,eiden Regio Drie miljoen voor distributiecentrum 'Voorproefje op feestdagen' Kerst in teken van school(spullen) latje van Dam oudste ïderlandse vrouw ooit laak parkeergarage \bouw aanlegsteiger' yVan Rij ging over de schreef NSDAG 9 DECEMBER 1998 «WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 Pasjes q Een elektronisch I -/ pasjessysteem om het verkeer op de Achtho- venerweg te beperken, daaraan denkt Leiderdorp Treintaxi De treintaxi blijft Z I Rijnwoude langer aandoen om de gemeente tijd te gunnen een alterna tief te bedenken rid in Korte Hansenstraat In een huis aan de Korte Hansenstraat is gistermiddag ior vier uur brand uitgebroken. Het vur bleef beperkt tot pkamer. Kort voor het uitbreken van de brand hadden oners een meningsverschil. Opzet wordt daarom niet iloten. De brandweer had het vuur vlug onder controle, [de slaapkamer is volledig uitgebrand. (lende en pruttelende kachel De brandweer heeft gisterochtend de voordeur van een Jming aan de Willem Klooslaan geforceerd omdat een jrouw dacht dat er brand was. Bij binnenkomst bleek dat let geval. De rookontwikkeling ontstond door een kachel p volle kracht brandde en veel lawaai maakte, waarschijn- foor niet tijdig schoonmaken. De bewoonster was door ziek st in staat haar bed uit te gaan en de deur open te doen. Dam werd 20 november 111 jaar, maar daarmee was ze nog niet de oudste, vrouwelij ke inwoner van Nederland ooit. De oudste man in Neder land is wijlen Reyskens uit Dordrecht die in 1990 over leed. Hij werd 111 jaar en acht maanden. lidse Catharina Angenie- Dam-Groeneveld heeft g een record gebroken. 111 jaar en negen- igen is zij de oudste ïie ooit in Nederland Mevrouw Van German joustra van jnsilo uit 1960, het witte V met daarop een zwart Irood vierkant geschil- li bouw verder een aan- waar de waterbus neren voor het ver- ir de stad. Dat was gis- lid een van de meest Inde voorstellen tijdens lede stadsdebat over de 1st van de Meelfabriek Itadsbouwhuis. I meeste gevallen droe- fongeveer honderd aan- n echter al eerder geop- I mogelijkheden aan, t bouw van woningen Ito ren, de aanleg van VRIES RECYCUNG tr en karton tics ietvernietiging tinerservice d [Alkmaar NW-Vennep een park of een plein, het her stel van de oude stadswal en het creëren van een muziek- podium. Uit een kleine enquête bleek ongeveer tweederde (70 aan wezigen) voor behoud van de hele Meelfabriek te zijn, dan wel behoud van een groot deel. Tien aanwezigen wilden slechts het ketelhuis en de wit te meelsilo uit 1904 laten staan. Deze twee gebouwen die zijn voorgedragen voor de rijksmonumentenlijst. Veer tien bezoekers ten slotte gaven de voorkeur aan sloop van het hele complex. Wethouder Van Rij bena drukte echter nogmaals dat het college bij het bepalen van zijn standpunt kijkt naar de kwaliteit van de argumenten en niet naar de aantallen. Het is de bedoeling dat burge meester en wethouders in fe bruari de knoop doorhakken, als ook de resultaten van een telefonische enquête bekend zijn. Vervolgens buigt de ge meenteraad zich weer over het collegevoorstel. Meer dan randvoorwaarden voor de toe komst van de Meelfabriek - wat mag er wel met het com plex en wat mag er niet? - kan de gemeente echter niet bepa len. Meneba Meel is nog steeds eigenaar van de fabriek. De Pieterskerk is de komende week gehuld in kerstsfeer. The Mem' Christmas Fair in Leidse Pieterskerk leiden peter blok The Merry Christmas Fair is een voorproefje op de feestdagen die komen gaan. Met die zinsnede typeert organisator Alet van Baarle de kerstbeurs die tot en met zondag in de Leidse Pieterskerk wordt gehouden. Op de beurs is daarom in prin cipe iedereen van harte welkom, maar de lezers en lezeressen van de bladen Nouveau, Seasons en Tip Culinair - die The Merry Christmas Fair met z'n drieën organiseren - voeren de boven toon. De meeste beursbezoekers komen sterk overeen met de beoogde doelgroep van de ge noemde bladen: ze zijn veertig plus en boven modaal. Van Baarle erkent dit. „Deze kerstbeurs is een echte afspiegeling van hetgeen de drie bla den doorgaans schrijven. De mode, cosmetica, decoratie, sieraden en gerechten die de laatste tijd in de bladen hebben gestaan, zijn hier in de Pieterskerk te vindën." Albert Reijnders van Wijnhuis Vinesse, die voor het blad Nouveau schrijft over de meest exclusie ve wijnen, is één van de standhouders. „Mijn fles sen wijn variëren in prijs tussen de 10 en de 1300 gulden. Ik heb wijnen die passen bij elk willekeu rig kerstgerecht. Wijn is voor mij een ware passie. Daarom importeer ik vanuit alle uithoeken van de wereld wijnen die bij mij en mijn klanten écht in de smaak vallen." Eet- dan wel afslankgoeroe Michel Montignac leeft óók anno 1998 nog voort. Zijn producten zijn in elk geval in ruime mate aanwezig op The Merry Cristmas Fair. „Montignac heeft een dipje gehad, maar hij heeft nog altijd een behoorlijk klantenbestand", meent Bep van Ginkel die de producten van Montignac aan de man brengt. Koks van Tip Culinair laten enkele meters ver derop zien hoe je de lekkerste (kerst)gerechten bereidt. Het duo kijkt niet op een extra koolhy- draatje. Naar het vetgehalte al evenmin. In de an dere van totaal tachtig stands kijken Old Amster dam-kazen, honderden kaarsen, jassen, dassen en tassen aanlokkelijk naar potentiële nieuwe ei genaars. Net als overigens fonkelend zilveren be stek en Wedgewood-serviezen. De Streekmuziek- school Leiden speelt op de achtergrond een aan tal kerstklassiekers. Op The Merry Christmas Fair is voor velen wat wils. Maar bij hen moet de por temonnee wél boven modaal gevuld zijn. The Merry Christmas Fair wordt tot en met zondag 13 december gehouden. Openingstij den: 10.00 -18.00 uur. Entreeprijs 17,50. De gemeente Leiden moet het drie miljoen gulden uit trekken om de tekorten van het stadsdistributiecentrum (SDC) tot eind 2000 te dekken. Dat staat in een voorstel van burgemeester en wethouders dat morgen besproken wordt in de commissie verkeer. Ondanks de tekorten zijn B en W van mening dat het SDC haar bestaansrecht heeft bewezen. Het centrum krijgt daarom ook steun bij het uitbreiden van haar werkzaamheden en - op termijn - bij een verhuizing naar de Oostvlietpolder. nieuwe activiteiten. Om echt in teressant te worden voor op drachtgevers, moet het werkge bied van het SDC worden uitge breid met de hele regio. Hier voor zijn nieuwe wagens nodig, die als het even kan kunnen schakelen tussen elektrische aandrijving (voor in de stad) en aandrijving door brandstof (voor in de regio). Verder moet het SDC verhui zen van de huidige lokatie aan de Baanderij in Leiderdorp naar een plek die beter bereikbaar is vanaf de snelweg en bovendien dicht bij de binnenstad ligt. B en W achten verhuizing naar een plek in de Oostvlietpolder leiden ruud sep Burgemeester en wethouders rekenen erop dat het SDC het de komende tijd voor een deel vanzelf drukker zal krijgen. Er liggen plannen om het gebied binnen de singels tot verboden terrein uit te roepen voor vrachtwagens zwaarder dan 7,5 ton. Alleen de hoofdwegen zijn uitgezonderd van het verbod. De verwachting is dat wanneer de regeling naar verwachting op 1 april volgend jaar ingaat, meer transporteurs hun toevlucht zullen nemen tot het SDC. Verdere groei van het cen trum zal moeten komen van 'zeer gewenst'. Het ziet er naar uit dat de gemeente bij een ver huizing opnieuw in de buidel zal moeten tasten. In de nu voorgestelde bijdrage van drie miljoen gulden is nog geen re kening gehouden met een ver plaatsing van het bedrijf. Het SDC rijdt sinds halverwe ge vorig jaar met kleine elektri sche vrachtwagentjes op en neer tussen Leiderdorp en de Leidse binnenstad. Het centrum heeft als enige vervoerder per manente toegang tot de Bree- straat, die na elf uur 's morgens is afgesloten voor verkeer. Bij het SDC werken negentien mensen, waarvan het meren deel een gesubsidieerde ar beidsplaats heeft. Bij de start de verwachting dat het SDC rond deze tijd zo ver gegroeid zou zijn dat het centum zonder sub sidie verder kon gaan. Bij die voorspelling was echter uitge gaan van een verdere beperking van de openstelling van de Breestraat. Die is er na onder handelingen met de belangheb benden niet gekomen. Bij eerste stadsdebat over Meelfabriek foto hielco kuipers leiden herman joustra Wethouder T. van Rij van ruim telijke ordening is vorige week bij het eerste staddebat over de Meelfabriek ernstig buiten zijn boekje gegaan. Tijdens die dis cussie in het Stadsbouwhuis gaf hij te nadrukkelijk zijn mening, terwijl hij op dat moment de re gels onpartijdigheid had moe ten betrachten. Dat is het oor deel van de commissie van toe zicht die er op moest toezien dat de spelregels voor de dis cussie over het complex aan de Oosterkerkstraat werden nage leefd. De commissie deed de uit spraak, die gisteravond vooraf gaand aan het tweede debat werd voorgelezen, naar aanlei ding van een klacht die de Stichting Industrieel Erfgoed (Stiel) had ingediend. Volgens Stiel was Van Rij over de schreef gegaan, door in het eerste debat te kennen te geven dat de ge meente geen geld over had voor exploitatie van gemeenschap- voorzieningen in de Meelfa briek. Dat geld wilde hij liever aan andere monumenten be steden, zo zei hij toen. Boven dien vond hij dat de argumen ten die de voorstanders van be houd tijdens de discussie naar voren brachten van een laag ni veau waren. Tegen die partijdigheid van de wethouder zou volgens Stiel geen enkel bezwaar zijn ge weest als hij had gesproken als deelnemer aan het debat. Daar van was in dit geval echter geen sprake. 'Nu hij sprak als iemand die boven de partijen staat en als zodanig de conclusies uit het debat probeerde te vertolken, is dat onjuist', schreef Stiel de commissie. Burgemeester en wethouders hadden immers voorafgaand aan het debat ge steld dat de discussie wat het college betrof volledig open lag. In een antwoord op de klacht schrijft de commissie nu het be zwaar van Stiel te delen. 'Nu het stadsdebat nog volop gaande is, past het naar het oordeel van de commissie niet dat een wethou der tussentijds al een voorlopige mening geeft. Niet over het ni veau van het debat, niet over mogelijke bestemmingen van de Meelfabriek en de mogelijke financiële gevolgen daarvan'. En: 'gelet op de opzet van het stdsdebat is het naar de mening van de commissie de primaire taak van wethouders en raads leden in de huidige fase vooral te luisteren naar wat anderen te melden hebben en niet al te oordelen.' Bij de conclusie laat de com missie het verder. Op het ver zoek van Stiel de gevolgen van de gesignaleerde inbreuk op het debat zoveel mogelijk ongedaan te maken en voor een volgend debat zo'n inbreuk te voorko men, antwoordt de commissie dat dat buiten haar vermogen ligt. Wethouder Van Rij neemt de kwestie niet erg hoog op. Hij noemt het een 'kleine rimpe ling'. „Op een gegeven moment werd er gevraagd naar mijn me ning. En die geef ik dan. Ik zat daar niet als een soort burge meester, die boven de partijen staat.'' Hij vindt het wel fout van zichzelf dat hij de woord voerder van Stiel de vorige keer niet de gelegenheid- gaf om te reageren op zijn opmerking dat de kwaliteit van de argumenten 'laag' was. „Dat gevoel had ik direct na het debat al. Dat had ik beter moeten doen." it denk je niet meteen tooi; als je op school zit k vooral niet. Dan zijn je ten heel ergens anders, mte, lekker eten, gezel cadeaus - dat soort .Niet bij leren, niet bij in en zeker niet bij een ge- Mooi effe twee weken staan ze dit jaar op het nci College juist in de da- 3or Kerstmis stil bij een 1, ook al is het dan niet de Het is er eentje ver weg, anda, Afrika. Om precies i in het plaatsje Kagando. aatselijke school daar ont- t liet aan zo'n beetje alles ij hier volstrekt normaal n, en dan hebben we het log niet over computers. over de gewone dingen ci lesmateriaal, pennen, den en papier. En daar Hf SJ gaan ze op het Da Vinei wat aan doen. Eigenlijk doen ze dat al het hele jaar door middel van sponsor lopen, sporttoernooien, festi vals. Ook de opbrengst daarvan is bestemd voor dit project. Maar de grote klapper moet volgende week woensdag wor den gemaakt op de kerstmarkt. Die middag - van 15.30 tot 18.30 - staat heel Da Vinci in het teken van Kagano. De aula toveren ze die dag om in een soort Place du Têtre. Straatmuzikanten, toneel, exo tische hapjes, kraampjes met boeken en andere spulletjes en wat dies meer zij. Klapper die middag is de verkoop bij op bod van een schilderij van de bekende Leidse schilder, wijlen Kees Buurman. Speciaal voor dit doel stelde zijn weduwe een werk van de kunstenaar be schikbaar. Buitenstaanders zijn De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt," is het symbolische middelpunt van de stad welkom om op 16 december een kijkje te komen nemen. Goed, maar waarom koos Da Vinei uitgerekend voor dit pro ject? Conrector brugklassen Annick Dezitter weet van de hoed en de rand. „Twee jaar te rug kwamen we via het LUMC in contact met twee artsen, Philip Pieterse en Jan-Willem van der Plas. Zij gaan in hun vakanties steeds daar heen om assistentie te verlenen op het medische vlak. Dat gebeurt on der de paraplu van Simavi. Het Da Vinei College zag hierin een uitgelezen mogelijkheid om daar bij aan te sluiten. Vorig jaar hebben we een bedrag van 3000 gulden opgehaald om de riolering in Kagano te repare ren. Dit jaar staat de school centraal." Niet zomaar geld ophalen voor een goed doel, maar gericht werken, dat is dus het aardige van dit verhaal? „Ja, inderdaad. Je hebt voeling bij het project en wat er met het geld gebeurt. Want Philip en Jan-Willem ko men steeds terug naar school. Ze geven aan de klassen uitleg en voorlichting of houden de school op de hoogte middels een foto-tentoonstelling. De betrokkenheid is daarom groot bij alle 800 leerlingen. Als school iets betekenen voor een andere school waar ze het veel minder hebben. Dat is toch een mooie kerstgedachte. Wereldbol (2) Al eerder uitten we onze be wondering voor de nieuwe we reldbol op het voormalige ge bouw van het Leidsch Dagblad. En ook een beetje onze zorg. Het ding is zo fraai dat auto mobilisten wellicht snel afge leid zijn. En dat is niet best op het toch al drukke kruispunt Witte Singel/ Noordeindeplein. We zijn echter niet volledig ge weest. Er is nog veel meer aan die wereldbol dat afleidt. Zoals menigeen inmiddels wel zal hebben gemerkt bij het passe ren van het oude Leidsch Dag- blad-pand. Telkens dringt zich weer de vraag op: wat zweeft er toch om die globe? Aan een metalen boog om de wereldbol is een voorwerpje bevestigd dat zich in het voor bijgaan maar moeilijk laat dui den. Is het een vogel? Is het een vliegtuig? Is het Superman wellicht? Nee hoor, valt wel mee, zo zal de nieuwsgierige automobilist zien als hij even uitstapt. Het is Menno Smitsloo maar. Althans, het koddige mannetje uit het logo van Menno Smitsloo Vast goed bv het bedrijf dat het oude krantengebouw bezit en opknapt. Slim van Menno. Want zo wijst hij passerende automobilisten tot in lengte van jaren op het feit dat hij het LD-gebouw op geknapt heeft. En bovendien een mooib uiting van zijn bescheidenheid. Ein delijk eens een projectontwik kelaar die weet dat de wereld niet om hem draait, en niet te beroerd is om dat te laten mer ken. ad van kaam en wim wegman Nieuw straatmeubilair kan heel mooi zijn. Oud straatmeubilair trou wens ook. Maar pal naast elkaar oogt het wat minder, zoals hier bij de Doezastraat goed is te zien. Tenzij het natuurlijk is bedoeld om het spreekwoord 'Vlag op een modderschuit' uit te beelden. Dan is het aardig geslaagd. foto hielco kuipers AMBTSBERICHTEN (3) Naar verwachting wordt binnenkort bekend wie Leiden mag begroeten als nieuwe burgemeester. In de aanloop daar naar toe een korte serie met feiten, geruchten en bijzonderheden rond de benoeming. Graag had dc Leidse politiek een vrouw als burgemeester. Desondanks liepen de dames bepaald niet storm voor de per 1 december vacante burge meesterspost. Volgens insiders - die officieel niets mogen zeg gen, maar soms met weinig woorden veel zeggen - sollici teerde maar één vrouw, de WD-politica Annelize van der Stoel. De gewezen staatssecretaris sen Tonnie van der Vonder voort (PvdA, binnenlandse za ken), Elske ter Veld (PvdA, so ciale zaken) en Anneke van Dok (PvdA, economische za ken) werden door hun partij gevraagd te solliciteren, maar vonden het Haagse lobbycir cuit een makkelijker en veili ger weg naar een eventueel (burgemeesters)succesjë. Par tijgenoten kunnen in politiek Den Haag immers hun (ver meende) invloed laten gelden, terwijl je bij een sollicitatie nog in hoge mate afhankelijk bent van de (voor)oordelen van een vertrouwenscommis- De enige vrouw die solliciteer de is inmiddels afgehaakt, de voormalige staatssecretarissen zijn stuk voor stuk kneusjes van wie de komst naar Leiden op z'n zachtst gezegd niet al te zeer op prijs wordt gesteld. De spoeling onder potentiële vrouwelijke burgemeesters voor Leiden is derhalve dun. Ans van den Berg (WD-burge- meester te Bergen op Zoom) is één van de namen die in het circuit wordt gefluisterd. Na het omzeilen van een heel cor don aan voorlichters en secre taresses wilde ze naar haar ei gen zeggen 'best een hardnek kig misverstand uit de wereld helpen'. „Ik heb pertinent niet gesolliciteerd naar de burge meesterspost in Leiden. Ik heb het in Bergen op Zoom prima naar m'n zin en sta op dit mo ment op het punt mijn ambts termijn met nog eens zes jaar te verlengen." Dat Annelize van der Stoel had gesolliciteerd, was ons snel be kend. Ze ontkende het niet, voor ons het levende bewijs dat zij voor de post in de run ning was. Waarom ze is afge haakt, wil ze momenteel niet zeggen. Of ze in de race is voor een andere baan in het politie ke mettier evenmin. Je kunt beter niet solliciteren en het via Den Haag spelen, is de wij ze les die ze inmiddels heeft geleerd. Dan blijft je tenminste een afgang bespaard. De kans dat een vrouw in het nieuwe jaar de I-eidse burge meesterszetel inneemt, wordt met de dag kleiner. Maar wie het wel wordt, is ook vandaag nog een best bewaard geheim. Oud-staatssecretaris Anneke van Dok. foto cees zorn/cpi

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15