Kansen voor Plaisier in Wereldraad lijken verkeken 'King' Mugabe zet zich weer af tegen homo's Gereformeerd predikant zegt vertrouwen in synode of uit de Leidsch Dagblad Kerk Samenleving Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwartwit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. ,U ontvang de foto binnen drie weken. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Stavenisse: M.J Kommers, kandidaat uit Bunnik. Bedankt: voor Kesteren: W. Roos te Doornspijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bodegraven: mw. A. Toornstra te Rotterdam-Delfsha- ven. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Amersfoort-Noord (sectie 1 - Hoogland): G. Zomer te Nijkerk. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wezep: D.W. Fijan te Wapenveld. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Nieuw-Vennep: W Kok te 's-Gravenzande. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Terneuzen: C.A. van Dierente Stolwijk VRIJE EVANGELISCHE GEMEEN TEN Beroepen: te Amsterdam-Zuid: D.G. DurieuxteOldebroek. ANNO 1898 Vrijdag 9 December KATWIJK AAN ZEE Gisteravond werd hier als slot van de inhuldigingsfeesten van 1898 een eigenaardig feestje gevierd in het catechisatie-gebouw, dat welwillend door de heeren predikanten was afgestaan. In den vorigen winter waren door behoeftigen vrouwen op voorstel van den heer O.P. Waller Zeper wollen kleederen gemaakt, die als prij zen zouden gediend hebben bij de Volksfeesten in Aug. t.l. Om verschillende redenen heeft het daarbij bedoelde feest niet plaats gehad. Voordat 1898 voorbij was, dienden die kleederen een ei genaar te hebben en aan 74 behoeftige vrouwtjes waren nommers afgegeven voor één prijs, leder vrouwtje mocht een gast medebrengen om met elkander te zien hetgeen de heer Dee, Breestraat 69 te Leiden, met zijn prachtige to verlantaarn kan vertoonen. Na aan Noordpool, Middelland- sche Zee, Engeland enz. een kijkje genomen te hebben, kwam Moeder de Gans voor het licht met diverse en daarna eenige vroolijke platen. De toekijkers genoten, want de meesten hadden zoo iets nog nooit gezien; daarna had de uitdeelirig plaats, waaronder sommigen in de plaats van met kinderkousjes met een varkens- of halven koekop naar huis togen. Dit slotfeestje zal-bij velen in dankbare herinnering blij ven. Op deze wijze kan men gemakkelijk op de kleine plaatsen veel genot aan behoeftigen verschaffen, vooral te gen het vallen van de koude wintermaanden. NOORDWfJK Het contingent voor de door deze gemeen te te leveren manschappen voor de nationale militie is be paald op twaalf. WOENSDAG 9 DECEMBER 1998 BEROEPINGSWERK Goedhart signeert 'In licht en schemer' leiden Columnist Jan Goedhart uit Nieuwkoop signeert mor genavond in boekhandel De Schatkamer aan de Herengracht 29 in Leiden zijn bundel 'In licht en schemer'. De bundel bevat stukjes die eerder onder het kopje 'Even serieus' verschenen in de Leidse Post/Zuid-Hollandse Post. Het boekje kost 12,95 gul den. Goedhart signeert van 19.00 tot 21.00 uur. Engelse Kerstvesper in Witte Kerk noordwukerhoutOp zondag 13 december wordt in de Noord- wijkerhoutse Witte Kerk de Engelse Kerstvesper gehouden. In een sfeer van schemer, koperen kandelaren, kaarsen en muziek, wordt de stilte van God gezocht. Dominee J. Rinzema verzorgt een gedichtmeditatie en er worden stukken van Hanny Michae- lis en Ida Gerhardt gelezen. De Leidse Cantorij onder leiding van Hans Brons zingt liederen uit het negentiende eeuwse Engeland. Behalve bekende en minder bekende carolls, zullen ook kerstlie deren uit de Duitse en Vlaamse polyphonie van de zeventiende eeuw ten gehore worden gebracht. Joop Brons bespeelt het or gel. De Engelse Kerstvesper begint om 19.00 uur in de Witte Kerk van Noordwijkerhout. Iedereen is welkom. Koor- en samenzangavond in Leiden leiden» Het Gereformeerd Kerkkoor Boskoop is vanavond te be luisteren tijdens een koor- en samenzangavond in de Bevrij dingskerk in Leiden Zuid-West. Het koor telt 70 leden, bestaat sinds september 1945 en wordt geleid door dirigent Siem Cok uit Leiden. Tijdens de uitvoering in de Bevrijdingskerk verlenen sopraan Marijke van Zanten uit Hazerswoude en bariton Wim Pos uit Boskoop hun medewerking. De samenzang wordt bege leid door organist Hans Ferweda uit Boskoop en het koor wordt op de piano begeleid door haar repetitor Marjan Jongenburger- Pos uit Boskoop. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De Be vrijdingskerk staat aan de A. Bruunstraat 3. Ouweneel sluit lezingenserie af leiden Prof. dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt sluit komende vrijdag avond de lezingenserie 'Heiligmaking' af. Zijn laatste toespraak heeft als thema 'Weest heilig, want Ik ben heilig'. De lezing wordt gehouden in de Streekschool voor BBO aan het Lammen- schanspark 1 in Leiden en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. foto archief Ondernemer betaalt predikantsplaats karlsruhe De Duitse zakenman Martin Herrenknecht financiert gedurende tien jaar een halve predikantsplaats in zijn woon plaats in Baden-Württemberg. De leiding van de Evangelische Kerk Duitsland (EKD) in Baden is met deze opmerkelijke vorm van sponsoring akkoord gegaan. Beide partijen hebben de be treffende overeenkomst goedgekeurd. De ondernemer wil de helft van het salaris van een voorganger voor zijn rekening ne men om daarmee de predikantsplaats in het Zuid-Duitse Schwanau-Allmannsweier te behouden. De kans dat secretaris-generaal dr. B. Plaisier van de Nederlandse Hervorm de Kerk in het bestuur van de Wereld raad komt, lijkt verkeken. De benoe mingscommissie weigert de plaats van de Verenigde Protestantse Kerk van België vrij te maken voor de hervorm den. Dr. Konrad Raiser, de secretaris generaal van de Wereldraad, kan wel willen dat die plaats wordt vrijge maakt, maar de commissie is onaf hankelijk, aldus een lid. Raiser, die erg met de kwestie in zijn maag zit, had afgelopen weekeinde die suggestie ge daan. Ds. D. Vanescote van de Belgi sche kerk had 'geheel vrijwillig' aange boden zijn plaats aan Plaisier af te staan. „Nu de commissie anders heeft beslist, blijf ik dus kandidaat", aldus Vanescote. Morgen neemt de assemblee een besluit over over de samenstelling van het nieuwe bestuur. Op de assemblee in 1983 was de hervormde plaats ook in gevaar. De toenmalige secretaris generaal dr. R.J. Mooi redde het toen de hervormde Duitser dr. H. Aarbek zijn plaats afstond. De Nederlandse Hervormde Kerk behoorde tot de 147 kerken die de Wereldraad in 1948 in Amsterdam hebben opgericht. Vanaf het begin heeft de NHK een plaats in het be stuur gehad. Dr. K. Blei, de vorige se cretaris-generaal. die wegd emeritaat uit het bestuur siajfl laatste in een lange rij. De kandidatuur van de meerde predikante L.J. Houw Amsterdam lijkt onomstrec )ie volgt haar collega A. Westra ven op. (veel en veel) te ver is gegaan." zijn kritiek op de klas Waringa mengde zich in februa- Die staat in ri in een synodedebat over de kring volop ter discu verzoeningsleer, die zegt dat Je- het verschijnen van zus door aan het kruis te ster- van de Kamper hooj ven de zonden van de gehele CJ. den Heyer. Daan wereld op zich heeft genomen, dat de verzoening: „God is geen God die mensen- rechtstreeks uit het Ni offers wil", zo verwoordde hij tament af te leiden is. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-53 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 directie B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/und) J. Kiel (ad/und) hoofdredactie J.G. Majoor, T van Brussel (ad/und) L.F Klein Schiphorst (ad/und) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A J B.M Brandenburg, chefeindred regio F Blok, chef eindredactie algemeen W van Wanrooy, chef a i. red. Duin en Bollenstr W Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr. e. Straatsma, chef red Regio Leiden Na ABONNEMENTEN, bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van h; ■MÉÉl n/1.- korting perHplao VERZENDING PER PC e8n )me !r m te s; LEIDSCH DAGBLAD OP CAS! ™ee Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of een am* hebben), is een samenvatting var hoe mjnidiiu tieitennuis, vestiging dl. cusdDein. zi u. per aag JerfM Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondert Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 President Robert Mugabe van Zimbabwe hield zich in zijn speech nog keurig in. De afgevaardigden bij de Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Harare kregen gisteren alleen een algemene waarschuwing tegen 'seksuele perversie' te horen. Maar buiten, na de thee en voordat hij weer in zijn zwarte Mercedes stapte, kwam het er toch nog van. Wat hij vond van de aanwezigheid van homo's en lesbiennes op de Assemblee? harare wilfred scholten/gpd Een vriendelijke glimlach.Als homo's als individuen hier komen om hun morele identiteit als mens te vergroten en te genezen van hun homoseksualiteit, dan is het goed. Dit is de kerk die hen kan zuiveren". Omgeven door zijn gevolg in zeven donkere wagens stoofde president het terrein vein de Universiteit van Zimbabwe af, nagestaard door honderden kerkelijke afgevaardigden en een handjevol homo-activisten. Hij had het 'm weer geflikt. Waar King Robert' ook verschijnt, de homoseksueel moet het ontgelden. Ooit noemde hij homo's 'honden en varkens'. Volgens hem is homoseksualiteit on-Afrikaans. Hij ziet het als een ziekte die is meegenomen door de blanken. Om een pittige uitspraak zit Mugabe niet verlegen, althans op het gebied van homoseksualiteit, want op andere terreinen is hij aanzienlijk minder openhartig. Dat bleek ook gisteren weer eens. Na het volkslied en het applaus van de gedelegeerden in de stampvolle Great Hall omzeilde hij vakkundig alle problemen die zijn land teisteren. En die problemen zijn gigantisch. De omstreden en peperdure missie van zijn militairen in de burgeroorlog in het Congo van Kabila bijvoorbeeld. Of de sociale onrust over de stijgende voedsel- en benzineprijzen en enorme werkloosheid. Of de uitwerking van het voorstel om het land af te nemen van 1500 blanke boerenbedrijven en die te geven aan zwarte landlozen. De enige oppositie bestaat uit het steeds hechtere bondgenootschap van vakbonden en kerken. Vandaar het gevlei van Mugabe naar de Wereldraad en de kerken van Zimbabwe. „Laten we eens en voor altijd samenwerken. We hebben jullie spiritualiteit en morele leiding nodig", zei hij nederig, nadat hij overigens in een lang betoog de kwalijke rol van de kerken in de koloniale geschiedenis had geschetst. Maar toen de gelovigen vorig jaar in een 'pastorale brief alle problemen opsomden waar het land mee kampt, reageerde een minister met: „Ga terug naar jullie preekstoelen en laat ons regeren". Er hangt geen dreigende sfeer in Harare. Maar er hoeft niet veel te gebeuren of het kan wel eens uit de hand lopen, zo voorspellen de kenners. Uitgerekend zijn grootste vijanden bruuskeren morgen zijn verbod tot demonstreren. De Galz, de homobeweging van Zimbabwe, zal openlijk deelnemen aan de mars ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens. Een provocatie waar homohater Mugabe wel eens hard op zou kunnen reageren. President Mugade tijdens zijn toespraak tot de Wereldraad van Kerken: „Laten we eens en voor altijd samen werken." foto reuters KRO zot naar betek katholiek voor 20ste i Het is tijd om op te zetten wat het ka; me deze eeuw voo: derlandse sami heeft betekend, vii KRO en de Rooms-K ke Kerk. Daarom omroep vanaf 13 ja kerkelijke zendtijd 11 visieserie uit die ven de facetten van hei katholieke leven brengt. De RKK/KRO-se thofieken in de t\ eeuw telt zestien a~a gen. Eindredacteur 1 en legde een verbanr de serie en het 75-j staan van de KRO „Een goed momeni af te wagen wat voor de samenlevii kend heeft", meent en noemt de serie ken naar zaken die! ken gemeen hebb verder reikt dan ge de kerk." Het is de plicht blieke omroepen i cultuur bij te brei dingen in hun co: zetten, meent de ein teur. De serie wil e n beeld geven, waarbi tekorten van het ka me aan bod komen niet de bedoeling d< rie een nostalgisch oproept bij de kijkei In 25 minuten historische beelden soonlijke herinnerin bekende en minder de katholieken eei van een facet van he lieke leven. Maar Weegen presenteer wan rie, die eens in de ken wordt uitgezoi Sp( september 1999 vi bovendien een boe gebaseerd op het programma. Volgen r teurs bestaat er m jr overzicht van de rol thofieken in Nederla 0^ de De gereformeerde predikant A. van Vliet heeft geen vertrouwen meer in de synode. Hij acht zich niet langer gebonden aan de besluiten en uitspraken van de kerkvergadering. Zijn opmerke lijke stap is een protest tegen de benoeming van ds. C. Waringa tot vice-voorzitter van de syno de. Waringa heeft grote moeite met de klassieke verzoenings leer. Met Waringa als opvolger van de onlangs afgetreden ds. W. Barendrecht heeft de synode een bestuurder gekozen die 'de kern van het Evangelie' loo chent en dus een 'ketterse leer' aanhangt,- schreef Van Vliet gis teren in een ingezonden brief in het Nederlands Dagblad. „Door zo'n synode, die tot iets derge lijks in staat is, wil ik mij niet langer laten vertegenwoordi gen." De predikant in de Friese ker kelijke gemeente Augustinusga en Surhuizum roept collega's, kerkenraden, regionale kerkver gaderingen en kerkleden op om zijn voorbeeld te volgen. „Tot dat deze synode van haar dwa lingen terugkomt en belijdt dat zij in haar geestelijke blindheid ANN01973 Maandag 10 december LEIDEN Deze week wordt in het stedelijk museum De La kenhal de laatste hand gelegd aan de inrichting van de bier brouwerskamer. Vrijdag zal dit kleine, maar opmerkelijke hoekje in het mu seum op feestelijke wijze her opend worden. De kamer, en in het bijzonder de wandschilde ringen van Hendrik Meyer uit 1772, hebben de afgelopen tijd een grondige restauratie onder gaan, die voor een groot gedeel te mogelijk werd gemaakt door de brouwerij Heineken. Meyer maakte voor de kamer van het bierbrouwersgilde be schilderd kamerbehang. Het complete interieur bevat vijf vakken met uit het achttiende eeuwse brouwersleven gegre pen beelden, plus twee boven deurstukken met allegorieën (zinnebeeldige weergaven van een bepaald idee of abstract begrip). De vijf vakken heten resp. "De hopoogst", "De mou terij", "De brouwerij", "De bui tenzijde van de brouwerij" en (vermoedelijk) "De moutmolen' De bovendeurstukken stellen gerstoogst en de minachting van Bacchus voor de thee voor. Al deze stukken komen uit het pand Oude Vest 109, waar het Leidse bierbrouwersgilde van 1772 tot 1801 vergaderde. De kamer in de Lakenhal bevat ook de schoorsteen in stucver siering met attributen van het brouwersgilde. Het plafond van de vergaderruimte is niet naar het museum overgebracht. LEIDEN - De verwachte stormloop op benzinebonnen is uitgebleven. Het was vanmorgen rustig in de Leidse postkantoren. Op het Bevrijdingsplein, had men een extra loket opengesteld, maar een opmerkelijke toeloop van dorstige automobilisten bleef uit. Vanavond zijn de loketten tot zeven uur geopend. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16