Telefoonnet op beeld in kaart Boomkruipers In Natura Klimaattuin Komeet Hale-Bopp Grazen Koolziekte Natte voeten WOENSDAG 25 NOVEMBER 1998 REDACTIE SASKIA STOEL INC- ILLUSTRATIE THEO SCHILDKAMP - Vogels stammen af van kleine reptielensoorten. Dat waren boombewoners, die het zo comfortabel vonden in de boomkruinen, dat ze steeds minder zin hadden om naar beneden te klauteren. Daarom probeerden ze van boom naar boom te springen. Vele is dit uiteraard niet gelukt, maar uit hen die niet ter aarde plof ten groeide allengs een nage slachtdat de glijvlucht mees ter werd. Bij een zweefvlucht komt natuurlijk zoiets als een parachute goed van pas, en van lieverlee ontwikkelde zich tussen de vóór- en de achter poten van die reptielen een strak en stevig vel, een soort zeil dat dienst deed als val scherm. Op zeker moment treffen we in die heel verre geschiedenis een dier aan, dat, toen het la ter door geleerden werd ont dekt, de naam Archaeopteryx kreeg. Bij hem waren de rep tielenschubben sterk verlengd tot pluimen. Feitelijk had hij al veren. Dit had enorme voordelen. Allereerst hielden die veren hem lekker warm. Verder vergrootten de veren het draagvlak van zijn li chaam, zodat hij kon fladde ren, zonder dat het zeil dat vóór- en achterpoten verbond nodig was. Dat valscherm was dus bij de Archaeopteryx al verdwenen. Zo konden de achterpoten worden gebruikt voor lopen en klauteren en groeiden de voor poten uit tot vleugels. De uit vinding van de veren heeft er voor gezorgd dat deze oervogel zich uitstekend kon handha ven. Zijn nakomelingen, de vogels, specialiseerden zich steeds meer en veroverden langzamerhand de hele we reld. Er zijn vogels die zich niette min nog altijd gedragen als hun vroege voorouders. Neem nu de spechten. Die kunnen goed vliegen, maar brengen toch een aanzienlijk deel van hun leven klimmend en klau terend door. De vleugels dra gen hen meestal slechts van boom naar boom. Er is zelfs een vogeltje dat he lemaal lijkt te zijn terugge keerd naar de oudenuetse glij vlucht: de boomkruiper. Klein en grauw als een muis klau tert het rond een boomstam omhoog, intussen allerhande insectjes wegpikkend, maar wanneer hij boven is aangeko men, stort hij zich in een schuine lijn naar de voet van een volgende boom. In tegenstelling tot de boom- kruiper kan de boomklever ook van boven naar beneden klimmen. En er wordt niet zo maar een beetje onhandig te rug geschuifeld: het gebeurt met de kop naar beneden en in hoog tempo. Een handige jongen op veel gebieden. Zo is hij een bekwaam timmerman. Een noot wordt zorgvuldig in de bankschroef gewrikt van tivee ruwe schorsdelen om vervolgens met venijnige tik ken van het scherpe snaveltje te worden opengehamerd. Metselaar is hij ook. Van een als nestplaats geschikte boom holte wordt de ingang zodanig dichtgemetseld met klei of leem dat alleen het vogeltje zelf er nog in kan. Zo houdt hij krakers buiten de deur. Een ijverig baasje. Je moet hem in de herfst eens bezig zien met noten en zaden ver zamelen voor slechtere tijden. Hij vliegt af en aan en verstopt de proviand op alle mogelijke plekjes. Een voederhuisje rooft hij binnen een mum leeg. THEO SCHILDKAMP WÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊ P u z z Cryptogram HORIZONTAAL: 1. In België het Europees kampioenschap prijzen (6); 7. Het is vuil dat ik gewicht verlies! (5); 8. Maakt een ondernemer zon der reden groot (5); 9. Wateren aanleggen (5); 10. De opper komt terug om erin te zingen (4); 11. Reinigingsvaartuig (6); 12. Wapen om ermee op te houden? (6). VERTICAAL: 2. Brandbare groenten (5); 3. Bouwstijl die ambtshalve twee partners oplevert (6); 4. Liedje om te draaien (6); 5. Die treuze laar koppelt moeder aan de luitenant (4); 6. Meer dan een berg chaos (8); 10. Beschadiging die nog vitaal is (4); 11. Van dit dier krijgt men schoon genoeg (3). Oplossing van dinsdag: 1aren-garen-Hanger 2gnoe-groen-Oregon 3naar-graan-Orgaan 4sier-eiser-Geiser 5leek-rekel-Lekker 6land-dalen-Eiland 7reus-remus-Remous 8amen-samen-Amiens 9ader-nader-Anders 10.port-troep-Report Gevraagd woord: HOOGLERAAR. Aannemer kan nu snel zien waar kabel ligt PAUL HOUKES Het wemelt onder onze straten en wegen van de kabels en lei dingen. Deze ondergrondse in frastructuur is van levensbelang voor onze communicatie en voor de energievoorziening. Maar waar ligt zo'n telefoonka bel nou precies? Ongestraft een putje graven in Nederland is er haast niet meer bij. Dikke kans datje op enkele decimeters onder straatniveau op een waterleiding stuit, een elektriciteitsleiding tegenkomt of een telefoonkabel doorklieft. Waar al die ondergrondse voor zieningen precies liggen, dat is terug te vinden op vele hon derdduizenden kaarten en teke ningen, die worden beheerd door de nutsbedrijven, KPN Te lecom en nog een aantal instan ties die ondergrondse belangen hebben. Dergelijke informatie is van zeer groot belang. Als de kaarten en tekeningen niet actueel worden bijgehouden, dan gebeuren er vervelende dingen. Een sto ringsmonteur komt voor een nare verrassing te staan als hij een kabel, die hij moet inspec teren, niet aantreft op de plek waar hij hem verwacht. Erg ver velend is ook als een aannemer, die niet van de laatste wijzigin gen in het telefoonnet op de hoogte is, vrolijk een damwand dwars door een glasvezelkabel begint te slaan. KPN Telecom beheert al jaren lang een omvangrijk bestand van tekeningen, waarop precies staat aangegeven hoe de ver schillende onderdelen van het Universele Transportnet lopen. Dat Transportnet is het vele ki lometers lange ondergrondse leidingennet, waarlangs alle te lefoon- en dataverbindingen worden opgebouwd. Het net werk bestaat uit een zogenaam de backbone, een ringleiding van glasvezel die via veertien belangrijke knooppunten het hele land omspant, en het zoge naamde accessnet, gevormd door de koperen kabels die van af de backbone naar de indivi duele abonnees lopen. Het beheer van al die tekenin gen en het verstrekken van ac tuele afdrukken op het moment dat ergens aan het net gewerkt moest worden was voor KPN Telecom een ingewikkelde zaak. Het bijhouden van die tekenin gen was bewerkelijk en duur, vooral ook omdat de tekenin gen in de voormalige districten van de PTT in meerdere archie ven werden opgeborgen. Al aan het eind van de jaren tachtig was daarom besloten dat al die tekeningen in een geautomati seerd systeem moesten worden opgenomen. Het omzetten van alle beschikbare tekeningen tot zogenaamde vectorkaarten Ongestraft een putje graven in Nederland zonder leidingen los te trekken is er niet meer bij. bleek echter een gigantisch kar wei, dat ook grote kosten met zich meebracht. DATABASE Vorig jaar besloot KPN Telecom om dat pad radicaal te verlaten en te zoeken naar een eenvou diger oplossing, die in de prak tijk ook nog beter zou werken. Na een Europese aanbesteding ging het telecombedrijf in zee met Intergraph, een bedrijf dat veel ervaring heeft met geogra fische informatiesystemen. Sa men met KPN Telecom ontwik kelde Intergraph een gecentrali seerde database, waarin de tienduizenden tekeningen van het accessnet in gescande vorm zijn opgenomen. Ing. Kees van Holsteijn, bij KPN Telecom verantwoordelijk voor het project: „Dat was een be hoorlijk grote klus. Om te be ginnen moesten zo'n 250.000 tekeningen worden ingescand. Daarnaast moest er ook een manier komen om al het opge slagen materiaal gemakkelijk aan de gebruikers beschikbaar te stellen. Daarbij was een eis dat op de werkplek van de ge bruikers geen aanpassingen no dig zouden zijn." Intergraph ontwikkelde binnen SCAN, zoals het project werd gedoopt, hulpmiddelen voor het zoeken van de juiste teke ning uit de enorme stapel die in de database is opgeslagen. De drieduizend gebruikers kunnen door het adres of de postcode in te tikken direct de juiste kaart opvragen. Al het kaartmateriaal is centraal opgeslagen op servers in Gro ningen. Het opvragen daarvan gebeurt met een gewone web- browser via het intranet van KPN Telecom. Ook het aan brengen van wijzigingen in het kaartmateriaal gebeurt via het intranet. Volgens Ad van Brummelen, projecdeider van Intergraph, is er bij nutsbedrijven en andere instellingen die ook beschikken over een ondergrondse infra structuur grote belangstelling voor het project. Er zijn zelfs al gesprekken gaande om de op lossing die voor KPN Telecom is ontwikkeld, ook voor dergelijke bedrijven ter beschikking te stellen. Ook andere telecombe- drijven ter wereld hebben al in teresse getoond. Het project bij KPN Telecom krijgt overigens nog een vervolg. In de komende maanden wordt door Intergraph hard gewerkt om ook alle tekeningen van de zogenaamde backbone aan de database toe te voegen. Voor deze klus moeten nog eens vele duizenden tekeningen toegan kelijk worden gemaakt. T R I ,..v~ J-O-U H-O-F- V-£-N FV-£ 0-V-r N-/-£-T T-& V&-G- V-£-L-£N, 0£-Z-E &-A&-E-N. TOMPOES Tom Poes en het Monster Trotteldrom Zo verliet de Albatros de haven en koerste op volle kracht de baai uit. Heer Ollie stond op het achterdek en staarde in grote tweestrijd haar de kade, waar Tom Poes hem nawuifde- ...Hier vaar ik nu", sprak hij tot zich zelf. ,,Een vluchtende heer. En dat terwijl ik kosten noch moeite ge spaard heb om de jonge vriend te redden van de gevaren..."Hij slikte moeilijk, toen de oceaandeining zich meester maakte van het goede schip - en hij greep de reling vast.„Vroe ger," hernam hij, „vroeger draaide ik mijn hand niet om voor zo'n draak, al zeg ik het zelf. En wat zou mijn goede vader zeggen, wanneer hij me hier zag staan?" „Ollie, jongen," zou hij zeggen, „een Bommel..."Hij zweeg. Er verscheen een vastberaden trek op zijn gelaat en nadat hij diep adem had gehaald, sprong hij zonder zich verder te bedenken te water- „Bommel heet ik. En geen Bobbels!" sprak hij, voordat hij in het schuim verdween.Er was niemand die zijn verdwijning opmerkte. Aan boord had iedereen het te druk met het ver trek en op de kade was Tom Poes in gesprek met de ongelukkige trot, die Smoris bleek te heten.„Ziezo", zei hij. „Nu heer Ollie weg is, zullen wij samen moeten proberen het mon ster onschadelijk te maken. Trou wens, dat beest is de oorzaak van al je moeilijkheden. Waarom weet ik niet precies, maar je zult zien, dat ik gelijk heb."Op dat moment dook veldwachter Laris uit zijn vluchtgat omhoog en monsterde de omtrek.„Alles plat", mompelde hij. „En het schip is vertrokken, zonder de lading in te nemen, zie ik." In Wageningen komt een speciale botanische tuin om deringen in het klimaat te bestuderen. In de tuin komi tien geselecteerde plantensoorten te staan. De tuin m« derdeel uit van een wereldwijd netwerk van tuinen, wt wijzigingen in bijvoorbeeld bloei en bladafval kunnen bestudeerd, in samenhang met veranderingen in het k Tot de plantensoorten behoren amandel, rode bes, zoi morello, appel, peer. tamme kastanje, toverhazelaar, f( sering, hei en sneeuwklokje. De planten zijn allemaal stig uit een 'moedermin', waardoor men de garantie b alle planten in het wereldwijde netwerk genetisch iden Dit jaar komen er nog tuinen in Duitsland, China, Slov VS, Estland en Canada. Bijna iedereen zal hem waar schijnlijk al lang weer zijn vergeten: de heldere komeet van Hale-Bopp. In het vroege voorjaar van 1997 was hij een opvallende verschijning aan de sterrenhemel. De komeet is er nog steeds. Door de koers die Hale-Bopp (ge noemd naar zijn twee ontdek kers) in het zonnestelsel volgt is hij sinds bijna een jaar al leen vanaf het zuidelijke half rond te zien. De foto is een maand geleden gemaakt met een telescoop op de Chileen se berg La Silla. Hale-Bopp is de grote vlek in het midden, de rest zijn achtergrondster ren. Op het moment van de De komeet Hale Bopp.i foto stond de komeet i één miljard kilometer vandaan. Niet alleen het voedselaan bod in een gebied is belang rijk voor een grazer om te overleven. Ook de samenstel ling van de groep bepaalt de kans om te blijven leven. Zo profiteren kleine grazers van de eetlust van grotere grazers. Dat concluderen Herbert Prins en Han Olff van de sec tie Natuurbeheer van de Landbouwuniversiteit Wage ningen. Concurrentie in het zelfde leefgebied bestaat vooral tussen diersoorten met een ongeveer gelijk lichaams gewicht. Grote grazers maai en echter het slecht verteer bare gras weg voor de poten van hun kleinere collega's. Zij hebben immers geen moeite met oud gras met dikke sten gels en dode bladeren. Hun magen kunnen die slechte graskwaliteit verwerken. Klei nere dieren kunnen alleen vers gras verwerken. De grote dieren zorgen dat er voldoen de kort en vers gras voor de kleintjes beschikbaar komt. De onderzoekers ontdekten dit fenomeen in de Afrikaanse savanne. Maar volgens hen is het net zo goed toepasbaar voor Nederlandse natuurge bieden. Hier kunnen runde ren en paarden een positief Jonge koolplanten zijn wel degelijk gevoelig voor de ring- vlekkenziekte. Tot nu toe werd gedacht dat deze schim mel alleen toeslaat in de herfst bij volwassen koolplan ten. Onderzoeker Ernst van den Ende ontwikkelde een speciale test, om jonge kool- planten in de kas te selecteren op hun vatbaarheid voor deze ziekte. De ringvlekkenziekte is een van de belangrijkste ziek ten in sluitkool, spruitkool en bloemkool. De infectie, ver oorzaakt door een schimmel, leidt tot grote oogstverliezen. Zware aantasting betekent namelijk vroegtijdige verwel king en afsterven van het blad. De ziekte kan alleen worden bestreden met giftige middelen. Ontwikkeling van ongevoelige koolrassen is het effect hebben op bijvo konijnen. Jonge koolplanten ziji degelijk gevoelig voor vlekkenziekte. Tot nu werd gedacht dat dez< mei alleen toeslaat in herfst bij volwassen kc ten. Onderzoeker Erns den Ende ontwikkelde speciale test, om jong< planten in de kas te se op hun vatbaarheid v< ziekte. De ringvlekken een van de belangrijks ten in sluitkool, spruit! bloemkool. De infectie oorzaakt door een schi leidt tot grote oogstvei Zware aantasting betel namelijk vroegtijdige' king en afsterven van blad. De ziekte kan alli worden bestreden met middelen. Ontwikkelii ongevoelige koolrasse emge-alternatief. Probl daarbij is, dat de ziekte pas na verloop van tijd festeert. Met de nieuw al meteen duidelijk ofi n jonge plant later ziek z ti den. De toets versnelt lectie van resistente ko >i wassen, waardoor spui e achterwege kan blijver c Bloemkool is gevoelig v schimmels. FOTO CPD ROLAND enige alternatief. Probl g daarbij is, dat de ziekte aa pas na verloop van tijd n festeert. Met de nieuwf ste al meteen duidelijk off jonge plant later ziekz den. De toets versnelt! lectie van resistente ko wassen, waardoor spui achterwege kan blijven -R, !gl' 4 Onderzoek naar de zoetwaterhuishouding, met name in j® stroomgebieden van de grote rivieren. Dat is het doel va. c samenwerkingsovereenkomst tussen de faculteit Aquati Oecologie van de Katholieke Universiteit Nijmegen en h derlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek. Volgens dr. J. van Groenendael. hoogleraar aquatische oecologie s°' ben mensen de natuurlijke functie van de rivier als trans ?nt kanaal voor levende organismen vernield. Doordat in he stroomgebied natuurlijk leven vrijwel is verdwenen, is d voer van het water veel te hoog, met als gevolg terugken II overlast. De uiterwaarden moeten volgens Van Groenen s g bufferfunctie terugkrijgen door ruimte te bieden aan plai q |s en dieren in het stroomgebied. „We moeten accepteren soms natte voeten krijgen. Wij hebben bezit genomen ruimte die eigenlijk aan het water toebehoort. 3265]

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10