eiden Regio Hansenstraat: één straat, twee gezichten Baggerstort onzeker door stankoverlast Zwartepieten over de lelijkheid van de architectuur jnland wil verder met nder hoogheemraden Wp Stevenshof massaal naar open dag politie MPAG 14 DECEMBER 1998 ie ;se 00 l/lmwegman, 071 -5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 Invalkracht A K Koos Reugebrink, I J invalkracht in de commissie beroep en be zwaar, neemt het op voor weduwen en wezen. Saint-Tropez -7 Bar-dancingSaint- I Tropez in Oud Ade mag voortaan zelf bepalen hoe laat zij de deur in het slot laat vallen. oerse ex geeft klap met fles Ckfc Een 49-jarige bewoner van de Merenwijk is gisteravond zijn 23-jarige ex-vriendin met een fles op het hoofd gesla- De Haagse kwam onverwacht nog eens langs en kon de ne [ontatie met de nieuwe relatie van haar voormalige vriend ian. De jaloerse vrouw greep een fles en sloeg haar ex daar op het hoofd. Die hield aan de klap een wond over en deed ifte bij de politie. leiden. ruud sep ik in stroopwafels -o Was de kraam open geweest, dan had hij zeker wel wil- ëtalen voor de stroopwafels, zo verdedigde de 16-jarige Lei- 9Urkarzich nog tegenover de twee agenten. Maar het was half 172( ochtends en bovendien zondag dus zijn aanwezigheid in aam op de Haarlemmerstraat kon niet anders worden uit- >d dan dat het hier ging om inbraak. Hij is meegenomen het bureau. a mnen aangehouden na vechtpartij 'en' De politie heeft zaterdagochtend twee mannen aange- jofij £n op grond van hun mogelijke betrokkenheid bij een rooi partij 's nachts op de Garenmarkt. Het tweetal zou daarbij :en breekijzer hebben ingeslagen op twee bezoekers van orecagelegenheid waaraan zij zich eerder hadden ge- d. Eenmaal buiten dacht het duo onder de voorbijgangers iivelende bezoekers te herkennen - hetgeen niet zo was - epte er op los. De barkeeper kwam tussenbeide en kon er- Dorkomen. Desondanks moesten de twee in het ziekenhuis un verwondingen worden behandeld. Op grond van het ement kon het duo een paar uur later worden aagehou- Wie is er verantwoordelijk voor de lelijkheid in de stad? Zijn het de bestuurders die niet weten wat ze willen, de ambtenaren die in een constante competentiestrijd met elkaar zijn gewikkeld, of de architecten die geregeld 'knuddewerk' afleveren? Over dat onderwerp vlogen politici en architecten elkaar gisteren in de haren in het Architectencafé over het belang van architectuurbeleid. Directe aanleiding van de discussiebijeenkomst was de architectuurnota die de WD in september presenteerde. Daarin constateren de liberalen dat het in Leiden ontbreekt aan een overkoepelende visie op de architectuur in de stad, en wordt een pleidooi gehouden voor de aanstelling van een stadsarchitect. Ook de D66-fractie is bezig met een eigen nota. Daarin wordt eveneens de komst van een stadsarchitect bepleit. Waar komt de lelijkheid in de architectuur Van daan? Wethouder ruimtelijke ordening Tjeerd van Rij wist precies waar hij de zwartepiet moest neerleggen. De gemeentelijke stedenbouwkundi gen en de welstandscommissie leveren volgens hem goed werk af. Maar ze krijgen te maken met niet altijd even getalenteerde architecten. „De ge meente moet toetsen omdat architecten soms knuddewerk leveren of zich te veel laten corrum peren door hun opdrachtgevers", aldus Van Rij. Zoals te verwachten, waren de aanwezige ar chitecten het niet eens met de wethouder. Voor dat een architect aan het tekenen gaat, is het aan de gemeente om te bedenken wat er op een be paalde plek moet gebeuren. En daarin kan van al les fout gaan. Zo kan het gebeuren dat er op het stadhuis langs elkaar heen wordt gewerkt „Ik heb het meegemaakt dat een wethouder van econo mische zaken in de Leeuwenhoek grond verkoopt zonder te weten wat er over dat gebied in het structuurplan staat", wist architect Fons Verheij- en te melden. Zijn collega Jan van Iersel vond het dan ook te makkelijk om de architecten de schuld te geven van de 'slechte plekjes in de stad'. „Architecten zitten aan het eind van de lijn", al dus Van Iersel. De D66'er Olav Welling gaf blijk van een nogal fatalistische opvatting. Volgens hem is het niet te vermijden dat er alle goede voornemens ten spijt, geregeld concessies worden gedaan aan het uit gangspunt dat gebouwen er goed uit zien en pas sen in hun omgeving. „Er spelen meerdere belan gen. Om een bedrijf voor de stad te behouden, moet je soms concessies doen aan je architec tuurbeleid", aldus de democraat." Van Rij was weliswaar wat minder fatalistisch, maar liet aan de hand van een recent voorbeeld zien dat er inderdaad een constante spanning is tussen architectuur en economie. De Sociale Ver zekeringsbank (SVB) die op het Stationsplein een nieuw kantoor bouwt, wilde nadat de plannen waren goedgekeurd tegen alle afspraken in op de begane grond een parkeerruimte maken. Dat was goedkoper dat de geplande parkeerkelder, maar was in strijd met de afspraak dat er op de begane grond voor het publiek toegankelijke loketten ko men. Van Rij: „Het is echt onvoorstelbaar wat daar gebeurd is. Het is heel moeilijk om kwaliteit te handhaven, zo lang er mensen zijn die om eco nomische redenen voorwaarden bewust aan hun laars lappen. Bij de SVB is het uiteindelijk gelukt, maar het heeft ons wel geld gekost." 99' hoogheemraadschap van d wil het aantal hoog- aden terugbrengen van ar vier. Het schap doet om te bezuinigen, maar de taken van de huidige id-bestuurders elkaar ,Dat is historisch roeid". zegt woordvoer- Meijer. „Twintig jaar ge was er tussen de hoog- aden nog helemaal geen uilleverdeling." het ambtenarenapparaat schap moet volgens het 3 bestuur worden gere- eerd. Hef directieteam ngeruild voor rst ge leiding. De secretaris- ester wor<^t hoogste )e sectoren 'wate/., 'wer- j.j! 3 fle u toten IES bocoJ ken' en 'financiën' krijgen elk een eigen directeur. Het verminderen van het aantal hoogheemraden zou al in april van het volgend jaar kunnen ingaan. Dan kiezen de stemgerechtigden in het werk gebied van Rijnland een nieuw algemeen bestuur van het schap. Dat algemeen bestuur kiest vervolgens uit zijn midden de hoogheemraden. Voor het terugbrengen van het aantal da gelijks bestuurders is nog wel toestemming nodig van de pro vincies Noord- en Zuid-Hol land. Als die niet voor april hun goedkeuring geven aan de nieu we reglementen moet het schap ook de komende vier jaar nog door met zes hoogheemraden. Het algemeen bestuur beslist woensdag over de voorstellen. Jong en oud kon zich zaterdag uitleven op politiematerieel na de opening van de nieuwe politiepost in de Stevenshof. foto loekzuyderduin leiden suzanne barbier ;etje zonder aanleiding gestoken ding een scherp voorwerp te voorschijn en duwde dat in chtjarige jongen uit Lei- zijn borst. De achtjarige jon- dit weekeinde verwond gen liep daardoor een snee op. een onbekende jongen. Vervolgens werd hij ook nog eidenaartje was met een de sloot ingeduwd. Het Ije aan het spelen op een vriendje slaagde er in hem irplaats aan de Pieter daar weer uit te trekken, traat, toen een ongeveer Volgens de vader van dat ige jongen vroeg wie hij vriendje had het voorval nog Nadat de jongen zijn vervelender kunnen aflopen, had gezegd, haalde zijn Het slachtoffertje kon namelijk /suil er zonder enige aanlei- niet zwemmen. Inwoners van de Stevenshof hebben zater dag in groten getale de open dag van de po litie bezocht. Honderden belangstellenden grepen 's middags de kans aan om het nieuwe onderkomen van het politieteam West aan het Ina Boudier-Bakkerplein te bekijken. De omwonenden van de Top Naeffstraat en het winkelende publiek in de Stevensbloem konden eigenlijk ook niet om de festiviteiten rond de verhuizing heen. De vuurwerkbom waarmee het oude bureau even voor tienen symbolisch werd opgebla zen gaf een verschrikkelijke knal. Daarna verrichtte wethouder H. Baaijens in een vorkheftruck de officiële opening waarbij tientallen ballonnen het luchtruim ingin gen. 's Middags bleef het voor de deur een drukke boel. Arrestantenkarren met sirenes reden af en aan om schoolkinderen op te pikken voor een rit in een echte politiewa gen. Binnen verdrongen jonge en oude be woners zich rond de demonstraties van ver schillende afdelingen. Experts in beveili ging, drugs, vuur- en andere wapens deden hun best om voor iedereen zichtbaar uitleg te geven over hun specialiteit. In een van de kamers konden kinderen hun vingerafdruk ken laten nemen en op een andere plek werd uitgebreid stilgestaan bij de gevaren van vuurwerk. Wie durfde, mocht even plaatsnemen in de zogeheten ophoudka- mer waar arrestanten na hun verhoor een paar uur blijven zitten. Omdat Leiden-West zoveel jonge inwo ners heeft, besteedt de politie aan hen bij zondere aandacht. De medewerkers van het toezichthoudersteam Stevenshof en bureau HALT waren prominent aanwezig om geïn teresseerden voor te lichten over hun werk. Een ander project dat op jongeren is toege spitst is het schooladoptieplan dat beter be kend is onder de naam 'Doe normaal joh!'. Daarbij 'adopteert' een wijkagent een school in 'West' om daar in groep zeven, en volgend jaar ook in groep acht, onderwer pen te bespreken die jongeren raken. De preventieve lessen over vandalisme, drugs gebruik en pesten slaan erg goed aan, vol gens teamchef Peter van Oosterhout. Van Oosterhout toonde zich erg tevreden met de massale opkomst van de inwoners, die het bureau even uit zijn voegen deed barsten. „We hebben veel tijd gestoken in de verhuizing en de organisatie van van daag. Maandag wacht de eerste officiële werkdag. Dan kan al deze energie weer de wijkin." t nog twee jaar duurt •ie een bord aan z'n huis. aat Herman Swagers ver- n. „Mensen die ik op va ria ro ihad ontmoet waren in ,.|f0 urt en wilden even bij me ;omen. Maar toen ze de ïgestorte huizen in de Hansenstraat zagen en ze dat ze verkeerd wa- imaakten rechtsomkeert. y& woon je toch niet?" en ze me toen ze me later den." lis van Herman ziet er pi- uit. De glas-in-loodra- an nummer 19 zijn in- e riolering werkt prima kozijnen zitten goed in rf. Net zoals de meeste e huizen in de straat. Ze- q n«l 8e'e(^en begon het re- bupet eproject waardoor de genaren in de diverse van het wijkje verplicht werden hun huizen te verbou wen en op te knappen. Dat had nog heel wat voeten in de aar de, want de bewoners vonden de aannemer waar de gemeen te mee kwam aanzetten veel te duur, ondanks de subsidie. Sommigen deden het daarom zelf, anderen schakelden een neef met twee rechterhanden in en weer een ander vond zelf een aannemer. En daar zijn ze heel blij mee. „Die verbouwing is helemaal niet slecht geweest voor de straat. De straat is er enorm van opgeknapt", zegt Xenia van Wickevoort Crommelin van nummer 23. Ook over de gezel ligheid in de buurt en de on derlinge saamhorigheid hoor je ze niet klagen. Volgens Xenia is dat zo ongeveer nog de enige reden waarom mensen niet massaal vertrekken uit de Han- r\SS> De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad senstraat. Wat is het dan, waar de bewo ners slapeloze nachten van hebben? Waarom willen ze weg uit dit knusse wijkje dat op een steenworp afstand ligt van cen trum en station? Waarom een huis achterlaten waar je eerst voor minstens 50 mille aan hebt verbouwd? Het wordt alle maal duidelijk als je de straat binnenrijdt via de Korte Han senstraat. Daar gapen de verveloze kozij nen en kale deuren je aan. Daar sta je oog in oog met rot zooi op straat en met een uit gebrande etage. Vorige week dinsdag vloog de etage van het kraakpand in de fik. Wie de bocht neemt naar het eerste gedeelte van de Hansenstraat, ziet onder meer een dakkapel die beter een tochtgat ge noemd kan worden, omdat er nauwelijks nog glas in zit. Be halve dan de loszittende scherf, die elk moment naar beneden kan komen. En dan valt op ie mands hoofd, of op de auto van Herman of zo. Het zijn geen huisjesmelkers, de eigenaars van die panden. Ze zijn van de gemeente, op twee na. Opknappen van deze huizen zou zeven jaar geleden al niets meer uitrichten, dus kocht de gemeente ze. Met de bedoeling ze te slopen. De hui zen staan er evenwel nog steeds, en dat zit de buurtbe woners tot hier. Omdat de gemeente twee van de huizen nog steeds niet in bezit heeft, wordt er niet ge sloopt. En de koop van die twee panden gaat voorlopig ook nog niet gebeuren, laat verantwoor delijk wethouder Tjeerd van Rij weten. „Die twee mensen wil len niet verkopen, dus er zit geen schot in de zaak. We kun nen de laatste twee huizen ook niet ineens voor de dubbele prijs of meer kopen, want dan gaan de eerste verkopers kla gen. Dat hebben we al eerder meegemaakt in de Bakker Korffstraat, en dat gebeurt ons niet nog een keer." Van Rij denkt daarom eerder aan een onteigeningsprocedure. Maar dat zal jaren duren. Om de reeds aangekochte hui zen te behoeden voor erger verval, plaatste de gemeente er een zogenaamde anti-kraak- wacht in. Maar inmiddels zijn sommige van hen vertrokken en namen echte krakers bezit van de panden. Onder deze krakers bevinden zich junks die de omwonenden uit hun slaap houden en die hun rommel op straat dumpen. „We hebben niets tegen die krakers en die anti-krakers, laat dat duidelijk zijn", weert Herman zich. „Zij moeten ook ergens wonen. Het gaat erom dat dat stukje straat op deze manier alleen maar meer verpaupert. Ik heb al een keer een spuit gevonden, en de vuilcontainers puilen hier uit. Het is de schuld van de ge meente, want die staat het toe dat het anti-kraakpand ge kraakt wordt." De buurtbewoners denken er nu over de OZB niet meer te betalen. „Wat moeten we an ders? Niemand is aansprakelijk voor die panden. Het dak van nummer 15 lekt als de neten. De buurman daarnaast zit met het probleem", wanhoopt Her man. Ze zien het liefst dat de panden Bewoners van de Hansenstraat zijn het zat. Zij steken geld in hun huis, terwijl andere panden verpauperen foto henk bouwman die nu al gekocht zijn, gesloopt worden. Van Rij kijkt daar van op. „Eerder wilden ze dat nooit, omdat het er niet uit ziet, zo'n gatenkaas. Maar als ze dat janneke de jonge willen, dan hoor ik dat graag. Nieuwe standpunten moeten ze ons re'chtstreeks kenbaar maken, niet op deze manier." Gemeente onderzoekt nieuwe variant De komst van een baggerdepot in de Oostvlietpolder zou weieens stuk kunnen lopen op de stankoverlast voor Lei den Zuid-West. Het overslagstation staat gepland aan de Voorschoterweg, precies op de plaats waar de gemeente eerder een scheidings- en vergistingsinstallatie (SVI) wil de bouwen. leiden ruud sep Volgens milieu-wethouder A. Pechtold (D66) is het nog maar de vraag of de overlast van de overslag binnen de normen kan blijven. „Ik vind dat een serieus probleem", aldus Pechtold. Uit een onderzoek dat in op dracht van de gemeente is uit gevoerd, komt naar voren dat de overslag aan de Voorschoter weg veel overlast kan veroorza ken - veel meer dan is toege staan. De onderzoekers houden het erop dat er 'op een afstand van ten minste enige honder den meters hinder kan .worden ondervonden van de bagger specie-overslag'. Dat zou bete kenen dat een groot deel van Zuid-West in de stank komt te zitten. De gemeente is inmiddels met de provincie overeen geko men dat voor de baggeroverslag minimaal dezelfde normen moeten gelden als indertijd voor de SVI. Die werd uiteinde lijk afgeblazen omdat niet kon worden gegarandeerd dat de overlast van de installatie bin nen de perken zou blijven. Een zelfde situatie zou voor de bag geroverslag kunnen ontstaan: doordat er nergens een verge lijkbare overslag in werking is, is het vreselijk moeilijk om de pre cieze uitstoot vast te stellen. De gemeente wil zwaar inzetten op de te verwachten stankoverlast. „Wij zijn nooit voorstander ge weest van een baggerdepot", licht Pechtold de opstelling van de gemeente toe. Naast de onduidelijkheid over de stankoverlast, speelt er nog een tweede zaak die de toe komst van de Oostvlietpolder kan veranderen. De gemeente is bezig om een alternatief plan voor de polder verder uit te wer ken. Het alternatief is ingediend door volkstuinder H. Pieters. Pieters stelt voor om de volks tuinen als een aaneengesloten blok aan te leggen achter de ecologische zone langs de Vliet. In zijn plan kunnen de minders van Roomburg gewoon blijven zitten, terwijl Oostvliet massaal moet verhuizen. In het oor spronkelijke plan kunnen de Oostvliet1 tuinders op hun plek blijven, maar worden ze volle dig ingebouwd door bedrijven terreinen. „In januari gaan we kijken in hoeverre er draagvlak is voor dit alternatief', kondigt de wethouder aan. AMBTSBERICHTEN (6) Noor verwachting wordt binnenkort bekend wie Leiden mag begroeten als nieuwe burgemeester. In de aanloop daar naar toe een korte serie met feiten, geruchten en bijzonderheden rond de benoeming. Nee, vandaag geen benoe ming. Maar volgende week gaat het zeker gebeuren. De telefoontjes met de voor lichters van Binnenlandse Za ken beginnen langzamerhand een wekelijks terugkerende lij densweg te worden. Al ander halve maand bellen we iedere vrijdag hoopvol met de vraag of het kabinet die dag mis schien een besluit neemt over de burgemeesterspost in Lei den. Maar het antwoord is steeds teleurstellend. Nee hoor, voor zover wij weten ge beurt er vandaag niets. Afgelopen wijdag was er ein delijk een sprankje licht aan het eind van de tunnel. Na het 'vandaag niets' meldde me vrouw de voorlichter dat het aanstaande vrijdag zeker wèl gaat gebeuren. Vrijdag aan-, staande is de laatste kabinets vergadering voor het kerstre ces, dus wanneer er dan geen besluit valt, zitten we aan het begin van het nieuwe jaar zon der burgemeester. En dat wil len ze ons in Den Haag blijk baar niet aandoen. Het blijft dus nog even nagels bijten voor de overgebleven kandidaten. En dan in het bij zonder voor Fred de Graaf, nu nog burgemeester van het Brabantse Vught, en wat ons betreft nog altijd de man om je geld op te zetten. Wanneer De Graaf niet wordt uitverkoren, moet hij in januari noodge dwongen zijn tienjarig ambts jubileum in Vught weren. En dat terwijl de WD'er indertijd in de 40.000 zielen tellende ge meente was aangenomen met het idee dat hij na zes jaar wel weer vertrokken zou zijn. Dat dreigt dus een pijlijk jubileum te worden. Insiders weten te melden dat De Graaf de afgelopen jaren dappere pogingen heeft ge daan om burgemeester te worden in Den Bosch en Bre da. Maar Den Bosch kreeg op het laatste moment een CDA- burgemeester, terwijl De Graaf in Breda nota bene voorbij werd gestreefd door een partij genoot. Solliciteren naar een burge meesterspost is geen katten- pis, dat betekent maanden lang spanning over de vraag of het hele gezin weer moet ver huizen. En dat schijnt de fami lie De Graaf inmiddels een beetje zat te zijn. Lukt het deze keer niet, dan dreigt de burge meester van Vught elders zijn heil te gaan zoeken. Niet meer als burgemeester, maar met een mooie managers-functie in het bedrijfsleven. Fred de Graaf. FOTO JAN VERHOEFF

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13