Toch toekomstdiscussie in Leiden Politie zet redders voortaan in het zonnetje Wethouder: grote steden willen boter bij de vis genaar Vlietpark eist r ton van huurders Stedelijk Gymnasium viert lustrum llSDAG 16 DECEMBER 1998 jEiden Regio li wegman. 071 -5356414. plv -chef herman joustra, 071-5356430 Verzet De politiek in Lei- I derdorp verzet zich tegen het instellen van eenrichtingsverkeer op de Van der Valk Boumanweg. Beeld Q De Stichting Priester I 2/ Hendrik wil een beeld van de geestelijke plaatsen op het Domplein in Rijnsaterwoude. Jiandicapte omver gereden Een 18-jarige Leidse gehandicapte vrouw is gistermid- pde Leidse Stevenshofdreef omver gereden door een auto- ist, die vervolgens doorreed. De onbekende automobilist itiit de Dobbedreef en verleende geen voorrang aan de vrouw die op het fietspad reed. Zij viel uit haar wagentje iest door omstanders worden geholpen. Ze raakte bij het uk licht gewond. De automobilist reed weg in de richting t Haagse Schouwweg zonder zich om het slachtoffer te be ieren. De politie zoekt getuigen. stviering op Beestenmarkt Maria op de ezel en de kerstman in zijn arreslee gaan op g20 december hand in hand op de Beestenmarkt. Op die ordt het plein feeëriek verlicht met vele duizenden lampjes grootste kerstboom van de regio. Jozef, Maria en echt vee ken de kerststal. De kerstman rijdt rondjes in zijn arreslee emt kinderen gratis mee voor een ritje. Om 16.00 uur gaat ite ster branden en verzorgt het musicalgezelschap OTIS itreden in Anton-Pieckachtige kleding. De drie wijzen uit isten komen dan aan bij de stal. Ook in de Haarlemmer- is het feest: daar laat een orkest van zich horen en delen uannen en -vrouwen presentjes uit. Volgens zijn advocaat was dat bedrag nog voorzichtig geschat. Het totaal van de achterstallige huur zou wel eens één miljoen gulden kunnen bedragen. De woordvoerder van de bewoners betoogde dat Laken geen enkel recht heeft op zijn voorschot. Hij zou de bewoners van het park in de afgelopen jaren geen enkel woongenot verschaft heb ben. De voorzieningen die aan wezig zijn, hebben de bewoners zelf aangelegd. Bij wijze van goed gebaar wil den de bewoners een bedrag van één ton aan eigenaar Laken betalen. Een officiële arbitrage commissie moet vervolgens maar becijferen of Laken recht heeft op meer geld, of dat hij de bewoners juist geld moet terug betalen. Het bod van honderd duizend gulden werd echter op nieuw door de advocaat van La ken van de hand gewezen. Uitspraak volgende week don- ir M. Laken van bunga- i Vlietpark in Leiden jan de bewoners van het drag van vierhon- [izend gulden geëist. Dat i gisteren tijdens een ding bij de Haagse recht- esident mr. A. van Del- ihet zoveelste hoofdstuk onflict tussen de parkbe en eigenaar M. Laken, loners van het park heb- r de jaren '96, '97, en '98 lur betaald, omdat eige- aken het zou vertikken oud te plegen. Laken chter dat de broodnodi- zieningen (waterleiding ring) wel degelijk in het nwezig zijn. Hij heeft imeer om langer op zijn wachten en vroeg daar- rechtbankpresident gis- em alvast een voorschot ;nnen van vier ton. leiden Het Stedelijk Gymnasium Leiden viert deze week zijn 32e lustrum. Nadat de reünis tendag afgelopen zaterdag door honderden oud-leerlingen werd bezocht, is het sinds gis teren voor de leerlingen tijd om feest te vie ren. Een knallend vuurwerk op het grasveld voor de school vormde het startschot voor de festiviteiten, die in het kader staan van het thema 'onbegrensd'. Klas 1 en 2 kunnen zich onder meer verma ken met een landenproject en een sportdag, klas 3 neemt deel aan workshops theater en rijdt samen met klas 4 een schaats-sponsor- tocht, waarvan de opbrengst aan een wees huis in India ten goede komt. Ook de kerstac tie van klas 4 staat in het teken van dit goede doel. Klas 5 en 6 zullen zich tijdens de lus- trumdagen bezig houden met een 'debating- wedstrijd'. Het lustrum wordt op vrijdag 18 december voor alle klassen afgesloten met een kerstontbijt, community-singing in de hal van het Stedelijk en een kerstfeest. foto mark lamers leiden aad rietveld Wel plannen, geen geld. Dat is voorlopig het beeld van het Grote Stedenbeleid in de toe komst. De Leidse wethouder H. Baaijens (PvdA) en 24 andere wethouders tekenen morgen een 'doorstart-convenant' met verantwoordelijk minister R. van Boxtel. Maar hoeveel geld er de komende vier jaar be schikbaar komt en hoe dat geld over de grote steden wordt ver deeld is nog onduidelijk. Pre mier Kok moet zich er maar eens mee gaan bemoeien, vindt Baaijens. Het doorstart-convenant was, zegt Baaijens, meer een behoef te van de minister voor Grote Stedenbeleid dan van de ste den. De vorige overeenkomst met het rijk over extra financiële steun aan de steden loopt nog tot halverwege volgend jaar. „Van Boxtel wilde waarschijnlijk aan de start zijn ministerschap wat meer kleur geven." Het steekt Baaijens dat nu wel de grote lijnen van het beleid bekend zijn, maar niet het bud get. „Wat ons betreft: wij willen nu boter bij de vis. Maar het rijk maakt niet voor 1 maart van het volgend jaar de budgetten en de verdeling bekend. En daarvoor moet Van Boxtel nog flink in de slag met zijn collega-ministers, waar hij het geld moet loswe ken." De verwachtingen die in het regeerakkoord van Paars II zijn gewekt over de voortzetting van het Grote Stedenbeleid zullen 'langzaam sterven' als het rijk niet snel over de brug komt, denkt Baaijens. „Die onduide lijkheid frustreert. Haalt de ani mo weg. Dat er een minister voor Grote Stedenbeleid kwam was veelbelovend, maar nu zit iedereen te wachten." Inmiddels heeft de Tweede Kamer Van Boxtel gewaagd te gaan praten met nog eens veer tien steden, die ook aanspraak maken op extra geld. Of die ste den inderdaad tot het GSB wor den toegelaten is nog onduide lijk. En of die 'nieuwe' grote ste den de spoeling dunner maken voor de huidige 25 is ook nog niet te zeggen. „We weten ei genlijk nog niks", zegt Baaijens. DE VRIES RECYCLING fn standpunt over Schiphol kritiek op de late behandeling losjes af. De partijen in de raad wilden nog voor de besluitvorming in het kabinet een nota van B en W in de raad kunnen bespre ken. Dat lukt niet meer, mede omdat het verzoek relatief laat is ingediend. Sowieso zullen burgemeester en wethouders niet komen met een eenduidige keüze voor bijvoorbeeld een uitgebreid Schiphol of een Schiphol in zee. Met name de Leidse PvdA is een fervent voor stander van verplaatsing van de luchthaven naar een eiland in leester en wethouders Iden komen niet eerder «taande vrijdag met een it over de toekomst van 1 neeft loco-burgemeester [Rij gisteren meegedeeld gemeenteraad. Naar ver- Sg neemt ook de minis- |vrijdag een besluit over bale luchthaven. [komt de Leidse inbreng |Van Rij niet als mosterd Kaaltijd. „Wij vertrouwen t ze op ons wachten Ide de wethouder alle Leiden krijgt toch nog volgend jaar een visie op de toe komst van de stad in 2030. De gemeenteraad heeft giste ren ingestemd met een gewijzigde opzet van het project 'Leiden XXI' dat vorige maand tijdens de begrotingsbe handeling nog door de politiek werd neergesabeld. Het nieuwe plan komt voor een deel tegemoet aan de kritiek van de raad. De discussie duurt wat korter, is goedkoper en is gemakkelijker halverwege bij te stellen dan in de originele opzet. discussie zouden moeten deel nemen, flink teruggeschroefd. Nu is het project al geslaagd wanneer minimaal duizend Lei- denaars hun stem laten horen. Het nieuwe, goedkopere voorstel kreeg dit keer de steun van alle vier de collegepartijen. Met name de fractie van Groen links moest flink moeite doen om die steun te verantwoorden. De partij kwam vorige maand leiden. ruud sep De discussie zou in de eerste opzet een miljoen gaan kosten. Inmiddels is dat teruggebracht naar 700.000 gulden. .De bezui niging is onder andere bereikt door minder externe begelei ding in te huren. Daarnaast is de ambitieuze doelstelling dat uiteindelijk 5000 Leidenaars op de één of andere manier aan de nog met een motie waarin werd gevraagd om maximaal vijf ton voor de discussie uit te trekken. Bovendien twijfelt GroenLinks over de doelstelling van het pro ject om als raad één gezamenlij ke toekomstvisie op te stellen. Samen met onder andere de Socialistische Partij benadrukt de fractie dat de verschillende politieke stromingen een eigen kijk op de toekomst mogen hebben. O. Welling (D66) oordeelde dat de toekomstdiscussie niet alleen zinvol is, maar vooral ook heel erg leuk. Met dat laatste was M. Vlasveld (LWG/De Groenen) het volmondig eens. Maar in haar optiek behoort het nadenken over de toekomst tot het dagelijkse werk van de poli tiek. „Bij De Groenen doen we dat regelmatig. En dat is gratis, maar u moet wel voor uw eigen drankjes betalen. In de nieuwe opzet krijgt ove rigens niet meer de nieuwe bur gemeester de leiding over he hele project. Dat wordt nu com municatie-wethouder A. Pecht old. Andere wethouders èn de nieuwe burgemeester kunnen worden ingeschakeld om on derdelen van het project te trek ken. Zo is het nog altijd de be doeling dat de opvolger van Goekoop de stadsdebatten gaat leiden. De toekomstdiscussie begint kort na de jaarwisseling met bij eenkomsten voor deskundigen en raadsleden. Daarnaast staat een opstel- en gedichtenwed strijd voor het onderwijs op het programma. Het 'stadsdebat' waarin de visie van de politiek aan de bevolking wordt gepre senteerd, staat gepland voor na de zomer. Informatie-avonden koopsompolissen bij de s p li t s verzekeringsadviseurs rs in nood blijven lal anoniem, dan wel on- Kd. „En dat is volkomen «rechte", vindt de politie pllands Midden al gerui- U Sinds gistermiddag is ai voorgoed verandering ben in de benadering en bning van redders in |inkings)nood. Vier man- jiéén vrouw werden op jllitiebureau aan de Lan- fcht in het zonnetje en in 'men gezet, omdat ze in torjaar een - half - suc- le reddingsoperatie heb- ftgevoerd. p 14 mei van dit jaar een met daarin twee inzit- i- met hoge snelheid iKanaalweg het Rijn- naai inreed, doken vier vijf redders zonder ver- Jtmaar één moment na ;en te water. Van de twee inzittenden werd er één - een vrouw - gered, de andere - een man - overleed ter plaatse. Dat laatste verwijten de redders zichzelf tot op de dag van van daag. Vooral Ettiënne Schuijt die als eerste te water sprong: „Ik neem het mezelf kwalijk dat ik niet meer heb kunnen doen. Mijn conditie was gewoon bar slecht. Als mijn fysieke gesteld heid beter was geweest had ook die man nog geleefd." De professionele hulpverlening - de politie en de brandweer - stellen Schuijt gerust. „Bij een stress-situatie verslechtert bij iedereen het uithoudingsver mogen." Ee n van de gisteren gehuldig de redders - een sterke man. nota bene werkend bij de ma rechaussee - bleef tijdens de reddingsoperatie aan de kant van het water staan. Dit tot De Blauwe Steen, dje al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. groot afgrijzen van de andere amateur-hulpverleners. „Ik was op dat moment de enige die kon reanimeren. Mijn collega Karin de Haan is te water ge gaan", helpt marechaussee Edwin de Groot een hardnekkig misverstand uit de wereld. De anderen tonen na het aanho ren van deze verklaring wel be grip voor De Groot. De vijf redders kregen voor hun volgens politiecommissaris Hanneke Brouwer 'dappere daad' een penning, een me daille, een getuigschrift en bloemen als beloning mee naar huis. Toch waren de meeste van de amateur-hulpverleners er door de politie liever niet meer aan herinnerd. Aan die gitzwarte dag in mei. Redders in nood blijven meestal anoniem, dan wel on vermeld. Het politiekorps van Hollands Midden rekent hier mee voorgoed af. Peter Arkeveld, Edwin de Groot, Karin de Haan, faco Reinders en Ettiënne Schuijt kwamen voor hun heldendaad (ongewild) voor even in de spotlights te staan om vervol gens weer over te gaan tot de orde van de dag. Toets geen 90# Daan Sloos, in zijn vrije tijd raadslid voor de Stadspartij Leiden, stuurde gisteren een e- mail naar deze krant die de aandacht trok. 'Let op' stond er boven. Daan maakt melding van een opmerkelijk fenomeen in telefoon-land. Volgens zijn elektronisch berichtje gebeurt het geregeld dat mensen thuis worden gebeld door iemand die zich voordoet als een werk nemer van een telefoonmaat schappij. Van Bell of AT&T, om maar een paar van die firma's te noemen. Die 'telefoon-me dewerker' houdt vervolgens een verhaal dat hij telefoonlij nen aan het testen is en dat hij daar goed de hulp van de klant bij kan gebruiken. Die hoeft al leen maar het getal 90 in te toetsen en kan daarna met het symbool afsluiten en de hoorn erop leggen. 'DOE DIT NIET!!!!!!' meldt Daan Sloos in zijn elektronisch be richt. Het is namelijk een truc waar mee de 'telefoon-medewerker' urenlang op kosten van de klant kan bellen, zonder dat die er nog wat aan kan doen. Heeft Daan hierrhee een groot telefoonschandaal bij de hand, of een origineel broodje-aap- verhaal? Daan zelf houdt vol dat het best wel serieus is. „Ik zag de waarschuwing op internet en heb toen eens contact opgeno men met een van de techni sche mensen bij het bedrijf waar ik werk, TNO in Den Haag. En die zei dat het moge lijk is. Ik heb het niet zelf uitge probeerd, hoor. Ik ken ook nie mand die erdoor is gedupeerd. Maar het leek me ernstig ge noeg om er melding van te ma ken." Woordvoerder Bram Ouds hoorn van KPN Telecom heeft een korte, krachtige reactie op het verhaal. „Flauwekul. Hon derd procent flauwekul." Volgens Oudshoorn is de hele kwestie waarschijnlijk de we reld in gehólpen door een of andere inteniet-grappenmaker. „Met succes, kennelijk. Er heb ben vanmiddag wel meer me dia gebeld." peter blok en wim wegman Gangetje 12-14 Leiden tein71 514 0447 "Winkelhof" Reaal 6 Leiderdorp tel 071 541 3780 papier en karton plastics Z archiefvernietiging •- containerserme HH-waard Alkmaar NW-Vennep 072 - 57 17 362 Station Leiden verloedert Station Leiden Centraal wordt slecht schoon gehouden en ook het onderhoud laat te wensen over. Het gemeentebestuur heeft er inmiddels bij de NS op aangedrongen om het station beter op orde te houden. Dat meldde wethouder T. van Rij gisteren in de gemeenteraad. „Wij hebben de indruk dat het station door het slechte onder houd in een onaanvaardbaar tempo achteruit kachelt. De spanten worden niet schoon ge houden, het dreigt steeds meer te verloederen", aldus Van Rij. D. Sloos vroeg in de raad aan dacht voor het station, nadat hij had geconstateerd dat er bij de perrons diepe plassen liggen, en de hal door werkzaamheden veranderd is in een grote mod derpoel. Toch straf voor overvaller den haag/leiden nog veroordeeld. De man kreeg een jaar voor- Een 50-jarige dakloze man die waardelijke gevangenisstraf door de rechtbank was vrijge- opgelegd. De dakloze pleegt al sproken van de overval op het tijden overvallen, uitsluitend Grenswisselkantoor in Leiden, en alleen om in de gevangenis is gisteren in hoger beroep als- te raken. AMBTSBERICHTEN (8) Naar verwachting wordt binnenkort bekend wie Leiden mag begroeten als nieuwe burgemeester. In de aanloop daar naar toe een korte serie met feiten, geruchten en bijzonderheden rond de benoeming. Het Algemeen Dagblad hield vorige week een enquête over de nieuwe burgemeester van Rotterdam. Wat verwachten Rotterdammers van hun nieu we burgemeester, en welke kandidaat voldoet het best aan de verwachtingen, wilde de krant weten. De bewoners van de havenstad werd bovendien gevraagd of ze spontaan een burgemeesterkandidaat kon den noemen. Niet meer dan een kwart wist zo gauw een naam op te bedenken. Opval lend was dat bij de namen die genoemd werden oud-burge meester Bram Peper de derde plaats innam, direct gevolgd door (daar is ze weer!) Erica Terpstra. In Leiden zou je ongetwijfeld meer mensen vinden die een burgemeesterskandidaat we ten te noemen. Maar hier staan de scheidend burge meester en de zwemkampioe- ne waarschijnlijk onbedreigd op de nummers één en twee. Terug naar Rotterdam. Voor deze stad worden vijf serieuze kandidaten genoemd. Loco burgemeester en oud-staatsse cretaris Hans Simons, oud- staatssecretaris Saskia Stuive ling, burgemeester Ivo Opstel- 'ten, burgemeester Rein Wel- chen en burgemeester en oud vakbondsman Johan Stekelen burg. Die laatste is bij de Rot terdammers veruit favoriet. Mochten zij hun burgemeester zelf kiezen, dan zou de voor malige FNV-voorzitter zijn koffers al vast kunnen pakken.. Voor ons is het meest interes sant van welke partij de kans hebbers op de Rotterdamse ambtsketen zijn. We moeten er immers nog altijd rekening mee houden dat Rotterdam en Leiden bij de burgemeesters benoeming eikaars spiegel beeld gaan vormen: WD in Rotterdam betekent PvdA in Leiden, en omgekeerd. En dan wordt het leuk. Van de vijf serieuze kandidaten staan er vier op de ledenlijst van de PvdA. Alleen Opstelten is lid van de WD. Wat dat betekent? Ach, vrijdag zullen we het mis schien weten. ruud sep Drie van de vijf redders in verdrinkingsnood tijdens hun huldiging. Karin de Haan, Jaco Reinders en Ettiën ne Schuijt luisteren naar de mooie woorden van politievoorlichter Ton Stuifbergen. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13