Rijk drukt kosten van hertaxatie ie Zemel (78): een leven met de dood Jaagpad Hazerswoude mag geen Jïetspad meer worden arkt Leimuiden gint actie om anten te lokken Veenstreek phen krijgt er ruim 0 parkeerplaatsen bij Bouwvergunning en trouwen fors duurder Treintaxi half jaar langer in Rijnwoude chef tim brouwer de koning. 071 -5356417, plv -chef marieta kroft. 071 -5356411 aan den run in het centrum van wordt een stuk ge lijker. Wethouder Groen Jout legt op zaterdag 12 ber de laatste hand aan delijke parkeergelegen- an de Julianastraat in Ai revens wordt een nieuw irterrein aan de Haven en gebruik genomen. Dit nt dat er de komende 0 extra parkeerplaatsen in het centrum van Alphen zijn. Het parkeerterrein aan de Julianastraat is bedoeld voor kort betaald parkeren met een maximale parkeerduur van twee uur. Het terrein aan de Havenstraat is voor gratis lang parkeren. Beide terreinen blij ven maximaal vijf jaar in ge bruik. Parkeren op het St. Jo- risplein blijft mogelijk tot vol gend jaar de voorbereidingen van de bouw van het nieuwe stadhuis beginnen. Omwonenden doen klemmend beroep op gemeente hazerswoude-runduk marieta kroft Het jaagpad langs de Oude Rijn in Hazerswoude mag geen fietspad meer worden. Dat eiste een aantal aanwonenden van het pad gisteravond tij dens de tweede informatieavond over de herin richting van de Rijndijk. De bezwaarmakers vre zen dat met name racefietsers een gevaar vormen voor de voetgangers. „De ventweg langs de Rijndijk is al een chaos", verwees M. Lievers naar de drukte rondom su permarkt Hoogvliet waar hij vlakbij woont. „Het jaagpad aan de andere kant van mijn wo ning is een oase van rust. Laat dat zo." Hij kreeg steun van andere aanwezigen. Een mevrouw werd emotioneel toen ze vertelde dat haar doch ter die op het pad liep eens ondersteboven werd gereden door racefietser. „Het is levensgevaarlijk om dit pad weer open te gooien voor fietsers." De gemeente sloot het pad enkele jaren gele den af voor fietsers omdat de oversteek ter hoog te van de Oostvaart te gevaarlijk werd. Nu het verkeer na de ingebruikname van rijksweg 11 aanzienlijk afneemt en de weg wordt heringe richt, zijn er volgens ambtenaar H. van Belle geen redenen meer om het pad nog langer voor fiet sers af te sluiten. „De bewoners hebben zich in de loop der jaren het pad en het openbaar groen min of meer toe geëigend", lichtte hij na afloop toe. „Iedereen zou de mogelijkheid moeten hebben om een mooie recreatieve route te nemen." Wethouder G. Geenjaar beloofde het jaagpad opnieuw af te sluiten als er toch weer problemen ontstaan. Uitleg In vergelijking met maandagavond viel de op komst gisteravond tegen. Slechts enige tientallen geïnteresseerden wensten uitleg over de plannen tussen de Gemeneweg en de Melkweglaan. In grote lijnen waren de aanwezigen positief. Kritiek was er behalve op de plannen voor het jaagpad ook op de kastanjeboom die op de rotonde van de Da Costasingel wordt geplant. Een omwonen de vreesde dat daarmee zijn uitzicht verloren gaat. Vanavond krijgt de laatste groep Rijndijkers een toelichting op de herinrichtingsplannen van hun deel van de weg tussen de Melkweglaan en de grens met Alphen aan den Rijn. jj.marijn kramp nuidense marktkooplui de komende weken een n klanten te lokken. Bij ig van vijf gulden krij- 1 -4 danten een lot waarmee 2 maken op een aantal Het komende jaar vol- er van dit soort acties, loemenhandelaar R. van j. Want de dinsdagoch- rkt is er door de jaren et aantrekkelijker op ge- Veel kraampjes zijn nen en het handjevol dat staat kan wel wat andizie gebruiken, erdienen nog wel hoor", n collega van Van der naar het kan beter. Ik sta /oorbeeld in mijn eentje de kraam en dan nog -:~-lhet soms rustig. Op an kten, bijvoorbeeld in fijkerhout, sta ik samen vrouw en dan komen om in het werk." n der Meij kent betere waar hij assistentie no- maar hij geeft zijn Lei- se stekkie niet op. „Ik Want het is een mooi t een hoop gezelligheid in Leimuiden. Je moet iet denken dat je er snel irdt." twee jaar op het in de Dorpsstraat en zo lerhand leert hij de be- Ibeter kennen. „Zo'n ac- ook extra sfeer. Het is ra aanleiding voor een en dat is op een markt jet d won toch belangrijk. Daarin kun je je onderscheiden van een super markt." Het is moeilijk om de markt aantrekkelijker te maken, meent een marktkoopman die liever niet met zijn naam in de krant wil. „De gemeente Jacobswou- de adverteert geregeld in een vakblad voor meer kraamhou- ders, maar zij is niet de enige. Dat blad staat tegenwoordig vol met dat soort advertenties. Vroeger kwam je op de wacht lijst als je ergens een kraam wil de. Nu staan ze om je te sprin gen. Helemaal op de kleine markten. In heel Nederland loopt het daar behoorlijk terug." In Leimuiden heeft hij het aan den lijve ondervonden. Al tien jaar verkoopt hij zijn waren op dinsdagochtend op het plein. Sinds een jaar echter niet meer elke dinsdag. „Ik kom hier nu nog maar één keer per maand. Negen jaar lang heb ik hier elke week gestaan, maar het levert niet genoeg meer op." In al die jaren heeft hij kramen zien komen en gaan. Hij somt er met gemak tien op. „Dan laat ik die eendagsvliegen die een handeltje' beginnen omdat ze snel rijk willen worden, buiten beschouwing en ook de stand houders die vanwege hun as sortiment alleen maar op grote markten kunnen gedijen." De komst van een supermarkt enkele tientallen meters verder op was voor een behoorlijk aan tal marktkooplui 'de strop'. „Maar dat trof destijds, een jaar of drie geleden, niet alleen de markt hoor. De kleine kruide niertjes in het dorp hebben daar ook onder geleden." Hoe de markt kan worden verbeterd weet de koopman niet. „Aan de kosten ligt het in elk geval niet. We betalen onge veer 25 gulden per keer aan de gemeente en zo'n 15 a 20 gul den voor een kraam. Als je die prijzen verlaagt trekje ongetwij feld wat extra kooplui. Maar of je daarmee goede ondernemers in huis haalt, vraag ik me af. Want om die paar tientjes draait het natuurlijk niet. Als je het daar van moet hebben ben je niet slim bezig. Mensen moeten graag naar de markt komen. Zo'n actie is goed. Het geeft een beetje beweging. Maai' voor de rest is het best lastig." De markt opheffen, zoals ,de WD in haar algemene be schouwingen voorstelde, vin den de marktlui geen optie. Van der Meij: „Dat soort op merkingen is voor ons teleur stellend. We hebben het hier best naar ons zin en de mensen die er staan verdienen er nog steeds een belegde boterham mee." Krasse Nieuwvener groef in z'n eentje honderden graven met de hand i jan westerlaken ren. Op grote begraaf- doen ze dat tegen- met een machientje, dorpen hanteren ze de schep. Lichamelijk lelijk is dat zwaar werk. xtelvers uit het Gro- Menterwolde krijgen sinds kort een extra ig van vijftig gulden ilven graf. findt Arie Zemel (78) uit ren daarvan? Jarenlang lin zijn eentje de graven dodenakker achter de iet dorp. Voor dat zware hij nu te oud. Zemel is bij elke begrafenis pa- ij luidt de ldok van de eemt het verlof om een mogen begraven in ont- en laat na afloop van de jheid de kist in het graf ïasse Nieuwvener, die rrk al vijfendertig jaar talt zijn schouders op en Êwaar werk? Ik heb in ven bij boeren gewerkt Ik sloten moest schieten. iar droogleggen en weer •te maken. Dat was pas terk. Ik verdiende er niet lee dan 72 cent per uur. dit werk geestelijk nog Ach, ik heb in mijn le- veel doden gezien, voegt hij er onmiddellijk „ik heb wel eens een van dertig jaar moeten in. Toen haar dochtertje ren stapte met een bosje in en zei: dag lieve mam, schoot ik vol. Ik weet d wel te beheersen, hoe thet ook doet." 1 vertelt dat hij pas zes d was toen zijn moeder lauwelijks een jaar later i vader weg. „Nou me- -egt hij met enige stem- ng. „dan ben je op je e jaar een volwassen ke- me op de been hield? «|loof, meneer. Ik was ne- toen ik een baantje bij {emeester in het dorp 0 boodschappen doen, het uitlaten, de papegaai maken en aardappelen Soms zei de burge- Arie Zemel: „Mijn vrouw en ik hebben al een plekje uitgekozen waar we straks willen worden begraven. Vlak achter de kerk." meester tegen me: 'Arie, die aardappelen kijken me zo aan. Daarmee bedoelde hij. dat ik er naar zijn zin de pitjes niet goed genoeg had uitgehaald. Ik zei dan: dat komt, meneer de bur gemeester, omdat ik niet op tijd mijn geld krijg. Wat ik verdien de? Een gulden in de week, meer niet." Maar wat vindt Zemel nou van die extra vijftig gulden, die de grafdelvers in Menterwolde krijgen? „Ik heb zo iets nooit ge had. Ik vind het eigenlijk niet terecht. Mensen die in de riole ring werken, hebben veel smeri ger werk dan een grafdelver. Ik had overigens wel een vuil- werktoeslag. Tegenwoordig wil iedereen overal geld voor heb ben. Ze vragen zich niet af of het allemaal wel kan." Beschouwt hij het als verwen nerij? Zemel haalt zijn schou ders op. „Als je een salaris hebt, moet je daar toch tevreden mee zijn? Wat mij betreft hadden ze die vijftig gulden niet hoeven geven. Je kiest tenslotte voor dit werk, het is toch geen gedwon gen arbeid? De vuilwerktoeslag, die ik kreeg, ach, die was te ver waarlozen. Dat was niet meer dan een centenkwestie. Een tientje in de maand, meer was het niet." Het 'schudden' van de graven is toch ook niet zo'n plezierig werkje. Kreeg hij daar niets ex tra voor? De Nieuwvener schudt het hoofd. Alleen de vuilwerkt oeslag, herhaalt hij nog eens. Over dat schudden vertelt hij, dat nu de resten van de botten worden herbegraven. Vroeger werden ze opgelost in een put met ongebluste kalk. Dan bleef er niets van over. Het graf wordt opnieuw gebruikt. „Normaal kom je alleen maar botten te gen. Af en toe,is een dode hele maal versteend. Hoe dat kan weet ik ook niet. Vermoedelijk ligt het aan de grond. Ik heb dat wel eens meegemaakt. Ik schrik daar niet van .want ik heb de dood meermalen in de ogen ge keken." Arie Zemel weet nog precies foto henk bouwman hoe hij zijn baantje als grafdel ver kreeg. „Ik hoefde niet eens te solliciteren. De burgemeester kwam op een dag naar me toe en vroeg me of ik er iets voor voelde dit werk te gaan doen. Ik weet nog exact wat ik verdien de: 535 gulden in de maand. Daar zat de kinderbijslag, voor vier kinderen, bij. Na verloop van tijd ging dat gelukkig wel omhoog." Zemel denkt nog niet aan stoppen. Hoewel: „Als ik de tachtig haal, dan vind ik het welletjes geweest", zegt de man, die onlangs een zoon toestem ming gaf de kist met daarin zijn overleden vader in het graf te laten zakken. „Die man was een Ministerie antwoordt op brief Rijnwoiide Het ministerie van financiën probeert de kosten die ge meenten moeten maken om hun onroerend goed te her- taxeren, te drukken. Maar dat mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van de uitvoering van de wet WOZ. Dat schrijft directeur planning, financiën en control J. Thun- nissen aan de gemeente Rijnwoude. Deze gemeente schreef het Rijk enkele maanden geleden een klaagbrief omdat de kosten voor de hertaxatie 'gierend de pan uit rijzen'. runwoude marieta kroft Volgens Thunnissen lopen de kosten die gemeenten maken om nog onbekende oorzaak uit een. Van een algemene kosten stijging is geen sprake. Het kost Rijnwoude volgend jaar vier ton om een bureau het onroerend goed in de gemeente te laten hertaxeren. Daarnaast betalen het hoogheemraad schap en de belastingdienst in totaal zes ton. De gegevens zijn nodig om de hoogte van de be lastingen te bepalen. Volgens politici in Rijnwoude zijn er goedkopere manieren om de waarde van een huis of bedrijf vast te stellen. Momenteel evalueert het Rijk de doeltreffendheid en de effec ten van de wet WOZ in de prak tijk. Daarin worden ook de kos ten meegenomen. Het rapport moet voor 1 januari 2000 bij de Tweede Kamer zijn. Het minis terie doet in het rapport, aldus Thunnissen, aanbevelingen om de knelpunten op te lossen. Het verzoekt Rijnwoude ook om de kosten kritisch te blijven volgen. Behalve Rijnwoude protes teert ook Alkemade tegen de geldverslindende hertaxatie. Alkemade riep alle gemeenten in Nederland op een motie, die de raad aannam, te steunen. Ruim negentig gemeenten heb ben dat gedaan. Deze reacties gaan naar de Kamercommissie voor financiën en binnenlandse zaken. Politie deelt 25 bekeuringen uit alphen aan den run kennis. Hij vroeg me of hij die allerlaatste handeling mocht doen. Dat kon ik niet weigeren. Nu gaat dat gemakkelijker, om dat de kist op een lift staat. Vroeger zaten er touwen om heen. Met zijn vieren liet je dan de kist zakken. Dat kostte me nogal eens een paar hand schoenen. Telkens maar weer dat touw, dat er doorheen gleed. Later deed ik hetmet mijn blote handen. Het eelt dat erop zat sleet niet." Zemel schat dat hij ongeveer tweehonderd graven met de hand heeft gegraven. Graven waarin twee kisten boven elkaar konden. Praktisch allemaal in zijn eentje. Als het druk was kreeg 'ie hulp. En 's winters? „Dan pakte ik de bijl en hakte net zo lang totdat ik in de zach te grond zat. Daarna ging ik met de schep verder. Ik schat", denkt hij hardop, „dat ik onge veer vijfhonderd mensen ter aarde heb besteld." Persoonlijk Mensen, die hij bijna allemaal persoonlijk heeft gekend. „Ik was 43 jaar toen ik met dit werk begon. De meeste doden, die ik begroef, waren ouder dan ik. En nu ik 78 jaar ben zijn ze vaak jonger. Ik heb mijn eigen broer hier ook begraven. Ik heb niet zelf de kist laten zakken. Dat heeft iemand anders gedaan. Weet je, mijn vrouw en ik heb ben zelf al een plekje uitgeko zen waar we straks willen wor den begraven. Vlak achter de kerk. Eng? Welnee, dat is toch de realiteit van het leven? Maar", zegt hij er gauw achter aan, „ik hoop hier nog wel een poosje te blijven hoor." Zo rond de klok van half vier draait Zemel wat onrustig op zijn stoel. Achter hem op de ou derwetse kolenkachel pruttelen twee pannen: een juspan met een lapje vlees en een pan aard appelen. Hij richt zich met een vragende blik in zijn ogen tot zijn vrouw: „De piepers staan toch niet te verpieteren, hè? Nou", zucht hij als het gesprek is afgelopen, „dan ga ik nu maar lekker eten." De politie heeft bij controles op de Sporüaan in Alphen aan den Rijn en de Nieuwveenseweg in Nieuwkoop 25 bekeuringen uitge deeld. Bij de uitgebreide controle, die was gericht op de technische staat van de voertuigen en de geldigheid van rij- en kentekenbewij zen, bleek gisteren dat heel wat automobilisten hun autogordel niet droegen. Negentien chauffeurs die geen rij- of kentekenbewijs kon den overleggen, kunnen dit in de herkansing tonen op het politie bureau. runwoude marieta kroft De leges in Rijnwoude en dan vooral de bouwleges gaan vol gend jaar fors omhoog. Een aanvrager van een bouwver gunning betaalt maar liefst 35 procent meer dan dit jaar. Hoofd financiën J. de Wekker ontkent dat de bouwleges juist nu worden opgetrokken omdat Rijnwoude de komende jaren vergunningen voor de aanleg van de hogesnelheidslijn moet afgeven. De Wekker: „De ver gunningen voor de aanleg van de HSL vallen wel onder deze leges, maar het is niet de reden om ze nu te verhogen. De reden is het feit dat Rijnwoude het fi nancieel moeilijk heeft." Overigens ligt wethouder F. Uljee nog steeds in de clinch met het projectbureau HSL- Zuid over de bouwleges. Uljee wil dat het Rijk zich onverkort vasthoudt aan de legesverorde ning. Het Rijk wil minder beta len. Een gesprek dat de wethou der vorige week had met de di recteur van het projectbureau leverde nog niets op. De aanvraag van een bouw vergunning wordt volgend jaar weliswaar minder aantrekkelijk, het bouwen zonder vergunning is nog minder aan te bevelen. Rijnwoude brengt het achteraf legaliseren van een bouwwerk voortaan in rekening. Het kost de bouwer vijfhonderd gulden bovenop de bouwvergunning. Voor het bespreken en beoorde len van een bouwplan brengt de gemeente voortaan 297 gulden in rekening. Verder wordt het trouwen in Rijnwoude fors duurder. Bruidsparen zijn 135 gulden duurder uit. Daar komt boven dien een verhoging van 2,2 pro cent bovenop. Datzelfde geldt voor een partnerschapsregistra tie. Een rijbewijs wordt 3,5 gul den duurder en kost volgend jaar 53 gulden. De leges voor een woonvergunning gaan 9,2 procent omhoog. Alle overige leges, zoals een abonnement op de raadsstukken stijgen met 7,2 procent. tim brouwer de koning De treintaxi blijft Rijnwoude een half jaar langer aandoen dan aangekondigd. Exploitant Transvision gunt de gemeente meer tijd om tot een besluit te komen en is ook geschrokken van de reacties van klanten. In plaats van 1 januari is nu 1 juli 1999 de fatale datum. De Utrechtse exploitant vindt de ritten naar Rijnwoude en elf andere gemeenten niet renda bel genoeg om de treintaxi daar in stand te houden. Transvision gaat in januari met de gemeen ten om tafel om een alternatief te bedenken voor de te dure treintaxi. Jaarlijks maken ruim 2700 passagiers gebruik van de treintaxi tussen Rijnwoude en het station van Alphen aan den Rijn. Rijnwoude weigerde in een eerder stadium een gemeente lijke bijdrage te leveren. Wet houder G. Geenjaar was van morgen niet bereikbaar voor commentaar op de nieuwe situ atie. De Leimuidense marktkooplui timmeren aan de weg met een actie om meer klanten te trekken. Besteding van vijf gulden kan al genoeg zijn voor het lot uit de loterij. foto annette lameijer

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21