Witte rouw en zwarte trouw Navarra ontwikkelt eigen wijnstijl Smaak Ceylon-curry DONDERDAG 3 DECEMBER 1998 •033^ De keukens van de meeste Aziatische landen hebben vertegen woordigingen in ons land, behalve Sri Lanka. Dat is jammer. Niet alleen omdat in de Singalese keuken nog altijd de invloeden van de Nederlandse overheersers (1657-1795) duidelijk aanwijsbaar zijn, maar vooral ook om de verfijning van de oorspronkelijk uit India afkomstige gerechten. Neem bijvoorbeeld de broeder, een typisch Hoorns stuk gebak. Op Sri Lanka kent men nog steeds de 'breuder'. De bereidingswijze en smaak verschillen niet eens zoveel van het Hoomse origineel: een gebak van gistdeeg met eieren, rozijnen en gember, die na het bak ken in een stroopachtige massa wordt ondergedompeld. De VOC- schepen uit Hoorn brachten het gebak mee naar het vroegere Cey lon. Hoewel de eetgewoonten op Sri Lanka lijken op die in de zuidelijke delen van India, is de smaak van de gerechten veel verfijnder en heeft ook iets mysterieus. Dat laatste dankt men er aan de speciale Ceylon-curry (in ons land verkrijgbaar in verschillende speciaal- en reformzaken). Het verschil tussen de Indiase en Ceylonese kerriepoeder schuilt in de samenstelling van de mengsels en de wijze van bereiding. Op Sri Lanka worden kruiden en specerijen eerst afzonderlijk van elkaar geroosterd, voordat men ze fijn maalt en mengt. Er wordt ook een kleine hoeveelheid heel licht geroosterde en daarna fijngemalen rijst bij gedaan, om het mengsel beter te kunnen doseren. In India verwerkt men ook fijngemalen (niet geroosterde) rijst in de kerrie- mengsels. Maar daar ziet men het meer als 'vulmiddel', om een zo groot mogelijk volume te behalen. Een ander verschil met de kerriepoeder uit India is het feit dat in het Ceylonese mengsel niet of nauwelijks nootmuskaat voorkomt in tegenstelling tot de Indiase mengsels. Omdat de kruiden en spe cerijen voor de kerriemengsels op Sri Lanka al van tevoren zijn ge roosterd, hoeft de kerrie niet altijd met de gerechten te worden meegefruit of - gebakken. Dat is met kerrie uit India noodzakelijk, omdat de smaak zich anders niet goed kan ontplooien. Hoewel men op Sri Lanka verschillende keukens onderscheidt is die van de grootste bevolkingsgroep, de Singalezen, veruit de be langrijkste. De keuken van de 'burgers', afstammelingen van Ne derlandse kolonisten, was van oudsher de belangrijkste. Maar door de tanende invloed van de 'burgers' is daarvan weinig meer over gebleven. De Singalezen hebben wel een aantal gerechten van hen overgenomen. Zo kent men er de 'frikkadels': gehaktballetjes, aan gemaakt met fijngeprakte aardappelen en losgeroerd ei. Daarnaast is er de 'lampries', een vrije vertaling van het oud-hollandse lomprijst. Lom- prijst eet men er in combinatie met frikkadels. Het is gekookte rijst waaraan ghee (geklaarde boter) is toegevoegd en dat als een kluitje (klompje) op het bord wordt gelegd. Eten bij Singalezen thuis is een feest. Er komen naast de rijst meestal vier, vijf of zes verschillende gerechten op tafel. Zij niet alleen uit door hun smaak, iar ook door de bijzondere kleuren de gerechten. HANS BELTERMAN Op de expositie 'Rouwen e in het Historisch Museum in Ede hangt een zwarte soepjurk. Ernaast is een foto te zien van dezelfde jurk met een streng kijkende dame erin. Aan haar arm een sombere heer. Een echtpaar op weg naar een begrafenis, vermoedt de argeloze toeschouwer. Mis. Het is een bruidspaar uit de ja ren dertig. Dat strenge, sobere, ja bijna calvinis tische tafereeltje was in die tijd geen uitzondering, vertelt conservator Dirk-Jan List. „Tussen 1900 en kort na de Tweede Wereldoorlog trouw den relatief veel vrouwen in een zwarte japon. Alleen de corsage, het bruidsboeket en een eventuele sluier gaven aan, dat het om een huwelijk ging en niet om een begrafenis. Ver moedelijk heeft die zwarte bruidskle ding te maken met een verzwaring van de kerkelijke opvattingen. Omge keerd breekt het Nederlandse ko ninklijk huis in deze eeuw met de tra ditie van rouwen in het zwart. De be grafenissen van Prins Hendrik en ko^ ningin Wilhelmina vinden geheel in het wit plaats. Wit is immers ook een rouwkleur." De meeste mensen geven nog steeds hun jawoord in de kleur wit, als het om trouwen gaat. Die traditie is nog niet zo oud. Rond 1825 verschijnen in Franse en Engelse modetijdschrif ten de eerste afbeeldingen van witte bruidsjaponnen, compleet met slui er. De gewone vrouw hield echter lang vast aan de gewoonte om te trouwen in haar zondagse, gekleurde japon. Die kon immers na de trouw dag nog mooi worden afgedragen. Pas aan het eind van de vorige eeuw raakte trouwen in het wit in zwang - al zijn het vooral rijke e families die dat doen. Op de tentoonstelling is veel trouwkleding te betrekkelijk weinig rouwkleding. FOTO OPD/MARIANNE STEVENS De expositie toont in chronologische volgorde de ontwikkeling van de bruidskleding. Na 1950 gaat de bruidsjapon de verschillende modes volgen: lang, kort, wijd, strak, A-lijn, broekpak, Sissi, ja zelfs rock roll, hotpants, spijkerpak, hippielook en andere modegrillen. En dat alles in een baaierd van kleuren, van maag delijk wit en zachte pasteltinten, tot bordeauxrood en donkergroen. De expositie toont enkele tientallen voorbeelden - van eenvoudige man telpakjes, eigenhandig in elkaar ge flanst met behulp van een knippa troon uit een damesblad, tot uitbun dige creaties van couturiers. Topstukken zijn een Engelse, beige trouwjapon uit 1870 en een trouw jurk, in 1944 geknipt uit nylon para chutes die na de geallieerde luchtlan dingen achterbleven op de heide bij Ede. Ontroerend detail: in haar tasje - eveneens gemaakt van parachutestof, met een hengsel van valschermkoord - droeg de bruid een geborduurd zak doekje met de afbeelding van de Ne derlandse leeuw, in oranje. Een daad van stil verzet. Een aantal van de getoonde trouwja ponnen had meerdere levens. Dii Jan List: „Tegenwoordig koopt m kleding die na een paar maanden weer wordt afgeschaft. Vroeger men veel zuiniger en praktischer, gooide dingen niet zomaar weg.-' conservator toont een zwarte bru japon uit 1942. Het sobere kledin stuk is een aantal keren ingrijpen vermaakt. Nadat de schaar in de er en de lengte was gezet, verandi het bruidskleed in een geklede jui Door er later weer een stuk aa naaien ontstond een chique a jurk. Ander voorbeeld: een ingekc trouwjurk die, opgesmukt met i bundige borduursels, een tweede ven kreeg in een folkloristische dansgroep. En een witte trouwjaf die zwart werd geverfd voor grafenis. Er is weinig kleding voor de bruic gom te zien. Volgens Dirk-Jan Lis was het trouwkostuum meestal g huurd of geleend. Of het bestond een duur kostuum, dat tot in leng van jaren bij bijzondere gelegenh den dienst kon doen. Op het punt van de rouw beperkt expositie zich tot enkele rouwjapi nen, klederdrachtmutsen, rouwb den, bidprentjes en rouwsierader Veel materiaal was er voor de exp tie niet voorhanden. List: „Het i: mers geen periode waaraan met noegen wordt teruggedacht. Ook worden er geen uitgebreide foto- videoreportages van gemaakt, z bij een bruiloft de gewoonte is.' ('Rouwen en trouwen', tot en rr januari in het Historisch Museun gevestigd in het oude stationsgeb Ede-Centraal, Museumplein 7. G opend: dinsdag t/m zaterdag 14- uur, zondag 14-16 uur. Info: 0318 619.554) De ontwikkeling van de wijngebieden in Navarra is in volle gang. Inheemse druivenrassen worden weer op hun juiste waarde geschat. Daarom wordt Navarra wel eens het Californië van Europa genoemd. Pamplona, de hoofdstad van het gebied, is bekend vanwege het beruchte feest van San Fermin op 7 juli, waarbij de stieren door de straten worden gejaagd. De hoofdstad is tevens pleisterplaats op de pelgrimsroute naar Santiago de Compostela. Maar er rollen ook de Seats van de band, er staat een grote porseleinfabriek en er worden op gro te schaal tuinbouwproducten verhan deld. En sinds enkele jaren kunnen de stadsbewoners ook trots zijn op hun wijn. Ze hoeven zich niet meer te schamen voor hun buurman Rioja. Spanjaarden beschouwden Navarra als dé streek van de rosado's, de rosés gemaakt van de garnacha-druif (gren- ache): 'het frisse, fruitige wijntje voor bij de picknick'. Dat is verleden tijd. Tien jaar geleden begon in Navarra de ommezwaai. Toen de wijnconsumptie in Spanje zelf daalde en de belangstel ling voor rosé's terugliep, gingen de boeren op zoek naar exportmogelijk heden. Daarvoor moest eerst de kwali teit van de wijn worden verbeterd. Veel wijnboeren investeerden in ge avanceerde apparatuur en betere tanks. Een van de grootste problemen in Na varra was het gebrek aan een eigen ka rakter van de wijnen. Door een liberale wijnwetgeving was het toegestaan al lerlei niet-inheemse druivenrassen aan te planten, zoals tempranillo (Rio ja) en chardonnay (Bourgogne). Het resultaat: internationale wijnen die goed verkochten, maar weinig identi teit hadden. Met de grote concurrentie uit de nieu we wijnlanden drong bij sommige wijnboeren het besef door dat de ei gen, een tikje verguisde inheemse ras sen belangrijk waren voor het ontwik kelen van een eigen stijl. Daarin lijkt de streek wat op Californië, dat haar inheemse druiven zinfandel en petit syrah nieuw leven heeft ingeblazen. In Navarra zijn de druivensoorten die het best gedijen de blauwe grenache en de kleine witte moscatel. Bodega (wijnhuis) Camillo Castillo is in Navarra marktleider op het gebied van zoete wijnen. Zoals Caprichio de Goya van de moscatel-druif: een cara- melkleurige wijn met een lichte toets van sherry. „In de jaren vijftig en zes tig was moscatel populair. Nu zien we een revival in nachtclubs en discothe ken, dus ook bij jongeren", zegt Luisa Balenca van bode Castillo. Ook Julian Chivite, de leidende bodega in Navarra, is begonnen met het mondjesmaat verwerken van mosca tel, maar dan in een drogere variant. De wijn doet het goed doet bij de schapenkaas van de streek, Roncal. De motor achter de kwaliteitsverbete ring van de wijn in Navarra is het wijn huis van Julian Chivite in Cintruénigo (zuid-Navarra). Het bedrijf, dat goed is voor veertien miljoen flessen per jaar, werd gesticht in 1647. Hun rosé van de garnacha-druif was lange tijd hét ijk- punt voor rosés in Spanje. Commercieel manager Mercedes Chi vite brengt ons per jeep via een hob belig zandweggetje naar de tien jaar geleden door de familie aangekochte Senorio de Arinzano. Op de naar roze marijn geurende heuvels heeft de fa milie nieuwe wijnstokken aangeplant. „De hier aangeplante druiven zijn uit sluitend bestemd voor wijnen van top kwaliteit", zegt Mercedes. Ook op an dere plaatsen is Chivite bezig met de aanplant van wijnstokken; de familie koopt steeds minder druiven van der den in. Bij eigen druiven is een betere kwaliteitscontrole mogelijk. Ook die ontwikkeling zagen we bij meer bode ga's in de streek. Mercedes' vader Julian was niet langer tevreden met middenklassewijnen. Hij ging topwijnen maken, die onder het label Colección 125 op de markt wer den gebracht. Echte topwijnen, zo bleek bij een uitgebreide proeverij on der leiding van oenoloog Fernando Chivite. Vooral de Gran Reserva uit 1990, enkel van de tempranillo-druif gemaakt, was indrukwekkend. Het be drijf is een voorbeeld van een grote bodega die er, ondanks de miljoenen flessen die per jaar worden geprodu ceerd, in slaagt een goede kwaliteit te leveren. Veel bedrijven in de streek zien zich voor een dilemma geplaatst. Op welke toer moeten ze gaan? Zo overweegt Jo sé Maria Nieves van de Bodegas Piede- monte om een cabernet sauvignon te maken zonder hout, ook al verkopen de wijnen met houtrijping het best. „We zien toekomst voor wijnen waar bij het fruit optimaal tot z'n recht komt." WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm E Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Krant; 5. grappenmaker; 6. gevangenis; 8. nachthagedis; 11. lof; 13. cijfer; 15. bevel; 16. hevig; 18. dierengeluid; 19. rund; 20. persoonlijk vnw.; 21. voorzetsel; 23. bierpot; 25. Japans bordspel; 26. muurholte; 28. biljartstok; 29. sierbloem; 32. voordeel; 33. gril; 34. oplettend. VERTICAAL: 1. Zeemansloon; 2. vlaktemaat; 3. bouwland; 4. klank; 7. door goede renenen gerechtvaardigd; 9. sleepnet; 10. betoverend uiterlijk; 12. rondhout; 14. bolgewas; 16. loofboom; 17. kreet; 22. wiskundig getal; 24. vogel; 25. persoonlijk vnw.; 27. listig; 28. voorkeur; 30. Griekse letter; 31. deel v.e. fuik. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Gelast; 7. loods; 8. enter; 9. bonen; 10. plan; 11. kwaker; 12. rekest. Verticaal: 2..Essen; 3. afstel; 4. toeren; 5. slab; 6. toonbank:, 10. pret; 11. kor. HEINZ 4-J2.0-M Z-/-A/.& U-£ TO-C-H H-£-L-£ T-fJ-P H-AH-A ST-H'-A C-L0-PS-AZ, (3/H&AT 'AASDEZÏ AIAR/A/A MAZ/A/A //V M WHOOAP TOM POES Tom Poes en het Monster Trotteldrom In het verre Rommeldam hield ook professor Prlwytzkofski zich bezig met de bestrijding van het monster Trotteldrom, maar hij deed het op zijn eigen manier. Hierboven ziet men de geleerde rusteloos door zijn laboratorium ijsberen, terwijl hij zijn gegevens op wetenschappelijke wij ze door het hoofd laat spelen. Hierin werd hij echter gestoord door Trave- lijn Trot, die op de achtergrond een telefoongesprek met een zakenrela tie voerde.,,Praw," sprak de profes sor, ,,kunt u niet zachter aanroepen, mijnheer? U verstoort mijn gedach- tengeloop.",,Gedachtenloop!" her haalde de ander bitter. Hij wierp de hoorn neer en vervolgde: „Ik hoor net, dat het monster weer versche nen is. Het heeft de noten vertrapt, zodat het schip leeg is weggevaren - en wat doe jij? Je bent bezig met een gedachtenloop. Wat koop ik daar voor?",,Uw kopen interesseert mij gans niet", hernam de geleerde koel tjes. ,,U stoort mij. Der wetenschap vraagt rust en stilte. Laat mij alleen! "Een ogenblik stond de trot als door de donder getroffen.,,Alleen?" vroeg hij ongelovig. Toen liep hij rood aan en begon woedend op en neer te springen.,,Nu heb ik je door!" riep hij uit. „Je bent waardeloos. Daar was ik al bang voor toen ik je boeken zag en toen ik in de gaten kreeg, dat je alleen werkte. Jij weet niks.En is geen, laten we wel wezen. Ik verdoe hier mijn tijd, terwijl mijn notenhan- del naar de maan gaat.Gedachten- loop, bah! Noem je dat soms mon- sterbestrijding?" Frisse wind bij M&S 1 Het lijkt alsof een revolutio naire bries de afdeling kinder- kledifig van het Britse waren huis Marks Spencer heeft opgefrist. Waar zijn de ouwe lijke, donkerblauwe blazertjes voor de jonge heertjes, waar de smock-jurkjes - lakschoen tjes een must - voor de meis jes? Het contrast kan haast niet groter zijn. Oogverblin dend kleurrijk is die kinderkle ding nu, met de komende winter fuchsia, blauw, camou flage- en dierenprints in de hoofdrol. Bij veel kleding zijn bijpassende accessoires ver krijgbaar, zoals ondergoed in dierenprints, sokken, hand schoenen en nachtkleding. Niet dat de traditionele kin derkleding helemaal is ver dwenen. In een piepklein hoekje van het warenhuis in Amsterdam hangen nog net een paar rekken met traditio neel Britse kinderkleding: po loshirts met een hagelwit kraagje, rode jasjes in A-lijn en zwart fluwelen knopen voor jongedames. „In Nederland mogen kinderen langer kind blijven, ook in hun kleding", vertelt manager Vivian King. „In Engeland lopen ze op vierjarige leeftijd al in comple te Spice Girls-outfits rond. Onder meer voor Nederland hebben we kleding die eerst voor kinderen tot vier jaar Kindermode van het Britst^ concern Marks Spencer Jevi FOTO «F k werd gemaakt, nu ook in ja v tere maten. Ook typisch ifeec hier is dat men dol is op Mai tieve kleding. En dus hebtrijg we reflectiestrips op de jaP) e aangebracht. Ook houdt lal t< hier veel meer dan in Ensjn land van de afbeelding véhal bekende stripfiguren als pen key Mouse en Barbie op Jkko tjes." ik den Frisse wind M&S 2 King was speciaal naar Neder- stendige eigenschappen land gekomen om uit de doe- en daardoor bij uitstek g( en ken te doen v ciaal is aan de kinderkleding van het inmiddels wereldwijd opererende Britse concern. Dat is hard nodig, want de concurrentie is moordend. .Volgens King gebruikt het concern de modernste tech nologieën. Bij sportkleding en ondergoed wordt gebruik emaakt van 'tactel aquator', sche stof die licl glanst en aanvoelt als zijde. Ook is hij heel comfortabel: e zit tactel (een soort nylon) aa de binnenkant en katoen aan de buitenkant. Het tactel ab- schikt is voor toepassing g kinderkleding. De tefloi^fe kleur- en geurloos, blijft zacht. „Niet alleen i voor broeken en jassen, ifret ook voor zijden stropdasfeoit Als je eens wist hoeveel jij sp op gemorst wordt". Het id nieuwste van het nieuws( lamswol die in de machiil kan worden gewassen enj gens alleen nog voor danigs truien gebruikt. Het enigijer waar ze bij Marks Speni nu bij het ontwerpen van kiiüe li sorbeert het transpiratievocht, kleding niet echt rekeninl houden is het gemaj de kleintje Ion is een coating die een stof kleren kunnen aantrekke!ƒ0 waterafstotende en vuilbe- Ihui! Parfum van Herman Brood R Herman Brood: wat kan hij eigenlijk niet? Het multita- lent heeft zich weer voor iets nieuws laten strikken: een ei gen geurlijn. 'Herman Brood voor haar' kenmerkt zich door een bloemige geur, met 'gevoelige fresia-accenten en zoete nectarine, omarmd door de volle omvang van bloeiende pioenrozen en af gerond door een vleugje ka neel'. 'Herman Brood voor hem' is stoer van karakter met citroen, bergamot en grapefruit, cypressen, gem ber, kaneel en nootmuskaat, en nog vele andere ingredi ënten. De verpakking is ui teraard ontworpen dooris maestro zelf. Prijzen: 53' den (50 ml) en 89 guldejaros (100 ml). P-02 lis). h het feitei

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10