r «éstt* Deken van fijnstof bedekt Nederland In Natura Hondenhandel Historie bruggenbouw iNv-f k -»-x: Een nooit uitgevoerd ontwerp voor een betonnen hangbrug ovf Maas in Rotterdam. foto gpd/gemeentearchief rot er Over de geschiedenis van de bruggenbouw in Nederland is onlangs een boek verschenen: deel twee in een driedelige se rie van de Nederlandse Brug gen Stichting. De nadruk ligt op de periode vanaf het begin van de negentiende eeuw tot 1940, de tijd van de industriali sering. Deel 1 van 'Bruggen in Nederland, 1800-1940' ging over bruggen van ijzer en staal. Onlangs verscheen deel twee: over bruggen van beton, steen en hout. Uit dat tweede deel blijkt dat beton, het bouwma teriaal bij uitstek van de huidi- 3 tijd, in de bruggenbouw al langer wordt toegepast dan je zou denken. Rond 1900 werd de eerste betonnen brug ge bouwd: de Schollenbrug bij Kerstkamp in de natuur Voor natuurliefhebbers tussen de 15 en 30 jaar organiseert IVN vijf winterkampen in de kerstvakantie van 27 tot en rr december. De kampen zijn op Texel, de Utrechtse Heuvel Twente, Veluwezoom en Friesland. Het is de bedoeling d; deelnemers de handen uit de mouwen steken: heide plaj^ gen knotten, bomen zagen enzovoorts. Het gaat om natui den waar gewoonlijk geen mensen komen. Het verblijf is kampeerboerderij met douches en open haard. Kosten, ii maaltijden en overnachtingen: 50 gulden. Meer info: IVN,] -622 8115. Amsterdam. De geschied van stenen bruggen gaat verder terug. In Mesopot en Egypte werden al sten boogconstructies toegep ons land werden pas van dertiende eeuw stenen b gebouwd: in de steden di de graven van Holland w gesticht. Er zijn nog maai nig exemplaren uit die tij vinden. De Sint Jansbrug Leiden is een van de weit voorbeelden. De eerste h brug die ooit werd gebru zonder twijfel een omgev boomstam over een fc was ook het eerste consti materiaal voor bruggen, gen in Nederland, deel b uitg. Matrijs, 79,90 guide Meteorenzwerm Geminiden De Leoniden, de meteoren zwerm die eens in de 33 jaar voor groots nachtelijk vuur werk hoort te zorgen, hebben voor een grote teleurstelling ge zorgd: ze kwamen niet massaal opdagen. Op het beloofde'tijd- stip, in de nacht van de zeven tiende op de achttiende no vember, mocht de volhouder al blij zijn als er in het oosten tus sen de wolken af en toe één flits te zien was. Achteraf bleek dat de Leoniden een uur of zes tien op het schema vooruit wa- Leerafval ren geweest. Wellicht b ze maand een kleine troij de nacht van 13 op 14 d ber zijn de omstandigheJ gunstig voor het waarnei van de Geminiden, eenv jaarlijkse meteorenzwi rr du< de top-drie. De Geminidi (f men schijnbaar uit de ric van de ster Castor in del lingen (Gemini). Ze zijni een snelheid van 35 kilou per seconde erg traag en middeld behoorlijk heldi Show Ster van Betlehem D De 'Ster van Betlehem', de traditionele kerstshow van Artis Thl tarium, wordt van 12 december tot en met 3 januari voord* de en laatste keer vertoond. Volgend jaar komt er een niein gramma rond het thema Millennium. In de 'Ster van Bedel voert de reusachtige sterrenprojector van het Planetarium! zoekers 2000 jaar terug in de tijd. Op de koepel verschijnt d renhemel, zoals die eruit zag ten tijde van Jezus' geboorte, i programma duurt dertig minuten en is geschikt voor het zin. Meer info: tel. 020 - 5233 452. Uitsloverige krab De Europese wenkkrab, uca tangeri. die aan onze stranden zijn onderaardse gangetjes graaft, deponeert het zand in kleine kunstig gevormde ke geltjes rondom zijn hol. Daar mee markeert de krab zijn ter ritorium en maant hij zijn soortgenoten om uit de buurt te blijven. Portugese en Britse wetenschappers van de uni versiteiten van Lissabon en Nottingham bestudeerden het krabbengedrag in het natuur park Ria Formosa in de Algar- ve en publiceerden hun be vindingen in het vaktijdschrift 'Animal Behaviour'. Mannetjeskrabben zijn echte uitslovers. Zij producera N driemaal zoveel slijkkege lp 1 Per dag betekent dat ong 250 kubieke centimeter s e) cie. Bovendien besteden oo vergelijking met de wijfje laag water driemaal zove lass om hun hol leeg te baggc ;lass en schoon te maken. Een r\,. mannetje kan wel vijftig: culpturen rondom zijn ln plaatsen. De onderzoeke merkten dat de zandseul ren nog een andere func hadden. In de paartijd di vsg| zij om de wijfjes te impoi ren. Het aantal slijkkege! dan doorslaggevend. Op WOENSDAG 9 DECEMBER 1998 Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Verzamelen om niet te doden (6); 7. Uitgestreken letters (5); 8. De bovenlaag bevindt zich in ordinaire literatuur (5); 9. Eigenzinnige maand (5): 10. Doet veel stof opwaaien bij het stoppen van een rund (4); 11. Geschikt orgaan van een langha rige (6); 12. Au, een bundel bomen! (6). VERTICAAL: 2. Behalve vader zit er ook een meisje in het forum (5); 3. Je loopt het. dat verzeker ik u! (6); 4. Achter de vacht van een stad (6); 5. Uitroep waaraan jammer genoeg de spil ontbreekt (4); 6. Informeren of het klaar is (8); 10. Met Grietje uit een plaats in de Ardennen (4); 11. Niet leuk om voor dat beest te staan (3). Oplossing van dinsdag: 1. span- rank- tuin sire- deen- knal- telg- amen riet- tent- raagd w spaan-Japans kraan-Orkaan ui ten-Uiteen dries-Residu lende-Nadeel laken-Ankiet tegel-Lengte manie-Iemand stier-Satire tante-Tenant x>rd: JOURNALIST TOM POES Tom Poes en het Monster Trotteldrom „Zijn eigen schuld", zei een ander. „Hij is de Grote Grot binnen gegaan en dat is verboden!"Heer Bommel, had het gesprek in groeiende ontzet ting gevolgd en nu sprong hij op van zijn baar om zich met grote snelheid landinwaarts te begeven.„Ho! Stop!" riepen de verplegers. „Dat mag niet! Je bent ziek! Je moet onderzocht worden! Blijf liggen!"Maar de patiënt gehoorzaamde niet. De angst gaf hem reuzenkrachten en al spoedig had hij het groepje ver achter zich gelaten.„T-Tom P-Poes!" stamelde hij onder het gaan. „Op-opgegeten! Hoe vr-vreselijk! Wat moet ik doen? "Het enige antwoord kwam van de wind die om de bergtoppen floot, maar verder hing er een doodse stilte over het akelige landschap. Bevan gen hield heer Ollie de pas in en keek radeloos rond.„Eenzaam en al leen", prevelde hij. „Ach, wat geeft het of ik mijn ziek lichaam hier rondzeul? Met mij is het ook afgelo pen... dat voel ik."Er ontstond een beweging achter een rotsblok en ie mand vroeg: „Zoek je soms iets? ",,G-ga weg!" riep de lijder met zwak stemgeluid. „Ik wil niet geopend worden!"„Daar gaat het niet om", hernam de stem, en nu trad Smoris Trot te voorschijn. „Als je soms je vriend zoekt, dan weet ik waar hij is", zei hij. „Hij is daarbinnen."Heer Bommel keek onthutst in de aange wezen richting en nu zag hij, dat hij in een kring had rondgelopen, zodat hij aan een andere kant van de spe lonk terecht was gekomen. Geluidschermen temperen het verkeerslawaai, maar kunnen luchtverontreiniging niet tegenhouden. foto Nederlandse stichting geluidhinder HEINZ mol/, jea/sar /jet eea/od/zp JE Kc/ast 'jje/J -rcrr a/A DE E/J DA/J VUB* JE EBUfT. /W//V2./ iillustratie theo schildkamp Een van mijn honden is onlangs plotseling verdwenen. Juist dit dier, waaraan ik mijn hart had verpand, was zomaar foetsie om niet meer terug te komen. Vanaf dat moment veranderden geluiden en bewegingen van bete kenis. Ritselde het in de struiken, dan keek ik ogenblik kelijk op, terwijl ik er voordien nauwelijks aandacht aan zou hebben geschonken. Zag ik een onverwachte be weging in de tuin, dan was ik meteen alert. En als er in de stille verte een hond blafte, hoorde ik telkens weer de klagelijk roepende stem van de verloren kameraad. Dat de hond is gestolen, staat voor mij inmiddels als een paal boven water. Ze werd immers na een bijna lande lijke en alles omvattende zoekactie niet gevonden, dood noch levend. Iemand moet haar, terwijl ze achter ons huis aan het rondscharrelen was, een lijn hebben aange legd en hebben meegenomen. War daarna gebeurd is blijft ongewis. Van alle kanten bereikten ons verhalen over wat een hond zoal overkomen kan. Uit die berich ten blijkt dat er in ons land individuen en kleine bendes actief zijn. die zich gespecialiseerd hebben in de roof van honden. Veelal zoeken ze naar jonge rashonden - bij voorkeur teefjes - waarmee gefokt kan worden. Brengt een teefje al een lieve cent op. een nest puppies staat ga rant voor een veelvoud van dat bedrag. Dikwijls zijn de dieven er als de kippen bij om de stam boomgegevens te laten overschrijven, maar als deze in middels door de eigenaar zijn geblokkeerd, weten ze al tijd wel kopers te vinden die het ook wel zonder stam boomregistratie kunnen stellen. Dikwijls ook wordt een gestolen dier direct doorverkocht. De rovers gaan in dit geval net zo te werk als professionele inbrekers: ze zoe ken eerst een koper en halen daarna pas de hond weg die ze al geruime tijd op het oog hadden. De voorberei dende werkzaamheden worden dus gevormd door het opsporen en in kaart brengen van potentiële buit. Naast deze vormen van exploitatie en verkoop schijnen er bovendien honden geleverd te worden aan voorname lijk buitenlandse bedrijven en laboratoria die de dieren gebruiken voor vivisectie en hiervoor heel aardige bedra gen op tafel leggen. Nadat de hond gestolen was bleef ons tweede huisdier, een blonde labrador, in eenzaamheid achter. Ze was haar hele leven in het gezelschap van andere honden ge weest en raakte door het verlies ervan volledig van slag. We namen daarom een chocoladebruine soortgenoot over van een kennis die aan het dier niet de volledige aandacht kon besteden waarop het recht had. Hij vertel de ons dat hij twee jaar geleden zes halfwas labradors bezat, die als hij niet thuis was, in een grote schuur bij een lagen. Op een avoncl bleek bij thuiskomst de schuurdeur open gebroken en waren vier van dezes honden verdwenen. De achterblijvers hadden beide heupdysplasie, zodat duidelijk was dat de inbrekers over voorkennis beschik ten. Van de gestolen honden verdwenen er twee spoor loos. De andere twee werden maanden later in een beek aangetroffen. Weefselmonsters toonden aan dat ze pas een week of vier tevoren waren verdronken. De dief of de dieven hebben er van het viertal dus slechts twee meteen kunnen verkopen, waarna ze de overige de verdrin kingsdood hebben laten sterven. Zo wordt er in die mis dadige kringen dus omgegaan met dieren die niet direct geld opleveren en waarvan het riskant wordt ze gedu rende lange tijd in huis te hebben. De lucht in Nederland is als gevolg van milieu maatregelen veel schoner geworden. Maar niet schoon genoeg, stellen wetenschappers. Jaar lijks gaan zo'n 4000 ouderen eerder dood als gevolg van het inademen van minuscule stof deeltjes. Ook andere groepen met een zwakke gezondheid lopen meer risico. Onderzoeker dr. L. van Bree van het Rijks Instituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) toont een gra fiek. Uit de tekening blijkt hoe schadelijk de minuscule stofdeeltjes of gassen zijn, die wor den geproduceerd door industrie, energieop wekking, verkeer en landbouw. Een kleine con centratie fijnstof (wetenschappelijk aangeduid als PM 10 of lager) leidt al tot het eerder overlij den van ouderen met een relatief zwakke ge zondheid. Hoe meer stof per kubieke meter lucht, hoe meer mensen een dag, week of soms zelfs een jaar eerder dood gaan. En hoe meer astmapatiënten en kinderen problemen krijgen aan hun longen en luchtwegen. Fijnstof, minuscule stofdeeltjes met een dia meter van minder dan tien micrometer, vormt een vervelend probleem, stelt dr. M.P.Keuken van TNO. Hoe kleiner de diameter van de stof deeltjes, hoe gemakkelijker ze doordringen in de longblaasjes. In feite ligt er een deken van fijnstof over Nederland. Bijna de helft van het stof is afkomstig uit het buitenland, zoals het Ruhrgebied, het havengebied bij Antwerpen en het noorden van Frankrijk, blijkt uit het RIVM- rapport 'Fijnstof in Nederland: Een tussenba lans'. De onderzoekers beschouwen het als een gege ven dat in grote delen van Nederland meer fijnstof in de lucht zit dan de norm van veertig microgram per kubieke meter als jaargemid delde. Zeker in de Randstad wordt deze norm op de meeste plaatsen overschreden. Naar schatting leeft volgens de TNO-onderzoeker tachtig procent van de Nederlandse bevolking in lucht met een te hoge concentratie aan fijn stof. Een groot probleem is dat fijnstof nergens de zelfde samenstelling heeft. Er is nooit sprake van slechts één stof. Niemand weet precies wélke deeltjes verantwoordelijk zijn voor de schadelijke effecten op de gezondheid. Dat be lemmert directe aanpak. Ruim 25 jaar geleden waren deskundigen voor al gespitst op de uitstoot van zwaveldioxide. De Momenteel wordt onderzocht of de aanwezigheid van de luchthaven Schiphol nadelige invloed heeft op de gezondheid van omwonende kinderen. foto united photos de boer luchtverontreiniging leidde in sommige delen van de wereld tot enorme aantallen zieken huisopnames en sterftes. Sindsdien is er veel gedaan aan het terugdringen van zwaveldioxi de. Daarmee waren de gezondheidsproblemen ook minder geworden, maar nog niet voorbij. Vijf tot zes jaar geleden signaleerden epidemio logen plots het verband tussen lage concentra ties fijn stof en gezondheidseffecten. Om de uitstoot van fijnstof in kaart te brengen is onlangs een landelijk onderzoek gestart. Dat moet vaststellen om welke stoffen het gaat en waar ze vandaan komen. Het verkeer speelt een belangrijke rol, maar ook de industrie blaast een partijtje mee. Veel kinderen die dicht bij autosnelwegen wo nen met veel vrachtverkeer, kampen met een verminderde longfunctie. Oorzaak zijn de roet deeltjes (een vorm van fijnstof) die vrijkomen door de verbranding van dieselolie. Dit is aan getoond door prof. B. Brunekreef, hoogleraar gezondheidsleer aan de Landbouw Universiteit in Wageningen. Momenteel is hij bezig met een vervolgonderzoek, waarbij behalve naar kinderen die wonen in de buurt van snelwegen ook wordt gekeken naar kinderen uit de directe omgeving van de luchthaven Schiphol. Brunekreef stelt dat op dit moment nog weinig wordt gedaan om te voorkomen dat bewoners bloot staan aan die uitstoot van zwarte rook, zoals de roetdeeltjes ook wel worden genoemd. „Langs snelwegen staan wel geluidswallen, maar die houden luchtverontreiniging niet te gen." Uit het tot nog toe gehouden onderzoek kan de conclusie worden getrokken dat wo ningbouw binnen driehonderd meter van een snelweg niet verantwoord is. Dat terwijl plano logen juist uit zijn op het zo goed mogelijk be nutten van de schaarse ruimte. Onlangs nog bepleitte de bekende steden bouwkundige Riek Bakker op het NOS-Jour- naal om de 'lege' ruimte tussen verkeersknoop punten en fly-overs te benutten voor kantoor bouw. RIVM-onderzoeker P. Rombout, die met grote verbaasde ogen naar het pleidooi van Bakker keek: „Hoe wil je de lucht voor de men sen in deze kantoren in godsnaam schoon krij gen? Dat lijkt onmogelijk." Het onderzoek van de Landbouwuniversiteit moet aantonen of er chronische effecten zijn op de gezondheid. Volgens hoogleraar Brune kreef kun je daar wel van uitgaan, al stelt hij dat het moeilijk is dit aan te tonen. Er is volgens hem veel tijd voor nodig. Vast staat wel dat er acute effecten zijn, zoals toename van medi cijngebruik en afname van longfuncties, die op korte termijn weer verdwijnen als kinderen in een gezondere omgeving gaan leven. Brunekreef onderschrijft de mening van de deskundigen van het RIVM dat jaarlijks vier duizend ouderen eerder dood gaan als gevolg van fijnstof. „Het gaat om een zeer gering aan tal van de ongeveer 125.000 mensen die jaar lijks dood gaan," zegt hij. Toch wil hij het pro bleem niet bagatelliseren. „Want," zegt hij, „er zitten ook mensen bij die net een hartaanval hebben gehad of lijden aan een longontste king. Ziekten waarvan ze normaal van hadden kunnen genezen." Een foto van rond 1900, genomen bij een lederfabriekje. Dierenhuid die niet in aanmer king komt om te worden ge looid, kan met behulp van een wasmiddel-enzym worden om gezet in hoogwaardige eiwit ten. Dat hebben wetenschap pers van het Amerikaanse mi- nisterie.van landbouw ontdekt. Een leerlooier kan slechts de helft van varkens- en koeien- huiden gebruiken om er leer van te maken. Tevens wordt van de gelooide huid de onder kant afgesneden om een gelijke dikte te krijgen. Bij elkaar is dat veel afval. Bij het looiproces wordt chromium-111 bruikt. De berg met hierdoor rijk aan ten. De onderzoekers on ten dat deze kunnen worden met alkaline-protease; zym uit een gewoon del. Het verwerkte dienen als gende stap kap een wit worden gemaakt schikt is om er lijm ken, agrarische chemicaliën.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10