Is er eigenlijk nog wel een KNVB-bestuur1] 'Zo'n verbod leidt niet tot minder bijtincidenten' Meningen Kabaal van vliegtuigen hoor je al in Voorschoten Van der Wilde legt overal probleem behalve bij auto 1 I Klankbord Er is geef leegstand De Jutter Noord wi WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieve] met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl In het LD van woensdag 25 no vember roept Bart van der Klaauw op de pagina 'Menin gen' het gemeentebestuur van Leiden op niet zomaar alle in formatie te accepteren voor het innemen van een standpunt ten aanzien van (de toekomst van) Schiphol. Over vliegtuiglawaai boven de Merenwijk weet hij te melden: 'Er is hier geen geluids overlast door vliegtuigen'. Wie daarover een andere mening verkondigt is volgens Van der Klaauw ofwel in deze materie niet thuis, ofwel voert met be paalde (politieke) motieven ac tie tegen Schiphol. Dus stadsbewoners, als u 's morgens om half zes wakker wordt van thuiskerende inter continentale luchtreuzen die hun route naar Schiphol via ba kens van de Kaagbaan volgen, moet u maar opgetogen denken aan de argumenten van de des kundige Van der Klaauw: 1. Dit was geen luidruchtig hoofdstuk- 2-vliegtuig; u bent niets ge wend. 2. De geluidmeetpost neemt de herrie niet waar. 3. Er is nauwelijks sprake van lucht verontreiniging. 4. De economi sche betekenis van Schiphol voor Leiden is groot. 5. Het is uw eigen schuld: u wilt immers binnen een halve dag in Ameri ka zijn. 6. Ik ben natuurlijk van die treinen wakker geworden of van de brommer van de kran tenjongen bij de buren. Van der Klaauw is bedenkelijk bezig met het manipuleren van mijn beleving. Je hoeft geen luchtvaartkennis van zaken te hebben om te ervaren of een geluidsbron hinderlijk is of niet. Geen van de door Van der Klaauw gehanteerde argumen ten is ook maar bij benadering geldig om zijn standpunt dat de Merenwijk vrij is van hinderlijk vliegtuiglawaai te onderbou wen. Erger nog: hij snoert mij al bij voorbaat de mond met zijn aantijgingen dat ik ondeskundig ben of partijganger. Natuurlijk maken die vliegtui gen veel kabaal als ze op een vriesochtend boven een woon gebied dalend hun landings- kleppen uitdraaien, hun positie bijstellen of iets lager zijn uitge komen dan de verplichte 2000 voet. Boven Voorschoten begint het al. Ik wil daarover graag mijn eigen raportage bieden. wordt belast, terwijl we de vol gende generaties niet voor de voeten willen lopen en hun keu zemogelijkheden niet willen in perken. Vandaar het streven om de ochtendspits naar Den Haag met 40 procent te verminderen in aantallen auto's, om zo werk te maken van duurzame ont wikkeling. Als het rekeningrijden en de parkeerkosten heel hoog moe ten oplopen om enig effect te sorteren, zoals Van der Wilde vreest, dan geeft hij tegelijk de richting aan waarin blijkbaar moet worden gedacht. Maar er zijn nog meer mogelijkheden: een regeling dat de autokosten in het woon-werkverkeer niet meer worden vergoed door de werkgever, schrappen van be lastingaftrek, juist wel het open baar vervoer - zowel fiscaal als door de werkgever - vergoeden, bedrijfsvervoerplannen, het openbaar vervoer nog aantrek kelijker maken. Een auto is een ding op vier wielen en blijkt in het woon werkverkeer een onding te zijn geworden. Dan zullen we moe ten nadenken over andere wij zen van (openbaar) vervoer. Prof. dr. J.P.I. van der Wilde, voorzitter van de Stichting Wo nen met Verkeer in Voorscho ten, wijst de plannen voor het rekeningrijden af. Het is niet rechtvaardig en het komt niet tegemoet aan het beoogde doel: 40 procent minder auto's in de ochtenspits naar Den Haag. De capaciteit van de wegen is be perkt en als die overschreden dreigt te worden, moet daar iets aan worden gedaan. Dat uit gangspunt delen we. Nu somt Van der Wilde een waslijst op aan argumenten die het probleem overal legt behal ve bij de automobilist zelf. De kosten van het rekeningrijden worden doorberekend. De werkgever betaalt toch wel. Het openbaar vervoer is geen alter natief: het duurt te lang en in je auto zit je behaaglijker. Het is in feite een regionaal bestuurspro- bleem, daar moet het maar worden opgelost, en Voorscho ten moet ook nog eens het doorgaande, niet lokaal gebon den autoverkeer netjes gaan be geleiden: de rode loper uit dus voor de automobilist. Ik lees geen woord over de rechtvaardig eerlijk te verdelen mifieugebruiksruimte die met dat steeds maar toenemende autoverkeer steeds zwaarder F. Glotze, Voorschoten. Het vinden van een onderwerp om over te schrijven is voor mij als voor zitter van de voetbalvereniging VCL, spelend op sportpark 'De Vliet', niet altijd even gemakkelijk. En omdat ik mij al jaren geleden heb voorgenomen in elk clubblad - dat maandelijks in magazinevorm uitkomt - met de le den te communice ren, zit ik soms tij denlang naar mijn computerscherm te turen alsof er dan vanzelf iets op ver schijnt. Maar zover zijn we nog niet gevorderd in deze bijna achter ons lig gende eeuw. Maar zo nu en dan dient er zich toch iets aan waarover ik me opwind en in opgewonden staat is het met mij goed kersen eten. Zo heb ik in het laatste clubblad van VCL gewag ge maakt van mijn mening betreffende de huidige competitie en haar bizarre verloop. Hierbij is het goed te onderscheiden welke elementen een rol spelen in mijn ongenoegen. Daarom een korte schets vanuit het verleden naar de he dendaagse problematiek: 1. Het samengaan van de oude afde lingen KNVB Leiden en Den Haag. 2. Het 'saneren' van de competitie, met name de 5e en 6e klasse. 3. De besluiteloosheid van het huidi ge KNVB-bestuur. 4. Het bizarre competitieverloop. 1. Enkele jaren geleden zijn de afde ling Leiden en Den Haag gefuseerd. Welke de nobele doelstellingen ook moge geweest zijn, ik heb er weinig OPINIE John ter Beek is voorzitter van de Leidse voetbalvereniging VCL. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de huidige situatie in de de vijfde klasse (zondag) van het amateurvoetbal. goeds uit zien voortkomen. Er is een grote afstand gecreëerd van bottom to top en de goede contacten die onze voormalige Leidse bestuurders met ons hadden, zijn - althans waar het VCL betreft - geheel verdwenen. De laatste drie jaar hebben we zegge en schrijve eenmaal op zaterdag en een maal op zondag een official mogen be- groeten. Het is eveneens schrijnend regelma tig (de laatste drie jaar) mee te moeten maken welk een verschil het is om naar Den Haag af te reizen om daar nauwelijks een colle ga-bestuurder te ontmoeten die het ontvangstniveau heeft van wat wij eertijds in onze regio gewoon waren. Dramatisch! Eveneens dramatisch zijn de uitein delijke gevolgen die het spelen in een Haagse afdeling hebben opgeleverd. Spelend tegen clubs uit Leiden en de regio mochten wij ons altijd verheu gen in een redelijke stroom supporters zowel van hen als van ons. Het spelen van wedstrijden waarbij supporters langs de lijn staan is voor de voetballer natuurlijk een ultiem genot. En in de rust en na de wedstrijd draaide het barpersoneel op volle toeren, hetgeen weer tot ultiem genot bij de penning meester leidde. Mijn eigen ultiem ge not vond ik dan in de bestuurskamer waar we de ons zeer bekende collega bestuurders - van club, bond of scheidsrechters - ontvingen. Dit is niet meer en dat doet pijn. Het uitein delijk gevolg van de logischerwijs ver minderde inkomsten uit de kantine is voor rekening van onze leden, want zij zullen dan meer contributie moeten gaan betalen. 2. Een direct gevolg van de fusie tus sen Den Haag en Leiden was dat de competitie in West III, zoals onze af deling nu heet, rechtgetrokken moest worden. Daardoor ontstonden de 5e en 6e klassen van de KNVB. Om een verbeterde opbouw naar de hoofd klasse te krijgen, is een voorstel inge bracht de 6e klasse op te heffen. Er moest dan wel een tussenjaar komen waarin een in twee delen gehakte competitie moest worden uitgemaakt wie mocht profiteren van een ver hoogd aantal promotieplaatsen en wie uiteindelijk in de 5e klasse zou blijven. VCL is bij deze besluitvorming niet gehoord of aanwezig geweest, een- 1 voudig omdat zij toen nog in de 4e klasse speelde. Na degradatie uit de s vierde klasse en kennis genomen heb- bende van deze opzet, hebben wij - 2 evenals Teijlingen - laten weten dat g wij mordicus tegen deze competitie 2 waren. Het mocht niet baten. Dit sei zoen wordt conform het nieuwe sche ma gespeeld. In mijn ogen is de competitie-opzet zoals VCL die dus dit jaar draait een jammerlijke beslissing geweest. Het uiteindelijke resultaat is naar mijn idee ook niet meer dan dat de 6e klas se zal zijn opgeheven. Hetgeen ook waarschijnlijk vanzelf wel tot stand zou zijn gekomen, omdat er jaarlijks 'VCL wil graag weer voetballen tegen haar vrienden uit Leiden en de regio'. in Den Haag clubs fuseren of ophou den te bestaan, zodat het er automa tisch al minder worden. 3. Hoe de huidige competitie in elkaar steekt weet ik. Ik ben daardoor een bevoorrecht mens, het is onze suppor ters en spelers echter nauwelijks uit te leggen. Zorgen dat je bovenaan staat en blijft staan, is een slogan die alle problematiek en rekenwerk kan ver mijden. Helaas is dat VCL niet gelukt. Maar tot en met afgelopen zondag heeft VCL 1 wel al/pas negen compe titiewedstrijden gespeeld. In verhou ding met veel anderen nog niet eens zo weinig. De KNVB kan ik het niet kwalijk ne men dat er zo vreselijk veel wordt af gelast vanwege de weersomstandighe den. Maar wat ik hen wel wil voorhou den, is dat het van de gekke is dat wij op dit moment nog steeds niet weten hoe de tweede helft van de competitie eruit gaat zien, of liever gezegd: tot stand komt. Het enige dar bekend is gemaakt, is dat de eerste twee naar twee competi ties A gaan en de rest naar vier com petities B. Oorspronkelijk is uitgegaan van zestien overblijvende A-clubs; er zijn echter slechts zeven afdelingen in plaats van de geplande acht, dus zijn er zeven maal twee plaatsen te verde len: veertien dus. Of wordt het aange vuld? Daar is vooraf geen rekening mee gehouden, dus zal deze optie sneuvelen. Van deze veertien clubs zullen er vier rechtstreeks promoveren en vier kunnen via periodekampioenschap pen meespelen met de winnaars van de vier B-klassen. Daar zullen uitein delijk twee winnaars uitkomen. Maar wat mij nu het meest bezighoudt, is de brandende vraag hoe de voortgang zal zijn. Wordt er tussen alle A's en B's geloot of gaat het via plaatsingen of regionaal? Of heeft de eindstand van de competitie, wanneer dat ook moge zijn, nog invloed op de plaatsing? We weten het nog steeds niet en dat noem ik besluiteloosheid van de KNVB. 4. Ik gaf al eerder aan dat de KNVB niet aansprakelijk gesteld kan worden voor de vele afgelastingen. Maar het is een direct gevolg van de huidige com- petitieopzet dat er nog meer'proble men komen. Komende zondag speelt VCL, indien de weersomstandigheden het toelaten, haar laatste poulewed strijd. Enkele andere elftallen uit de poule moeten daarna nog twee wed strijden spelen. In enkele andere pou les is de situatie zorgwekkend te noe men. Er zijn clubs die tot op de dag van vandaag pas vijf wedstrijden hebben gespeeld. Zij hebben dus nog vijf speelzondagen nodig om de inde lingen te kunnen realiseren. De volgende reeks kan echter in mijn ogen pas worden gespeeld als ie dereen is uitgespeeld. En dat zal wel licht op zijn vroegst in maart 1999 zijn als alles meezit. Wat doen wij in de tussentijd, KNVB? Heeft u daaraan ge dacht? Of moeten we maar een vriendschappelijke competitie opzet ten? En wat te denken als de nieuwe reeks gaat starten? De beoogde com petitie van twee maal acht in de A- klasse en vier maal acht in de B-klasse levert veertien wedstrijden op met ARCHIEFFOTO HIELCO KW daarna nog een nacompetitie vani wedstrijden. Wordt het geen tijd we eens met elkaar gaan praten deze problematiek, KNVB-bestuui' K Het lijkt een klaagzang van een! kind dat zijn zin niet krijgt, maard c het niet. Onze KNVB zegt een da ei cratisch geheel te zijn. Zij zijn erv de clubs en niet andersom, horen i vaak. We hebben zelf de regiemei ie opgesteld, ook dat is juist opgemi f, Desondanks klaagt het bestuur! el III dat het bestuur Amateurvoi ;o maar doet, klagen wij dat het bes ui West III maar doet, en klagen dele er van VCL dat het bestuur maar d er En allemaal zijn we democratisch g kozen! ir Mijn artikeltje in ons clubblad t p aanleiding geweest voor dit schiij 11 Dat artikeltje besloot ik door de 13 ris te vragen ook aan onze belangd di denken, door bij toekomstige indi iel gen rekening te houden met de es gen die voor ons zo belangrijk kun o zijn. il Wij willen graag weer voetballei - gen onze vrienden uit Leiden ei ig. regio. Maar op dit moment is er de regelrechte dreiging voor ons, on n er sprake is van een groot compel i probleem. Misschien ervaart de K 'i dit ook als een probleem, maar he - toch niet zo zijn dat de problem! op de verenigingen wordt teld, bijvoorbeeld door wedstriji schrappen. Een dergelijke opk lijkt me iets te simpel. em. fge JOHN TER BEEK* Dogo Argentino, Fila Brasiliero, Mas tin o Napolitano en American Staffordshire terrier. Honden met prachtige namen, maar met een dubieuze reputatie. Ze zouden te bijtgraag, onberekenbaar en agressief zijn. Afgelopen oktober beet in Amsterdam een mastino een 5-jarige peuter dood. Minister Apotheker wil nu met een fok-, handel- en houdverbod de vier rassen laten uitsterven. De dierenbescherming spreekt over een 'Gestapo-methode'. Terechte maatregelen of worden goede lobbesen de gebeten hond? J. Helder eigenaar van Aso, een mas tino Napolitano: „Nou, wat mij be treft, mogen ze eerst bij de eigenaars beginnen. Als honden bijtgraag wor den of agressief, dan zijn zij meestal daarvoor verantwoordelijk. Aso is een lieve hond. Hij loopt los in de buurt en iedereen kent hem. Hij gaat met zijn 78 kilo doodleuk op mijn vrouws schoot te zetten. En hij heet alleen maar Aso, omdat hij steeds op men sen hun tenen gaat staan. Mijn hond is vaker door andere honden gebeten dan andersom. Juist door hun grootte zijn ze van nature niet agressief. Ze kennen hun eigen kracht, hè. Als een poedeltje bijt of een jack russell, dan merk je er niets van. Een mastino kan in één hap je botten breken. En die kennis trekt soms de verkeerde men sen aan." M. Lips, bestuurslid en puppytrainer bij de Kynologen-vereniging Rijn land: „Ik heb in de puppygroep een mastiff en een mastino. Die mastino is niet lang gebleven, waarschijnlijk vond de baas de training te lief. In het algemeen is er niets aan de hand als je ze niet leert vechten. Het is inder daad waar dat ze juist omdat ze groot zijn, matig zijn in hun agressie. Deze maatregel is wel erg kort door de bocht. Als die rassen niet meer mogen worden gefokt, richten figuren uit het criminele circuit zich weer op andere grote rassen, net zoals hiervoor met pitbulls, en dan zijn die weer aan de beurt. Overigens, zo'n verbod wordt heel gemakkelijk omzeild. Bij mij in de buurt lopen al vier pittbulls vrij rond, waarvan één zelfs zonder muil korf. Politie? Als die ze ziet, gaat ze even een straatje om." F. Mesker voorlichter van politie- ditsrict Duin- en Bollenstreek Noord: „Over het gehele afgelopen jaar kan ik maar één bijtgevalletje melden. In april vlogen een bull mas tiff en een akita elkaar in de haren op het Rembrandtplein in Lisse. We krij gen over het algemeen veel meer klachten binnen van geluidsoverlast van honden. Er zullen ongetwijfeld wel meer bijtincidenten zijn, maar negen van de tien keer zijn die niet ernstig genoeg om er aangifte van te doen. Als het nou echt zo'n probleem is zoals Apotheker beweert, dan is dit alleen maar symptoombestrijding. De eigenaars moeten worden aangepakt. Overigens als een diender een pitbull tegenkomt op straat, is het maar de vraag of hij hem herkent. L. Geerlings, eigenaar van sporthon denclub Noordwijkerhout: ,,Aan de ene kant juich ik het initiatief toe. Aan de andere kant vind ik het jammer voor de liefhebbers van die rassen. Het is wel de weg van de minste weerstand. Je kan de vraag of die hon den agressief zijn absoluut niet met een ja of nee beantwoorden. Drie za ken spelen een rol: het erfelijke plaat je, de manier waarop de eigenaar met Twee hondenrassen die minister Apotheker wil verbieden. Links een American Staffordshire terrier, rechts een dogo Argentino. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTO'S DE BOER JUR ENGELCHOR de hond omgaat en de leefomgeving. De minister zou gebruik moeten ma ken van de enorme kennis die er is bij hondentrainers, en dan heb ik het niet over iemand als Martin Gaus. Ik denk concreet aan agressietests voor jonge pups. We moeten langs een postieve weg een oplossing zien te vinden." C. Meyer hoofd voorlichting Stich ting Consument en Veiligheid: „Lan delijk zijn er 12.000 bijtmeldingen per jaar die spoedeisende hulp behoeven. In de tien jaar tussen 1984 en 1994 zijn er elf mensen doodgebeten. In de top drie van de meest bijtgrage hon den staat de Mechelse herder op één, de rottweiler op twee en de bullterrier op drie. Je kan je dus afvragen waar om de minister nu juist zijn aandacht richt op die andere vier die maar 1,4 procent uitmaken van het totaal aan tal rashonden in Nederland. Ik ver moed dat het verbod van minister Apotheker dan ook meer een politiek signaal is naar de fokkers toe. Die moeten de consument beter inlichten over het hebben en houden van ver- dedigings- en waakhonden. Je kan een mastino bijvoorbeeld niet in een te klein huis houden. Daar wordt zo'n beest vreselijk zenuwachtig van. We hebben ook katten thuis en geen tij gers. Maar het verbod op die honden zal zeker het aantal bijtincidenten niet doen afnemen. Waar wij voor pleiten, is een agressietest, registratie plicht, een aanlijngebod voor alle honden en vakkundige voorlichting." G. Martens zeventien jaar fokker van mastino's: „Dit is toch belachelijk. Minister Apotheker heeft er geen reet van begrepen. Van een muilkorf wordt een mastino alleem maar agressiever. Wij hebben al zeventien jaar mastino's en die hebben nog nooit iemand gebeten. Wij fokken met zorg en je voelt het aan als men sen kwade bedoelingen hebben met zo'n beest. Als we mensen op de fok kerij krijgen die zonodig in de bek wil len kijken of die hond wel grote tan den heeft, dan gaat de koop echt niet door. Maar er komen hier bijna alleen mensen die geen macho-hond willen. Een mastino is een waakhond. Het is wat anders als je zomaar bij ons het erf op komt lopen. Dan sta ik er ook niet voor in wat onze honden doen. Maar een rottweiler is tachtig keer ge vaarlijker. Echt, ik ben nooit bang voor honden maar als ik een rottwei ler zie, ga ik wel een blokje om. Die moeten ze op de lijst zetten. De mas tino moet eraf. Als er een demonstra tie komt op bij het ministerie van landbouw ga ik er ook naar toe, abso luut." PABLO CABENDA 'jzi De in ruimtenood verke protestants-christelijke school Hoffenne in Nooi kan een klas betrekken b 'buur', de openbare school De Jutter. Zo sl het Leidsch Dagblad vat cember te lezen na eeni ef dering van de commissi derwijs in die gemeente in de krant van 25 now werd, na een vergaderiii de gemeenteraad, meldii maakt van ontstane leegf/. bij De Jutter. Dat is in gevallen onjuist. Het is droevig dat hel bestuur van De Jutter meente - ook niet weeth situatie werkelijk is. De! zit al jaren krap in zij waardoor ruimten als bibliotheek, speelzaal ez de teamkamer in gebniS of zijn geweest als klaslol Dit schooljaar, dat W begin juli 1999 duurt, De Jutter 18 groepen ten maar 17 lokalen beschl zijn. Ergens tussen m mei komt eindelijk de ging van de depend noodlokalen aan de Sd ster gereed en dan no schikt de school over V len en op dat momö groepen. Voor de goede orde ook nog melding wordi maakt van het feit dat de ters van Hoffenne dit jaar al door de directie team van De Jutter in zijn gesteld gebruik te C van de speelzaal van D Astrid Schot voorz. mede» schapsraad De Noot

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16