f460.- indejaars- Iroordeel bij Libertel. Reservepost van miljarden verdwijnt uit EU-begroting El De nobelprijs voor Noord-Ierland is binnen, nu de vrede nog Buitenland 2.C Gevaarlijke huisraad Soeharto ondervraagd over privé-vermogen NAVO houdt vast aan eerste gebruik kernwapens Rel over Baby Doe dringt Chirac in de verdediging gent veroorzaakte miskraam "jssELi Een 20-jarige asielzoekster uit Congo heeft vorige /'qand'in België een miskraam gekregen na klappen van leden i de rijkswacht. De vrouw heeft inmiddels een klacht inge- ind tegen het Belgische nationale politiekorps. De vrouw eind oktober mee aan een solidariteitsactie voor een uitge- 3 zen asielzoeker uit Nigeria. Bij die actie sloegen rijkswachters ar met een knuppel op haar buik, waardoor zij viel. Eind vori- jnaand stelde een arts als gevolg daarvan een miskraam vast r^x de \touw, die vier maanden zwanger was. De vrouw heeft rr^tiiddels al te horen gekregen dat haar verzoek om politiek el in België is afgewezen. ^ussische werknemers gijzelen baas $kou* Ongeveer honderd vrouwelijke werknemers van een tofabriek in Siberië hebben hun baas in gijzeling genomen -i hun looneisen kracht bij te zetten. Sommige vrouwen heb- ii al anderhalf jaar geen salaris meer hebben ontvangen. De tknemers in de fabriek in Ulan-Ude sloten directeur Leonid ffich maandag op in zijn kantoor en hielden hem ook gisteren jcCjjit. De directeur zou de vrouwen hebben gezegd dat hun ;f7%iachterstand het gevolg is van het ministerie van defensie, Jarvan de fabriek in het zuidoosten van Rusland nog bijna e miljoen gulden tegoed heeft. j-esident Venezuela op zwarte lijst VS w^hincton De nieuwe president van Venezuela, Hugo Cha- staat bij de Amerikaanse immigratiedienst op de 'zwarte kovan mensen die het land niet in mogen. De 'lookout list' is oeld om buitenlanders tegen te houden die betrokken zijn f |agactiviteiten die onwettig zijn in het land waar ze zijn be- in'. Chavez zou na zijn mislukte staatsgreep in 1992 op de J h0 zijn terechtgekomen. In 1996 is hem al eens een inreisvi- i voor de Verenigde Staten geweigerd. Het Amerikaanse mi- o_erie van buitenlandse zaken liet eerder deze week weten dat verzoek van Chavez om een visum in behandeling zal wor- genomen, maar de lijst blijft ongewijzigd. ipanse onderzoekers klonen kalveren fHiNGTONJapanse onderzoekers zijn erin geslaagd acht ge- jsch volkomen identieke kalveren te 'maken' met behulp van tot dusver meest efficiënte kloningstechniek. Dit meldt het ISQjenschappelijk tijdschrift Science. Met behulp van slechts eicellen van voor de slacht bestemde koeien slaagden on- imofcoekers van het wetenschappelijk en technologisch centrum 0 cide universiteit van Nara erin acht kalveren geboren te laten ->rclen. Aan de geboorte van het beroemde Schotse schaap ■fly, het eerste met cellen van een volwassen exemplaar ge- Hjnde dier, gingen 227 mislukte pogingen vooraf. Van de acht teren zijn er vier kort na de geboorte overleden. Volgens de jer van het wetenschappelijk team, Yukio Kato, was dat te ten aan 'omgevingsfactoren' en niet aan het klonen. ppeurie miljoen jaar oud skelet gevonden nnesburg In Zuid-Aftika is een drie miljoen jaar oud men- DfflejU Chai k skelet gevonden. Dat heeft de Zuid-Afrikaanse minister post en telecommunicatie Jay Naidoo gezegd. Later van- zal de vondst van 'de resten van een bijna compleet skelet drie miljoen jaar oud', officieel bekend worden gemaakt de universiteit van Witwatersrand, zo zei Naidoo, die het ontdekking noemt van de 'eerste voorouders van mens- jzelaars vermoord tijdens bevrijding -p» >en De vier buitenlanders die door hun Tsjetsjeense ont- ders zijn onthoofd, zijn vermoedelijk vermoord tijdens een ng hen te bevrijden. Britse kranten melden dat er enkele i voor de ontdekking van de hoofden een schietpartij was in ik jebied waar de ontvoerders werden vermoed. Een automo- vond gisteren de hoofden van de drie Britten en de •Zeelander langs een verlaten weg op ongeveer tachtig ki lter van de hoofdstad Grozny. Hun identiteitspapieren la- irnaast. De Tsjetsjeense 'president' Maschadov zei later op ig dat de lichamen van de vier op een andere plaats waren ;et.roffen, maar daarvan is geen bevestiging te krijgen. j janse vrouw gearresteerd '1 iyamaDe politie in Wakayama in West-Japan heeft van een huisvrouw gearresteerd die zij ervan verdenkt op een s erfeest arsenicum door de curry te hebben gegooid. Vier ,k isen stierven hierbij en 63 anderen werden in het ziekenhuis enomen. Volgens de politie probeerde de 37-jarige Masumi shi ongeveer acht miljoen gplden op te strijken van een le- 'erverzekering die ze op de beoogde slachtoffers had afge- in. De voormalig verzekeringsagente Masumi ontkent alle huldigingen. Masumi riskeert de doodstraf als zij schuldig dt bevonden. 3.' 00| 3> n jaar tang 60 gratis Voordeelminuten t_ per maand plus f 100.-retour. e| Libertel heelt goed nieuws voor ondernemers die graag hun eigen li s in de gaten houden. Want het voordeligste zakelijke abonnement Nederland is tijdelijk nog voordeliger. ïog dit jaar een Libertel Professional abonnement neemt, krijgt jn jaar lang 60 gratis Voordeelminuten per maand. Oftewel iedere I uur gratis bellen. Bovendien ontvangt u f 100.- retour op uw fac- als u kiest voor een Libertel Prof. ssional abonnc m< nt in met een van de volgende toestellen: Nokia 511(1 en 6110, lens SL10 en SLIOe. Ericsson GH 688 en SH 888. Motorola CD 920 -JD930. Zo kan uw rendement oplopen tot wel f460,-. Bel voor meer RAADlmatie en voorwaarden gratis Libertel Klantenservice 0800 05 60. ES^ LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. haouch omar]Een Algerijns gezin heeft standaard een automatisch geweer in huis. In Algerije vinden regelmatig massamoorden plaats van de Gewapende Islamitische Groep (GIA), die de door militai ren gesteunde regering probeert omver te werpen. Gisteren meld de een Algerijnse krant dat uit een niet meer gebruikte waterput aan de rand van de hoofdstad Al giers de afgelopen twee weken ten minste 35 lijken zijn gebor gen. Volgens de krant houden de autoriteiten er rekening mee dat er wel tweehonderd lijken in de put gegooid zijn. De eerste lijken werden vorige maand gevonden nadat omwonenden hadden ge klaagd over de verschrikkelijke stank die uit de put opsteeg. FOTO REUTERS BURO ZOHRA jakarta theo haerkens correspondent De Indonesische oud-presi dent Soeharto (77) is van ochtend ondervraagd over het vermogen dat hij heeft vergaard in zijn 32-jarige be wind. Met nadruk werd ge steld dat het ging om een oriënterend onderzoek. Soe harto is niet in staat van be schuldiging gesteld. Bij het huis van Soeharto kwam het tot gevechten tussen studen ten en politie. Na afloop van het gesprek, dat met enkele onderbrekin gen ruim vier uur duurde, verklaarde de oud-president, als vanouds vriendelijk glim lachend, dat de wetten in In donesië voor iedereen gel den en dat hij niet boven de wet staat. Ook verklaarde hij te allen tijde bereid te zijn aan nieuwe ondervragingen mee te werken. Het onder zoek naar zijn vermogen loopt al enkele maanden. Soeharto wordt ervan ver dacht grote hoeveelheden geld in eigen zak te hebben gestoken en financiële voor delen naar zijn kinderen en zakenvrienden te hebben doorgesluisd. De schattingen van de bedragen die daar mee gemoeid zijn, lopen in de miljarden guldens. Uit vrees voor massale stu dentenacties was het ge sprek, dat aanvankelijk ge houden zou worden op het kantoor van procureur-gene raal Ghalib die het onder zoek leidt, op het laatste ogenblik verplaatst naar het gebouw van het hoogge rechtshof op een heel andere plaats in de Indonesische hoofdstad. De studenten, die al maanden roepen om on derzoek naar Soeharto's rijk dom, demonstreerden in an dere delen van de stad. Er is nog lang geen beslis sing genomen over gerechte lijke vervolging van de oud president. Waarnemers ver wachten dat dit nog geruime tijd zal duren, omdat de re gering-Habibie ernstige pro blemen over zich afroept als Soeharto voor de rechter komt. De meeste bewindslie den, en ook Habibie zelf. zouden in de lange tijd dat ze met hem samenwerkten ook geprofiteerd hebben. Soeharto liet dat vorige week ook expliciet door zijn advo caten naar buiten brengen. Fondsen moeten doelmatiger worden gebruikt De begroting van de Europese Unie wordt volgend jaar niet met ruim acht miljard gulden extra verhoogd. Het Europees parlement trok gisteren - onder zware druk van alle EU-landen - zijn eis voor een dergelijk 'extraatje' in. Staatssecretaris Benschop (buitenlandse zaken) is blij met de ommezwaai van het parlement. ,,Het heeft vol strekt geen zin de begroting kunstmatig op te hogen." brussel marc peeperkorn correspondent De poging van het parlement om een 'strategische reserve' van circa acht miljard in te boe ken, zou Nederland vierhon derd miljoen kosten. Dat feit bracht minister Zalm van finan ciën destijds tot grote woede. Oud-dictator Noriega vraagt strafvermindering De voormalige Panamese dicta tor Noriega heeft een federale rechter gisteren gevraagd zijn gevangenisstraf van veertig jaar terug te brengen tot vijftien jaar omdat hij in de jaren tachtig de Amerikaanse inlichtingendien sten heeft geholpen. Noriega (63) werd in 1992 veroordeeld wegens drugssmokkel en het witwassen van geld. Namens de ex-dictator ge tuigden een voormalige CIA- agent, een oud-ambassadeur in Panama en een gepensioneerde adviseur voor Latijns-Ameri kaanse zaken. Zij noemden de Amerikaanse samenwerking met Noriega cruciaal voor het buitenlandse beleid van de VS in Latijns-Amerika in de jaren tachtig. Noriega onderhandelde met Zuid-Amerikaanse leiders, fungeerde als tussenpersoon met de Cubaanse leider Castro en voorzag de VS van gedetail leerde informatie over guerilla- groeperingen, zo stelde Donald Winters, die de activiteiten van de CIA in Panama leidde. Hij beschuldigde de Nederland se europarlementariërs - die bijna unaniem de verhoging steunden - ervan de vaderland se belangen te verkwanselen. Extra geld voor de EU staat haaks op de nulgroei die het ka binet bij de Europese uitgaven voor ogen staat. De nu goedge keurde begroting voor 1999 (190 miljard gulden) is nauwe lijks hoger dan die voor dit jaar. Het parlement zwichtte gis teravond voor het absolute 'njet' dat de EU-ministers voor begrotingszaken lieten horen. Wel kregen de parlementariërs de belofte dat zij de komende jaren makkelijker tussen ver schillende geldpotten mogen schuiven. Rigide regels verhin deren nu soms een doelmatig gebruik van de fondsen. Voor waarde is wel dat het totale budget niet omhoog gaat. Over de wijze en omvang van de ver schuivingen, wordt volgend jaar verder gepraat. Het Europees Parlement heeft steeds verklaard niet van plan te zijn de strategische re serve daadwerkelijk uit te ge ven. Het was voor de parlemen tariërs slechts een middel om meer soepelheid af te dwingen bij de besteding van de gelden. Daarnaast ging het de parle mentariërs erom hun machts positie te versterken, met het oog op het toekomstige budget van de EU tussen 2000-2006. Dat budget wordt namelijk ge baseerd op de begroting van '99, reden voor het parlement die zo hoog mogelijk op te schroeven. Een nulgroei, zoals Nederland die voor ogen staat, wijzen de parlementariërs van de hand. BRUSSEL PAUL KOOPMAN correspondent De NAVO houdt vast aan haar oude doctrine dat het bondge nootschap zo nodig als eerste kernwapens moet kunnen in zetten. De Duitse defensiemi nister Fischer ving gisteren bij het bondgenootschap bot met zijn verzoek de nucleaire strate gie te wijzigen. Na afloop van de vergadering kon Fischer geen andere NAVO-lidstaat noemen die zich achter het Duitse standpunt had ge schaard. De onverwachte manoeuvre van de nieuwe links-groene Duitse regering viel met name slecht bij de drie nieuwe kandi daat-lidstaten Polen, Hongarije en Tsjechië, waarvan de delega ties gisteren voor het eerst aan de NAVO-ministerraad moch ten deelnemen. De Poolse mi nister Geremek zei dat het Poolse enthousiasme voor het NAVO-lidmaatschap nauw sa menhangt met de bescherming parijs cees van zweden correspondent Haïtiaanse dissidenten eisten gisteren bij de Franse president Chirac de vervolging van ex- dictator Jean-Claude Duvalier, die in 1986 door Frankrijk werd toegelaten. ,,Het is onze plicht om te zorgen dat Duvalier wordt berecht voor de 60.000 slachtoffers die hij en zijn vader hebben gemaakt", sprak Gérald Bloncourt, een Frans-Haïtiaan- se dichter. De aanval kwam in een week waarin Chirac duizenden politi ci en andere hoogmogende lie den ontvangt voor de 50ste ver jaardag van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens, die destijds in Parijs werd getekend. Enigszins in verlegenheid gebracht, liet de Franse president gisteren weten 'het spoor van Jean-Claude Du valier bijster te zijn'. Tussen 1957 en 1986 voerden Francois en zijn zoon Jean- Claude Duvalier, in de wande ling Papa Doe en Baby Doe ge naamd, een schrikbewind in Haïti. Met hun helpers, de ge vreesde Tontons Macoutes, vermoordden en martelden zij duizenden opposanten. Maar De Tibetaanse spirituele leider Dalai Lama luistert in Parijs naar een toespraak van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kofi Annan. Winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede uit de hele wereld zijn in Frank rijk bij elkaar gekomen voor de viering van het vijftigjarig bestaan van de Verklaring van de Rechten van de Mens. FOTO REUTERS CARETH WATKINS in 1986 was het verzet tegen het regime zodanig aangezwollen, dat Jean-Claude Duvalier ge dwongen was te vluchten. Hij streek in Frankrijk neer met naar schatting 200 tot 800 mil joen dollar. nog wel in Frankrijk, maar hij De Franse autoriteiten zeg- weigerde zijn adres te geven, gen echter al jaren niet te weten Hij zei 'geschokt' te zijn door de waar hij precies woont. Volgens vergelijkingen tussen zijn cliënt de advocaat van de voormalige en de Chileense ex-dictator dictator, Vaisse, woont Duvalier Pinochet. die de nucleaire paraplu biedt. Tijdens het vijftigjarig bestaan van de Alliantie eind april, moet een nieuw 'strategisch concept' klaar zijn, waarin de speelruim te van de NAVO in de volgende eeuw wordt afgebakend. Over dit onderwerp zijn de bondgenoten, zo bleek gisteren, echter nog hopeloos verdeeld. De .Amerikaanse minister Al bright zei dat de NAVO een 'breed gamma van missies' wacht en beslist meer aandacht moet hebben voor de dreiging die uitgaat van raketten met biologische en chemische la dingen. Maar Frankrijk vreest dat de VS de Europese bondge noten willen meelokken in een avontuur als 'wereld politie macht'. Bagdad dreigt VN met nieuwe confrontatie MOSKOU AFP-DPA-Rtf Irak sluit een nieuwe confron tatie met de Verenigde Naties niet uit. Het is Bagdad een doorn in het oog dat de VN nog weken nodig hebber! om vast te stellen of Irak voldoende ont wapend is. Irak eist zo snel mo gelijk een uitslag. Bagdad wil in januari* uitsluit- stel geven over de verdere rela tie met de VN-ontwapenings- commissie Unscom, verklaarde de Iraakse vice-premier Aziz gisteren tijdens zijn bezoek aan Moskou op een pcrsconferen tie. Bagdad wil absoluut niet dat de Unscom de zoektocht naar massavernietigingswapens tot in het oneindige voortzet, tenzij er een einde komt aan de sancties. ,,Wij zullen niet einde loos lijden", aldus Aziz. De vice-premier reageerde op de verklaring van Unscom-chef Butler eerder op de dag. Het hoofd stelde dat de commissie nog twee tot drie weken nodig heeft om te bepalen of Irak op recht is met zijn belofte tot vol ledige samenwerking met de inspecteurs. Bagdad spreekt overeen vertragingstactiek. Het regime verwijt Washington en Londen de economische straf maatregelen legen Irak zo lang mogelijk te willen handhaven om in Irak een politieke wisse ling te veroorzaken. londen harmharkema correspondent Toen de Noord-Ierse premier en Unio nistenleider David Trimble een kleine twee maanden terug te horen kreeg dat hij samen met John Hume van de gematigd nationalistische SDLP de Nobelprijs voor de Vrede had gewon nen, reageerde hij niet bijster enthou siast. Natuurlijk was hij er blij mee. zei hij, want wat moet een mens anders zeggen als hij bedeeld wordt met een van de belangrijkste prijzen ter wereld. Maar Trimble bekende ook zich er een beetje ongemakkelijk onder te voelen. ,,Ik hoop niet", legde hij uit, ,,dat deze toekenning naderhand voorbarig blijkt te zijn geweest. Hoewel er veel werk is verzet, zijn we nog steeds niet hele maal zeker of de vrede er ook komt." Morgen krijgen Trimble en Hume in Oslo de prijs daadwerkelijk overhan digd en voor Trimble, een van de sleu telfiguren in de huidige onderhande lingen over de uitvoering van het vre desakkoord, is er alle reden zich nog steeds een beetje ongemakkelijk te voelen. Twee maanden geleden zat het vredesproces namelijk muurvast, en sindsdien zijn de posities niet wezen lijk veranderd, ondanks intensief duw en trekwerk van onder anderen de Britse premier Tony Blair. Dag in dag uit wordt er gepraat over de vorming van verschillende bestuurlijke samen werkingsverbanden met Ierland, en over de invulling van een ministeriële raad voor Noord-Ierland. Maar elke dag weer doemt hetzelfde struikelblok op. De Ulster Unionisti sche Partij (UUP) van Trimble wil de aan het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA) gelieerde Sinn Féin pas twee posten in zijn regering geven, als de IRA daadwerkelijk begint met het inleveren van haar omvangrijke wa penarsenaal. Sinn-Féin-leider Gerry Adams eist op voorhand echter twee regeringszetels op. Adams herhaalt steevast dat Sinn Féin geen beslissin gen voor de IRA kan nemen over het inleveren van wapens.'Bovendien, al dus Adams, staat nergens in het eerder dit jaar afgesloten vredesakkoord dat het inleveren van wapens vooraf moet gaan aan toelating van Sinn-Féinleden tot een Noord-Iers kabinet. Adams en Trimble beschuldigen elkaar en el- kaars achterban over en weer van hals starrigheid en onwil. Hoe halsstarrig met name zo n achter ban kan zijn, bleek afgelopen donder dag. Het vruchteloze welles-nietes over de ontwapening was even terzijde geschoven, en er leek sprake van een compromis over de bestuurlijke sa menwerkingsverbanden met Ierland. De Britse premier Blair was in één week dan ook twee keer naar Belfast gereisd om de laatste eindjes aan el kaar te knopen. Hij was nog maar net terug in Londen, of de zaak was alweer gebarsten. Het Unionistische kader achter Trimble had er zijn veto over uit gesproken. Maar Blair legt het hoofd niet zomaar in de schoot. Gisteren toog hij al weer naar Belfast voor een nieuwe poging het vredesproces vlot te trekken. Van uit Dublin probeert de Ierse premier Bertie Ahern hetzelfde. Ze hopen voor de kerst toch nog een succesje te boe ken en spreken elkaar moed in door te melden dat de geschilpunten in wezen niet zo groot zijn. Hoop is wellicht ge rechtvaardigd. maar voor de buiten wereld blijken de lichtpuntjes schaars. Zelfs al wordt het obstakel van de ont wapening uit de weg geruimd, dan nog is de klus voor de vrede niet ge klaard. Er ligt daarna nog een grote hoeveelheid kraaienpoten op de weg Een explosief strijdpunt wordt volgend jaar de beoogde hervorming van Noord-Ierse politiemacht, die voor 93 procent uit protestanten bestaat, en die door de republikeinen wordt ge haat. Unionisten willen de huidige elf- duizendkoppige, tot de tanden gewa pende macht het liefst handhaven zo als zij is. Sinn Féin daarentegen eist ontmanteling en de oprichting van een veel kleiner en ongewapend poli tiekorps dat voor minstens 45 procent uit katholieken bestaat. Behalve alle problemen op politiek ni veau is er ook nog eens de dagelijkse praktijk die mogelijk onaangename verrassingen herbergt. Zo zei maandag een woordvoerder van de Ierse politie te vermoeden dat republikeinse terro risten die het vredesproces verwerpen, nieuwe bomaanslagen hebben ge pland. En dan is er nog Drumcrcc, in juli nog het toneel van ernstige span ning en gewelddadigheden omdat Oranjemannen er met hun jaarlijkse parade niet door Garvaghy Road mochten. Een groepje Oranjemannen heeft de strijd nooit opgegeven, bivak keert er al maanden, en de politie blokkeert nog steeds de weg. De komende weken worden nieuwe rellen verwacht. David Jones, de on verzoenlijke woordvoerder van de Oranjemannen in Portadown, zei het zo: „We willen nog in 1998 over Gar vaghy Road lopen en we zijn vastbe sloten dat ook te doen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7