P.C. Hooftprijs naar Lehning Woede Willem Diepraam nog niets verminderd ieuwe stichting vangt ïg muziektalent op tl Noorderling met zuidelijke aspiraties Muzikanten denken dat succes oneindig is' Prijzenregen uit naam van prins Claus chef jan rusdam. 071-5356444. plv chef annet vam aarsen071 -5356-1-13 |ijs voor ontwerper Bijlmermeer Ifrdam Stedenbouwkundige Siegfried Nassuth (76). de ont- ter van de Bijlmermeer, is door het Fonds voor de Beelden kunsten, Vormgeving en Bouwkunst onderscheiden met de Ivreprijs, waaraan een bedrag van 50.000 gulden is verbon- I Volgens de jury heeft Nassuth het model van de functionele Ibedacht; een strenge scheiding van functies, waarbij de Izieningen zijn geconcentreerd onder wegdekken en par- karages. De Bijlmer is vanaf het begin verguisd, maar de jury ■t die kritiek niet terecht omdat stedenbouwkundige aspec- Lrorden verward met sociale factoren. De Oeuvreprijs is ook lekend aan de beeldende kunstenaars Loes van der Horst, foian de Vries. Herman Scholten en meubelontwerper Martin Ier. In het Kröller-Müller Museum is tot 17 januari een expo- over hun werk te zien. recht krijgt megabioscoop Utrecht krijgt een megabioscoop met 15 of 16 zalen en mee het grootste bioscoopcomplex van Nederland. Het Jsementscomplex moet over vijfjaar klaar zijn en gaat on- [fieel uitmaken van het Urban Entertainment Centre op het fceursterrein, dat verder zal bestaan uit een Holland Casino. |rvan den Endes Beatrixtheater en een groot horecacomplex. [ijzen voor speelfilm Stijn Coninx jfrdam De door Stijn Coninx geregisseerde speelfilm 'When fight comes' (Waar blijft het licht) is sinds begin oktober al l|jier internationale filmfestivals met een prijs bekroond. Afge- ifen week kreeg de productie de Prix du Film Fiction Cinema flange speelfilms op het festival van Autrans. Itrice Rie Gilhuys overleden jerdam Actrice Rie Gilhuys is vorige week op 93-jarige leef- tverleden. Ze was na haar laatste optredens bij het Nieuw lerdams Toneel al twee decennia niet meer actief, maar llde al jong met collega's als Eduard Verkade en Frits Bouw- [ster. Ze deed ook televisie, zoals in de kinderserie 'Kunt u He weg naar Hameien vertellen, meneer?', 'Het belang van t' en 'Dubbelleven: van alles het beste'. De P.C. Hooftprijs voor beschouwend proza 1999 gaat naar Arthur Lehning (99). De essays en cultuurweten- schappelijke studies van Lehning hebben volgens de jury uitzonderlijke kwaliteit en betekenis. Belangrijke essays en commentaren van Lehning zijn verzameld in drie bundels: 'De draad van Ariadne', 'Ithaka en Prometheus' en 'Het recht van de opstand'. den haag anphet internationale tijdschrift 'i 10' op. Daaraan werkten beel dende kunstenaars en architec- Dr. Paul Arthur Lehning, oor spronkelijk historicus en econoom, schreef niet alleen zelf, maar maakte ook publica ties door anderen mogelijk. Hij richtte in de late jaren twintig ten mee van de Stijlgroep t Bauhaus. Lehning onderhield contacten met Ter Braak, Slauerhoff en vooral Marsman. Hij schreef naar aanleiding van zijn vriendschap met Marsman 'De vriend van mijn jeugd' en 'Marsman en het expressionis me'. Ook schreef hij kritieken over modernistisch proza, over poëzie en maakte hij vertalin gen. Een belangrijk wapenfeit van Lehning is de uitgave van de werken van de anarchist Mi chael Bakoenin. Dat was de po litieke filosoof naar wie hij zich vanaf zijn 21e richtte. Lehning was zelf al tien jaar betrokken bij de literair-anarchistische be weging toen hij in het begin van de jaren dertig de revolutie in Spaans Catalonië van nabij meemaakte. De jury: „Het is om die direc te samenhang tussen levensfei ten en publicaties dat we enige nadruk leggen op Lehnings po litieke en maatschappelijk in zichten: ze hebben allemaal hun neerslag gevonden in een brede stroom publicaties, boe ken, brochures, artikelen en le zingen. Naar het oordeel van de jury verdient Lehnings werk ook de hoogste lof om zijn literaire kwaliteit. „Daarbij denken we niet alleen aan zijn verdiensten voor de literatuur in engere zin, maar ook aan de heldere, be heerste en doeltreffende stijl over niet-rechtstreeks letterkun dige öhderwerpen, zoals in de Huizinga-lezing 'Over vrijheid en gelijkheid van 1976'." Lehning krijgt, vlak voor zijn eeuwfeest, 75.000 gulden voor zicltzelf te besteden. Een halve ton extra mag hij uitgeven aan een project dat verband houdt met zijn werk. De uitreiking is in mei vol gend jaar bij Lehning thuis. De bekroonde wordt 23 oktober volgend jaar honderd. Arthur Lehning. foto archief aad van der ven [muziekconcoursen ont- het niet, wel aan steun [e prijswinnaars om zich te kunnen ontplooien, oe is de stichting Jeugd irteert opgericht. Doelstel- ïet presenteren van jong lands muzikaal talent, meent de stichting, de ursen zijn daartoe noch isatorisch, noch financieel it. bedoeling is niet rumoer Wonderkinderen te cre- aldus Hans Neuburger, itter en projectleider van chting. Neuburger, ex-eer- p tviolist van het Radio Fil- °Dnisch Orkest en lid van audeamus Kwartet, bena- het muziek-pedagogische Het bestuur organiseert rten (zes tot tien per jaar, streven), stelt in overleg u 0 Ie jonge solisten hun pro ma's samen en selecteert icenten ten behoeve van faiuatie van de prestaties. '""-'99 een program- ad gevormd, bestaande uit Hierck (zender-coördina- adio 4), dirigent Anton is, en Pieter Prick, direc- van het Orkest van het ik igl Ui concoursen waarmee samengewerkt en die hun rinnaars 'afstaan' zijn: het """■jes Hennen Concours, het van Wely Vioolcon- de Iordens Viooldagen. ationaal Concours van de irrg Jong Muziektalent Ne derland, het Nederlands Harp Concours en het Steinway Con cours. Opvallende afwezige is het Prinses Christina Concours in Den Haag. Dit heeft in de loop der jaren ten behoeve van zijn prijswinnaars zelf een uitge breid netwerk opgebouwd. Ruud van der Meer. directeur van het Christina Concours, blijkt bij navraag niets te weten van de oprichting van de stich ting Jeugd Concerteert. Toch werkt een aantal laurea ten van zijn competitie mee aan het door het Peter van Anrooy Fonds gesteunde openingscon cert van de nieuwe stichting op 13 december in Den Haag. Het zijn onder anderen de violiste Cecilia Bernardini, de harpiste Lavinia Meijer, de pianist Alexander Scholtes en de cellis te Esmé de Vries, die dan in de Nieuwe Kerk optreden. Openingsconcert van de se rie van Jeugd Concerteert op 13 december in Den Haag (Nieuwe Kerk, 14.15). De con courswinnaars die optreden zijn: Genia Makhtin (viool), Es- mé de Vries (cello), Ties Melle- ma (saxofoon), Lavinia Meijer (harp), Cecilia Bernardini (viool), Maartje-Maria den Herder (cello) en Alexander Scholtes (piano). Volgende concerten van de stichting Jeugd Concerteert: 27/12 Gro ningen (Oosterpoort), 7/1 en 25/2 Eindhoven (Muziekcen trum), 17/2 en 24/2 Utrecht (Vredenburg). amsterdam franqoise ledeboer Het eerste werk van Willem Diepraam verscheen in de ja ren zestig in het links-radicale blad 'Student' en in de jaren zeventig maakte hij naam met geëngageerde foto's voor Vrij Nederland. Uit teleurstelling over het maatschappelijke ef fect van zijn werk keerde hij de fotojournalistiek midden jaren tachtig de rug toe en kregen persoonlijke en esthetische motieven de overhand. Een overzichtsexpositie in het Am sterdams Historisch Museum (AHM) laat zien dat zijn woede over misstanden na al die jaren nog geen spat aan intensiteit heeft ingeboet. Uit begin jaren zeventig da teren zijn foto's van schrijnend armoedige, maar trots in de ca mera blikkende binnenvaart schippers en woonwagenbewo ners. In die tijd fotografeerde Diepraam ook de benepen bur germansmondjes van deelne mers aan een anti-abortusde monstratie in Den Haag. Ook het scherpe contrast tussen zijn foto van opgefokte vakantie gangers in het Spaanse Beni- dorm en die van de beeldscho ne Amsterdamse Peggy op een desolate vlakte uit die tijd, stemt nog steeds ongemakke lijk. Diepraam heeft een passie voor reizen en legde de resulta ten in de loop der jaren vast in een aantal indrukwekkende fo toboeken en tentoonstellingen. In het AHM neemt hij de toe schouwer opnieuw mee naar een zoutmeer op Bonaire en toont hij hoe nomaden in Mali op de vlucht zijn voor een zandstorm. In 1995 verscheen zijn boek 'Landschap aan zee', met foto's over de schandelijke lelijkheid van het Hoogovensterrein in IJmuiden. Compositie en lij nenspel zijn esthetische hoog standjes waar de toeschouwer nu extra van kan genieten om dat alle foto's op deze expositie groot zijn afgedrukt. Maar on danks dat genot doet Diepraam ook met deze foto's de kijker ongemakkelijk voelen: afgezien van alle ellende die de mensen elkaar aandoen, zijn ze ook nog in staat overal mooie land schappen in afschuwelijk ogen de betonwoestijnen te veran deren. Uit journalistieke kringen en van documentairefotografen kwam aanvankelijk veel kritiek op zijn nieuwe koers. Die hakte er kennelijk zo diep in dat Die praam midden jaren tachtig besloot nooit meer in het openbaar over zijn werk te pra ten. Zelfs voor deze overzichts expositie over de periode 1970- 1995 week hij daar niet van af. Maar omdat veel van zijn colle ga's vanaf het begin van de ja ren negentig ook kozen voor j esthetische en persoonlijke (fo- I to)journalistiek kijkt hij vast te- vreden terug op zijn ooit ver guisde pioniersarbeid. De tentoonstelling 'Willem Diepraam 1970-1975' in het Amsterdams Historisch Muse- um (Kalverstraat 92, Amster dam) duurt tot en met 10 ja nuari 1999. Openingstijden: J maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op I zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. foto cPd/Willem diepraam Woestijnrand, Mali 1980. Henk Molenberg 1924 - 1998 Cleuvers drumschool opnieuw de beste eraties groeiden op met k Molenberg. Noem een ikeurige titel uit zijn om- 'ijke toneel-, film- en tv- toire of men krijgt een d van één van zijn talrijke n. Domme Gijs in 'Flip, de aaarsleerling' bijvoor - i, de Duitse graaf uit 'Kunt i de weg naar Hameien illen, meneer?' en Meneer aron uit 'Pommetje Horle- H e kinderseries op tv die 1 live werden uitgezonden lenk Molenberg zijn gang Improviserend, af en toe nierend, altijd mikkend op ich. Hij speelde in tal van edies, voor kinderen en volwassenen, waardoor gauw het stempel 'komi- acteur' kreeg. Al te vaak I vergeten dat hij ook seri- icteur was, met een klas- opleiding in Parijs, die deed in toneelstukken als i des Roses', 'Lijmen/Het 'Dynastie der kleine luy- J 169 speelde Molenberg op Bolland Festival Erasmus Nederlandse opera 'Re- ructie' van Harry Mulisch I 'e'er Schat. Na een jaar bij itfio (1961) maakte Molen- tot 1977 deel uit van het elijk Toneel, eerst Ensem- later Globe. Daarna ging eelancen. Acteerde naast Richard Burton in 'The spy who came in from the cold' en was te zien in de sekskomedie 'Wat zien ik?', 'De verloedering van de Swieps' en 'Mantel der liefde'. In de jaren zeventig was er een keerpunt in de carrière van Henk Molenberg. Met overga- Henk Molenberg: groot gevoel voor humor. foto archief ve wijdde hij zich aan zijn lief hebberij: koken. In tal van kookboeken en culinaire pro gramma's op radio en tv weid de hij uit over recepten, die meestal één ding gemeen had- 4en: makkelijk te bereiden en toch zeer smakelijk. Ervaring had hij opgedaan tijdens tour nees, als hij kookte voor zijn collega's. In '71 schreef hij sa men met collega en beneden buurvrouw In a van Faassen 'Rommelpotterij of op hoop van zegen'. In feite was Henk Molenberg een voorloper voor de vele culinaire programma's die tegenwoordig op televisie zijn te zien. Henk Molenberg werd in Gro ningen geboren, maar leefde een groot deel van zijn leven in Amsterdam. In 1985 koos hij echter voor Antwerpen, waar hij een monumentaal pand in de buurt van de Vogeltjesmarkt betrok. Hij kon niet meer tegen de verpaupering in Mokum. Als hem werd gevraagd wat hij van Amsterdam miste, ant woordde Molenberg: 'De acht tien sloten, die ik vroeger op mijn Amsterdamse deur had. mis ik beslist niet. Net zo min j als de bekladde en bekraste voorgevels van de schitterende grachtenhuizen. Toen ik Am sterdam als stad minder mooi begon te vinden, besloot ik weg te gaan'. Henk Molenberg was een noorderling, met zuidelijke as piraties. Hij paarde een groot gevoel voor humor aan een Bourgondisch leven. tom van ruswuk den haag gpd Een drummer die op stand woont. Daar moet wat mee aan de hand zijn. Hans Cleuver is dan ook niet alleen slagwerker van professie. Hans is zaken man én eigenaar van de groot ste drumschool van Nederland en kan zich daarom niet alleen een fraaie villa in het Scheve- ningse permitteren, maar ook een gebruind gelaat. Onlangs werd de ex-drummer en mana ger van Focus, die al sinds jaar en dag een eigen slagwerk- school in de badplaats heeft, onderscheiden. Cleuver (51) ontving voor het derde achter eenvolgende jaar de prijs van Beste Drumschool van de Bene lux en voor de tweede maal de trofee van beste drumleraar. Academie Cleuver heeft dan ook niet zo maar een drumschooltje, maar een heuse academie, waarbij zeventien leraren en dik 300 leerlingen dagelijks van zeven uur 's ochtends onderricht ge ven, of krijgen, in wat Cleuver 'een vak' noemt. „Vroeger werd een drummer gezien als ie mand die maar wat op de trom mels stond te hameren. Een band bestond uit muzikanten én een drummer. Ik ken de grapjes wel. Drummen is een vak. Een slagwerker móet jaren studeren om zijn gecompliceer de instrument onder de knie te krijgen. Drummen doe je met je handen, je voeten én je hoofd. Waarom zou een violist meer van een bepaalde partituur moeten afweten dan een slag Hans Cleuver met dochter in de studio: „Drummen is een vak." foto gpd/robert van stuyvenberg werker?" Het stond al vroeg vast dat Hans Cleuver muzikant zou worden. „De Cleuvers zijn mu zikanten. Mijn overgrootvader was dirigent, zijn vader concert pianist en mijn vader was dan wel werkzaam bij een verzeke ringsmaatschappij, maar vooral een begenadigde pianist." Het kwam vader dan ook vreemd voor toen zoonlief zijn voorkeur voor het slaginstru ment liet blijken. „Je moet een instrument leren spelen jon gen", zei hij, waarmee hij wilde zeggen dat een slagwerk geen instrument was. „Ik heb toch doorgezet. Ik herinner me dat ik uren en uren doorbracht bij de Veteranen Harmonie, waarvan vader voorzitter was. Op mijn zevende kon ik alle ritmes mee- trommelen." Later besloot hij les te nemen. „Moest ik oefenen op een tri- plexplankje en noten leren le zen. Als de leraar merkte dat ik mijn lessen niet had geleerd, ging hij doodleuk de krant le zen. Later leerde ik het vak van John Engels. Ik zat meteen in verschillende bands." Hoewel I lans Cleuver al op jon ge leeftijd succes had als slag werker, besloot hij toch te gaan studeren. „Psychologie", zegt Cleuver. „Helaas heb ik de uni versiteit maar drie jaar van bin nen gezien. Op een dag liep ik letterlijk Thijs van Leer tegen het lijf. Voordat ik wist wat er gebeurde speelde ik bij Ramses Shaffy en later natuurlijk in Fo cus." Studie Hoewel Cleuver later gouden ja ren meemaakte met Focus, ver gat de slagwerker de woorden van zijn vader niet. Hans Cleu ver keerde terug in de college banken voor een studie be drijfskunde. „Veel muzikanten denken dat hun succes onein dig is. Roem is vergankelijk, he laas. Ik heb daarmee altijd reke ninggehouden." Cleuver werd manager. Eerst van Focus. Later van Thijs van Leer en Jan Akkerman. Begin ja ren tachtig besloot Cleuver dat het tijd werd zijn droom te ver wezenlijk en zette zijn drum school op. „En geen lullig oe fenzaaltje. Ik zei tegen Jan Pustgjens van het Concertge bouworkest: Jan, let op, ik word de grootste op dit gebied. Ik hoor hem nog lachen." amsterdam anp Het Prins Claus Fonds heeft drie Afrikaanse modeontwerpers sa men een prijs van 200.000 gul den toegekend. Met deze hoofdprijs wil het fonds het hele hedendaagse Afrikaanse mode- ontwerp eren, dat traditie en avant-garde en 'lage en hoge' cultuur verbindt. Alphadi uit Niger, Oumou Sy uit Senegal en Tetteh Adzedu uit Ghana kregen de onder scheiding vandaag in het Paleis op de Dam uit handen van prins Claus zelf. Volgens het fonds, dat ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de prins werd ingesteld, spelen modeontwerp en textiel een grote rol in de vorming en uit drukking van identiteit. Ze ge ven Afrikaanse mode een plaats binnen de internationale stijlen en hebben ook een belangrijke sociale en economische functie voor het werelddeel. De aanwezigen in het Paleis op de Dam kregen van de Afri kanen meteen een hele mode show voorgeschoteld, gepresen teerd door cultuurminister Ami- nata Dramane Traoré van Mali. Andere geïnteresseerden in Afri kaanse mode kunnen van 12 december tot 31 januari voor een speciale expositie in het Stedelijk Museum in Amster dam terecht. Nog dertien anderen, kunste naars en intellectuelen, kregen een prijs van 40.000 gulden van het fonds toegekend.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23