'Ik heb te weinig aan mezelf gedacht Sport Koops vertrekt bij Sanex Loek Helder weg bij KRV Raymond Flaton mede-koploper w w Bestuur van Quick Boy maakt pas op de plaats R< SCOREBORD WOENSDAG 16 DECEMBER 19989S2_ Wopke de Vegt koestert geen wrok Wopke de Vegt: „Bij elke stap die je zet wil je beter wezen dan de rest. Het kon toch niet waar zijn dat Wopke de Vegt werkloos was?" RUSWUK ANP Arie Koops fungeert niet langer als conditietrainer van de Sanex- schaatsploeg. De teamleiding heeft gebroken met de 35-jarige coach we gens diepgaande meningsverschillen over de trainingsopbouw. De onenigheid binnen het team van Rintje Ritsma liep vorige week tijdens een trainingskamp op Teneri- fe hoog op. Daarna kreeg Koops zijn ontslag. Zijn contract liep door tot medio 1999. Koops was sinds mei verbonden aan de commerciële schaatsploeg, prestaties van het am bitieuze team vallen tot dusver tegen. Geert Kuiper, die dit seizoen de tech nische leiding overnam van Wopke de Vegt, blijft hoofdcoach van Sanex. Onafscheidelijk leken ze. Een Siamese tweeling werden ze wel genoemd. Pioniers, mannen die het schaatsen in Nederland op de kop zetten. Rintje Ritsma en Wopke de Vegt vormden drie jaar achter elkaar een tandem in de eerste commerciële schaats ploeg ter wereld. Op het ijs, maar ook daar buiten. In april brak de schaatser Ritsma echter met zijn privé-coach De Vegt en ging eik zijn eigen weg. De schaatser pak te de draad op met twee nieuwe trainers en een uitgebreide ploeg. En de trainer? Die zat thuis. Zijn vertrek kwam zo abrupt, ook voor hemzelf, dat een nieuwe baan niet vanzelf sprekend was. ,,Wij hebben het met zijn allen wat onhandig aan gepakt". BEETSTERZWAAG JOHANN MAST GPD-VERSLAGGEVER Eigenlijk wil hij liever niet over het ver leden praten. Naschoppen is niet zijn stij. Op de man spelen al helemaal niet en van gevoelens als wrok is bij Wopke de Vegt beslist geen sprake. Zeker niet ten opzichte van Rintje Ritsma. Die beschouwt hij als een vriend, ook al zien de twee Friezen elkaar niet zo vaak meer. Bovendien zit er op korte termijn een mooie baan aan te komen, het ziet er rooskleurig uit. Toch had De Vegt graag eerder willen weten hoe zijn toekomst er uit zou zien, want dan had hij die zelf kunnen bepalen en in vullen. Al voor de Olympische Winter spelen in Nagano waren er immers aanbiedingen uit de schaatswereld. Het vertrek van De Vegt bij Sanex werd op een persconferentie bekend gemaakt, maar de coach was niet uit genodigd. Onverstandig, vindt De Vegt, want zo kreeg de boodschap een mysterieus karakter en de boodschap per - Ritsma - de zwarte piet. Dat was helemaal niet nodig geweest. „Sportief gezien kan ik me heel goed voorstel len, dat Rintje na drie jaar eens iets an ders wilde. Maar omdat ik er niet bij was, leek het of we ruzie hadden. Het was beter geweest als ik ook mijn zegje had kunnen doen Nu nog moet hij de mensen op straat uitleggen dat hij niet meer de trainer van Rintje Ritsma is. „Ik kom overal mensen tegen die zeggen: ben jij dan geen trainer meer? Als ft een le zing of clinic geef vragen mensen me voor welke groep ik sta. Ik bedoel: het is nooit goed afgemaakt. Dat hadden we als volwassen mensen ook anders kunnen doen. De communicatie is niet goed geweest en het gevolg voor mij was, dat er een vervelende zomer ach teraan kwam. Dat ligt trouwens niet aan Rintje." Ineens werd hij in mei geconfron teerd met een zee van vrijheid, maar genieten? De man die gewend was om in de vijfde versnelling te leven, van trainingskamp naar wedstrijd te vlie gen, zat ineens thuis. De toezeggingen die hem tijdens zijn Sanex-periode uit het bedrijfsleven waren gedaan, kon De Vegt achter elkaar wegstrepen. Hij was ineens niet zo interessant meer, kennelijk. Bovendien spraken de aan biedingen hem ook lang niet allemaal aan en besloten hij en zijn vrouw dat het voor de kinderen (van 5 en 7) wen selijk was om in Beetsterzwaag te blij ven. ,Ach, ik heb de hele zomer achter werk aan gejaagd en achteraf zeg ik: dat is fout geweest. Daar heb ik, man van veertig, een hoop van geleerd. Je doet er mensenkennis van op. Al die banen die afketsen, omdat het op een of andere manier niet klikt. Had ik maar wat rustiger aan gedaan. Maar je wilt niet stil zitten, zo ben ik niet opge voed. Bij elke stap die je zet wil je beter wezen dan de rest. Het kon toch niet waar zijn dat Wopke de Vegt werkloos was?" Zijn grote passie, het zeilen, bood een mooie afleiding, maar echt genie ten deed hij niet. „In oktober dacht ik nog: waarom geniet ik niet meer van mijn vrijheid, van mijn rust? Dat had ik na tien jaar trainerschap toch ver diend? Maar ik miste gewoon een stukje positieve stress, ft heb altijd hard gelopen om mijn werk goed te doen en dan zit je ineens thuis en be kruipt je een benauwd gevoel. Als het me in december verteld was, had ik in april ander werk gehad. Ik heb mezelf misschien wat te veel weggecijferd." Het politieke spel, zoals De Vegt dat noemt, heeft hij altijd vermeden. Dat zou hij bij een volgende keer anders doen. „Rintje en ik waren partners naar de Spelen toe. Ik heb er altijd voor gevochten om hem, de schaatser, bij de zaken weg te houden die er om heen speelden. Je moet de organisatie van een commerciële ploeg klein hou den. Zo zie ik het: schaatser en trainer zitten in de middelste cirkel, de thera peut en de arts in de tweede, in de der de zit niets en het randgebeuren zit in de vierde. De lijnen naar elkaar toe moeten zo direct mogelijk zijn. Zo zal ik mij ook in het bedrijfsleven opstel len." De ex-coach vermoedt dat de men sen uit die 'vierde cirkel' al in decem ber en januari, dus voor de Spelen, be zig waren met een nieuwe invulling van het team, maar signalen daarvoor heeft hij niet opgevangen. Hij had be langrijker zaken aan zijn hoofd: goud halen op de Spelen. Dat doel had hij, dat doel had Ritsma. Met vuur: „Rintje was zo goed dat goud in Nagano voor het grijpen lag. Misschien, maar dat is achteraf, was hij wel wat te geconcen treerd, te scherp. Zo erg was hij gefo cust op winnen. Maar hij was net over dat topje heen. De stress was te groot, hij kon niet meer ontspannen." Na de Spelen gingen schaatser en coach op dezelfde wijze door met hun samenwerking, dus zonder dat er veel zaken op papier stonden. De 'BV Rits- ma-De Vegt' was in 1995 immers ont staan uit een vriendendienst. Hun band dateerde nog van de tijd toen Ritsma als 14-jarige op het ijs van Thi- alf met trainer De Vegt te maken kreeg en later, toen De Vegt coach van de kernploeg was en Ritsma Europees en wereldkampioen allround werd. „In mijn evaluatierapporten komt dat punt steeds terug. Nu zeg je: had een afkoopsom in het contract opge nomen. Maar het is als een vrienden dienst ontstaan en contractueel heb ben wij de zaken nooit vastgelegd. Dat geeft niet, want daar kies je op een ge geven moment voor. Niettemin had den we duidelijker moeten zijn, ik ook. Maar ik wist ook niet wat ik wou, dus ben ik iets te afwachtend geweest. On handig van ons." Wel was hij zo slim zich in 1995 het eerste half jaar niet te laten uitbetalen. Daardoor heeft hij na zijn vertrek nog een half jaar salaris ontvangen. De Vegt sluit zeker niet uit dat hij nog eens als coach terugkeert. Regel matig wordt hij nog gebeld om advies, ook door mensen die in de huidige commerciële teams belangrijk zijn. Af gelopen zomer toonden enkele bedrij ven zich geïnteresseerd in het opstar ten van een commercieel team, met hem als trainer. De Duitse schaats bond toonde interesse. De Vegt wim pelde alles af, wds er niet aan toe. Maar hij heeft een schat aan ervaring opgedaan en weet wat hij een volgen de keer anders zou doen. „Destijds sprak het idee van een kleine ploeg me aan, met kleine communicatielijnen. Nu zou ik meer aan politiek doen, wat meer mijn eigen p.r. in de gaten hou den. Even wat eerder aan mezelf den ken." Onlangs stond hij als toeschouwer op de tribune bij de wereldbekerwed strijd in Heerenveen. Dat was, na tien jaar op de 'binnenbaan', een vreemde gewaarwording. „Dan kijk je met rare ogen, hoor. Op de tribune kijk je heel anders naar het schaatsen dan op de baan. Dan mis je dat leven toch wel weer wat. Want het paste goed bij me: veel onderweg, veel in de buitenlucht, zelf sporten, goed eten. Het was me op het lijf geschreven." Zijn maatschap pelijke carrière neemt voorlopig echter een wending buiten het schaatsen. De Vegt kijkt met genoegen terug op het pionierswerk dat hij met Ritsma verricht heeft, al is de bekroning - olympisch goud - uitgebleven. „Vanaf 1995 is Nagano ons doel geweest. Het commerciële traject daarbij was een grote ontdekkingsreis. Ik durf te zeg gen dat mannen als Ids Postma en Gianni Romme daarvan geprofiteerd hebben. Wij waren de ijsbrekers, had den het hele schaatsen op onze schou ders. Zij bleven uit de wind. Sanex heeft op de Olympische Winterspelen in mijn ogen de tol betaald van jaren vechten om een plaatsje te veroveren. De eerste twee jaar was het strijden, in het laatste jaar hadden we past rust aan ons hoofd. Ik kan over die tijd een boek schrijven, twee zelfs." De dingen zijn gelopen zoals ze ge lopen zijn en daarbij: De Vegt was er zelf immers altijd bij? „Als de wegen scheiden, moet je niet zeuren. Als Rintje en ik elkaar nu tegen komen, is het goed. Maar voor mezelf heb ik ge leerd dat je eigenlijk niet op zo'n ma nier afscheid van elkaar hoort te ne men. Daar heb ik zelf ook schuld aan. Het schijnt in de voetballerij gebruike lijk te zijn, maar het moet geen cultuur worden. Als ik ooit opnieuw in een commerciële ploeg stap, zal ik duide lijker zijn dan ik geweest ben. Com municatie, daar gaat het om." ZATERDAG 12 JUNI 1999 Info: lel. 071 522 01 63 KATWUK Loek Helder gaat weg bij KRV. De hoofdtrainer zou volgend seizoen het tweede onder zijn hoede nemen. Daar ziet hij echter vanaf. Helder heeft besloten op zoek te gaan naar een andere club. Zijn functie bij het eer ste wordt volgend seizoen overgenomen door Mart de Groot, die nu al werkzaam is bij de Katwijkse Rijnvogels. LOHC geeft 2-0 voorsprong weg LEIDEN De hockeysters van LOHC ga ven gisteren geheel onnodig een 2-0 voorsprong uit handen: 2-2. De keepster van Bennebroek was voor rust in grootse vorm en voorkwam het ene na het andere zekeré doelpunt. Pas in de tweede helft troffen de Leid- se dames wel de rqos. Uit een tweetal variaties uit een straf- comer zorgden Elsje Pelletier en Tessa van Dijk voor een 2-0 voorsprong. De match leek ge speeld. Na de wissels ontstond er toch wat onrust in de ploeg. Niet zonder fortuin produceer de Bennebroek twee rommel- goals: 2-2. Peter Timmermans is de jongste speler in de top tien van het 'Voetballer van het Jaar'-klassement. foto dick hooewoning Raymond Flaton is mede aan kop gekomen van het klassement Voetballer van het Jaar'. De mid denvelder van Quick Boys scoorde een '8' in de wedstrijd tegen SHO. Daarmee staat hij op gelijke hoogte met Berry Charité van UVS. Afgelopen week is er een aantal fouten in de telling gecorrigeerd. Daardoor verschilt het klas sement iets met dat van vorige week. Nieuwko mer in de top-tien van het ldassement is Peter Timmermans van Quick Boys. Ook Jerrel Linger, die vorig seizoen op de tweede plaats eindigde, is voor de eerste keer bij de beste tien spelers terug te vinden. Stand 1. Berry Charité (UVS) 7.40 2. Raymond Flaton (Quick Boys) 7.40 3. Patrick van Dam (Noordwijk) 7.33 4. Tom van der Niet (Quick Boys) 7.29 5. Martin van Kins (Noordwijk) 7 17 6. Mohamed Boulayoune (Rijnsb B) 7,13 Peter Timmermans (Quick Boys) 7,13 8. Wesley Slingerland (Rijnsburg) 7 10 9. Wim de Jong (Noordwijk) 7 09 10. Lucas ten Brinke (Noordwijk) 7,08 Marco Korff (Noordwijk) 7,08 Jerrel Linger (FC Lisse) 7,08 Klassement clubs: 1. Noordwijk 6,92 2. Quick Boys 6,61 3. FC Lisse 6,59 4. UVS 6,52 5. Katwijk 6,51 6. Rijnsburgse Boys 6,47 7. ARC 6,44 De "Voetballer van het Jaar' ontvangt een reischeque ter waarde van 2500 gulden. Deze prijs wordt uitgereikt op net Eleven Voetbalgaia dat op 12 juni wordt gehouden in Hotel Oranje in Noordwijk, ;VC CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5 DUIVENTIL Pr £01 kor ger Nik ste kvv we ma bet die ie h en Li £01 de Jan thu Nei ton mai siec Zvv Em Di ION ove jaar coa inB twe einc NAPE VOO Pier gee Nap al tij leert dat mor getr ster HARA deZ ken WK gast irvc IVes joec tan tetv )e 1FVF Wilt U iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode gelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321! E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl A an het wereldkampioen- strijd van de regio-competi 11 schap dammen voor jeugd Voorhouter Cees Willemen in het Italiaanse Savona nemen heeft het KNWU -trainersdi drie Nederlanders, onder wie ma B behaald Vanavond twee Katwijkers, deel. Het gaat de American-footballclubs om Nederlands jeugdkampioen termeer, Alphen en Lightnin Michiel Kloosterziel en Bas Leiden om de tafel zitten on Messemaker. De kampioen- komen tot één team (onder schappen worden gehouden naam Skymasters) dat deel van 23 tot en met 29 december. neemt aan de competitie Morgenavond houdt het Leids maandag 21 en dinsdag 221 Dam Genootschap (LDG) in het cember houdt de gemeente denksportcentrum aan de Ro- schoolsportcommissie Leid bijnstraat in Leiden een Open een basketbaltoernooi in he avond voor een ieder die wil Universitaire Sportcentrum kennismaken met de damsport de Einsteinweg Sokolov, Voetbaltrainer John Karelse Jeroen Piket, Erik van den D blijft nog twee jaar bij Wilhel- John van der Wiel en Denn mus. De Hagenaar wiens naam Vreugt spelen in de hoofd- in verband werd gebracht met groep van het Hoogovens- Katwijk is bezig met z'n vijfde schaaktoernooi dat op 16 ja. seizoen bij de Voorburgse eer- ari 1999 begint Jan Planjet steklasser. Jan Linkerhof (JAC) (Leithen) heeft uit handen en Toon Brakus (Kranenburg) regionaal voorzitter Hans Bo vertrekken aan het einde van dit de erespeld van de KNSB o] seizoen bij hun huidige club. speld gekregen. Jop Delema Hennie Schipper, ooit trainer heeft een simultaan bij Leit bij Noordwijk, verruilt Blauw goed afgesloten. Slechts Jem Wit voor DWV. John Eelman Bey jr en Leo van Houwelm blijft ook volgend seizoen bij kregen Delemarre op de kn hoofdklasser Hilversum. Jeugd-" Sporting Trigon, Pernix.T trainer Marcel Hoogeboom ver- en Fiks zijn op dinsdag 22 laat aan het einde van het sei- cember in de Vijf Meihal de zoen SJZ Sportclub Feyenoord nalisten van het Leidse korl stelt alles in het werk om Marcel kampioenschap. Aanvang] Lippuner speelgerechtigd te uur De regionale gymnasia krijgen. De speler van Quick verenigingen zitten slechtin Boys kan niet meer op zaterdag kader. GIOS (Noordwijkerh spelen, sinds hij de zaak van DOS (Noordwijk). Brunhild zijn vader heeft overgenomen (Leiden) en OIOC (Nieuwkoi Marathonrijder Peter Paauw zijn alle op zoek naar goede (Rijnsburg) heeft in Den Haag ders Schoonspringster Syt de cyclus om de Peter van Vliet Donkersloot (AZC/Verkerk] Bokaal gewonnen. De laatste rit heeft van de zwembond hei werd een overwinning voor Kat- veren sport-ereteken ontvai wijker Ralf Zwitser Romara De Al van hockeyclub Ale van Noort (Rijnlands Lyceum heeft in Hemcar Sport eeni Sassenheim) is in Eindhoven we sponsor Morgenavond Nederlands kampioene veld- wordt in Den Haag (De Uitl loop voor scholieren geworden, de vierde wedstrijd van de haar team eindigde eveneens Greenery Six gehouden. De als eerste Een cyclo-crossont- mannen met onder anderei moeting tussen De Bollenstreek Henk Angenent en Ruud Bo en Swift in Lisse is gewonnen starten om 19.30 uur. door Wobbe van den Kieboom De vrouwen, met Jolanda D uit Leiden. Rob Rutgerink (Lis- venvoorden, komen om 20. se) en Hans van Eijk (Hillegom) uur aan bod De Holland passerden als tweede en derde dies Tour gaat volgend jaar de eindstreep. Harm Bronk- september in Dronten (ovei horst (Nieuw Vennep) werd dekt) van start. De andere s twaalfde in een nationale cross plaatsen zijn: Ridderkerk, H in Amersfoort. Jean Paul Bruns- ten, Tegelen, Valkenburg en veld won in Maassluis een wed- Bergeijk KATWUK WILLEM SPIERDUK staan er altijd positief tegei Het bestuur van Quick Boys wanneer iemand denk g maakt voorlopig pas op de adviezen te kunnen geven plaats. De leiding van de Kat- Het neemt niet weg dj wijkse club heeft besloten om Best verbaasd is over de voorlopig geen stappen te ne- van de businessclub, men na het aftreden van voor- kwam als een donderslaj zitter Arie Guyt. Guyt trad afge- heldere hemel, omdat we lopen weekeinde af omdat hij de businessclub hadden genoeg had van steeds dezelfde sproken om in januari on kritiek aan zijn adres. Al eerder tafel te gaan zitten. Ik denl trad bestuurslid Arie de Vreugd dat het een eenmansactie af. De kritiek kwam vorige week de voorzitter van de club, naar buiten omdat de busi- cel Hengst. Ik wil daarom nessclub - een groep zakenlie- de vergadering van de den die de club sponsort - een nessclub afwachten." vergadering heeft belegd om de De Best denkt in een late matige prestaties van de club te dium een ledenvergaderu bespreken. beleggen. Als Arie Guyt bi De businessclub komt van- besluit blijft, zijn we da avond bijeen. Vrijdag willen zij volgens de statuten verp met het bestuur om tafel gaan De voorzitter wordt nan zitten. Vice-voorzitter Kees de door de leden in functii Best gaat het gesprek aan. „Wij noemd." iver :tële tiet leuf (ijkt ires est naai an Br OS A aalt tanc onti vaar Irov 'adr leP 'oor K et 1 P imes ltd rite Ec eiter er ivo Dez he letba L. ,En een takt ïf, aagt zegt jen nde eg ui.; lieg. aria aan n ehts ed twe laa 'pen Sint ileic ere/? 'el va nmi nner al i. SPORTPRIJSVRAGEN scorer Den Helder: Hageman 19. Ik r i der uitgeschakeld, Treviso (Ita), Lucky 10 van dinsdag 15 december: 6 -11 Ovarense (Por) en Oberwart (Oos)di 52 ~6i, 62 1112 '73- l0nder Eredivisie,°mannen: BS Weert - El voorbehoud) 104 voorburg - Virtus 80-98 VOETBAL c™, KNVB-beher Tweede ronde: Deventer. Mannen, marathon, toeter-PSV 0-5 (0-3). 9. Van der Weer- ,„eede weds,rijd: 1. De Vries 1 2e5 ÏL K Nr?„elr„CXy S"2iL4' K'?* 2 Kromkamp (Wolvega), 3 1 0-3, 55. Nlklforov 0-4, 90, De Bilde 0-5. veen (Joure), 4. Veldkamp (Bel/Der .ToMI;ïï5Je?; 5- Van Meggelen (Amsterdam), l 3300. Rode kaart: 78. Nlklforov (PSV Ge- Ruitenberg (Elburg), 7. Helder» 'e kaadt Vf" der Krms' Ju"T (Excelsior), broekli B Rozendïal (Warmenhui o lie i a a a Poelstra (Hijum), 10. Borst (Leiderl Rotterdam, lot,ng derde ronde KNVB.be- K|assement. L Veldkamp 44 pu> ker: Eindhoven - FC Groningen FC Utrecht Heideman 38,1. 3 Kromkamp 31. - Feyenoord, Roda JC - Ajm,FCZwolle-Go Vrles 34 j 5i Poe|5tra 32, De«t Ahead Eag es, Vitesse - NAC, FC Twente - strj|d, woensdag in Utrecht. Fortuna Sittard, PSV - AZ, Emmen - Cam- veteranen (60 ronden): 9. Aad B! buur. den) Eerste divisie: Veendam - FC Zwolle 2-1 (2- 0). 8. De Kruyff 1-0, 30. Mulder 2-0, 90. TAFFLÏi Zijm 2-1. Bijzonderheid: de wedstrijd lag na de 18de minuut twaalf minuten stil om- Czetochowa. Vrouwen, degradaï dat het licht deels was uitgevallen. eerste categorie Europese compeB Duitsland, competitie: Hertha BSC - Frei- len - Nederland 4-1. Narkiewicz burg 1-0 17-21 21-17 12-21, Gorobska - Frankrijk, competitie: Auxerre - Bordeaux 21 13-21, Kuszaj - Bakker 21-1' 3-1. 14-21, Narkiewicz/Kuszaj - Mulle Leek. Zaalvoetbal, EK-kwalificatie, eerste 22-20 21-13, Narkiewicz - Keer wedstrijd: Nederland - Cyprus 6-1 (4-0). 11-21. Tweede wedstrijd: 23 jas Doelpunten Nederland: Grünholz 2, Zeelig, Weert. Langenhuijsen, Talha, Biloro. //SM Moskou. Izvestija-toernooi, eersS Den Helder. Mannen, EC 1: Den Helder Zweden - Finland 3-2, Rusland-C-3 (Ned) - Kazan (Kaz) 79-73 (35-39). Top- 1. Groningen richt oog op Johanss GRONINGEN. ANP Eerstedivisieclub FC Groningen denkt de transfer met Magni hansson komend weekeinde af te ronden. De 27-jarige l komt nu nog uit voor IFK Göteborg. Hij kan zowel in de vei ging als op het middenveld spelen. FC Groningen wil Joh® voor 3,5 jaar aan zicli binden. Vanaf 31 december is de l transfervrij, zodat hij zonder afkoopsom kan vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22