Britse Law Lord verder in opspraak Buitenland Herdenking na brand in weeshuis Voedselhulp Rusland niet zonder meer Netanyahu overleeft aanval oppositie Superretour! Öcalan wordt niet in Nederland berecht Krstic 'niet schuldig' aan volkenmoord Srebrenica Britse dierenvrienden vaardigen eigen 'fatwa' uit jpAG 8 DECEMBER 1998155 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters rste montageklus ISS snel afgerond ->faTON» Twee astronauten van het Amerikaanse ruimteveer eavour hebben de afgelopen nacht de eerste van in totaal ruimte wandelingen voor de assemblage van het internatio- ruimtestation ISS gemaakt. De zeer ervaren Jerry Ross en collega James Newman klaarden de klus in 4,5 uur, zeventig a tuten minder dein verwacht. Hun belangrijkste opdracht was I verbinden van zo'n veertig kabels en leidingen voor elektri- it, data en computercommando's. Experts meenden vooraf het één van de moeilijkste ruimtewandelingen aller tijden zijn. Niettemin verliep alles zó vlot dat Ross en Newman /fs vooruit liepen op toekomstige taken. Voor de assemblage II het ISS, die minstens tot begin 2004 duurt, zullen minimaal uimtewandelingen van in totaal minstens 1.100 uur vereist j Voor de assemblage zijn zeker 45 vluchten van shuttles en sische raketten nodig. Sommigen menen dat het gigantische iplex wel eens honderd miljard dollar kan gaan kosten. «spiegel gestegen door El Ninö hington Er zijn voor het eerst aanwijzingen dat het klima- gische verschijnsel El Ninö een verandering teweeg kan ïgen in de zeespiegel van de oceanen. De Amerikaanse ntevaartorganisatie NASA zegt dat uit metingen van de Ame- ans-Franse satelliet Topex/Poseidon is gebleken dat de zee- f igel tijdens El Nino gemiddeld 2,03 centimeter steeg. De stij- ro®-was volgens de NASA van eind maart tot begin november j jaar te zien in de tropische en zuidelijke Stille Oceaan en e Indische Oceaan. Over een iets langere periode, van eind iber 1996 tot eind december 1997 steeg de temperatuur van oppervlaktewater in de oceanen met 1,7 graden. El Ninö is tot op heden grotendeels onverklaarbaar natuurverschijn- dat zich elke drie tot vijfjaar voordoet voor de Stille-Oce- kust van Amerika. Belangrijkste kenmerk is dat warme stro gen in de Oceaan zich omkeren, waardoor het klimaat we- vvijd wordt beïnvloed. - lanse schrijver Mokhtari verdwenen iANVan de Iraanse schrijver Mohammed Mokhtari is niets r vernomen sinds hij donderdag zijn huis in Teheran ver- Zijn vermissing is de laatste in een reeks mysterieuze ver- ningen. Dat meldde de Iraanse krant Zan gisteren. De fami- an de schrijver heeft naar hem gezocht in ziekenhuizen, po- jureaus en lijkenhuizen, maar zonder resultaat. Het afgelo- jaar hebben tegenstanders van de gematigde president Mo- imad Khatami steeds meer hun toevlucht gezocht tot ge- 1. Verschillende dissidenten, liberale kranten en een hervor- gsgezinde minister zijn aangevallen. Geen van de geweld- ers is gearresteerd, wat tot speculaties heeft geleid over de akkenheid bij het geweld van machtige Iraanse hardliners eestelijk leider Ali Khamenei en ayatollah Mohammad Yaz- et hoofd van de Iraanse rechterlijke macht. 4 avel wil verbod racistische skinheads n| De Tsjechische president Vaclav Havel heeft gisteren ge- rschuwd tegen de groeiende apathie ten opzichte van racis- geweld in zijn land. Hij zei een verbod op de racistische leadbeweging in Tsjechië te sullen steunen. Vorig jaar stel- iremier Zeman, die toen nog in de oppositie zat, al voor de headbeweging te verbieden. Vóór de val van het commu te in 1989 leidde het racisme in Tsjechië een sluimerend aan, maar dat is nu veranderd. De skinheads voeren veel vallen uit op de Roma-minderheid. De bevolking steunt het eld vaak openlijk, omdat de zigeuners voor veel misdaden ntwoordelijk worden gehouden. Sinds 1989 zijn zeker dertig itische moorden gepleegd. Zeman zei gisteren dat Tsjechië speciale politie-eenheid zal opzetten, die meer racistische 'allen moet voorkomen. rdachte aanslag Omagh opgepakt De Ierse politie heeft gisteren in Dundalk, aan de grens Noord-Ierland, een 42-jarige man gearresteerd die wordt acht van betrokkenheid bij de bomaanslag van de republi- ise splintergroep Real IRA in Omagh. Daarbij vielen in au- us 29 doden en 370 gewonden. Bij de man werden een ge- een pistool, munitie en onderdelen voor bommen gevon- De politie heeft de afgelopen maanden al tientallen ver- ïte leden van de Real IRA aangehouden, maar die moesten ïweer worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Dit is erste keer dat bij een verdachte daadwerkelijk wapens zijn inden. De Real IRA heeft in september een wapenstilstand kondigd, na de keiharde kritiek van alle partijen op de bom- Tijd op de Comoren laait weer op qniHet bestand tussen twee rivaliserende milities op het id Anjouan, dat zich heeft afgescheiden van de Comoren, lang stand gehouden. Gisteren braken er opnieuw ;e gevechten uit. Het staakt-het-vuren ging zondagavond in. lopen weekeinde vielen bij gevechten meer dan tien doden, derden inwoners van Mutsamudu, de zwaarst getroffen ts, zijn hun woningen ontvlucht. De strijd gaat tussen twee ties die beide voorstander zijn van afscheiding van het fdeiland van de Comoren, Grand Comore. De eilanden in idische Oceaan werden in 1975 onafhankelijk van Frank- Sindsdien had Grand Comore alles voor het zeggen. Vorig waren de leiders op Anjouan en het buureiland Moheli het en scheidden ze zich af. De Organisatie van Afrikaanse Een- heeft aangekondigd een vredesmacht naar het eiland te :n sturen om de partijen uit elkaar te houden. rk in Madrid accepteert creditcard ÜD_ï In de hoop het aantal giften te verhogen, accepteert de udena-kathedraal in Madrid voortaan ook creditcards. De :en collectebussen zijn vervangen door elektronische appa- ur. Functionarissen van de kathedraal zeiden in de krant El dat ze deze stap hebben gezet omdat het aantal donaties c afnam, kennelijk omdat mensen bang zijn te worden be rt en daarom maar weinig contant geld op zak dragen. Voor lektronische kastjes, die zondag werden geïnstalleerd, hoef- e kerk niets te betalen, maar het bankconsortium dat ze tste hQudt wel twee procent van de giften voor zichzelf. De gangers zeiden niet echt verbaasd te zijn over de moderne £te. Eén van hen wees erop dat de echte kaarsjes al eerder vervangen door elektrische exemplaren, die automatisch branden zodra er een muntje in wordt gegooid. imbodja krijgt zijn VN-zetel terug ïORK« De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Cambodja gisteren zijn zetel in de VN teruggegeven. Na- iremier Hun Sen vijftien maanden geleden zijn mede-pre- prins Norodom Ranariddh na een gewelddadige coup had zet, bleef de zetel bij de VN leeg, aangezien zowel Hun Sen anariddh zeiden er recht op te hebben. Vorige maand iden de twee rivalen echter alsnog een nieuwe coalitierege- Hun Sen is benoemd tot premier, terwijl Ranariddh voor- r van het parlement werd. Dat maakte de weg terug naar de rij. De Cambodjaanse minister van buitenlandse zaken Hor ibong toonde zich verheugd over de Cambodjaanse terug- in deze grote VN-familie'. Hij zei te hopen dat Cambodja ook weer bij het economische Aziatische blok Aséan mag nerikanen blijven Clinton steunen De Amerikanen blijven zich verzetten tegen afzet- 'an president Clinton. Dit blijkt uit een opiniepeiling van en USA Todpy. Van de ondervraagden vvil tweederde (66 ;nt) niet dat Clinton wordt afgezet. Het percentage Ameri- dat tegen impeachment is, stijgt al een paar maanden. In ber was het nog 62 en in november 64 procent, zo blijkt uit ■te peilingen die het bureau Gallup deed voor de nieuws- ler en de krant. Van de tegenstanders van afzetting wil meer |de helft (37 procent) dat het Congres de zaak laat zitten. 33 ent van de ondervraagden wil dat de president slechts een •ping krijgt wegens zijn gedrag in de affaire-Lewinsky. "ts iets meer dan een kwart steunt afzetting. BRUSSEL-MOSKOU GPD-AP Voordat de Europese Unie kan overgaan tot het verstrekken van voedselhulp aan Rusland, moet eerst duidelijk worden aangetoond dat er schaarste heerst. Als de konvooien een maal gaan rijden, is nog niet ze ker dat het hulpprogramma wordt afgerond. Zodra er frau de wordt aangetoond, moet het programma onmiddellijk wor den gestopt. Deze voorwaarden hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie gisteren op tafel gelegd na het unanieme besluit eind vorige maand van de EU-landbouw- ministers om Rusland voor ruim 880 miljoen gulden voed selhulp te verlenen. Er zijn grote twijfels of de pakketten ooit behoeftige bur gers zullen bereiken. „Je krijgt garantie tot de grens. Met een beetje pech ligt het vlees vijf da gen later alweer bij de Delhai- ze-supermarkten", aldus een diplomaat in Brussel. De Russische bevolking maakt zich overigens niet druk over de acties van President Jel- tsin gisteren. In de drie uur die hij uit het ziekenhuis was, ont sloeg hij vier van zijn naaste medewerkers. Als Jeltsin eerder aftreedt of tijdens zijn ambtsperiode over lijdt, zullen er vervroegde presi dentsverkiezingen worden ge houden. Vele Russen zouden blij zijn met vervroegde verkie zingen. Ze vinden dat er een sterke, daadkrachtige leider no dig is die de problemen van het land kan aanpakken. Maar de meeste politieke leiders en mo gelijke presidentskandidaten willen dat Jeltsin het nog even volhoudt, in ieder geval zolang de economische crisis voort duurt, zodat ze hem de schuld kunnen geven. Bestuurslid aan Amnesty gelieerde organisatie Eén van de drie Britse Law Lords die zich vorige maand uitsprak voor uitlevering van de Chileense ex-dictator Pinochet aan Spanje, is bestuurslid van een met Amnes ty International gelieerde liefdadigheidsinstelling. Eerder deze week raakte Lord Hoffman al in opspraak door de onthulling dat zijn echtgenote bij de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International werkt. tor wordt vernietigd. Ze vinden dat de uitspraak niet in stand kan blijven nu blijkt dat Hoff man bevooroordeeld kan zijn. Drie Law Lords stemden voor uitlevering en twee tegen. Amnesty heeft toegegeven dat Hoffmann al zeven jaar on betaald bestuurslid is van Am nesty International Charity Ltd. De onthulling kon nauwelijks LONDEN ANP-AFP Nadat de Britse krant The Guar dian vorige week het nieuws over de betrokkenheid van Hof fmanns vrouw bij Amnesty be kend maakte eisten de advo caten van Pinochet dat de uit spraak van de Law Lords over de rechtmatigheid van de arres tatie van de Chileense ex-dicta- op een ongelukkiger tijdstip ko men. Minister van binnenland se zaken Straw moet vrijdag be sluiten of hij Pinochet wel of niet uitlevert. Verder is bekend geworden dat de voormalige Amerikaanse president Nixon de cotip van generaal Pinochet tegen de Chi leense president Allende in 1973 heeft goedgekeurd. Dat verklaarde de Amerikaanse ex- ambassadeur Korry, van 1967 tot 1971 gestationeerd in Chili, gisteravond. In een gesprek met Korry zou de president het Chileense staatshoofd een schurk hebben genoemd, die hij zou gaan ver morzelen. JERUZALEM DPA-Rtr moet een dergelijk debat op een maandag plaatsvinden. Een zegsman van de oppositionele Arbeidspartij zei dat zijn partij had ingestemd met een uitstel van twee weken (tot 21 decem ber) in verband met het ko mende bezoek van de Ameri kaanse president Clinton op 12 december. De rechtse regeringscoalitie is verscheurd naar aanleiding van het akkoord dat Netanyahu sloot met de Palestijnse leider Arafat. De haviken in de rege ring verzetten zich tegen de overdracht van nog meer land aan de Palestijnen zoals is voor zien in het akkoord. De Israëlische regering steunt op de kleinst mogelijke meer derheid in de Knesset. Slechts 61 van de 120 parlementsleden staat officieel nog achter Neta nyahu. De Israëlische premier Neta nyahu kan nog twee weken proberen zijn kabinet voor uit eenvallen te behoeden. Hij kreeg gisteravond in het parle ment uitstel door een tactische zet van één van Netanyahu's coalitiepartners. Een joods-orthodoxe partij uit Netanyahu's regering dien de zelf een motie van wantrou wen in, wat automatisch bete kende dat het parlement niet meer kon stemmen over een al in juli ingediende motie om vervroegde verkiezingen te houden. De parlementaire regels be palen dat er minstens een week tussen moet zitten voordat over een motie van wantrouwen kan worden gestemd. Bovendien 2e t/m 5e persoon 50% korting! Grenitbnrs vmrtUlty NS Internationaal GrtmtUvs vrvnUlitf NS Internationaal manilla Straatkinderen in Manilla steken kaarsjes aan bij de ruïnes van het Bahay Kalinga weeshuis Hier overleden vorige week 24 wezen tij dens een brand. foto »ap» bullitmarquez BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Koerdische PKK-leider wordt niet in Nederland be recht. Italië en Duitsland pol sten tijdens een bijeenkomst van Europese minsters van bui tenlandse zaken in Brussel in formeel of Nederland bereid zou zijn de berechting van de Koerd voor zijn rekening te ne men. Minister Van Aartsen be dankte echter beleefd voor de eer. „Ik ben door mijn Italiaanse en Duitse collega in de marge van de vergadering benaderd", beaamde Van Aartsen gister avond. „In mijn woorden: men heeft gewezen op het feit dat Nederland af en toe dit soort klussen klaart. Maar ik heb me teen duidelijk gezegd dat wij die weg niet inslaan." Duitsland en Italië zitten be hoorlijk met öcalan in hun maag, sedert Italië de PKK-lei der op Duits verzoek arresteer de, maar Bonn vervolgens uit vrees voor onlusten in de Duits- Turkse gemeenschap ervoor te rugdeinsde öcalan zelf te be rechten. Beide landen zijn nu voorstander van berechting voor een internationaal Hof. Oostenrijk, tijdelijk voorzitter van de EU, schaarde zich giste ren in een nogal vage verklaring achter dat streven. Daaraan werd toegevoegd, in een poging Turkije te paaien, dat de Unie het terrorisme, inclusief dat van de PKK, wenst te bestrijden. Volgens Van Aartsen zou voor het geval öcalan een apart hof moeten worden opgericht, het geen juridisch niet haalbaar zou zijn. „Deze zaak is onvergelijkbaar met het Lockerbie-proces, het Rwanda-tribunaal of het Joego- slavië-tribunaal", aldus de mi nister. De Italiaanse minister Dini en diens Duitse collega Fi scher zullen, zo verwacht Van Aartsen, niet meer bij hem op het onderwerp terugkomen. öcalan zelf is bereid voor een internationaal hof te verschij nen, maar in zo'n rechtszaak moet ook de rol van Turkije in het Koerden-conflict ter sprake komen, zo verklaarde hij giste ren in het Italiaanse dagblad La Stampa. Hij wil wel terecht staan in Oostenrijk. Mocht hij uiteindelijk door Italië als onge wenste persoon worden uitge wezen, dan sluit de Koerden leider een vertrek naar Iran niet DEN HAAG MARJOLUN DE COCQ De Bosnisch-Servische generaal Radislav Krstic verklaarde giste ren voor het Joegoslavië-tribu- naal dat hij 'niet schuldig' is aan de massa-executies bij de moslim-enclave Srebrenica in juli 1995. Krstic klaagde vooral dat de centrale verwarming in de gevangenis van Schevenin- gen het al drie dagen niet doet en dat de hygiëne er te wensen overlaat. Volgens zijn Servische advo caat Nenad Petrosic is de ge zondheid van de generaal 'in ernstig gevaar'. Zijn rechter been is geamputeerd en er is groot gevaar voor gangreen (koudvuur). Krstic (50) werd vorige week gearresteerd en wordt beschul digd van volkenmoord op 'dui zenden moslimmannen' uit Srebrenica. Tussen de 7000 en 8000 moslims uit de enclave zijn verdwenen. Meer dan 1000 van hen zijn in massagraven te ruggevonden, vaak met de han den achter de rug gebonden en soms geblinddoekt. Krstic was tijdens de inname van Srebre nica op 11 juli 1995 ondercom mandant van het beruchte Dri- na-corps van het Bosnisch-Ser vische leger. Een datum voor Krstic' pro ces werd gisteren nog niet vast gesteld. De rechters mikten op 'eind mei, begin april', maar advocaat Petrosic verzette zich daartegen omdat hij tot nu toe 'nog geen snipper' bewijsmate riaal van de aanklagers heeft gekregen. Volgens aanklager Brenda Hollis komt dat omdat alle documenten voor de advo caat, die Engels noch Frans spreekt, moeten worden ver taald. Duitsland f 309,- 155,- Oostenrijk 379,- 190,- Zwitserland 399,- f 200,- Kctourprijzen gelden vanaf elk station in Nederland naar vrijwel ieder station in het buitenland. Bel voor meer informatie over het Superretour: 0900-9296 (50 ct/min). Of kijk op www.ns.nl GrenuUtrs vtvrdcltf NS Internationaal LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Hij is inmiddels doof aan één oor en blind aan één oog. Zijn lever functio neert niet meer en hij weegt nog maar 50 kilo. Artsen verwachten dat hij het einde van de week niet haalt. Zodoende ziet het er naar uit dat dierenactivist Barry Home (48), inmiddels 63 dagen in hongerstaking, toch nog als martelaar de geschiedenis ingaat, nadat twee eer dere hongerstakingen zijn mislukt. Radi cale dierenbeschermers beschouwen hem als een held. En de Britse politie zet zich schrap. Zij vreest na de dood van Horne een escalatie van de toch al angstaanjagende terreur die fundamen talistische dierenactivisten uitoefenen uit naam van clubs als het Animal Libe ration Front (ALF) en de Animal Rights Militia (ARM). De bewaking bij proefdierboerderijen, laboratoria waar proefdieren worden ge bruikt en woningen van dier-onvriende- lijke wetenschappers is inmiddels ver sterkt. Tot nog toe hebben terreuraan slagen van dierenactivisten als bij toeval geen menselijke slachtoffers geëist, maar gevreesd wordt dat activisten na de dood van Horne doelbewust 'op mensenjacht' aan. Geheel in stijl van de fatiua die Iran een aantal jaren geleden over de schrijver Salman Rushdie uitsprak, heeft de ARM vorige week een dodenlijst gepubliceerd. Daarop staan tien wetenschappers die vermoord zullen worden als Horne overlijdt. Bovenaan staat professor Colin Blackmore, een fysioloog uit Oxford die voor onderzoek naar blindheid bij kin deren, katten als proefdieren gebruikt, en daar geen geheim van maakt. Blackmore woont in een zwaarbewaakt huis, en weet als geen ander hoe serieus hij de dreigementen van de dierenacti visten moet nemen. Hij is al twaalf jaar doelwit van terreur. Blackmore is in el kaar geslagen door met bivakmutsen uitgedoste dierenactivisten, zijn auto is diverse malen vernield, de ruiten van zijn woning zijn aan diggelen gegooid door een gemaskerde groep dieren vrienden, en zijn vrouw en drie kinderen zijn bedreigd met ontvoering. Het ergste waren nog de twee bombrie ven die het gezin ontving, waarvan een tje vriendelijk verpakt ging als kersca deautje. Een van zijn kinderen nam het pakketje aan, maar maakte het niet open. .Als ze dat wel had gedaan, was ze vrijwel zeker dood geweest", aldus Blackmore. Het afgelopen jaar ontvin gen ook een circusdirecteur en de eige naar van een kattenfokkerij voor de vivi sectie in Hillgrove bombrieven. Het maakt duidelijk dat de fanatiekste die renactivisten in Groot-Brittannië de laatste grens daadwerkelijk zijn gepas seerd: die van respect voor het menselijk leven. ALF en ARM trekken graag parallellen met de uitroeiing van de joden door de nazi's. De kattenfokkerij in Hillgrove Barry Horne op een politiefoto, foto epa wordt door de dierenextremisten het 'Bergen-Belsen voor dieren' genoemd. Ook Horne vindt dat de strijd voor die ren het doden van mensen kan recht vaardigen. Toen hij vorige week nog kon praten, toonde hij volop begrip voor de dodenlijst. „Mensen moeten doen wat ze denken dat goed is in reactie op mijn dood. Kijk eens naar het kwaad dat de nazi's aanrichtten, en het terechte ge weld dat nodig was om hen te stoppen." Hoewel er nog geen doden zijn gevallen, hebben de Britse dierenactivisten al veel langer een gewelddadige naam. Sinds het midden van de jaren zeventig heb ben zij door middel van onder meer brandstichting en intimidatie voor mil jarden schade aangericht. Succes kan hen niet worden ontzegd. Laboratoria waar proefdieren worden gebruikt, kam pen met hoge beveiligingskosten. Win kels waar nog bont wordt verkocht, zijn in Groot-Brittannië op de vingers van één hand te tellen. Hongerstaker Horne is daar mede ver antwoordelijk voor. Hij werd in 1996 veroordeeld tot 18 jaar cel wegens talrij ke aanslagen met brandbommen op be zittingen van 'de vijand'. Na twee eerde re hongerstakingen begon hij op 6 okto ber aan zijn derde en zeer waarschijnlijk laatste. Zijn eis: uitvoering door de rege- ring-Blair van de verkiezingsbelofte om een commissie in te stellen die regels stelt aan vivisectie. Maar de regering reageerde zoals mocht worden ver wacht: ze wijkt niet voor chantage. Horne is inmiddels zó ver heen dat hem vrijwel zeker de dood wacht. Zijn begra fenis zal massaal worden bezocht. En mochten dierenactivisten de komende tijd een wetenschapper, een kattenfok ker, een circusdirecteur of een groot handelaar in vlees in koelen bloede li quideren, dan mag dat de activisten in hun visie beslist niet euvel worden ge duid: dan had de regering maar op zijn eisen moeten ingaan. Chinese radio brengt serie over mensenrechten PEKING Rtr De Chinese radio komt de ko mende drie maanden met een serie over mensenrechten. De politie gaat wel door met haar acties tegen dissidenten die proberen een democratische oppositiepartij op te richten. China zendt de voor het land ongekende serie uit ter gelegen heid van de 50ste verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. De radioprogramma's, die vijf tien minuten duren, hebben onder meer tot doel de basis kennis over mensenrechten en marxistische beginselen op dit gebied te bevorderen. Ook moet het verschil tussen Chine se en westerse opvattingen worden onderstreept. China wekte onlangs opti misme over zijn beleid in zowel binnen- als buitenland toen het het internationale handvest over burgerlijke en politieke rechten ondertekende, waarin ook de vijftig jaar oude univer sele VN-verklaring voor de mensenrechten is opgenomen. Maar het is ook duidelijk dat het bewind een eigen interpre tatie heeft van de verklaring.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7