Museumfestival verrassende hit Focus valt door ruzie uit elkaar: tournee afgelast rque du Soleil keert fug naar Nederland ai* Cultuur Kunst Muurgedicht Pablo Neruda Herman Finkers vijf avonden in Leiden: droger humor bestaat niet 'William Byrd' zeldzaam volmaakt lardenberg De Jong stoppen iDAMHet cabaretduo Waardenberg De Jong houdt het ipig voor gezien. De plannen voor een nieuw programma nde ijskast gezet. „In het maken van een nieuwe theater- ïziet het duo geen artistieke uitdaging", zo laat een woord- der weten. In de afgelopen 12,5 jaar maakten Martin van arp [denberg en Wilfried de Jong in totaal zes theaterprogram - 2 'm Of de cabaretiers in de toekomst nog samen op pad gaan {duidelijk iarten 't Hart signeert bij Kooyker Maarten 't Hart signeert aanstaande zaterdag zijn nieu- unan 'De vlieger' in boekhandel Kooyker Ginsberg aan de straat 93 in Leiden, 't Hart is aanwezig van 14.00 tot 15.00 mes komende zomer weer in Europa MCELESDe Rolling Stones doen komende zomer Europa tlV8 net hun nieuwe show 'No Security Tour'. De groep heeft di- rdlt loptredens gepland voor juni in Engeland. Het is volgens iotors in Los Angeles de bedoeling dat de Stones ook het pese vasteland aandoen, maar details zijn nog niet bekend, iecurity Tour' is genoemd naar het jongste en zevende live- in van de Rolling Stones. stolen kunstwerk weer boven water hidam» Het boek 'Listen, The telephone Book' van Agata Ver( rzynska dat afgelopen week werd ontvreemd tijdens de Z, ling van de tentoonstelling van de winnaars van de Prix de elai eTekenen en Grafiek is terecht. Een tipgever die anoniem it te blijven heeft het terugbezorgd bij de Rijksacademie cen! Jende Kunst te Amsterdam. De tipgever zegt het grafisch als cadeautje te hebben gekregen. «lomuseum in Amsterdam ide ziet «dam Er komt volgend jaar een nieuw, particulier fotomu- ïaan de Keizersgracht in Amsterdam. Het zal tentoonstel- eelli in organiseren van fotografie uit heden en verleden. Het ini- >fen het geld komen van de familie De Pont uit Tilburg, be- Ivan de import van auto's. Er is ook een Kunstcentrum De in Tilburg. Directeur van het nieuwe fotomuseum wordt E. nts, oud-conservator fotografie van het Stedelijk Museum in terdam. De fotoafdeling van het Stedelijk zal ook gaan sa- werken met het nieuwe museum, zegt Barents' opvolgster ïni1 sser. Zij is opgetogen over de komst van het fotomuseum. legoms jongerenkoor wint prijs ,e gM; Het Hillegomse jongerenkoor The Young Ones heeft ngerenkorenfestival in Poeldijk de tweede prijs gewonnen. Leid ;oor is al vaker in de prijzen gevallen. In 1994 won het de e prijs, een jaar later de tweede en vorig jaar weer de eerste iSE iling brieven Annie M.G. Schmidt Het betreft 23 brieven aan journalist/publicist Frits Brom- Met hem voerde Annie M.G. tussen 1971 en 1975 een uit- ige correspondentie. De briefwisseling begon toen Brom- 5 i'i een manuscript voor een kinderboek aan de schrijfster egde. Gaandeweg werden de met veel humor doorspekte ren steeds persoonlijker van toon. Volgens het veilinghuis en er zelden brieven van Annie M.G. Schmidt op de markt. aali ieven zijn ongeveer 10.000 gulden waard. Miljoen voor schilderij Picasso ,im ork» Het schilderij 'Naakte vrouw' van de Spaanse schil- ablo Picasso heeft op een veiling bij Sotheby's in New York iljoen gulden opgebracht. Het doek, waarvoor Picasso's [esse Fernande Olivier model stond, dateert uit 1909. ipe.se tournee 'Quidam' in Amsterdam digJ DAM GPD rque du Soleil komt terug Nederland. Na eerdere ssen met 'Saltimbanco' en i', beleeft op 4 maart in kafrdam de productie i' zijn Europese premiè- tent, waarin ook nu weer engeling is te zien van cir- i puur theater, komt te nabij het Olympisch Sta- na gaat de 'Quidam' op lor Europa, om op 30 juni Et jaar 2000 te openen in dam. Hoe lang de voor laar is te zien, staat nog ast. De tournee eindigt ïo-i 1002 in Brussel. Het is ee de langste tournee die rque du Soleil tot nu toe ecM [emaakt. Op dit moment show al drie jaar door •Amerika waar al 2,2 mil- "5tn lensen zijn komen kijken, telwoord bij het Cirque leil is vernieuwing. Dat nt dat elke nieuwe pro- totaal anders moet zijn vorige. In 'Quidam' bij- eld hebben de artiesten iskers laten vallen. De show wil menselijker passen bij de nieuwe waarin iedereen meer fit zijn eigen weg zal pro- le vinden. 66 l0ITngev'ing van 'Quidam', Drdt gespeeld door een van 52 artiesten en acro- uit negen landen, is dan CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV. CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 Doeschka Meijsing sluit zondagmiddagenreeks af Bij schrijver Abdelkader Benali waren alle honderd stoe len in het Rijksmuseum voor Volkenkunde vol. Boude- wijn Büch in Museum Boerhaave: idem dito. Voor de rondleidingen van Jan Wolkers in het Rijksmuseum van Oudheden stonden de mensen tot op de brug over het Rapenburg een uur vantevoren in de rij. leiden wim koevoet over Renaissancepenningen van Geerten Meijsing in Het Ko- Het bordje 'vol' moest er ook ninklijk Penningkabinet. En bij aan te pas komen tijdens de Armando's optreden in De La- toch zeer specialistische lezing kenhal moest een videoscherm uitkomst bie den. Het Leids Mu seumfestival 1998, dat aan staande zon dagmiddag wordt afgeslo ten met Doe schka Meijsing in Naturalis, is een enorme hit. Meijsings ver wondering over bijzondere on derwaterbees ten is het on derwerp van haar optreden. Het kan bijna niet anders of ook bij dit audi torium bvertreft het aantal be zoekers het aantal stoelen. Bij Promotiebu reau Leiden Museumstad staan ze er zelf van te kijken. Het mixen van verschillende kunstdisciplines, zo concludeert Nelle Kooien van het bureau, verlaagt de drempels. En de schrijvers genieten zelf ook met volle teugen, heeft ze de afgelo pen vijf zondagmiddagen met eigen ogen en oren waargeno men. „Jan Wolkers knoopte na dat hij drie rondleidingen had gegeven nog wat voorleesbeur ten vast aan zijn optreden om zo min mogelijk mensen te hoeven teleurstellen. En Abdel kader Benali had speciaal voor de gelegenheid een verhaal ge schreven." Volgens Kooien is het de be doeling om voor het Museum festival 1999 dezelfde formule te hanteren. „Er is veel mogelijk. We krijgen ook dikwijls het ver zoek om meer met muziek te doen in musea. Eigenlijk zou je kunstdisciplines vaker moeten mengen." Tegenstander van die opvat ting is 'purist' Boudewijn Büch. Die pleitte op zondagmiddag 1 november in Boerhaave juist voor hoogdrempelige, elitaire musea. Of dat ironie was of juist een hartekreet, weet Kooien niet zeker. „Maar wat hij be toogde, stond op gespannen voet met zijn eigen optreden. Vele mensen die aan zijn lippen hingen zouden als hij er met was geweest nooit bij Boer haave naar binnen zijn ge gaan." Doeschka Meijsing in Museum Naturalis, zondag-22 novem ber, aanvang: 14.00 uur, 15.00 uur en 16.00 uur. Doeschka Meijsing spreekt over haar verwondering over bijzondere onderwaterbeesten in Museum Naturalis. FOTO JORIS-JAN BOS den haag mike belinfante De droom van Thijs van Leer, om na jaren stilte zijn succesformatie nieuw leven in te blazen, is als een luchtbel uiteengespat. Nog voordat hij met basgitarist Bert Ruiter, drummer Hans Cleu- ver en leadgitarist Menno Gootjes op tournee zou gaan, is de groep alweer uiteengevallen. Oorzaak is een ruzie tussen bandleider/ tekstschrijver Van Leer en producer/ basgitarist Bert Ruiter. Daar naast wordt manager/ producent Maurice Her mans laksheid verweten. „We hadden nu al lang en breed op de planken gestaan als Thijs en Bert zich als volwassen men sen hadden gedragen zegt Hans Cleuver, oud Focus-drummer, die in de jaren zeventig ook en kele jaren als manager van de groep optrad. „Er wordt met rechtszaken en claims gedreigd. Ik hoop dat het nog goed komt, maar vrees dat Fo cus nooit meer het levenslicht ziet." Maurice Hermans: „Er wordt met modder naar mij gegooid, terwijl twee muzikanten gewoon niet met elkaar door de bocht kunnen. Ik heb 150.000 gulden in de wederopstanding van Focus gestoken. Als Thijs van Leer en Bert Ruiter met snel met elkaar gaan praten en die luie sodemie ters niet eens eindelijk muziek gaan schrijven, moet ik de zaak uit handen geven. Ik hoop dat eèn rechtszaak kan worden vermeden, maar vrees het ergste." De groep beleefde met zangerfluitist Thijs van Leer, gitarist Jan Akkerman, slagwerker Hans Cle uver en Martijn Dresden (basgitaar) gouden tij den met wereldhits als 'Hocus pocus', 'House of the king' en 'Sylvia'. Na een botsing tussen de twee individualisten Thijs van Leer en Jan Akker man vipl de band eind jaren zeventig uiteen. Thijs van Leer heeft nadien vele malen gepro beerd de groep nieuw leven in te blazen. De breuk tussen Akkerman en Van Leer was niet meer te lijmen. Hoewel de band daarna nog wel enkele keren optrad, werd Focus nooit meer wat het was. Toen Thijs van Leer vorig jaar in de jonge gitarist Men no Gootjes de 'ideale plaatsvervanger voor Jan Akkerman' had gevonden en Hermans tal van theaters had weten te interesseren, leek Focus weer de hitlijsten te kunnen beklimmen. „Op 30 augustus zouden we ons eerste concert geven", zegt Thijs van Leer. „Helaas heeft het niet zo mogen zijn. We hebben inderdaad wat on enigheid gehad. Maar dat hoeft niet het einde van Focus te betekenen. Ik denk dat we met wat personele wijzigingen best verder kunnen". Of wel: Van Leer moet op zoek naar een andere bas gitarist en waarschijnlijk ook naar een nieuwe drummer omdat Cleuver de kant van Bert Ruiter heeft gekozen. Maar dan zijn de problemen met Maurice Her mans nog niet uitgesproken. Hermans: „Ik had alles in kannen en kruiken. De theaters waren ge reserveerd. Er zou een cd worden gemaakt. Toen ik de heren in mei vroeg hoe de zaken ervoor stonden, hadden ze pas twee nummers klaar. La ter wilden Thijs en Bert niet meer met elkaar pra ten. En nu ben ik de gebeten hond. Zes theaterdi recteuren dreigen met claims. Als er niet snel iets gebeurt, krijgen ze een advocaat op hun dak". ook gebaseerd op de gedachte dat de mens tegenwoordig steeds anoniemer wordt, dat niemand elkaar op straat nog kent. Daarom komt Nederland straks vol te hangen met affi ches waarop een man is afge beeld zonder hoofd. Nieuw is ook de componist, en het ontbreken van de alles bepalende vrouwelijke stem in de muziek. In plaats daarvan wordt de stem van een veertien jarig meisje gekoppeld aan die van een volwassen man. Een cd-single verschijn in januari, wat later volgt een complete cd. Van de eerdere productie 'Ale- gria' is een film gemaakt, die binnenkort wordt uitgebracht. De eerst productie die Neder land aandeed stond op het Am sterdamse Museumplein, maar dat is nu met meer beschikbaar. Volgens de organisatie is het terrein bij het Olympisch Sta dion, dat ook de vorige keer werd gebruikt, goed bereikbaar voor automobilisten. Met de Nederlandse Spoorwegen wordt samengewerkt op het gebied van gecombineerde entree- en treinkaartjes. De afgelopen maand ging in Las Vegas de jongste productie 'O' in première. Komende maand opent in Orlando 'La Naouba' een show in een nieuw theater, speciaal ontwikkeld als onderdeel van het Disney-pret- park aldaar. leiden Burgemeester Cees Goekoop heeft gistermiddag de Chileense ambassadeur L. Rodrigues (uiterst links) een omvangrijk gedicht van de Chileense dichter Pablo Neruda aangeboden. Het vers is door Jan Willem Bruins en Ben Walenkamp aangebracht op een blinde muur in de Pieterskerkchoorsteeg. De muur maakt deel uit van de de lingerie zaak Hunkemöller aan de Leidse Breestraat. In de tekst is de tekst 'Cees bedankt' verwerkt. Goekoop kwam tot het plan om dit vers ca deau te doen aan de Chileense ambassadeur na een symposium over Pablo Neruda in Leiden. „Eigenlijk moet ik de Stichting Tegenbeeld bedanken", zei hij na de presentatie. „Dankzij die stichting breidt de poëzie zich als een inktvlek uit over Leiden." FOTO TACO VAN DER EB theater recensie wunand zeilstra Kam aan en rap een beetje', pro- Herman Finkers Teksten en ideeën Wilfried Finkers. Gezien. 17/11, <*g Leiden Aldaar nog te zien: t/m 21/11. I programma's is zo langzamer- ïl bekend wat men van Fihkers iwachten. Een negende pro- l Zo staat het in de program- it- En eigenlijk is daarmee alles n zijn humor getypeerd. Finkers neemt iedere c spraak op de korrel en geeft daaraan, dankzij de kronkels in zijn gedachten- patroon, een onverwachte draaj. Meestal is dat een absurde wending die hij in talloze varianten weet aan te brengen. Zo geeft hij bijvoorbeeld op de vraag: 'Heb jij suiker in je urine?' als antwoord: 'Neen, dank je, een scheutje melk graag.' Droge humor dus. Avond aan avond staat hij met dit soort grappen en grollen voor moeite loos uitverkochte zalen. Reclame hoeft hij al lang met meer voor zichzelf te maken. Zou hij dat wel moeten doen, dan kon hij met recht beweren: droger humor bestaat niet. Zelf is Finkers nu een beetje over-' werkt geraakt van al die lolmakerij. Dat beweert hij althans aan het begin van zijn show, waarin we hem aantreffen op het hoogste punt van Nederland, het drielandenpunt in rustgevend Lim burg. In een pracht van een vindingrijk decor zien we hem op en aan de voet van de 'berg'. Aldus sluit hij aan bij hedendaagse trends rond onthaasting en de thera- pien in dat kader. Heel in de verte kun je misschien iets van een boodschap ontdekken: kritiek op ons jachtige be staan en op het flauwekul-gehalte van allerlei ratelbandachtige therapien. Programma's van Herman Finkers lijken sterk op elkaar. Zijn stijl heeft een geheel eigen karakter gekregen. Toch kun je hem nauwelijks op con crete herhalingen betrappen, ook al is zeer herkenbaar wat hij zegt en doet. Steeds opnieuw weten hij en broer Wilfried enkele verrassingen in het programma in te bouwen. Elke keer opnieuw is het weer leuk om te zien hoe de beide broers met extra to- neelassistentie de zaak goed voor el kaar hebben. Een Almeloër in Limburg. Het bord je Vaals hangt scheef. Ieder normaal mens zqu het bordje recht zetten. Niet Finkers, die hangt alleen de letters recht. Voor het consequent en onafge broken bedenken van zulk soort grap pen moet je een fenomeen zijn. En dat is Finkers. muziek recensie lidy van der spek Orgelfeestweek: Leids Vocaal Ensemble o.l.v. Theo Goedhart en het William By rd Vocaal Ensemble o.l.v. Nico van der Meel. m.m.v. het Lully Ensemble Inter mezzi door Peter van Dijk, orgel Ge hoord 17/11, Pieterskerk, Leiden De renaissancistische motet- stijl is abstracter, minder per soonlijk, gebruikt zelden di recte expressie, is vooral ge richt op de klankschoonheid van het pure lijnenspel'. Hoe wel Theo Goedhart van het Leids Vocaal Ensemble deze woorden in het programma schrijft, is dit citaat volledig van toepassing op de zang kunst van Nico van der Meels 'William Byrd'. Zelden heb ik dit ensemble zo ingetogen, zo volmaakt transparant in een engelachtige homogeniteit ho ren zingen. Nu zijn de madrigalen van Comelis Schuyt (1557-1616), gezongen door William Byrd, ook ouder dan de protestantse kerkmuziek van Heinrich Schütz (1585-1672) en valt er door het Leids Vocaal Ensem ble bij Schütz al meer te woordschilderen, emoties de 'vrije' loop te laten. De tenoren heeft Van der Meel naar voren gehaald, om de klankkleur iets te verhelderen. In het tweede--' lige madrigaal 'O I.eyda gratio- sa' grenst de ijlheid aan het onaardse. Alsof de illustere stad Leiden inderdaad de wo ning van zonnegod Phoebus is. De Psalmen Davids zijn de eerste gfote koorwerken van Heinrich Schütz in de Duitse taal, getoonzet voor 2, 3 of 4 koren met instrumenten, waarbij allerlei combinaties mogelijk zijn. Schütz, en Theo Goedhart met hem, maakt duidelijk onderscheid tussen de 'cori favoriti' met 4 beste zangers en de "rappella', de gewone koren met verscheide ne zangers voor één partij. Zoals Schütz het voorschrijft, is het tempo niet te snel geno men om de inhoud van de woorden geheel tot hun recht te laten komen. Door koor en ensemble uitgebeeld in dyna mische verschillen en spran kelende muzikale stijlfiguren. Prachtig is de heldere expres sie van de favoriti en de medi tatieve impressie van de cap- pella. Psalm 100 is een en al uitbundigheid: komt voor zijn aangezicht met gejubel. Organist-musicoloog Peter van Dijk voegt zich naadloos tussen de madrigalen en poly fonie uit de Leidse koorboe ken. De klank van het orgel fel, hel, direct, nergens plomp, komt in het open, exacte spel van Van Dijk op z'n voorde ligst uit. Zijn registratie is klein, maar contrastrijk. In het Ricercare uit de verzamelbun del van onze 16e-eeuwer J.P. Sweelinck laat Van Dijk tot slot alle schitterende orgelpijpen, die zoveel donateurs met lief de (en vooral geld) geadop teerd hebben, zingen, zuchten en dreunen. Het Van Hager- beer is geenszins voor een kleintje vervaard.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21