Italië zal Öcalan niet uitleveren Linkse oppositie sleept Wye-akkoord door Knesset Britse tradities onder modernistisch vuur Buitenland SDAC 18 NOVEMBER 1998 irk. Amerikaanse archeologen hebben in Argentinië dui- in fossiele dinosauruseieren gevonden. Op de afbeelding is ihoe een dino-embryo er in werkelijkheid uitzag. foto ap mick ellison Idam wilde siliconen en liposuctie' j. Saddam Hussein vroeg de Verenigde Naties niet om iel en medicijnen voor de Iraakse bevolking maar om sili- mplantaten voor borstvergrotingen, om een liposuctie-ap- t(om vet af te zuigen) en om een lasermachine die tanden maakt. Dat heeft het Britse ministerie van buitenlandse gisteren laten weten in een brief aan het parlement. De •ken werden gedaan in het kader van het olie-voor-voed- igramma dat Irak in staat stelt olie te exporteren in ruil voedsel of medicijnen voor de bevolking. De regering-Blair sinds het begin van de crisis met Irak gezegd dat Bagdad Itelijk zelf zorgt voor voedsel- en medicijnentekorten, om vervolgens de VN-sancties als schuldige voor aan te wijzen. iton feliciteert Gore met speech hgton-kuala lumpur De Amerikaanse president Clinton vice-president Gore gisteren gefeliciteerd met zijn pro-de- atische optreden in Maleisië. Gore schaarde zich maandag i toespraak achter de hervormingsgezinde Maleisische op- ie. Zijn speech wekte enorme ergernis in het gastland van i teren begonnen APEC-top. Volgens Witte Huis-woord- Ier Joe Lockhart weerspiegelt de uitgesproken mening van i het Amerikaanse politieke standpunt. De meeste Aziati- landen schaarden zich achter het standpunt van Maleisië i iet gedrag van Gore onverantwoordelijk en ongepast was. itle-concern blijft doelwit afpersers hjrt. Het voedingsmiddelenconcern Nestle blijft het doel- n afpersers. De politie in Frankfurt maakte gisteren be- lat onbekenden hebben gedreigd levensmiddelen van de in Nestle, Alete, Maggi en Thomy te vergiftigen in Grosso- narkten in Beieren en Baden-Württemberg. De politie be lde eerder de aanhouding van een vermoedelijke afperser !t levensmiddelenconcern Thomy: de 43-jarige, oorspron- uit Roemenie afkomstige Alexandru Nemeth. Naar zeggen e politie bestaat er tussen beide zaken geen verband. In de te afpersingszaak wordt volgens de politie een bedrag ge- ïssen de één en tien miljoen mark. In Grosso-supermark- ihet zuiden van Duitsland werden 29 producten uit de en gehaald waar mogelijk mee was geknoeid. J irlogsmisdadenkalender' in Kroatië b. De jongerenafdeling van de Kroatisch Democratische de regerende partij in Kroatië, is van plan een kalender op I Met te brengen waarin steun wordt betuigd aan de van oor- iel tisdaden verdachte Bosnische Krpaten die in Den Haag ten op berechting door het Joegoslavietribunaal. Op het ti- u ad wordt het rood-wit geblokte wapen van Kroatië afge- ,met de tekst 'Wij staan achter jullie, Den Haag 1999'. De et ider bevat portretten van twaalf Bosnische Kroaten - als h üsche ridders uitgedost - die door het Joegoslavietribunaal i( u bedreigt sluiting Tsjernobyl De vroeg intredende winter heeft het recente besluit van j ekraïense regering om de enige nog werkende reactor van lal nstreden kerncentrale in Tsjernobyl op 1 december wegens 0 |ende onderhouds- en reparatiewerkzaamheden stil te leg- 3, ip losse schroeven gezet. Eerste vice-premier Anatolij ebtsjenko zei gisteren dat de extra vraag naar energie in de irmaanden de regering alsnog kan dwingen de sluiting van actor uit te stellen tot het voorjaar. Oekraine heeft beloofd sc ntrale rond de eeuwwisseling volledig buiten bedrijf te stel len van de reactors werd bij de explosie van 1986 verwoest, weede werd na een brand in 1991 buiten bedrijf gesteld en irde werd twee jaar geleden gesloten. ;u Samphan is niet dood 1 q& ph om penh. In Cambodja wordt ernstig getwijfeld aan tklaring dat de leider van de Rode Khmer, Khieu Samphan, lis. Eerder meldde het Japanse persbureau Kyodo, op basis itrouwbare bronnen', dat Khieu Samphan vorige week in woud in het grensgebied tussen Cambodja en Thailand is ren. De Thaise regering ontkent de dood van Khieu Samp- liWij hebben de informatie nagetrokken en kunnen bevesti gt deze fout is", aldus een woordvoerster van het Thaise fcterie van buitenlandse zaken. Zij weersprak bovendien dat n zich op Thais grondgebied bevindt. lykië denkt aan afscheiding President Kirsan Iljoemzjinov van de kleine Zuid-Rus- Irepubliek Kalmykië is klaar om zich onafhankelijk te ver- fcvan Moskou. Iljoemzjinov is teleurgesteld over de federa- psen die de regio's vanuit Moskou krijgen. De kleurrijke (miljonair die ook voorzitter is van de wereldschaakbond Izei voor de Russische televisie dat hij geen breuk met Mos- jil, maar dat zijn kleine, traditioneel boeddhistische regio driehonderdduizend inwoners door de economische crisis skou aan zijn lot is overgelaten. „Kalmykië bevindt zich oor feitelijk buiten de Russische Federatie", aldus Iljoem- p- Kalmykië ligt dichtbij Tsjetsjenië dat tussen 1994 en 1996 dige onafhankelijkheidsoorlog uitvocht met Rusland. SB Bank al gebeld voor een spraak om uw geld sneller te 'aten groeien? 0800-8182. VSB BANK VSB. Daar kom je verder Amerika hoort eindelijk stem van Monica washington «john wanders correspondent Het heeft tien maanden ge duurd, maar gisteren kon Ame rika dan toch eindelijk kennis maken met een onbekende kant van Monica Lewinsky: haar stemgeluid, 's Werelds bekend ste stagiaire werd al veelvuldig en uitvoerig in beeld gebracht, onder meer in een sensuele fo toreportage voor het blad Vani ty Fair. Hoe ze klonk, was tot gisteren evenwel een raadsel. Het antwoord luidt: Monica klinkt als een jonge vrouw die met een onmogelijke liefde worstelde. Het Huis van Afgevaardigden gaf gisteren de roemruchte ge luidsbanden vrij die Lewinsky's 'vriendin' Linda Tripp in het ge niep maakte van hun onderlin ge telefoongesprekken. De in houd van die telefoongesprek ken was grotendeels al bekend uit het onderzoeksrapport van aanklager Kenneth Starr. De afzettingsprocedure die het Huis vorige maand tegen president Clinton begon - als uitvloeisel van de Lewinsky- zaak - bereikt morgen een voor lopig hoogtepunt met het ver hoor van aanklager Starr. Voor Clintons Democratische partij genoten in de justitiecommissie van het Huis biedt dit verhoor de kans Starr door te zagen en mogelijk te portretteren als ie mand die werd gedreven door haat jegens de Clintons en door een obsessie voor buitenechte lijke seks. Le Pen mag niet op kieslijst voor europarlement parus cees van zweden correspondent Jean-Marie Le Pen, de leider van het ultrarechtse Front Na tionaal in Frankrijk, heeft giste ren zijn beroepszaak verloren tegen een eerdere veroordeling wegens het molesteren van een socialistische politica. Le Pen zag zijn straf, twee jaar uitslui ting van ieder politiek ambt, in hoger beroep gehalveerd. Maar de uitspraak maakt deelneming aan de Europese verkiezingen volgend voorjaar uiterst moei lijk. De vraag voor Le Pen is of zijn naam op de kieslijst zal figure ren. Hoewel de beroepsrechter hem voor een jaar de politieke wildernis heeft ingestuurd, kan hij nog in cassatie gaan tegen de uitspraak. Die procedure vergt gewoonlijk meer dan een jaar, wat het hem mogelijk zou maken toch kandidaat te staan in de Europese verkiezingen. Mocht hij niet meedoen, dan dringt zich de vraag op wie de lijst van het Front Nationaal bij die verkiezingen moet aanvoe ren. Le Pen heeft gezegd dat hij zijn vrouw Jany naar voren wil schuiven, als hij zelf niet mee doet. Maar zijn tweede man en 'kroonprins', Bruno Mégret, acht zichzelf een betere lijst trekker. Ogenschijnlijk kan Le Pen de tweespalt binnen zijn partij voorkomen door in cassatie te gaan, maar voor hem persoon lijk is dat ook een riskant scena rio. Als die procedure enkele ja ren vergt, en als hij hem voorts verliest, loopt hij het risico te worden uitgesloten van de pre sidentsverkiezingen in 2002. VN veroordeelt dwarsliggend Joegoslavië washington john wanders correspondent De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteravond een veroordeling uitgesproken over de aanhoudende weigering van Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) om mee te werken met het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. In haar resolutie draagt de Veiligheidsraad de Joegoslavische regering van Slo bodan Milosevic op 'onmiddel lijk en onvoorwaardelijk' uit voering te geven aan de opspo ring, arrestatie en uitlevering van Servische onderdanen die door de aanklagers van het tri bunaal worden verdacht van oorlogsmisdaden in het voor malige Joegoslavië. Onlangs duidde de president van het Joegoslavië-tribunaal, Gabrielle Kirk McDonald, Milo sevic's Joegoslavië tijdens een persconferentie aan als een 'schurkenstaat'. Kirk McDonald beklaagde zich onder meer over het feit dat Milosevic blijft wei geren onderzoekers van het tri bunaal toe te laten tot de pro vincie Kosovo. De Veiligheids raad liet eerder al in een resolu tie vastleggen dat Joegoslavië, net als elk ander land, gehou den is mee te werken met het tribunaal. Nederlandse schatzoeker staakt graafwerk in Chili tel aviv ad bloemendaal correspondent Met de steun van de linkse op positie is de Israëlische regering er afgelopen nacht in geslaagd de goedkeuring van het Israëli sche parlement, de Knesset, te krijgen voor het met de Palestij- nen gesloten Wye-akkoord. Ne gentien leden van Benjamin Netanyahu's coalitieregering stemden tegen en negen ont hielden zich van stemming. De oppositie zorgde ervoor dat het regeringsvoorstel met 75 stem men vóór toch een ruime meer derheid kreeg. Het Israëlische kabinet zou vandaag zijn goedkeuring geven aan de uitvoering van de eerste fase van Wye, maar de zitting is uitgesteld tot morgen omdat de Palestijnen volgens Netanyahu nog niet aan alle voorwaarden hebben voldaan. Gisteren ontving de premier van de Palestijnse president Yasser Arafat een toelichting op diens uitspraken, het afgelopen weekeinde, over het eenzijdig uitroepen van een Palestijnse staat en nieuwe Palestijnse op stand als het vredesproces op niets uit loopt. Arafat zei giste ren zich aan het gesloten ak koord te willen houden en een oplossing over de onderhande lingstafel te zoeken. Netanyahu heeft daarmee ge noegen genomen, maar zegt dat de Palestijnen nog aan een aan tal voorwaarden moeten vol doen voor hij de goedkeuring van zijn kabinet kan vragen voor het uitvoeren van de eerste terugtrekkingsoperatie, op twee procent van de Westelijke Jor- daanoever. Het is bijvooorbeeld onduide lijk of de Palestijnen zoals be loofd tien van de dertig ver dachten hebben aangehouden die Israël uitgeleverd had willen zien. In Wye is overeengeko men dat de dertig in drie groe pen zullen worden gearresteerd en berecht door een Palestijnse rechtbank. Netanyahu wil ook duidelijk heid over een Palestijnse belofte dat opruiing hard zal worden aangepakt. Het Palestijnse be stuur moet daarover een spe ciale order uitvaardigen. Er moet ook zo'n order komen over het verzamelen van illegale wapens. Als het kabinet morgen zijn goedkeuring geeft kan de eerste fase van Wye vrijdag worden uitgevoerd. Er zullen dan ook 250 Palestijnse gevangenen in vrijheid worden gesteld. Als er al een enorme piraten- schat begraven ligt op het Chileense eiland Juan Fer nandez is deze erg goed ver stopt. Na vijf dagen graven aan de voet van de Schor pioenrots heeft de Neder lands-Amerikaanse schatzoe ker Bernard Keiser zijn werk voorlopig moeten staken we gens gebrek aan resultaat. Volgens zijn theorie, geba seerd op vier jaar speurwerk in oude scheepsarchieven, zou de schat op zes meter diepte moeten liggen. Op an derhalve meter diepte stuitte hij echter op de rotsbodem, en het lijkt onmogelijk dat de piraten hun buit hieronder hebben begraven. De Chi leense autoriteiten gaven Kei ser geen toestemming om door de rotsen te hakken. Het eiland is Chifeens nationaal monument, omdat het een unieke natuur heeft, vergelijk baar met die van de Galapa- goseilanden. Keiser blijft er echter van overtuigd dat hij de juiste plek heeft gevonden. Houts- koolresten wijzen er volgens hem op dat de plek honder den jaren geleden door men sen werd gebruikt. Een stapel gele stenen op een halve me ter diepte diende volgens Kei ser als herkenningspunt voor de Engelse piraat Lord Anson, die de schat er in 1716 zou hebben begraven. Keisers graafwerkzaamhe den werden bemoeilijkt door zware stormen en een ex treem onrustige zee. Het ei land is boos, meenden enke len van de ruim zeshonderd eilandbewoners. „Het wil zijn schatten niet prijsgeven." londen harm harkema correspondent Lord Irvine of Lairg, de eerbiedwaardige Lord High Chancellor van Groot Brittan- nië, geniet van zijn ambt, waarin hij als minister verantwoordelijk is voor het wetgevingsproces en waarin hij tevens baas is van de rechterlijke macht en voorzitter van het Hogerhuis. Minder gelukkig was Lord Irvine met de 17de-eeuwse kledij die hij uit hoofde van die laatste functie verplicht is te dragen. Die bestaat uit een pofbroek die tot aan de knieën raakt, kniekousen, schoenen met grote gespen, een wijde zwarte mantel met goudkleurige stiksels, een kanten halsdoek die nog het meest weg heeft van een slabbetje en de bekende lange witte pruik met flaporen tot hal verwege de borst. Lord Irvine wilde niets liever dragen dan een normaal pak met stropdas, maar be sefte dat dat niet haalbaar zou zijn. Want wie in het Hogerhuis, een van de laatste bolwerken van Brits conservatisme zo ri goureus een einde wil maken aan een bijna vier eeuwen oude traditie, moet welhaast over bovenmenselijke politieke gaven beschikken. Zodoende werd een compromis geboren waarmee het Hogerhuis maandagavond met 145 stemmen voor en 115 tegen, nog net kon leven. Tijdens de dagelijkse werkzaamheden mag Lord Irvine voort aan de pofbroek, de kousen en de schoe nen met gespen verruilen voor een nor male zwarte pantalon en dito schoenen. Met de tabberd, het slabbetje en de pruik zal Lord Irvine echter vriendschap moeten sluiten. Slechts in een beperkt aantal omstandigheden mag hij ook die afwerpen. Een aantal Conservatieven in het Hoger huis ging ook het compromis al te ver. Barones Young bitste: „Toegeven aan een lagere kledingsfandaard komt ook de waardigheid van het ambt niet ten goede. Als het zo moet, kunnen we hier net zo goed in t-shirt en spijkerbroek gaan zitten." En Lord Waddington hui verde: „Dit is nog maar het begin. Er ko men steeds meer verzoeken om te mo derniseren." Daarin heeft Lord Waddington gelijk. Toen Labour vorig jaar na een achttien jarig conservatief bewind aan de macht kwam, beloofde Tony Blair het land te moderniseren en van een hoop spinrag te ontdoen. In feite is de pofbroek van Lord Irvine een kleinigheid vergeleken bij de verjon gingskuur waaraan het Britse konings huis zich onderwerpt, onder druk van door het kabinet opgelegde bezuinigin gen en als gevolg van de heftige kritiek op zijn afstandelijkheid, vorig jaar na de dood van Diana. Het moet de ware Con servatief een gruwel zijn, maar koningin Elizabeth heeft dit jaar zelfs een McDo nalds-restaurant en een ordinaire pub bezocht, en haar zoon Charles liet zich omhelzen door Spice Girls. Volgende week houdt de koningin haar jaarlijkse troonrede in het parlement, en zelfs dit eewenoude kleurrijk ge kostumeerde ritueel ontkomt niet geheel aan de vernieuwingsdrift. De koningin heeft de kam door haar uitgebreide ge volg gehaald. Maar liefst veertien bege leiders zijn geschrapt onder wie de Op perstalmeester van de Kroon, en de dienstdoende Zilveren Staf. Gebleven zijn wel de Yeomen of The Gu ardwier geschiedenis teruggaat tot 1485 en die in hun rode rokken de oudste ko ninklijke lijfwacht vormen. Gebleven is ook Black Rod, een dienaar van het Ho gerhuis met een kostuum dat doet den ken aan dat van Rowan Atkinson in de tv-serie Blackadder. Black Rod bonst vol gende week als immer met zijn staf op de deur van het Lagerhuis om parlemen tariërs te melden dat de koningin op haar troon in het Hogerhuis op hen wacht. En al even traditiegetrouw doen de parlementariërs dan de deur even open om hem vervolgens met een smak weer dicht te slaan voor Black Rods neus. Dit om hun onafhankelijkheid je gens de koning te benadrukken. Vervolgens lopen de parlementariërs als nog naar het Hogerhuis, maar zij deden dat altijd traag. Omdat de koningin dan altijd heel lang moest wachten, wordt dit jaar voor het eerst meer vaart gezet ach ter dit onderdeel van het programma. Een andere verstoring van het ritueel is op het laatste nippertje afgewend. De stoet die de vorstin naar haar troon be geleidt en uit respect altijd achteruitlo pend aan haar voorafgaat, kreeg dit jaar permissie om gewoon vooruit te lopen. Lord Irvine voelde daar wel voor, omdat hij naar verluidt bang is om te struikelen, maar de rest van de stoet besloot in meerderheid de achterwaartse wande ling te handhaven. Koerden demonstreren massaal voor hun leider heologen vinden dino-eieren Italië zal de Koerdische leider Abdullah Öcalan waarschijnlijk niet uitleveren aan Tur- kije. De Italiaanse premier d 'Alema besteedde gisteren tijdens een parlementair spoeddebatje veel aandacht aan een maandag door öcalan aan hem verstuurde brief. D'Alema sprak over een 'belangrijk document', omdat de Koerdenleider daarin het ter rorisme veroordeelt en zegt een politieke regeling voor de Koerdische kwestie te willen nastreven. rome «hans geleunse jessica lutz correspondenten Uidevering leek al uitgesloten omdat Italië niét uitlevert aan landen met de doodstraf, een straf die Turkije nog alrijd han teert. Turkije wü nu de doodstraf afschaffen om öcalan uitgeleverd te krijgen, maar het Turkse kabinet is er gisteren niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over dit punt. De voorzitter van de Kamer van Koophandel van Istanbul riep gisteren op tot een boycot van Italiaanse goederen. Italië exporteert jaarlijks voor negen miljard gulden naar Turkije. Na Duitsland en de Verenigde Sta ten is het de derde exporteur naar Turkije. De stroom Koerdische de monstranten in Rome was gis teravond aangegroeid tot meer dan tienduizend. Een Koerdi sche vrouw blies zichzelf giste ren op in een dorp ten oosten van de stad Van, aan de Iraanse grens. Een militair en een 12-ja- rige jongen raakten gewond. Ook in Den Haag gaan de Koerdische demonstraties door. De ongeveer tweehonderd Koerden bij het Vredespaleis toonden zich gisteren nog steeds solidair met hun leider. Woordvoerder A. Serhat ver wacht niet dat Italië 'zo dom' is om öcalan aan Turkije uit te le veren. „We zijn met veertig mil joen Koerden over de hele we reld verspreid. Als onze leider in gevaar komt dan wordt iedere Koerd een wandelende bom." Volgens C. Garzan van het Koerdisch Informatie Centrum (KIC) zijn tussen de vijftienhon derd en tweeduizend Koerden vanuit Nederland naar Italië vertrokkert om daar mee te doen aan de demonstratie. De demonstratie voor het Vredes paleis gaat door tot donderdag. Een Koerdische vrouw demonstreert in Rome met een portret van KPP-leider Abdullah Öcalan. Overal mobiliseren Koerden zich om steun te betuigen aan hun leider, die afgelopen weekeinde in Italië werd aangehouden. foto •Rtr paolo cocco

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7