Vertrek Dani dreigt Nk Verrassend verlies Van Scheppingen bij Masters KNLTB^Masïers Sport Leidse Ajacied De Cler hersteld riliam mist doel maar raakt fan Witte snotlappen veroveren Nederland fNSDAG 9 DECEMBER 1998 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071 -5356463 trijs kandidaat Spelen 2008 k. Parijs gaat zich kandidaat stellen voor de organisatie van [pélen in 2008. Burgemeester Jean Tiberi, heeft dit gisteren pstigd. In de strijd om de organisatie moet Parijs het opne- p tegen Kuala Lumpur, Osaka en Peking. Sevilla, Istanboel, onto en Buenos Aires zouden zich nog bij dit rijtje kunnen gen. De Franse hoofdstad heeft in 1992 ook al geprobeerd de jen te krijgen. Parijs moest het toen evenals Amsterdam af ren tegen Barcelona. Parijs was eerder gastheer in 1900 en inieuw wielerkoers gesneuveld en. Nadat eerder dit jaar al de Drielandenomloop in holtz en de Klauterkoers in Sweikhuizen van de wielerkalen- verdwenen, haakt nu ook de Hel van het Mergelland in Eijs- af. Een nieuwe klap voor de Limburgse wielersport, uitgere id in het jaar dat het WK in Valkenburg, Maastricht en Mar- fen gehouden werd. Na 25 jaar trad het bestuur van de Hel piet Mergelland terug zonder dat opvolgers zich aandienden. brands en Wiersma niet bij NK Ton Sijbrands en Harm Wiersma nemen niet deel het komende NK, dat eind maart in Huissen begint. Oud- %^(]|»ldkampioen Sijbrands maakt geen gebruik van de plaats, Tiet bestuur van de dambond hem had aangeboden. Wiers- jet ook af van NK-deelname. Tijdens het kampioenschap lit jaar in Hoogezand-Sappemeer werd gehouden veroverde ud-wereldkampioen de titel, na een herkamp met Gérard en. Daarmee stelde hij deelname veilig aan het EK, dat eind end jaar in deze Groningse gemeente wordt gehouden. edorf met schrik vrij up. Clarence Seedorf is maandag met de schrik vrijgeko- bij een auto-ongeluk in Madrid. De international was met Ferrari op weg naar de training van Real Madrid toen zijn en slipte op de gladde weg. Seedorf verloor de macht over 'ken stuur, de wagen vloog tegen een boom. De oud-Ajacied bleef fedeerd, zijn bolide had behoorlijk wat blikschade. rker' e enger langer bij Arsenal De Franse trainer Arsene Wenger heeft zijn contract bij ngelse club Arsenal tot medio 2002 verlengd. Wenger maak- t bekend voordat Arsenal naar Griekenland vloog voor het mpions-Leagueduel met Panathinaikos. Wenger leidde de trie met de Nederlanders Mare O vermars en Dennis Berg- p vorig jaar naar het kampioenschap en de FA Cup. „Ik heb pub al een tijd geleden mijn woord gegeven. Dat was belang- ferdan het zetten van mijn handtekening", vond Wenger. let: 'Virenque bluft' eve Virenque stopt helemaal niet met wielrennen. Willy ^voormalig verzorger en huisvriend van de Franse topwiel- ner die volhoudt onschuldig te zijn in de dopingaffaire Festi- belooft er niets van. Virenque kondigde zondag zijn afscheid fae wielersport aan omdat geen enkele ploeg hem nog in 1st wil nemen. „Voor mij is het niets anders dan bluf', ver- ade Voet in de Zwitserse krant Le Temps. „Hij kondigt zijn jheid aan, maar hij gaat gewoon door met trainen. Richard ilt poker. Uiteindelijk hoop ik voor hem dat het een nood- ïtis. Het is me wel een janboel. Richard wordt slecht bege- s vergroot voorsprong lle De Belg Sven Nijs heeft gisteren in het Italiaanse Silvel- vijfde veldrit in de Superprestige gewonnen. De tweevou- /ereldkampioen bij de neo-amateurs bleef de Italiaan Pon zondag nog winnaar van de wereldbeker in Luxemburg, en van der Poel voor. Maarten Nijland werd elfde, Richard ;nendaal dertiende. Door zijn derde zege op rij verstevigde zijn voorsprong in de Superprestige. De Rabo-renner staat ipectievelijk 22 en 24 punten voor op zijn landgenoten De :q en Bart Wellens. Adri van der Poel en Richard Groenen- volgen als vierde. 11 ees Guyt stopt bij Foreholte rhout Trainer Kees Guyt vertrekt aan het einde van het oen bij de zondagderdeklasser Foreholte. „Het is een schitte- le club met een mooie accommodatie waarin, prestatief ge- zeker meer mogelijkheden zitten, maar ik ben toe aan een ïwe uitdaging", licht hij zijn besluit toe. Guyt heeft inmiddels tacten met een andere club maar wil daarover nog geen me elingen doen. Op de vraag of het een ploeg in het zaterdag- is, zegt hij: „Het zou mooi zijn." Martijn Bel graver met 1-6 6-4 7-5 te sterk warmond gertjan v Er zit niet veel progressie in Dennis van Scheppingen. De tennisser uit Wilnis draait in de marge van de ATP-tour mee. Zo af en toe heeft hij een uitschie ter, maar een serieuze kandi daat voor een vaste plaats in de top honderd is hij nog niet. Op Nederlandse bodem kon hij gis teren ook niet overtuigen. Van Scheppingen verloor in de eer ste ronde van de nationale mas ters bij Dekker Tennis in War mond van Martijn Belgraver: 1 - 6 6-4 7-5. Van Scheppingen is vaak om schreven als een laatbloeier. De 23-jarige tennisser beleefde twee jaar geleden een opleving toen hij twee Challengertoer- nooien won. Het bracht hem in de buurt van de top honderd. Daar bivakkeert hij alweer een tijdje. Eigenlijk te lang, waar door het er op gaat lijken dat hij te groot voor het servet is en te klein voor het tafellaken. Van Scheppingen is de zeven de Nederlander op de wereld ranglijst. Op de nationale ran king is hij zelfs voorbij gestreefd door twee spelers die niet meer internationaal spelen. Tegen Belgraver, vorig jaar finalist, bleek dat Van Scheppingen wedstrijden die hij moet win nen, nog niet naar zijn hand kan zetten. Hij weet het niet een aan te grote druk, die het spelen in Nederland met zich mee brengt. „Ik had niets te verlie zen en voelde dus ook geen OJV, druk. Ik heb de afgelopen we ken in Zuid-Amerika drie keer in de eerste ronde verloren en speel nu wedstrijden om weer in een ritme te komen. En ik heb niet slecht gespeeld." Daarmee bedoelde hij met name de eerste set. Daarin gaf hij Belgraver een lesje in hard- courttennis. Na 3-3 in de twee de set ging het bergafwaarts met hem. Met name op zijn fo rehand maakte Van Scheppin gen te veel onnodige fouten die hem een hoop problemen ople verden. Een gevolg van concen tratieverlies, meende Van Scheppingen. „Hij ging wel be ter spelen, maar mijn concen tratie was in de tweede set weg. Mijn voetenwerk was slecht. Ei genlijk mag ik niet verliezen van hem, maar ieder mens maakt fouten." Belgraver, 348ste op de we reldranglijst, maakte dankbaar gebruik van de slordigheden bij zijn opponent. De Hagenaar moest zich als gravelspeler extra aanpassen aan het supersnelle supremecourt, maar bleef door vechtlust overeind. Die karak tertrek is mede ontwikkeld, doordat hij elk dubbeltje drie Dennis van Scheppingen. keer moet omdraaien om zijn buitenlandse reizen te financie ren. De 26-jarige Belgraver speelt competitie in Nederland, Duitsland en Frankrijk om zijn hoofd boven water te houden. Hoewel hij nooit hoger kwam dan een plek rond de 200 blijft hij het proberen. „Ik wil gewoon een keer aan Wimbledon heb- archieffoto anp ben meegedaan. Dat is toch het mooiste toernooi van de we reld." Voor Van Scheppingen liggen de doelen hoger. Dat zijn ont wikkeling stagneert, ontkent hij. Afgelopen zomer nam hij Tom Nijssen in dienst als coach. De komende weken analyseren de twee het afgelopen jaar. „De af gelopen tijd is er een geweest van aftasten. Tom was al een vriend van me, maar toen speelde hij zelf nog. Met hem als coach liggen de verhoudin gen anders. Nu is de tijd geko men om aan bepaalde dingen te gaan werken." Van Scheppingen reist niet af naar Australië, maar duikt een aantal weken het krachthonk in om aan te sterken. Zijn zwakke fysiek is er mede de oorzaak van dat de sprong naar de top hon derd nog niet is gemaakt. „Ik heb veel blessures gehad. Mijn rug, armen, nek en schouders moeten aansterken. Ik heb een aantal afwijkingen. Het afgelo pen jaar heb ik daar geen tijd voor gehad, omdat ik alleen maar toernooien heb gespeeld." Niet alleen een sterker gestel is nodig om vooruitgang te boe ken. Van Scheppingen beschikt nog niet over echte wapens, waarmee hij wedstrijden ais die van gisteren naar zijn hand kan zetten. „Dat ik in de buurt van de top 100 kan blijven, heb ik de afgelopen twee jaar bewezen. Het komende jaar moet ik de sprong omhoog maken." 'Ik kan de club verlaten of ongelukkig blijven Achter de mooie groene ogen van Daniël da Cruz Carval- ho brandden gisteren de tranen. Dani begreep al uit de ochtendtraining dat hij vanavond tegen Porto niet in het basisteam van Ajax zal spelen. Uitgerekend in zijn vader land wéér op de bank, harder kan de trots van dit Por tugese raspaardje niet worden geraakt. ,,Ik kan de club verlaten of ongelukkig blijven." oporto gpd MB flfl 3-:" -Jl Dani in gedachte verzonken nadat hij heeft vernomen dat hij vanavond niet in de basis staat. foto anp leiden gertjan van geen Tim de Cler is volledig hersteld van zijn vorig seizoen opgelopen kuitbeenbreuk. Gisteren wezen de gemaakte röntgenfoto's uit dat er geen complicaties meer zijn. De Cler, die in april van dit jaar debuteerde in de hoofdmacht van Ajax, hecvat de looptraining en traint na de winterstop weer met de groep mee. De Leide- naar reageerde opgelucht op de uitslag. „Eindelijk mag ik weer gaan. Zeven maanden geblesseerd zijn is niet niks. Op een gegeven moment zag ik het zelfs even niet meer zitten", aldus De Cler. De Ajacied, die nog 3,5 jaar onder contract staat bij de landskampioen, brak vijf dagen na zijn debuut in de hoofdmacht zijn kuitbeen tij dens de kampioenswedstrijd van het tweede elftal. Aanvankelijk zag het er niet al te slecht uit, maar toen De Cler de training zes weken geleden hervatte kreeg hij de een bal op de ge voelige plek met als gevolg dat hij opnieuw rust moest houden. „Toen zagen de foto's er ook goed uit, maar moest het bot nog doorgroeien. Nu is het bot rondom de breuk een stuk dik ker." Dani was bij Ajax de eerste ver vanger van de geblesseerde Lit- manen. Tot het laatste Cham- pions-Leagueduel tegen Croatia Zagreb, de ontnuchterende 1-0 nederlaag. Daarna werd Dani in de pikorde gepasseerd door Kinkladze en Gorré. En nu trai ner Morten Olsen vanavond waarschijnlijk ook een cen trumspits inlevert, blijkt Dani niet meer voor de eerste elf in aanmerking te komen. „Ik ben drie jaar geleden gehaald als de speler van de toekomst en nu zit ik nog op de bank. Zelfs nu vijf a zes spelers er om verschil lende redenen niet bij zijn, mag ik nog niet spelen." Dani kon zich gisteren niet meer inhouden. Onlangs had hij zich laten ontvallen dat Ajax al langer geen team meer vormt. Daarna zag hij af van in terviews. Hij zou te veel kunnen zeggen. Ook gisteren wilde hij zich rustig houden 'voor het ploegbelang, met zo'n belang rijke wedstrijd op komst'. Maar toen Olsen langzamerhand zijn bedoelingen duidelijk maakte, brak het hart van de 22-jarige middenvelder. Een gesprek met Ajax zou 'zeer nuttig' zijn, zei hij. De club wil zijn contract, dat tot 2001 loopt, openbreken. „Op deze basis is praten daarover niet zinvol. Er moet een oplossing worden gevonden. De club ver laten zou de meest extreme zijn, de laatste stap. Maar als de situ atie zo blijft, ben ik van geen enkele waarde voor Ajax." Het is opvallend: Ajax wil ken nelijk verder met een speler die door de bekritiseerde (en door zijn bestuur niet meer openlijk gesteunde) Olsen in de rangor de naar achteren wordt gescho ven. „De trainer heeft mij in het belang van het team gepas seerd", zei Dani. „Maar het is mijn recht om het daarmee niet eens te zijn. Als ik niet speel, kan ik mijn werk op de trainin gen niet omzetten. Zo ontwikkel Uc me niet. Terwijl trainers van andere clubs al hebben aange geven dat ze in mij wél de op lossing voor hun problemen zien." Vorige maand mocht Dani zes keer spelen op de, voor Ajax cruciale, positie van Litmanen. „Hij functioneerde niet goed", zei Olsen. En hoe aandoenlijk de aanblik van de starende Dani gisteren ook was, daarin had de trainer gelijk. Natuurlijk, Dani trof het niet: hij moest een be langrijke taak vervullen in een matig draaiende ploeg. Maar zijn rendement was laag en met Dani in de centrale rol bleek het ploegverband van Ajax broos. Vechten „Hij moet niet wenen, maar tó nen dat hij erin hoort", sprak Olsen. „Hij moet terugvechten. Als hij kwaad is, moet hij het op het veld laten zien. Zo gaat dat in de top. Ga eens kijken welke spelers er in Zuid-Europa op de bank zitten. Ik kan onmogelijk bij iedereen populair zijn. Alle trainers in de top hebben dit probleem." „Te veel voetballers hebben te weinig zelfkritiek", zei Mor ten Olsen. Met bijdragen van Janet van Dijk, Gerard Baas en Loman Leefmans vas me wat, zondag in de Veen, waar het Jatselijke DOS, dat zo zielig ergens onder- laat in de derde klasse, het vlaggenschip van Tige UDO uit Oegstgeest ontving. Het score- epaald bizar. Eerst kwam de thuis- feet 1-0 voor, toen scoorden de Oegstgeeste- Ivier doelpunten, en vervolgens kwam Ibijna helemaal terug. Het werd uiteindelijk Jaar voor het zover was, had de scheids- Irtwee spelers van de thuisclub wegge- p. De eerste zag twee keer geel, de tweede Irood 'na een opstootje met een UDO-sup- Even bellen met spits Barry Giliam om te h wat er precies aan de hand was. w werd uitgekopt door een verdediger van I toen er nog een paar minuten te spelen wa- UDO-supporter had de bal en ik zag dat jn vasthield. Toen ging ik over de reclame- p naar de tribune, maar ik gleed uit. En in val nam ik hem mee. Dat was helemaal niet rbedoeling. Toen ik terug het veld inging, zag fik een rode kaart kreeg. Ik kon het niet gelo gen om iets meer details, en die wilde Gi- vel geven. was glad, omdat ik op mijn noppen liep. ik viel wilde ik me vastpakken aan die man. htok natuurlijken hij begon te schreeuwen ide me wegduwen. P die man ook, willen we weten. W lag onderop en ik bovenop. Het was eigen- fl komisch. fGiliam bezeerde zich niet, maar of de ^supporter nog wat overhield aan de val, dat pij niet. p zo verbijsterd, dat ik meteen naar de panier ben gegaan. Daar heb ik in de deur Y'ee minuten gekeken, toen was de wedstrijd ypen. En daarna ben ik meteen naar huis ge- k voor wie het complete drama-Giliam „Ik had vlak daarvoor nog een bal op de paal ge schoten en ook een penalty gemist. Na een uitgebreide speurtocht door de UDO-ge- lederen hebben we eindelijk de betrokken UDO- supporter te pakken, de heer A. van Tol. „Ik ging de bal halen en ineens lag ik op de grond", vertelt hij. Volgens Van Tol, die alleen een schrammetje op zijn been overhield aan de val, had de spits inderdaad geen kwaad in de zin. Hij wilde alleen maar sneller bij de bal zijn dan ik. En ik had niet zo'n haast, want wij stonden voor. Maar ik was toch sneller bij de bal, en ineens lag hij bovenop me. Maar hoe het kwam weet ik niet, want ik heb geen ogen van achteren. Scheidsrechter G. van Sprang uit Delft ook niet, maar hij heeft wel goed gezien wat er gebeurde. „De bal gaat over de zijlijn aan de zijkant van de tribune. Ik zie een oudere man naar de bal toelo pen. Giliam springt over de afrastering, en op het moment dat die man bukt om de bal op te pak ken, springt die Giliam in zijn rug, waardoor die man voorover valt." De scheidsrechter staat nog steeds achter zijn be sluit om rood te trekken. Het was een gewelddadige handeling tegen een toeschouwer, althans, zo heb ik het geïnterpre teerd. Ik heb later wel andere lezingen gehoord, maar wat ik zie is bepalend. Volgens de arbiter was dit een incident, en was er geen sprake van een verziekte sfeer, noch in het veld, noch erbuiten. Supportér Van Tol vindt het sop de kool ook niet waard. Want er was volgens hem echt geen sprake van een 'opstootje' tussen hem en de spits. „Er was wel een andere vent, die wilde gaan slaan, een toeschouwer van DOSR. Maar dat is in den minne geschikt. Katwijk - ARC werd afgelo pen zaterdag bezocht door een bijzondere groep Alphense supporters. Zo'n 120 man, in clusief Sinterklaas, vertrok om een uurtje of tien 's morgens met de Avifauna-boot om ruim vier uur later maar net op tijd voor de wedstrijd bij De Krom in Katwijk aan te kómen. Aan zulke supporters zou het Leidsch Dagblad eens wat meer aandacht moeten beste den, vindt ARC-voorzitter Cees Boot: „En niet altijd die jon gens van Vakkie-A." De harde supporterskern A blijkt het na melijk een beetje verbruid te hebben bij de Racing. Op de najaarsvergadering van ARC kwam het tot vragen over het opruiende gedrag van Vakkie In 'ARC-klanken', het drie maandelijks ARC-periodiek, le zen we daarover het volgende: Voorzitter Cees Boot: „Ik heb de afgelopen zaterdag (24 oktober, red.) nog weer mijn excuses moeten aanbieden aan voorzit ter Jansma van Alphense Boys. Trouwens we hebben diver se malen met de heren gespro ken en dan zijn ze altijd poes lief en aardig. Maar telkens word je onaangenaam verrast. Cees maakt verder duidelijk dat als er een bestuurslid in de buurt van Vakkie A gaat zitten de groep dimt. „Misschien moet er eens iemand anders bij gaan zitten, zodat we namen te we ten komen van de ergste rad draaiers. Boot wil de zaak het liefst in tern houden: „Laat ouwe koei en lekker in sloot liggen. De laatste weken is er namelijk helemaal niets gebeurd. Zullen we het dan maar over voetbal hebben, want vind je ook niet dat het weer eens tijd is dat ARC wint. Dat is veel belangrij ker en voor jullie toch ook veel leuker om over te schrijven?" Het fenomeen van de witte zakdoekjes heeft het afgelo pen weekeinde Nederland stor menderhand veroverd. Bij Ajax, bij Sparta, ja zelfs bij Haarlem werd deze Spaanse gewoonte overgenomen en uitten de toe schouwers hun onvrede over het vertoonde spel én resultaat door massaal met de snotlap pen te wapperen. Carlos Perez, een in Leiden woonachtige ken ner van het Spaanse voetbal, moet er een beetje om lachen. „Het is een typische uiting van een passioneel volk. Ik vind het niet passen bij de Nederlandse cultuur. Ze doen er beter aan iets originelers te bedenken. Het gebruik van de smetteloze doekjes heeft volgens Perez van oorsprong een positieve lading. Het is afkomstig van het stie- renvechten. Als een toreador het goed heeft gedaan en de stier in een keer heeft gedood, dan zwaait het publiek in de richting van de voorzitter van het ge vecht. Hij beslist dan of de stie renvechter een oor van de stier als trofee krijgt. Als de toeschou wers heel enthousiast zijn en langdurig blijven zwaaien dan is de voorzitter zelfs genegen een staart toe te kennen. Dat is de hoogste eer. Een jaar of veertig geleden sloeg dit gebruik over op het Spaanse voetbal en kreeg het een nega tieve betekenis. „Ook daar is het een signaal aan de voorzitter en het bestuur, maar dan om kenbaar te maken dat men het niet eens is met de prestatie van de eigen ploeg. On derschat de macht van de zak doekjes niet. Als het bij thuis wedstrijden twee d drie keer achter elkaar gebeurt, clan moet de voorzitter wel maatregelen nemen, anders is het protest de vierde keer misschien tegen hem persoonlijk gericht. Het is overi gens geen Catalaanse maar een Spaanse gewoonte, ook al is het nu in Nederland bekend gewor den door de problemen van Van Gaal bij Barcelona. Nu is het Iberische klimaat niet dusdanig dat iedereen zakdoek jes nodig heeft. Zelfs in het veel koudere Nederland werd het af gelopen weekeinde meestal niet papiertjes en servetjes gezwaaid bij gebrek aan katoen. „Nou in Spanje heeft iedereen altijd een zakdoek bij zich. Dat is daar heel gewoon en bij het bezoek aan een voetbalwedstrijd bijna een verplichting. Het is zeldzaam, maar het komt ook wel eens voor dat er wordt ge wapperd als er wat bijzonders voorvalt. Neem de beslissende goal van Raul in Japan. Als die op Spaanse bodem was gevallen, zou het ook wit hebben gezien. Het wachten is nu op de eerste (regionale) amateurwedstrijd waar dit fenomeen de kop op steekt. Een blik op de ranglijs ten leert dat de strijd om die primeur gaat tussen FC Lisse en Quick Boys.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27