Fer Aar heeft een jaar ïodig om puin te ruimen GroenLinks Alphen wil toch wethouder leveren Aanleg rijksweg Alphen-Bodegraven begint in 2000 tichting: beeld riester Hendrik p het Domplein Ter Aar zoekt chefs met lef De Rijnschans wordt eindelijk opgeknapt Rijn Veenstreek ctie Wijs met Water wee maanden verlengd Monument tegen de vlakte i aan den run/runwoude ATERWOUDE» MARC VLEK 'Wij zijn veel in het nieuws ge weest. Wie heeft het lef om mee te werken aan ons veran deringsproces?' Met deze op vallende tekst in de adverten tie probeert de gemeente Ter Aar drie afdelingshoofden te werven. Vrijdag komt de ad vertentie in het blad Binnen lands Bestuur. „Iedereen in gemeenteland praat hier straks over", voorspelt burge meester L Lyklema. „Het imago dat we nu eenmaal hebben, gebruiken we en trek ken het in het positieve." Lyklema is niet bang dat goed ingevoerde ambtenaren hun neus ophalen voor Ter Aar, dat een onzekere toe komst tegemoet gaat. „Het is een apart slag mensen dat zich door de advertentie voelt aan gesproken. Dat soort mensen willen we hebben." Het ver houdingsgewijs hoge salaris, geeft Lyklema toe, vormt daar bij een extra prikkel. De advertentie eindigt even eens opvallend. „Lef?", staat er in zwart gedrukte koeienlet- ters. Daaronder volgen tele foonnummers van de burge meester. „Ik hoef geen brie ven. Ik wil ze gelijk aan de te lefoon". aldus Lyklema. die zegt een stevige hand te heb ben gehad in de opstelling van de tekst. Het beeld van priester Hendrik in Steinkirchen. Van dit beeld wil de Stichting Priester Hendrik een replica op het Domplein in Rijnsaterwoude plaatsen. foto pr Warmondse rijdt fietsster aan Een fietsster is gistermiddag in haar woonplaats Roelofarends- veen gewond geraakt bij een aanrijding. Een 70-jarige War mondse botste met haar auto tegen de vrouw. De fietsster klaagde over een verlamd ge voel in de benen. Ze is voor on derzoek naar het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp gebracht. Jongeren met vuurwerk opgepakt alphen aan den run De politie van Rijn- en Aarlan- den heeft gisteravond vijf jonge ren, in de leeftijd van 16-20 .jr, aangehouden voor het afsteken van vuurwerk in een bushokje aan de Boterbloemweg in Al phen. Uit het verhoor bleek dat de 19-jarige het vuurwerk had afgestoken. Kosten ruim 1.2 miljoen gulden koudekerk aan den run De opknapbeurt van de open bare basisschool De Rijn schans in Koudekerk begint half februari en moet half au gustus zijn voltooid. De ge meente Rijnwoude trekt ruim .1,2 miljoen gulden voor het project uit. Aanvankelijk zou de verbouwing zeven ton kos ten. Wethouder G. van der Lecq schrijft de stijging van het bedrag toe aan het uitge steld groot onderhoud dat sa men met de verbouwing wordt gepleegd. Klagen Vanaf 1988 klaagt de school over ruimtegebrek en de slechte staat van het gebouw. De school heeft geen aparte directiekamer en de leerlingen zijn vorig jaar twee keer naar huis gestuurd, omdat de ver warming kapot was. Het renovatieplan voorziet in sloop van de oude aula en vervanging door een nieuwe, die tevens kan worden ge bruikt als gymnastieklokaal. Ook komen er op de tweede verdieping een personeelska- mer en een directiekamer. Het noodlokaal dat aanvankelijk gepland was en tot 2009 dienst had moeten doei*, komt te vervallen. Twee lokalen Het is de bedoeling dat tijdens de verbouwing telkens twee lokalen gesloten zijn. De leer lingen van de groepen 5 en 5-6 krijgen onderdak bij de chris telijke basisschool De Rank. De overige groepen verhuizen steeds intern. Hoewel de school liever nieuwbouw had gehad, is di recteur J. Kooij tevreden. „Bin nen het budget is dit de beste oplossing." Aanbod komt wellicht te laat robbert minkhorst De fractie GroenLinks is toch bereid om in Al phen aan den Rijn een coalitie te vormen met WD, CDA en D66. Fractievoorzitter A. de Groot is gisteren teruggekomen op haar besluit om geen wethouder te worden. De Groot zegt dat ze van mening is veranderd na tal van telefoontjes van diep teleurgestelde partijgenoten. De verdeeldheid in de partij - raadslid B. Dekkers heeft de grootste twijfels over deelname aan het college - is voor De Groot geen breekpunt meer. Op een ledenvergadering begin januari wordt de kwestie voorgelegd. Als een meerderheid 'ja' zegt, schuift De Groot aan bij de vier wethouders. De vijfde plek werd vacant, nadat de PvdA eind november was opgestapt. De vraag is of GroenLinks niet te laat is met zijn ommezwaai. Fractievoorzitter E. de Leest van D66 laat weten dat de drie collegepartijen er bijna uit zijn. Hij verwacht dat er morgenavond bij de laatste raadsvergadering van dit jaar een nieuw college is. .Aan alle kanten kost het behoorlijk veel tijd en moeite. Er is nog geen witte rook. Omdat de zaak nogal gevoelig ligt. wil ik er niet te veel meer over zeggen." De Groot: „Ik zit nog steeds met gemengde ge voelens en met een verdeelde partij. Maar als een meerderheid van de leden in januari 'ja' zegt, dan moet Bart (Dekkers - red.) zijn consequenties trekken." Dat betekent voor het raadslid opstap pen of meegaan met de rest van de fractie. „Mis schien dat we nu toch een dag te lang hebben ge aarzeld." De Leest wil de deur voor GroenLinks nog niet in het slot gooien, ook al is een akkoord over een nieuw college aanstaande. „Er zijn nog geen op tiesafgevallen." klema, al een paar zaken in gang gezet om de organisatie in Ter Aar te verbeteren. Zo is de werving van drie nieuwe afde lingshoofden begonnen en heeft de raad donderdag beslo ten om de structuur van de commissies te veranderen. B en W weten pas over een maand hoeveel geld er is ge moeid met de doorvoering van de verbeteringen in het ge meentehuis. „Het gaat in elk ge val om een fors bedrag. Een veelvoud van wat een burge meester hier verdient", aldus Lyklema. In elk geval klopt hij niet voor subsidie aan bij de provincie. „Dit is een zaak van Ter Aar. Ter Aar houdt zelf zijn broek op." Lyklema presenteerde het plan van aanpak gisteren ook aan het personeel, de OR en de fractievoorzitters. De burge meester is vol goede moed over de bereidheid van zowel het personeel, dat van de ene reor ganisatie in de andere rolt, als de OR om mee te werken. De gemeenteraad buigt zich vol gende week dinsdag in een openbare raadsvergadering over de toekomst van de ge- meerite. rupwetering Nog even en de monumentale woning Koppoel- laan 3 in Rijpwetering is met de grond gelijkgemaakt. Sinds een paar dagen is de sloop van het pand in volle gang. Langslepende en emotionele discussies gingen aan de sloop vooraf. Lange tijd weigerde de monumentencom missie van de gemeente Alkema de namelijk in te stemmen met de afgifte van een sloopvergun ning voor het gammele pand. De eigenaren, C. Borst en A. Hoge- boom, zouden zes ton hebben moeten ophoesten voor een op knapbeurt. Dit konden ze echter niet betalen en ze wilden daarom een nieuw woonhuis laten bou wen op de plek van het monu ment. J. Kret, lid van de gemeentelij ke monumentencommissie, legt zich gelaten neer bij het besluit van de commissie bezwaar- en beroepschriften en de daarop vol gende sloop. „Het is spijtig, er is niets meer aan te doen. Maar de wereld draait gewoon door hoor" aldus Kret. De sloopvergunning liet echter nog even op zich wachten, maar omdat de eigenaren de monde linge toezegging van de.gemeen- te hadden gekregen dat hij er aan kwam, is vorige week aan de sloop begonnen. Belangstelling van bedrijven volgens provincie groot alphen aan den run robbert minkhorst Bedrijven zijn geïnteresseerd in de aanleg van rijskweg 11 tussen Alphen en Bodegraven, schrijft de provincie Zuid-Holland in een brief aan mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Se cretaris C. Broeksma van de Kamer van Koop handel voor Rijnland steunt die stelling. Netelenbos kwam begin deze maand met de gemeenten Alphen en Bodegraven, het regionale bedrijfsleven en de provincie overeen dat het ontbrekende deel van de Nil sneller wordt aan gelegd. De minister zei toe dat ze tussen 2006 en 2010 het benodigde geld (130 miljoen) beschik baar stelt. Die belofte was voor de gemeenten, het bedrijfsleven en voor de provincie voldoende om naar een vorm van voorfinanciering te zoe ken. De Tweede Kamer keurde maandagavond de deal goed. In de brief aan Netelenbos doen gedeputeerde staten nog enkele suggesties die de aarileg be spoedigen, danwel een garantie zijn voor succes. Zo pleit het dagelijks bestuur van Zuid-Holland voor een sobere en stapsgewijze aanleg. Net als Alphen, Bodegraven en het bedrijfsleven samen eerder deden, stellen ook GS vijf miljoen gulden beschikbaar. Dat de regio het geld voorschiet, betekent dat de eerste schop al begin 2000 de grond ingaat. De wijze van financiering is nog niet duidelijk. Vol gens de partijen zijn er evenwel voldoende moge lijkheden om het project te laten slagen. Ook Broeksma weet dat het bedrijfsleven animo toont: „In het afgelopen jaar hebben verschillen de wegenbouwers duidelijke interesse getoond." Rijkswaterstaat stuurt als uitvoerder aan op een 'package deal' met de wegenbouwer. Behalve graven, funderen en asfalteren is een consortium van bedrijven en overheden ook verantwoordelijk voor het onderhoud van de weg voor de eerste tien jaar. De instantie gaat ervan uit dat de weg in 2004 klaar is. Rijkswaterstaat verwacht dat de weg voorlopig twee rijstroken krijgt, maar met eenzelfde breedte als een vierbaansweg wordt aangelegd, net als nu tussen Zoeterwoude en Hazerswoude gebeurt. De Milieu Effect-Rapportage adviseerde overi gens eind 1996 om een weg met tweemaal twee rijstroken aan te leggen. Het besluit over het aan tal rijbanen moet het kabinet nog nemen. iners van de gemeenten Alphen aan den Rijn en Rijnwoude en nog twee maanden extra de tijd om via de gemeente een met Water-actiepakket te kopen. Het pakket - een spaardou- top, een waterbesparend mondstukje voor de kraan en een wc- ïrstop - is met flinke korting te koop dankzij subsidie van de ge iten en de EWR. leiding voor de verlenging van de actie is de uitkomst van een it NIPO-onderzoek. Daaruit bleek dat in drie jaar tijd het wa- iruik in Nederland met vijf procent is gedaald. De gemeenten EWR denken dat dat nog veel beter kan. Met hun pakket kan per persoon 35 liter per dag bespaard worden, ofwel 27 int. De actie is verlengd tot 1 februari. oekomst\'isie gaat uit van behoud zelfstandigheid et gemeentebestuur van Ter Aar geeft zichzelf een jaar n in en om het raadhuis orde op zaken te stellen. Pas 5 de dienstverlening aan en uitstraling naar de burgers «in 2000 niet aantoonbaar is verbeterd, willen B en W i conclusie trekken dat Ter Aar geen bestaansrecht [eft. „In dat geval zijn burgers beter af in een andere ge- eente", zei burgemeester L. Lyklema gisteren bij de Desentatie van de 'Visie op de toekomst van Ter Aar', aar zo ver komt het niet, verwacht hij. de kerk, geen bezwaar tegen het beeld van een katholieke pries ter. „Rijnsaterwoude is ruim denkend." Om het vereiste bedrag bijeen te garen, hebben de initiatiefne mers gekozen voor een stich ting. Vrijdag passeert de stich- tingsacte. Brouwer de Koning: „Subsidiegevers zijn toeschiete lijker wanneer het een stichting met een duidelijk doel betreft. Ik ben ervan overtuigd dat het lukt." Priester Hendrik trok rond 1100 vanuit de Rijnstreek naar Noord-Duitsland en ontgon daar op Hollandse wijze voor de aartsbisschop van Bremen en Hamburg grote stukken moe- rasland. Nog steeds doen de langgerekte stukken land in het Noord-Duitse landschap Hol lands aan. De ontginning ging gepaard met een overeenkomst, een cope, waarin alle vrijheden en verhoudingen nauwkeurig werden vastgelegd. De gebieden bij genoemde steden dragen nog steeds de namen Holler- land en Hollern. In Steinkir chen, één van de dorpen in Hol lern, staat al een bronzen beeld van 'Mönch Heinrich'. Replica De initiatiefnemer hiervan, do minee Dietrich Lochte, hoopte op een replica in het dorp van afkomst van de priester. Vol gens prof. dr. H. van der Linden, die ontdekte dat priester Hen drik uit de Rijnstreek afkomstig was, was de priester de eerste die de waterbouwkunde expor teerde. Daarnaast verspreidde hij, in een tijd dat de maat schappij nog horigen kende, de gedachte dat ook eenvoudige boeren vrij moesten zijn. Maar bovendien, zegt Van der Lin den, 'schept men aldus een blij vend ereteken voor de duizen den noeste werkers, die eens het hart van ons land herschie pen in een karakteristieke aan trekkelijke leefruimte'. 1aar marieta kroft gemeentebestuur stelde de dopen vier weken in op- icht van de provincie een fkomstvïsie en een plan van jak op. Het is een eerste iet, zo maakte Lyklema dui- Jjjlc. Een uitgewerkt plan volgt gin februari. Hij weet dat hij 1 dl irmee de door gedeputeerde 5 dj len gestelde limiet van 1 ja- ari overschrijdt. „Maar wij plOS men niet met een lege hand", jp ,j jt hij ter verdediging. „Gege- de situatie met een nieuwe igemeester en nieuwe wet- uders kun je niet verwachten we in een paar weken een mpleet uitgewerkt plan op ta leggen." Eerder wezen GS verzoek van het vorige col- eom uitstel van het opstellen leen toekomstvisie af. loewel gedeputeerde staten hun brief vpn 13 oktober het houd van zelfstandigheid van Aar geen reële optie noem- ■I gaan B en W daar wel van ^■De mogelijkheid van herin- ^Bng of opsplitsing komt in de ^Tkomstvisie van het college aan bod. Volgens Lyklema is de tijd daar niet rijp voor. De uitgangspositie van Ter Aar is nog te slecht. „Daar zijn de fu siepartners ook niet mee ge diend. Gemeentelijke herinde ling wordt te gemakkelijk gezien als een oplossing voor alle kwa len." Om de hardnekkige bestuur lijke en organisatorische proble men op het gemeentehuis de kop in te drukken stellen B en W onder meer voor om achter standen weg te werken en de cultuur in het gemeentehuis te verbeteren. Een extern bureau licht alle taken in huis door en bekijkt welke functies en forma tie daarbij horen. Er komt een nieuw personeelsbeleid met ruimte voor functioneringsge sprekken, loopbaan- en oplei dingsafspraken. De politiek moet zich voortaan beheersen in uitlatingen naar de pers en in onderlinge communicatie in de raadzaal. Buurgemeenten wor den van alle ontwikkelingen op de hoogte gehouden. De precie ze aanpak van de voornemens moeten B en W nog nader uit werken. Inmiddels zijn, aldus Ly- de Stichting Priester Hen- het geld voor een stand- ld bijeen krijgt, is het de ig waar zij het beeld in isaterwoude kwijt kan. Het htingsbestuur pleit voor een I minente plaats op het Dom- 1 n bij de Nederlands her- mde kerk. Volgens wethou- Éd. Dambrink van de ge- te Jacobswoude kan het beeld van de middeleeuw- ester, waarvoor de stich- a [een ton wil inzamelen, net «jmoi goed aan de Breenkade te- itoiij "komen. hkI' ncreet wethouder zegt dat zij nog 11 n concreet plan heeft voor J-y itsing van het standbeeld, bronzen replica van het ld van Hendrik dat in het Steinkirchen staat. De leente Jacobswoude wil het 'd op het Domplein of daar nover, aan de Breenkade. In geval zou het beeld 'De ian', dat nu op die plaats t. verhuizen naar de rijver het gemeentehuis, fgj oevvel de gemeente niet af- ijljl Zend tegenover het initiatief 11 en zelfs voor de sokkel wj I. krijgt het project geen Ice'»» S'^e- --De kosten voor het 'd bedragen 100.000 gulden. '5 gezien ons budget voor slechts 5.000 gulden be- 'gt, kunnen wij daar niet beginnen", aldus Dam- -)t t nplein Irouwer de Koning, oud- gemeester van Jacobswoude voorzitter van het nieuwe "ingsbestuur, ziet het beeld liefst tegenover de kerk. 'Domplein is altijd het ujt- gspunt geweest. Waar lijk is Hendrik pastoor van saterwoude is geweest." 5ens Brouwer de Koning to de Nederlands hervorm- leente, de eigenaar van I

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19