Leiden Regio usverkeer Breestraat blijft probleem Parkeergarage aan de krappe Moeras wilg en grafsteen Minerva wil van geen wijken weten Beroepenmarkt terug Anderhalf jaar celstraf voor verkrachting zoon iC 20 NOVEMBER 1998 «WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 si bi iifi van het hoofd geslagen F1 Een 26-jaiige Amsterdammer die gisteren op het Rapen- 2 sn parkeerbon kreeg, sloeg daarop de controleur de pet ais hoofd. Het naderen van een politiewagen betekende lens het einde van de daarop volgende schermutseling, le man koos het hazenpad. Later op de dag meldde hij jhet bureau om zijn excuses aan te bieden. 3M weg -7 Het Amerikaanse I bedrijf 3M verhuist wellicht van Zoeterwoude naar een andere gemeente in de Leidse regio. Correct q De Alphense wet- I «7 houder Dales (on derwijs) heeft geen fouten gemaakt in de kwestie rond leraar Stieltjes. Reactie B. Vieveen van Stadsgehoorzaal op Aalmarktplannen LEIDEN PETER BLOK/RUUD SEP baan op Zijlsingel f 1 1 Een gesprongen waterleiding zorgde vanochtend vroeg I It kruising Zijlsingel/Lage Rijndijk voor gevaarlijke toestan- let weglopende water bevroor namelijk ter plekke en ver- jjjj |e het wegdek in een glijbaan. De Dienst Milieu en Beheer yjl iaatregelen waardoor ongelukken uitbleven. [fopener als wapen Ruzie om een vrouw eindigde voor een 32-jarige Leide- het ziekenhuis. Hij kreeg het in de Stevenshof aan de iteen 40-jarige plaatsgenoot met wie hij nog wat 'oud Ïd te regelen. De jongste gebruikte daarbij een korte buis ;n, de ander pareerde dit met een briefopener. Bij de rtij raakte de 32-jarige dermate gewond aan hand en >r dat hij ter observatie in het LUMC werd opgenomen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Dat in de Aalmarktplannen veel ruimte is ingeruimd voor horeca in de buurt van de Stadsgehoorzaal is mooi, vindt woordvoer der B. Vieveen. Maar door de concentratie van uitgaansgelegenheden, dreigt de par keergarage aan de Boommarkt zeker in de kleinste uitvoering wel wat aan de krappe kant te worden. ,,Die zal niet genoeg zijn om het hele publiek te bedienen. Er zullen dus altijd aanvullende voorzieningen nodig blijven. Op dit moment is dat geen pro bleem omdat we een heel goede samenwer king hebben met het Haagwegterrein. Maar het is natuurlijk niet duidelijk wat daarmee op termijn gaat gebeuren." WD'er A. Geertsema plaatst grote vraag tekens bij de aan- en afvoer van vrachtwa gens die concerns zoals bijvoorbeeld V&D bevoorraden. „Is het logisch dat nadat we de bussen uit de Breestraat hebben willen halen, we nu de vrachtwagens erin halen?", vraagt hij zich af. „De bevoorrading op de Breestraat gaat de hele dag door. Non-stop. Eerst zijn de 'versbedrijven' aan de beurt, daarna de uitgaansgelegenheden als het LVC en de Stadsgehoorzaal." Ook andere partijen spreken hierover hun bezorgdheid uit. Bevoorrading Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke or dening) erkent dat de bevoorrading het grootste probleem is, maar vindt dat geen reden tot wanhopen. „Het is dan ook een grote uitdaging om hiervoor een structurele oplossing te bedenken." Een overvolle Bree straat met én een Rijn-Gouwe-tramlijn én bussen én vrachtwagens die elkaar letterlijk en figuurlijk in de wielen rijden, vindt Van sstraat moet op ver- nde plekken nög een ■- maller worden ge- Zo ontstaat er meer voor fietsers en ngers en kunnen el- tegemoetkomende elkaar alleen 'om passeren. Dat is projectontwikke- ilAB nog het redelijk- 31 tmatief om de ver- nikte in de Bree- bj te lijf te gaan. aa- Ooi HtRMAN JOUSTRA lovendien een haalbaar ief: Amsterdam heeft in der stadium met succes Yl ezelfde oplossing geko- Leidsestraat en de ite bestraat. 96'11 ivoering van eenrich- rkeer of zelfs onder- verkeer - twee mogelijk- 'ijwaarover in het verleden idebatteerd in Leiden - "duur. Dat er iets moet gedaan aan het drukke ir, staat voor de pro- Lelaar echter als een •n water. De af- en ide bussen maken de stuk minder aantrek- ir het winkelend pu- bevoorrading van de inde winkels in het Aal- lied is een probleem MAB nog geen goede heeft gevonden. Ook lergronds vervoer niet r, oordeelt het bureau. 'zonder grote subsi- de landelijke overheid', imt MAB in de gisteren nteerde plannen nog dit andere mogelijkhe- Variant 2 van de Aalmarktplannen. In deze variant is sociëteit Minerva in zijn geheel gesloopt en is de entree van Breestraat naar Vrouwensteeg .een stuk breder geworden, zoals linksonder goed is te zien. Onder het huidige pand van het hoogheemraadschap (geheel links) moet de onder- gondse parkeergarage komen. V&D is In deze optie verhuisd en heeft twee in- dan wel uitgangen: in de Mandenmakerssteeg en aan de Aalmarkt. De laatste komt uit op de nieuwe brug en doorgang naar het C&A-pand in de Haarlemmerstraat. illustratie mab den. Dit moet dan gebeuren uit het Datzelfde geldt ook voor de be- markt langs de Aalmarkt laten Uiteindelijk is ervoor gekozen zicht van het publiek, 'achter de voorrading van het 'Minerva- meewegen. Ook wilde het bu- de bevoorrading van het 'Stads- gevels'. In de praktijk betekent blok', die het best vanaf de reau zoveel mogelijk voorko- gehoorzaalblok' en het V&D- dat dat de vrachtwagens de ver- Boommarkt kan geschieden. Bij men dat de vrachtwagens dwars blok zoveel mogelijk vanaf de schillende blokken binnenrij- deze keuze heeft MAB de moge- door de looproutes van het win- Breestraat te laten plaatsvinden, den om hun goederen te lossen, lijkheid van uitbreiding van de kelend publiek zouden rijden. 'Huiskamer' Op het water van de Stille Rijn en op de walkanten moeten zoveel terrasjes ko men als mogelijk is, stelt pro jectontwikkelaar MAB in zijn plannen. Op die manier kan het gebied tussen de Hoog straat en de nieuwe Aal- marktbrug - die moet komen tussen de Vrouwensteeg en de huidige voetgangersbrug - worden ontwikkeld tot het centrale plein van Leiden. Of in terminologie van MAB: de 'huiskamer' van de stad. Veel praten De komende maanden zal de gemeente nog heel veel gaan praten over de Aalmarkt plannen. Tot eind februari wordt er overlegd met alle belanghebbenden bij het plan. In maart '99 debatteert de gemeenteraad over het concreter maken van de plannen. Vervolgens moeten de bestemmingsplannen voor de Pieterswijk en Mare- dorp/De Camp worden aan gepast. In de gemeentelijke folder over de plannen wordt gesteld dat het de bedoeling is om over vijf jaar klaar te zijn met de uitvoering van het plan. Wethouder T. van Rij houdt het er iets voor zichtiger op dat het mooi zou zijn als alles in 2005 achter de rug is. ikader van zijn afscheids- se langs instellingen en ities valt Cees Goekoop ente^l van het ene uiter- het andere. De ene dag lij zich op een paard en Izijn opwachting op het ivj van het statige Hotel *er Duin waar de burge- ersvan de omliggende nten hem met champag- (uiven. De andere dag hij zich terug in een busje dienst Milieu en Beheer thij 's ochtends om half us rieterrein De 1 Atemidden van de 'gewo- Bgens van de straat' met in een bekertje kof- vraag wat beter smaakt hij niet aan de orde; vol- ioekoop heeft het alle- zijn charme, et niet moeilijk dezer da gen. Laat zich in zijn laatste weken van zijn 18-jarige burge meestersbewind van hot naar her slepen en tovert steeds zijn allerbeminnelijkste glimlach op zijn karakteristieke kop. In de kantine van Milieu en Beheer voelde hij zich gisteren temid den van het gewone werkvolk in elk geval ouderwets thuis. .Vergeet niethield hij de mannen in de groen-gele over alls voor, „dat ik als wethouder van Amsterdam reeds met milieu en groen te maken had. Zo lang gaat dat al terug." Tot genoegen van Pedro Peters - de enige directeur van een ge meentelijke sector die de bur gemeester zo ver had gekregen om zij het informeel maar in elk geval in levende lijve af scheid te nemen van zijn men sen - stak Goekoop de 500 vuil- L.:I~ De Blauwe Steen, die ai 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad nisophalers, groenbeheerders, milieumensen en parkeer wachters in zijn overigens ul tra-korte toespraak een hart onder de riem. „Wie ruimt na de 3-oktoberfeesten de rotzooi bij nacht en ontij op? Wie zorgt er voor dat de stad dag in dag uit leefbaar blijft? jullie toch. En daarom zijn jullie onmis baar. Mensen, bedankt!" Jij ook bedankt, Cees, mompel den er een paar, al voegde een zwartkijker er direct aan toe absoluut niet te weten waar voor dan wel. Nou, al was het alleen maar voor het gebak van die ochtend. Een dame van kantoor daarentegen toonde zich moederlijk bezorgd over de scheidende burgervader. „U heeft toch wel een paar leuke hobby's voor straks?" Infor meerde zij ongerust. „Wees maar niet bang, hoor", drukte hij haar bii het verlaten van de bomvolle kantine de hand. „Dat komt heus wel goed." Op naar het Van der Werfpark dan waar Goekoop namens de Dienst nog een verrassing wachtte. Geen standbeeld, want dat voorrecht is voorlopig nog voorbehouden aan zijn il lustere voorganger Pieter Adri- aanszoon; de man die zijn stadgenoten zo moedig voor ging ten tijde van het Spaanse beleg. Wél pal voor dat beeld een moeras wilg voor Goekoop, die zelf het laatste schepje aar de bij het nog wat onwennig om zich heen takkende boom pje mocht strooien. „Hij ziet er wel een beetje dood uit", merk te Cees op. „Maar dat zal wel met het jaargetijde te maken hebben, hoopilc" Burgemeester Goekoop plant een boompje, In dit geval een moeraswilg die bijzonder goed gedijt in de blubberige bodem van Holland. Verborgen onder de Leidse vlag bevindt zich de steen die 'eeuwigheids waarde' aan het geheel moet geven Club 58 foto hielco kuipers Op dat moment pas kreeg hij de bijbehorende steen met in scriptie in de gaten. Die leek, dat kon een blinde nog wel zien, zo weggenomen van de begraafplaats Rhijnhof. Een granieten plaat op zo'n korte paal. Half opgericht, zodat de tekst voor de 'overlevenden' goed leesbaar is. Terwijl hij zijn oog liet glijden van het beeld over de steen naar de boom, zei Goekoop in zijn korte speech tot de verza melde groenwerkers daarom toch wat 'terughoudend' te zijn. „Meestal doen ze pas iets blijvends als je dood bent. En ik was nog lang niet van plan om nu al te gaan. Maar goed, hier kan ik wel mee leven." Tussen het afscheid nemen door zijn er die laatste weken ook nog wat plichtplegingen te vervullen voor Goekoop. Geen burgemeester komt uit onder het doorknippen van linten, het drukken op knoppen of het anderzins in beweging zetten van iets wat daarvoor nog niet bewoog. Goekoop vormt daar op geen uitzondering. Na zijn ochtendoptreden bij Milieu en Beheer repte hij zich daarom 's middags alweer naar de Gabriël Metzustraat waar hij het nieu we onderkomen van Centrum Club 58 officieel voor geopend verklaarde. Deze vereniging - waarover wij eerder deze week al uitgebreid berichtten - bestaat al 40 jaar en houdt zich bezig met de vrijetijdsbesteding van verstan delijk gehandicapten. Het Cen trum heeft een speciaal plaatsje in het hart van de burgemees ter veroverd. Toen ze nog op de Langegracht zaten, kwam hij regelmatig aanwippen en nu hij weggaat wilde hij deze men sen toch iets blijvends geven. Hij schonk ze derhalve de helft van zijn afscheidscadeau; te venalen in de inmiddels aange legde tuin rond het het cen trum. „Dat geld is er nog niet", bekende Goekoop voor een bomvolle zaal van leden, vrij willigers en donateurs. „Maar die planten gaan er niet meer uit. Dat garandeer ik u." AD VAN KAAM Rij een doemscenario. „Het hoeven niet per se extra bussen te zijn die door de Bree straat gaan rijden. De Rijn-Gouwe-tramlijn lijkt mii een goed en milieuvriendelijk alter natief.' Geertsema vraagt zich verder af of de ge meente wel voldoende heeft gecommuni ceerd met de buurt. „Het is natuurlijk de vraag of en in welke mate deze plannen rauw op het dak van de bewoners van het Aalmarktgebied vallen. Wethouder A. Pechtold (D66/communicatie) vindt echter dat Geertsema en de zijnen zich daarover geen al te grote zorgen hoeven te maken. „Ieder een die in het Aalmarktgebied woont, heeft een Waagkrant in de bus gehad en dus ken nis kunnen nemen van de drie mogelijke varianten binnen het gebied. Met de grote partners binnen het gebied zoals de V&D is vooroverleg geweest. COMMENTAAR Aalmarkt De plannen van projectontwikkelaar MAB voor het Aalmarktge- bied laten een aangenaam gevoel achter. Woorden als allure en gedurfd vallen bij dit soort projecten al gauw, maar MAB heeft op sommige punten inderdaad creatieve en elegante oplossingen gevonden. Zoals het creëren van een pleintje rond de Waag, waarmee de Breestraat een heel fraaie entree naar het Aalmarkt gebied krijgt. Maar ook het verfraaien van de entree bij de Vrou wensteeg, het waterpleintje bij het Waaghoofd en, niet te verge ten, de nieuwe steeg tussen Stille Rijn en Haarlemmerstraat zijn ideeën waarmee de de sterke kanten van de historische binnen stad nog beter tot hun recht komen. Het zijn bovendien ook plan nen waarmee de Breestraat en de Haarlemmerstraat op een min of meer natuurlijke manier aan elkaar worden gevlochten. Zonder dat er monumenten gesloopt hoeven te worden. Niet alle onderdelen van de voorstellen zijn overigens even sterk. De versmalling in de Breestraat kan met het huidige busverkeer gemakkelijk tot een verkeerschaos leiden. De parkeergarage als hij er dan toch moet komen is behoorlijk aan de kleine kant, de bevoorrading is enigszins nattevingerwerk en woningzoeken den hebben sowieso weinig aan de grote investeringen. Toch zijn de plannen zeer de moeite waard, zeker het voorstel waarbij V&D verhuist, op de plek van het hoogheemraadschap een grote parkeerkelder komt en het huidige pand van de socië teit Minerva verdwijnt. Het feit dat grote investeerders inmiddels belangstelling hebben getoond voor de plannen, voedt de hoop dat ze meer zullen zijn dan het zoveelste luchtkasteel. 'Leden hechten aan locatie Breestraat' leiden houden contact met de ge meente over hun voornemens. Maar nogmaals, het is ons eigen pand en door deze plannen denken wij niet plotseling pa niekerig na over een koffiecor- ner dp de hoek van de Vrou wensteeg, laat staan over een ander gebouw." Twee jaar geleden kwam de studentenvereniging uitgebreid in het nieuws ornaat zij in fi nanciële nood verkeerde. „Toen hebben we een adviesbureau ingeschakeld. Samen hebben we vervolgens een lange ter mijnplanning opgesteld. Zowel over het functioneren van de vereniging, als over de financië le situatie. In die plannen is ge woon uitgegaan van het huidige pand." Dan bestaat er nog het gerucht van de mogelijke ver huizing van Minerva naar de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde. Besaijon: „Die geruchten zijn al heel oud. Zo nu en dan steken ze weer de kop op. Maar wij weten van niets en nemen die speculaties dan ook niet serieus." TIMOTEUS WAARSENBURG Minerva is niet van plan te ver huizen. In één van de drie Aal marktplannen die de gemeente gisteren presenteerde, is voor de studentensociëteit helemaal geen plaats meer. In de twee andere plannen moet Minerva een hoek van het pand aan de zijde van de Vrouwensteeg af staan. Daar zou dan een koffie- corner moeten komen. Het ont werp zonder Minerva heeft ech ter de voorkeur van de gemeen te. „Minerva zit al sinds 1814 op deze locatie aan de Breestraat. Bovendien is het pand eigen dom van de vereniging. De le den hechten grote waarde aan de huidige locatie en ook het gebouw wil men niet uit", aldus B. Besapon, bestuurslid van Mi nerva. „Maar voor ons zijn de plannen ook nieuw. Wij zijn woensdag pas op de hoogte ge steld van de drie gemeentelijke ontwerpen. Bovendien zijn het plannen en geen besluiten. Wij LEIDEN TIM BROUWER DE KONING De beroepenmarkt voor Leidse basisscholen is terug van weg geweest. Leerlingen van dertien scholen kregen gisteren in buurthuis 't Spoortje de kans om onder anderen metselaars, kraamverzorgsters, brandwach ten, theaterdocenten, journalis ten, automonteurs en apothe- kersassistenen aan het werk te zien. De drukbezochte markt is een jaarlijkse activiteit van school begeleidingsdienst Rijnland voor basisscholen met een hoog percentage aan allochtone leer lingen en uit sociaal zwakkere milieus. Vorig jaar ging de markt niet door. „We misten daarvoor de organisatiekracht", zegt schoolbegeleider Loes An kersmit. „Maar de scholen pik ten het niet. Ze trokken allemaal aan de bel met het verzoek om weer een beroepenmarkt te houden. Vandaar dat hij dit jaar in volle glorie is teruggekeerd." Toch laten dit jaar enkele trekpleisters Verstek gaan. Zo ontbreekt de ambachtelijke bakker, die in sinterklaastijd lekkernijen bakte voor de scho lieren. „Ik denk dat de belang stelling voor de bakker afnam, toen hij van speculaas overstap te op marsepein", zegt Ankers mit. De komst van andere beroe pen vergoedt echter veel. De leerlingen uit de hoogste groe pen van de basisschool steken maar wat graag de handen uit de mouwen. Jongens en enige meisjes ontpoppen zich als metselaar-in-spe. Een paar za len verder oefenen meisjes en een paar jongens met heuse doekjes voor hun mond de eer ste beginselen van de kraamver- zorging. DEN HAAG/LEIDEN HERMAN JOUSTRA Wegens het herhaaldelijk ver krachten van zijn zoon is een 45-jarige Leidenaar door de Haagse rechtbank tot achttien maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Daarbovenop kreeg hij nog eens zes maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had twee weken geleden drie jaar celstraf geëist, waarvan een jaar voorwaardelijk. De officier had toen om die straf gevraagd omdat hij er van uit ging dat de Leidenaar ook zijn nieuwe vriendin, met wie hij omging na twee mislukte huwelijken, een paar keer had verkracht. Bij die gelegenheden zou hij haar hebben mishan deld door haar stroomstoten toe te dienen. Ook zou hij haar met een zweep hebben geslagen. De rechter achtte dat evenwel niet bewezen. Ook van de ver krachting van zijn twee andere kinderen, uit zijn tweede huwe lijk in 1995, op dat moment 3 en 5 jaar oud, was de rechtbank niet helemaal zeker. Dat de man een jaar later zijn toen 17- jarige zoon, uit zijn eerste hu welijk, herhaaldelijk had ver kracht, was voor de rechter zo klaar als een klontje.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13