1 In 1999 moet er een goed bedrijf staan' munt te boek gesteld Twee keer per week ruzie om een merk Ierdag 1 Economie Geschiedenis nationale ";L Philips en Sony aarzelen in 'super-audio' oorlog Elektronisch bankieren neemt grote vlucht 2 DECEMBER 1998 1-directeur Schreden ziet toekomst in openbaar vervoer >er pienter werken en meer hei $agiers vervoeren met ider werknemers. Het is litdaging waarvoor ir. A. M Schreden (52) als algemeen direc- r van vervoerbedrijf 1-1. Tot nu is het hem i tegengevallen. „Ik ga fanuit dat ik hier nog tot n pensioen zit", zegt sinds april eerste man het bedrijf. de r ;SUM BORIS PETERS belangrijke stap in de om- Uceling van een log staatsbe- n°er[ naar een marktgericht, hnercieel bedrijf is inmid- I genomen; het wegsnijden i'vet', een gevolg van de in- ktie van de vier bedrijven. M n zeshonderd man niet-rij ft personeel is als overtollig RA- fempeld. Sjwel alle betrokkenen heb- [duidelijkheid over hun toe- jst gekregen. Die ontbreekt o 'i|ns Schreden alleen nog leen groep van zo'n dertig Veertig mensen in onder- pende functies. Zo'n vier- Berd man is zelfs al vertrok- ,De inkrimping is nodig om -kif volgend jaar in vrije con- Vfntie met andere bedrijven Wannen strijden om de aan- eding van openbaarver- tebieden. ff jaar wordt vooral gebruikt izigf het goed op poten zetten garce organisatie, zegt Schret- -pgl.In 1999 moet er een goed rijf staan." Vervolgens moet bedrijf zich, veel meer dan let geval is, richten op nieu- jlanten. „Dat zijn de reizi- die het openbaar vervoer Jgoed kennen en er nu nog gebruik van maken", aldus ietlen. „Zo proberen we bij- (beeld te bewerkstellingen lp nieuwe locaties al bussen (i zodra het eerste huis t bewoond. In de Haagse b voeren we daarover nu ik busdiensten over vrije fS lanen en de draagvleugel- tussen IJmuiden en Am- lam CS, zijn voorbeelden Ide manier waarop VSN-1 :ert de automobilist een alternatief te bieden. Sa- 'erking met andere ver- iedrijven is een ander be- rksfijk wapen. is er de 'Ontwikkel BV', ienwerkingsverband van HTM en Stadsgewest Algemeen directeur Schretlen van VSN-1; „Ik ga er van uit dat ik hier zit tot aan mijn pensioen". Haaglanden. Deze bv is bezig met de uitwerking van de plan nen voor Randstad Rail, waarbij de Hofpleinlijn en de Zoeter- meerlijn in Den Haag aan het tramlijnnet van de HTM wor den gekoppeld. „Voor het eind van het jaar zullen de drie par tijen samen uitgewerkte plan nen voor Randstad Rail presen teren", verzekert Schreden. Een belangrijke, zo niet dé belangrijkste schakel in het suc ces van VSN-1 zijn de ongeveer zesduizend (omgerekend naar fulltime banen) buschauffeurs. Zij komen het meest in contact met de klanten en moeten er voor zorgen dat bussen zo punctueel en veilig mogelijk rij den. Het zijn ook de chauffeurs die het best weten wat er in het bedrijf leeft. „Gemiddeld eens in de twee weken ga ik daarom rond zes uur 's ochtends, wan neer de chauffeurs bij elkaar ko men, naar een van de chauf feurslokalen om met hen te pra ten", vertelt de algemeen direc teur. Groot probleem voor het be drijf is het vinden van nieuwe buschauffeurs. Er komt bij dat de gemiddelde leeftijd van het huidige chauffeursbestand hoog ligt. Het komt incidenteel zelfs al voor dat lijnen uitvallen, om dat er geen chauffeur beschik baar is. „Daarom zullen we vol gend jaar proberen om ook via een advertentiecampagne nieu we, jonge chauffeurs te wer ven". Gelijktijdig zal er ook ge ïnvesteerd worden in extra op leiding van chauffeurs. Schretlen is niet bang voor de toenemende concurrentie. „We beginnen een eind te vorderen met onze reorganisatie. We moeten echter niet de indruk wekken dat we al klaar zijn". Een doorn in het oog is de volgens hem zeer complexe CAO en de vele ingewikkelde foto gpd mauricenelwan bedrijfsregelingen. „Het liefst zou ik me morgen samen met de or en de vakbonden terug trekken op Tessel en pas terug komen als we het eens waren over een nieuwe, eenvoudigere regeling". Zelf schat hij in dat dit project volgend jaar gereali seerd moet kunnen worden. Minder optimistisch is Schretlen over de kans dat pas sagiers op korte termijn al hun openbaar vervoer met één elek tronische betaalkaart kunnen afrekenen. „Ik ben er een groot voorstander van, maar geloof niet dat dat deze eeuw nog lukt." VSN-1 is de voorlopige naam waaronder de vervoerbedrijven Midnet, NZH, Oostnet en ZWN zijn samengebracht. Het bedrijf heeft binnen het Nederlandse streekvervoer een martkaandeel van zo'n 66 procent en biedt werk aan ongeveer 12.000 men sen. Het houdt zich bezig met openbaar-, taxi- en collectief vervoer. VSN-1 is opgesplitst in drie regio's: Noordwest (NZH), Zuidwest (ZWN) en Midden- Oost (Midnet/Oostnet). Het hoofdkantoor staat in Hilver sum. Verder zijn er drie regio kantoren in Haarlem, Boskoop en Amersfoort. Begin volgend jaar krijgt het bedrijf een nieu we, meer aansprekende naam. Maar namen als NZH en ZWN blijven gehandhaafd. „Het zijn begrippen geworden, die gooi je niet zomaar weg." WIJK BU DUURSTEDE TACO SLAGTER „Heeft u er een stuiver bij?", vraagt nogal eens een cassière van een supermarkt. Het tekort aan munten in de kassa als wis selgeld is soms een probleem. Dat was ook het geval in 1827 toen in Suriname en de Neder landse Antillen het muntstelsel van de koloniale macht werd in gevoerd. Wegens gebrek aan kleingeld gaf de Nederlandse overheid toestemming de gul den in vieren te snijden. Op die manier ontstond het 'kwartje'. Deze anekdote staat in het boek 'De laatste Gulden', een gedenkschrift 'ter afscheid' van de gulden als Nederlandse munteenheid. Het eerste exem plaar is onlangs uitgereikt aan president dr. A. Wellink van De Nederlandsche Bank. Het idee om bij de komst van de euro in beknopte vorm de geschiedenis van 'onze' zeven honderd jaar oude munt in een rijk geillustreerd boek vast te leggen, ontsproot aan het brein van directeur Bosman van Final Publishing. Hij kreeg de volle medewerking van De Neder landse Munt in Utrecht en pre sident Duisenberg van de Eu ropese Centrale Bank schreef het voorwoord. Vier maanden later rolden er 50.000 exempla ren van de pers. Wanneer de gulden in 2002 definitief plaats maakt voor de euro volgend jaar gaat al een vaste omwisselingskoers van gulden naar euro gelden zul len vermoedelijk weinigen zich realiseren hoeveel historie er overboord gaat. Al in de 14de eeuw was de gulden een alge mene benaming geworden voor de 'gulden florene', een munt soort die een eeuw eerder in het Italiaanse Florence op grote schaal was geslagen. Behalve Nederland aanvaardden ook Spanje en Duitsland het gouden (gulden) muntstuk als betaal middel. Halverwege de 14de eeuw brachten de provincies Holland, Gelderland en Utrecht en aan het eind van de 15de eeuw De venter, Zwolle en Nijmegen het goudstuk in omloop. Munten in die tijd vertegenwoordigden een echte waarde middels het gewicht in goud of zilver. In de 17de eeuw bijvoorbeeld lieten de munthuizen van de Zeven Verenigde Nederlanden een zil veren goudgulden slaan, ook wel florijn genoemd. Maar door de grote vraag aan muntzilver steeg de zilverprijs en was dat onder meer de aanleiding dat de muntgebruikers op grote schaal begonnen te frauderen. Toen gold ook al; pecunia non olet oftewel geld stinkt niet. Het was een vorm van vals munterij. Gouden en zilveren munten werden 'gesnoeid' door er stukjes van af te knippen. Daardoor werd zo'n munt op bedrieglijke wijze van zijn waar de beroofd. Om dat verschijnsel in te dammen besloot de Sta- ten-Generaal in 1749 nieuwe dukaten en grotere zilveren munten van een kartelrand te voorzien. Het randschrift 'God zij met ons" was in 1816 bij de intrede van de nieuwe Muntwet daar een rechtstreeks gevolg van. Over die religieuze tekst is na de Tweede Wereldoorlog nog wel eens wat te doen geweest. Door de ontkerstening van Ne derland vonden steeds meer Nederlanders het een rand schrift dat de lading van de sa menleving niet meer dekte. In 1953 leidde dat tot enige com motie. Er verschenen berichten in de pers dat het randschrift van de gulden en de rijksdaal der zou verdwijnen. Met name rooms-katholiek Nederland kwam er tegen in opstand. Maar het bericht bleek een ca nard. Het boek bevat veel van dat soort wetenswaardigheden. Doordat de Nederlandse rege ring in ballingschap tijdens de Tweede Wereld oorlog meteen na de bevrijding het vooroor logse muntstelsel weer wilde in voeren, bestelde de minister van financiën in Londen kar renvrachten munten in de Vere nigde Staten (VS). Maar zilver en koper waren strategische grondstoffen en moeilijk ver krijgbaar. Uiteindelijk leverde de VS in totaal 130,5 miljoen guldens, 132 miljoen kwartjes en 300 miljoen dubbeltjes, uit gevoerd in een zilverlegering. Interessant is het ook te we len hoe de gulden zich hield ten tijde van koningen Willem I, II en III. Er veranderde nog al eens wat, zoals de invoering van het decimale stelsel, de verdeling van de gulden in stuivers en duiten. Onder koning Willem II werd het monetaire beleid ten aanzien van de dubbele zilve ren- en gouden standaard gé- wijzigd in die van de zilveren norm. En koning Willem III maakte een einde aan de om loop van buitenlandse munt stukken als betaalmiddel. Met name de Russische roebel en de Amerikaanse dollar verdwenen in de smeltovens om er weer guldens van de maken. 'De laatste Gulden', uitgegeven door P. Bosman te Wijk bij Duurstede, prijs 24,95 gulden. Waarom Rabo in Brazilië Raibo heet Ierland ontstaan per week iddeld twee 'merkenruzies'. seur B. Kist kan het weten, hij adviseert bedrijven bij scherming van hun naam roduct. Nooit eerder werd 1 geïnvesteerd in merk of en nooit eerder werd zo- nageaapt. Kist schreef er fr de titel: 'Merkenmisser - euvvige strijd om merk en fret' een boek over. I korfballers van Nova kwa- op het idee om de gelijk t-ge actualiteitenrubriek te r 0 huldigen van plagiaat, t staakten hun campagne ze inzagen dat een gerech- e procedure niets zou ople- 1. De Amsterdamse voet- mpel ArenA verloor wel rechtszaak die was aange- fjj nen door de gelijknamige ertzaal en kocht uiteinde- de naam ArenA voor drie >en gulden. Grolsch over- le, door met de rechter te len, een Poolse bierbrou- ervan de kroonkurk te wij- i die als twee druppels wa- «k op die van Grolsch. n merk of logo is inzet van 5, maar ook een kleur kan lijn. De rechter besliste dat vpische groen van PTT Te lecom eigendom is van het be drijf 'omdat de kleur als merk is ingeburgerd'. Nadien hebben Zwitsal en Camping Gaz beslag weten te leggen op respectieve lijk een bepaald soort geel en blauw. Het gaat hier nog niet zo ver als in de VS', waar het geronk van de Harley Davidson moge lijk gepatenteerd wordt tot groot verdriet van de Japanse concurrentie. Kist voorspelt ook in Neder land een steeds geraffineerdere strijd. Hier is sinds 1996 de nieuwe 'Benelux' Merkenwet van kracht en die stelt onder meer dat de deposant in vijftig woorden moet vertellen waar om hij vindt dat een naam, maar ook een kleur, geur, of klank als de zijne beschouwd moet worden. Begin volgend jaar beslist een rechter of de .klanken van Beethovens Für Elise eigendom wordt van een merk voor juridische dienstver lening. Kern van die nieuwe Merken wet is dat een merk 'onderscheidend vermogen' moet hebben om voor registra tie "in aanmerking te komen. Zuiver beschrijvende woorden, zoals 'fris' of 'lekkere eieren', kan niet. Wel lukte het ABN Amro de naam 'Dé Bank', of be ter het cursief geschreven woordje 'Dé' te patenteren. Campina Melkunie, producent van Biomild, kreeg van een Haagse rechter te horen dat het Benelux Merkenbureau terecht inschrijving van de merknaam had geweigerd. De woorden bio en mild hadden geen 'onder scheidend vermogen'. De naam, waarin miljoenen gul dens zijn gestopt, is nu in prin cipe vogelvrij. Ook aardige conflicten leve ren de merknamen op die zijn verworden tot soortnamen. So ny verdedigt de merknaam walkman, zoals Philips met de 'walker' ondervond, nog met succes; Bayer lijkt geaccepteerd te hebben dat aspirine een soortnaam is geworden. Van merknamen wordt te genwoordig ook bekeken of ze misleidend zijn, of 'in strijd met de openbare orde of de goede zeden'. Kist snapt niet dat 'Lui de Behanger' van de rechter mag als naam voor een behang- bedrijf, terwijl 'Trix is Nix' ge weigerd wordt als naam voor een anti-monarchistische actie groep. Het leukste hoofdstuk van het boek van Kist gaat over de pro blemen die bedrijven hebben in het buitenland met hun naam TOKYO FRED V Het boek waarin Kist bedrijven adviseert over bescherming van hun merknaam of product. foto gpd of die van hun producten. Nie mand had Fiat ingelicht dat 'Croma' en 'Brio' hier vooral as sociaties met jus oproepen. Mitsubishi ontdekte vlak voor de introductie dat 'Pajero' in Spanje 'Rukker' betekent. De naam werd veranderd in Montero. Rolls Royce 'Silver Mist' werd in Duitsland de 'Sil ver Shadow', omdat 'mist' 'mest' betekent. Rabobank in Brazilië maakte van Rabo Rai bo. omdat Rabo daar 'piemeltje' of'dief betekent. tRDAM GPD egen Nederlandse banken is de nor papierwinkel te vervangen door en bytes, al dan niet via Internet, bij de Postbank en ING Bank zit er Internet bij. De Rabobank loopt •S' op met haar pakket voor Intemet- g llkieren, naast dat voor telebankieren, 'e ontwikkelingen gaan razendsnel". I Ratelband van het onderzoeksbu- MoneyView Research. „De huidige elijkheden waren er twee jaar gele eigenlijk niet of nauwelijks. Een *1 aanbieders heeft bijvoorbeeld de rekening-courant, doorlopend krecjiet, het binnenhalen van beleggingsinforma tie en plaatsen van effectenorders in het pakket. Het gaat de kant op van elektro nisch beheer van de persoonlijke finan ciën." Het grootste voordeel zijn volgens hem snelheid en gemak: „Je bent niet meer afhankelijk van de beperkte ope ningstijden van de bank en je hoeft niet meer naar de brievenbus. Verder is op elk moment inzicht mogelijk in de actu ele stand van zijn financiële zaken. Vroe ger moest je wachten tot de bankaf schriften in de brievenbus lagen." De meeste bankprogramma's bieden ook hulpmiddelen voor het bijhouden van de financiële administratie. „Het kenmerk van de thuisbankierprogram ma's is dat zij vrijwel allemaal steeds uit gebreider worden", aldus Ratelband. „Het beheren van de beleggingsporte feuille is in veel pakketten opgenomen." Thuis op de personal computer zon der Internet bankieren is in principe vei liger tegen computerkrakers. De banken hebben verder met geheime, persoonlij ke codes, wachtwoorden of een elektro nische 'handtekening' de communicatie beveiligd. ABN Amro, ING en SNS Bank bieden nu al de mogelijkheid om een banksaldo in euro's om te zetten. Niet alle banken accepteren spoedopdrachten (soms kos ten die trouwens extra geld), terwijl de posito, effectenrekening en krediet evenmin overal standaard zijn. De totale kosten van elektronisch ban kieren of Internet-bankieren zijn iets ho ger dan die van de gangbare bankdien sten. De vaste bedragen per maand vari eren van nul tot zes piek. Een oorlog over de opvolger van de audio cd staat op uitbreken. In het ene kamp strijden Philips en Sony voor hun super audio cd', in het andere Panasonic, JVC, Toshiba en Pioneer voor 'dvd audio'. „Niemand wil zich een mis lukte introductie veroorloven", zegt vice-presi dent Sugimoto van Pioneer Electronics. Hij verwacht dat de verkoop van Polygram Philips zal overhalen naar het andere kamp over te stappen. Het wachten is dan nog op Sony. Op de Tokyo Audio Expo presenteerde Matshushita, met de merken Panasonic, Na tional, Technics en JVC onlangs een prototype van een dvd-audiospeler. De schijfjes zijn even groot als de cd, maar met een minimaal zeven maal grotere opslagcapaci teit 'voor superieure hifi- weergave' over vijf kanalen. Aan de overkant procla meerde Sony de 'super au dio cd', mede namens Phi lips. Ook van cd-formaat, ook met meer capaciteit en zelfs zes geluidskanalen. Maar niet uitwisselbaar met dvd. Volgens Pioneer is dvd au dio vooral van belang voor het puikje van de hifi lief hebbers. „En zodra de op neembare versie beschik baar is, zal dvd in de opnamestudio's de over gang van tape naar disc betekenen." De consument moet straks dus kiezen tussen super-audio of dvd-audio. In beide apparaten kunnen de oude cd's worden afgedraaid, maar dvd-spelers 'pakken' geen super audio en su per audio pakt geen dvd. Het lijkt een herha ling van de video-oorlog, waarin Philips (V2000) en Sony (Betamax) het aflegden tegen JVC met zijn VHS-systeem. Het lijkt logisch na het industriële akkoord over dvd-video als opvolger van de video-cd en de videoband, ook voor dvd te kiezen voor muziek. Maar Sony en Philips zien dat anders. Het geheim achter die halsstarrigheid zit vol gens kenners in octrooien, patenten en au teursrechten. Philips en Sony bezitten het leeuwendeel van de rechten op de cd-techniek en verdienen geld aan elke speler en plaatje dat in licentie wordt gemaakt. In de super au- dio-cd is het 'algoritme' waarmee het geluid wordt 'omgerekend' in digitale tekens ontwor pen door Philips. In de dvd-standaard is het aandeel van Matshushita, Toshiba, Hitachi en Pioneer veel groter. Nog belangrijker is dat Philips en Sony de mu- Herhaling videoconflict dreigt ziek-auteursrechten op super-audio regelen met een 'watermerk' op het cd-tje en dat het maken van een kopie zelfs helemaal onmoge lijk maakt! In de nieuwe lijn cd-recorders die Philips vorige maand heeft uitgebracht krijgt de gemaakte opname ook een elektronsich watermerk, maar er kan tenminste nog één kopie worden gemaakt. Philips is overigens de enige die zwaar inzet op de cd-recorder. Ver klaarbaar uit het oogpunt van oprekken van de levensduur van de standaard. Sony kondigde in Japan aan volgend najaar een super-audiospeler op de markt te brengen. Ongeveer tegelijkertijd zegt het andere kamp dvd-audiospelers in het winkelschap te zetten. Dr. M. Sugimoto, uitvinder van de Japanse standaard voor hdtv en bij Pioneer belast met technologische ontwikke ling, verwacht dat het zover niet komt. „We zijn nog steeds en voortdurend in overleg met Sony en Phi lips. De consument heeft er geen baat bij en de indu strie ook niet." Sugimoto verpakt zijn boodschap in omzichtige formuleringen. „Polygram is nu toch weg bij Philips, denkt u daar eens aan." Zijn ondergeschikte voegt er aan toe 'dat Sony daar door als enige overblijft met een groot belang in de muziekindustrie en dus gebaat bij de auteursrechtenvergoeding van super-audio.' Wanneer Sony alleen overblijft, verandert het uitzicht van super-audio. Sony's marktkracht is ontzaglijk en onder gewone omstandighe den zou het concern misschien in staat zijn super audio er in zijn eentje wereldwijd door te drukken. Maar op dit moment kan Sony zich geen riskante powerplay veroorloven, zegt een hooggeplaatste Japanse zakenman. „Met de introductie van super-audio zijn honderden miljoenen gemoeid. De aandeelhouders ac cepteren de risico's niet." Beide standaarden worden breed 'onder steund' door de andere producenten zoals Kenwood, Yamaha, Denon, Akai. De meesten wedden niet op één paard. Maar iedereen lijkt het erover eens dat er voor twee simultane standaarden geen plaats is. De kans is te groot dat de consument maar weer besluit zijn geld in zijn zak te houden. Vooral voor de Japan ners is dat een rampzalig vooruitzicht. I lun thuismarkt is ingestort door de economische crisis die al acht jaar aanhoudt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25