Clinton probeert tij te keren Buitenland Flatgebouw in Rome ingestort Sluiting Duitse kerncentrales kost bijna 90 miljard mark Holbrooke vraagt Serviërs en Albanezen weer om vrede Nieuw wapen in Britse strijd tegen pedofielen Habibie wil studeren in buitenland verbieden Weer ruzie tussen Italië en Turkije over Öcalan Imerika heeft nu twee zonen in het Midden-Oosten rtNSDAG 16 DECEMBER 1998 Jwitsers fonds doet eerste uitbetalingen gtiYORK» Ongeveer 50.000 behoeftige overlevenden van de ho tlist in de Verenigde Staten kunnen vanaf januari een che- ue verwachten van een humanitair fonds dat is ingesteld door ivitserse banken en bedrijven. Het fonds zal naar verwachting Dgeveer 500 dollar uitkeren aan arme overlevenden. Volgens leinberg. directeur van het Joods Wereldcongres zijn het de ?rste concrete uitbetalingen van de Zwitserse banken. lossiers Goering-Werke gevonden gjtN-LiNZOp een luchtmachtterrein in het Oostenrijkse Linz jn gisteren meer dan 30.000 personeelsdossiers gevonden die ïtrekking hebben op dwangarbeiders die te werk waren ge- eld bij de nazi-oorlogsindustrie Hermann Goering-Werke. Dat eelt de historicus Oliver Rathkolb van de universiteit van We- bekendgemaakt. Hij doet onderzoek naar dwangarbeid in nazitijd. Bij de omvangrijke Hermann Goering-Werke in (uitsland is ook een onbekend aantal Nederlanders ingezet, al- is het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) en de ereniging ex-Dwangarbeiders Nederland. ircheoloog ontdekt oud schrift jgoi In het zuiden van Egypte is misschien een ouder schrift ui het Sumerische spijkerschrift ontdekt. Volgens de Duitse theoloog Gunter Dreyer heeft hij tekens gevonden waarmee igeveer 5.300 jaar geleden olie- en linnenleveranties werden ■registreerd. Het spijkerschrift van de Sumeriërs, die deel uit hakten van de Mesopotamische beschaving, dateert van on- veer 3000 voor Christus. Dreyer, de leider van het Duitse Ar- 'Ott eologische Instituut, zei gisteren dat via de koolstofmethode 77| vastgesteld dat de vondst in Egypte, bestaande uit lijntekenin- Qvan dieren, planten en bergen, dateert van tussen 3300 en lOOvoor Christus. linister van financiën Israël treedt af juzALEMIsraëls minister van financiën, Yacov Neeman, dient indag zijn ontslag in. Minister van defensie Jitschak Morde- iai overweegt hetzelfde. Dat betekent een extra probleem voor emier Netanyahu, die al te maken heeft met diepgaande ver- ldheid binnen zijn kabinet. Neemans vertrek komt niet on- vacht en wordt in Israël beschouwd als een vers teken dat er Euwe verkiezingen op komst zijn. Het was al enige tijd duide- idat de meningsverschillen tussen de minister en de premier er de aanpak van de economie onoverbrugbaar waren. Ne- ivahu neemt voorlopig zelf de post financiën op zich. VF belooft begin ontwapening w i.:ASTDe protestantse paramilitaire Loyalist Volunteer Force m If) heeft beloofd voor Kerst te zullen beginnen zich te ontwa- nen. De zet lijkt door de LVF te zijn bedoeld om zijn katholie- legenhanger, het Iers Republikeinse Leger (IRA), te dwingen elfde te doen. De verboden LVF was gekant tegen het vre- ikkoord van april, maar kondigde in mei een wapenstilstand I riet IRA liet afgelopen weekeinde weten niet een enkele ko- Uf te zullen afstaan. Het vredesakkoord van Goede Vrijdag be dt dat het IRA en de illegale pro-Britse groepen aan protes- nta [se zich medio het jaar 2000 volledig moeten hebben iwapend, maar noemt geen termijn waarbinnen met de*ont- 10,1 pening moet worden begonnen. nrust in Toulouse houdt aan JS-TQULOUSE In het Zuid-Franse Toulouse hebben zich giste- 2,] ivoor de derde achtereenvolgende avond rellen voorgedaan, igeren, die woedend zijn over het doodschieten van een ver- ledelijke autodief door de politie zaterdagnacht, staken op- uwauto's in brand en bekogelden de politie met stenen, rder op de dag vroeg deYranse premier Lionel Jospin de jon en in Toulouse vertrouwen te hebben in het Franse rechts- Isel. De onrust in Toulouse is de jongste uiting van spannin- ;die in veel Franse steden bestaan tussen de politie en kans- ïe allochtone jongeren in troosteloze buitenwijken. imbere ouderen: meer risico kanker SHiNGTONMannen en vrouwen boven de zeventig die het le- nog een beetje zien zitten, lopen minder risico kanker te gen dan ouderen met een meer depressieve aard. Ouderen lijden aan chronische neerslachtigheid blijken een verhoogd ico te lopen een of andere vorm van kanker te ontwikkelen, moedelijk tasten somberheid en depressieve gevoelens het eersysteem van ouderen aan, waardoor aangetaste cellen ivvorden opgespoord en bestreden. Onderzoekers van het erikaanse Instituut voor Ouderdomsvraagstukken in Bethes- iebben vastgesteld dat vooral ouderen die minstens zes jaar Dig positiefs in hun leven zien. tot de risicogroep behoren. Afzettingsprocedure morgen in stemming BERLUN PETER VAN NUUSENBURG De Amerikaanse president Clinton doet vandaag een laatste poging om een dreigende afzettingsprocedure af te wenden. Hij voert vandaag een reeks besprekingen met adviseurs én weifelende Republikeinen. Het Huis van Afgevaardigden stemt morgen over de afzettingspro cedure. WASHINGTON ANP-AFP-Rtr De steun voor Clinton in het Huis van Afgevaardigden is de laatste dagen afgekalfd. Enkele Republikeinen, die eerder had den aangegeven tegen afzetting te zullen stemmen, verklaarden opnieuw aan het twijfelen te zijn gebracht. Ze ergeren zich eraan dat Clinton volhardt in de bewering dat hij juridisch niets verkeerds heeft gedaan. Sommige media meldden dat achter de schermen gesproken wordt over de mogelijkheid dat Clinton alsnog toegeeft gelogen te hebben. Volgens CNN waren gisteravond onderhandelingen gaande tussen het Witte Huis en leden van het Huis van Afge vaardigden over een uitweg voor de president. Clinton zou voor het Congres onder meer moeten toegeven dat hij meineed heeft gepleegd bij zijn verhoren in de zaak-Jo- nes en de zaak-Lewinsky. Ook zou hij uit eigen zak een soort boete van twee miljoen dollar moeten betalen. In ruil daar voor zou een aantal Republikei nen bereid zijn om morgen te gen een afzettingsprocedure te stemmen. Aan de vooravond van de stemming voeren aanhangers van de belaagde president de druk op leden van het Huis van Afgevaardigden op. Met acties en manifestaties proberen bur gers en organisaties de Republi keinen van mening te doen ver anderen. Een meerderheid van het Amerikaanse volk blijft het on eens met zijn vertegenwoordi gers in het Huis van Afgevaar digden. Volgens recente peilin gen is bijna tweederde van de Amerikanen tegen afzetting. Een peiling door de televisie zender CNN gaf de sterkste af wijzing te zien: liefst 66 procent wil dat Clinton blijft waar hij rood-groene regering een ern stig conflict broeit over het be leid inzake kernenergie. Krachtens het regeerakkoord moet de regering de centrales sluiten, maar de coalitiepart ners verschillen van mening over het tempo. De Groenen willen de eerste centrales al binnen een paar jaar uitschake len: de sociaal-democraten van Schroder denken eerder aan 25 tot 30 jaari Volgende maand be ginnen de eerste onderhande lingen met de energiebedrijven over een 'vrijwillige' sluiting. Lopen die onderhandelingen op niets uit, dan zal de regering eenzijdig tot sluiting overgaan. De Groenen bleken niet on der de indruk van het rapport. Partijvoorzitster Roestel eiste gisteren van de SPD dat ze zich aan het regeerakkoord houdt. CORRESPONDENT De versnelde sluiting van de 19 Duitse kerncentrales kost bijna 90 miljard mark. Bovendien zullen op den duur 150.000 ba nen verloren gaan. Met deze conclusies van een in hun op dracht verricht onderzoek wil len de energiebedrijven een 'overhaast einde' van de kememergie in Duitsland voor komen. Het resultaat van het onder zoek onder leiding van de Bre mer energie-expert Pfaffenber- ger werd gisteren in Bonn ge publiceerd. Dat was een dag nadat bondskanselier Schroder de eerste verkennende bespre kingen met de vier belangrijkste exploitanten van kerncentrales had gehouden en duidelijk was geworden dat er binnen de pristina-madrid afp-Rtr was het ergste incident sinds de Kosovo-akkoorden die de Joe goslavische president Milosevic in oktober, onder druk van luchtaanvallen door de NAVO, met de de internationale ge meenschap sloot. De secretaris-generaal van de NAVO, Javier Solana, veroor deelde eveneens het oplaaiende geweld in Kosovo. Hij sprak in Madrid bij de opening van een internationale conferentie over Bosnië-Herzegovina. Daar kwam de etnische strijd in 1995 ten einde, mede onder druk van bombardementen van de NAVO. De Amerikaanse gezant Richard Holbrooke heeft de Serviërs en Albanezen gisteren gewaar schuwd niet met dynamiet te spelen. Hij raadde beide partij en af de strijd in Kosovo aan te wakkeren. De Balkan-onder handelaar gaf aan een nieuwe bemiddelingspoging te wagen, nu de gebrekkige vrede verder lijkt af te kalven. Zeker 36 etnische Albanezen werden maandag gedood door Joegoslavische grenswachters. - Voorts vermoordde een gemas kerde man zes etnische Serviërs in een bar in West-Kosovo. Dit rome» In Rome is een flatgebouw van vijf verdiepingen ingestort en gevreesd wordt dat tientallen mensen door het puin zijn bedolven. Zeven lij ken zijn geborgen, nadat dè eerst aangekomen reddingswerkers vijf mensen levend te voorschijn hadden kunnen halen. De oorzaak van de instor ting is nog niet bekend foto reuters* paul hanna JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Het plan van president Habibie van Indonesië om ouders te verbieden hun kinderen in het buitenland te laten studeren heeft furieuze reacties opgeroe pen. De overheid overweegt het plan omdat ze bang is dat jon geren die lang in het buitenland verblijven, te weinig vader landslievend zijn als ze terugke ren. Ondanks de economische crisis groeit de belangstelling vsr!„ lK ©e Nfrtf 'ai fjtfft"fpfij\motk ir. Dftik Htrof N KKT SMSHODfP voor studie in het buitenland. De Engelstalige krant Jakarta Post, spuwde in een hoofdre dactioneel commentaar vuur over de suggestie van Habibie, kenschetste die als 'het meest absurde van alle belachelijke plannen die hij ooit heeft gelan ceerd' en noemde die 'een aan tasting van de mensenrechten'. Volgens de krant sturen ouders hun kinderen weg omdat het onderwijs in eigen land zo be roerd is. Ironisch genoeg stu deerde Habibie zelf in Duits land en bleef er twintig jaar. Ook zijn twee zoons kregen daar hun opleiding. Louisa, een Indonesische die eveneens in het buitenland stu deerde, moet hartelijk lachen om Habibies angst. „Je krijgt een andere kijk op de wereld, maar de liefde voor Indonesië blijft". Habibie zelf is niet zo geliefd bij de Indonesiërs. Weinig In donesiërs menen dat de presi- dentover de juiste eigenschap pen beschikt om hun land te leiden. Hij komt slechts op de vijfde plaats van kandidaten voor het presidentschap, blijkt uit een opiniepeiling die van daag in de krant Jakarta Post is gepubliceerd. Ongeveer duizend studenten zijn vandaag in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta weer slaags geraakt met de politie. Bij de rellen raakte zeker een student gewond. De politie pakte drie betogers op. londen harm harkema CORRESPONDENT De Britse regering gooit een nieuw, vergaand wapen tegen pedofilie in de strijd. Werkne mers en vrijwilligers aan wie de zorg voor kinderen tot achttien jaar is toevertrouwd, moeten hun baas of club voortaan kun nen bewijzen dat ze een smet teloos verleden hebben. Daartoe wordt een nieuw jus titieel overheidsbureau in het leven geroepen dat werk gaat bieden aan twaalfhonderd mensen en dat voor een bedrag van zo'n dertig gulden per geval de justitiële geschiedenis van een werknemer of vrijwilliger beschikbaar stelt. Niet alleen veroordelingen worden in zo'n document gedetailleerd uit de doeken gedaan, ook verdenkin gen van de politie die niet tot een veroordeling hebben ge leid, worden gemeld. Organisaties die op de bres staan voor burgerrechten heb ben dan ook ernstige bedenkin gen tegen de plannen geuit, maar die zijn gisteren wegge wuifd door staatssecretaris Boateng van binnenlandse za ken. Vrijwilligersorganisaties voor kinderen hikken aan tegen de dertig gulden die een vrijwil liger voor een bewijs van goed gedrag moet betalen. Maar ook daar maakte Boateng zich niet druk om: „Dat is niet duurder dan een kinderkaartje voor een voetbalwedstrijd, en zal men sen er niet van weerhouden vrijwilligerswerk te gaan doen". Verwacht wordt dat het nieu we bureau, het Criminal Re cords Bureau genoemd, jaar lijks zo'n tien miljoen docu menten zal gaan verstrekken. De geregistreerden dienen zich te melden bij de politie als zij verhuizen. In de praktijk heeft dit al verschillende malen tot de situatie geleid dat vrijge laten pedofielen, nergens meer een woning konden betrekken zonder een volksgericht over zich af te roepen. ROME HANS GELEIJNSE onmiddellijk dat de aanval op Diliberto, een orthodoxe com munist in de centrum-linkse coalitieregering, geen enkele grond had. Het Hof van Appel moest vo rige maand beslissen over het Turkse verzoek tot aanhouding en uitlevering van Öcalan, lei der van de Koerdische afschei dingsbeweging PKK. Het Hof verwees het Turkse arrestatie bevel naar de prullenbak. Het Hof verordonneerde dat Öcalan in afwachting van een defini tief besluit over een lopend Duits arrestatiebevel beperkte bewegingsvrijheid zou worden gegund. Volgens de Turkse regering is die soepele behandeling te wij ten aan druk van Diliberto op het Hof. CORRESPONDENT De Italiaanse regering heeft gis teren geërgerd gereageerd op een Turkse juridische manoeu vre in de kwestie-Öcalan. Vol gens Turkije heeft de Italiaanse justitieminister Diliberto ten gunste van de naar Italië uitge weken Koerdenleider geïnterve nieerd bij het Hof van Appel. Namens Turkije heeft een Ita liaanse advocaat een klacht we gens 'misbruik van positie' te gen Diliberto ingediend bij de onderzoeksrechter van Rome. Het parket was daarop verplicht een justitieel onderzoek te star ten tegen de justitieminister. Dat werd gisteren aangekon digd en een Italiaanse rege ringswoordvoerder verklaarde ÜV'adbloemendaal öpondent 'het bezoek voor de Palestijnen •betekend? Heel eenvoudig: wij zijn hnger alleen." Stralend beant- dde Suha Arafat, de vrouw van de en N'jnse president, gisteren vragen ooi fn Israëlische televisieverslaggever, "ndvoor de fraai opgetuigde kerst- ui Betlehem, haar dochtertje op u; Een paar minuten eerder was de Uine met de Amerikaanse presi de familie vertrokken. Bij het ver belden Hillary Clinton en Suha poenen uit. lëlische televisie heeft Clinton 'gen lang op de voet gevolgd. In Jkamers moet zijn bezoek aan de hjnse gebieden een vreemd gevoel *n veroorzaakt. Iemand formuleer- E1 treffend als volgt: „Amerika had j®°n in het Midden-Oosten en dat "taël. Nu zijn het er twee, en de zijn jaloezie niet onderdruk ken." De nieuwe vriendschap van Clin ton met de Palestijnen was voor ieder een zichtbaar en hoorbaar tijdens een volksvergadering Gaza-stad, die volgens het YVye-akkoord was bedoeld om de wijziging van anti-Israëlische passages in het PLO-handvest te bevestigen. Het politieke overleg, gisterochtend aan de grens met de Gazastrook, eindigde in mineur. Dat kwam niet doordat de ver wachtingen te hoog waren gespannen. Niemand geloofde dat Netanyahu, met een parlementaire motie van wantrou wen voor de boeg, zou aankondigen dat hij de volgende militaire terugtrekking op tijd zou laten uitvoeren. Het was vooral de verbeten taal die hij na zijn ge sprek met Clinton en Arafat gebruikte die ongerustheid wekte, en niet alleen bij de Palestijnen. Ook Meir Shitrit, de fractieleider van Netanyahu's eigen Li kud, vond dat zijn premier te ver was doorgeschoten. Volgens hem hadden er best wat gebaren van goede wil naar de Palestijnen vanaf gekund. Voor de Amerikanen is het probleem dat Netanyahu gerechtvaardigde klachten over de Palestijnen heeft aangevuld met totaal onredelijke eisen, die met het Wve-akkoord weinig of niets te maken hebben. Bij elkaar genomen vormen ze een onaanvaardbaar pakket. Clinton probeerde Netanyahu duidelijk te ma ken dat deze de onredelijke verlangens moest laten varen, waarna in de be staande commissies zo snel mogelijk een Uitvoeringsregeling zou kunnen worden getroffen voor wat in VVye wer kelijk is besloten. Over het belang van het verzamelen van illegale wapens en het inkrimpen van het uit de hand gelopen Palestijnse poli- tie-apparaat bestaan tussen Israël en de Amerikanen geen meningsverschillen. Maar waarom zou de Palestijnse presi dent uitdrukkelijk moeten verklaren dat hij in mei 1999. als de looptijd van de Oslo-akkoorden voorbij is. geen Pales tijnse staat zal uitroepen? En waarom mag hij niet zeggen dat Jeruzalem de hoofdstad moet worden van een toe komstige Palestijnse staat, terwijl Ne tanyahu een paar maal per dag onge straft verklaart dat Jeruzalem 'de eeuwi ge ondeelbare hoofdstad van Israël' is? Inmiddels is Clinton vertrokken en zijn de drie hoofdrolspelers weer aan zich zelf en hun volk overgeleverd. De afgelo pen dagen moet de Palestijnse leider hebben gemerkt dat een onafhankelijke staat misschien dichterbij is dan hij voor mogelijk had gehouden, als hij tenmin ste de zaak niet forceert. Maar Arafat weet ook dat de euforie van korte duur zal zijn. Het volk vraagt zich af wat het bezoek van Clinton heeft opgeleverd voor de'Palestijnse gevangenen in Israël en er dreigt een nieuwe golf van geweld. Als Netanyahu zijn poot stijf houdt en Arafat machteloos blijkt, staat Wye' bin nen de kortste keren in het akkoorden museum van het Midden-Oosten. De leukste cadeaus zijn iZi: mobiel bellen zonder abonnement. |=PpJ9 Wl1 le d,t laar K lll^KDan hebben wij Libertel iZi. Mobiel bellen zonder abo Tijdelijk voor de feestdagen iZi Ti bijvoorbeeld Libertel iZi Totaal ToG leuke cadeautip. ToC :el al i naf f 249, e. Inclusief" dichtstbijzijndi LIBERTEL bereikbaar voor iedereen

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7