Cohen volhardt in illegalenkwestie WINTER- 1 OPRUIMING Fameuze bureau in Warmoesstraat sluit KORTINGEN TOT 50% carpet-land erwarde personen niet mger dan zes uur in cel n Binnenland Zorgverzekeraar betaalt de opvang van meisje Zoeken met paragnost Banken: geen verrijking met joods geld 'Zonder hoofddoek voel ik me ongelukkig' OPRIIIMIN VOENSDAG 16 DECEMBER 1998 Bloedbanken mogen homo's weigeren utrecht Bloed- en spermabanken mogen homoseksuelen uit luiten als donor. Deze indirecte discriminatie is gerechtvaar - 1 om de risico's voor de ontvangers op besmetting met het ivirus zo veel mogelijk te beperken. Dat vindt de Commissie tlijke Behandeling, die zich heeft gebogen over een klacht van ijf homo's mannen en het COC. ÜSenaat slikt duurder drinkwater ji haag Een meerderheid in de Eerste Kamer is vandaag toch akkoord gegaan met een hogere BTW op drinkwater, nadat staatssecretaris Vermeend beloofd had volgend jaar met een nieuw wetsvoorstel te komen. De regering stelde aanvankelijk voor leidingwater te brengen van het lage BTW-tarief (6 pro- |cent) naar het hoge (17,5 procent). De Tweede Kamer verander- le dat om lage inkomens te ontzien. De eerste zestig gulden rorden belast met 6 procent, de rest valt onder het hoge tarief, n overgrote meerderheid in de Eerste Kamer was hier ronduit jen en de bezwaren richtten zich onder meer op het naast el- ar bestaan van twee tarieven op hetzelfde product. Maar een >erderheid in de senaat deinsde er vandaag voor terug tegen |estemmen. Dat zou verwerping betekenen van het hele belas- mediahype bestaat niet De mediahype - een golf van publiciteit waardoor een iaald onderwerp hoog op de publieke en politieke agenda imt te staan - bestaat niet volgens de Nijmeegse politicologe de Koning. Zij promoveert morgen aan de Katholieke Uni- trsiteit Nijmegen op een onderzoek naar de aandacht van me- de dia. publiek en politiek voor milieuproblemen. Aandacht voor grote maatschappelijke problemen ontstaat vrijwel altijd vanuit iur iet publiek. De media spelen een volgende rol en publiceren soms zelfs pas nadat de politiek het onderwerp al heeft opge- ben likt, aldus De Koning, sen- jVijdenbosch moet worden verhoord rpen ien haag President Wijdenbosch van Suriname moet alsnog de ui vorden gehoord in de drugszaak tegen Bouterse. De rechtbank Den Haag heeft rechter-commissaris De Vries hiervoor op lacht gegeven. Ook moet De Vries tien andere getuigen uit Su- in deze zaak ondervragen. Het gaat om vooraanstaande ailitairen en gezagsdragers. Het toewijzen van deze getuigen is en succesje voor de advocaat van Bouterse, Moszkowicz. Hij pi erzocht de rechter-commissaris al eerder om deze mensen te loren. maar tot nu toe weigerde zij hieraan gehoor te geven, 'resident Wijdenbosch heeft al laten weten dat hij bereid is om en ontlastende verklaring te geven voor de huidige Surinaamse dviseur van staat. IK )ok CDA-Gelderland wil zelfstandig ulversum Net als het CDA in Brabant en Limburg pleit nu ook °r'e et CDA-Gelderland voor een zelfstandiger rol voor de provin- iale afdelingen van de partij. „Er moet in onze partij een cul- a* luromslag komen, zodat de Randstad niet meer de dienst uit- taakt aid aldus voorzitter Burgering van het CDA-Gelderland h "jandaag voor de EO-radio. Burgering vindt een grotere zelfstan- teid voor de provincies cruciaal voor het electorale herstel het CDA. 'evenoordsupporters maken amok itteroam Een groep Feyenoordaanhangers heeft na de be- «wedstrijd Excelsior - PSV (0-5) geprobeerd de supporters van m' gasten te bestormen. De bereden politie wist de Rotterdamse hrijf nsc netbalvandalen te verdrijven. De overwegend jonge Feye- oordfans zorgden al tijdens de wedstrijd voor overlast door naar het vak met PSV-supporters te gooien, ak voor het eind van de wedstrijd verliet een groep van ruim inderd Feyenoordsupporters het stadion en probeerde bui- nom het vak met de Eindhovense fans aan te vallen. De politie 3 e®; errichtte enkele aanhoudingen. 500 dstri hreffiftPAM a paf Hlwi sere sonen met acute psychische iterj blemen die in Amsterdam goec dijk in een politiecel wor- aritc i vastgehouden, mogen daar e sta 'rtaan niet langer dan zes verblijven. Binnen die ter- moet opname in een psy- jrtre; atrische kliniek zijn gere- aaltt L Het overkoepelend orgaan 5 de Amsterdamse zorginstellin- (Sigra) heeft in een actie- de gemeente en politie* zegd dat die maatregel ui- T jk 1 februari van kracht is. organisatie wil dat in cri- tuaties binnen een half uur psychiater op het bureau is de betrokkene te onderzoe- Sigra zal bij de crisiscentra kamers inrichten waar de ibehoevenden tijdelijk te- itkunnen. Ook wordt er een traal telefoonnummer inge- i waar de politie de crisis- ist kan bereiken. 1| 'e huidige situatie van psy- trische patiënten die ingen moeten worden op- ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensti Staatssecretaris verweert zich tegen kritiek Ombudsman Staatssecretaris Cohen van justitie heeft gisteren op nieuw onderstreept dat hongerstaken nooit mag leiden tot een aanpassing van de witte-illegalenregeling. Hij zei dit tijdens een spoeddebat met de Tweede Kamer over de ruim honderd hongerstakende illegalen in de Haagse Agneskerk. den haag anp Ook reageerde de staatssecreta ris op kritiek die de Ombuds man hem gisteren gaf. Cohen vindt niet dat hem kan worden verweten dat hij de Tweede Ka mer, zoals de Nationale Om budsman beweert, ondeugde lijk heeft geïnformeerd over de werkachterstand bij de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND). Volgens Cohen is de Kamer er al in een eerder stadium van op de hoogte gebracht dat vooral de beoordeling van de asielaanvragen van vluchtelin gen uit Afghanistan en Noord- Irak veel nader onderzoek vergt, waardoor de wettelijke termijnen worden overschre den. Het merendeel van de klachten, waarover de Om budsman rept, is volgens hem van deze groepen afkomstig. Ook het door Ombudsman Oosting genoemde aantal van tweeduizend klachten is niet nieuw, aldus Cohen. Cohen vindt wel dat Oosting gelijk heeft in zijn zorgen over de IND. De capaciteit van de dienst en de kwaliteit van het werk staan onder druk als ge volg van de grotere aantallen asielzoekers die naar Nederland komen. Het kost tijd die proble men op te lossen, aldus de staatssecretaris. Wat betreft de illegalen in de Agneskerk zei Cohen opnieuw bereid te zijn te bekijken of Jus titie in individuele gevallen als nog een verblijfsvergunning kan geven om redenen van hu manitaire aard. „Maar ik moet dan wel de namen en gegevens hebben van de hongerstakers", aldus Cohen. Alleen dan kan ik beoordelen of deze mensen wel een verblijfsvergunning zouden moeten krijgen, benadrukte hij. Een ruime meerderheid in de Kamer steunt de PvdA-staatsse cretaris hierin. Alleen de frac ties van SP en GroenLinks plei ten voor een verruiming van de witte-illegalenregeling. Circa duizend mensen hebben gisteravond op de Hofplaats in Den Haag hun steun betuigd aan de hongerstakers in de Agneskerk. Rond half acht wandelden ze met hun fakkels naar de kerk. Pastoor Beijk van de Agneskerk sprak de demonstranten toe. foto anp Minister Borst kritiseert instellingen amsterdam Het veelbesproken en beschre ven Amsterdamse politiebu reau in de Warmoesstraat gaat naar verwachting in 2000 dicht. Gisteren maakte burge meester Parijn bekend dat er een nieuw pand is gekocht in de nabijgelegen Beursstraat. Alleen een een wijkteam voor de binnenstad blijft achter in het gebouw. De verbouwing van de nieuwe behuizing neemt waarschijnlijk een jaar in beslag. Korpschef J. Kuiper noemde het bureau vorig jaar „be roemd en beruchtHet raakte in opspraak door de dood van dakloze A. van Driel. Camera ploegen uit binnen- en buiten land hebben de locatie her haaldelijk in beeld gebracht en Bureau Warmoesstraat komt ook voor in diverse boeken. Zo presenteerde de Amerikaanse auteur John Irving er dit jaar nog zijn boek Weduwe voor een jaar, dat zich deels op de Wallen afspeelt. Oud-politie man en detectiveschrijver Baantjer heeft er gewerkt en deed er inspiratie op voor zijn verhalen. Ook komt het bu reau Warmoesstraat voor in de boeken over Commissaris Voordewind. Politiewoordvoerder K. Wil ting, die er zelf ook heeft ge- diend. vermoedt dat de agen ten van de Warmoesstraat met enige weemoed afscheid van het bureau zullen nemen. Zelf heeft hij minder last van nos talgische gevoelens. „Het is een mooi gebouw, maar dat blijft bestaan." Hij vindt het belangrijker dat het wijkteam in een gebouw komt dat vol- doet aan de laatste eisen. „Dat is belangrijk voor een profes sionele organisatie. Er was na tuurlijk al veel verbeterd. Toen ik er werkte, zat ik nog in een vieze oude kelder. Maar het wordt tijd voor vernieuwing." utrecht/amersfoort genomen, is schrijnend. Ze moeten soms urenlang wach ten in een politiecel voordat ze hulp krijgen. Onlangs zaten twee geestelijk gestoorde men sen een heel weekend opgeslo ten op het politiebureau omdat ze nergens anders terecht kon den. Sigra noemt dat absoluut ontoelaatbaar. De lange wachttijd wordt deels veroorzaakt door de ex plosieve stijging van dwangop- names in de hoofdstad. Vorig jaar werden 532 mensen ge dwongen opgenomen, in 1991 waren dat er nog 164. Voor pak weg 25 procent van de psy chisch gestoorden wordt buiten Amsterdam een plek gezocht, waaronder in Amersfoort, Al- mere en Vogelenzang. De geestelijke gezondheids zorg is zelf ook schuldig aan de lange wachttijd van patiënten in cellen. De crisisdiensten van diverse instellingen werken nauwelijks samen en nemen moeizaam cliënten van elkaar over. Het zestienjarige ernstig ge dragsgestoorde meisje dat sinds ruim een half jaar in een iso leercel van het Academisch Zie kenhuis in Utrecht verblijft, kan volgende week terecht in zorg instelling De Hondsberg in Ois- terwijk. Zorgverzekeraar Anova- ZAO heeft voor haar een extra opvangplaats in De Hondsberg gecreëerd. De verzekeraar heeft daarvoor ruim 135.000 gulden uit het potje 'verstandelijk ge handicapten' gereserveerd. Eerder kon het meisje wegens plaatsgebrek niet terecht in De Hondsberg, waar ze eigenlijk thuishoort. Gisteren bonden ook twee Utrechtse en twee Brabantse instellingen voor ver standelijk gehandicapten en psychiatrische patiënten geza menlijk opvang aan. Een van die instellingen is de H.C. Rümkegroep in het Utrechtse Den Dolder. Samen met vier soortgelijke instellin gen in Assen, Eefde. Zwammer- dam en Venray gaat de Rümke groep. mede naar aanleiding van het geval van het meisje, een kenniscentrum opzetten. „We willen onze expertise voor deze speciale groep patiënten bundelen om dit soort gevallen in de toekomst te voorkomen", zegt de bestuursvoorzitter van de Rümkegroep. Het probleem van de 'schot ten' tussen de verschillende zorginstellingen is allesbehalve nieuw. Die eilandenmentaliteit en het ontbreken van goede on derlinge afspraken tussen de instellingen maken dat hulpbe hoevende patiënten nogal eens op de verkeerde plek zitten of tussen wal en schip vallen. Borst prees de samenwerking tussen Utrecht en Brabant, maar ze vindt het treurig dat de situatie eerst in de publiciteit moest komen, voordat de di recties naar de telefoon hebben gegrepen. „Je kunt je afvragen of de verantwoordelijke instel lingen voldoende hun best heb ben gedaan om stad en land af te bellen om een plek voor haar te vinden." Borst komt begin volgend jaar met een definitief plan voor de uitbreiding van het aantal plaatsen en het geld dat daar aan kan worden besteed. Uit onderzoek blijkt dat driehon derd plaatsen nodig zijn voor jonge verstandelijk gehandicap ten met een psychische stoor nis. Inmiddels zijn daarvan bij na honderd plaatsen gereali seerd. Weinig vertrouwen in geestelijke zorg Driekwart van de Nederlanders heeft weinig vertrouwen in de geestelijke gezondheidszorg. Ze vinden het onduidelijk wat er in deze sector precies gebeurt. Ook geloven ze niet dat je door geestelijke zorg genezen kunt worden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond en het Nederlands Instituut voor onderzoek van de gezondheids zorg. Volgens de studie weten de meeste Nederlanders niet waar ze terecht kunnen als ze geestelijke gezondheidszorg nodig hebben. Verder is onbe kend waar ze met klachten naar toe kunnen en wat de rechten van de patiënt zijn. Bijna een op de drie Nederlanders beoor deelt de sector met een onvol doende. Het vertrouwen varieert. De psycholoog krijgt 58 procent vertrouwen, de psychiater 55 procent en de maatschappelijk werker 52 procent. De rij wordt gesloten door de Riaggs. Slechts een op de drie Nederlanders heeft vertrouwen in een behan deling bij deze instelling. De ondervraagden hebben veel vertrouwen in de huisarts. Ten minste tachtig procent zegt vertrouwen te hebben in de ei gen huisarts. Van een medisch specialist verwachten de Ne derlanders dat behandeling leidt tot volledig herstel. Na onderzoek van de Commissie-Scholten arnhem» Familieleden van Jos Mahler zoeken met behulp van een paragnost naar sporen van drie spoorloos verdwenen Polen en Jos Mahler zelf. De paragnost is door de familie van de al twee en een halve week ver miste Doornenburger benaderd. De dertigjarige Jos verdween op 29 november spoorloos. Hij was in gezel schap van zijn Poolse vriendin Majka en hun twee Poolse vrienden Robert en Pavlo. Sinds ze die avond in Arnhem gingen eten, lijken ze van de aardbodem verdwenen. foto cpd ceesmooij Islamitische pabo-leerlinge snapt niets van argumenten stageschool amsterdam anp De Nederlandse banken heb ben zich niet 'in aanzienlijke mate en stelselmatig' verrijkt ten koste van joodse oorlogs slachtoffers. Dat is de conclusie van de Commissie-Scholten, die de handel en wandel van banken en verzekeraars in en na de oorlog onderzoekt. Aan de verzekeringen is de commis sie nog niet toegekomen. Het 'rechtsherstel' is vrij volledig geweest (negentig procent), maar heeft met tien jaar wel erg lang geduurd. „Voor vele recht hebbenden zelfs onverdraaglijk lang", zegt de commissie. De Nederlandse banken kon den zich in de oorlog niet eens verrijken ten koste van joden, aldus de commissie, doordat hun tegoeden vanaf augustus 1941 op last van de Duitsers werden overgeheveld naar de beruchte 'roofbank' Lippmann Rosenthal Co. (Liro). Daar naast hadden veel joden hun tegoeden voor die tijd al naar banken in andere landen over geboekt. Voor zover zich voor deze weinige tegoeden geen eige naars meer meldden en geen rechthebbenden meer werden gevonden, vervielen deze gel den na dertig jaar aan de ban ken. Dat was volledig volgens de wettelijke bepalingen. „Het ging hierbij niet alleen om zeer weinige gevallen (tientallen), maar ook om in de regel kleine bedragen, meestal beneden de honderd gulden." Het rechts herstel op het gebied van hypo theken was moeizamer en tijd rovender, stelde de Commissie- Scholten vast. vi kees van der linden Alles bij elkaar was ze twéé da gen op De Piramide, een basis school met tachtig procent mi grantenkinderen aan de Sem- melweisstraat. Bij binnenkomst kreeg ze direct van haar colle ga's te horen dat het dragen van een hoofddoek niet werd gewaardeerd en dat de direc teur die op dat moment afwe zig was dit nog met haar zou bespreken. De derde dag kreeg ze van een docente op de pabo te horen dat ze niet langer wel kom was op de Piramide, tenzij ze haar hoofddoek zou afdoen. „Het is niet eens recht in mijn gezicht gezegd." Ze weigerde, natuurlijk. Want ze draagt de hoofddoek uit overtuiging. Van de argumenten van De Pi ramide begreep ze weinig. Op de school zou het zijn voorge komen dat meisjes die een hoofddoek droegen, werden ge pest. Daarop zou in de mede zeggenschapsraad van de school zijn afgesproken dat de meisjes geen hoofddoek meer zouden dragen. De pabo-stagi aire gaf dus het verkeerde voor beeld, vond directeur H. Vis- scher, die bang was dat meisjes weer met een hoofddoek naar school zouden komen.Als er meisjes werden gepest, had mijnheer Visscher de kinderen die dat doen erop moeten aan spreken", vindt de stagiaire. „Nu draait hij de zaken om." De pabo had niet zo gauw een andere stageplaats voorhanden en dus zat ze thuis. Haar moe der kwam in actie. Eerst belde ze de afdeling onderwijs van de gemeente Haarlem, die volhield dat De Piramide niets onwettigs had gedaan. „Hoe moest ze haar opleiding nu voltooien? Haar toekomst dreigde kapot te gaan. Had ze haar pabo-oplei ding dan voor niets gevolgd? Mag dit zomaar? Ik wilde weten of die school het recht had haar te verbieden een hoofddoek te dragen. Daarom zijn we naar het Anti Discriminatie Bureau gestapt." Moeder en dochter voerden een gesprek met directeur Vis scher, maar de partijen kwa men geen stap dichter bij el kaar. Nog steeds begrijpen ze niet goed wat directeur Vis scher tegen hoofddoekjes heeft. „Er zit iets achter, al weet ik niet wat", zegt de 18-jarige pa- boleerlinge. „Soms heb ik het idee dat hij het zelf ook niet weet. Hij heeft wel eens gezegd dat hij respect voor mijn hoofd doek heeft. Een andere keer zei hij spijt te hebben dat hij me had weggestuurd. Vooral toen hij hoorde dat ik op een andere school wel mocht lesgeven. 'Dan had ik je ook wel kunnen aannemen', zei hij toen." Moeder en dochter werden vooral kwaad toen directeur Visscher beweerde dat leer krachten in Turkije ook geen hoofddoek mogen dragen. Het is wel waar, maar wat hebben Nederlandse moslims daar mee te maken, vragen ze zich af. De moeder:Als we in Turkije zou den leven, zouden we daar vechten voor onze rechten. Mijn dochter is in Nederland geboren en gaat straks lesgeven op een Nederlandse basis school." Nu wachten ze de uitspraak van de Commissie Gelijke Behande ling af. De dochter: „Ik doe dit voor mijn toekomst. Ik wil niet elke keer als ik op een school bang zijn of ik wel of niet wordt geaccepteerd." Inmiddels is ze bezig met haar derde stageplaats op een open bare school in Haarlem-cen trum. Moeilijkheden heeft ze niet meer gehad, tot haar op luchting. „Kinderen en ook ou ders vragen vaak waarom ik een hoofddoek draag en hoe ik bid. Dat vind ik leuk, ik geef er graag antwoord op. 'Ik geloof in de Is lam', zeg ik dan. En: 'Ik lees in de Koran. Daarin staat dat ik een hoofddoekje moet dragen'. Dat vinden ze hartstikke leuk." Vanaf vandaag Onze filialen in Haarlem en Hoofddorp zijn a.s. zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3