SLIPS Van Mierlo hield vervangen Srebrenica-militairen tegen IfPsiPy 'Uitwisseling kan snel' YD GRATIS Toekomstdromen zijn vooral milieuvriendelijk Binnenland Nederlander minder ezorgd over milieu 3 SLOGGI Boete voor piloot na afwijken vliegroute Hooglanders op Tien Gemeten Minister Netelenbos: Schipholbesluit onjuist Of onetnen Afspelen WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 Hoofdagent verdacht van handel nrecht Bij een grootschalige politieactie in het midden van het land tegen helers en handelaren in illegale waar, zijn gisteren twaalf mensen aangehouden, onder wie een hoofdagent van de Utrechtse politie. De politieman is direct geschorst. Aan de actie deden honderd opsporingsambtenaren mee van politie, FIOD, Economische Controle Dienst en Buma/Stemra. Er vonden in vallen plaats in panden in Utrecht, Hilversum, Huizen, De Bilt en Nieuwegein. De verdachten, in de leeftijd van 16 tot en met 57 jaar, hielden zich bezig met heling van gestolen cd's en vi deobanden en handel in drank en sigaretten waarover zij geen accijns betaalden. Vier jaar cel en tbs in zedenzaak arnhem/maurik De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een Mauriks echtpaar vier jaar cel opgelegd voor het jarenlang sek sueel misbruiken van kinderen. De 37-jarige man kreeg daar naast tbs met dwangverpleging opgelegd.Voor de 31-jarige vrouw bleef het vonnis beperkt tot gevangenisstraf. Het Maurik- se stel maakte jarenlang seksueel misbruik van de kinderen, die via uitwisselingsorganisaties bij hen op vakantie waren. Verder werd het tweetal veroordeeld voor het in bezit hebben en ma ken van kinderporno. Tegen de man was zes jaar cel plus tbs met dwangverpleging geëist en tegen de vrouw zeven jaar cel. De zaak kwam aan het rollen toen een veertienjarig Hongaars logeetje afgelopen zomer aangifte deed van verkrachting. Weer handgranaat in Tilburg Tilburg Voor de tweede keer in korte tijd is gisterochtend een handgranaat ontploft in de Lijsterstraat in Tilburg. Deze keer ontplofte die voor het woonhuis van een echtpaar. Er vielen geen gewonden. De politie spreekt van een gerichte aanslag te gen een van de bewoners in de getroffen woning, maar heeft daar vooralsnog geen motief voor. Bij de ontploffing raakten een auto en de gevels van vier huizen beschadigd. Ook sneuvel den enkele ruiten. In dezelfde straat ontplofte twee weken gele den ook al een handgranaat. Ook dat gebeurde in de vroege ochtend. Bij die ontploffing raakten eveneens enkele auto's en woningen beschadigd. D66: Betuwelijn enkelsporig den haag D66 wil onderzoek naar de mogelijkheid om delen van de Betuwelijn tussen Kijfhoek en Zevenaar enkelsporig aan te leggen. Tweede-Kamerlid Giskes heeft daartoe gisteravond een motie ingediend. Het bedrag dat zo wordt bespaard, wil Giskes gebruiken om de aanleg van de Noordtak van de Betu welijn tussen Eist en Oldenzaal eerder te realiseren. Het is nog niet duidelijk of een Kamermeerderheid achter haar voorstel staat. Minister Netelenbos (Verkeer) ontraadt de motie. Ze acht dubbelspoor over het hele traject noodzakelijk om de stroom goederentreinnen te kunnen verwerken. Ook voelt de bewinds wouw niets voor een motie van het CDA. De christen-democra ten willen dat Netelenbos geen verdere verplichtingen voor de realisatie van de Betuwelijn aangaat, zolang er onzekerheid is over de private financiering, de aanleg van de Noordtak en de aansluiting op het Duitse spoornet. Verzekering tegen natuurrampen den haag WD en PvdA in de Tweede Kamer hehben de rege ring in een motie gevraagd om verzekeringsbedrijven en het particuliere bedrijfsleven te stimuleren een'verzekering in het leven te roepen voor schade door natuurrampen. Minister Apo theker van Landbouw zei de motie als een ondersteuning te zien voor het beleid dat de regering inmiddels heeft ingezet. Schades als gevolg van natuurrampen zijn nu niet verzekerbaar. Daardoor is het de afgelopen jaren diverse keren voorgekomen de overheid met geld over de brug is gekomen om gedu peerden te helpen. Volgens WD-Kamerlid Geluk moet hier een eind aan komen. ,,Er moet een verzekering komen om te voor komen dat het rijk nog vaker over de brug moet komen", zo motiveert Geluk zijn motie; NHAAG ANP Nederlander maakt zich inder zorgen over het milieu. 1997 vonden drie van de vier derlanders lucht, bodem en iter sterk verontreinigd. Acht eerder maakten nog negen de tien ondervraagden zich jen over de milieuvervui- g, zo blijkt uit cijfers van het ntraal Bureau voor de Statis- k (CBS). Het CBS onderzocht voor het oordeel van de Neder- iders over hun woning en lonomgeving. Een verder be is dat landgenoten minder nber zijn over het milieu jkt uit het gegeven dat nu één de drie ondervraagden vindt bij verdere economische lei natuur en mens ten dode opgeschreven. In 1989 had m de helft zo'n sterk eind- Igevoel. )ndanks de hoge waardering gen veel ondervraagden last lebben van lawaai en stank, im een kwart wijst auto's, immers en motoren aan als Qmaamste oorzaak van ge- Jshinder. Eén op de vijf on- vraagden heeft last van de ten, waarbij stedelingen (één de drie) meer klagen dan ttelanders (ruim één op de 1). Van vliegtuiglawaai heeft op de vijf ondervraagden DAMES- EN HERENSLIPS Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 31 december 1998. Kamer wil parlementaire enquête na RIOD-rapport ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienster Minister Van Mierlo heeft begin 1995 als minister van buitenlandse zaken een discussie over het vervangen van Unprofor door NAVO-eenheden tegengehouden. Dat blijkt uit het gesprek dat oud-minister van defensie Voorhoeve had met de parlementaire werkgroep Srebre- den haag gpd-anp Voorhoeve zocht naar mogelijk heden om krachtiger op te kun nen treden in de zogeheten 'veilige gebieden' in voormalig Joegoslavië, dan tot nog toe in VN-verband mogelijk was ge weest. Hij dacht daarbij aan de vervanging van Unprofor-een- heden door vredeshandhaving in NAVO-verband. Van Mierlo meende echter dat een krachtig NAVO-optreden niet strookte met het beleid van de Veilig heidsraad en op dat moment politiek onhaalbaar was. Van Mierlo wilde ook niet dat Voorhoeve duidelijk naar bui ten zou brengen hoe benard de positie van Dutchbat in Srebre nica was. Om die reden moest Voorhoeve in diezelfde periode een ingezonden stuk in de Was hington Post intrekken waarin hij de noodklok wilde luiden over Dutchbat. Was het stuk gepubliceerd, dan zou een opmerkelijke te genstelling met eerdere uitla tingen van landmachtbevelheb ber Couzy aan het licht zijn ge komen. Deze had het eind ja nuari in een kranteninterview met geen woord over moeilijk heden voor Dutchbat. Volgens Couzy speelde Dutchbat in Sre brenica 'in de erdedivisie' van de internationale vredesopera ties. Dutchbat zou dat nog ja ren kunnen volhouden, aldus Couzy destijds. Een meerderheid van de Tweede Kamer houdt toch re kening met een parlementaire enquête naar de val van de moslimenclave Srebrenica in 1995. Deze kan echter pas plaatshebben na afronding van het wetenschappelijk onder zoek van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). Het rapport hierover verschijnt medio 2000. D66, CDA, GroenLinks willen aan de hand van het RIOD-on- derzoek het echec van Srebre nica in het openbaar in de Ka mer afhandelen, waarbij getui gen onder ede worden gehoord. De PvdA sluit deze mogelijk heid nadrukkelijk niet uit, even als de WD. D66-fractievoorzit- ter De Graaf verklaarde gisteren een parlementaire enquête de 'meest logische optie' te vinden als het RIOD-rapport is ver schenen. De Kamerfracties reageren hiermee op de aanbeveling van de parlementaire werkgroep Srebrenica. De werkgroep advi seerde gisteren een tijdelijke commissie in het leven te roe pen. Die moet binnen een jaar een analyse maken van de poli tieke besluitvorming rond de deelname aan vredesoperaties. De militaire vakbonden AFMP en VBM/NOV betreuren het ad vies van de werkgroep. Zij wil len liever meteen een parle mentaire enquête. haarlem richard mooyman Een gezagvoerder van de Zwit serse luchtvaartmaatschappij Crossair is gisteren tot een boe te veroordeeld van duizend gul den. De Haarlemse kanton rechter S. Mellema acht de pi loot schuldig aan een ongeoor loofde afwijking van de vlieg routes rond Schiphol in februa ri 1997. Het is de tweede veroordeling sinds ruim twee jaar terug de wettelijke mogelijkheid werd ingevoerd om slordige piloten strafrechtelijk te vervolgen. Eer der kreeg een gezagvoerder van Malaysia Airlines een boete van vierhonderd gulden. De lucht vaartmaatschappijen zijn in alle vier de tot dusverre gevoerde proefprocessen vrijgesproken. Het toestel vloog van Schip hol naar Zürich. Al direct na de start week de vlieger flink af van de verplichte vliegroute, die mede is bedoeld om de geluids hinder voor omwonenden te beperken. Even later gebeurde Eén op de zeven wijst de landbouw aan als meest hin derlijke bron van stank, één op de tien ondervindt de meeste stankhinder van de industrie of andersoortige bedrijven. De zelfde mate van hinder komt van het romantisch open haardvuur of allesbranders. Stank uit het verkeer is voor acht procent reden tot klagen. De cijfers wijken nauwelijks af van die uit 1996. Natuur en Milieu begrijpt dat in algemene zin de bezorgdheid over het milieu is afgenomen. ,,Er zijn natuurlijk ook verbete ringen. Bepaalde soorten lucht vervuiling zijn afgenomen en bij voorbeeld het Rijnwater is schoner. Het milieu stond ne gen jaar geleden zeer hoog op de maatschappelijke agenda en dat blijft natuurlijk niet steeds zo. Nu deelt het milieu de aan dacht met grote problemen als het asielbeleid en de criminali teit", aldus M. Brunt. Inmiddels lijkt een ander on derzoek op een nieuwe omslag in het denken over het milieu te wijzen. Het marktonderzoeks bureau Trendbox constateert op basis van het doorlopende onderzoek 'Life en Living', dat de vermindering van de aan dacht voor de milieuproblema tiek weer heeft plaatsgemaakt voor toenemende bezorgdheid. tien gemeten Veertig Schotse Hooglanders zijn gisteren uitgezet op het eiland Tien Ge- natuur op het eiland. De Hooglanders die van oorsprong in de bergen van Schotland meten in het Haringvliet. De runderen, afkomstig van het nationaal park Veluwe-Zoom thuishoren grazen daar nu beneden NAP. De groep zal naar verwachting uitgroeien tot van Natuurmonumenten in Gelderland, moeten bijdragen aan de ontwikkeling van de een grote kudde die vrij over Tien Gemeten mag rondzwerven, foto wfa rein geleijnse Hongerstaking in Marokkaanse gevangenis Nederland kan op zeer korte termijn een verdrag sluiten met Marokko om onderling gevan genen uit te wisselen. Frankrijk, België, Spanje hebben dat al met het Noord-Afrikaanse land. Dat zeggen Tweede-Kamerlid Dittrich (D66) en gevangenis predikant ds. J. Spoor in reactie op de gisteren begonnen hon gerstaking van zes Nederlan ders en vier Duitsers in de Oukacha-gevangenis in Casa blanca. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken is zo'n re geling wettelijk niet mogelijk, omdat Marokko eerst een spe cifiek verdrag bij de Raad van Europa moet ondertekenen. roenLinks-Kamerlid Rabbae eist van minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) dat hij snel actie onderneemt om de situatie van de Nederlandse ge vangenen te verbeteren. De gevangenen protesteren met hun hongerstaking tegen de erbarmelijke omstandighe den waarin ze verkeren. Ze ei sen onmiddellijke overplaatsing naar hun eigen land. „In de Marokkaanse gevangenis wordt ons essentiële verzorging en verpleging geweigerd", schrij ven ze in een brief. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken rea geert verbaasd op de actie van de gedetineerden in Casablan ca. „Vorige week zijn de men sen nog bezocht, maar ze heb ben niets gezegd over hun voorgenomen actie", vertelt een woordvoerster. Het laatste jaar zijn volgens de gevangenen enkele van hun celgenoten overleden door j brek aan verzorging en verple ging. Eidemieën, zoals schurft, worden niet of nauwelijks aan gepakt. Zelfs voeding is geen vanzelfsprekendheid. „Door onvoldoende voedsel en daar door een gebrek aan vitaminen en mineralen zijn haar- en tanduitval geen uitzondering. Het merendeel van het eten dat de Marokkaanse overheid be schikbaar stelt, krijgen we niet. Meestal wordt het uit de keu ken gestolen, waarna we het te gen woekerprijzen krijgen aan geboden", schrijven de stakers. Ook andere rechten worden op grove manier geschonden, zo berichten de gevangenen. Ze geven aan dat hun Marokkaan se advocaten en het gevange nispersoneel hen voordurend bestelen en bedriegen. den haag gpd Minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) vindt dat achter af gezien in 1995 een ander be sluit had moeten vallen over Schiphol. Maar ze bestreed gis teren in de Tweede Kamer, dat het vorige kabinet het meest wenselijke groeiscenario aan de Kamer had voorgelegd in plaats van het meest realistische. Vol gens de Rekenkamer zou de Ka mer anders duidelijk zijn ge worden dat de dubbeldoelstel- ling om zowel het luchtverkeer te laten groeien als het milieu te verbeteren, onhaalbaar was. Netelenbos gaf toe dat in het groeibesluit veel hogere groei cijfers verwerkt hadden moeten zijn dan de destijds gehanteer de. Overigens was de luchtha ven ook dan tegen zijn milieu- grenzen aangelopen, zo hield ze de Tweede Kamer gisteren voor. De Kamer was niet hele maal tevreden met dat ant woord. Nog deze week wordt het debat voortgezet. Met uitzondering van de WD schaarde de hele Kamer zich achter die bevindingen. Vooral de oppositiepartijen Groen Links en CDA lieten sterk af keurende geluiden horen. Ro- senmöller (GroenLinks) zei de conclusie „buitengewoon hoog op te nemen", CDA'er Reitsma sprak over gesjoemel en slordi ge en gebrekkige informatie. WD'er Te Veldhuis vond dat de Kamer zelf had zitten slapen. Die had kunnen weten dat de groeicijfers veel hoger waren, want Schiphol had dat zelf al in zijn Masterplan aangegeven. De Rekenkamer meldde dat Schip hol zelf alle Kamerleden daar van op de hoogte had gesteld. 'Drie dagen op kantoor en daarna groente telen in de Achterhoek' ede eva calicher Auto's rijden op waterstof dat met pijpleidingen uit de woes tijn komt. Aan zee zijn bassins die met eb leeg en met vloed vol lopen, waardoor elektriciteit wordt opgewekt. De wereld telt nog maar de helft van het hui dige aantal inwoners en slechts de helft van het land is be woond. De andere helft bestaat uit natuur en landbouwgrond. Eens in de zoveel tiid moeten de mensen verplicht twee da gen naar het buitengebied om te jagen of voedsel te verbou wen. „Tegen de stress", ver klaart Hendrik Pothof, pen ningmeester van NIVON Jeugd- en Jongerenwerk en bedenker van dit toekomstbeeld. Onder de noemer 'I have a dream' debateerden jongeren en ouderen deze week in Ede over hoe de samenleving er over dertig jaar uit ziet. Daarbij werd rekening gehouden met dilemma's als hoe het wel vaartsniveau in stand te hou den en ver weg op vakantie te gaan en tegelijkertijd minder te vliegen en te consumeren. De Nationale Commissie voor in ternationale samenwerking en Duurzame Ontwikkeling (NC- DO) organiseerde het debat in samenwerking met de Nationa le Jongerenraad voor .Milieu en Ontwikkeling (NJMO) om de discussie over toekomstper spectieven op gang te brengen. Pothof vindt dat ook Neder landers beter moeten nadenken over de toekomst. Geen land is zo milieubewust als Nederland, het gescheiden inzamelen van afval is gemeengoed. Maar te gelijkertijd zijn' weinig Neder landers bereid uit milieu-over wegingen minder te gaan vlie gen of minder te consumeren. Producten vliegen de winkels uit en zijn al verouderd op het moment dat ze in de schappen liggen. Heel milieuonvriendelijk en weinig duurzaam, want door deze 'overconsumptie' verdwij nen de natuurlijke hulpbron nen van de aarde razendsnel. In Pothof s toekomstvisie worden in Nederland over der tig jaar alleen de provincies Friesland. Noord-Holland en Zuid-Holland bewoond. Zee land wordt een recreatiegebied en de rest van Nederland be staat volledig uit bos en land bouwgebieden. Iedereen werkt drie dagen in een kantoor in het westen van Nederland om daarna vervolgens twee dagen op de Veluwe te gaan jagen of in de Achterhoek voedsel te verbouwen. De dromen van de deelne mers aan het debat zijn lang niet allemaal zo gedetailleerd als die van Pothof. Dromen over rust, vrede en grote na tuurgebieden komen veel voor. In de toekomst moet meer met trein of boot worden gereisd, in plaats van met de auto of met het vliegtuig. Ook vinden de meeste mensen het idee van een aardbol met ruim acht mil jard mensen afschrikwekkend. Tussen alle dromen over de wereld van de toekomst, klonk ook af en toe een kritische noot. Filosoof Hans Achterhuis is niet erg gecharmeerd van al het ge fantaseer. „Het creëren van utopieën is zinloos. Bedrijven, scholen, overheid; iedereen schuift daarmee beslissingen voor zich uit. Het is duidelijk dat er fysieke grenzen zijn aan de hoeveelheid grondstoffen in de aarde. We dienen nu met oplossingen te komen die ook daadwerkelijk worden uitge voerd. Dromen is leuk, maar niet wanneer er geen stappen worden ondernomen. Dat maakt een droom gevaarlijk." dat weer. De advocaat betoog de dat de vlieger geen schuld heeft aan de afwijking. Het woei erg hard en de piloot zou uit veiligheidsoverwegingen al zijn aandacht nodig hebben gehad voor het drukke vliegverkeer om hem heen. De kantonrech ter toonde zich verbaasd over de afwezigheid van de piloot op de zitting. De zaak was al maandenlang aangehouden om hem de gelegenheid te bieden naar Haarlem te komen. Het openbaar ministerie gaat in hoger beroep tegen de eerde re drie uitspraken. Begin vol gend jaar moet de Haarlemse rechtbank meer duidelijkheid verschaffen over de moeizame vervolging van piloten en vlieg maatschappijen die zich niet aan de routes houden. Inmid dels liggen vele tientallen door de luchtvaartpoiitie opgemaak te processen-verbaal te wach ten op afhandeling. Vertraging bij luchtmetingen rond Schiphol haarlem richard mooyman De provincie Noord-Holland heeft nog geen aanvullende metingen laten verrichten naar de luchtvervuiling rond Schip hol. Het invoeren van een ver beterde meetmethode blijkt een jaar vertraging te hebben opge lopen. Volgens woordvoerder M. van Kanten van de provincie is het uitstel vooral veroorzaakt door een interne reorganisatie. Een net van drie provinciale 'snuffelpalen' houdt de lucht kwaliteit rond de luchthaven in de gaten. De drie stations me ten al meer stoffen dan enkele jaren terug, maar kunnen geen compleet beeld verschaffen van de luchtvervuiling en de ver oorzakers. Om die reden zou dit jaar een uitgebreid aanvul lend onderzoek worden uitge voerd. Deze toezegging is mede gedaan op aandringen van de milieubeweging, die zich zor gen maakt over mogelijke ge zondheidsrisico's bij omwo nenden. De provinciale ambtenaren die zich eerder bezighielden met het luchtmeetnet hebben na een reorganisatie een andere functie gekregen, aldus Van Kanten. Daardoor is vertraging ontstaan. Verder bleken de voorbereidingen meer tijd in beslag te nemen dan verwacht. „Het is jammer dat het is blij ven liggen. Maar we willen de toezeggingen wel nakomen. Al le betrokkenen krijgen daarover persoonlijk bericht." Het door de provincie en Schiphol gefinancierde onder zoek is inmiddels aanbesteed. „Begin 1999 kan de eerste fase van de metingen plaatsvinden." Dan zal met name de uitstoot van afzonderlijke bronnen, zo als vlieg- en wegverkeer, wor den vastgesteld. Enkele maan den daarna zal de luchtkwaliteit op vijftig plaatsen in de wijde omtrek van de luchthaven wor den gemeten. De meetresultaten van de be staande snuffelpalen over 1998 zijn volgens de provincie nog niet bekend. „De cijfers moeten nog geïnventariseerd en geana lyseerd worden", aldus Van Kanten. In voorgaande jaren werden de landelijke normen voor de gemeten stoffen vrijwel nooit overschreden. Wel is er sprake van meer stankhinder. De luchtkwaliteit bij Schiphol is volgens de provincie vergelijk baar met die van stedelijk ge bied. Het wegverkeer is in Haarlemmermeer de grootste vervuiler. De plaatselijke luchtkwaliteit is een van de mogelijke beper kingen bij de groei van Schip hol. De beoogde toename van het aantal vliegbewegingen mag volgens eerdere afspraken niet leiden tot een slechtere luchtkwaliteit dan in 1990. De toename van de uitstoot door het steeds drukkere vliegverkeer moet worden gecompenseerd door een afname van de vervui ling door het wegverkeer. Maar de provincie verwacht dat het effect van de invoering van de katalysator over een aantal ja ren zal zijn uitgewerkt. Sony 180V 3-pak 3uurs videobanden. Van 32.85 voor 19.95

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5