Leidsch Dagblad Afwijken vliegroutes nauwelijks bestraft erdachten listongeval oor rechter 'Werp weg die slang' Aanhangers Pinochet gelaten Harry Mens nacht in cel In een leeg stadion buigt Blind het hoofd TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. pONDERDAG 10 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 I Gesprek van de Dag Een vangnet voor arme mensen in Amsterdam Economie Cultuur en Kunst Sport Nederlander eet steeds minder groente en fruit Lexicon met alle Haagse schilders uit de Gouden Eeuw Nieuw contract Van Wonderen en Van Gastel bij Feyenoord LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 EZERSSEJWIft Deze week in lezersservice Kerstgala in Groenoordhallen met Jantje Smit, Come Konings en Koos Alberts Kerstconcert Vox Humana Zie aanbieding elders in de kran ïx-poelier iumpt 1.200 karkassen iiden'wim wegman J?n gepensioneerde poelier uit feiden, die zijn vak kennelijk fcg niet vaarwel kon zeggen, fceft het afgelopen jaar illegaal J200 karkassen van geslachte Inden en ganzen in de stad ge nipt. De man werd deze »ek op heterdaad betrapt toen i probeerde twintig vuilnis- kken, met daarin resten van 0 eenden en achttien ganzen, [er en der in de stad langs de gte zetten. t)e Algemene Inspectiedienst |ld) van het ministerie van ndbouw en visserij kwam de jan op het spoor toen mede- trkers van de dienst Milieu en Iheer van Leiden vanaf febru- 1 van dit jaar geregeld flinke |)eveelheden slachtafval tussen jt huisvuil aantroffen. De rei- bingscontrole besloot daarop [richt naar deze vuilnisdum- i te speuren. Bij één van die [ntroles werd de man deze pek op heterdaad betrapt. Uit onderzoek bleek ook dat j niet alleen op een illegale fenier van zijn afval afkwam, fear dat hij de vogels ook |chtte op een plek die niet aan i voorschriften voldeed. De an, die onder meer leverde poeliers, restaurants en lothandels, is bereid alle kos- voor de destructie van de kassen te vergoeden. gina Leiden: 'Zakken vol rkassen, dat hadden we nog loit meegemaakt' arlem plof van joolen jna twee jaar geleden klapten i de A9 bij Haarlem in dichte si 160 auto's op elkaar. De tingbotsing koste* drie men- het leven, 44 personen raak- i gewond. Morgen moeten r verdachten die justitie als ofdverantwoordelijken ziet de meervoudige strafkamer de Haarlemse rechtbank irkomen. let is de eerste keer dat justi- de verantwoordelijken van n grote kettingbotsing voor 6 rechtbank daag?. Dit is mo- |lijk dankzij de inzet van het fodelijke verkeersbijstands- Bm van het Korps Landelijke blitiediensten (KLPD)'Vijftien Eenten van deze ploeg waren uinen een uur na het ongeval ff plekke. Ze verzamelden ge- beg informatie om het ind ent te reconstrueren. In een jmputeranimatie werd precies Chtbaar wat er 24 januari 1997 [beurde. Hierdoor werd het in feentig procent van de geval- p mogelijk om te zien wie fluid aan het ongeval had en [e niet. dn mei veroordeelde de Haar- pise politierechter al 45 auto- fcbilisten tot boetes en voor- Bardelijke ontzeggingen van rijbevoegdheid. De vier bofdverdachten hangt een ho pe straf boven het hoofd. Jus- pe dagvaart hen in drie geval- P voor het toebrengen van yaar lichamelijk letsel. Eén be- purder wordt een ongeluk met Pdelijke afloop ten laste ge- gd. Op deze misdrijven staat feximaal een gevangenisstraf jn een jaar, of een geldboete p tienduizend gulden. Ook lo in de verdachten de kans om jjn rijbewijs voor ten hoogste |f jaar kwijt te raken. feina 5: 'Achteraf gezien was ijn snelheid te hoog' Amsterdam „Als Nelson Mandela, toch één van de best geklede mannen die ik ken, de moed heeft zon der stropdas te verschijnen, waarom zouden wij dan achterblijven?", zo zette Prins Claus gisteren in. Om ferm te vervolgen: „Werp weg die slang rond uw adamsappel, werp weg! Dasdragers aller landen ver enigt u! Bevrijd uzelf, trek zonder strop de wereld in." Ten overstaan van een verblufte zaal van geno digden gaf de prins in het Koninklijk Paleis op de Dam (ter gelegenheid van de uitreiking van de Prins Clausprijzen) het goede voorbeeld. Hij deed zijn das af en wierp hem met een zwierig gebaar naar achte ren. Menigeen volgde opgelucht. Eindelijk verlos sing. De Afrikaanse couturiers, die even later zouden worden gelauwerd, bezagen het schouwspel met in- stemmming. Net als koningin Beatrix en minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking. FOTO'S WFA/ANP In twee jaar tijd slechts één piloot beboet HET WOORD IS AAN Lichtenberg Alles ineens willen doen doet alles ineens mislukken. Het handhaven van de verplichte vliegroutes rond Schip hol is in het slop geraakt. Ruim twee jaar na het invoeren van de mogelijkheid om slordige piloten strafrechtelijk te vervolgen, is slechts één vlieger veroordeeld tot een boete van vierhonderd gulden. Ondertussen stapelen de pro cessen-verbaal van de luchtvaartpolitie zich op. haarlem richard mooyman Justitie in Haarlem heeft al een jaar geen zaken meer voor de kantonrechter gebracht. Vol gende week staat voorlopig de laatste piloot in de beklaagden bank. Daarna wil het openbaar ministerie de behandeling van alle zaken in hoger beroep af wachten alvorens te besluiten over de verdere aanpak. Het openbaar ministerie is ontevreden over de mogelijk heid om piloten en vliegmaat schappijen op basis van de luchtvaartwet te vervolgen. De vorig jaar afgehandelde zaken mondden uit in vrijspraken voor de vliegmaatschappijen. Alleen een gezagvoerder van Malaysia Airlines kreeg een boete van vierhonderd gulden wegens het ongeoorloofd afwij ken van de verplichte startrou tes, die zijn bedoeld om de la waaihinder te beperken. De vervolging van slordige pi loten blijkt in de praktijk zeer lastig. Eerst moet de luchtvaart politie vaststellen of de vlieger zonder geldige reden is afgewe ken van de vliegbaan, die aan weerszijden nog een fors 'tole rantiegebied' heeft. De afwij king kan worden vastgesteld aan de hand van een computer uitdraai. Maar bij windstoten of het opvolgen van instructies uit de verkeerstoren valt de vlieger lisse.conny smits Bedrijfsmakelaar Harry Mens uit Lisse heeft een nacht in de cel gezeten. De Lissebaar werd afgelopen dinsdag aangehou den op verdenking van valsheid in geschrifte. De ook als televi siepresentator actieve Lissenaar heeft een nacht doorgebracht in één van de cellen van het Am sterdamse hoofdbureau van po litie. Daar werd hij uitgebreid verhoord over zijn betrokken heid bij een groot corruptie schandaal. Gisteren aan het eind van de dag is Mens weer op vrije voeten gesteld. Justitie zag geen aanleiding hem verder vast te houden. In oktober deed justitie een inval in het kantoor van de ma kelaar. Aanleiding daarvoor was een onderzoek naar malversa ties door een jarenlange zaken partner, de voormalig directeur van bouwgigant Hillen Roosen uit Amsterdam. Deze zou onjuiste declaraties hebben Het monumentale Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Steenschuur blijft behouden als universitair gebouw. De Leidse universiteit heeft besloten om het om te vormen tot het hoofd gebouw van de rechtenfaculteit. Het huidige onderkomen van de rechtenfaculteit aan de Hugo de Grootstraat wordt na de ver huizing verkocht. Het Kamerlingh Onnes Labo ratorium stamt uit 1856 en was Jongens geven plaatsen bom onder auto toe LEIDEN AD VAN KAAM Het was toevallig een politie wagen, het had net zo goed een andere auto kunnen zijn. Een echte voorkeur had de 16-jarige Zoeterwoudenaar niet, die gisteren bekende sa men met twee Leidenaars (17 en 20) verantwoordelijk te zijn voor de 'aanslag' met een vuurwerkbom vorige week in de Mariënpoelstraat. Daarbij raakte de geparkeer de politiewagen flink bescha- digd. Het vuurwerkteam van de Leidse politie hield de drie gisteren aan. De jongste gaf toe het vuurwerk te hebben aangebracht, maar ontkende dat het hier een gerichte ac tie tegen de politie betrof. Bij huiszoeking op de adressen van de drie trof de politie nog eens 75 kilo illegaal vuurwerk Oud-dictator mag worden uitgeleverd aan Spanje santiago katrien gottlieb correspondent Er heerste een zwaarmoedige stilte bij de 'Stichting Pinochet', nadat de Britse minister van binnenlandse zaken Jack Straw gisteren had besloten dat de Chileense oud-dictator mag worden uitgeleverd aan Spanje. De sfeer was volstrekt anders dan op 25 november, toen de volgelingen van de generaal in woede ontstaken na het oordeel van de Britse Law Lords dat de arrestatie van Pinochet in Lon den rechtmatig was geweest. Toen werden buitenlandse correspondenten hardhandig naar buiten gewerkt, nu viel vooral de gelatenheid op. „Wat kunnen we nu nog doen voor onze generaal", vroeg een sym- pathisante. het huilen nabij. Voorzitter Hernan Briones van de stichting noemde Straws be slissing 'nogmaals een uiting van Brits kolonialisme' en een 'straf voor ons kleine land'. Maar toch was de schok dit maal minder groot. Volgens Se bastian Bread van de mensen rechtenbeweging Human Rights Watch in de Chileense hoofdstad Santiago was enkele uren na Straws bekendmaking nog niemand de straat opge gaan. Veel Chilenen hadden wel verwacht dat Pinochet ook deze kans op terugkeer zou verliezen, aldus Bread. Nadat Santiago zijn ambassa deur in Londen had teruggeroe pen voor overleg, sprak de Chi leense minister van binnen landse zaken Troncoso op een persconferentie over een 'schending van de Chileense soevereiniteit'. In afwezigheid van president Eduardo Frei hij is in Braziliëbelegde de regering voor de tweede keer een bijeenkomst met de Natio nale Veiligheidsraad. Daarin zal onder meer de po sitie van het leger in de voort slepende zaak-Pinochet worden bekendgemaakt. De Raad komt alleen bijeen in tijden van crisis, of wanneer er gevoelige politie ke kwesties te bespreken zijn. De vergaderingen zijn door gaans geheim. De Chileense re gering is al wekenlang met een lobby bezig om Pinochet weer thuis te krijgen. Nu de zaak weer vooral een juridische kwestie is geworden, zal politie ke druk weinig effect hebben. Overigens ging het er later op de dag harder aan toe in Santia go. Voor de ambassades van Spanje en Groot-Brittannië de monstreerden woedende Pino- chet-aanhangers tot ze door de politie met waterkanonnen wer den verjaagd en een aantal van hen werd gearresteerd. Elders marcheerden tegenstanders' van de voormalige president door de stad om de Britse beslissing te vieren. Pagina 7: Britten konden Spaans verzoek niet weigeren niets te verwijten. De overtreders zijn veelal bui tenlandse piloten die moeilijk zijn op te sporen. Brieven wor den vaak niet beantwoord. De behandeling van de voorlopig laatste zaak heeft geruime tijd op zich laten wachten omdat de betrokken buitenlandse piloot pas komende week kans ziet om naar Haarlem te komen. De luchtvaartpolitie gaat on dertussen door met het uit schrijven van processen-ver baal. Vorig jaar weken ruim vierhonderd toestellen af van de route. In 39 gevallen leidde dat tot een proces-verbaal. De an dere overtreders kregen een waarschuwingsbrief. In de eerste acht maanden van dit jaar kreeg de politie 175 meldingen van toestellen die van hun route zijn afgeweken. Daarvan zijn 52 zaken nader onderzocht op strafbare feiten. Het is nog onbekend hoeveel processen-verbaal dat heeft op geleverd. af en toe ^gen V/10* r/9° *710° 50% 50% 30% SSSSffö? 10% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 13 t/m 19 8.9 Economie Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving22 Regio21,23,24,25 RTV/programma's 11 Sport27,28,29 Strips10 Uitgaan.17 Verdacht van valsheid in geschrifte ingediend. Het ging daarbij waarschijnlijk om betalingen die waren bedoeld om orders binnen te halen. In de zes jaar dat de oud-directeur zijn gang kon gaan, zou hij miljoenen guldens aan smeergeld hebben aangenomen. De huidige directeur van Hil len Roosen, H. Klein Hane- veld, toonde zich in oktober niet erg verrast dat in het kader van de steekpenningenaffaire ook bij Harry Mens huiszoeking werd verricht. Volgens hem wa ren verschillende van de projec ten waaraan de Belgische ex-di recteur van het bouwbedrijf zich heeft verrijkt, door de Lis- sese makelaar aangebracht of doorverkocht. De raadsman van Mens, de Haagse advocaat mr. G. Spong, verklaarde in oktober nog dat zijn cliënt zeer verbaasd was over de inval in zijn kantoor. Vanmorgen was de advocaat niet bereikbaar voor commen- Optreden van het St. Peters burg Chamber Choir in de Stadsgehoorzaal in Leiden, waarvooreen kortingsbon. Ajax kansloos ten onder tegen Porto oporto gpd 'Rechten' in Kamerlingh Onnes leiden»wimwegman tot voor kort in gebruik bij de natuurkundigen van de Leidse universiteit. Om het geschikt te maken voor de rechtenfaculteit moet het Kamerlingh Onnes La boratorium wel een grondige verbouwing ondergaan. Van het deel aan de Zonneveldstraat worden de gevels gesloopt en vervangen door een baksteen gevel. Aan de Langebrug komt nieuwbouw. Het is de bedoeling dat de Rechtenfaculteit in de loop van 2001 verhuist naar zijn nieuwe onderkomen. Gerucht over bod van Shell op Chevron new york anp-krf Shell zou 65 miljard dollar (121 mijard gulden) willen betalen voor het Amerikaanse oliecon cern Chevron. Het bericht op Internet werd vandaag overge nomen door de Amerikaanse krant San Francisco Chronicle. Shell zou het bod van hon derd dollar per aandeel aan staande maandag officieel we reldkundig maken. Dan praat topman Moody-Stuart met ana listen over de ontwikkelingen binnen het olieconcern. Een woordvoerder van Shell wil niet ingaan op de geruchten. Ook Chevron zwijgt. De zeer lage olieprijs dwingt alle oliereuzen tot maatregelen. BP kocht eerder Amoco voor 100 miljard gulden en Exxon neemt Mobil over via een aan delenruil ter waarde van 144 miljard. Total kondigde onlangs aan Petrofina te zullen inlijven. Oude soldaten gaan niet dood. Maar in de 59ste minuut van zijn 86ste internationale wed strijd stierf Danny Blind, de 38- jarige aanvoerder van Ajax, op het voetbalveld. Bij de eerste van de drie Porto-doelpunten ging het hoofd naar beneden. En de oude strijder wist: dit was zijn laatste grote optreden. In een leeg en hol stadion, met een nederlaag, met de slechtste prestatie van Ajax in negen jaar. Kort voordat het doek viel, was Blind nog helemaal aan de overkant geweest, om de tegen stander op te jagen. De aan voerder geloofde er nog in. Werd boos over de gele kaart die hij kreeg hij maakte toch alleen maar een sliding? werd moedeloos van de zoveel ste gemiste kans. En hij zag na tuurlijk ook met die enorme let ters de boodschap op het scherm: Croatia - Olympiakos 1-1. Zou het dan tóch nog kun nen? Het hoofd ging omhoog, de strijder ontwaakte weer. Goed, hij had na de 1-0 even om een wissel gevraagd. Maar alles was nog niet verloren. Hij gooide er maar weer eens een tackle uit, tegen invaller Chippo. Een kwartier voor tijd gleed Blind opnieuw over het gras. Dit keer wist de aanvoerder dat hij te laat was. Zahovic scoorde 0-2 Het einde was daar. Het weri zelfs nog 0-3, door Drulovic. Dt afgang was compleet. Wat eer afscheid voor de dappere krij ger, voor de oude soldaat. Blind „Maar niemand op deze werelc ligt wakker van het afscheid vat Danny Blind, hoor. En ik ooi niet. Ik loop hier echt geer trauma's van op." Na rust sloeg Porto het gat Niets ging er meer goed bij Ajax Blind: „Er is geen stabiliteit Niet op termijn, niet tijdens eet wedstrijd." Of dat aan de traint- ligt? De aanvoerder: „Dat ligt al tijd aan twee kanten. Ajax kom overal kwaliteit tekort, ook in d< technische staf. En in het be stuur." Blind keek nog een keer om „We zijn in 1991 begonnen. A die jaren hebben we het voor jaar gehaald. Geen enkele clul heeft dat gepresteerd. Er zat al tijd wel een club met een min der jaar tussen. Nou, dat heb ben wij nu dus." Ajax, kam pioen van weleer, stapte in di bus. De eerste gruwelijke graj I rolde al door het stadion. Kor Ajax zich niet alsnog plaatsen i als beste nummer vier? De Am I sterdammers hadden toch met- hoekschoppen gekregen dai Sturm Graz? Pagina 27: Ajax valt /Jelloo: van Europees podium la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) I automatisch (f. 32,70) acceptgiro (f. 95.15) Leidsch iËÈ Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1