Economische groei zwakt af Economie Meeste spaarloon blijft nog op de bank staan Megaveiling in Moerdijk [inisterie steunt varkensboeren Scheepswerf Verolme in grote problemen eduwen in de Kou woedend over controles op samenwonen Volvo zet mes in personeel, maar spaart Nedcar SDAG 18 NOVEMBER 1998 zine in VS 49,3 cent per liter rvroNDe prijs van ongelode benzine in de VS is voor het n bijna vijf jaar goedkoper dan een dollar per gallon (3.785 ïij de huidige koers komt dat omgerekend neer op 49,3 er liter. Het ministerie van energie becijferde de gemiddel- s in het laatste kwartaal op 1,02 dollar per gallon. Die ge lde prijs, aangepast voor inflatie, is de laagste ooit geregi- 1, De prijsdaling heeft alles te maken met de lage noterin- de oliemarkt. Gisteren zakte in Londen de termijnnote- de Noordzee-olie Brent naar 11,78 dollar, het laagste oktober 1988. In ons land wordt benzine morgen een De prijs van een iter euro ongelood komt uit op Super met loodvervanger gaat 2,18 gulden en super ngelood 2,12 gulden kosten. ish Steel schrapt 1.600 banen British Steel schrapt het komende halfjaar nog eens ïhonderd arbeidsplaatsen bovenop de veertienhonderd idie al zijn verdwenen. Het overgrote deel betreft banen in vestigingen. Eind maart had het concern nog vijftigdui- nensen in dienst. De personeelsreducties zijn een uitvloei- i de dalende staalprijzen, waardoor de resultaten van het fonder druk staan. In het eerste halfjaar van het 1 april be- m boekjaar daalde de brutowinst met een kwart naar 108 mpond (340 miljoen gulden). British Steel lijdt net als onder de prijsdruk die voorvloeit uit goedkope staal- vanuit crisislanden in Azië. allen wegens softwarepiraterij Op drie plaatsen in Nederland hebben gerechts- samen met de stichting Business Software Allian- deze week invallen gedaan op zoek naar illegale softwa- bureaus voor industrieel ontwerp en design, die ervan ;n verdacht computerprogramma's te gebruiken zonder le licenties te beschikken, is beslag gelegd op programma's ministratie. Uit recent NIPO-onderzoek bleek dat bijna één zes Nederlanders kopiëren van software niet strafbaar Als dat voor zakelijke doeleinden gebeurt, wijst 84 procent el af. De invallen vormen volgens de BSA het begin van een landelijke actie bij vormgevers, reclamebureaus, studio's ifïsche servicebureaus, architecten en ingenieursbureaus. jge Huys verhoogt hypotheekrente Nadat banken en geldinstellingen de hypotheekren- verlaagden, komt Hooge Huys Verzekeringen en verhoging. Vandaag gingen sommige tarieven met en- van procenten omhoog. De verzekeraar biedt de aan namens partners, zoals pensioenfondsen. Voor die partners had Hooge Huys tijdelijke 'actietarieven', tie sloeg aan en het geld dat ervoor bestemd was, was al in leningen omgezet. Nu het potje op is, gaan de tarie- leer naar het normale niveau, aldus het Hooge Huys. Zo ten hypotheek met een rentevaste periode van vijf jaar van iar4,8 procent. [fieoogst in Brazilië naar record ianeiro De Braziliaanse verbouwers van koffiebonen vie- eer hoogtijdagen. Najaren van tegenvallende oogsten door en droogte verwacht de Brazilaanse vereniging voor koffie- ABECafe voor dit seizoen een recordopbrengst. In 1998-1999, dat in mei is begonnen, zullen onge- miljoen balen van zestig kilo met koffiebonen worden Dit is ruim vijftig procent meer dan de 22 miljoen die in seizoen op de plantages werd geoogst. Volgens de ex- urs is het record vooral te danken aan het klimaatfeno- El Nino. De temperatuur in Brazilië is door deze warme gestegen. Daardoor hebben de Braziliaanse koffie- minder last van vorstperiodes in het voorjaar, die in :rleden hele koffieoogsten vernietigden. ate order voor Wijsmuller in Oman )en« Sleepvaartbedrijf Wijsmuller heeft in Oman een order ijftig miljoen dollar (94 miljoen gulden) in de wacht ge- t. Samen met een lokale partner gaat het IJmuidense be- h het eerste kwartaal van 2000 drie sleepboten en een mo- it leveren. Verder gaat Wijsmuller de komende vijftien jaar nieuwe Qalhat-terminal tankers aan- en afmeren. Eerder ar sleepte Wijsmuller al soortgelijke contracten binnen in dad, Brunei en Quatar. ig en Alusuisse praten over fusie Het Duitse conglomeraat Viag en het Zwitserse con- Alusuisse Lonza voeren samenwerkingsoverleg dat kan lei- een fusie. Beide bedrijven zijn werkzaam in de sectoren linium, verpakkingen en chemie. Volgens de Britse krant Fi rn Times is een fusieakkoord nabij. Het Duitse bedrijf is weg de grootste van de twee. Viag heeft ruim honderddui- Iwerknemers en boekte vorig jaar een omzet van bijna 56 ird gulden. Alusuisse kwam met 28.000 werknemers uit op lf miljard gulden. Viag heeft ook grote belangen in de elek- eitsproductie via dochterbedrijf Bayernwerk. amsterdam anp Nederland staat geen koopgolf te wachten als volgend jaar fe bruari de eerste geblokkeerde spaargelden vrijkomen uit de populaire spaarloon- en pre mieregeling. De meeste spaar ders (63,7 procent) laten het geld op hun rekening staan. Ruimt 55 procent van de huishoudens heeft volgens een onderzoek van FNV Magazine een bedrijfsspaarregeling. Ruim 44 procent van de on dervraagde personen heeft geen spaarregeling. Van deze groep overweegt dertien pro cent er alsnog een te nemen. Eenvijfde heeft het tegoed tussentijds opgenomen; 39 procent besteedde het aan de koop van een huis, 30 procent kocht een lijfrente/levensverzekering en bijna drie procent gebruikte het voor de pensioenvoorzie ning. Onbekend is wat de rest met het geld deed. Bijna 37 procent van de spaarders weet nog niet wat ze te zijner tijd met het vrijgeko men spaargeld gaat doen, ruim 14 procent gebruikt het voor de pensioenvoorziening, negen procent voor de koop van een huis, hetzelfde per centage voor studie, 4,8 pro cent voor een grote aankoop, 4,5 procent voor vakantie, ruim 3,5 procent voor de aan schaf van luxe artikelen en het zelfde percentage voor directe aankopen. De spaarloonregelingen zijn in 1994 ingevoerd om een kli maat van gematigde loonstij gingen mogelijk te maken, maar staan binnen de politiek al enige tijd ter discussie. Eind vorig jaar waren er in totaal 3,7 miljoen van die fiscaal aan trekkelijke regelingen. In totaal is daarmee een bedrag van 11,7 miljard gulden gemoeid. moerduk Kopers uit alle werelddelen lopen al dagenlang rond op een bedrijventerrein in Moerdijk waar het Canadese veilinghuis Ritchie Brothers vandaag een openbare veiling houdt. De koopwaar omvat ruim drie duizend machines, zoals shovels, bulldozers, graaf- en wegenbouwmachines, die bij opbod worden verkocht. De belangstelling komt onder meer uit Japan, China, Canada en de VS. foto anp wim van vossen OESO verwacht dat werkloosheid, rente en inflatie laag blijven De economische groei in Nederland en de rest van Euro pa is over zijn hoogtepunt heen. Toch blijven de vooruit zichten voor de komende jaren gunstig. Werkloosheid, rente en inflatie blijven laag of dalen verder. Dit jaar groeit de Nederlandse economie 3,8 procent, de komen de twee jaar respectievelijk 2,7 en 2,5 procent. den haag-parus-washington gpd Dat verwacht de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO), de in Parijs gevestigde club van 27 geïndustrialiseerde landen. De OESO waarschuwt dat een tekort aan geschikt personeel in Nederland tot loon- en prijsstij gingen kan leiden. Het aan het werk helpen van met name ou dere werklozen en arbeidsonge: schikten moet deze druk tem peren. De overheid dient de Rabo stopt met kerstkaart: 170 bomen gespaard utrecht anp De Rabobank verstuurt geen kerstkaarten meer. De bank geeft milieubehoud en kosten besparing als reden voor deze stap. Het gaat om zeshonderddui zend kaarten die de bank, in clusief de dochters Interpolis, Rabobank International, De Lage Landen en Rabo Securi ties verzendt. Volgens de Rabo spaart de actie 24 ton papier uit, wat overeenkomt met 170 bomen; een productiebos van 12 hectare groot. In geld be spaart de bank er ongeveer één miljoen gulden mee. De bank zal haar kerst- en nieuwjaarsboodschap nu via de advertentiecampagnes, bankafschriften en internet-si tes overbrengen. huidige economische voor spoed aan te grijpen om haar fi nanciën verder te saneren en de staatsschuld en het financie ringstekort verder terug te drin gen. Ook het Centraal Plan Bureau voorziet een tragere groei. Die komt volgens het CPB nu uit op 2,5 procent, een half procent minder dan aanvankelijk was verwacht. De neerwaartse bij stelling werkt ook door in de be groting. Een lagere groei bete kent lagere belastinginkomsten. Daar staan aan de uitgavenkant een lagere rente en een lager prijsniveau tegenover. De OESO voorspelt verder dat de Nederlandse regering het fi nancieringstekort onvoldoende terugdringt door hogere belas tingen en duurdere sociale ze kerheid, samen met de geraam de extra uitgaven voor wegen, spoorlijnen, onderwijs en ge zondheidszorg. In het jaar 2000 wordt een tekort voorzien van 1,4 procent van wat Nederlan ders met zijn allen verdienen, een heel stuk boven de één pro cent waarnaar de eurolanden worden geacht te streven. Volgens de OESO is de econo mie de afgelopen jaren boven gemiddeld gegroeid. De sterk opgelopen huizenprijzen en aandelenkoersen hebben daarin een belangrijke rol gespeeld, een effect dat de komende tijd flink afneemt. De ergste 'turbulentie' is vol gens de OESO-economen in middels voorbij, maar er zijn nog steeds risico's. Hoofd- econoom Ignazio Visco somde gisteren drie mogelijke gevaren op voor de wereldeconomie: een verder afnemen van het vertrouwen van de consument in Japan, een bruuske daling van de dollar ten opzichte van de euro, en een crisis in Brazilië. Elk van die ontwikkelingen, zo zei hij, zou een recessie op we reldschaal kunnen ontketenen. De OESO wijst erop dat de meeste landen in de wereldeco nomie inmiddels zulke nauwe banden met elkaar hebben dat een tegenvaller in Brazilië verre gaande gevolgen elders op de aardbol kan krijgen. Ook Azië blijft het risico van nieuwe schokken in zich dragen. Met name Hong Kong en China zijn de dans nog niet definitief ont sprongen, zo waarschuwt de OESO. „Maar de kans op een reces sie is de afgelopen maanden een stuk kleiner geworden", al dus Visco. De crises in Azië en Rusland en de crisisdreiging in Zuid-Amerika hebben wel tot gevolg dat de economische groei in de 27 belangrijkste in dustrielanden dit jaar (2,2 pro cent) en volgend jaar (1,7 pro cent) afneemt, om in het jaar 2000 weer aan te trekken tot 2,3 procent. Voor de Europese Unie is een terugval voorzien van 2,8 procent in 1998 tot 2,2 in 1999 en herstel tot 2,5 procent het jaar erna. ag-brussel anp gen van de vakgroep varkens houderij van LTO-Nederland is redelijk tevreden over de voor stellen. „Dit zal het maken van keuzes door de varkenshouders vergemakkelijken", aldus de varkensvoorman. Uit Brussel kwam gisteren nog een positief bericht. De Eu ropese Commissie verhoogt de exportsubsidies van varkens vlees. Door de steun te verho gen wordt het voor exporteurs makkelijker naar landen buiten de Europese Unie te exporteren. Ook in oktober werd de export steun al verhoogd. De Produkt- schappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) zeggen zeer verheugd te zijn met het besluit. [er Apotheker van land- trekt 218 miljoen gulden br de in nood verkerende bsector. Met het geld wil Ier andere een opkoopre- voor varkensrechten en eëindigingsregeling voor linstellen. theker benadrukt in een an de Tweede Kamer dat ede kortingsronde van de isrechten die voor 2000 ld staat, gewoon door- Je miljoenen komen uit bestaand saneringpotje 5 miljoen. -ns de minister verkeren «nsboeren door de dra matisch lage varkensprijzen en de inkrimping van de varkens stapel met twintig procent in grote problemen. Door die on zekerheid wachten boeren met het uitvoeren van toekomst plannen of met het nemen van het besluit om te stoppen. Er is sprake van een patstelling, meent Apotheker. Tijdens een debat gisteravond deed Apotheker een beroep op de banken het pakket maatre gelen serieus te nemen en wat soepeler te zijn bij kredietverle ning aan boeren. Directeur Van de Kerk van Rabobank Neder land zei na afloop de maatrege len absoluut onvoldoende te vinden. Voorzitter Van Gisber- Op de Verolmewerf in Heusden wordt op dit ogenblik de grootste baggerboot ter wereld gebouwd voor Boskalis. De opdracht betekent voor de werf een miljoenenverlies. foto anp ton borsboom den bosch anp Scheepswerf Verolme uit Heus den heeft gisteren uitstel van betaling gekregen. De werf, waar zo'n vierhonderd mensen werken, is in ernstige financiële problemen geraakt. Het bedrijf is onderdeel van de Wilton groep (Wilton-Fijenoord Schie dam, Verolme Botlek, Verolme Heusden en Vervako). De werf heeft grote verliezen geleden op de bouw van drie baggerschepen. Die orders han gen al langer als een molen steen om de nek van Verolme. Verder is de algemene markt voor scheepsbouw slecht. Het laatste baggerschip wordt in de cember te water gelaten. De or derportefeuille is leeg. De rechtbank in Den Bosch heeft drie bewindvoerders aan gewezen. Bestuurder Dijkhui zen van FNV Bondgenoten wijst op de slechte situatie in de scheepsbouw, onder meer door goedkope Aziatische concurren ten. „In de markt voor gewone zeeschepen zit alles tegen. Mo gelijk moeten ze zich richten op kleinere zeeschepen, of op grote binnenvaartschepen", aldus Dijkhuizen. Moederbedrijf Wilton-Fijen oord is sinds begin mei onder deel van RDM Holding, het be drijf van de industrieel Joep van den Nieuwenhuyzen. De RDM pompte bij de overname veertig miljoen gulden in de werven- combinatie, en vooral in Verol me Heusden. De overige bedrij ven draaien wel goed. FNV Bondgenoten overlegde van daag met de leden. Slecht weer drukt resultaat van Arcadis arnhem gpd Arcadis (de vroegere Heidemij) gaat reorganiseren. In Duitsland en de VS worden bedrijven die grond reinigen en sportvoorzie- ningen aanleggen verkocht en bij Arcadis Heidemij Realisatie (onder meer groenvoorzienin gen) in Nederland verdwijnen vijftig tot zestig arbeidsplaatsen. Bij het ingenieursbureau lopen de winsten terug en het ziet er niet naar uit dat op korte ter mijn betere tijden aanbreken. De slechte weersomstandig heden droegen er toe bij dat het bedrijfsresultaat met bijna een kwart daalde tot dertien miljoen gulden. Bovendien besloten sommige opdrachtgevers om werkzaamheden naar het vol gend jaar over te hevelen. Daar naast presteerde een aantal be drijfsonderdelen zwak en er is al lange tijd sprake van een hevige concurrentie bij grondreini- gingsprojecten waardoor de prijzen onder druk staan. Arcadis sluit gedwongen ont slagen niet uit. Ook wordt mo gelijk het aantal regiokantoren verkleind. Voor het hele jaar heeft Arcadis de winstverwach ting inmiddels naar beneden bijgesteld. Heette het tot augus tus nog dat er een winst tussen de zeven en twaalf procent mo gelijk was, gisteren sprak Arca dis over een winststijging van vier tot en zeven procent. Enertel doet het super in andere handen den haag gpd Enertel, het voormalige tele foonbedrijf van tien energiebe drijven en NS, heeft in het der de kwartaal 'de verwachtingen overtroffen' van het Amerikaan se Worldport, dat Enertel in juni kocht. In de drie maanden tot en met september tilde Enertel zijn beginnende Amerikaanse moeder naar een omzet van 22 miljoen gulden. De groei kwam vooral door het explosief geste gen Internetgebruik in Neder land. De (aanloop-) verliezen van Worldport stegen naar 45 miljoen. Worldport kocht het stuurloos dobberende Enertel nadat kan didaat-koper France Telecom haakte. Voor het in Atlanta-Ge orgia gevestigde Worldport, dat pas in 1996 met het opzetten van een internationaal netwerk is begonnen, is Enertel zijn eer ste fijnmazige glasvezelnet. Via een contract zijn de Enertel- hoofdkabels aangesloten op de tv-aansluitingen van de tien oorspronkelijke aandeelhou ders/kabelbedrijven. De Amerikanen hebben Ener tel omgevormd van all round telecombedrijf tot 'carriers car rier', dat netwerkcapaciteit en aanvullende diensten levert aan andere telecombedrijven. De 'Bel 1600'-activiteiten voor con sumenten en kleine bedrijven zijn voor 80 procent verkocht aan United Telekabcl van Nuon, met kabelnetwerken in oost- en noord Nederland, en A2000 (in groot Amsterdam en Hilversum). Werkloosheid op laagste niveau voorburg opd In de voorbije achttien jaar is de werkloosheid niet zo laag meer geweest als op het ogenblik. In augustus, september en oktober stonden bij de arbeidsbureaus gemiddeld zo'n 265.000 mensen als werkloze geregistreerd. Het CBS moet in zijn statistieken te rug tot november 1980 om een nog geringere werkloosheid te vinden. Het aantal geregistreerde werklozen lag bij de laatste me ting zo'n 86.000 onder het getal dat vorig jaar op hetzelfde tijd stip werd gevonden. ale Verzekeringsbank wacht hausse aan rechtszaken over nabestaandenwet ffengpd ciale Verzekeringsbank staat een in rechtszaken te wachten, aan- inen door weduwen. Die zijn nd over de manier waarop de e Algemene Nabestaandenwet I uitvoert. Weduwen die samen- moeten (een deel van) hun uit- inleveren. Maar velen zeggen fht als samenwonend te zijn be- E'd. Ook zouden controleurs on to huizen binnenvallen en kas- fntrekken om bewijsmateriaal te 1 De SVB erkent dat er proble- |jn met de uitvoering van de wet. iddels is de eerste rechtszitting de mg, maar de bestuursrechter m heeft nog geen uitspraak ge- Vanaf half januari worden zo'n vijftien zittingen gehouden, ondermeer in Amsterdam en Den Haag. „Daar zal heel wat leed naar boven komen", voorspelt SVB-woordvoerderThoen. De wet is twee jaar geleden drastisch veranderd. Vroeger kregen alle wedu wen een AWW-uitkering (nu ANW-uit- kering). De overheid beloofde dat zé dat geld tot hun 65ste zouden krijgen. Het kabinet heeft die belofte gebroken. In juli 1996 werd een inkomenstoets ingevoerd. Weduwen die samenwo nen, worden gekort op hun uitkering als hun partner ook inkomsten heeft. De SVB voert die wet uit en contro leert of weduwen niet stiekem samen wonen. Inmiddels zijn van de 149.993 weduwen van vóór 1 juli 1996, 18.768 mensen als samenwonend bestem peld. Een deel zegt helemaal niet te hokken en zit dus onterecht zonder in komsten. „Niemand weet precies hoe veel het er zijn, maar ik schat honder den", zegt Ali Pieneman, voorzitter van de stichting Weduwen in de Kou. Het regent bij haar klachten van gedupeer den. Samenwonen is een ruim begrip bij de SVB. „We kijken eerst, of iemand een gezamenlijke huishouding met een ander voert, dus of de financiën door elkaar lopen. Daarna onderzoeken we of mensen de zorg voor elkaar dragen, dus als de één hulpbehoevend is en de ander haar helpt. Dat zijn redenen om de uitkering te korten of te stoppen", zegt woordvoerder Thoen. Dat leidt in de praktijk tot bizarre si tuaties. In Lemmer kwam een weduwe bijna om van de honger omdat ze een kostganger in huis nam. In Apeldoorn moet een vrouw al sinds begin dit jaar rondkomen van een halve uitkering (569 gulden). Ze had een kamer ge huurd bij haar huisbaas en een televi siekabeltje van hem afgetakt. Ook leent ze wel eens een pan van hem. De SVB vindt dat er dan sprake is van een ge zamenlijke huishouding. Weduwen klagen ook over de 'beest achtige manier' waarop de controleurs hen behandelen. „Ze komen onver wacht binnenvallen, stellen zich niet voor en willen de slaapkamer zien. Daarna steken ze hun neus in de kle dingkasten", aldus een weduwe uit Bilthoven. Pieneman noemt het shoc kerend. „Soms onderzoeken ze zelfs of er foto's van andere mannen in huis slingeren." Thoen geeft toe dat er problemen zijn. „De wet is heel moeilijk uit te voe ren. Wij moeten vaststellen wanneer iemand samenwoont, maar elke situa tie is uniek." Toch heeft de SVB een standaard 'checklist' waaraan alle we duwen worden onderworpen. Daarop wordt onder andere de vraag gesteld of weduwen samen met iemand anders boodschappen doen of kerstkaarten versturen. Thoen beschouwt de rechtszittingen als 'proefprocessen'. „Die worden uit gevochten tot aan de Hoge Raad. Dan gaan wij en de weduwen met de uit spraken naar de politiek." Op 3 decem ber heeft de SVB 'geheim' overleg met ambtenaren van Sociale Zaken. gothenburg anp-dpa Volvo gaat snijden in zijn per soneelssterkte. President-di recteur Johansson acht ba nenreductie onvermijdelijk als de Zweedse autofabrikant zijn winstdoelstellingen wil bereiken. Volgens Nedcar in Born blijft de Nederlandse vestiging buiten schot. Het Zweedse concern werkt aan een uitgebreide operatie die de kosten moet terugdrin gen. Binnen enkele weken rondt Volvo de studie af. De Zweedse zakenkrant Dagens Industri meldde gisteren dat de reductie vijftien procent van het hoger personeel treft. Dat zou neerkomen op bijna 4.300 op een totaal aantal werknemers van 79.600. Het dagblad baseert zich op bron nen binnen de concernlei- ding. Voorzitter Touwen van vak bond De Unie; „Het is Vreemd dat de maatregel komt op een moment dat de- verkoop van nieuwe model len goed loopt. Het zou mij niet verbazen als Volvo zich voorbereidt op een fusie." Teuwen sluit intensivering van de samenwerking tussen de Zweedse en de Japanse au tofabrikanten niet uit.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9