Liever de rode vlag dan de oranje wimpel Betere moslim in Nederland dan in Turkije Binnenland WOENSDAG 18 NOVEMBER 1998 Willem Drees, een principieel pragmaticus Dr. Willem Drees, de befaamde sociaal-democratische politicus, was niet de sobere man die weinig van het goe de des levens genoot, waar velen hem voor houden. Drees was ook lang niet zo koningsgezind als wordt ver ondersteld. Wèl anti-Duits, zowel ver voor als na de Tweede Wereldoorlog. Hij nam het in de jaren dertig op voor de joodse vluchtelingen uit Duitsland. En hij bleef zijn leven lang sceptisch tegenover katholieke politici. Dit beeld van Drees rijst op uit het proefschrift over de staatsman waarop Utrechter Maarten Brinkman onlangs in Leiden promoveerde. was zeker geen sociale woning bouw, maar een royale, gerieflij ke stadsvilla. De kinderen van Drees hebben vaak getuigd van het gezellige gezinsleven en de uitbundige viering van de feest dagen. Ook ging de familie in de jaren twintig en dertig al gere geld op vakantie en was er een ruim budget beschikbaar voor kunst en cultuur. Drees was niet afkomstig uit de arbeidersklasse, maar uit de middenstand. Zijn vader had een goede positie bij de Twent- sche Bank. Het gezin behoorde tot de gematigd orthodoxe stro ming binnen de hervormde kerk. Hij zou met die kerk bre ken, evenals met de Christelijk Historische Unie, de partij van het ouderlijk huis. LEIDEN BERT VAN NIEUWENHUIZEN Er is al zo eindeloos veel over hem geschreven en ook zelf heeft hij een enorme schat aan geschriften en memoires na gelaten. Wat valt er dan nog te vertellen over de befaamde so cialistische politicus die ruim een eeuw leefde (1886-1988) en maar liefst driekwart van die lange periode actief was in het openbare leven? Veel, zo blijkt uit liet omvangrijke proefschrift Willem Drees, de SDAP en de PvdA waarop Utrechter Maar ten Brinkman aan de Leidse Universiteit tot doctor in de ge schiedenis promoveerde. De ja renlange onderzoeken van de Utrechtse historicus, die in het dagelijks leven in het Centraal Museum werkt, leveren een beeld op van een Drees dat ze ker niet algemeen bekend is. Drees was een verwoed siga rettenroker (maar nooit in het openbaar, dat had hij met ko ningin Juliana gemeen). Hij dronk geen alcohol, maar dat had in de eerste plaats te maken met een chronische maagkwaal en minder met fanatiek ge heelonthouderschap. Om zijn tafelgenoten niet voor het hoofd te stoten, liet hij zich een glaasje rode druivensap inschenken, waarmee hij suggereerde dat hij wijn dronk. Het legendarisch geworden 'rijtjeshuis' aan de Haagse Beeklaan waar het gezin Drees woon- Principes Zodra dat kon, werd Drees lid van de Sociaal De mocratische Arbei- ders Partij (SDAP) van Pieter Jelles Troelstra. Dat was op zijn achttiende verjaardag, op 5 juli 1904. Hij was onder de in druk van Troelstra en van de so cialistische arbeidersbeweging. Bijzonder gecharmeerd was hij van het internationale karakter van die beweging. Toen de So cialistische Internationale in 1904 in Amsterdam vergaderde, hing Drees aan de lippen van de Franse socialistenleider Jean Jaurès. Op jonge leeftijd hij groeide op in Amsterdam werd hij gevormd door de Am sterdamse sociaal-democraten waarbij de joodse diamantbe werkers een prominente rol speelden. De Miranda, De Levi- ta, De la Bella en d'Olivera wa ren de mensen die hem inspi reerden en waarmee hij later nauw zou samenwerken. Even als Henri Polak trouwens, op richter en jarenlang voorzitter van de invloedrijke Diamantbe- werkersbond. Drees had al vroeg een sterke interesse voor de economische aspecten van de maatschappij, en de verbetering die het demo- cratisch-socialisme daarin kon aanbrengen. Die socialistische principes trachtte hij te verwe zenlijken toen hij veertien jaar lang (1919-1933) wethouder van de gemeente Den Haag was. Drees was van Amsterdam naar Den Haag verhuisd vanwe ge zijn werk, als stenograaf in de Tweede Kamer. Al snel rees zijn ster in de Haagse afdeling van de SDAP en op 33-jarige leeftijd werd hij al wethouder in de re sidentie. In die functie pleitte hij voor het in gemeenschaps handen houden van de Haagse Tramweg Maatschappij en was hij een hartstochtelijk voorstan der van het uitsluitend uitgeven in erfpacht van grond voor wo ningbouw. Toen de Haagse raad dit in meerderheid trachtte te blokkeren, trad hij af. Hij keerde pas achter de collegeta fel terug toen er een compromis uit de bus kwam waarmee hij kon leven. Principes en compromissen: beide zouden een leven lang kenmerkend zijn voor Drees. Hij had hoge principes en idea len en kon er beeldend over ver tellen in zijn politieke toespra ken, vooral die op de Dag van de Arbeid 1 Mei. Maar in het dagelijkse politieke werk was hij pragmatisch ingesteld: hij stelde zich in op de kunst van het haalbare. Dat haalbare was in het geval van Drees echter vaak heel veel, want hij genoot al jong, ook bij tegenstanders, een groot natuurlijk gezag waardoor hij veel gedaan kreeg. Zijn praktische instelling maaJcte hem wars van de revo lutiegedachte waarvan SDAP- leider Troelstra in november 1918 vervuld was. „De stem ming onder de arbeiders is er gewoon niet naar, het is onzin nig om daarover te denken", zo liet hij Troelstra weten. En hij kreeg gelijk. Er kwam geen re volutie in Nederland. Maar toen Troelstra, die de re volutie had voor speld, vervol door De Nederlandse regering draagt de soevereiniteit over aan Indonesië. Juliana luistert naar een toespraak van minister Willem Drees. zijn tegenstanders met hoon werd overladen, reageerde Drees furieus: „Zie wat het ons opgeleverd heeft: het algemeen kiesrecht, de achturendag en nog meer hervormingen. Het is niet voor niets geweest", aldus Drees. Republikein Drees, die in 1933 het wethou derschap van Den Haag had in geruild voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, ageerde eind jaren dertig fel te gen het beperkende r vluchtelingenbeleid dat het kabinet voerde. Hij brak een lans voor de joodse vluchte lingen uit Duitsland. Fu rieus reageerde hij toen ii\ de Tweede Ka mer uit de mond NSB-afge vaardigden de term 'joods volks deel' klonk. Dr. W. Drees met een oliejas, symbool voor de wederopstanding van Nederland na de Tweede Wereldoorlog. „Die term kennen wij in Neder land niet, wij zijn nog geen deel van het Derde Rijk en hopen dat ook niet te worden", aldus Drees. Anders dan het algemeen be staande beeld van Drees, blijkt hij monarchist noch Orangist te zijn geweest. Zeker, hij werd de vertrouweling van koningin Wilhelmina direct na de bevrij ding, hij redde de monarchie tijdens de Greet Hofmans-affai- re rond koningin Juliana, en hij was getuige bij het huwelijk van Beatrix en Claus. Maar dat vloeide allemaal voort uit zijn publieke functies, uit zijn stre ven om de Nederlandse samen leving bij elkaar te houden. Want Drees was republikein. In 1937 stelde hij zich in het partijbestuur van de SDAP op het standpunt dat er niet ge vlagd moest worden bij het hu welijk van Juliana en Bernhard vanaf de gebouwen van de ar beidersbeweging. Midden jaren zestig, Drees was toen al uit de actieve politiek maar nog steeds actief erelid van het bestuur van de PvdA, fulmineerde hij fel te gen het besluit van het kabinet Cals-Vondeling om de toelagen aan leden van het Koninklijk Huis fors te verhogen. Het idee om paleis Het Loo te gaan gebruiken voor algemeen nut stamt uit de koker van Drees. Dat prins Bernhard niet kon rondkomen van een belas tingvrije toelage van drie ton per jaar vond Drees onbegrij pelijk en belachelijk. „Laat de prins zelf zijn jachtterrein in Afrika maar bekostigen", zo liet hij weten. Hij vond ook dat het Koninklijk Huis wel op het kostbare staldepartement kon bezuinigen. „Koetsen in de stal houden om er eenmaal per jaar de grootmeesteres van de koningin in rond te rij den, is onzin", oordeelde hij. Nog in 1970, toen Koningin nedag op zondag viel en op archieffoto anp de aansluitende Eerste Mei werd gevierd, stak Drees aan zijn huis in de Haagse Beeklaan naast de rood-wit-blauwe de ro de vlag uit. Die rode vlag was belangrijk voor Drees, zijn hele leven lang. Het was voor hem hèt symbool van het internationale karakter van de socialistische arbeiders beweging. Toen de SDAP na de bevrijding opging in de nieuwe, bredere Partij van de Arbeid vocht Drees als een leeuw om de symbolen - de rode vlag en de strijdliederen - mee te ne men naar de nieuwe partij. Hij vond dat die een belangrijke emotionele waarde vertegen woordigen. Noodwet Drees bleef tot op zeer hoge leeftijd een veelgevraagd spre ker op 1 Mei-vieringen. Ook toen de belangstelling voor die vieringen al sterk terugliep, kon Drees altijd nog rekenen op bomvolle zalen waarin hij 'de zegepraal van het democra- tisch-socialisnje' voorspelde. Aan de verwerkelijking van dat ideaal werkte hij in de prak tijk stapje voor stapje. De mees te kans daartoe kreeg hij direct na de bevrijding. Door zijn prin cipiële en gezaghebbende hou ding tijdens de bezetting - hij was voorzitter van het College van Vertrouwensmannen, waar in hij de leiders van de grote po litieke stromingen in de illegali teit bij elkaar hield - werd hij één van de vertrouwelingen van koningin Wilhelmina. Direct in 1945 werd hij minister van soci ale zaken, van 1948 tot 1958 was hij minister-president. Twee doelen vormden de lei draad van zijn handelen: een goede oudedagsvoorziening en de bestrijding van werkloos heid. Dat hij met de 'Noodwet- Drees' in 1947 een algemeen ouderdomspensioen voor ieder een - de voorloper van de AOW - van de grond kreeg, heeft hij als zijn grootste politieke triomf en voldoening ervaren. Het succes van Drees op het gebied van de sociale w tussen 1945 en 1955 vi( met de omstreden In tiek van de Nederland ring. Het sturen van n naar de opstandige kol politionele acties en de excessen die daar wer oorzaakt door Nederlai daten: het riep binne eigen PvdA heftige era Dat de eigen ministers gen minister-presiden verantwoordelijk wan voor velen zeer zwaar ren. Drees had het ei erg moeilijk mee. 1 weliswaar dat de Ned burgers en belangen beschermd moesten maar hij wees de Ei Indonesië en de uite onafhankelijkheid nieta Uit het proefschrift vi man blijkt dat Drees 1 rend laveerde tussen tv den: of toegeven aan m de KVP-wens om hardt den in Indië of uit het treden. Als de PvdA da zou doen, zo redeneert zou de Nederlandse pc genover Indië nog ha onverzoenlijker words dien zouden de socialii langere tijd buiten de raken en daarmee del spelen invloed uit te oe de totstandkoming van ale wetgeving. Drees zi in meerdere geschrifte de Indië-politiek als eei ervaren heeft. Maar h handelen altijd blijven gen. Zijn partij en hei landse volk hebben Di Indië-politiek niet aang In 1956 werd hij op 1 leeftijd nogmaals lijst» vervolgens haalde hij h ste aantal stemmen dat alisten in Nederland o den gekregen: ruim 33| Maarten Brinkman, Drees, de SDAP en i (uitgave Internationa tuut voor Sociale Gesd in Amsterdam) Fundamentalistische Dienaar aan Islam wetft in Utrecht UTRECHT CHARLOTTE HUISMAN Veel Turkse jongeren in Utrecht kijken met een mengeling van verbazing en respect naar hen. De leden van de fundamentalis tische stichting Dienaar aan Is lam zijn vastbesloten de strenge islamitische leer weer in zwang te brengen onder de jonge, meest gematigde, moslims. Over één ding zijn veel jongeren het met de kleine minderheid van fundamentalisten eens: je kunt beter in Nederland moslim zijn dan in het Turkije van nu. Met een traditionele tulband om het hoofd, wijde kleren en een ongeschoren gelaat onder scheidt de 28-jarige Mücahid bin Selahaddin zich van zijn Turkse leeftijdgenoten in Ne derland, maar zeker ook van die in Turkije. Vrouwen geeft hij geen hand. Vijf keer per dag bidt hij. Bin Selahaddin kwam zes jaar geleden met een doctorandusti tel Frans op zak uit Turkije naar Nederland met net zulke we reldse opvattingen als de mees te van zijn Turkse leeftijdgeno ten. Drie jaar geleden las hij een krant van de streng islamitische beweging van de in Duitsland gevestigde Turkse kalief Kaplan, 'bevelhebber van alle gelovi gen'. Toen wist hij dat hij dat pad moest volgen. „Hier heb ik meer geleerd van de islam dan in Turldje, dankzij de Nederlandse vrijheid van meningsuiting. In Turkije mag je niet met een hoofddoek naar de universiteit, hier wel. Ik kan in Nederland beter moslim zijn dan in Turkije en met een tul band lopen als ik dat wil", zegt Bin Selahaddin. De leden van de stichting wil len pas terugkeren naar Turkije als daar een islamitische staat is gesticht met de kalief aan het hoofd. Tot die tijd blijven ze in Nederland. Maar de vrijheid in Nederland staat Bin Selahaddin ook vaak tegen. Zo heeft hij de kalief verzocht zijn mening te geven over de in zijn ogen ver derfelijke Gay Games, de homo- spelen van afgelopen zomer in Amsterdam. De groep van ongeveer twin tig jongemannen in Utrecht van de stichting Dienaar aan Islam is een luis in de pels van de lo kale Turkse gemeenschap. Zij komen niet in de moskeeën in de stad omdat die volgens hen te zeer onder invloed staan van de veel te liberale godsdienstop vattingen uit Turkije. „De imams krijgen elke week een fax uit Turkije wat ze moeten ver tellen op vrijdag in de moskee. De koran kennen ze niet", zegt Bin Selahaddin. Met nieuwe energie is de vijf jaar oude stichting deze maan den een wervingscampagne be gonnen. In de regio Utrecht schat Bin Selahaddin de aan hang op een kleine honderd man, die wekelijks in stad en re gio in kleine groepjes de boer op gaan met hun verhaal. Zij houden contact met de vier an dere Nederlandse groepen van geloofsgenoten. Drie keer per week geeft de stichting koran- les en bidt met een groep van ongeveer vijftig mensen in een gebedsruimte in de wijk Lom bok. Ongemengd zwemmen is de volgende activiteit die op stapel staat. Op de eerste grote zondagba zaar in de wijk Lombok stond eind augustus een stand van de stichting met als blikvanger een video met een luide geagiteerde toespraak van de fanatiek ogen de religieuze leider Kaplan, pre cies voor het onderkomen van het liberale Turkse jongeren centrum ULU. Dit tot grote on vrede van het ULU-bestuur, dat niet met de stichting Dienaar aan Islam wil worden geassoci eerd. Bij de zpndagmarkt van september kreeg de kraam op verzoek van het jongerencen trum een andere plek. Volgens ULU-bestuurslid Alpay Demirci heeft slechts een enkele Turkse jongere belang stelling voor de denkbeelden van de fundamentalistische stichting. „Zij leven op een an dere manier en jongeren die zich tot hun ideeën voelen aan getrokken, voelen zich bij ons niet thuis." Maar weinig Turkse jongeren willen nog zo naar de koran le ven, geeft Bin Selahaddin toe. „Veel Turken vragen ons: waar om zien jullie er zo uit? De nieuwe generatie zijn we gro tendeels kwijt. Die zeggen: wij leven werelds, maar zijn moslim in ons hart. Veel mensen zijn het in principe met ons eens en geven ons wat geld. Ze willen blikjes Heineken in huis hebben voor hun Nederlandse vrienden en willen een hypotheek, terwijl de koran het aflossen van rente verbiedt. Ze noemen ons funda mentalisten, en dat zijn we ook. Maar wij doen niets anders dan de enige ware realiteit van de is lam te accepteren. Gelukkig worden veel jongeren ook geïn spireerd als ze ons zien." Het valt hem op dat veel Ne derlanders bang zijn voor islam fundamentalisme. Terwijl de beweging volgens hem geens zins van plan is om mensen te gen hun zin te bekeren en zich louter richt op de Turkse poli tiek. „De Nederlandse normen botsen met de streng islami tische, maar mijn geloof staat mijn functioneren in de Neder landse maatschappij niet in de weg", benadrukt hij. Ondanks zijn hoge opleiding werkt Bin Selahaddin als uit zendkracht, omdat zijn strenge leer een carrière in de weg staat. Hij accepteert al het werk als hij maar de gelegenheid krijgt om vijf keer per dag te bidden en de arbeid niet in strijd is met zijn geloof. Zo weigerde hij laatst een baan bij een benzinestation omdat ze daar 'bier en porno verkopen'. „Ik vind het goed wat de le den van Dienaar aan Islam doen, maar eerlijk gezegd vind ik het een beetje overdreven", zegt de 19-jarige Mehmet. „Je hoeft niet met zo'n kostuum en een tulband te gaan lopen, het lijkt er dan op of je het voor de show doet. Maar we tonen wel respect. Ze komen wel eens bij ons in het buurthuis om uitleg te geven en dan luisteren we aandachtig." Het merendeel van de Turken in Utrecht is liberaal moslim. Stand van de moslimfundamentalisten van Dienaar aan Islam. Een strengere leer van de islam wordt verkondigd in de Utrechtse moskee Mescidi-i Ak- sa Camii. Deze is gelieerd aan de beweging Milli Görus, waar naar schatting ongeveer dertig procent van de Turken zich toe voelt aangetrokken. Veel jongeren voelen, anders dan de eerste generatie, de scheiding tussen liberaal en Milli Görüs niet zo sterk. Als er vanuit Milli Görus bijvoorbeeld een leuke sportacitiviteit wordt georganiseerd, gaan jongeren uit alle groepen daarheen. Geloof en cultuur zijn voor de Turkse jongeren sterk met el kaar verweven. De moskee is ook een ontmoetingsplek, waar je de laatste roddels hoort. Veel jongeren zijn zich sterk bewust van de sociale controle van de gemeenschap. foto cpd mam Mehmet drinkt tij) stappen met vrienden een paar pilsjes. Daal hij zich wel een beetje Hij heeft ook wel eens' netjes, maar hij zoul zijn leven openlijk hani lopen met een meisje( der vindt het niet erg* zolang anderen uit de schap het maar niet zie

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6