Kort geding om hulp thuiszorg af te dwingen SLIPS, DE 4* GRATIS Binnenland PvdA: Paspoort in buitenland drukken Naar Kosovo Kamer houdt twijfels over extra geld voor aanleg wegen ^/carpet-land Protest kan besluit Schiphol niet keren 3 SLOGGI sloffiroy DAG 9 DECEMBER 1998 CPD Gejwooecrde Pets Diensten :Uitleg uitspraken topambtenaar ^jg. CDA-Kamerlid Balkenende wil zo snel mogelijk dui- Ipjd van minister Jorritsma van economische zaken over jfcen van haar secretaris-generaal Van Wijnbergen over ■tiging. Van Wijnbergen zei gisteren voor de Wereldom- at ,,een loonstijging van drie procent of meer, zoals de Pielen willen, gelijk staat aan zelfmoord". Volgens de top jaar moet in elk geval rekening worden gehouden met de Inflatie, die een procent minder is dan eerder geraamd. ^5 Balkenende staat die uitspraak haaks op mededelingen tiister De Vries van sociale zaken dat het kabinet over de [een uispraak zou doen. i voldoende operatiepersoneel «ter spreekt elf tegen in Langendoen' iian kuys Oorpagina ttian van Langendoen, er Biezen, signaleerde jvan de rechtszaak op- 'tegenstrijdigheden in aak. Zo acht de recht- t bewezen dat Langen- Oen met zijn collega i Vondel van de Crimi- jhtingen Dienst (CID) [september 1994 en 1 f995 heeft gesproken ?talen van grote geld- ian de Sapman, die in van drugstransporten nantel gebruikte sap- fde. Biezen wil dat het hoger beroep expli- reekt over de betrouw- van de Sapman. ANALYSE Wachtenden zijn volgens landsadvocaat bij staat aan het verkeerde adres den haag gpd Vijf mensen die op de wachtlijst staan voor thuiszorg hebben gisteren voor de rechtbank in Den Haag van de staat geëist dat zij de verlangde hulp krijgen. Volgens de advocaat van de eisers bestaat er een plicht zorg te leve ren. De staat is uiteindelijk verantwoordelijk en dus ook degene die op de zorgplicht aangesproken kan worden. Maar de landsavocaat betoogde dat zij met hun geding tegen de staat aan het verkeerde adres zijn. Ze moeten de instelling of het zorgkantoor aanspreken. hulp. Op de lijst van eisers stond onder andere de naam van de 73-jarige terminale kan kerpatiënt L. Geelen uit Assen. Zijn even oude echtgenote heeft reuma en astma en kan het huishoudelijk werk niet aan. In augustus kregen de Gee- lens drie uur thuishulp toege wezen, maar ze staan nog steeds op de wachtlijst. ,,De echtgenote van mijnheer Gee len is wanhopig", zegt de advo- den haag gpd-anp De staat kan niet rechtstreeks ingrijpen in individuele geval len, aldus de landsadvocaat J. van der Helm. Hij reageerde daarmee namens de staat op op de eis die vijf mensen uit Drenthe en Twente in een kort geding op tafel legden. De vijf wachten op thuishulp en willen de overheid dwingen meer geld uit te trekken voor dit soort caat van de vijf eisers. Ook de 75-jarige mevrouw Vos uit het Twentse Goor, die niet meer kan lopen, moet het zonder thuishulp doen. Een poging van haar 81-jarige echtgenoot het huishoudelijk werk over te ne men, strandde. Beiden wachten sinds september op de hulp die hen volgens de regels toekomt. Advocaat Wijnberg stelt dat de staat ervoor moet zorgen dat er voldoende thuishulp beschik baar is. Want de overheid be paalt wettelijk de hoogte van de AWBZ-bijdrage waaruit de Thuiszorg wordt betaald. Iedere Nederlander betaalt die bijdra ge en heeft daardoor aanspraak op Üiuishulp. Volgens landsadvocaat Van der Helm zijn de vijf echter ge heel aan het verkeerde adres. De verzekeraar en niet de staat gaat over de besteding van het AWBZ-geld, dus daar moeten klachten over de wachtlijsten naartoe. Wijnberg bestrijdt dit op zijn beurt. Diezelfde verze keraars gaven hem eerder te kennen dat zij het AWBZ-geld al helemaal opmaakten. Niet zij, maar de overheid bepaalt de hoogte van de AWBZ-bijdrage. „Borst moet er meer geld voor uit trekken." Van der Helm wees er nog op dat de huishoudelijke hulp waar de vijf om vragen de medi sche zorg is wel geregeld niet tot de 'urgente' zaken behoren. Bij 69 procent van de Neder landse instellingen voor thuis zorg bestaan wachdijsten, voor al voor huishoudelijke hulp. Ruim 12.000 Nederlanders wachten al gauw drie tot zes maanden op hulp. De Haagse rechtbankpresident doet over twee weken uitspraak. Minister Van Boxtel (grote ste denbeleid) weet al vanaf begin oktober dat ook van het nieuw ste type paspoort valse exem plaren in omloop zijn. Hij meld de aan de Tweede Kamer dat hij over de reisdocumenten wilde praten, maar trad niet in details. De Kamer werd gisteren wel in gelicht, maar nog steeds niet in detail. ,,Het gaat om vijf a tien exemplaren, die in het buiten land aan het licht zijn geko men", was zijn commentaar. De PvdA stelt nu voor het paspoort in het buitenland te laten drukken. Ze noemt Duits land als mogelijkheid. WD-Ka- merlid Brood neemt het Van Boxtel kwalijk dat hij niet direct heeft verteld wat er aan de hand was. ,,Van Boxtel heeft onnodig geheimzinnig gedaan. Als hij di rect had gezegd: er zijn weer valse exemplaren in omloop en daar doe ik eerdaags medede lingen over, had ik niets gezegd. Nu voel ik me overvallen", al dus Brood. Van Boxtel zal vandaag een brief naar de Kamer sturen Politie: Meer mogelijkheden wapencontrole amsterdam gpd De politie moet meer bevoegd heden krijgen voor opsporing van illegaal wapenbezit. Agen ten die vermoeden dat mensen een wapen dragen, moeten voortaan het recht hebben om te fouilleren. Volgens de huidige wetgeving mag de politie dat niet. Die kan alleen optreden bij openlijk wapenbezit. Als de po litie in bijvoorbeeld uitgaansge bieden die mogelijkheid krijgt, kan ze zinloos geweld beter aanpakken. Dit staat in een vertrouwelijk advies dat de gezamenlijke hoofdcommissarissen en burge meesters naar minister Peper (binnenlandse zaken) en minis ter Korthals (justitie) hebben gestuurd. De nota is opgesteld door de landelijke projectgroep aanpak illegale vuurwapens. In specteur Diebeis: „Stel: een buurt wordt wekenlang geteis terd door geweldsdelicten waar bij wapens in het spel zijn. Dan kan een politieteam in deze wijk preventief fouilleren. C. Breure, secretaris van de raad van hoofdcommissarissen, denkt dat vooral uitgaansge- weld kan worden voorkomen. „Het komt regelmatig voor dat jongeren dreigen met wapens, ook al is het verbaal. Ze zeggen tegen een agent dat ze een mes in hun broekzak hebben, maar die kan niets doen omdat het wapen niet zichtbaar is." vlissingen Legervoertuigen rijden het achterdek van de Hr.Ms. Rot terdam op. Gisteren werd militair materieel aan boord van het amfi bisch transportschip geladen, voor de Nederlandse deelname aan de 'Kosovo Extraction Force'. De strijdkrachten worden vanuit Macedonië ingezet om toe te zien op de terugtrekking van de Serven uit Kosovo. De strijdkrachten, waaraan ongeveer 85 Nederlandse militairen deel nemen, staan onder Frans bevel. foto anp jasper juinen Ons 15 jarig Jubileum-feest duurt tot en met zaterdag a.s. Kom dus deze week nog KORTING KNALLEN! Na aankoop prikt u een feestballon stuk en -patsboem- uw korting tot 15% valt zo uit de lucht*! iel voor dichtstbijzijnde Filiaal (020) 35 55 044. zie de voorwaarden In dc winkel. den haag anp Het is mooi dat minister Nete lenbos (Verkeer) 2,3 miljard gul den heeft 'gevonden' om een aantal wegen sneller aan te leg gen. PvdA, D66 en CDA zijn er echter niet zeker van dat die fi nanciering wel degelijk genoeg in elkaar zit. PvdA en D66 vra gen zich bovendien af of er nu niet toch te veel geld naar we gen gaat in plaats van het open baar vervoer. De fracties kwamen gisteren met hun reacties nadat ze in ei gen kring het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Transport (MIT) hadden be sproken. Alle fracties waren wel enthousiast dat Netelenbos het alsnog eens is geworden met re gio's die meenden dat de minis ter beloften over de aanleg van wegen had geschonden. Het kabinet besloot vrijdag hieivoor extra geld beschikbaar te stel len. Er blijven twijfels over de ma nier waarop het kabinet dat geld bij elkaar sprokkelt. Zo stopt Netelenbos het potje voor de inpassing van bouwprojec ten in het landschap nu ineens in knelpunten die vertraging dreigden op te lopen. Volgens PvdA-Kamerlid Van Heemst heeft het kabinet 2,3 miljard uitgetrokken voor projecten die bij elkaar 3,5 miljard kosten. CDA en D66 vrezen dat de uitgaven tot 2010 nu muurvast liggen. Dat betekent dat er tot 2010 geen geld is voor andere knelpunten, aldus D66-kamer- lid Giskes. Gisteren, bijvoor beeld, meldde zich de regio Noord-Holland Noord in de Kamer. Die wil dat eindelijk de N6 (Alkmaar-Den Helder) veili ger wordt gemaakt, door de weg om de dorpen heen te leg gen en te voorzien van onge lijkvloerse kruisingen. Netelen bos wil 54 miljoen gulden aan de N6 besteden, Noord-Hol land vraagt om 154 miljoen. CDA-Kamerlid Leers vraagt zich af of regio's niet te grote fi nanciële risico's aangaan als zij de kosten van de aanleg van wegen voorschieten, of inzet ten op bijdragen van het be drijfsleven. Ook op die manier kunnen wegen er sneller ko men. Van de grote fracties is de WD nog het meest tevreden over het extra geld vor de aan leg van wegen. waarin hij stappen aankondigt om het huidige paspoort eerder dan in 2001 te vervangen door een ander exemplaar. Mis schien wordt ook weer ter dis cussie gesteld of het paspoort centraal of decentraal (op de stadhuizen) moet worden uitge geven. De fraudebestendigheid van de Nederlandse reisdocumen ten is al jaren een bron van po litieke zorg. Een parlementaire enquête naar de zogeheten pas poortaffaire kostte in 1987 CDA- staatssecretaris Van der Linden en WD-minister Van Eekelen de kop. De voorganger van Van Boxtel, staatssecretaris Kohn- stamm, werd vorig jaar in ern stige verlegenheid gebracht toen bleek dat het inmiddels verbeterde paspoort met simpel plak- en knipwerk nog heel makkelijk was te vervalsen. Hij kondigde toen al een nieuwe generatie reisdocumenten aan die in 2001 zou worden uitgege ven. De drukker van het paspoort, Johan Enschedé in Haarlem, wil niet op de suggestie van de PvdA reageren. 'Kust verzwakt bij aanleg van vliegveld in zee' utrecht richard mooyman De Werkgroep Noordzee is een campagne begonnen tegen de aanleg van een luchthaven voor de kust. In een brief aan kabinet en Tweede Kamer wijst de orga nisatie op de mogelijke gevaren van een luchthaven in zee, zoals een verzwakking van de kust. De werkgroep maakt zich zor gen over de effecten op het kustsysteem. Volgens campag neleider M. Langendijk kunnen gewijzigde stromingen de kust aantasten. „We weten niet of Nederland gaat overstromen. Maar de Noordzee heeft een zachte zandbodem, waar alles kan gaan schuiven." Ook vreest hij schade aan het zeemilieu, vooral tijdens de bouw van het eiland. Dat zal ook grote aantal len vogels aantrekken die ge vaar opleveren voor het vlieg verkeer. Milieudefensie en Pronk praten over Schiphol schiphol richard mooyman Minister Pronk (milieu) heeft begin deze week in alle stilte met de milieubeweging overleg gevoerd over Schiphol. De PvdA-minister heeft tijdens een werkbezoek ook uitgebreid ge sproken met organisaties van omwonenden van de luchtha ven. Verder heeft Pronk tegen vlieglawaai geïsoleerde wonin gen bezocht in Zwanenburg en Aalsmeer. Het kabinet wil volgende week vrijdag een knoop door hakken over de toekomst van Schiphol. Milieuminister Pronk speelt daarbij een belangrijke rol. Hij kwam onlangs in aanva ring met zijn partijgenote mi nister Netelenbps (verkeer). Na een informeel kabinetsberaad concludeerde Netelenbos dat Schiphol kan doorgroeien tot 600.000 vliegbewegingen. Pronk verklaarde dat er nog helemaal geen besluit was genomen. De milieubeweging weigert voorlopig om deel te nemen aan een overleg over nieuwe milieunormen voor Schiphol. Het gesprek met Pronk was vol gens Kodde van een andere or de. „Dit waren geen onderhan delingen. Het initiatief is van Pronk uitgegaan. Het was een informeel gesprek." Pronk heeft ook gesproken met plaatselijke bestuurders en Schiphol-direi - teurG. Cerfontaine. Hans Jacobs Vlieglawaai achtervolgt je tot in de huis kamer. Het is dus niet zo gek dat actie voerders maandag de oprit van de wo ning van minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) uitkozen om actie te voe ren tegen uitbreiding van het vliegver keer op Schiphol. De minister is boos omdat in haar privéleven wordt aange tast, maar dat is nu net het bezwaar dat bestaat tegen het vliegverkeer. Het tast de directe leefomgeving aan met uit stoot van giftige stoffen en ondraaglijke herrie. Naarmate een besluit over de toe komst van de luchtvaart naderbij komt, lijkt ook het verzet zich te groeperen en te verharden. Deze week verscheen een grote advertentie van actiegroepen uit Flevoland die zich uitspreken tegen een tweede luchthaven in de polder. Nete lenbos kreeg een stapel protestkaarten aangeboden die zijn ondertekend door kustbewoners die geen vliegveld in zee willen. Vrijdag hopen milieugroeperin gen tijdens het wekelijkse kabinetsbe raad een menselijke keten te vormen rond het Binnenhof. Netelenbos sprak gisteren in het kabi net, in de zogeheten onderraad voor ruimtelijke ordening en milieu, met een select groepje direct betrokken collega's over Schiphol. Wat daar wordt bespro ken is vertrouwelijk. Het resultaat van het overleg wordt voorgelegd aan de ge hele ministerraad. Het is volgens de mi nister nog steeds de bedoeling dat het kabinet op 18 december aangeeft welke richting het met de luchtvaart op moet. Berichten dat het kabinet een besluit wil uitstellen noemt ze 'complete on zin'. De verwachting is dat Schiphol groen licht krijgt voor verdere groei, mits aan strengere en beter hanteerbare geluids normen wordt voldaan. Over aantallen passagiers en vliegbewegingen wordt niet langer gesproken. Nu vorige week ook D66 voor deze benadering heeft ge kozen, is er in de Kamer een ruime meerderheid voor dit standpunt. Schip hol moet een ander banenstelstel krij gen en de inpassing daarvan zal nog wel wat hoofdbrekens kosten. Maar een herconfiguratie is altijd nog aanmerke lijk eenvoudiger en vele miljarden goedkoper dan het alternatief van een vliegveld in zee. Dat verdwijnt welis waar niet helemaal uit zicht, doch zal het stadium van nader onderzoek voor lopig niet te boven komen. De milieugroeperingen hebben het moeilijk. Hun argumenten vinden nau welijks gehoor. Een ruime meerderheid van de Nederlanders is, zo blijkt uit on derzoeken, voor verdere uitbouw van Schiphol. Het driedubbele nee dat Milieudefensie laat horen (geen uitbrei ding van Schiphol, geen luchthaven in Flevoland en geen vliegveld in zee) ver liest het van de wens om jaarlijks onbe lemmerd per vliegtuig de zon op te zoe ken. De vraag is ook wie de milieube weging, die door de regering als ge sprekspartner is uitgenodigd, vertegen woordigt. De milieubeweging heeft overigens het overleg over Schiphol afgewezen nadat Netelenbos vorige maand de groei van Schiphol ('een verdubbeling' zegt Milieudefensie's Duyvendak boos) nadrukkelijk op de agenda plaatste. Daarmee is de richting bepaald. Voor de milieugroepen rest alleen meepraten over de invulling van de randvoorwaar den, de koers staat niet meer ter discus sie. Daar kan een namaak-startbaan op de oprit van de minister niets aan ver anderen. LKFA DAMES- EN HERENSLIPS Geldig voor olie modellen en kleuren van 1 l/m 31 december 1998. in ot. De inspanningen van ziekenhuizen om meer operatie- aan te trekken hebben effect. De in- van nieuw personeel en leerlingen is de afgelopen jaren dat het personeelstekort in de operatiekamers is opgelost, verwacht de vereniging van vereniging baseert haar verwachting op onder de 150 algemene en categorale ziekenhuizen De instellingen hebben herintreders aangetrokken en anesthesie-assistenten die in het buitenland zijn Ook zijn de ziekenhuizen zelf meer leerlingen gaan telingenkamp zonder asbest t op groen voor aanleg U.burg AMi De aanleg van IJburg, het eiland dat bij Amsterdam jmeer moet verrijzen, kan doorgaan. De Raad van State jt verzoek afgewezen om de werkzaamheden voor het i land voor IJburg stil te leggen. De Vereniging tot Be- n het IJsselmeer en andere tegenstanders van IJburg ïn augustus schorsing gevraagd van de vergunning van terstaat voor het opspuiten van land. Nu de Raad van it verzoek niet heeft toegewezen, kan Amsterdam land jvoor zes eilanden. Formeel heeft de raad nog geen uit- wer het hoger beroep gedaan. Er loopt nog een bodem- ire tegen de bouwplannen, maar naar verwachting ligt de aanleg van het eiland meer in de weg, aldus een .perster van de gemeente. Op IJburg moeten 18.000 wo- lomen. liegtuig bij Eelde in problemen jen lesvliegtuig van Tulip Airways uit Rotterdam is gister- ioven Smilde in de problemen gekomen. De Fokker hip met vijf man aan boord, was op weg naar vliegveld >en het toestel boven Smilde vloog, verloor de verkeers- n die luchthaven alle contact met het vliegtuig. Er werd n geslagen. Brandweer, ambulances, politie en crash- It vele plaatsen reden uit. Op het moment dat de helft lulptroepen in Eelde was aangekomen, circa twintig wa- jt ongeveer honderd hulpverleners, landde het toestel (eilig op de landingsbaan van Eelde. isen€l 5semius: Milieubeleid deugt niet ^m. De politiek kan keer op keer niet omgaan met grote Jiappelijke vraagstukken. Zij doet er heel lang over beslui- emen, maar geeft de schuld aan de inspraak. De over- udt vast aan ongewenste projecten zoals de tunnel onder ;ne Hart omdat zij haar onmacht en onkunde niet wil <jes, jh. Die kritiek uit voormalig WD-minister van milieu P. deze week in HP/De Tijd. Winsemius nam onlangs jaar afscheid als voorzitter van de Vereniging Natuur- In de discussie rond Schiphol heeft de overheid Winsemius „keer op keer laten zien niet op haar taak lte zijn". „Je wordt bedonderd waar je bij staat, ik word ied van", aldus Winsemius. estmars tegen uitlevering 8— j« Actiegroep 'cannabinol!' houdt vrijdagmiddag een ictie voor Nol van Schaik. Deelnemers aan de verras- :4rs lopen vanaf coffeeshop Willie Wortel via het Global useum naar het gerechtsgebouw aan de Jansstraat in De organisatie, die hoopt op 'enkele honderden' deel- wil met de mars protesteren tegen de uitlevering van lik aan Frankrijk. Gisteren besloot de Hoge Raad dat de ïmer definitief uitgeleverd mag worden. De eigenaar van op Willie Wortel en het Global Hemp Museum werd ne- geleden door de Fransen bij verstek veroordeeld wegens 3 lokkei. Naast een gevangenisstraf van vijf jaar kreeg hij te van twee miljoen gulden. het voormalige mobilisatiecomplex in Mill, waar het lel zofiie van justitie binnen enkele weken tijdelijk asielzoekers vesten in tenten, is gisteren de laatste hand gelegd aan ijderen van asbesthoudend sloopafval uit barakken. Na- ijk de afgelopen zomer had besloten de barakken op het lige mobilisatieterrein af te breken, is een gespecialiseerd de arm genomen om het asbesthoudend materiaal te ren en af te voeren. foto anped oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5