bena drukt dat zij haar grondstoffen uit BSE-vrije landen betrekt. De Commissie ging daarop overstag en vroeg om een uit zondering voor medicijnen en cosmetische producten. Alle het overige gebruik van de risi comaterialen moest wel wor den verboden. Verdeeldheid tussen de EU-landen zorgde evenwel al eerder voor op schorting van de Commissie voorstellen. Gisteren kwam daar nog een jaar bij. Daarmee staat het landen wel vrij hun nationale maatregelen te hand haven'. In Nederland is het risi comateriaal al langer verboden. haarlem-leiden ed blaauw rien van den anker Ruud van Montfoort, mede-ei genaar van het Haarlemse reis bureau Monty's Travel Service: „Uit eigen ervaring kan ik zeg gen dat het zeer, maar dan ook zeer moeilijk is gediplomeerde mensen te vinden." Volgens Gunai Uslu van reisbureau Start Travel in Haarlem is het in bepaalde periodes zelfs onmo- Eneco verkoopt gas van Mobil in Europoort rotterdam anp Het Zuid-Hollandse energiedis tributiebedrijf Eneco gaat bin nenkort gas inkopen bij Mobil om dit door te leveren aan een aantal bedrijven in Europoort. Daarmee wordt nu ook in het westen van het land geknaagd aan de positie van de Gasunie. Eneco en Mobil hebben een contract gesloten voor vijf jaar. Per jaar levert Mobil tweehon derd miljoen kubieke meter gas aan Eneco. Het distributiebe drijf levert het gas aan twee warmtekrachtcentrales in Ro zenburg. Met het contract tus sen Eneco en Mobil komt de vroegere monopoliepositie van Gasunie verder onder druk te staan. Op 1 oktober stroomde al het eerste Britse gas Neder land binnen toen de transport leiding tussen het Belgische Zelzate en Bergen op Zoom in gebruik werd genomen. In het noorden van het land is al lan ger sprake van de invoer van Noors gas. geneve anp Aan de eerste economische groei die de landen uit het oude Oostblok vorig jaar gezamenlijk beleefden, is dit jaar direct een eind gekomen. Weliswaar ver volgde een aantal Midden- en Oost-Europese landen de weg omhoog, maar die groei is vol ledig weggevaagd door de neer gang die Rusland doormaakt. De totale regio zal daarom dit jaar met een nulgroei of mis schien zelfs een krimp worden geconfronteerd, zo concludeert de Economische Commissie voor Europa van de VN in een vandaag gepubliceerd rapport. Gisteren maakte de Russische regering bekend dat het kortlo pende staatsobligaties binnen enkele dagen omzet in nieuwe schuldbewijzen. Het gaat om schuldbewijzen die zouden af lopen in de periode tot 1999. ter de reisbalie geldt een werk week van 38 uur, de ANVR- werkgevers willen dat urental met twee of drie uur verhogen. Begin volgende week zullen zij dit standpunt inbrengen in de nieuwe CAO-besprekingen met de vakbonden. Volgens di recteur Hans de Jong van De Jong Intra Vakanties, is het van de gekke dat het personeelste kort op de reisbureaus nu wordt opgelost met het bijna constant inhuren van uitzend krachten. Veel reisbureaus doen een beroep op Select Travel, een uitzendbureau in Baarn dat is gespecialiseerd in werknemers voor de reiswereld. „We mer ken duidelijk dat er een groei ende vraag is", zo zegt een woordvoerster. De Jong sprak zijn bezorgd heid uit tijdens de presentatie van de nieuwe zomergidsen 1999. Volgens hem lost verlen ging van de werkweek niet al leen het probleem van de werk gevers op, „het geeft ook de mogelijkheid om het personeel met een forse loonsverhoging te belonen". „Een bijkomend voordeel is dat meer vakbekwaamheid ach ter de reisbalie de trend van zelfboeken mogelijk zal kunnen doorbreken, aldus De Jong. Jaarlijks sluiten circa duizend mensen de mbo-opleiding MTRO - die opleidt voor een fucntie in de toeristische sector - met goed gevolg af. Zij die in een reisbureau willen werken, vinden in negen van de tien ge vallen binnen de kortste keren een baan. „Dat het probleem bestaat is zonneklaar", zegt een woord voerder van het Leidse NBBS. „Maar tot nu toe lukt het ons om onze Reiswinkels te bemen sen met goed opgeleid perso neel." Bij NBBS werken circa achthonderd mensen van wie vijfhonderd in de Reiswinkels. „Óf wij vacatures hebben? Ie mand met IATA en SEPR 1 en 2 kunnen we direct plaatsen, als u dat soms bedoelt." Aan deze medewerkers hangt wel een prijskaartje, zegt Gerry Elferink van het IJmuidense bu reau KVSA. „In zijn algemeen- geheid kan ik zeggen dat de reisbranche niet goed betaalt. De loonkosten werden door menige ondernemer laag ge houden en het gevolg laat zich raden." „Onlangs zijn twee collega's van mij zwanger geworden", zegt een woordvoerster van Holland Globetrotters in Oegst- geest. „We zijn al tijden op zoek naar iemand met ervaring en het IATA-diploma. We hebben tot op heden geen geschikte vervanger kunnen vinden. Als u iemand weet?" amsterdam anp De plannen van de zakenman J. Rosen Jacobson om met de bouw van Fokker-vliegtuigen te starten, worden steeds verder vertraagd. Rekkof, de beoogde opvolger van de in 1996 failliet verklaarde Fokker-fabriek, heeft zijn beslissing om wel of niet Fokkers te gaan bouwen, in middels doorgeschoven naar volgend jaar. Door de nieuwe vertraging heeft de Fokker-opvolger de schilderwerkplaats op Schiphol in oktober moeten sluiten. De zegsman ontkent dat daarbij banen verloren zijn gegaan: „De betrokken werknemers zijn binnen de organisatie her plaatst." Volgens andere bron nen rond Rekkof werd een aan tal jaarcontracten niet verlengd. Rosen Jacobson die inmid dels al ruim 2,5 jaar werkt aan de herstart van een kleine Fok ker-fabriek, wilde eind septem ber een besluit nemen over het wel of niet bouwen van Fokker straalvliegtuigen. De beslissing werd plotseling uitgesteld we gens de turbulentie op de fi nanciële markten. De woordvoerder van Rekkof wijst erop dat veel contracten klaar liggen voor onderteke ning, maar dat met het zetten van de handtekening wordt ge wacht tot een positief besluit. „Anders zou dat ons binden." den haag anp-gpd Amsterdam Met een snijbrander werden gisteren de laatste belemmeringen losgesneden van de clipper 'Stad Amsterdam'. Het casco voor de fraaie driemaster-in-wording werd op de Nista-werf gebouwd en ver volgens op een ponton gereden om daarna in een dok te water te worden gelaten. Later deze week verhuist het schip naar een plek naast het Scheepvaartmuseum in de hoofdstad. Daar wordt een drijvende werf in gebruik genomen om het schip de komende 2,5 jaar verder af te bouwen. De clipper heeft een lengte van 78 meter. foto anp cor mulder stroom opwekken. De sector koos voor de geza menlijke aanpak omdat de we derzijdse afhankelijkheid groot is. Als de NAM geen gas kan winnen, kan de Gasunie het niet transporteren, kunnen de stroombedrijven niet opwekken en valt er voor de distributiebe drijven niets te verdelen. Maar als alleen dit laatste deel de zaakjes niet op orde heeft, heb ben de millennium-inspannin gen van de rest ook weinig zin. Alle bedrijven in de keten zijn ook weer afhankelijk van elek triciteit. Omdat Nederland vijftien procent van de stroombehoefte importeert, is besloten tijdens de eeuwwisseling die import tij delijk stil te leggen. Met alle re servecapaciteit kan er in Neder land genoeg stroom worden opgewekt. Over het oplossen van het millenniumprobleem in zieken huizen bestaat een te optimis tisch beeld. Die waarschuwing laat de Algemene Rekenkamer horen na een onderzoek bij twee - niet nader genoemde - academische ziekenhuizen. Hoewel de ziekenhuizen veel werk hebben verzet, maken ze nog onvoldoende voortgang, concludeert de Rekenkamer. Nederlandse verzekeraars zet ten een miljard gulden opzij als vangnet voor mülenniumscha- de. De pot moet voldoende zijn om de risico's van het millenni umprobleem af te dekken. Zo'n 85 procent van de verzekeraars draagt bij aan het vangnet. Toezichthouder de Verzeke ringskamer vond het bedrag aanvankelijk te laag maar is uit eindelijk toch tevreden. „We hebben er een goed gevoel over, nu we na intensief overleg precies weten waarvoor het geld is gereserveerd", zegt een woordvoerder. De energiesector heeft op 30 juni volgend jaar het millenni umprobleem onder de knie. Ook ligt er dan een noodplan als bij de eeuwwisseling toch problemen opduiken. Het hele millenniumvraagstuk kost de sector 200 miljoen gulden. Dit maakte het Energie Mil lennium Platform (EMP) gister middag bekend. Bij dit platform zijn alle bedrijven betrokken die met de energievoorziening in Nederland te maken hebben. Naast Gasunie, NAM en de stroomsector zitten er zeven grote industrieën in die ook een deel van de binnenlandse Buurgemeenten strijden tegen nieuwe terminal Heathrow londen rudolf kleun 'o ensioen van zo'n 250.000 nilitairen gaat over naar '?j gemeen Burgelijk Pensi- i6« ids (ABP). Met deze stap J-® 'ministerie de pensioen- 0 y ig moderniseren en goed- 0.: maken. De tachtig defen- Nemers die nu de pensi- >eling uitvoeren, gaan tor het ABP. nr<sp! ns'e betaalt de oude- banü [orziening nu nog uit de 'e begroting. Dit jaar gaat 600 miljoen gulden. Alle pensioenregelingen 1 een kapitaaldekkings waarbij de premies wor- vonp1 'gespaard en belegd om 'oende geld te krijgen om verplichtingen te vol- sioenvoorziening met zijn tijd te laten meegaan. Zaken als partnerpensioen en flexibel- pensioen vroegen aanpassing van de regels. De overgang naar het ABP maakt dit allemaal een voudiger. De totale overgang duurt zo'n veertig jaar. Defensie moet al die tijd de kosten opbrengen van de pensioenen die nog niet door kapitaaldekking zijn gefi nancierd en betaalt ook aan de opbouw van de pensioenen on der de nieuwe regeling. In to taal gaat het om 28 miljard gul den. Het ABP, Nederlands grootste pensioenfonds, had vorig jaar een belegd vermogen van 270 miljard en ruim twee miljoen deenemers. Gisteravond teken de staatssecretaris Van Hoof een akkoord met de ABP-direc- „Denken ze bij Schiphol aan een luchthaven in zee? Dan moeten we toch eens gaan praten over een geza menlijk project", grapt Jon Phillips van BAA, dat drie luchthavens bij Londen (Heathrow, Gatwick en Stansted) ex ploiteert. Vooral Heathrow aan de westkant van Londen, de grootste van de drie, kampt met ruimtegebrek. De plannen om de in een dichtbebouwd gebied gelegen luchthaven met een vijfde terminal uit te breiden zijn om streden. BAA, de geprivatiseerde voortzetting van de vroegere British Airport Autho rity, kondigde het plan voor Terminal 5 al in 1989 aan. De inspraak begon zes jaar later in 1995 en is nog in volle gang. Buurgemeenten, omwonenden en milieuorganisaties voeren een felle strijd. BAA verwacht dat de knoop uit eindelijk in 2001 wordt doorgehakt. „De bouw duurt daarna nog eens vijf jaar. Het komt er op neer dat de hele planning vijftien tot twintig jaar duurt", zegt Phillips die laat bÜjken die stroperige besluitvorming wel heel erg Brits te vinden. Met enige jaloezie richt hij zijn blik naar de overkant van het Kanaal waar de Fransen met grote voortvarendheid kunnen bouwen aan de uitbreiding van de Parijse luchtha ven Roissy-CharleS de Gaulle. Dat vliegveld is volgens Phillips de be langrijkste concurrent van Heathrow. Schiphol maakt het de Britten echter ook moeilijk. „Amsterdam presenteert zich hier als 'derde luchthaven van het Verenigd Koninkrijk'. Ze maken recla me voor het feit dat je vanaf meer re gionale luchthavens naar Schiphol kan vliegen dan naar Londen." Heathrow mag dan nog steeds scher men met zijn positie als 'grootste in ternationale luchthaven ter wereld', maar de Britten zijn zich er bewust van dat die positie onder zware druk staat. De luchthaven beschikt in de praktijk over slechts twee landingsba nen -een derde noord-zuidbaan is al leen in gebruik bij slecht weer- maar verwerkte daarop vorig jaar wel meer dan 430.000 vliegbewegingen, goed voor een kleine zestig miljoen passa giers. Ter vergelijking: Schiphol ver werkte in hetzelfde boekjaar met zijn vier banen ruim 350.000 vliegbewegin gen en 31 miljoen passagiers. De vijfde terminal moet ademruimte geven. Plannen voor een nieuwe start baan zijn er niet. verzekert Phillips herhaaldelijk. „Het gerucht dat we dat zouden willen is de wereld in gehol pen door een onderzoekscommissie die aangaf dat er in Zuid-Engeland ruimte was voor een nieuwe baan en suggereerde die bij Heathrow aan te leggen. Maar dat is niet nodig en bo vendien niet haalbaar. De aanleg van een nieuwe baan betekent de sloop van 3.500 huizen, dat wordt niet geac cepteerd." Volgens Phillips is het met een goede organisatie mogelijk op de huidige ba nen nog meer vluchten uit te voeren. Nu al zijn de twee banen om de beurt in gebruik voor starten en landen (met een wissel om drie uur 's middags) en wekt het de indruk alsof de stroom in- en uitgaande vliegtuigen constant doorgaat. Phillips: „Maar het pro bleem zit bij de terminals. Daar is nu te weinig ruimte. Vliegtuigen moeten op taxibanen of in de lucht wachten op afhandeling. Terminal 5 maakt het bovendien mogelijk toekomstige nieu we supergrote vliegtuigen te ontvan gen. Nu is de Boeing 747 het grootste toestel dat we aankunnen." BAA zegt dat door de komst van Ter minal 5 het vliegverkeer met ongeveer acht procent zal toenemen. Maar het nieuwe gebouw, dat thuishaven moet worden van British Airways, heeft wel Heathrow vanuit de lucht. Duidelijk is te zien hoe de gebouwen van de luchthaven liggen ingeklemd tussen de twee start- en landingsbanen. foto pr een beoogde capaciteit van dertig mil joen reizigers en dat maakt omwonen den en milieuorganisaties argwanend. Phillips verzekert niettemin: „Na Ter minal 5 is er op Heathrow eenvoudig weg geen ruimte meer voor groei. Gat wick en Stansted kunnen nog wel groeien. Voor de periode na 2015, zal de regering een besluit moeten ne men." Dat er dan een compleet nieu we luchthaven komt acht Phillips on waarschijnlijk. „Maar misschien wel een nieuwe baan op één van de ande re vliegvelden." Het idee van een luchthaven in zee doet Phillips af als een luchtkasteel. „In het verleden is weieens gesugge reerd een luchthaven aan te leggen in de monding van de Theems. Daar gel den dan weer nieuwe milieubezwaren. Als je weet hoe lang het duurt om één terminal te bouwen, wat denk je dan van een complete luchthaven in zee." Nic Ferriday van Friends of the Earth (de zusterorganisatie van de Neder landse Milieudefensie) wil dat de dis cussie wordt aangezwengeld over de vraag of de luchtvaart wel moet groei en. „Is het wel in het algemeen belang om zoveel gemeenschapsgeld te stop pen in vervoer voor zo'n kleine welva rende groep reizigers. De luchtvaart wordt zwaar gesubsidieerd door het systeem van tax-ffee winkelen en het feit dat er geen belasting op kerosine wordt geheven. Als je dat bedrag ge bruikt om het gewone openbaar ver voer te verbeteren, profiteert er een veel grotere groep van." Ferriday heeft nog meer kanttekenin gen bij Terminal 5. „Met een capaciteit voor dertig miljoen passagiers is dat gebouw groter dan de vier huidige ter minals samen. Dat is geen terminal meer, maar een compleet vliegveld. Al leen de nieuwe baan ontbreekt nog. BAA zegt wel dat ze die niet wil bou wen, maai' ze wil geen verklaring teke nen om zich daarop vast te leggen." Friends of the Earth staat in zijn verzet tegen Terminal 5 bepaald niet alleen. Ook de gemeenten rond Heathrow roeren zich. John Brown werkt als pu- bliciteitsman voor een aantal van die gemeenteraden. Hij wijst op de enor me geluidsoverlast waar omwonenden nu al mee kampen. De miljoenen die BAA in isolatieprogramma's steekt ten spijt. Bovendien zijn er de risico's die het drukke vliegverkeer boven Londen oplevert. „Driekwart van alle vliegtui gen die op Heathrow landen, vliegen over Londen. Het afgelopen jaar waren er zes bijna-ongelukken. Vorig jaar au gustus zijn we aan een ramp ontsnapt toen een vliegtuig dat zijn landing moest afbreken bijna botste met een toestel dat juist op de andere baan zou gaan landen." Brown en Ferriday hebben nog meer pijlen op hun boog. „Ze zeggen dat Terminal 5 op zoiets smerigs als een slibstort wordt gebouwd. Maar die maakt wel deel uit van de groene gor del rond Heathrow en is een belangrijk vogelgebied. En waarom moeten er, als het openbaar vervoer zou worden gestimuleerd, 14.000 parkeerplaatsen komen, met een aparte afslag van de snelweg, ook dwars door weidege bied." Zelfs van het werkgelegenheidsaspect blijft weinig over. „Terminal 5 zou 16.500 arbeidsplaatsen opleveren. In een gebied waar drie miljoen men sen werken is dat een druppel op een gloeiende plaat. Als je de meer dan vijf miljard gulden die er voor nodig zijn in andere projecten steekt, levert dat misschien wel meer op." Jon Phillips van BAA draagt niettemin vol overtuiging uit dat Terminal 5 er moet komen. „Iedereen wil vliegen. Een beperking heeft geen zin. Moet vliegen net als vroeger iets voor de eli te worden? Dat kun je niet verlangen. We hebben een multiculturele samen leving, mensen willen overal naar toe op vakantie. Die ontwikkeling kun je niet terugdraaien."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9