Koningin slaat eerste euro Schandalen lijken ABN Amro te achtervolgen Economie Nederlandse smaak kan Smiths-fabriek niet redden Dutchtone koppelt vast en mobiel met Internet Megafusie in farmacie in de maak 'We rijden op een doodlopende weg' DENSDAG 9 DECEMBER 1998 m lartinair mag op Antillen vliegen {stfrdam De Nederlandse luchtvaartmaatschappij Martinair TIE! eft na jarenlange strijd toestemming gekregen per 1 april op iracao en Bonaire te gaan vliegen. Tot nu toe had de KLM het eenrecht. Aangenomen mag worden dat door deze ontwikke- ig de prijs voor een vakantie op de Nederlandse Antillen de iniende zomer honderden guldens goedkoper zal uitvallen, artinair begint nog vandaag de onderhandelingen met de Liroperators voor het vastleggen van stoelruimte. Vooralsnog t het in de bedoeling twee keer per week (op dinsdag en don- rdag) een 'rondje' Antillen te vliegen: Amsterdam-Bonaire- iragao-Amsterdam. rker verkocht schar voor schol k. 'Grote onzin', zo kwalificeert bestuurslid Schenk van de reniging van visgroothandelaren Urk de beschuldiging dat t op Urk 'gemeengoed' zou zijn goedkope schar als dure ïol te verkopen. De beschuldiging komt van Justitie in een k tegen een vishandelaar die schar als schol verkocht. Urk dezer dagen weer eens in de beklaagdenbank. Dit keer lieten litierechter Buitendijk en officier van justitie Schaap-Meule- ;ester zich negatief uit over het gesjoemel met voor export stemde vis. In dit geval ging het over scharfilet dat in Italië als lolfilet in de schappen zou komen te liggen. luiting kaasfabriek: 150 banen weg :rmond Het Ierse Golden Vale sluit zijn fabriek in Roer end. Door het wegvallen van de Russische markt is de Neder- ïdse dochter niet langer levensvatbaar. De productie zal wor- overgeheveld naar Ierland. Van de 156 werknemers verlie- er 148 hun baan. FNV Bondgenoten is laaiend over het be- lit. De onderneming zit al jaren in de rode cijfers. In juli be- ot Golden Vale tot een reorganisatie. Daarbij gingen 23 ar- idsplaatsen verloren. Het bedrijf produceert kaasplakken, leerkaas en kaasblokken. 'ier miljoen extra voor toerisme i haag Staatssecretaris Ybema (economische zaken) stelt r miljoen gulden extra beschikbaar voor het toerisme. De atssecretaris maakte dit gisteren bekend bij de lustrumbij- ïkomst van het Nederlands Bureau voor Toerisme. Het geld lestemd voor het actieplan 'Zee van Cultuur' waaraan Ybe- 's voorgangster Van Dok al drie miljoen gulden doneerde, i deel van het geld gaat zo goed als zeker naar de evenemen- rond VOC-2002. In dat jaar is het vierhonderd jaar geleden de Verenigde Oostindische Compagnie werd opgericht. ederlanders in top EU-spaarders issel Nederlanders behoren tot grootste spaarders in de Eu- jese Unie. Na de Italianen en de Belgen hebben ze het mees- op de bank staan. Uit de jongste cijfers van het Europees reau voor de statistiek, die gisteren zijn bekendgemaakt, jkt dat de Nederlander gemiddeld bijna vijfduizend gulden jaar opzij zet. Dat is 25 procent meer dan het Europese ge- ddelde. De Denen en de Spanjaarden zijn het minst spaar- ïm. usie Total-Petrofina kost 1.000 banen lus» De fusie tussen het Franse olieconcern Total en zijn Bel- che branchegenoot Petrofina kost de komende drie jaar ze- duizend werknemers hun baan. De Franse oliemaatschappij gisteren verder te verwachten dat de fusie e'en besparing op- ert van tussen de 335 en 670 miljoen gulden per jaar. Het be- jfsresultaat zal vanaf 2002 jaarlijks toenemen met 1 a 1,37 jard gulden. Total en Petrofina besloten vorige week te fuse- i. De Frans-Belgische combinatie wordt het op twee na iotste olieconcern in Europa, na Koninklijke Shell/Groep en pas gefuseerde BP/Amoco. erhuur Fokker-complex op stoom iiPHOL De verhuur van het voormalige Fokker-complex op üphol-Oost is op gang gekomen. Recent sloten de curatoren contract met de Taiwanese computerfabrikant Quanta die 000 vierkante meter kantoor- en assemblageruimte huurt, dere contracten zijn gesloten met Stork, dat vroegere Fokker- irijven heeft overgenomen, Aero Lease, het luchtvaartlabora- ium NLR en GSA, een dienstverlenend bedrijf voor bedrijven "chiphol. Stork is veruit de grootste huurder. Volgens make- Schipholland is nu iets minder dan de helft van de 200.000 rkante meter verhuurd. ederlands schip aan ketting in Egypte )ningen-suez Het Nederlandse-schip Springtiger van de Gro- ïgse rederij Seatrade is aan de ketting gelegd in het Egypti- ïe Suez. Aan boord zijn twintig bemanningsleden onder wie Nederlanders. De Egyptische autoriteiten eisen miljoenen ide rederij wegens een vermeend niet-afgehandeld milieu- iet. Het gaat om een incident met het schip Lanai in 1987 in bz. Dat schip, toen onder beheer van Dammers en Van der ide liep destijds vast en verloor olie. Seatrade heeft Dammers Van der Heide later overgenomen. Volgens Seatrade is er ake van een misverstand omdat de zaak destijds is geregeld afgesloten. viko bouwt nieuwe aardappelfabriek nderen Het aardappelverwerkingsbedrijf A viko in Steende- gaat volgend jaar naast het bestaande complex een nieuwe riek bouwen. Daarmee is ruim tachtig miljoen gulden ge leid. De uitbreiding levert veertig nieuwe banen op. De pro- ctiecapaciteit neemt met dertig ton aardappelen per uur toe. rlijks verwerkt Aviko 400 miljoen kilo aardappelen. Het staat armee in de top vier van grootste aardappelverwerkers ter reld. In Steenderen werken nu vierhonderd mensen.,, De uit- liding is nodig in verband met omzetgroei met name in Oost- ropa", aldus een woordvoerder. alberts wil Duitse Simplex kopen SEüï Aalberts Industries is van plan het Duitse Simplex over lemen. Dit bedrijf maakt verwarmingsproducten en zet 100 joen gulden om Volgens Aalberts sluit het goed aan bij de en activiteiten met een omzet van 400 miljoen. Het Doornse irijf zegt met de aankoop in die sector tot de Europese top-5 Sehoren. Europese banken paraat bij girale overgang naar euro RIJSWUK ANP Koningin Beatrix heeft gisteren de eerste 'Nederlandse' euromunt geslagen bij 'De Nederlandse Munt' in Utrecht. Vervolgens kreeg de vorstin het eerste exem plaar overhandigd. De komende drie jaar worden in to taal bijna drie miljard euromunten geslagen die vervol gens worden opgeslagen in een streng beveiligde klui- zencomplex in Lelystad. Op 1 januari 2002 kom de nieu we munt in elf Europese landen in omloop. UTRECHT-BRUSSEL ANP-CPD De wens van de middenstand om de omschakeling in één dag te doen is volgens president Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB) vrijwel on mogelijk. Bovendien, zo zei hij gisteren in Brussel, is een der gelijke 'big bang' waarschijnlijk strijdig met de Europese regels en technisch onhaalbaar. Naast Nederland, wordt ook in Duitsland en België de roep om een 'big bang' sterker. Het voordeel van een dergelijke operatie is dat winkels niet we kenlang met een dubbele boek houding (oude nationale munt én euro) en twee kassa's hoe ven te werken. Het is wel nood zakelijk dat banken, winkels en (eventueel) particulieren dan vóór 1 januari 2002 al euro's kunnen inkopen. De automatenbranche heeft bij de ECB al aan de bel getrok ken omdat het onmogelijk is al le apparaten in één dag te ver vangen. Het kabinet deelt de scepsis van Duisenberg en stuurt aan op een overgangspe riode van maximaal vier weken. Volgens premier Kok ontstaan er anders op de eerste werkdag in 2002 'sovjetrijen' bij de ban ken en wisselkantoren. Die zijn tegelijkertijd extra aantrekkelijk voor misdadigers omdat er die ene dag een gigantische hoe veelheid geld aanwezig moet zijn. De Europese Centrale Bank (ECB) laat bij de overgang naar de euro in het elektronisch en giraal geldverkeer tussen ban ken die al de komende jaarwis seling gebeurt niets aan het toe val over. De bank heeft een spe ciaal comité opgericht dat pa raat is voor en tijdens het over gangs weekeinde van 31 decern ber tot en met 4 januari 1999. Volgens Duisenberg is er een waarschuwingssysteem voor zien, met verbindingsposten in Frankfurt en de elf betrokken De nieuwe euromunt heeft één nationale kant waarop in Nederland het profiel van de koningin staat afgebeeld. De andere kant is in alle elf Eu ropese landen gelijk. foto reuters jerry lampen Chipsproducent Smiths krijgt de Europeaan, in tegenstelling tot de Nederlander, niet aan fantasiezoutjes als Bugles, Wok- kels en Mama Mia's. De fabriek in Raamsdonksveer die voor de hele Europese markt was ge bouwd, gaat daarom dicht. Smiths hevelt de productie over naar de fabrieken in Broek op Langendijk en het Belgische Veurne. Door de verplaatsing vervallen 101 arbeidsplaatsen. De fabriek opende de poorten in 1992 en er werd 100 miljoen gulden in geïnvesteerd. Met re organisatie denkt Smiths Food Group jaarlijks vijftien miljoen te besparen. CNV Voeding wil voor het instemt met de sluiting nagaan of er geen alternatieven zijn. De meeste Nederlanders grij pen overigens naar een zak aardappelchips. Vorig jaar aten we 37 miljoen kilo chips en sticks, goed voor een waarde 318 miljoen gulden. Het Studie centrum Snacks en Zoetwaren (SSZ) verwacht dit jaar een groei in dit segment van negen procent. De groei was er even uit. In 1996 ging er voor 317 miljoen gulden over de toon bank. het jaar daarvoor was dit 303 miljoen gulden. De fantasiezoutjes, cock tailsnacks in het jargon, vor men het segment waar hogere marges te behalen zijn. Neder landse kaken vermaalden vorig jaar vijftien miljoen kilo fanta siezoutjes als Fuifnummers, Pretletters, Bugles en Wokkels. Het SSZ verwacht dat er dit jaar vijf procent meer doorheen gaat. Daarmee is een dalende trend doorbroken. De verkoch te hoeveelheid vorig jaar had een waarde van 289 miljoen gulden. Het jaar ervoor was dat 300 miljoen. centrale banken (waaronder De Nederlandsche Bank) die de belangrijke ontwikkelingen vol gen. Mocht er iets misgaan dan kan de raad van centralebank- Kennis over euro ver beneden peil DEN HAAG ANP De kennis over de euro is ver beneden peil, zo blijkt uit on derzoek uitgevoerd door NSS Research Consultancy. Een derde van de Nederlandse consumenten denkt dat de euro volgend jaar als munt wordt ingevoerd. Maar liefst tweederde van de mensen weet niet welke waarde de eu ro krijgt. Het enquêtebureau ondervroeg 952 mensen die vaak boodschappen doen. Eenderde van deze mensen denkt volgend jaar al de euro in de portemonnee aan te treffen. De werkelijke invoe ringsdatum van de euromun ten en -biljetten is januari 2002. Slechts drie op de tien ondervraagden weet de juiste waarde van de euro te noe men. Het enquétebureau re kende antwoorden tussen de 2,01 en 2,25 gulden goed. presidenten gepaste actie on dernemen. De Nederlandsche Bank laat op 31 december de medewer kers van de afdelingen Financi ële markten én Betalingsverkeer overwerken. Zij moeten in alle computers de juiste eurokoers invoeren. Op 4 januari gaan im mers de beurzen en valuta markten open en dan moeten de rekeneenheden in de pe's gewoon in orde zijn. Op 31 december zetten de Europese centrale banken de waarde van de euro vast. De Europese Commissie in Brussel keurt op haar beurt die waarde bepaling officieel goed. Wan neer precies de waarde door de commissie naar buiten wordt gebracht, is nog niet helemaal bekend, maar DNB denkt dat dat tussen 14.00 uur en 16.00 uur zal gebeuren. DEN HAAG ANP Met een combinatie van mo biele en vaste telefonie en In ternet wil Dutchtone na KPN de tweede telecomaanbieder van Nederland worden. Voor vol gend jaar mikt het bedrijf op 150.000 tot 200.000 mobiele bellers. Het samenwerkingsver band van France Télécom (80 procent), ABN Amro (10 pro cent) en Rabobank (lOprocent) begint 26 januari met een mo biel abonnement, maar voor het eind van 1999 moeten daar allerlei diensten bijkomen. Om de diverse soorten tele communicatie te kunnen aan bieden, maakt Dutchtone ge bruik van het kabelnetwerk van dochter Casema, de Internet verbindingen van dochter Eu ronet en een eigen, nog aan te leggen glasvezelnet rond Am sterdam en Rotterdam. Over de belprijzen doet het bedrijf nog geen uitspraken. Voor eind 1999 kan een deel van Neder land via de Casema-kabels bel len, een ander deel moet het doen met een zogenoemde car- rier-selectservice. Dat houdt in dat voor het telefoonnummer een viercijferige code moet worden getoetst. De Fransen richten zich, net als de andere nieuwkomers, in eerste instantie op de Randstad en andere grote steden. Het be drijf is wel naarstig op zoek naar bedrijven die willen sa menwerken, om zo het dure netwerk snel te kunnen uitbou wen. Dutchtone investeerde 3,5 miljard gulden in de aanleg van het mobiele DCS-1800 netwerk, de opvolger van GSM. Mede door die hoge investering denkt het bedrijf pas over een jaar of vier a vijf uit de rode cijfers te zijn. Bij de telecomaanbieder werken al zeshonderd mensen. Eind volgend jaar moeten dat er duizend zijn. Reclamecampagne Heineken valt slecht in Groot-Brittannië Koningin Beatrix bekijkt de eerste door haar geslagen euromunt. Links muntmeester Van Draanen en in het midden staatssecretaris Vermeend (fi- foto anp raymond rutting LONDEN ANP-Rtr De Britse brouwer Whitbread heeft zich verontschuldigd voor een als schokkend ervaren kerstcampagne van partner Heineken. Posters waarop de vader van Jezus Christus de ge boorte van een dochter viert, zijn teruggetrokken. Whitbread is verantwoordelijk voor de Britse distributie en verkoop van Heineken. De posters dra gen de tekst 'It's a girl", met aan de onderkant de gebruike lijke slagzin 'How refreshing. How Heineken'. De posters zijn scherp ver oordeeld door kerkelijke groe peringen. Ook de Britse recla mecodecommissie heeft be denkingen. Mogelijk komt er er een formeel onderzoek. Vol gens Whitbread was de cam pagne absoluut niet bedoeld om publiciteit te krijgen via een schokeffect. Uit voorafgaand onderzoek zou zijn gebleken dat de posters niet aanstootge vend waren. Maar uit een nieu we peiling na commentaren in de pers bleek dat tien procent van de Britten dat wel zo er vaart en dat zeventig procent denkt dat anderen gekwetst zullen zijn. Heineken wilde gisteren geen commentaar geven. ,,Het is een puur Britse aangelegenheid. Whitbread doel het woord." LONDEN-NEW YORK KRF-ANP Het Britse Zeneca en het Zweedse Astra maakten gister avond bekend in gevorderde onderhandelingen te zijn over een samengaan. Volgens de far maceutische bedrijven wordt het een fusie op basis van ge lijkwaardigheid, ook al is Zene ca duidelijk de grootste van de twee. Het Britse bedrijf behaal de vorig jaar een omzet van 16,2 miljard gulden. Astra kwam uit op 10,4 miljard. Zeneca geldt al jaren als fu siekandidaat, maar het bedrijf hield tot nu toe vol het op eigen kracht te kunnen redden. Zene ca werd in 1993 afgesplitst van het chemieconcern ICI. In Ne derland is het onder meer eige naar van het biotechnologiebe drijf Mogen en het zaadbedrijf Advanta. Zeneca kondigde vorige maand aan zijn divisie speciale chemicaliën te zullen verkopen. De jaaromzet daarvan bedraagt ongeveer 2,2 miljard. Onder die divisie vallen de Nederlandse bedrijven Zeneca Resins en Stahl Holland. Astra moet het vooral hebben van het medicijn Losec, een middel tegen maag klachten. De verkoop daarvan beliep vorig jaar bijna vier mil jard gulden. Zeneca en Astra zagen zich genoodzaakt mededelingen te doen, nadat de Amerikaanse tv- zender CNBC melding had ge maakt van het fusieoverleg. De aandelenkoersen van de bedrij ven op de effectenbeurs in New York gingen fors omhoog, waarop de handel werd opge schort. 15 fERDAM FRANK HENDPICKX kieren is niet het meest spectaculaire beroep, maar [Amro doet er onbedoeld alles aan dat stoffige feo te weerleggen. De bank is de afgelopen jaren in [adem genoemd met Italiaanse maffiabazen, wit- praktijken van Surinaamse drugsbaronnen, cor- e Braziliaanse politici, en xtc-bendes. Recentelijk ABN Amro voor 174 miljoen gulden opgelicht I vier medewerkers. De grootste fraudezaak in de Ttiedenis van de bankwereld openbaarde zich roee. „Het is ronduit beschamend", erkent de P affaire rond het zogeheten 'diamantfiliaalkomt lank erg slecht uit. De controle heeft gefaald, zo pt volmondig erkend. ,,De vier medewerkers heb- I tot in lengte van jaren rekeningen van klanten Pen plunderen", aldus woordvoerder Prast van f Amro onomwonden, t filiaal in de hoofdstad leende zich er uitstekend De vestiging bestond voornamelijk uit zoge- pde nummerrekeningen, waarachter personen d gingen die alleen bekend waren bij de inmiddels resteerde ex-medewerkers. De klanten kwamen t persoonlijk langs en vroegen bijna nooit naar [saldo. „En als ze er naar vroegen, kregen ze valse ïjnatie", aldus Prast. Tot oktober 1996 keken de poleurs ook niet om naar de rekeningen, ges wijst er op dat er vooral zwart geld werd ge- f- ..Als je één en één bij elkaar optelt, kom je daar ptdaad op uit", erkent Prast. Volgens de verdachten was de filiaaldirectie ervan op de hoogte dat zo'n 500 miljoen gulden zwart geld op de nummerrekeningen stond geparkeerd. Hij weerspreekt dat er doelbewust een zwartgeldfiliaal in stand werd gehouden. De laatste jaren is de bank vaker geconfronteerd met frauderende medewerkers. Ruim een jaar geleden boekte een werknemer eigenhandig 25 miljoen gulden af van een rekening. Daarna vervalste een andere 'me neer uit Rotterdam' een overboeking van vijf miljoen gulden en vertrok vervolgens naar Zuid-Amerika. Hij is sindsdien nooit meer teruggezien. „We hebben de laatste jaren ons portie gehad. Toch geloven we niet dat er bij ons meer fraudezaken zijn dan elders. Het probleem is: Als een medewerker echt wil frauderen, kun je daar als bank per saldo weinig aan doen. We doen van alles, maar helemaal te vermijden is het niet." Toch lijkt ABN Amro bijna misdrijven uit te lokken. De bank biedt de mogelijkheid om zwart geld veilig te stallen. „We zijn alle nummerrekeningen nu aan het afbouwen", aldus Prast. Hij vindt echter niet dat de bank iets valt te verwijten. Het is te vergelijken met de filialen in Luxemburg en Zwitserland, waarvan ieder een weet dat er vooral zwart geld op staat, alleen de banken willen het niet weten. „Er wordt dan misbruik van je gemaakt." En ook dat is ABN Amro de laatste ja ren al veelvuldig overkomen. In 1992 kwam bijvoorbeeld aan het licht dat de be ruchte maffiabroers Cuntrera in de jaren tachtig via onder meer ABN hun geld hadden witgewassen. De af faire kwam aan het licht in een rechtzaak tegen een handlanger. ABN beloofde het witwassen van drugs dollars tot de bodem uit te zoeken, maar er is sinds dien niets meer van vernomen. Bij een andere spectaculaire zaak ontpopte de bank zich als een undercover medewerker van justitie. Een Surinaams cocaïnekartel stalde grote sommen geld bij de ABN Amro. Het lekte uit en de bank werd er van be schuldigd te hebben meegewerkt bij het witwassen van drugsgelden. ABN bleek echter in opdracht van justitie te hebben gewerkt, in ruil voor volstrekte immuniteit. Overigens maakte het Surinaamse kartel behalve van een Rotterdamse vestiging ook gebruik van het ABN Amro-kantoor in Panama. Daar zou de door de VS op gepakte Panamese generaal annex drugsbaron Noriega in de jaren tachtig zijn geld hebben gestald om het ver volgens naar Parijs en Curasao over te maken. ABN stelde een onderzoek in, maar ontkende later dat het gebeurd was'. In 1992 werd bekend dat een xtc-bende bijna vijftig miljoen gulden wist wit te wassen via een opnieuw Rotterdamse vestiging. Een bankmedewerker wisselde zonder probleem voor grote bedragen aan ponden in. Achteraf bleek dat geld te zijn verdiend met drugsgel den. In die periode bestond de meldplicht van onge bruikelijke transacties nog niet dus viel ABN Amro wei nig te verwijten. De medewerker had echter wel tegen de interne voorschriften in gehandeld door nooit te vragen naar een identificatie. „Gegeven ons internationaal karakter zijn we een aantrekkelijk doelwit voor criminelen", erkent Prats." NZH-personeel bezorgd over toekomst HAARLEM ED BLAAUW Vervoersmaatschappij NZH is als een lopende band. Met ba zen aan het begin van de lijn, die de producten zodanig op de band zetten, dat er gedurende de rit heel wat vanaf valt. En daar maken' medewerkers aan het einde van de band zich zor gen om. Maar de bazen hebben daar geen oog voor. Die willen goedkoop produceren, halen daarom steeds meer mensen bij de lopende band weg en voeren de snelheid op. Dat ze daarmee problemen over zich afroepen, is duidelijk. Die vergelijking hield Ronald Hoekstra, lid van de onderne mingsraad van NZH, zijn colle ga's voor. Hij schetste in de NZH-kantine in Haarlem een beëld van een bedrijf dat zeer moeizaam functioneert. „We rijden op een doodlopende weg. Niemand van de leiding zegt: terug. En dus gaan we maar door." De OR luidde de noodklok en de zeventig NZH'ers in de zaal waren doodstil. Hier en daar knikten wat buschauffeurs, ten teken dat ze de woorden van Hoekstra onderschreven. De ondernemingsraad zei gisteren zijn buik vol te hebben van de vele schertsoverleggen met een besluiteloze directie, die wei gert om duidelijkheid te ver schaffen over bevoegdheden van managers. OR-lid Ernst Lourensburg: „Het ontbreekt de NZH aan goede sturing met als gevolg dat mensen niet meer weten waar ze aan toe zijn. Daarbij, organisatorisch gaat er zoveel mis. Salarissen die te laat ko men of onvolledig zijn." OR-se- cretaris Piet Pont in zijn brief aan het personeel: „Er wordt langs elkaar heen gewerkt, er is een nijpend personeelstekort, een tekort aan autobussen en het wagenparkt veroudert. De maat is vol." Het bezorgde personeel, gis teren in groten getale bijeen in de NZH-vestigingen in Zaan dam, Haarlem, Amsterdam Zuid-Oost, Alkmaar en Amstel veen, is de problemen zat. Ze heeft de directie een week de tijd gegeven om met adequate oplossingen te komen. Komen die er niet, dan schakelen ze de bonden in. Acties zijn dan niet uitgesloten, zo lieten ze gisteren dreigend weten. Angstig kijken de ruim 2.200 NZH-medewerkers naar het jaar 2000, waarin de wet op het personenvervoer in werking treedt. Die houdt in dat ver voersondernemingen in de Eu ropese gemeenschap met el kaar mogen concurreren. En als anderen een beter of goedkoper product kunnen leveren, zou den gemeenten wel eens een streep onder de samenwerking met NZH, of beter met de moe dermaatschappij VSN 1, kun nen zetten. „De mensen besef fen drommels goed dat hun werkgelegenheid in het geding is", aldus een OR-lid. Een buschauffeur: „Vroeger was het bus in en rijden. Kom ik me nu melden, dan krijg ik geregeld te horen dat er geen bus beschikbaar is of ik krijgt een oud kreng mee. En dat op zondag, terwijl er nieuwe bus sen in de garage staan." Hoekstra: „Doen we er goed aan de vuile was buiten te han gen? Wij als OR denken van wel. Binnen horen ze ons niet. Als we de waarheid eerlijk naar buiten brengen, hebben we tenminste nog een kans dat er wat wordt ondernomen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9