Vertrek Van Hanegem domper voor AZ Wim van Zwam stapt op bij UVS pmars van Roda JC in Alkmaar gestuit Juventus grote verliezer in omstreden wedstrijd Sport Excelsior woedend op KNVB Hadjoe pakt koppositie punutkumu j l>tl_t/vldtk ly^ö IKuyt scoort voor Oranje IflELGRADOKatwijker Dirk Kuyt heeft een belangrijk aandeel ge keverd in de 3-1 zege van het Nederlands voetbalelftal onder 18 jaar op Joegoslavië. Dank zij deze overwinning houdt het elftal van bondscoach Johan Neeskens zicht op deelname aan het Eu ropees kampioenschap dat volgend jaar in Zweden wordt ge houden. De Nederlandse UEFA-jeugd is poulewinnaar en komt in het voorjaar in een tussenronde uit tegen een nog onbekende tegenstander. Naast FC Utrecht-speler Kuyt scoorden Linssen (WV) en Jansen (Vitesse). Van Nistelrooy vrijgesproken ^eist Ruud van Nistelrooy wordt niet geschorst naar aanleiding van de rode kaart die hij zaterdag ontving tijdens het duel met De Graafschap. De PSV-aanvaller werd door scheidsrechter Van Egmond uit het veld gestuurd, omdat hij een trappende bewe ging zou hebben gemaakt in de richting van De Graafschap-ver dediger Redeker. De aanklager betaald voetbal besloot de zaak te seponeren. Decheiver vreest einde loopbaan peventer Harry Decheiver vreest dat het einde van zijn prof voetballoopbaan nabij is. De 28-jarige aanvaller van Borussia jDortmund kampt met een aangeboren afwijking van zijn heup gewricht. De kop van zijn heup zit momenteel niet goed in de Jcom. Dat euvel is alleen operatief te verhelpen, maar daar voelt de Deventenaar niet zo veel voor. „Ik wil niet op de zaken voor uitlopen, maar ik vrees toch wel een beetje dat het einde van mijn loopbaan in zicht is." Romme maakt kans op sporttitel [amsterdam Schaatsen speelt een dominante rol in de nomina ties voor de sporters van het jaar 1998. De verkiezing is op woensdag 16 december tijdens een gala in de Rai. Bij de man- len zijn Gianni Romme (schaatsen), Marcel Wouda (zwemmen- /titelverdediger) en Ids Postma (schaatsen) genomineerd. Eer der werd al bekend dat de Voorhoutse Carolijn Brouwer (zeilen) met Leontien van Moorsel (wielrennen) en Marianne Timmer (schaatsen) moet strijden om de titel bij de vrouwen. Bij de jloegen gaat de keus tussen het Nederlands voetbalelftal, het vlederlands hockeyelftal (mannen) en het tennisduo, Jacco El- ingh/Paul Haarhuis chef willem spierdijk, 071-5356464, l'lv -chef ianet vanduk.ö71 51564s Weer wereldrecord Thompson college station Jenny Thompson heeft opnieuw een wereldre cord verbeterd. De Amerikaanse zwemster legde gisteren op de tweede dag van de wereldbeker kortebaan in College Station, Texas de 50 meter vlinderslag in de series af in 26,05 seconden. Dat was 0,43 seconden onder haar eigen wereldrecord dat ze in 1997 op 26,48 had gebracht. Cees Priem bestolen •pernay TVM-ploegleider Cees Priem is in Frankrijk bestolen. De Zeeuw raakte een portefeuille kwijt met zevenhonderd gul- nden aan Franse francs, een creditcard en zijn rijbewijs. Hij denkt feelf dat hij het slachtoffer is geworden van een beroving in een restaurant, toen hij met oud-profrenner Leo van Vliet uit eten lavas. Priem zal vandaag aangifte doen. „Ik ben nu alles kwijt. Mijn paspoort hebben ze me vier maanden geleden al afgeno- pien, nu heb ik ook geen rijbewijs meer." RW met opgeheven hoofd uit beker runsburg Het vrouwenteam van de volleybalvereniging RW peelde gisteren in het kader van het landelijk bekertoernooi een wedstrijd tegen het in de eerste divisie uitkomende Zaanstad. Zoals verwacht verloor de derdedivisionist uit Rijnsburg, maar dat gebeurde wel met ere: 9-15,9-15 en 5-15. RW-coach Lieuwe van der Meulen: „Zaanstad is een team met enkele goede speel sters, maar collectief viel het me niet mee. De ploeg oefende nauwelijks servicedruk uit, bezat geen sprongservice en viel ■j.voorspelbaar vanaf de buitenkanten aan." leiden» willem spierduk UVS en trainer Wim van Zwam gaan aan het einde van dit sei zoen uit elkaar. De trainer uit Bleiswijk heeft deze week aan het bestuur van de Leidse hoofdklasser meegedeeld zijn contract niet te verlengen. Van Zwam is aan zijn vierde sei zoen bezig bij UVS. „Het is na vier jaar tijd voor een nieuwe impuls; voor mij en voor de spelers", aldus Van Zwam. In het seizoen '95-'96 begon de trainer bij UVS, dat toen nog in de eerste klasse speelde. Het jaar daarvoor was Van Zwam al in december ontslagen bij ARC, dat toen onderin de hoofdklas se zaterdag bungelde. In zijn eerste jaar bracht Van Zwam UVS terug naar de hoofdklasse na winst in een be slissingsduel tegen Hilversum. Het eerste seizoen op het hoog ste amateumiveau verraste de ploeg met een plaats in de mid denmoot. Vorig jaar speelde de Leidse hoofdklasser zich pas in de laatste wedstrijd van de com petitie in veiligheid. Ook dit seizoen draait UVS moeizaam. „Ik hoopte dat we op dit mo ment verder zouden zijn, Maar elk jaar raakten we weer spelers kwijt. Bovendien hebben we de laatste anderhalf jaar te maken met onbegrijpelijk veel blessu res. Ik heb dit nog nooit mee gemaakt. Alle spelers zijn voor minimaal een paar weken ge blesseerd geweest. Wat dat be treft was het vechten tegen de bierkaai", zegt Van Zwam. De trainer, die in bezit is van het diploma Coach Betaald Voetbal, stond vorig jaar nog in de belangstelling van FC Lisse. „Toen was ik nog niet toe aan een nieuwe vereniging. Privé lag dat toen moeilijk, met een verhuizing en een baby op komst. Ik had het idee toen niet alles te kunnen geven. Je moet er heel veel energie in steken om de spelers en de club te le ren kennen", stelt Van Zwam, die nog geen contacten met een nieuwe werkgever heeft. UVS wilde overigens graag met Van Zwam door. „We zijn zeer tevreden over hem", zegt voorzitter Bart van Leeuwen. „En wij hanteren geen maxi mum-termijn voor een trainer. Ook bij de spelers was er nage noeg geen wanklank te horen. Als alles goed functioneert, waarom zou je dan stoppen met een trainer?" Wijker: „Ik denk niet dat het laatste woord hierover is gesproken De vreugde van de over winning op Roda JC (1-0) werd al snel naar de ach tergrond gedrongen door de actualiteit. Willem van Hanegem maakte gister avond aan de spelersgroep van AZ bekend dat hij vol gend jaar geen trainer meer is in Alkmaar. De trainer kwam er niet uit met voorzitter Dirk Scher- inga. Een verschil van me ning over de hoogte van het contract. Willem van Hanegem wilde meer, de voorzitter wilde niet meer geven. Was het verschil on overbrugbaar, waren de ei sen van de trainer buiten sporig? „Nee, ik vond van niet. Ik wilde er wel wat bij, maar niet zoveel." alkmaar gpd Voor Van Hanegem was er al meteen geen weg terug meer. „Ik ben daar heel rechtlijnig in. Als het vandaag niet lukt, dan komen we er morgen ook niet meer uit", zei hij. Wat hij niet zei, was eigenlijk pijnlijker. Uit de nieuwe aanbieding van AZ- voorzitter sprak een schrijnend gebrek aan waardering. Van Hanegem bracht AZ terug naar Willem van Hanegem: „Als het vandaag niet lukt, dan komen we er morgen ook niet meer uit.' de eredivisie en bezorgde de Noord-Hollandse ploeg een uit straling die vergelijkbaar was met de successen in de jaren zeventig, uitmondend in de landstitel van 1981. Dat besefte aanvoerder Peter Wijker ook. „Van Hanegem was het visite kaartje van AZ. Dankzij hem kwamen hier spelers naar toe, die anders niet waren gekomen. Een betere reclame voor AZ was eigenlijk niet te bedenken." Daarom vindt de aanvoerder de beslissing van het bestuur, in casu Dirk Scheringa, onbegrij pelijk. „Ik dacht dat de combi natie Van Hanegem AZ een hele goeie was. Het was dan ook een geweldige domper toen de trai ner ons na de wedstrijd op de hoogte bracht. Wij waren er ei genlijk wel een beetje vanuit ge gaan dat hij zou blijven." De spelers zijn niet van plan het erbij te laten zitten. Aan voerder Peter Wijker: .Als het bestuur volstaat met de mede deling dat ze er gewoon niet uit kwamen. is dat voor ons onvol doende. Daar nemen we in ie der geval geen genoegen mee." Het nieuws was nog te vers om verder in detail te treden. Wij ker: „We zullen het er met z'n allen nog eens over hebben. Ik denk niet dat het laatste woord hierover is gesproken. Alleen hoop ik dat ze er misschien op de een of andere manier nog uit gaan komen." Die kans is klein. Van Hane gem: „We hebben een keer on derhandeld. Mijn vrouw heeft een voorstel gedaan en hij (Scheringa) wenste daar niet op in te gaan. Dan kunnen we nog een keer gaan praten en nog een keer, maar ja, daar zie ik echt niets meer in. Het is een beetje vroeg in het seizoen, maar wat moet je dan? De za ken eindeloos rekken of intern houden. Dat is niet mijn stijl. Jammer? Ja, in zekere zin wel. Ik had het hier heel erg naar mijn zin, maar ik heb het idee dat de voorzitter daar ook op heeft ge speculeerd. Hij vroeg het ook in die bewoordingen aan mij. 'Je hebt het toch naar je zin?'. Ja, maar daar gaat het niet om. Ik zou het ergens anders ook naar mijn zin hebben." Het was, erkende Van Hane gem, geen prettig moment, toen hij het nieuws aan de spelers groep bracht. „Maar ik vond dat ze het moesten weten voor ze het ergens anders oppikten. Daar hebben ze recht op. Ik heb ze ook verteld, vorig jaar, dat Valencia mij wilde hebben, maar dat ik liever hier bleef. Zo gaan we met elkaar om. Er zijn jongens die hier niet uit zichzelf zouden gaan, die je echt moet wegbrengen. Er was belangstel ling voor enkele spelers, maar ze wilden blijven. Nou, als ik dan vertrek, moet de groep dat als eerste weten, vind ik." De toekomst? Van Hanegem: „Ik weet het niet. Ik hoop in de voetballerij te kunnen blijven werken, maar ik besef ook dat het heel moeilijk zal worden om ergens anders net zo'n prettige groep spelers aan te treffen als hier is ontstaan. Ik denk dat ik wel weer ergens aan de slag kom. Nee, niet meer zoiets als Saudi-Arabië Ik heb in twee jaar meer dan voldoende zand ge zien." En AZ? „Nou, met een paar spelers erbij is dit een hele goeie groep, dat heb ik altijd al ge zegd. Ik ben ook niet bang dat we nu een terugslag zullen krij gen. Zo zitten deze spelers niet in elkaar, ze zullen elke week de strijd aangaan." Peter Wijker: „Nee, ik ben niet bang voor een terugslag. Je wilt tenslotte toch die punten pakken." rotterdam gpd nsburg michel van gent adjoe mag zich tenminste tot iterdag koploper van de derde asse K noemen. Het achttal n Gé van der Water dankte ;ze status aan de uiterst sim ile 28-10 overwinning op Ra- d. Al na 21 minuten had Madjoe :n voorsprong van tien punten jgebouwd met 13-3. Dat was danken aan Remco van de eeberg, Marco Ravensbergen Mirande Pronk, Jan-Pieter p (2), Janneke de Mooy, Mar- P U), loes Schoneveld en Peter Star. Het aantal schutters geeft wel aan dat de thuisclub veruit su perieur was. Na rust (17-7) wist ook Elize Blankert te scoren, zodat het ge hele achttal een aandeel had in de monsterzege. Opmerkelijk was dat één van de vrouwen van Rapid op 24-10 niet meer verder wilde spelen. Zij had achter de rug van de scheids rechter Miranda Pronk geslagen en had vervolgens geen zin om voor het laatste kwartier terug in het veld te komen. Excelsior is woedend op de sectie betaald voetbal van de KNVB die het protest van de Rotterdam mers tegen het spelen van de wedstrijd Dordrecht'90 - Excelsior heeft afgewezen. Vooral de argumentatie van 'Zeist' is bij Excelsior in het verkeerde keelgat geschoten. Men bezint zich nu met andere eerste divisieclubs op actie tegen de KNVB. De voetbalbond bepaalde dat het duel niet wordt overgespeeld en de uitslag, 1-0 voor Dordrecht'90, blijft staan. Excelsior verzocht de KNVB vorige maand het duel uit te stellen omdat doelman Mark Zegers en aanvaller Ellery Cairo waren geselecteerd voor het olympisch elftal. Dat oefende op 17 november in Köln tegen Jong Duitsland. In eerste instantie was de KNVB daartoe bereid, maar na protest van de Dordtse voorzitter Derks werd anders besloten. Het duel moest doorgaan. Excelsior speelde on der protest in Dordrecht. In de brief die Kelder van de KNVB ontving staat nu dat 'Excelsior niet verplicht was de spe lers af te staan' en dat het derhalve 'eigen schuld' is dat de club niet over het tweetal kon beschik ken. Kelder: „Ik vind dit antwoord beledigend en een diskwalificatie van het probleem. Ik heb daar geen woorden voor. Je kunt het tegenover de ge selecteerde jongens toch niet maken om ze tegen te houden? Als we niet verplicht waren ze af te staan had de bond ons dat moeten laten weten voordat de selectie bekend werd gemaakt. Dan had de KNVB moeten zeggen: we willen die en die oproepen. Wat doe je in dat geval? En dan hadden wij kunnen bepalen: afstaan of niet. Maar deze manier van doen slaat nergens op. Excelsior weigert zich bij het KNVB-besluit neer te leggen. Kelder: „Ik heb al met Jan Reker (directeur coaches betaald voetbal) en collega's van eerste divisieclubs contact gehad. Die heb ben begrip, want zij kunnen met dezelfde proble men te maken krijgen. Het is zaak ons collectief op te stellen. Onze eis om het duel tegen Dordrecht'90 over te spelen blijft onverminderd overeind. We voeren voldoende argumenten aan. In augustus zijn wedstrijden om de Amstel Cup uitgesteld om Jong Oranje in de gelegenheid te stellen een dag langer bijeen te zijn en ook voor Ajax is een uitzondering gemaakt. We zijn onheus behandeld en dat pikken we niet." lkmaar anp |a drie wedstrijden zonder linst heeft AZ eindelijk weer fens gewonnen. De ploeg was eter dan Roda JC, kreeg de leeste kansen en had alle recht p de zege tot de tegenstander blessuretijd een strafschop teeg. Vrede schoot tot Alk- ftaarse vreugde tegen de paal faardoor het 1 -0 bleef, j AZ was de laatste weken nigszins van slag, met gelijke ielen tegen de laagvliegers tbuur en Sparta en de ne erlaag bij MW. Roda daaren- ;en is de revelatie van het sei- :n, maar kon zijn hoge klas- iring (zesde) niet waarmaken. Limburgers speelden matig: leden veel balverlies en het Jtnvalskoppel Peeters/Van loudt was zelden gevaarlijk bij behoudende speelwijze. Ook AZ speelde niet goed, laar was wel erg aanvallend, raardoor het toch een levendi- C wedstrijd werd. De Alkmaar- ers kregen na een kwartier pelen drie opeenvolgende kan en via El Hadrioui, Wijker en 'an den Berg. Daarna schiep de loeg zich nog vier riante moge- Jkheden, waaruit slechts een eer werd gescoord. AZ miste Uidelijk topscorer Langerak. I Spits Mutsaers, die de voor- tur had gekregen boven Fer- fut, tikte na 33 minuten de 1-0 innen. Roda kwam in de eerste elft slechts twee keer in kans- jke positie. Beide keren ver hitste Van Houdt de mogelijk- eden. [Vanaf de 70ste minuut moest met tien spelers verder, na e rode kaart voor Ricksen. Een Doelpuntenmaker John Mutsaers wordt opgetild. Aanvoerder Peter Wijker kan er wel om lachen, foto anp onschuldig duw- en trekpartijtje met Nygaard vond de zwak lei dende arbiter Karremans een verwijdering waard. In de hecti sche slotfase kreeg Roda ook nog een strafschop, na een ver meende handsbal van Wijker. Vrede schoot op de paal. NEC - Sparta Het aanvalsduo Renfurm - De Gier is veel te machtig gebleken voor Sparta. NEC zegevierde door de ingespeelde en trefze kere aanvallers met 3-1De ver diende zege was in de Goffert geen moment in gevaar. NEC zette de Rotterdamse degrada tiekandidaat vanaf het beginsig- naal onder druk. Het eerste doelpunt viel al in de achtste minuut. De Gier bediende Ren furm die vanaf de zestienmeter lijn via de paal inschoot. Sparta liet met zich spelen. Janssen kon de score opvoeren maar verzuimde dat. Aan de an dere kant zag Tammer twee doelpogingen mislukken. In de 35ste minuut viel eigenlijk al de beslissing toen De Gier een voorzet van Latuheru afrondde, 2-0. Sparta kwam nog wel terug door een kopbal van Jalink in de 41ste minuut maar mocht nau welijks hoop hebben op meer. NEC zette na rust opnieuw veel druk en zag De Gier 3-1 maken na een combinatie met Ren furm. Voor de Nijmeegse spits was het de negende goal van het seizoen. Uit het wanhoops offensief van Sparta kwamen weinig kansen en als ze zich al voordeden, mislukte de afron ding. Nieuwenburg kreeg op twee meter van het doel de bal nog niet in het net. Cambuur - FC Utrecht Cambuur heeft in Leeuwarden slechts half revanche genomen op FC Utrecht. In de eerste uit wedstrijd van het seizoen kreeg de promovendus in de Galgen waard met 3-0 klop. „Gertje be dankt", zong destijds de Utrechtse aanhang naar de Utrechtse trainer van de Friese club, Gert Kruys. Cambuur en Kruys wilden thuis wraak nemen maar zij kregen met de uitslag van 1-1 slechts de helft. Met het resul taat was op zich niets mis. FC Utrecht-spits Mols, die later nog rood bespaard bleef, kwam wel vijf keer in scoringspositie als- vorens hij diep in de tweede helft de gelijkmaker aanteken de. Voor rust had Cambuur de leiding genomen door een rake strafschop van Dijkhuizen. De penalty was zeer betwist omdat het hands v^n Van Eykeren op een schot van Durmusoglu vol gens iedereen 'aangeschoten' was. Mols had toen al een keer de paal getroffen. De spelers van Juventus en Galatasaray moesten door een politiecordon om het veld te bereiken. ton Ai istanbul» rtr/anp Juventus keek in Istanbul recht in de loop en voelde na drie finales in de Champions League het einde van een tijdperk naderen. De Italiaanse reus kwam door de 1-1 bij Galasataray akelig dichtbij uitschakeling in groep B. Invaller Amoruso bood Juventus in de 78ste minuut hoop en houvast, 0-1. Maar in blessure tijd dompelde een andere invaller, Suat Kaya, de Italianen in diepe rouw. Met zijn rake kopbal bracht hij niet alleen de gelijkmaker op het bord, maar de Turkse club ook op gelijke hoogte met de Noorse club Rosenborg. Beide clubs delen de leiding in groep B en heb ben drie punten meer dan Juventus. De Italianen ontvangen op de laatste speeldag Rosenborg in Turijn. Galatasaray gaat op bezoek bij het reeds uitgeschakelde Athletic de Bilbao. Juventus speelde in Istanbul met een veredeld B-elftal. Edgar Davids ontbrak door de liesblessu re die hem ook al tegen Duitsland aan de kant hield. Del Piero is geopereerd aan een knie en Di Livio en Tacchinardi bleven door schorsingen in Turijn achter. Juventus arriveerde in de middaguren in Istan bul voor het beladen duel dat een week werd uit gesteld wegens de opgelopen spanningen tussen Turkije en Italië over de uitlevering van de Koer den-leider öcalan. Op het vliegveld werden de Italianen ontvangen met bloemen, maar de grim mige geweerlopen vielen meer op. Juventus werd bewaakt door een leger. De weg van het vliegveld naar het hotel was afgezet. De spelersbus van Juventus werd begeleid door zes- tig politiebusjes, gepantserde wagens, helicopters en agenten op motoren. Op de daken langs de route en het stadion lagen scherpschutters. Voor het hotel aan de Bosporus patrouilleerde de kustwacht. De weg naar het Ali Sarfti Yen sta dion was opnieuw afgezet. Inwoners zonder kaartje of uitnodiging was op het hart gedrukt niet in de buurt van het stadion te komen. De 30.000 toeschouwers werden drie keer gefouil leerd voordat ze het stadion binnen mochten. Alle voorwerpen die als projectiel gebruikt kon den worden, werden door de politie ingenomen: paraplu's, mobiele telefoons, vuurwerk, drank, aanstekers, losse munten, fruit. Spandoeken met provocerende teksten aan het adres van de Italia nen werden in beslag genomen. In Istanbul heer ste alarmfase één, politie en leger waren in hoog ste staat van paraatheid. Dat was Juventus ook. De Italianen controleer den het duel maar waren zelden gevaarlijk voor het Turkse doel. Na de treffer van Amoruso wis selde trainer Lippi aanvaller Inzaghi in voor ver dediger Tudor. Die gaf Kaya de kans de gelijkma ker in te koppen. Door zijn doelpunt bleef Juven tus voor de vijfde keer in evenzovele wedstrijden op een gelijk spel steken.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27