Kamer tegen algehele loonsverhoging leraren errie in kabinet over ekomst van Schiphol Binnenland PvdA in senaat tegen plan sociale zekerheid 'Beschuldiging fraude bij tunnelbouw is wraakactie' Volledig eerherstel voor oud-campagneleider WD Fracties: Opheldering over rechter in zaak-Spijkers Herfkens wil Indonesië voorlopig niet helpen Boek belicht het diplomatieke toneelspel nihudsman laakt optreden Eurotop Politie en justitie in Amsterdam hebben bij hun op- tegen ordeverstoringen tijdens de Eurotop de grens van bevoegdheden overschreden. Datzelfde geldt ook voor de ligratie- en Naturalisatiedienst (IND). De inzet van de mid- ntvas weliswaar effectief, maar niet rechtmatig. Dat oor- tde Nationale ombudsman Oosting in zijn onderzoek naar passale arrestaties rond de Eurotop in juni vorig jaar. ilitie zoekt laktas mevrouw Boonstra rrdam Het rechercheteam dat de mishandeling van de 62- ^echtgenote van Philips-topman Boonstra onderzoekt, lijkt 'P61 geen al te grote vorderingen te hebben gemaakt. De politie (ai n0menteel graag weten wat er met de tas van het slachtoffer lijk beurd, een zwarte laktas van 32 bij 40 centimenter van Jsh jStiaan Dior. In de laktas zaten onder meer een rijbewijs en ee'l paspoort. Inmiddels zijn meer meer dan honderd tips bij de d00 (je binnengekomen. De toestand van de mishandelde vrouw 201 jgzo zorgelijk dat de politie haar nog niet heeft kunnen on- jar cel voor schutters in Tiels café hre jet): 1 Twee Arnhemmers 21 en 25 jaar oud die betrokken *n bij een dodelijke schietpartij in Tiel zijn veroordeeld tot traffen van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk, ii jaak tegen een derde betrokkene, een 26-jarige Rotterdam - de is door de Arnhemse rechtbank voor nader onderzoek uit- )loe eld tot 12 januari. Hij wordt ervan verdacht het schot te heb- ziti gelost dat de 27-jarige Erik Jan den Haan dodelijk trof. Het latii htoffer had niets te maken met de ruzie in het café. els eh, eldnet-uniformen gestolen ^AAC' V'er uniformen van Geldnet zijn afgelopen weekeinde nlt een stomerij in Utrecht gestolen. Alle klanten van de geld- isporteur zijn inmiddels per brief ingelicht. Zij moeten er ex- jhij scherp op toezien dat het geüniformeerde personeel zich bij cer|[ krinkels en kantoren legitimeert, izij dtt thtbank verbiedt CP'86 fffRDAMDe rechtbank in Amsterdam heeft vandaag de ex- erei mrechtse politieke partij CP'86 verboden en ontbonden ver- aid. Volgens de rechtbank blijkt uit de doelstelling, het begin- tee: irogramma en de wijze van propagandavoeren dat de partij ^1' oept tot haat en discriminatie jegens allochtonen en daarom har: ldelt in rijd met de openbare orde. Het voormalig Rotter i vo* nseCP'86-raadslid Freling, de enig overgebleven partijbe- mder, is niet verrast door het vonnis maar beraadt zich nog zal rverdere juridische stappen. wonden door gladheid In de regio Haaglanden zijn gistermorgen dertig ver- rsdeelnemers naar ziekenhuizen gebracht als gevolg van on- rallen door gladheid. Niemand liep zwaar letsel op. Ook in «land speelde het weer het verkeer parten. Zes auto's bots- gisteravond op elkaar op de autoweg tussen Leeuwarden en Éigen door een hagelbui. De politie Haaglanden noteerde in aal achttien valpartijen en 34 aanrijdingen waarvan vijftien (letsel. lieudefensie duikt de loopgraven in AG GPD-THEO VAN DER KAAU LG VOORPAGINA .eer DLC m PvdA-ministers Pronk eu) en Netelenbos (verkeer *JqW raterstaat) geven een vol- •nni (andere uitleg aan een in- leel kabinetsberaad over de tenl( omst van Schiphol, afgelo- maandag in het Catshuis. Hj:|. ik ontkent dat het kabinet imr besloten Schiphol te laten sajj, ;en tot 600.000 vliegbewe- jen per jaar. Hij noemt dat 1 correcte weergave van de 'e telenbos houdt het erop Ét kabinet 'piketpaaltjes m0 geslagen', waarvan die 100 vliegbewegingen er één lV„ laandagavond zei ze voor rej.e camera's nog dat er spra- denj ras van een 'belangrijk be- om de grens van 44 mil- passagiers los te laten. Pronk is er in het ïuis met 'de benen op tafel scussieerd', noemden de wdslieden op verzoek van nier Kok elkaar bij de voor- en zijn er geen besluiten imen. Dat was ook niet de van de sessie, volgens Kringen rond het kabinet igen zijn visie, vereniging Milieudefensie Ie stichting Natuur en zijn uit het Tijdelijk •latform Schiphol jestapt dat vandaag on- van dijkgraaf Van it van start zou gaan. De janisaties hechtten bo- weinig waarde aan de i woorden van milieu- Pronk. Minister Netelenbos zei wel begrip te kunnen opbrengen voor de reactie van Pronk. „Hij is natuurlijk geschrokken van de reactie van de milieubeweging, die ik ook wat voorbarig vond. Het is jammer dat de müieube- weging zo reageert, want bij de vaststelling van wat op Schiphol kan, heb ik iedereen nodig. Ook de milieubeweging", aldus Ne telenbos. De luchtvaartsector noemt bij monde van het Platform voor de Nederlandse Luchtvaart het kabinetsvoornemen 'onvermij delijk' en 'een verstandige keu ze'. Zij haalt fel uit naar Milieu defensie: „Men voert een ideo logische strijd tegen groei, waarbij luchtvaart als doelwit is gekozen." Ook de vakcentrale FNV en de Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel jui chen met het oog op de werkge legenheid een beheerste groei van Schiphol toe. Het Platform Leefmilieu Schiphol, waarin ruim vijftig be wonersorganisaties zijn verte genwoordigd, wijst de beoogde keus van het kabinet radicaal af. Boze omwonenden beraden zich op acties. De woordvoerder van het Platform vraagt zich echter af of er kans op succes is. „Het kabinet blijkt volstrekt doof te zijn voor geluiden van omwonenden." Het probleem is dat als mensen zich constant voor voldongen feiten zien ge plaatst, actiebereidheid mini maal is. „Veel mensen gaan ge woon verhuizen", aldus de woordvoerder. Mbo gaat zelf leerkrachten opleiden Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt niets voor een algehele verhoging van de lerarensalarissen, boven de normale aanpassing aan de prijsindex. PvdA, VVD en D66 zien meer in de plannen van het kabinet om indivi duele leraren bij goed presteren extra te belonen. Het ka binet heeft daar 215 miljoen gulden voor uitgetrokken. Scholen voor middelbaar beroepsonderwijs polsen intus sen hun eigen leerlingen om docent te worden. De hbo- raad heeft aan de regering plannen aangeboden om de lerarenopleidingen aantrekkelijker te maken. DEN HAAG* ANP De regeringspartijen willen het aan de scholen zelf overlaten te bepalen wie extra wordt be loond. Ze willen dat een einde komt aan regels waarbij leraren automatisch in een volgende loontabel stromen en bij een langer dienstverband gevrij waard lijken van ontslag. Die staan de mogelijkheden om in dividueel te belonen in de weg en voorkomen daarmee dat jongeren warm lopen voor het vak, meent de coalitie. Tijdens de behandeling van de onder wijsbegroting in de Kamer bleek alleen oppositiepartij CDA de belangstelling voor het onder- wijsvak te willen opkrikken via een algehele loonsverhoging. Het mbo probeert intussen zelf een oplossing te vinden voor het tekort aan leerkrach ten. Veel studenten die van de lerarenopleidingen afkomen, kiezen voor havo of vwo en niet zo gauw voor het middelbaar beroepsonderwijs. De federatie christelijke bve (beroepsonder wijs en volwasseneneducatie) is het verst met de nieuwe oplei ding. Op 1 januari kunnen de eerste docenten-in-spe aan hun studie beginnen. Het is een werk-leersysteem, aldus een woordvoerster van de protesants-christelijke bestu- renraad, die betrokken is ge weest bij de opzet van het expe riment. Voor de helft van de tijd gaan de afgestudeerde mbo'ers aan de slag als assistent in de klas. De uren die zij werken, krijgen zij ook betaald. De ove rige tijd gaan zij naar school.. Ook de hbo-Raad komt met een actieplan voor vernieuwing lerarenopleidingen. Studenten die geen vierjarige opleiding willen of kunnen volgen, moe ten een alternatief krijgen. Ook moeten er gemeenschappelijke onderwijsprogramma's komen en moeten op de lerarenoplei dingen vaker computers wor den gebruikt. Dat staat in een actieplan dat de belangenvere niging voor de hogescholen naar minister Hermans (onder wijs) heeft gestuurd. Volgens de organisatie kost het plan onge veer honderd miljoen gulden. In de Eerste Kamer was gisteren tijdens de Algemene Beschouwingen niet voldoende plaats voor alle ministers. Peper, Herfkens en De Vries moes ten genoegen nemen met een plekje achteraf. foto gpd cees zorn DEN HAAG ANP De PvdA-fractie in de Eerste Ka mer heeft principiële bezwaren tegen de afspraken in het re geerakkoord over de uitvoering van de sociale zekerheid. Frac tievoorzitter Jaarsma is erop te gen dat het niet langer een taak van de overheid is om mensen opnieuw aan een baan helpen. Dat staat volgens haar op ge spannen voet met artikel 19 van de grondwet. Ze zei dit gisteren tijdens de Alegemene Beschou wingen in de Eerste Kamer. De sociale grondrechten be palen dat voldoende werkgele genheid en bestaanszekerheid de zorg van de overheid zijn. Jaarsma vindt dat de burger niet afhankelijk mag worden van private ondernemingen, die met elkaar gaan concurreren. Zij vreest dat als gevolg daarvan selectie zal worden toegepast en dat niet alle burgers gelijk zullen worden behandeld. Er is onvoldoende geld om al le mensen met een uitkering weer geschikt te maken voor de arbeidsmarkt. Daardoor moe ten keuzes worden gemaakt, wie wel en wie niet een steuntje in de rug krijgt. De overheid moet zich daarbij houden aan de beginselen van behoorlijk bestuur en dus een zorgvuldige afweging maken, maar dat geldt niet voor private ondernemin gen. De opstelling van de PvdA in de senaat gaat lijnrecht in tegen de opvatting van de regering. Die denkt dat door privatisering van de zogenoemde uvi's (GAK, SFB, Cadans en GUO) meer mensen aan het werk kunnen worden geholpen. De uvi's, die de werknemerspremies innen en WW'ers en WAO'ers weer aan een baan moeten helpen, worden zo immers gedwongen marktgerichter te werken. Ook de Eerste-Kamerfractie van de WD heeft moeite met de kabinetsplannen. WD-sena- tor Ginjaar vindt het gevaar groot dat de uvi's nadat ze zijn geprivatiseerd de markt onder ling verdelen, waardoor er van de beoogde marktwerking niets terecht komt. PvdA en WD vormen geen meerderheid in de Eerste Ka mer. Met het oog op de verkie zingswinst van deze twee partij en bij de afgelopen Tweede-Ka merverkiezingen en met de ver kiezingen voor de Provinciale Staten voor de deur, is de kans groot dat er wel een meerder heid in de'senaat ontstaat. HAARLEM RUDOLF KLEUN De beschuldigingen van een miljoenenfraude bij de verbre ding van de Schiphol-spoortun- nel zijn afkomstig van een ge frustreerde oud-werknemer van NS-dochter Strukton. Dat zegt een bij het project betrokken NS-medewerker. Een woord voerder van de Hollandsche Be ton Groep (HBG) in Rijswijk zegt dat verhaal te kennen. „En het zou ook wel kunnen klop pen." Met de verbreding van de tunnel is 1,2 miljard gulden ge moeid. Het project wordt uitge voerd door de speciaal daartoe in het leven geroepen Kombina- tie Spoortunnel Schiphol (KSS). In die combinatie werken Strukton (een NS-dochter) en Hollandsche Beton en Water bouw (HBW) samen. HBW is een dochter van HBG. Het hele project staat onder toezicht van NS Rail. Afgelopen weekeinde kwam de beschuldiging van fraude naar buiten. Via valse facturen zouden in de loop der jaren tientallen miljoenen guldens zijn weggesluisd. De aanwijzin gen van fraude zijn voor Justitie aanleiding voor een 'oriënte rend' onderzoek, zegt de Haar lemse persofficier van justitie Hemmes-Boender. „Dat wordt uitgevoerd door de belasting dienst. Op grond daarvan be sluiten we of we een strafrech terlijk onderzoek gaan begin nen." Een woordvoerder van NS zegt ervan overtuigd te zijn dat dit bedrijf correct heeft gehan deld. „Wat nu naar buiten is ge- ANP Algemeen Nederlands Persbure. DEN HAAG GPD Hans van Baaien, de in het voorjaar in opspraak geraakte campagneleider van de WD, heeft volledig eerherstel gekre gen. Volgens de onderzoeks commissie van de Raad van State-prominenten Kosto, Polak en Vis, is er geen enkel bewijs dat Van Baaien in zijn tienerja ren rechts-extremistische sym pathieën koesterde. Het hoofd bestuur van de WD ziet geen enkele belemmering meer voor Van Baaien, die 29ste op de li berale kieslijst stond, om met tertijd lid te worden van de Tweede Kamer. Van Baaien, een veelbeloven de nieuwkomer binnen de WD-gelederen, zag afgelopen voorjaar zijn wereld instorten, toen in de media verhalen de ronde gingen doen over een 'fout' verleden. Van Baaien zou als Leids student berucht zijn geweest om zijn fascistische uit spraken en gedragingen. Wat hem echter de das om deed was een geschreven sym pathiebetuiging aan de voor man van de Nederlandse Volks unie Joop Glimmerveen. Als 16- jarige zou Van Baaien Glimmer veen schriftelijk hebben laten weten dat hij alle buitenlanders zo spoedig mogelijk uit Neder land zou moeten zetten als hij aan de macht kwam. Van Baaien hield bij hoog en bij laag vol dat hij de brief niet had geschreven. Iemand zou hem een 'rotstreek' willen leve ren. De WD-leiding stelde zich officieel achter haar campagne leider op. Toch stapte Van Baaien op. De angst dat de kwestie een negatief effect zou hebben op de stembusuitslag was diepgeworteld. PvdA'er Kosto, WD'er Polak en D66'er Vis hebben de afgelo pen vier maanden, op uitnodi ging van het WD-hoofdbe- stuur, bekeken of de beschuldi gingen aan het adres van Van Baden op waarheid berustten. Cruciaal in het onderzoek was de handtekening van Van Baaien onder de steunbetuiging aan Glimmerveen. Vorige week lekte al uit dat schriftexpert Sch- neider-Pieters de brief als 'vals' bestempelde. Zij concludeerde dat de handtekening met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid fictief is. Door slaggevend voor het WD- hoofdbestuur was dat ook een tweede handschriftonderzoeker tot precies dezelfde conclusies is gekomen. HILVERSUM» ANP De ambtenaren-rechter Vermeulen, die vorig jaar het ministerie van defensie in het gelijk stelde in de ontslag-affaire Spijkers, heeft mogelijk een dubbele rol gespeeld. De rech ter was eerder in een andere functie, als hoofd arbeidsvoor waarden van het ministerie, bij de ontslagzaak betrokken. Met uitzondering van de WD willen alle politieke partijen in de Tweede Kamer opheldering over deze zaak, die verweven is met de kwestie van de omgeko men landmijnspecialist Ovaa. Vermeulen keurde het ontslag goed van de sociaal werker Spij kers, die het had opgenomen voor Ovaa's weduwe. De land mijn-inspecteur Ovaa was om het leven gekomen door de ont ploffing van een mijn die, naar later pas zou blijken, niet in or de was. Het ministerie van de fensie heeft jarenlang volgehou den dat Ovaa zelf schuldig was aan de ontploffing. In de jaren '70 waren op het ministerie de gebreken van de mijn al be kend, maar niettemin moest Spijkers in 1984 als werknemer van Defensie de weduwe Ovaa nog gaan meedelen dat haar man zelfde ontploffing had ver oorzaakt. De weduwe had na melijk onderzoek geëist naar de dood van haar man. Spijkers had geweigerd het spel van Defensie mee te spe len, wat hem uiteindelijk op ontslag kwam te staan. D66- senator Glastra van Loon vertel de voor het Radio 1 Journaal dat hij tijdens de behandeling van de ontslagzaak zijn twijfels had over Vermeulen. „Hij deed ba dinerend over mijn leeftijd en trok mijn geheugen in twijfel." Glastra van Loon diende als ge tuige voor Spijkers, die rechter Vermeulen had verteld dat De fensie hem 1,3 miljoen gulden schadevergoeding had aange boden. maar Vermeulen stelde de landsadvocaat, die dit ont kende, in het gelijk. Vermeulen zelf had in de jaren 1984-1989 als hoofd arbeidsvoorwaarden met de zaak Spijkers te maken. D66-Kamerlid en defensie specialist Hoekema wil weten of het gebruikelijk is dat een rech ter een last uit het verleden met zich meedraagt. Van Bommel (SP) noemt de zaak „buitenge woon ernstig, omdat we daar mee de onafhankelijkheid van de Nederlandse rechtspraak ter discussie moet stellen. Dit spe cifieke geval moet daarom tot op de bodem worden uitge zocht." Ook de PvdA schaart zich achter dit initiatief. Het CDA wü dat de Nationale Om budsman zich over deze zaak buigt en vooral over de recht matigheid van het ontslag van Spijkers. Momenteel onder zoekt de Ombudsman op ver zoek van de Tweede Kamer al leen de gang van zaken rond de zaak Ovaa. DEN HAAG ANP komen, speelt zich af tussen on deraannemers en onttrekt zich geheel aan onze waarneming. Intussen heeft het project wel een deuk opgelopen." Partner HBG zegt het onder zoek met vertrouwen tegemoet te zien. „Het hele project is in delen uitgevoerd. Voor ieder deel zijn steeds nieuwe contrac ten afgesloten waarin prijzen zijn afgesproken. Op basis van die contracten is gefactureerd en niet op grond van handge schreven briefjes die nu naar buiten zijn gebracht." Indonesië niet aan de strijkstok blijft hangen, ondanks toezeg gingen van president Habibi te werken aan een deugdelijker bestuur. Zij verwees naar 'hefti ge debatten' tussen Jakarta en de Wereldbank, die net als Herf kens twijfelt aan de doorzichtig heid van de verschillende hulp kanalen. De minister vindt dat geen Nederlands belastinggeld kan worden weggezet via corrupte regeringen. Zij is wel in overleg met particuliere organisaties en het VN-kinderfonds Unicef om te kijken of op termijn hulp mo gelijk is. De minister herhaalde echter dat op dit moment geld ontbreekt om ook daadwerke lijk iets te ondernemen. Nederland stuurt geen hulpgel den naar Indonesië zolang het niet de garantie heeft dat het bewind in Jakarta vrij is van cor ruptie. Minister Herfkens (ont- wikkelingssamenenwerking) verklaarde dat gisteren in ant woord op vragen van CDA-Ka merlid Verhagen. De christen-democraten wil len dat Herfkens via particuliere kanalen of de Verenigde Naties steun geeft aan de armsten in Indonesië. Verhagen meent op dat op die manier escalatie van geweld kan worden voorkomen. Herfkens liet weten dat in de huidige situatie nog geen zeker heid bestaat dat donorgeld in I De Nissan Almera. Al vanaf f 275,- p.m. ...en u rijdt binnen een paar weken! Profiteer nu van dit ongekend voor- Dus ga naar de Nissan dealer en 'glijll financieringsaanbod: slechts 4,9informeer naar de voorwaarden, dan S vol* nti! Dit aanbod geldt ook voor de rijdt u al binnen een paar weken w uw d»4 "ui Micra en de Nissan Primera. gloednie e Nissan! Think about it. DEN HAAG ALEXANDER MÜNNINGHOFF Diplomaten mogen, als ze in functie zijn, nooit zeggen wat ze werkelijk me nen. En ook in hun vrije tijd is het ze ge raden zichzelf aan een strenge zelfcen suur te onderwerpen. Ik heb eens in Moskou, toen nog hoofdstad van de Sovjetunie, meegemaakt dat een Neder landse diplomaat quasi-verontwaardigd begon te protesteren, toen de rest van het Nederlandse gezelschap de leden van het Politburo op een vrolijke wijze van minder vleiende omschrijvingen be gon te voorzien. Alleen al de mogelijk heid dat hij zou worden afgeluisterd, bracht onze landsvertegenwoordiger er toe dat toneelstukje temidden van zijn landgenoten op te voeren. Toneel, het is in al zijn simpelheid wel licht de meest adequate term voor het diplomatieke bedrijf. In Den Haag wordt op het ministerie een beleidslijn bedacht en uitgestippeld, en de ambtenaren wor den geacht dat scenario met een stalen gezicht uit te dragen. Wie daarvan af wijkt, krijgt problemen met de departe mentsleiding. Geen ministerie dat zo een zware aanslag op de persoonlijkheid van zijn ambtenaren pleegt als Buiten landse Zaken. Het boek Tweehonderd jaar Ministerie van buitenlandse zaken, dat dezer dagen ter gelegenheid van het lustrum op de markt komt, probeert het ministerie ge durende de afgelopen twee eeuwen in een kritisch licht te presenteren. De sa menstelling was in handen van een hoogwaardig collectief van voornamelijk gediplomeerde historici, met onder an deren de bekende publiciste Reinildis van Ditzhuyzen. Spraakmakende episodes, zoals Indië en Nieuw-Guinea, de Nederlandse houding ten opzichte van Zuid-Afrika en de vaak pathetische manier waarop wij ons als zogenaamd middelgroot land een profiel trachtten te verwerven in het kielzog van de VS, worden van anekdotes en contex ten voorzien die de lezer het gevoel moeten geven dat men in Den Haag ook wel weet dat het Nederlandse toneelstuk uiteindelijk, mondiaal gezien, een side show is. De fameuze Luns wordt als 'ervaren, maar soms wat lichtzinnig' beschreven. De koloniale ideeën omtrent de zwarten, door onze ambassadeur in Zuid-Afrika toevertrouwd aan de ANC-activist Klaas de Jonge ('Laten we wel wezen, mijnheer De Jonge, eigenlijk komen ze nog maar zo uit de boom'), staan er in al hun ont hutsende genadeloosheid in. En toen in 1990, bij de bespreking van de veiligheid der buurlanden van het nieuwe Duitsland, minister Van den Broek een Nederlandse duit in het zakje wilde doen, kreeg hij 'tot zijn ontstelte nis' van de Amerikaanse collega Baker te horen dat Nederland daarover niet zou worden geraadpleegd: 'If you don't like it, I'm sorry, but you have no legal rights'. En de Duitse collega Genscher was helemaal duidelijk: 'You are not part of the game'. Punt uit! Het is bepaald verkwikkend uit zulk een onverdachte bron als dit fraai uitgevoerde jubileumboek te vernemen, hoe hard het spel achter de diplomatie ke schermen soms wordt gespeeld. Met veel meer verhulling worden de in terne spanningen, en dan in de eerste plaats met Economische Zaken en met Ontwikkelingssamenwerkinggepresen- teerd. Maar daar staat weer menig nieuwtje uit andere directoraten tegen over. Bijvoorbeeld de manier waarop BZ zijn oriëntatie op Oost-Europa heeft la ten sloffen. Pas in 1988 verscheen de eerste departementale nota over deze cruciale regio. Dat betekende dat BZ de wereldschokkende gebeurtenissen in Hongarije 1956, Praag 1968 en Gdansk 1980 'zonder beleidsmatige visie tege moet trad', zoals letterlijk staat te lezen. 'Oost-Europa was in ieder geval niet BZ's specialiteit', luidt de conclusie. Een understatement waar de gemiddelde di plomaat waardering voor zal hebben.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3