Regio Leegstand bedreigt huurhuizen De Valk krijgt er attractie bij Veegmachine laat steeg vaak links liggen mheining op Beestenmarkt voor ijsbaan 't Stathuys zit met de handen in het haar IDAG 4 DECEMBER 1998 i wim wegman. 071 -5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 Hofpolder A C Politiek Warmond is I 3 onaangenaam ver rast, dat er onderzoek komt naar het ontwikkelen van de Hofpolder. Tankers >i q De kerosinetankers I Z7 worden, tot vreug de van Alphen en Wou- brugge, in januari uit de vaart genomen. eld gestolen uit fietstas ■en» Een 56-jarige vrouw uit Leiden is gisteren een bedrag a 800 gulden kwijtgeraakt. Ze had dat geld in een enveloppe geborgen in haar - naar eigen zeggen - 'goed afgesloten' fiets- p, Daarna was ze gaan winkelen op de Hooigracht. Bij terug- -nst stond haar fiets er nog, maar was het geld uit haar tas ver enen. I ipgeld in 'brillenzaak' ■en» Het onderzoek naar de inbraak bij opticien Groeneveld 1 het Vijf Meiplein, waarbij 's nachts de hele zaak werd leeg- oofd, loopt nog. Los daarvan heeft een schadebureau alvast i beloning in het vooruitzicht gesteld voor degene die de tip ift die leidt tot de aanhouding van de daders. Het is voor de ||de maal dat een zaak van Groeneveld, een keten in brillenza- jfi, tot op het bot toe is uitgekleed. iestolen creditcard en» Twee Amsterdammers in de leeftijd van 19 en 20 jaar i gisteren aangehouden toen zij in een winkel aan de Haar- unerstraat goederen met een gestolen creditcard wilden be- jn. Het personeel vertrouwde het niet, zag kans om één van inannen aan de praat te houden en schakelde ondertussen in. Die hield de man ter plekke aan. Zijn maat had in- ïdels de benen genomen. Na een korte achtervolging werd \[n de buurt van de Burcht ingerekend. lappen bij Quintus Een 29-jarige Leidenaar zorgde vanochtend in alle vroeg- joor overlast bij de studentenvereniging Quintus aan de jmmarkt. Eenmaal naar buiten gewerkt, zag hij kans om een tuurslid nog een flinke mep te verkopen. Op het LUMC bleek het slachtoffer, een 21-jarige student, zijn neus daarbij had iroken. De politie hield de man, wiens identiteit bekend was, ir in zijn woning aan. Icohol in het verkeer en» Surveillerende agenten hielden vannacht drie automobi- ■6n aan die tamelijk opvallend aanwezig waren in het verkeer, gevallen bleek alcohol daarbij de bepalende factor. Op de viel een 44-jarige Leidenaar op Vat hij onnodig en voortdurend van rijbaan wisselde. Een 22- ,ge plaatsgenoot stoof rond 02.00 uur met hoge snelheid over Vaagweg en negeerde de stoplichten. Een half uur-daarvoor jd de politie op diezelfde plek een 54-jarige vrouw uit Ouder- k aan den Amstel aan omdat ze zich weinig stuurvast toonde. Corporaties moeten investeren Wanneer de woningbouwverenigingen in de Leidse regio de komende jaren niet op grote schaal gaan investeren in hun woningbezit, dan dreigen leegstand en verpaupering onverbiddelijk toe te slaan. Dat is de belangrijkste waar schuwing in het rapport 'Bouwen voor leegstand' dat het Team Wonen van de LWO en de Federatie van Leidse Huurders Organisaties (FLHO) vandaag hebben gepre senteerd. ito in brand Op de Schipholweg raakte gisteren een bestelwagen in |jid. De oorzaak was vermoedelijk een oververhitte motor. De Jidweer rukte uit en bluste het vuur. De auto is volledig ver- De dreigende leegloop van huurwoningen is een direct ge volg van de grootschalige wo ningbouw die voor de komende jaren in de Leidse regio gepland staat. Door het groeiende aanbod van koophuizen, zullen steeds meer mensen hun huurwoning verlaten. Om in die situatie de huurhuizen nog voldoende aan trekkelijk te houden, moeten de corporaties in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek de komende jaren zeer fors inves teren. 1,1 miljard Tot 2010 zouden de gezamenlij- woningbouwverenigingen ke niet minder dan 1,1 miljard gul den moeten steken in nieuw bouw en in verbetering van be staande woningen. De LWO en de FLHO consta teren echter dat de meeste cor poraties op dit moment niet in staat zijn om zulke bedragen op tafel te leggen. Naast het op grote schaal verkopen van huurwoningen zal daarom ge keken moet worden naar een intensievere samenwerking en eventueel fusie van verschillen de woningbouwverenigingen. Als de grote bouwplannen in Zuid-Holland worden uitge voerd, slaat de woningbehoefte in de provincie in de komende jaren om in een woningover schot. In 2005 zouden er in Zuid- Holland 20.000 woningen te veel zijn. Een deel daarvan zou kunnen worden opgevuld door jongeren die onder invloed van het ruimere aanbod aan goed kope huurwoningen eerder zelf standig gaan wonen. De opstellers van het rapport gaan ervan uit dat nauwere sa menwerking tussen corporaties slechts een kwestie van tijd is. Kruipen de woningbouwvereni gingen niet uit zichzelf bij el kaar, dan - zo voorspellen de schrijvers - zal de rijksoverheid de instellingen dwingen tot sa menwerking. 'Vanuit de verwachte ontwik keling van een verruimde socia le huurmarkt enerzijds en een slechte tot matige financiële po sitie van de (Leidse) corporaties anderzijds, is er geen tijd te ver spillen.' twee nachten achter elkaar Ook wanneer de vorst het af laat zomer zou de boarding kunnen vriest, kan de brandweer bin- weten, verwacht Van der Luit de worden opgebouwd. „Dan gooi lentelijk evenementenman nen de 1,20 meter hoge omhei- boarding goed te kunnen ge- je er een paar balen stro in, en /an der Luit venvacht voor ning een baan van 20 bij 30 me- bruiken. „We kunnen er even- kun je er een kinderboerderij sdag 16 december op de ter opspuiten. „Als het aan ons tueel een kerststal in opbou- van maken. Dat refereert ook enmarkt een boarding te ligt, kunnen we met Kerstmis wen, en je kunt er vier tegen leuk aan de naam 'Beesten- sen. Zo gauw het daarna schaatsen", aldus Van der Luit. vier voetbal spelen!" Ook in de markt'." Directeur en molenaar H. van der Lelie voor het maal mechaniek in De Valk. „Het moet zo in elkaar gezet worden dat het weer draait." FOTO JACO VAN DER EB LEIDEN CONSTANTUN HOFFSCHOLTE Molenmuseum De Valk krijgt er een at tractie bij. De politiek voelt er wel voor het oude maalmechaniek in de molen op de Lammermarkt in ere te herstellen. „We moeten er wel op toezien dat het niet een te nieuw ogende constructie wordt", waar schuwt directeur en molenaar H. van der Lelie. Met het herstellen van de maaltechniek wordt de oorspronkelijke functie van De Valk weer teruggebracht. Tot 1923 maalde de achttiende-eeuwse molen op volle toe ren. In dat jaar brak een zogenaamde 'lan ge schoor', een verbindingsbalk, waardoor het onmogelijk werd het mechanisme nog te gebruiken. Toenmalig eigenaar W. van Rhijn kon de reparatie niet betalen en de maalstenen in de kop van De Valk stonden stil. De gekortwiekte molen takelde tot 1940 verder af en in de oorlog volgde een proces over het eigendomsrecht. Dat leidde uit eindelijk tot de constructie dat De Valk in handen kwam van de gemeente Leiden, waarbij W. van Rhijn de molen nog mocht bewonen. De molenaar overleed in 1966, voor de gemeente reden om De Valk een nieuwe bestemming te geven: niet malend molenmuseum. Ruim dertig jaar later is De Valk weder om aan vernieuwing toe. De balken in de kap van de molen zijn 'helemaal verrot', weet H. van der Lelie. „Vooral aan de zij kant, waar de balken in de muur haken zijn ze er slecht aan toe. Dat moet opge knapt worden, omdat de vloer waarop de maalstenen staan anders kan instorten. Ook de vloer zelf ziet er niet erg vertrou wenwekkend uit." Gezien het feit dat de molen dus toch al een opknapbeurt nodig heeft, ontstond het idee om tegelijkertijd ook het maalmecha niek te herstellen. „We wilden het nuttige met het aangename verenigen", zegt Van der Lelie. „Voor relatief geringe meerkos ten kun je het zo in elkaar zetten dat 't weer draait." De gemeente kon zich voor 82.000 gulden vinden in reparatie van het monument. Bij het opknappen van de maalmecha niek gaat het er vooral om dat alle assen en tandwielen weer naadloos op elkaar aan sluiten. Daarnaast zal de molenmaker een steenkraan bijbouwen, die wordt gebruikt voor het scherpen van de maalstenen. Als dat is gebeurd, kunnen bezoekers op drie verdiepingen het malen van graan tot meel volgen. Van der Lelie is van plan het meel daarna in het winkeltje op de begane grond te verkopen. „Bii molen De Put ge beurt dat ook, maar dat is denk ik geen probleem. De verkoop van meel is een bij zaak en niet bedoeld om investeringen mee terug te verdienen." De molenaar/directeur denkt dat een werkend maalmechaniek in ieder geval meer bezoekers naar De Valk zal lokken. „Het versterkt de aantrekkelijkheid van het complex als geheel. Qua sfeer voegt het malen een hoop toe. Ik verwacht er veel van." De reparatie wordt waarschijnlijk voor maart of na september volgend jaar uitgevoerd. 'De situatie is nu zeer urgent' irettenpakjes, luiers, ver- kingen en blikjes. Zwerfvuil je overal in de stad wel eens inkomt. Voor velen een van ergernis, maar geluk- comt iedere week de be- iwagen van de gemeente ;s om de troep op te rui- Overal? Nee, de Maria ensteeg wordt pertinent 'geslagen. Tot grote erger- van Hermi Deitmers. heb in totaal al meer dan derd keer gebeld. Maar de g wordt telkens weer verge- door de schoonmaak :g", aldus Deitmers. Zij >nt op de hoek Oude Vest- iria Gijzensteeg. „Eerst d er gewoon geen vuilnis ehaald. Laat staan dat de g geveegd werd. Maar na odige telefoontjes trad de ist Milieu en Beheer ade- at op. De vuilniszakken den op gezette tijden opge- d en van de Facilitaire ist, een onderdeel van eu en Beheer, kreeg ik de igging dat de steeg één tot keer per week geveegd worden." Maar dat gebeurde nu net niet. .Althans, na lang aandringen gebeurt het wel eens, maar daar gaan telkens weer de no dige telefoontjes overheen. Vaak word je met de meest slappe smoezen afgescheept. De ene keer zeggen ze bij de Facilitaire dienst dat het ver keerde stuk van de steeg per ongeluk geveegd is, dan weer krijg je te horen dat de schoon- maakwagen niet door de steeg kan. Nu zullen er best twee for maten veegwagens bestaan. Maar daar heb ik niets mee te maken. Als burger heb je be paalde plichten. Is het dan zo gek dat ik aan de telefoon hang als de gemeente haar plichten niet nakomt?" Het probleem blijkt te schuilen in het feit dat de verantwoorde lijkheid voor het ophalen van vuilniszakken en de veegver- antwoordelijkheid bij twee ver schillende onderdelen van Milieu en Beheer liggen. En de Facilitaire dienst voert haar ta ken niet naar behoren uit. „Laatst had ik weer zo'n tref fend voorbeeld. Op een maan- Hermi Deitmers in de Maria Gijzensteeg: „Vaak word je met de meest slappe smoezen afgescheept." FOTO HENK BOUWMAN De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Ad van Kaam en Enc-Jan Bercndsen dagochtend lag er naast het ge bruikelijke zwerfvuil ook een stuk gebruikt maandverband in de steeg. Erg smerig. Dus belde belde ik of de veegploeg de steeg weer eens vnlde komen doen. Eindelijk, op dinsdag kwam plotseling de bezemwa gen langs. Na vier telefoontjes en acht dagen." Maar waarom is het toch zo'n groot probleem, om de Maria Gijzensteeg, net als andere straten en stegen in Leiden, re gelmatig te vegen? Dus maar eens een telefoontje naar Rob Snik van de reinigingsdienst. „Ik ken het probleem van die steeg, maar ik ga geen negatief verhaal over de gemeente ver tellen. Bel maar met voorlich ting. Het enig wat Snik wil be- aamen, is dat het vegen onder de verantwoordelijkheid van de Facilitaire Dienst valt. En daar zwaait Maarten Been de scep ter. „Met Been. Nee hoor, daar wordt echt niet slecht geveegd. Maar belt u maar met voorlich ting. Daar kennen ze het pro bleem." Dus nog maar een telefoontje naar voorlichter Fons Delemar- re van de Dienst Milieu en Be heer. En daar is het antwoord: „De Maria Gijzensteeg ligt aan het begin van de veegroute. Dat betekent dat de veegwagen daar om 8 uur 's ochtends doorheen gaat. En dan wordt werkelijk iedereen wakker. Dus wordt de steeg om praktische redenen wel eens overgeslagen. Maar de steeg blijft onze aan dacht houden." Indianenverhalen Kinderpartijtjes. Voor kinderen -de naam zegt het eigenlijk al- dikwijls een feest, waar ze al wekenlang naar uitkijken. Vol wassenen. en in het bijzonder de organiserende ouders, den ken daar vaak heel anders over. Zij moeten de middag tot een geslaagde dag maken. En nog op originele wijze ook. Want doe je dat niet, dan heb je de hele dag boze blikken van je ei gen oogappel. En tot overmaat van ramp chagrijnige gezichten van de vriendjes van de feest vierder. Altijd weer lastig om wat leuks te bedenken. Koekhappen is uit, een partijtje voetbal op straat is te gewoon en aan- maaklimonade kun je met goed fatsoen ook niet meer schenken op kinderfeestjes. Maar in deze tijd van multi cultureel denken, is ook hier een oplossing voor bedacht. In de openbare bibliotheek is na melijk een folder te vinden met de uitnodigende tekst: 'Een kinderverjaardagspartijtje an ders dan anders?' Kijk, en dan word je natuurlijk wel nieuws gierig. En terecht ook. Want de ze folder belooft heuse In diaanse/ Boliviaanse verjaar dagspartijen. Maar wat moeten we ons daar nu bij voorstellen. Een recla mefolder van Firma Hoppezak? Nee hoor. Het betreft hier een Boliviaanse stichting die Boli viaanse themafeestjes voor kin deren aanbiedt. Ieder feestje begint met een diaserie over Bolivia en Peru. En uiteraard mag het hele gezelschap met sombrero en poncho (ofwel hoed en cape) op de foto. En als iedereen dan een beetje is opgewarmd is het tijd voor het echte programma. Óf liever: programma's. Want er is een aantal keuzemogelijkheden. Zo kunt u met uw hele jeugdige gezelschap -onder begeleiding van iemand die dit vaker heeft gedaan- een Boliviaanse pan fluit bouwen. Of muziek maken op traditionele instrumenten. En ieder keuzeprogramma gaat gepaard met een echt Indiaans verhaal uit de 'verhalendoos'. En houdt u niet van muziek en muziekinstrumenten. Dan kunt u ook kiezen voor het maken van Boliviaanse kleifiguren of Boliviaanse ponchopoppetjes. Uiteraard zijn aan deze pro gramma's wel kosten verbon den. Maar zoals mijn groot moeder al zei: vragen kost niets. Inlichtingen zijn te krijgen bij de Stichting TUYA: 071 - 5123481. TIMOTEUS WAARSENBURG HERMAN JOUSTRA Jongerencentrum 't Stathuys zit met de handen in het haar. Het pand aan de Breestraat vertoont inmiddels zoveel mankementen dat van goed functioneren geen sprake meer kan zijn. Als het aan het centrum zelf ligt, zou het pand zo snel mogelijk opge knapt moeten worden. Dat zou een veel betere optie zijn dan nog een tijd te wachten op nieuwbouw. Dat was de bood schap die coördinator C. Eppink gisteravond voor de raadscom missie welzijn in petto had. „De situatie is nu zeer urgent." Het pand aan de Breestraat verkeert al jaren in deplorabele staat. Zo helt de voorgevel voor over en is met name de achter gevel ernstig verzakt, 't Stathuys voldoet verder niet aan de wet telijke geluidsnormen. Sinds een paar maanden mag er van wege geluidsoverlast geen. mu ziek meer worden gedraaid. Aanvankelijk kon het jongeren centrum af en toe nog uitwijken naar Muziekcentrum 123 aan de Uiterstegracht, maar dat contract is inmiddels opgezegd. Onder meer omdat het muziek huis bedoeld is voor livemuziek van bands uit Leiden en de re gio en niet voor avonden met dj's. Een paar maanden terug con stateerde de arbo-dienst boven dien dat op verschillende plek ken in 't Stathuys asbesthou dende materialen waren ver werkt. Tot overmaat van ramp is nu ook de zolder van het jon gerencentrum onbruikbaar ge worden, onder meer door een lekkage. Door dat alles komen steeds minder jongeren naar 't Stathuys. Al vanaf 1996 heeft de eige naar, de Leidse Welzijsorganisa tie, de gemeente geregeld naar mogelijke plekken voor nieuw bouw gevraagd. Verbouwing van het pand was veel te duur, oordeelde de LWO. Zo zou al leen al het verwijderen van het asbest en het herstellen van de gevels ruim 1 miljoen kosten. En over zoveel geld beschikte de LWO niet. Uiteindelijk hesloot de ge meente eerder dit jaar uiteinde lijk een groot deel van de kosten voor haar rekening te nemen. Hoeveel precies is nog onduide lijk. Eerst moet samen met de Leidse Welzijnsorganisatie be keken worden aan welke eisen die huisvesting, nieuwe of niet, zou moeten voldoen. Dat moet voor 15 januari gebeuren. ECHTE SNEEUW IN SKI-VALLEY VRIJ SKIËN EN LESSEN IN DE DUINEN VAN DUINRELL Duinirll Ski Milb> it grlrgrn in bet kot rn Aiingrbird tan Duinrrll rn biWt ttinimporl mogrlijkhrdrn tooi jong rn oud. Afhankelijk von it ttrrrtomtian^ighrdrn kunt u in it buiirnlurbi tkirn op rrhtr uvrnm of op it borvtrlbanrn. 070 - 51 55 299

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13