'Geen extra geld voor topsporters' Wilde ideeën voor Strandplein Katwijk Brede school oplossing voor 'bewegingsarmoede' Leiden Regio 'b een fondswerving oor amateur-horeca' )A-raadslid Hillegom weg ontdekking illegaal café "Verhuizing jeverkenners oopt stroef Verkeer hangijzer bij Noordwijkse plannen ftENSDAC 9 DECEMBER 1998 chef wim wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra. 0 isioen niet blij met Happietaria ie go uw janneke de jonge tredfoietaria Leiden moet vol- jaar niet opnieuw gehou- worden. Dat vindt J. Pon- i, voorzitter van Koninklijke ;ca Nederland afdeling Lei- ,Het exploiteren van een cabedrijf is specialisten- OC en leent zich niet als mid- ot fondswerving', zo schrijft 'K jtbater van onder andere de onsrestauratie aan de orga- •K ie van de Happietaria. lietaria is hoogst verbaasd deze plotselinge omme- li van Ponsioen. „Hij heeft de laatste twee jaar altijd medewerking toegezegd", C. van de Woestijne, lid de commissie juridische za- lITli «t tijdelijke restaurant wordt studenten gerund. De op- 'Tgst gaat naar een goed 1„Er is wel een professione el3 ik", stelt Ponsioen, „maar gaat in de veiligheidseisen r! alleen om het voedsel. Als cabedrijf moet je ook wer- conform de eisen aan venti- in publieksruimtes. Als je liet doet, neem je enorme n i's." Volgens H. Adema van managementteam van de lietaria is dat 'een zeik- je'. „Op dat moment moest randweer nog langskomen het pand te controleren, pakte hij ons op." Inmid- is het pand door de brand- goedgekeurd. nsioen zegt zich ernstig en te maken over de profes- iliteit van het tijdelijke res- int. „Het is geen protest", 8e srstreept hij. „Hun goede elingen trek ik niet in twij- II laar ik heb wel mijn twijfels 1 de kennis die aanwezig is re' it groepje." Adema kijkt er op dat Ponsioen zo weinig ouwen heeft in de organi- „A1 die risico's kennen wij, en we hebben ze landelijk ver zekerd. Happietaria Leiden staat niet op zichzelf. De over koepelende organisatie Happy Gift, die alle Nederlandse Hap- pietaria's coördineert, staat daar garant voor. En ook plaat selijk hebben we een juridische commissie, die precies weet aan welke eisen wij moeten vol doen." De studenten hebben laten weten dat er volgend jaar weer een Happietaria zal komen. „Volgend jaar komen er tien Happietaria's in Nederland, ter wijl het er nu nog zeven zijn. Happietaria zal doorgaan. We zijn zelfs al op zoek naar andere vormen", aldus Adema. Pon sioen heeft toegezegd dat hij dan opnieuw zijn medewerking verleent. Ook gaat de organisa tie zijn expertise gebruiken door hem bij de evaluatie te betrek ken. Ponsioen ontkent dat zijn aantijgingen voortkomen uit angst voor de vulling van zijn eigen portemonnee. „Ik maak me echt niet druk om mijn ei gen inkomsten. Zoiets merkt de horecabranche absoluut niet." Dat ook zijn collega's daar niet bang voor zijn, blijkt uit het feit dat vijf Leidse restaurants ieder een avond in de Happietaria verzorgen. „Dat kost ze 2000 gulden per avond", aldus Ade ma. De keuken van Happietaria Leiden is open tot 22 december, maandag tot en met zaterdag van 17.30 tot 21.30 uur. Aan de gasten wordt gevraagd om, bo venop de kostprijs voor de maaltijd, een gift te geven voor een goed doel. Dit jaar zijn dat vluchtelingen uit Birma, die bi vakkeren aan de Thais-Birmese grens en Thailand niet in mo gen. Vorig jaar haalden de stu denten 27.000 gulden op met het tijdelijke restaurant. som lieke de kwant Lraadslid A. Zeestraten uit Hillegom is gisteravond afgetreden, n is de ontdekking door de politie, eind november, van een il- 'lf 1 café op zijn erf. Zeestraten nam zijn beslissing vrijwillig, al leen verklaring van het partijbestuur. De positie van het raads- ;eri vam gisteren ter sprake in een vergadering van fractie en par- e r stuur. Het CDA-bestuur heeft het raadslid een vertrouwelijk i0' is gegeven. „Maar Zeestraten heeft zelf zijn conclusies getrok ken wij respecteren dat", zegt bestuursvoorzitter J. Draijer. Sportaccommodaties moeten geschikt zijn voor topniveau Leidse topsporters en topclubs hoeven voorlopig niet op extra geld van de gemeente te rekenen om in de nabije toekomst hun prestaties te consolideren of te verbeteren. Tenminste als het aan de PvdA, de grootste coalitiepartij in Leiden, ligt. Volgens de sociaaldemocraten moeten al le nieuw te bouwen sportaccommodaties in principe wél geschikt worden gemaakt voor wedstrijden op topniveau. En in bovendien zoveel mogelijk takken van sport. leiden peter blok PvdA-fractieleider Ron Hille- brand vindt de begeleiding van individuele sporters 'veel te duur' en 'geen taak voor de ge meente'. „Wij kiezen primair voor de breedtesport. Dit houdt concreet in dat wij ervoor kie zen om zoveel mogelijk mensen aan het sporten te krijgen. Om dat te bereiken willen wij best geld investeren. Maar dat een investering in de topsport een positief effect heeft op de breedtesport heeft nog nooit ie mand mij aan kunnen tonen." Als voorbeeld om zijn gelijk te illustreren noemde Hillebrand de bouw van een nieuwe tafel- tennishal in Hazerswoude, die speciaal uit de grond was ge stampt voor de lokale heldin Bettine Vriesekoop. „De ver wachte ledenaanwas bleef ver volgens uit. Het is dus uiterst ri sicovol om in één tak van sport of in één sporter te investeren." Ondanks de mooie vooruit zichten - fonkelnieuwe sport hallen die voldoen aan alle mo derne eisen die de (top)sport stelt - is het op dit moment nog behelpen. Frans de Haas. voor zitter van korfbalhoofdklasser Sporting Trigon, vindt het 'schrijnend' dat het vlaggen schip van zijn club slechts één keer per week een uurtje in zijn thuishal, De Vijf Mei-hal, kan trainen. „Verder trainen we twee keer per week in een zaal tje van de MEAO en één keer tussen de koeienvlaaien in de Groenoordhal. Niet bepaald de door ons en veel andere vereni gingen gewenste atmosfeer om topsport in te bedrijven. In de Groenoordhal kunnen we bin nenkort niet meer trainen. Ik vrees dat we dan naar Voor schoten moeten uitwijken. Voor mij is dat het levende bewijs dat topsport hier in Leiden maar op een laag pitje staat." Volgens wethouder A. Pecht- old (D66/sport) wordt aan de uitbreiding en de modernise ring van het sporthallenbestand 'hard gewerkt'. leiden peter blok leiden Een kerstboom in een bouwput. Dit bijzondere aangezicht is te zien in het atrium van het stadhuis. De gemeente liet zich niet uit het veld slaan door de bouwwerkzaamheden die momenteel in volle gang zijn, en plaatste de traditionele denneboom gewoon midden tussen de stellingen. „Het atrium is nu een groot en donker gat. Dit geeft het personeel een beetje licht in donkere dagen", aldus een medewerkster van de gemeente. foto hielco kuipers De brede school met een naschoolse sportvoor- ziening is de belangrijkste oplossing voor de hui dige bewegingsarmoede onder jongeren. Daar over waren alle vertegenwoordigers van de Leidse Sport Federatie (LSF), bestuurders van l^eidse sportverenigingen en het PvdA-raadslid Ed van der Veen het gisteravond op een PvdA-bijeen- komst over het lokale sportbeleid met elkaar eens. De vraag hoe deze nieuwe vorm van doel groepenbeleid in de dagelijkse sportpraktijk han den en voeten moet krijgen, bleef onbeantwoord. Ian Breedeveld, gymdocent op een middelbare school, gaf aan dat steeds meer jongeren op het sportieve vlak 'ontwenningsverschijnselen' verto nen. „Het aantal sporters is het laatste decenni um alleen maar afgenomen. Hun kunnen is in diezelfde periode nog harder achteruitgegaan. De meeste brugklasleeriingen verschijnen aan het begin van het schooljaar zeer slecht aan de start. Je kan echt de gevolgen zien van de politieke keu ze om de speciale gymnastiek-leerkracht in het basisonderwijs af te schaffen." De Leidse atleet en loop- en conditietrainer Han Kulker wijt de bewegingsarmoede onder jongeren aan moderne andere hobby's zoals bij voorbeeld computeren. „Waar zie je op straat nog kinderen voetballen? Vrijwel nergens." Kulker vindt dat de sportverenigingen meer in het werk moeten stellen om de jeugd te bereiken. „Nieuwe initiatieven zoals een brede school juich ik toe. Ik voorzie kansen voor de verenigingen om hiervan de vruchten (nieuwe leden, red.) te plukken. Jon geren maken op die manier makkelijk kennis met een sport en krijgen een soort proeffase of ze die sport echt leuk vinden. Zo niet dan kunnen ze eenvoudig switchen" Met dit laatste accentueert Kulker een tendens. Volgens PvdA-raadslid Ed van der Veen ruiken jongeren tegenwoordig eventjes aan een sport en als die niet bevalt keren ze de sportwereld defini tief de rug toe. „Die trend moeten we zien te doorbreken. Maar hoe, is en blijft een moeilijk verhaal." De gemeente Leiden trekt in elk geval volgend jaar in totaal 100.000 gulden uit om meer jongeren, gehandicapten, 55-plussers en al lochtonen aan het sporten te krijgen. -*nr katwuk eric de jager iantun hoffscholte Iminabel", zo noemt voor las Wolfslag de stand van re| in het huisvestingspro- cu n van Waingunga. De zee- n nners dreigen vanaf 1 ja- i 2000 dakloos te worden, it zij op dat moment hun loods aan de Roosevelt- t moeten verlaten. Als ver- ende locatie wees de ge- )te de scoutinggroep een «a dje bij de Trekvliet toe. Het inmaken van de hier ver- e grond laat echter op zich tten. Het probleem rond de 'esting van Waingunga lt al bijna twee jaar. Eind kregen de zeeverkenners )ren dat zij aan de Roose- traat plaats moesten ma- voor uitbreiding van de iweerkazerne. Aanvanke- on de groep nog maar een '3e0s, op de huidige locatie blij- Toen Waingunga daar be- r tegen maakte, werd de 30' n verlegd naar 1 januari Na een zoektocht met de lente, kwam dit voorjaar plaats naast de Tweede irug aan de Trekvliet in 1 als vervangende locatie. n9 gunga zou dit eilandje ,h; delen met een ontmoe- >fb plaats voor jongeren. Voor- pc e groep hier een nieuw on- st omen kan neerzetten, is het Br nodig de vervuilde bo- te saneren. En precies dat tdeel zit volgens Wolfslag en in de ambtelijke molen, ut ontvangen nooit bericht !r hoe het ennee staat, terwijl ,1 ^ks onze plek moeten ver- jj De naderende vertrek- n is niet het enige dat slag kopzorgen geeft. Door duidelijkheid bij de sane- dreigt Waingunga volgens eJ 'orzitter ook financieel een vtje te lopen. „Voor de f van een nieuwe loods en we een sponsor, Nelis- fan Egteren Bouw. De is nu af en klaar om te ,rC 'eren, maar waar zetten we neer? De sponsor zal de uiteindelijk wel willen be- in- maar ik denk dat we het ddels zelf wel verder moe installeren." De gemeente ïen commentaar leveren. Zes meter hoge replica's van de vuurbaak, metershoge collages van historische Katwijkse foto's en een houten loper richting de vuurtoren. Dat zijn de ideeën waarmee ontwerpers op de proppen komen voor het Kat* wijkse strandplein. De Rotter damse Ester van de Wiel wil het plein zelfs 'opheffen' en terug geven aan het strand. Drie van zulke 'wilde plannen' dingen nu in een brainstormsessie, waarin kunstenaars, architecten en ste debouwkundigen de vrije hand hebben, mee om de eer. Het plan om het Strandplein te promoveren tot grote zandbak en om te dopen tot 'Zandplein' is niet eens het meest gewaagde idee. Het architectenbureau Min-2 Producties uit het Noord- Hollandse Bergen ziet - geflan keerd door kunstenaar Harald Vlugt - in het Strandplein de vorm van een schip. Zij noemen hun plan dan ook 'Een schip op het strand. Spiegel van het ver leden'. Een rij zes meter hoge reproducties van de vuurbaak vormen, met elkaar verbonden door dikke kabels, de reling van de boot. De spiegel van het ver leden reflecteert de historie in een fotocollage op de keermuur. Op de voorplecht bij restaurant De Zwaan wordt geparkeerd, op het achterdek verrijst een groot zonneterras. Dat terras levert nu al gemor op bij bewoners van de Boule vard. Zij letten scherp op alles wat boven het maaiveld uit steekt. De tweeëneenhalve meter ho ge glasconstructie van het 'sola rium' bedreigt het uitzicht, vin den de omwonenden. „Het Strandplein ligt er al veertig jaar tot ieders tevredenheid bij. Het is lekker rustig, zo. Het enig wat ontbreekt is een goede fietsen stalling", aldus Boulevardbewo ner Gé van Duijn. Diezelfde kritiek krijgen ook de andere twee plannen te ver duren. Het plan van het Haar lemse bureau Alle Hosper stuit nog op de minste weerstand. Arjan Karssen en Mark van Rijnberk zetten minder rigou reus het mes in het plein dan hun collega's. Hoewel een trap annex tribune aan de zuidzijde van het met houten vlonders bedekte plein bij de omwonen den wél weer de vrees voor gro te, luidruchtige evenementen aanwakkert. De strandconcer- ten van Veronica afgelopen zo mer hebben hen achterdochtig gemaakt. Ester van de Wiel en Han Donkers geven het plein terug aan het strand. Geen tegels, geen houten vlonders, maar ge woon zand als vloerbedekking. „Een directe confrontatie tus sen zee en badplaats", noemt Van de Wiel dat. Aan weerszij den van het Zandplein tekenen zij twee paviljoens. Aan de Noordzijde een strandpaviljoen voor zomer en winter, aan de zuidzijde een onderkomen voor de Zomeracademie. Bij het 'op geruimde strandplein' hebben Donkers en Van de Wiel ruim aandacht voor de haringkar, die naast nieuw parkeerterreintje een soort drive in moet worden. De andere eetgelegenheid bij het plein, restaurant De Zwaan, verliest in dit plan een deel van zijn zeezicht. Volgens Ester van de Wiel is De Zwaan een duin paviljoen en geen strandpavil joen. Wethouder Ton Berkheij is te vreden met de aanzetten tot een nieuw Strandplein. En over de nieuwe manier om plannen te ontwikkelen, door een aantal vormgevers te laten 'brainstor men'. „We vinden het Strand plein een unieke plaats. Het in vullen van zo'n plek vraagt een bijzondere aanpak. Vandaar dat we via het Vormgevingsintituut verschillende vormgevers heb ben gevraagd om mee te den ken. Dit zijn maar visies die we nog moeten uitwerken. Niet al les zal uitvoerbaar zijn, maar op deze manier hebben we wel de beste kans op hoge kwaliteit." noordwuk irene nieuwenhuuse „Noordwijk zal zich in de nieuwe eeuw gaan onder scheiden. Het krijgt een nieuw gezicht." Dat zegt H. Broekmeulen, nog drie weken directeur van de VW. Hij wil vooral een speels en levendig Noordwijk. „Dat vind ik in de plannen terug. De meeste badplaatsen lijken te veel op elkaar." De plannen om van Noordwijk een toeristische badplaats van allure te maken, vallen goed bij de verschillende groeperin gen. De plannen zijn een logi sche voortzetting van het Mas- terplan dat de badplaats voor de toekomst een 'nieuwe jas' moet geven. Ze omvatten on dermeer een korte pier, een enorme flaneerboulevard en duintuinen met terrassen. Het college heeft al aange geven de hoofdlijnen van dit plan, het zogeheten Plan van Aanpak, te onderschrijven. Wel zal er nog stevig gediscus sieerd moeten worden hoe het hete hangijzer, het verkeer, rond en op de Koningin Wil- helmina Boulevard, het Pala- ceplein en de Hoofdstraat ge regeld gaat worden. Broekmeulen is voor een autoluw toeristisch centrum. „We leven nu eenmaal in Ne derland en bij slecht weer wil de restaurantbezoeker toch in de buurt van het eetetablisse- ment parkeren, al is het alleen maar om zijn gasten voor de deur af te zetten. Maak je het toeristisch centrum autovrij dan benadeel je de bezoekers én de restaurateurs. Trouwens die discussie hebben we al ge voerd en je moet daar niet weer over beginnen. Het idee van de duintuinen met daartussen terrasjes en de 'flaneervloer' vindt hij 'hele maal te gek' en een aanwinst voor de badplaats. Wat betreft het niet overdekken van de Hoofdstraat wil hij alleen een privé-mening geven. „Als je een modern toeristisch koop centrum wil worden, ontkom je niet aan een gedeeltelijke of gehele overkapping. Ch. de Boer van de Hotels van Oranje is het op dit punt roerend met Broekmeulen eens. „Met een overkapte Hoofdstraat creëer je een all- ttfear/ierkoopcentrum. We wil len toch een badplaats die het hele jaar aantrekkelijk is." De hoteldirecteur is verder laai end enthousiast over de opzet om Noordwijk meer interna tionale allure te geven. „Het is alleen te hopen dat deze plan nen niet verzanden in oeverlo ze politieke discussies. En die pier dat is natuurlijk prachtig, van mij mogen er nog wel drie bij komen." Hij onderschrijft in grote lij nen ook de mening van Broekmeulen wat betreft de verkeerssituatie. De boulevard moet, naar Belgisch model, volgens hem een doorgaande route blijven. De parkeerplaat sen mogen er af, mits er goede alternatieven komen. „Bij een afgesloten boulevard is de loop er snel uit." Ook Arjan Slobbe, de secre taris penningmeester van de Noordwijkse Ondernemings vereniging (NOV) kan zich in grote lijnen in het plan vinden. Vooral tegenover de korte pier, het nieuwe strandpaviljoen op peilen, staat hij positief. „Noordwijk kan zo'n eye-cat cher wel gebruiken." Wat be treft de verkeerssituatie zit hij op de lijn van Broekmeulen en De Boer, dus min of meer handhaving van de huidige si tuatie. „Maar dan wel met een smallere rijstrook en een vriendelijker uitstraling." Van autoluw, laat staan autovrij, moet hij niets hebben. „Het is bekend dat ondernemers daar veel nadeel van ondervinden: de handel zakt dan in elkaar." Ton de Regt, de projectlei der van het plan, benadrukt dat het vooralsnog om ideeën gaat. Als half december de ge meenteraad groen licht geeft, kunnen de voorontwerpsc hei- sen eind januari op tafel lig gen. Er is dan nog voldoende tijd voor de definitieve ont werpen, die weer voor 1 april klaar moeten zijn. Dan kan er namelijk een forse subsidie, de zogeheten stirea-subsidie, worden binnengehaald.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17