Bondscoach geeft Seedorf nieuwe kans Er mag niet worden gespot met Pims principes Opnieuw tegenslag Glenn Helder Olympiërs laten winst in laatste minuut glippen: 2-2 ^3 Dopingtests zijn er zelfs voor darters en bowlers Sport Bij Capelle hopen ze op droog weer jNSDAG 18 NOVEMBER 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 5356463 idewijks uit ziekenhuis ihoven Doelman Patrick Lodewijks van PSV is gisteren ont- en uit het ziekenhuis. Hij moet deze week thuis rust houden ich komende maandag melden bij de dokter. Lodewijks liep lag tegen Ajax een hersenschudding en een hoofdwond op lAjacied Dani op hem doorliep. Lodewijks zal geen stappen ememen. De onfortuinlijke doelman kwam in het veld nadat ite keeper Ronald Waterreus een rode kaart had gekregen, jtde komende schorsing van Waterreus en de blessure van ewijks stelt PSV zondag tegen FC Utrecht Theo van den ngen op. Lodewijks ontving op zijn ziekbed een enorme fruit- tdvan Dani. De Portugees haastte zich maandag te verkla- dat het geen opzet was geweest. BREDA. ANP Glenn Helder blijft door pech te worden achtervolgd. Nauwe lijks hersteld van een slepende blessure moest hij maandag avond tijdens een wedstrijd van het tweede elftal van NAC tegen FC Twente 2 weer ge blesseerd het veld verlaten. Vijf minuten voor rust kreeg Helder last van de enkel, die hem een jaar lang aan de kant ze keer zal vergen. „Daar is NAC, dat met 2-1 bij Willem II zijn succesvolle invalbeurt in deed staan. „Hij had weer een geen zinnig woord over te zeg- zwikmoment", aldus coach Ro- gen. Misschien valt het mee", nald Spelbos. „Dat overkomt hoopte Spelbos. hem wel vaker met die kwets- Afgelopen zondag maakte de bare enkel." Het is onzeker hoe 30-jarige Leidenaar zijn op- verloor. Helder scoorde voor de Tilburg dat Jiij zich voor het Bredanaars. Zijn rentree kwam eerst sinds twee jaar, toen hij nadat hij drie weken met de se- nog bij Arsenal onder contract lectie had meegetraind en en- stond, weer helemaal fit voelde, kele duels met NAC-2 had ge- NAC heeft ook nog het pro- lang het herstel van Helder de- wachting in het eerste van speeld. Helder verklaarde na bleem dat doelman John Karei- se tot na de winterstop niet meer in actie komt. De doel man wordt aan de rechter schouder geopereerd. De aim van Karelse schoot regelmatig uit de kom. Het laatst in het door de regen gestaakte duel tegen Feyenoord. Hij wordt in het doel vervangen door Wilco de Vogt. Karelse verwacht eind februari/begin maart weer speelklaar te zijn. olkka breekt middenhandsbeentje Van Nistelrooy en Van Hintum debuteren in Oranje woven PSV'er Joonas Kolkka heeft maandag tijdens de trai- jvan PSV op het complex de Herdgang een middenhands- ntje gebroken. De 25-jarige Finse aanvaller moest voor be- ideling naar een ziekenhuis. Kolkka kan voorzien van een nchet tegen FC Utrecht wel spelen. arsson Zweeds voetballer van het jaar fflOLMHenrik Larsson is tot Zweeds voetballer van het [gekozen. De oud-Feyenoorder, die voor Celtic actief is, egde bij de uitverkiezing behorende gouden bal maandag- ind tijdens een speciaal gala in Stockholm. Larsson bedankte mame bondscoach Tommy Söderberg. „Ik ben hem dank- jomdat hij in me is blijven geloven als eerste spits voor het eedse elftal." Larsson (27) speelde tot nu toe 37 keer voor het jonale team. irse boete voor Hongaarse bond eve» De UEFA heeft forse boetes uitgedeeld wegens suppor- geweld en ongeoorloofde kaartverkoop. De hoogste straf flOOO gulden) ging naar de Hongaarse voetbalbond. Die had rtwee EK-kwalificatieduels kaarten verkocht voor vakken die ghadden moeten blijven. Ook bevestigde UEFA de schorsin- ivan spelers die in EK-kwalificatiewedstrijden rood hadden regen. Iovan Stankovic (Mallorca) staat vier duels buitenspel, anderen moeten drie duels toekijken. Ali Benarbia (Bor- iux), die in de UEFA-cupwedstrijd tegen Vitesse rood kreeg, is «wedstrijden geschorst. Olympiakos Pireaus (opponent iï) kreeg een geldstraf wegens supportersgeweld. ipin beëindigt loopbaan Treffender kan Johan Neeskens het niet formuleren. „De Duitsers kennen gar keine freundschaftsspiele." De assis- tent-bondscoach spreekt uit ervaring. Hij vocht tegen de 'Mannschaft' twee legendarische duels uit. Eén vriend schappelijke wedstrijd in 1978 in Düsseldorf (3-1 verlies) en één serieuze, tegelijk de beroemdste uit de geschiede nis, de WK-finale van 1974 in München: 2-1 verlies. GELSENKIRCHEN GUSBERT SPIERENBURG/GPD Neeskens' huidige chef, bonds coach Frank Rijkaard, kwam te gen (West-) Duitsland vijf keer in het veld, en boekte meer suc ces. Rijkaard was als internatio nal betrokken bij de historische triomfen op de Duitsers op de EK's van 1988 (Hamburg) en 1992 (Göteborg). Hij maakte ook een roemloze afgang mee, een rode kaart op het WK van 1990 in Italië. Het beruchte spuug-incident met Rudi Voller in het San Siro- stadion van Milaan is één van de weinige zwarte bladzijden uit z'n imposante loopbaan als voetballer. De vete is alweer lang verleden tijd, zo stelde hij de Duitse verslaggevers gister avond in Gelsenkirchen nog maar weer eens gerust. „Ik ben niet naar Duitsland gekomen om Voller de hand te drukken. Wij hebben elkaar sindsdien di verse keren ontmoet. Tussen ons bestaan er geen problemen meer." De laatste ontmoeting dateert van twee jaar geleden, een oe feninterland in De Kuip ter voorbereiding op het EK in En geland. Duitsland zegevierde in Rotterdam met 0-1, door een strafschop van Klinsmann. Van enige verbroedering was die avond geen sprake, althans niet buiten de poorten van het sta dion. De politie en de ME moesten er aan pas komen om de orde onder de supporters te herstellen. Er werden charges en een groot aantal arrestaties verricht. De Duitse politie is vanavond met duizend manschappen op de been. Tot ver buiten het Parkstadion zijn de toegangs wegen afgesloten. Rijkaard hoopt op een sportief duel zon der incidenten. „Ik ben blij dat we in en tegen Duitsland mo gen spelen. Voor mij is het een sportief hoogtepunt. Andere dan sportieve gevoelens zijn niet aan de orde." Wedstrijden tussen Oranje en de Mannschaft zijn traditioneel beladen. Vanavond in het Park stadion van Gelsenkirchen zal het niet anders zijn, in weerwil Clarence Seedorf, hier in overleg met Patrick Kluivert, heeft er zijn ijsmuts bij opgezet. van het vriendschappelijke ka rakter ervan. De grote presti gieuze belangen komen bonds coach Rijkaard van pas. Het is de eerste gelegenheid sinds z'n benoeming in augustus dat hij het nationale elftal aan een seri euze test kan onderwerpen. „De inzet is om in een grote wedstrijd als deze de stijgende lijn voort te zetten en ons sys teem verder te ontplooien. De opdracht zal zijn te proberen ook tegen deze lastige tegen stander onze stempel op de wedstrijd te drukken." De twee oefenwedstrijden vo rige maand tegen achtereenvol gens Peru (2-0) en Ghana (0-0) hadden nauwelijks iets om het lijf. Tegen de Duitsers zal het spanningsveld aanmerkelijk groter zijn. Met name de nieu welingen Van Nistelrooy en Van Hintum zullen worden be proefd. Na afloop vanavond weet Rijkaard bovendien weer iets meer over de vorderingen van de Katwijkse rechtsbuiten Talan op internationaal terrein. Met z'n keuze voor dit trio geeft Rijkaard opnieuw blijk van z'n groeiend respect voor de Nederlandse voetballers uit de eredivisie. In totaal selecteerde hij niet minder dan elf 'Neder landers': Boussatta, Frank de Boer, Van Hintum, Moens, Mols, Van Nistelrooy, Van der Sar, Talan, Van Vossen, Van Gastel, Van Wonderen. „Er loopt nog genoeg talent rond in Nederland", aldus de bondscoach die ontkent dat hij naarstig bezig zou zijn een trend neer te zetten. „Ik selec teer de spelers die ik nodig heb en het maakt mij daarbij niet uit waar ze spelen of hoe oud ze zijn." Van Hintum is 31, Van Nistelrooy 22. Rijkaard moet het vanavond zonder drie van z'n spelbepa- lende spelers doen: Ronald de Boer, Davids en Bergkamp. De grootste verliezer van de vijfdaagse trainingsstage in ok tober, Seedorf, krijgt een nieu we kans als centrale middenvel der de bondscoach te overtui gen. Seedorf: ,,Ik zie het als een nieuw begin. Ons is duidelijk gemaakt dat iedereen van de bondscoach een kans krijgt, al naar gelang de omstandighe den." Opstelling Nederland: Van der Sar. Reiziger, Stam, I-rank de Hoer. Van Hintum; Talan, Seedorf. Cocu. Over- mars; Van Nistelrooy. Kluivert. Duitsland: Kahn; Strunz, Worns, Matt- haus, Nowotny, ieremies; Basler. Mul ler, Heinrich; Kirsten, Bierhoff li» Voormalig Frans international Jean-Pierre Papin heeft leren het einde van zijn voetbalcarrière aangekondigd. De j-aanvaller van Club Brugge, Olympique Marseille, Bayern inchen, AC Milan en Bordeaux stapte eind oktober op bij zijn to Bte werkgever, Guingamp. Die ploeg speelt in de Franse ede divisie. Daar zag Papin geen perspectief meer. De club kte mee aan ontbinding van zijn contract, dat nog tot en met idoorliep. Papin (35) speelde 54 interlands, waarin hij dertig c al scoorde. Met de doelpunten voor zijn clubs meegerekend to akte de spits er 326. Meer dan de helft daarvan (181) maakte inzijn zes jaar in Marseille. In 1991 won hij de gouden bal, de 4 jsvoor Europees voetballer van het jaar. foto epa Duitsers vechten tot de laatste minuut. Het Nederlands olympisch voetbalelf tal heeft dat gisteravond weer eens er varen. Een minuut voor het verstrijken van de officiële speeltijd scoorde inval ler Sascha Rosier voor Jong Duitsland de gelijkmaker (2-2) in de vriend schappelijke wedstrijd in Aken. Jong Oranje was via invaller Victor Sikora (Go Ahead) even eerder op voorsprong gekomen en dacht toen de buit binnen te hebben. Maar zoals zo vaak sloegen de Duitsers op de valreep terug. Het Duitse olympisch elftal, onder leiding van Hannes Löhr, liet de Ne derlanders komen en probeerde met lange trappen naar voren gevaar te stichten. Na een half uur had dat sue- ces. Alexander Bugera kon alleen op doelman Zegers afgaan en hij faalde niet in de afwerking: 1 -0. Zijn bewaker Kevin Hofland, die erg zenuwachtig debuteerde, had hij toen al voor de vierde keer op het verkeerde been ge zet. Hoflands clubgenoot Mark van Bommel stond aan de basis van de ge lijkmaker, zeven minuten later. Utrechter John de Jong knalde de sub tiele pass fraai in: 1-1. Daarna was het aan Oranjes doel man Mark Zegers te danken dat de Duitsers niet opnieuw op voorsprong kwamen. Hij imponeerde met enkele uitstekende reddingen. Ook na rust lag de keeper van Excelsior regelmatig on der vuur. De wedstrijd leek dood te bloeden totdat de sterk ingevallen Si kora drie minuten voor tijd uit een hoekschop van Max Houttuin (Heerenveen) Jong Oranje op voor sprong zette. Door een onoplettend heid in de Nederlandse defensie kon Bugera even later Rosier bedienen, die Zegers kansloos liet. long Oranje: Zegers. lallens, Splinter, Van Bommel (46. Kuiper!. Hofland (33. Mensali). Oude Kamphuis (61. Nicuwenburg), Cairo, Musampa, Vennegcoor of Hesselink (74. Siko ra), De Jong (78. Houttuin). Bruggink. 'vliegende controles' op erboden middelen worden jij toekomst niet langer be- )n itot grote sporten als atle- bfc wielrennen of voetbal. Zelfs os, darters, kegelaars, ;ers en biljarters lopen bin- iort de kans hun plasje te ten inleveren. Het is een fj izinnig uitvloeisel van de *5dzakelijke) jacht op doping. onzin", bok Nedim Gül, regio- zittervan de Nederland isFederatie. toorr maatregelen schiet doel voorbij. Het heeft toch tin om bij een sport als waarvan de basis toch in "xgligt, controles te hou- 2 Mag je raden welke stofer uordtgevonden." tincipe wordt bij alle sport- jj ten die bij het NOCNSF zijn U Noten, vanaf januari 1999 ^gebruik van verboden «lerende middelen getest. Ivoren aangemelde of heu gende controles. Wie niet toet, verliest zijn subsidie. "Tjinkt allemaal heel aanne men doordacht als het gaat - pakweg schaatsen, badmin- basketbal of desnoods korf- Sporten die op topniveau ten bedreven en waar het j$) Rechtmatige wijze verster ft» van de fysiek, doping dus, ■huishoort. Maar bowling? me in ieder geval geen bdenken waardoor je beter fan bowlen", ten Snik, voorzitter van T^gclub Zuid West en spe- 'de nationale eredivisie. ^draait bij bowling om .1 'tet Aan extra kracht of Wingsvennogen heb je 1 Verder is alcohol bij offi ciële wedstrijden verboden. Bal len en banen worden bij ons al tijd gecontroleerd, maar men sen? Ik geloof niet dat het zin heeft. Die tijd kan beter aan an dere sporten worden besteed." De Zuid-Limburgse kegelaars trokken het eerst aan de bel toen het beleid van NOCNSF van kracht werd. Voorzitter Jean Thans van de Koninklijke Ne derlandse Kegel Bond wijst op het vaak recreatieve karakter van het kegelen. Er zijn 150 top- sportkegelaars, maar bijna 11.000 leden kegelen voor hun lol. Kegelen kun je tot op hoge leef tijd. Ik schat dat negentig pro cent van de oudere kegelaars voor hun gezondheid medica menten moet innemen. Alle kans dus dat er bestanddelen op de verboden lijst kunnen staan, want die lijst is onnoemelijk lang. Hoe los je dat op?" De kegelbond beschikt over ruim vijftienhonderd lokalitei ten, vaak cafés, waar gekegeld wordt. Controleren lijkt een omvangrijke klus. De NOCNSF betaalt de controles gedurende de eerste twee jaar, maar hoe de kegelaars de dure inspecties vervolgens moeten opbrengen, is Thans een raadsel. „Met die controles op zich heb ik geen enkel probleem, die juich ik zelfs toe. Maar hoe moeten we dat betalen? We hebben al drie maal om een gesprek gevraagd met het bureau Nederlands Cen trum voor Dopingvraagstukken, maar tot nu toe schuiven zij al les voor zich uit." Volgens Gül van de dartsafde ling Bollenstreek Rijnland wordt het beoogde effect nooit gerealiseerd: „Tijdensdartswedstrijden en - toernooien is er al een rook- en drankverbod. Dat is nog niet zo lang geleden ingesteld, juist van wege de subsidie die de dartsfe deratie anders misloopt en ook om als serieuze sport over te ko men. Maar op lager niveau con troleren zou bij darts absurd zijn. Nog los van het feit dat het een cafésport is, weet ik dat er spelers zijn die wel eens een pil letje tegen de zenuwen slikken of om dezelfde reden zelfs acu- punctuurspelden in hun oor la ten prikken. Het effect van een eventuele controle is niet dat darts er 'gezonder' van wordt. Het zou louter negatieve publici teit opleveren en darts onge vraagd, onnodig en onverdiend in een kwaad daglicht stellen." Bijdragen: Peter van der Hulst, Loman Leefmans en Willem Spierdijk Goh, er was hier toch een bal. Een paar tellen geleden zagen we 'm nog, dus hij moet nog ergens zijn. Eens even rustig om me heen kijken, want het ding kan natuurlijk niet weg zijn. Bij volleybal ligt-ie dan meestal op de grond, dames. foto loek zuyderduin j volgbare voetballer, met een even onnavolgbaar karakter. Zijn heetgebakerde inborst kwam de Fransman geregeld op een boeking te staan, met als dieptepunt een maandenlange schorsing. Cantona werd door de tabloids vogelvrij verklaard toen hij als een volleerd karate- ka een wat al te enthousiaste supporter een welgemikte trap op borsthoogte verkocht. Heel Engeland sprak er schande van. Spelers moeten zich niet met het publiek bemoeien. Daar kan maar een straf op staan; een ro de kaart. Gaat elke speler overal op reageren dan is het elke week oorlog. Op de sympathie van Ton van Beelen hoeft Cantona nog steeds niet te rekenen. Niet zo vreemd als men bedenkt dat diezelfde Van Beelen het afgelo pen zaterdag aan de stok kreeg met Harold van der Ent. De ver dediger gooide de bal in het ge zicht van de FC Lisse-supporter, die op zijn beurt zijn paraplu in tweeën probeerde te slaan op het hoofd van de Capelle-verde diger. „De Capelle-spelers zouden na afloop hebben gezegd dat ik 'm eerst op zijn knie sloeg, maar daarmee verdraaien ze de feiten. Die Van der Ent maakte een be hoorlijk vieze overtreding. De bal gleed daarna door tot aan de boarding. Met mijn paraplu probeerde ik 'm terug te rollen. Toen die speler de bal pakte, maakte ik de opmerking dat hij normaal moest voetballen. Daarop kreeg ik die bal in mijn gezicht en betaalde ik hem met gelijke munt terug. Het werd dus een 'tikkie van de plu' in plaats van rood, al kreeg Van der Ent in de catacomben alsnog van scheidsrechter Pedro Constan Cebrian geel voorge houden voor de overtreding aan de zijlijn. Capelle stapte na het voorval massaal van het veld. We hebben niet afgewacht tot de scheidsrechter die beslissing nam. De situatie was dreigend. Het moet wel veilig blijven voor de spelers en daarom zijn we, mede onder mijn aanvoering, het veld afgestapt", blikt Capel- le-aanvoerder Wout Ooms te rug. Dus niet de scheidsrechter nam het initiatief voor de onderbre king, maar Wout Ooms. Een no viteit in het Nederlandse voet bal? Volgens Constan Cebrian klopt die lezing echter niet. „In overleg met mijn grensrech ter heb ik gezegd: wegwezen. Het kan zijn dat er geen spelers van Capelle in de buurt waren toen ik daartoe besloot. Ik heb het wel aan de aanvoerder van FC Lisse gemeld. Ik heb vervolgens afge wacht tot de politie zich meldde. De identiteit van de supporter was achterhaald en er bleek ver der geen gevaar. Daarop besloot ik het duel voort te zetten. Ooms en Constan Cebrian eis ten wel dat Van Beelen van de tribunes zou worden verwij derd. Hij ging inderdaad weg, althans voor even. Om een aan klacht (van aangifte zag hij later af) op te laten stellen. Daarna ging hij weer snel naar de tribu ne om toch maar niets te mis sen. „Op advies van D>on van der Zwet ben ik eerst tien meter ver dergaan staan en na rust stond ik weer op mijn vertrouwde plekkie bij de zestien. Ik laat me hierdoor niet uit hel veld slaan. Zaterdag ga ik ook weer lekker naar Noordwijk. En over een aantal weken lekker uit naar Capelle. Want zoals Van der Ent - in tegenstelling tot Cantona destijds - mag blij ven voetballen, zo is ook Van Beelen hartelijk welkom op sportpark 't Slot. „Ik kreeg van de voorzitter van Capelle te horen dat ik gratis naar binnen mag. Of paraplu's bij het duel zijn toegestaan meldde de voorzitter niet. Bij Capelle hopen ze op droog weer. Pim Lange veld aan de lijn, vorige week al. De Katwijker in dienst bij ADO Den Haag heeft net een rode kaart gehad tegen Veendam. Hij stond koud een paar minuten in het veld of hij gaf Joop Gall een flinke schop. Maar we hoefden ons geen zorgen te maken, volgens Pim. „Want ik word vrijgesproken. Weet je dat zeker, Pim. „Ja, Gall zei ook al dat er niets aan de hand was. Als hij nu een keurige ver klaring aflegt, dan levert me dat geen straf op. Een week later blijkt het toch net even wat anders te liggen. De KNVB-aan- klager bood Langeveld een 'schikking' aan van twee,wedstrijden schorsing. Daar ging de Katwijker natuurlijk niet mee akkoord. Vervolgens bedeelde de tuchtcommissie hem met drie wed strijden. De overtreding zag er op televisie ook lelijk uit, Pim. „Het leek inderdaad een vrij stevige charge, maar het zag er veel erger uit dan liet was. Die jongen stond ook meteen op. Als ik 'm echt hpd geraakt, was dat niet gebeurd. Dan sta je niet meteen weer op. Langeveld gaat vanzelfsprekend niet akkoord met de schorsing. „Ik ga in beroep, want het is een bela chelijke straf. Als het nu mijn zesde overtreding in de wedstrijd was ge weest, maar het was m 'n eerste. Het eigenaardige is nu dat voor Lan geveld de straf helemaal niet uit maakt. Hij is geblesseerd en kan pas na de winterstop weer in actie komen. Is het niet een beetje zonde van de energie, Pim, om nog tegen die straf te ageren? „Ik heb ook tn'n principes. Afgelopen weekeinde zag ik hele lelijke dingen op het voetbalveld waar niet tegen wordt opgetreden. En dan zal ik voor iets on schuldigs drie wedstrijden worden ge schorst. Ik laat niet over me heen lo pen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23