politiebureau p wielen in loeterwoude Het doel van deze diefstallen ontgaat ons volledig' /alkenburg zou een mooie golfbaan zijn' Regio Freelander Verzekeraars willen Lindehoeve niet meer Nieuwe gegadigde zoekt ruimte voor kinderopvang Leiderdorp Jaar cel geëist voor serie inbraken Leiderdorp I Beatrix in Noordwijk Anders rijden Anders doen chef ernastraatsma.071 -5356437.plv -chef judy nihof. 071 -5356416 De nieuwe Freelander: nu al een legende. Vanaf ƒ57.950,-. Bekijk 'm, ontdek 'm, ervaar 'm. Nimarc B.V. £t in brand in Zoeterwoude jRWOUDEBij een brand in een keet op het erf van een boer maan de Geervveg in Zoeterwoude zijn gistermiddag enkele en voor de verzorging van paarden verloren gegaan. Met ters water probeerde een aantal aanwezigen het vuur te be- ;,gen. De brandweer moest erbij komen om na te blussen, fprzaak van de brand is niet bekend. indelaar breekt pols bij botsing Schoten Een 68-jarige Voorschotenaar heeft gisteravond jebroken pols overgehouden aan een aanrijding op de Ad- al de Ruytersingel in Voorschoten. De man moest voor be deling naar het LUMC. Een 16-jarige bromfietser kon de fcchotenaar niet meer ontwijken, toen deze plotseling het Ibad overstak. Inde Snerttocht Wassenaar Voor de tiende keer in successie wordt in Wassenaar gelopen. Dat gebeurt op zaterdag 12 december, is georganiseerd door YMCA Wandelsport-Was- Deelnemers kunnen verschillende afstanden lopen, die van 5 tot 20 kilometer. Na afloop staat er een kop erw- Ü&ep klaar. Het startbureau is in clubhuis Shalom aan de rellweg. De kosten bedragen 4 gulden per persoon, of 2,50 »n voor wie niet van snert houdt. Vertrektijden: 9.00 of 14.00 •oor de wandeling van 5 en 10 kilometer en 8.00 en 12.00 r oor de 15 en 20 kilometer. Voor nadere inlichtingen: 070- 124/5111568. rstbomenactie voetbalclub SJZ [WOUDEDe jeugdcommissie van de Zoeterwoudse voet- eniging SJZ begint zaterdag 5 december met de jaarlijkse iomenactie. Met de opbrengst van de verkoop van kerstbo- organiseert SJZ activiteiten voor de jeugdafdeling van de jalclub. jen moet onveiligheidsgevoel wegnemen Honderden brieven uit fietstas van Voorschotense postbodes geroofd voorschoten afke van der toolen Een stuk of zes diefstallen van post in Voorschoten in vijf maanden. De poli tie vindt het tijd voor een onderzoek. ..Een absolute ramp", noemt PTT Postwoordvoerder R. Brochard de diefstallen. Er zijn het laatste half jaar honderden poststukken verdwenen uit fietstassen van postbodes. Dinsdag kwam een Voorschotense postbode wederom tot de ontdekking dat er post uit zijn tas was verdwenen. De man had zijn fiets eventjes voor de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan neergezet, om brieven te kunnen be zorgen. En moest vervolgens twee bundels met tientallen poststukken als vermist opgeven. De politie zet nu speciaal 'een man netje' in om te kijken of er een pa troon in de diefstallen valt te ontdek ken. „Er is zonder twijfel iets bijzon ders aan de hand", zegt woordvoerder R. Blom. Maar zekerheid of het steeds om een en dezelfde brievendief gaat, heeft hij niet. „Blijkt er een patroon te zijn, dan moeten we misschien maar gaan pos ten." Maar de postdiefstallen vinden verspreid over heel Voorschoten plaats. Behalve in de Wijngaardenlaan zijn er fietstassen lichter gemaakt in onder andere de Bachlaan, de Oranje boomstraat en de Zeven Provinciën. PTT Post denkt dat er weinig moge lijkheden zijn om verdere diefstallen te voorkomen. Brochard: „De postbo de moet af en toe zijn fiets even laten staan om de post te bezorgen. En zo'n fietstas is geen kluis." Alternatieve hulpmiddelen, zoals loopkarretjes, worden volgens hem al zo veel moge lijk ingezet. „Maar die zijn niet voor elke wijk geschikt. En ook zo'n loopkarretje moet je af en toe laten staan." Politie en PTT Post hebben nog geen idee van het motief achter de diefstallen. „Mischien gaat het om ie mand die gewoon de boel wil verzie ken. Of misschien zijn ze uit op post met geld erin of zo. Wij gaan nog ner gens van uit", zegt politiewoordvoer der Blom. Maar volgens PTT'er Brochard is de materiële waarde van de gestolen post 'nul komma nul'. „Het doel van deze diefstallen ontgaat ons dan ook volledig." Brandstichting wordt maatschappijen te gortig voorschoten dimitri walbeek Twee verzekeraars, Nationale Nederlanden en de Noordhol landse van 1816, weigeren het gezondheidscentrum De Linde hoeve na een paar branden nog te verzekeren. De laatste maat schappij, uit het Noord-Hol landse Oudkarspel, heeft de lo pende opstalverzekering opge zegd nu het rieten dak in korte tijd twee keer in brand is gesto ken. Een 'wurgcontract' was vol gens eigenaar en huisarts C. Meijer nog het enige alterna tief bij de Noordhollandse van 1816. Vanwege de 'herhaalde brandstichting in combinatie met de rieten dakbedekking' werd het risico te groot voor de maatschappij. Alleen tegen een eigen risico van 100.000 gulden wilde de maatschappij de verze kering nog verlengen. Of eigenaar Meijer moest dakpannen op het dak leggen, meldde verzekeraar. Maar dat is uitgesloten, omdat De Linde hoeve een rijksmonument is en de gemeente waakt over het in tact houden van het gebouw. Met rieten dak, dat in zijn ge schiedenis al drie keer is aange stoken. „In de kleine lettertjes stond inderdaad dat de verzeke ringsmaatschappij het contract onder deze omstandigheden mag ontbinden. Maar het blijft vreemd", aldus Meijer. Toen de eigenaar vervolgens naar verzekeraar Nationale Ne derlanden stapte, hoorde hij tot zijn ontzetting dat 'gezien het schadeverloop' ook daar geen verzekering af te sluiten was. Uiteindelijk vond Meijer onder dak bij de zogeheten Rietdek kersverzekering, een fonds van de dekkersbranche zelf. Daar kon Meijer terecht, omdat het rieten dak op een speciale, brandwerende manier en door een erkend bedrijf is aange bracht. Meijer zit om meer redenen met de handen in het haar. De gemeente geloofde zijn verhaal over de weigerende verzeke- Als het aan de gemeente Voorschoten ligt, blijft het dak van gezondheidscentrum De Lindehoeve er zo zes tot negen maanden bijstaan. foto hielco kuipers raars in eerste instantie niet. gunning aanvragen. Dat duurt zeil over het deels kale dak Het initiatief van Meijer om de zes tot negen maanden! Maar ik moet leggen. „Maar dat wordt onderste meter van het dak met kan het dak toch niet zo lang in het weekeinde weer wegge- vandalismebestendige en openlaten. Het dak is lek, de re- haald. Ik krijg er bijna spijt van brandveilige dakpannen te be- gen slaat erdoorheen." dat ik hier met de praktijk in dit leggen, stuitte daarna op verzet. De gemeente weigert echter pand ben gaan zitten", aldus de „Ik moest eerst een bouwver- medewerking en zegt dat Meijer huisarts. m 'Zoeterwoudse' buslijn 189 via Roomburg zoeterwoude/leiden dimitri walbeek De kans is groot dat buslijn 189, van Leiden NS naar Zoeterwou- de-Rijndijk, over twee jaar een andere route heeft. In plaats van de Hoge Rijndijk helemaal af te rijden tot aan de Oranje laan in Zoeterwoude, slaat de bus dan af naar de Leidse wij ken Meerburg en Roomburg. Een nieuwe busbaan langs het Blauwmutsenpad, onder de A4 door, brengt de passagiers als nog naar de Grote Polder. Leiden en Zoeterwoude zijn bezig met de voorbereidingen om de route van de bus om te laten leggen. In beide gemeen ten zijn er geen belemmeringen om de route aan te leggen. Wel moet nog worden bestudeerd of de kosten van de busbaan on der de snelweg door te betalen zijn. Ook moet er een brug ko men waar de bus over de Meer- burger Watering in Zoeterwou de heen kan rijden. Bij het rijk vragen de twee gemeenten zo veel mogelijk subsidie aan. den haag/leiderdorp» persbureau cerberus Voor een hele serie inbraken die afgelopen zomer in Leiderdorp Het ziet ernaar uit dat zich een derde organisatie voor kinderopvang op de Leiderdorpse markt be geeft. Het Amsterdamse bedrijf Kindergarden is in het dorp op zoek naar een pand om een kin derdagverblijf te vestigen. De piepjonge organisa tie mikt op veertig plaatsen, zowel voor dag- als voor buitenschoolse opvang. Kindergarden heeft op dit moment alleen nog maar een kinderdagverblijf in Weesp, met plaats voor 39 kinderen. Maar het particuliere bedrijf heeft grote plannen in de Randstad. In deze regio staat behalve Leiderdorp ook Leiden op het 'ver langlijstje', aldus directielid Joost Leendertse van Kindergarden. In Leiderdorp zijn momenteel de Stichting Kin deropvang Leiderdorp (200 plaatsen) en Catalpa (120 plaatsen) actief. Bij deze twee subsidieert de gemeente de opvang voor kinderen uit gezinnen met een laag inkomen. Daarnaast doen op klei nere schaal Montessorischool Elckerlyc en soci aal-cultureel centrum Sjelter aan peuteropvang. Het maakt Leendertse niet veel uit of Leider dorp in de toekomst wel of niet bij Kindergarden plaatsen wil 'inkopen' voor mensen met een laag inkomen. „Het gaat erom dat mensen voldoende keus hebben", zegt hij. Wethouder H. van der Kooi van Zoeterwoude is al overtuigd dat bus 189 de nieuwe route gaat rijden. In Leiden houdt men nog een slag om de arm. „We onderzoeken nog wat we moeten doen om voor open baar vervoer te zorgen in Roomburg, vanaf het moment dat daar huizen zijn gebouwd. Ook de kosten moeten we nog op een rijtje zetten", aldus een Leidse ambtenaar, „Maar als we voor bus 189 kiezen, dan zou die daar Inderdaad in 2000 kun nen rijden. Want het aanleggen van de busbaan is niet zo'n gro te klus." Belangrijkste voorwaarde is dat bus 189 naar industrieter rein Grote Polder moet rijden. werd gepleegd, is voor de Haag se rechtbank gisteren een jaar onvoorwaardelijke celstraf ge- eist tegen een 35-jarige ver dachte. De man, een in Amster dam woonachtige Fransman, ontkende tijdens de rechtszit ting alles. De politie heeft veel gestolen spullen bij de man thuis aange troffen. Zo vonden agenten een mobiele telefoon die, samen met geld en een paspoort, op 26 augustus uit een woning aan de Sijpestijn werd gestolen. Ook had de Amsterdammer een an dere telefoon en een cd-verza- meling in huis, die op 2 septem ber uit een woning aan de Meerburglaan verdwenen. Ver der vond de politie spullen in zijn woning die afkomstig wa ren van een inbraak die in okto ber van dit jaar werd gepleegd in Monnickendam. De man liep uiteindelijk te gen de lamp toen hij werd ge zien door een bewoonster van de Bolderikkamp. Zij hoorde op 5 september een inbreker in haar huis en zag de dief nog net vluchten. De Leiderdorpse kon de verdachte later bij de politie op een foto als dader aanwijzdn. Als tweede bewijs gold een belastende verklaring van de vriendin van de verdachte. Zij vertelde de politie dat ze altijd de auto's huurde waarmee haar vriend op strooptocht ging. De huurdata kwamen precies over een met de dagen waarop de in braken in Leiderdorp werden gepleegd. De verdachte kon geen ver klaring geven voor al die bewij zen, maar hield stug vol dat hij onschuldig was. De verklaring die zijn vriendin tegenover de politie had afgelegd, was vol gens de Fransman volledig uit haar duim gezogen, zo vertelde hij de rechters. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. ^jrwoude krijgt mogelijk een rijdend politiebureau. ')litie onderzoekt volgend jaar of het huidige politie- 'ókuur in het gemeentehuis in Zoeterwoude-Dorp ebreid kan worden met een 'politiespreekuur op lo- „Daarbij moet je denken aan een soort bibliobus, soort SRV-wagen. Maar dan van de politie", ver- ui woordvoerder J. Nelemans. "^/oude dimitri walbeek Liet rijdend politiebureau gemeente en politie in- 'e op de geconstateerde on- ^jeidsgevoelens in het Ruim vijftig procent van zegt zich wel eens nig te voelen. Streven van u en gemeente is dat tach- cent zich weer veilig voelt [erwoude. rijdende politiebureau )rr de zichtbaarheid en aan- ^baarheid van de politie' ten. Vooral in de kernen s i Zoeterwoude-Dorp is de nu weinig te zien. De po- reekbus gaat dan ook in jzonder naar Zoeterwou- fodijk, Gelderswoude en ipoort. .Als het doorgaat, gaan we op gezette tijden naar die kernen toe", aldus Nele mans. De politie opent volgende maand ook een alarmnummer, dat 24 uur per dag bereikbaar is. Het nummer wordt aangesloten op het bestaande gemeentelijk meldpunt voor klachten over wegen, groen en verlichting. Daarnaast treedt de politie in contact met de groepen jonge ren in het dorp die 'onveilig heidsgevoelens' oproepen bij ouderen. Jongeren hangen on der meer rond bij De Eenden kooi, de Corbuloschool en op het Loetheveld. Ouderen vinden hun aanwezigheid vaak bedrei gend. De politie hoopt meer grip op de jeugdgroepen te krij gen en zo de (vermeende) over last te verminderen. noordwuk» Koningin Beatrix was gisteren aanwezig in hotel Huis ter Duin in Noordwijk, waar minister E. Borst (volksgezondheid) een driedaagse vergadering van de Unesco opende. Deze VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur buigt zich met 36 deskundi gen uit alle delen van de wereld over de ethiek in de preventieve ge neeskunde. Namens Nederland neemt prof. dr. H. Galjaard deel aan de discussies. foto dick hogewoning KI eman nieuwe voorzitter van vereniging Vrienden van Wassenaar iaar marc meu Jhet begin dat hij er kwam 1, heeft Wilhelm Keman gevoeld bij de iyorming in Wassenaar. ook al zo'n dertig jaar Mi de vereniging Vrienden assenaar, waar hij sinds 1 "ïber de functie van voor- bekleedt. De vereniging Ei in voor de belangen van toners van deze gemeen - aar eigenlijk strijden wij leen voor de leefbaarheid .1 ons eigen dorp", zegt de D Ie preses. „Wij hebben oog iet belang van de hele re- at hij een aantal jaren .de Billiton Maatschappij "fïwerkt, werd Wilhelm Ke- i. Wil voor vrienden - di- r bij de Ursulakliniek in -Jiaar. Hier kreeg hij voor Ijrst te maken met de ge- .elijke besluitvorming, ik eind jaren tachtig met ging, kende ik het edoor en door", vertelt Ke- dip zijn werkkamer, of 'jon- zoals hij de ruimte gecemt. „Een kennis vroeg iteen of ik niet actief wilde binnen de politiek. Tot ïope was ik daar eigenlijk z ffht mee bezig, maar het tralij wel wat." enl *aaben vervolgens voor de dein de Wassenaarse ge- hferaad gaan zitten, omdat n ejliberaal in hart en nieren )at werk heb ik vervolgens F.ien periode van vier jaar den en als zeer leerzaam en krijïd ervaren. Ik vond het in- i vooral opvallend hoe je held door B en W gemanipu- eeiwordt. Ik ben er door de èverfd en heb er geleerd of i d binding Den Haag/Leiden. Maar dat plan werd door van die milieurakkers, je begrijpt me wel, verhinderd omdat het ten koste ging van een stuk weiland. Uiteraard zijn we allemaal voor het milieu, zeg ik dan. Maar is een weiland wel zoveel belang rijker dan een nieuwe door gaande weg?" Keman heeft recentelijk een landkaart weten te bemachtigen waar goed op is te zien waar Wassenaar in de toekomst mee te maken gaat krijgen. Wanneer het terrein van vliegveld Valken burg in de toekomst aan Leiden wordt toegewezen, wordt het waarschijnlijk volgebouwd. Ke man en de zijnen vrezen dat er dan nog meer verkeer door hun dorp zal razen. Uiteraard heeft hij een alter natief bestemmingsplan voor het terrein. „Waarom maakt men er geen recreatiegebied van? Daar heeft de hele regio plezier van", zegt hij. „Zonder nu meteen elitair te worden, maar menigeen zou er graag een golfbaan zien." Een tas vol golfclubs tegen een kast ver raadt Kemans passie. Hij benadrukt overigens dat veel van zijn dorpsgenoten af willen van het elitaire imago dat Wassenaar kenmerkt. „De ge meente telt ruim 26.000 inwo ners en ik denk dat 25.000 per sonen daarvan heel gewone mensen zijn." Wel zegt hij dat het dorp een geheel eigen iden titeit heeft. En dat moet zo blij ven. „Wassenaar wil de groene oase in de Randstad zijn", ver telt hij en nogmaals wijst hij op de zeer gedetailleerde kaart aan de muur. „Zie je wel: een groe ne oase die niet door Den Haag of Leiden wil worden opges lokt." Wil Keman: „Uiteraard zijn we aller we doorgaande weg?" hoe het er in de politiek feitelijk aan toe gaat." Na vier jaar vond Keman het welletjes: het gemeenteraads werk nam te veel van zijn tijd in beslag. Begin november werd hij voorzitter van de Vrienden van Wassenaar, omdat hij toch actief wilde blijven. Met deze vereniging wil hij zich in de naaste toekomst vooral richten op de leefbaarheid binnen ge meente. En dat komt min of meer neer op het bestrijden van de verkeersoverlast die het van aal voor het milieu. Maar is een weil nature zo vredige dorp teistert. „Uiteraard zullen wij ons ook een mening vormen over een eventueel aan te leggen speel weide in een park", zo legt hij uit. „Maar een van de speer punten blijft de aanleg van de de Al 1, een stuk snelweg dat er in de toekomst voor moet gaan zorgen dat Wassenaar minder last krijgt van het vele verkeer. Keman heeft het dan over het westelijke gedeelte van de rijks weg die de A44 moet verbinden met de A4. „Wij zien het liefst id wel zo belangrijk als een nieu- foto dick hogewoning dat zo snel mogelijk met de bouw wordt begonnen. Het duurt allemaal zo lang. Ik heb me laten vertellen dat de aanleg van de All nu van de 'studiefa se' in de 'planningsfase' is geko men. Dat zou betekenen dat het nog tien jaar duurt voordat de eerste schop de grond ingaat." „Natuurlijk zijn er eerder al ternatieven aangedragen om de verkeersoverlast in het dorp te verminderen. Bijvoorbeeld de aanleg van de Leidse Baan, een weg direct langs de spoorver-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25