Meerderheid Kamer tegen waarnemers voor Kosovo Wijsmuller: Heet karwei op Duitse Waddenzee Binnenland Bloemen voor meisje Horeca wil zelf bezoekers in toom houden op aanleg Afrikahaven haven Wijkermeerpolder' Risico's voor waarnemers zijn lastig in te schatten Cultuur speelt grote rol in criminaliteit Marokkanen HSDAG 18 NOVEMBER 1998 n Nederlands Persbure ieder en zoons in harddrugs gjCENMet de aanhouding van zeven personen uit Gronin- yi Amsterdam heeft de politie een cocaïnelijn van Curasao I Nederland opgerold. De bende was vanaf begin dit jaar ac- oheeft vermoedelijk vele kilo's harddrugs binnengesmok- Aan het hoofd van de organisatie stond een 42-jarige tfuit Amsterdam. Twee van haar zoons regelden de drugs- porten en ronselden koeriers. Deze twee, een 22-jarige be er van Groningen en zijn 18-jarige broer uit Amsterdam, en daarbij hulp van een 25-jarige Groninger. edingstherapie tegen longziekte goAM» Mensen met een chronische longziekte hebben bij een voedingstherapie. Dat verbetert de ademhalings- j tie en verlengt de levensverwachting van mensen met D.een groep longziekten waartoe onder andere chronische ichitis en longemfyseem behoren. Dit blijkt uit onderzoek professor Wouters van het Academisch Ziekenhuis Maas- it. Patiënten met een chronische longziekte lijden vaak aan avoeding, doordat zij veel energie nodig hebben om toch aende lucht naar binnen te krijgen. De ondervoeding kan ntot een afname van de spiermassa en tot verslechtering deimmuunfunctie. De patiënt dreigt in een neerwaartse aal terecht te komen. Een gerichte voedingstherapie gaat die rakking tegen. oigevecht ten onrechte verboden i gen. De gemeente Nijmegen heeft in april van dit jaar ten chte een kooigevechttoernooi tegengehouden. Volgens de lursrechter in Arnhem kan de gemeente onvoldoende aan- n waarom het toernooi in strijd zou zijn met de openbare In een kooigevecht gaan twee mensen elkaar te lijf, waarbij is toegestaan. De Stichting Superfight Promotions had het 3 om op 12 of 19 april van dit jaar kooigevechten te houden tTriavium. De gemeente Nijmegen weigerde een vergun- De bestuursrechter wijst het argument, dat het beleid erop r":ht geweld tegen te gaan, als te vaag en algemeen van de Nijmegen moet een nieuw besluit nemen. roner Deil neergeschoten BtMALSENEen 47-jarige inwoner van Deil is maandagavond en motorgroothandel in Geldermalsen neergeschoten. De lis even later aan zijn verwondingen bezweken. Volgens de ie zaten de eigenaar van de groothandel en acht klanten Ihalf tien 's avonds in een ruimte achter de winkel. Zij hoor- glasgerinkel. Toen zij gingen kijken, troffen zij enkele man die door het kapotte raam naar binnen wilden klimmen, noedelijk wilden zij een inbraak plegen. Enkele bezoekers de motorgroothandel wilden de binnendringers te lijf gaan. ibij viel een schot, waardoor de inwoner van Deil dodelijk Igeraakt. De onbekende mannen verdwenen. meentelijke koffieshop Delfzijl dicht ul» De gemeentelijke koffieshop Paradox in Delfzijl gaat tHet gecontroleerde verkooppunt van softdrugs heeft een rtvan 75.000 gulden. Burgemeester en wethouders van djl zijn niet bereid bij te springen. Daarmee valt het doek de koffieshop, die twee jaar geleden als experiment de deu- opende. Volgens burgemeester Haaksman he'eft Paradox het gered, omdat gemeente en openbaar ministerie de concur- ide 'illegale' koffieshops in Delfzijl niet gesloten kregen, dox was ondergebracht in een stichting waarin de gemeente cipeert. Delfzijl stak 100.000 gulden in de proef. - ntal kankergevallen licht gedaald wIn 1995 is het aantal gevallen van kanker licht gedaald ipzichte van 1994. Dit blijkt uit het verslag van de Neder- se Kankerregistratie. Het is voor het eerst sinds de registratie kankergevallen in Nederland in 1989, dat er sprake is van daling. Dat is vooral te danken aan de daling van het aantal we gevallen van borstkanker, de meest voorkomende kan- orm. In 1994 waren dat er nog meer dan 10.000 en in '95 Daarnaast nam ook het aantal nieuwe gevallen van long- Er af. De verwachting is dat deze trends zich voortzetten. lijn belangenvermenging Bakkenist 8NCENHet onderzoeksbureau Bakkenist uit Amsterdam niet mogen meedingen naar de,opdracht onderzoek te doen de problemen in de communicatie tussen de justitiële au- eiten in het noorden des lands, de gemeente Groningen en gionale Groningse politie. Bakkenist deed dit wel, haalde de J acht binnen en wekte daarmee de schijn van belangenver- I geling. Dit concludeert de Commissie van Toezicht van de Jvan Organisatieadviesbureaus. Het bureau kwam begin dit n opspraak toen bekend werd dat de toenmalige procu- - generaal in Leeuwarden, Steenhuis en verantwoordelijk justitie in Groningen een betaalde nevenfunctie bij het 0 trzoeksbureauhad. M'JACOB VAN DER MEULEN IJ langen van landbouw, re- u t. natuur en leefbaarheid [V avoldoende meegewogen besluitvorming rond het 'oemde 'Masterplan Izeekanaalgebied'. Dat gebeuren. De ver- litvoering, zoals de aanleg e Afrikahaven en een ha- rein in de Wijkermeerpol- »et voorlopig worden stil- I; Dat stellen vertegen- bgers van bedrijfsleven, ld» openbaar bestuur en schap zich hebben 'inde'GroeneSER'. KPrzoek van Milieudefen- het Milieucentrum Am- i geeft de Groene SER «rdeel over de manier kol ip havens en bedrijventer- 1 in het Noordzeekanaal- 1 worden ontwikkeld. Het ;aan bestaat uit de landse ex-milieugede- Van der Vlist, FNV-be- 'er Van der Kolk, adjunct- Radstaak van de big Nederland Distributie- en professor Cramer eraar milieumanagement Katholieke Universiteit Groene SER concludeert 'Missie van OVSE te vaag' Een meerderheid in de Tweede Kamer wil vooralsnog niet dat Nederland waarnemers levert voor een interna tionale missie in Kosovo. WD, CDA, SP en de kleine christelijke partijen vinden dat de waarnemers, die onge wapend op pad gaan, te veel risico lopen om te worden gegijzeld. DEN HAAG GPD De regering vroeg de Kamer vo rige week toestemming om der tig tot vijftig waarnemers bij te dragen aan de missie van de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE). SP, GPV, SGP en RPF waren zonder meer tegen, terwijl WD en CDA toen nog een slag om de arm hielden. De WD-fractie sprak zich gisteren echter defi nitief uit tegen het sturen van waarnemers. „De hele missie is te vaag", aldus WD'er Blaauw. De veiligheid van de waarne mers is door de Servische leider Milosevic en de Kosovo-Albane- zen onvoldoende gegarandeerd. De WD gaat daarmee in tegen twee van haar eigen ministers, Van Aartsen van buitenlandse zaken en De Grave van defen sie. Het CDA is 'op dit moment' in ieder geval tegen, aldus Ka merlid Verhagen. De waarne mers lopen niet alleen het risico te worden gegijzeld, de NAVO kan bovendien Milosevic moei lijk met bombardementen drei gen als er waarnemers worden vastgehouden. Daardoor kan de NAVO moeilijk geloofwaardig een vuist tegen Milosevic ma ken, aldus Verhagen. Door de opstelling van WD en CDA krijgt de regering deze week geen toestemming waar nemers aan de OVSE toe te zeg gen. De Kamer bespreekt de kwestie vandaag met de minis ters van buitenlandse zaken en defensie. Wat de WD betreft kan Ne derland wel militairen toezeg gen voor de evacuatiemacht van de NAVO. Die moet de waarnemers in Kosovo bescher men en hen uit het gebied ha len als zij gevaar lopen. De mili tairen van de NAVO worden ge stationeerd in Macedonië. Het CDA vindt het nog te vroeg al uitspraken te doen over de eva cuatiemacht. „Dat is nog niet aan de orde", meent Verhagen. Amsterdam Gisteren hebben vrienden en huisgenoten bloemen gelegd op de plek waar een 13-jarig meisje afgelopen weekeinde door haar vader met een mes werd vermoord. Het meisje woonde in een opvangcentrum in Amsterdam. foto anp marco okhuizen DEN HAAG ANP weinig hulp verkeersslachtoffers mt» Tweederde van alle verkeersslachtoffers in Nederland ten door Slachtofferhulp Nederland niet worden opgevan- Voor de hulpverlening is jaarlijks 800.000 gulden beschik- genoeg om 20.000 mensen te helpen. Maar er is eigenlijk qI bedrag van 5,3 miljoen gulden nodig willen alle 60.000 itoffers optimale hulp kunnen krijgen. Er moet niet alleen [iel mogelijk meer geld komen, vindt het landelijk bureau Eifferhulp in Utrecht, maar ook een structurele bijdrage overheid. Slachtofferhulp is boos dat minister Netelenbos et voor zorgt. ene SER beoordeelt Masterplan dat bij de totstandkoming van het 'Masterplan' vanaf het be gin SRrake is geweest van een zijdige economische planvor ming. Andere belanghebbenden hebben niet mogen meepraten, zodat de invulling van het ge bied met andere functies nooit een kans heeft gehad. Het ge volg van deze onevenwichtige besluitvorming is dat diverse maatschappelijke groepen forse kritiek hebben op belangrijke onderdelen van het plan zoals de Afrikahaven en de Wijker meerpolder, zo stelt de Groene SER. In een brief aan de Tweede Kamer roept de Groene SER op tot een moratorium in de groot schalige ontwikkelingen rond het Noorzeekanaal totdat met belanghebbenden overeen stemming is bereikt. Dat moet gebeuren door een nut- en noodzaakdiscussie over de om streden onderdelen van het plan, aldus de Groene SER. De eerste gelegenheid om de plan vorming tijdelijk stop te zetten doet zich in volgende maand voor. Dan wordt de wijziging van het streekplan Kennemer- land, waar de Wijkermeerpolder toe behoort, vastgesteld. De horeca moet zelf bijdragen aan een veiliger straat. Zo moe ten de café-eigenaten ervoor zorgen dat bezoekers bij slui tingstijd allemaal tegelijk ver trekken. Een kwartier voor slui ting moeten ze geen bier meer tappen en de lichten in het café aandoen. Ook moet de muziek eerder zachter om de bezoekers voor te bereiden op hun vertrek. Verder zou de horeca happy hours, waarop de drank goed koop is te krijgen, moeten af schaffen. Deze maatregelen stelt de ho reca zelf voor als bijdrage aan de veiligheid op straat. Maar al leen kunnen ze het niet. De Ko ninklijk Horeca Nederland wil een goede samenwerking met gemeenten, politie en openbaar ministerie (OM). Zo moet de politie direct reageren op klach ten van horeca-ondernemers en zichtbaar en opvallend aanwe zig zijn. De politie zou bijvoor beeld zo veel mogelijk in uni form en te voet moeten surveil leren. Ook wil Koninklijk Hore ca Nederland dat er een lokale politiefunctionaris komt als vast aanspreekpunt voor caféhou ders. Het OM moet een lik-op- stuk-beleid voeren tegen men sen die in een uitgaanscentrum door de politie zijn aangehou den voor geweldpleging, bedrei ging, drugs- of wapenbezit, of wildplassen, vindt Horeca Ne derland. Strafzaken tegen deze verdachten moet het OM snel afdoen. Gemeenten kunnen op hun beurt een 'variabel sluitingstij- denbeleid' voeren. Een goed voorbeeld vindt de organistatie het Leidse experiment met vrije sluitingstijden. De cafés mogen net zo lang open blijven als zij willen, maar moeten in het weekeinde vanaf twee uur 's nachts de deuren sluiten voor nieuwe klanten. Bezoekers gaan dan niet meer massaal de straat op en de overlast wordt zo be perkt. Ook een goed initiatief is het 'cooling down-uurtje' voor cafés en discotheken dat de ge meente Amsterdam volgend OPINIE DEN HAAG HANS couzy Het parlement worstelt met het voorstel van de regering om met vijftig waarnemers in de OVSE-waamemersorganisatie in Kosovo del te nemen en met honderdvijftig militairen in de NAVO-'evacuatiemacht' in Ma cedonië. Met de ervaringen in Bosnië nog in het achterhoofd is men bang dat het gevaar van gijzeling groot zal zijn. Minister Van Aartsen (buitenlandse za ken) betoogde dat de regering er alles aan heeft gedaan om die risico's zo klein mogelijk te ma ken en dat de waarnemers vrij willigers zijn. Over de evacuatiemacht is nog weinig bekend. Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Italië en Nederland hebben troepen beschikbaar gesteld, waarbij Frankrijk met de leiding zal worden belast. Deze strijd macht zal over helikopters en vliegtuigen beschikken en kan volgende maand op pad. De VS doen niet mee, maar zijn wel bereid om moderne communi catieapparatuur ter beschikking te stellen. Het lijkt me buitengewoon moeilijk in te schatten hoe groot de veiligheidsrisico's zul len zijn. Ondanks de overeen komst tussen president Milose vic en de Amerikaanse onder handelaar Holbrooke is Milose vic niet van plan om Kosovo enige autonomie toe te staan. Als het bevrijdingsleger UCK weer zal beginnen met aansla gen op de Servische militaire politie zal hij weer meedogen loos reageren. Het UCK is volledig buiten de overeenkomst gehouden en wenst deze ook niet te accepte ren. Voor beide partijen kunnen er dus situaties ontstaan waarbij de OVSE-waarnemers als onge wenste pottenkijkers niet wel kom zijn. De regering moet dus de mogelijkheid onder ogen zien dat waarnemers worden gegijzeld of zelfs uit de weg ge ruimd. Dat een deputatie van het UCK vorige week in Den Haag heeft toegezegd dat OV- SE-waarnemers geen haar zal worden gekrenkt, zou ik niet snel als een zekere garantie be schouwen. Het UCK kent wei nig structuur en weinig discipli ne. Lokale commandanten ma ken er de dienst uit. Hoe effectief kan een evacua tiestrijdmacht vanuit Macedo nië optreden bij een eventuele gijzeling van waarnemers? Dit is op dit moment totaal niet te be oordelen. Daar tegenover staat dat de VS de leiding in het Kos- ovo-scenario op zich hebben genomen en het nu ook als een prestigezaak beschouwen dat de overeenkomst wordt nage komen. Dat lijkt me van een veel grotere waarde dan welke toezegging dan ook van de strij dende partijen. Opmerkelijk was dat tijdens het debat met minister Van Aartsen niet gevraagd is welke stappen de regering dan zou hebben genomen om de risico's tot een minimum te beperken. Kennelijk wilde men het debat niet op de spits drijven om deze week te kunnen worden over tuigd door 'nieuwe informatie' om alsnog het groene licht te geven. Het zou de regering sieren als zij eerlijk zou toege ven dat moeilijk is in te schatten hoe groot de risico's zullen zijn, maar dat er nog voldoende goe de argumenten overblijven om deel te nemen aan de OSVE- waarnemersorganisatie. Hans Couzy is oud-bevelheb ber der landstrijdkrachten. AMSTERDAM ANP jaar instelt. De uitgaansgelegen heden mogen dan een uur lan ger open blijven, maar mogen dan alleen alcoholvrije dranken verkopen en geen nieuwe klan ten meer binnenlaten. Verder moeten de gemeenten zorgen voor voldoende verlichting in uitgaansgebieden, en voor ge noeg openbare urinoirs in de binnensteden, vindt Horeca. Koninklijk Horeca Nederland heeft gisteren de Handreiking Veilig Uitgaan aangeboden aan premier Kok, die positief rea geerde: „In de strijd tegen de dramatische gevolgen van ge weld op straat is elk klein succes al welkom", zei hij. Marokkanen willen tfóor alles hun eigen positie verbeteren, of dit nu ten koste gaat van ande ren of niet. Eer en jaloezie spe len een belangrijke rol bij hun contacten. De Marokkaanse cultuur kenmerkt zich door on derling wantrouwen en dat is van invloed op het criminale gedrag van de Marokkaanse jongens. Deze conclusie trekt antropo loog F. van Gemert in zijn proefschrift Ieder voor zich; kansen, cultuur en criminaliteit van Marokkaanse jongens. Van Gemert promoveert vrijdag aan de Universiteit van Amsterdam op dit onderzoek. De promovendus heeft in Rotterdam-Zuid lange tijd ruim honderd Marokkaanse jongens tussen de vijftien en twintig jaar geobserveerd bij hun dagelijkse bezigheden. Daarnaast heeft hij politiegegevens van Marok kaanse jongens verzameld en tachtig Marokkaanse jongeren geïnterviewd. En tenslotte heeft umuiden govert wisse Drie weken geleden strandde het vrachtschip Pallas in de Duitse Waddenzee. Sindsdien staat het vaartuig in brand. Er is al dertig ton zware stookolie uit het schip gelekt. Duitse en Deense autoriteiten spreken van een natuurramp. Stranden van drie eilanden zijn besmeurd met olie en vermoedelijk 20.000 vogels zijn omgekomen. Het IJmuidense bergingsbedrijf Wijsmuller is door de Duitsers ingeschakeld om de brand te blussen en de resterende olie uit het schip te halen. In Noord-Duitsland en Dene marken zijn alle ogen hoopvol gericht op de deskundigen van Wijsmuller. De mogelijkheden voor de elf werknemers van het bedrijf, die op de Duitse Wad denzee direct betrokken zijn bij de brand- en oliebestrijding op de Pallas, zijn sinds vanmorgen uitgebreid. Vanuit Rotterdam is het hefeiland Barbara bij het brandende vrachtschip gearri veerd. Vanaf dit platform, dat beschikt over een hefkraan van 250 ton en extra bergingsmate riaal, gaat Wijsmuller de reste rende zeshonderd ton stookolie en 150 ton diesel uit het vaar tuig halen. De lekkende brandstof heeft op de Duitse Waddeneilanden Am- rum en Föhr en het toeristische Deense eiland Sylt voor ernstige vervuiling gezorgd. De olie trekt op zee een duidelijk spoor van tachtig meter breedte en vier ki lometer lengte. Nu de wind naar noordoost is gedraaid, vre zen ook de Nederlandse Wad deneilanden voor vervuiling. De Duitse deelstaatregering van Sleëswijk-Holstein heeft vorige week woensdag de hulp inge roepen van Wijsmuller. De weersomstandigheden maken het bestrijden van de brand op de met hout geladen Pallas las tig. Pas als deze eenmaal is ge blust, kunnen de bergers bij de lager gelegen brandstoftanks komen. Daar stroomt nog steeds zware stookolie uit. Er is wel een bescherming om het schip gelegd om verspreiding van de olie op zee tegen te gaan, maar deze werkt niet bij harde wind. Wijsmuller dacht de brand op het schip van het weekeinde onder controle te hebben, maar afgelopen maandag wakkerde het vuur toch weer aan. Het schip, dat op een zandbank bij Amrum is gestrand, is gedeelte lijk gebroken bij de achterste kranen. Volgens deskundigen is er nog steeds acuut explosiege vaar. Eerdere pogingen om het schip vlot te trekken zijn vanwege het slechte weer en de slechte be reikbaarheid niet gelukt. Wijsmuller denkt met behulp van de Barbara nog circa een maand nodig te hebben om alle olie uit het schip te halen. Pas daarna kan de berging van het schip zelf beginnen. Wijsmuller heeft voor dat karwei nog geen De Pallas een paar dagen geleden. Toen was alleen nog maar een breuklijn te zien. Inmiddels is het schip in tweeën gebroken. foto epa stefan hesse contract. De brand op de Pallas en de ernstige vervuiling op de diverse omringende eilanden worden op de voet gevolgd door Duitse en Deense politici en media. Autoriteiten in Duitsland vlie gen elkaar inmiddels flink in de haren, omdat na het uitbreken van de brand te laks en traag I zou zijn gehandeld. Natuuror- ganisaties hebben forse kritiek geuit op de manier, waarop de brand is bestreden. De verant woordelijke minister Steenblock (Groenen) ligt onder vuur. Hij heeft zijn fouten in het regiona le parlement toegegeven. hij de geschiedenis bestudeerd van de Rif, het noordelijk berg gebied van Marokko waar de meeste Marokkanen in Neder land vandaan komen. Conclusie van Van Gemert: bij het zoeken naar een verkla ring voor bovenmatig crimineel gedrag bij Marokkaanse jon gens is altijd de nadruk gelegd op omgevingsfactoren. Maar de culturele achtergrond speelt ook een belangrijke rol. Van Gemert vergeleek in de Rotterdamse wijk Turkse jon gens met Marokkaanse jongens. Ze verschilden sterk van elkaar, terwijl ze toch uit dezelfde wijk kwamen en ouders hadden met dezelfde migratiegeschiedenis. Als voorbeeld van het onder scheid tussen de Turkse en Marokkaanse jongens noemt de onderzoeker dat de Marokka nen niet schroomden om elkaar onderling te bestelen. „Ze haalden stiekem spullen bij elkaar uit de zak. En als de ander het door had, vond die jongen het vooral stom dat hem dat was overkomen en hij vond het knap dat het de ander was gelukt. Dat kenmerkt hen. Hun grenzen liggen eerder bij wat kan, dan bij wat mag." Volgens de promovendus is dit gedrag mede te verklaren door de opvoeding van Marok kanen. De ouders doen weinig voor aan hun kinderen. Ze cor rigeren eerder ongewenst ge drag. Daardoor zouden de kin deren sneller geneigd zijn om iets te doen wat niet door de beugel kan, zolang ze maar niet worden betrapt. Van Gemert constateert in zijn proefschrift ook dat de religie door veel Marokkanen als een soort mas ker wordt gebruikt. „Wanneer een drugsdealer zich profileert als een vrome moslim, zal hij niet zo snel door Marokkanen worden afgekeurd. De verbinte nis met de islam maakt het voor hen namelijk moeilijk zo ie mand af te keuren." Handel medicijn Parkinson gestopt MIJDRECHT ANP Het farmaceutische bedrijf Ro che heeft de handel in het nieu we middel tegen de ziekte van Parkinson, Tasmar, opgeschort. De Europese Commissie had de lidstaten aanbevolen het ge bruik op te schorten omdat het fatale bijwerkingen kan hebben. In drie gevallen kregen mensen een fatale vorm van hepatitis. In Nederland en andere EU- landen is de handel nu stopge zet. Dat betekent dat nieuwe patiënten geen Tasmar meer krijgen voorgeschreven. Men sen die het middel al gebruiken, moeten hun arts raadplegen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5