Youp van 't Hek helpt Varkens in Nood WEER 11 Het Gesprek van de Dag Zeezeiler opereert eige arm met instructies via e-mail Straat in Oud-Beijerland mag miljoen verdelen WOENSDAG 18 NOVEMBER 1998 COMMENTAAR Trage spooktreinen De weerstand tegen het plan voor de Betuwelijn groeit. De finan ciële medewerking van het bedrijfsleven komt nog niet van de grond. In een pagina-grote advertentie riep het georganiseerd weg vervoer het kabinet Kok vorige week op om het geld van de Betu welijn liever in meer wegen te steken. Een groep bekende econo men sprak onlangs nog de waarschuwing uit niet door te gaan met het miljarden-project. De weer opgelaaide discussie komt de gemoedsrust van de voor vechters van de Betuwelijn op het ministerie van verkeer en water staat natuurlijk niet ten goede. Men ziet daar ook, dat aanvankelij ke voorstanders beginnen te twijfelen. De onduidelijkheid over de vrij plotseling in de nationale discussie opgedoken Noordtak (Arn- hem-Oldenzaal) is door sommigen al aangegrepen voor een pleidooi om het gehele project af te blazen. Het biedt aanvankelijke voorstanders de mogelijkheid voor een elegante draai van 180 gra den. Tegen dit decor moet de mededeling van Netelenbos worden ge zien dat de stoptrein 'onvermijdelijk' moet wijken voor de goede rentrein. Tenzij de de Betuwelijn er komt. Het is een spookbeeld dat de minister oproept: trage goederentreinen die de rails langdu rig bezet houden. Bij inhaalsporen is er alleen voor de intercity even tijd om langs te flitsen. De stoptrein wordt vervangen door de bus. Het is niet toevallig dat de minister juist nu met deze boodschap komt. Onder de groeiende groep tegenstanders van de Betuwelijn bevinden zich veel mensen, die het openbaar vervoer een warm hart toedragen. De suggestie om stoptreinen uit de dienstregeling te halen is in dat gezelschap vloeken in de kerk. De opmerkelijke toevalligheid dat het stoptreinenverhaal prachtig de noodzaak van de Betuwelijn onderstreept is ook Kamerleden niet ontgaan. Volgens het Groen Linkse Kamerlid Van der Steenho ven is het verhaal 'een truc om de critici van de Betuwelijn de mond te snoeren'. De SGP-er Van den Berg spreekt van 'een wel erg doorzichtig drukmiddel' om de goederenspoorweg er bij de Ka mer door te krijgen. De rest van de Kamer mag zich evenmin door het spookbeeld van Netelenbos op het verkeerde spoor laten zetten. De discussie over de zin of onzin van de Betuwelijn dient uitsluitend op zakelijke gronden te worden gevoerd. Melk goed voor elk? In Nederland drinken we metz'n allen anderhalf miljard liter melk per jaar. Dat vloeit voort uit de al jaren gekoesterde overtuiging dat melk goed voor een mens is en zeker voor zijn botten. Maar is dat ei genlijk wel zo? Moeten we daar niet eens aan gaan tivijfelen? In '2 Vandaag' van gisteren werd die zaak aan de orde gesteld. Een alter natiefarts had het helemaal niet zo op dat gebruik van melk. Je kunt er volgens hem kanker van krijgen (maar waar kun je tegen woordig eigenlijk geen kanker van krijgen?), het kan leiden tot diarree of juist tot een heel onaangename stoelgang, je intelligentie kan er door verminderen en zo had hij nog wat pestilenties voor ons op zak. Mensen met bloedgroep 0 zouden er goed aan doen meteen op te houden met het drinken van melken bloedgroep A dient zich te be perken tot het nuttigen van louter verzuurde melksoorten of kwark. Maar nog beter is gewoon op sojabonen over te stappen. Op wat voor fundamenten zijn beweringen nu eigenlijk stoelden bleef vaag. Hij riep ook nog dat er in Nederland nooit behoorlijk onderzoek naar de effecten van melk drinken is gedaan omdat daar geen com mercieel belang bij is. Zo ongeveer alles wat de alternatief arts te berde bracht, werd tegen gesproken door een andere deskundige, aan wiens gezicht viel af te lezen dat hij al die bezwaren maar flauwekul vond. Een diëtiste sloot zich hierbij van harte aan. Einde verhaal. Wat koop je als kijker nu eigenlijk voor dit soort journalistiek flut- werk? Men schotelt je een paar meningen voor die vierkant tegen over elkaar staan en zegt in feite: zoek het verder zelf maar uit. Van enige diepgang was geen sprake. Zo heeft de behandeling van een dergelijk onderwerp geen enkele zin. Waar je gisteravond ook absoluut geen wijs uit kon worden was het antivoord op de vraag of Schiphol van het kabinet mag uitgroeien tot 600.000 'vliegbewegingen' en pakweg tachtig miljoen passagiers per jaar. Vrijwel alle kranten openden gisteren de voorpagina daar mee, op basis van uitlatingen van minister Netelenbos, na beraad in het Catshuis. Het gedonderjaag begon gisteravond al in het Jour naal. Nee, zei minister Pronk van Milieu, zo zat het niet. Er was he lemaal nog geen besluit. Netelenbos had volgens hem een discussie van drie uur onjuist samengevat. Netelenbos weer: 'Dat ben ik niet met hem eens'. Later begon ze heel voorzichtig terug te krabbelen, het hing nog van veel dingen af. de milieurandvoorwaarden moeten nog worden beschreven, de startbanen moeten worden verlegd en de vliegtuigen moeten stiller worden. Ja, zei Ferry Mingelen in Nova, formeel heeft Pronk gelijk, in het Catshuis worden geen besluiten ge nomen, 'maar de piketpalen ervoor zijn geslagenOok de WD had het over 'piketpalen'. Ten slotte verschenen Pronk en Netelenbos sa men voor de camera. Ze hadden duidelijk op hun donder van pre mier Kok gehad. Nee, zeiden ze braaf, er was nog geen besluit, dat valt pas op 18 december. Maar W. van Dieren van het Instituut voor Milieuanalyse geloofde daar nu weer niets van: ach, wat, het zijn weer een stelletje cijfers, zoals we er al zoveel over Schiphol hebben: over een tijdje is daar ge woon weer oorlog over. Wat een land, wat een land. Het blijft koud Echt winter wordt het nog, maar het kan nog wel een tijdje koud blij ven. Dat komt omdat een ogenschijnlijk tamelijk wankele zone van hoge barometerstanden aan kracht wint. Boven en/of in de buurt van ons land ontwikkelt zich dezer dagen een krachtige hogedrukcel. On der invloed van dit systeem kan het de komende nachten enkele gra den harder gaan vriezen (vooral in de nacht van donderdag op vrijdag) en oceaanstoringen worden op afstand gehouden. De Europese com puters gaan er van uit dat het luchtdrukmaximum wordt versterkt tot 1040 hPa. In het weekeinde gaan de barometers boven het oostelijk deel van Europa zelfs omhoog naar 1050 hPa. De wind waait bij ons dan uit richtingen tussen zuid en zuidoost en wordt geleidelijk wat sterker. Het blijft echter koud omdat de luchtmassa's die naar ons land stro men afkomstig zijn van een sterk afgekoeld Europees vasteland. Zo vriest het bijvoorbeeld de komende nacht in een groot deel van Frank rijk 4 tot 8 graden. Tussen vanavond en donderdagmiddag vallen er nog enkele, soms winterse buien. Ze hangen samen met een kleine storing die vanaf de Noordzee via Groningen naar het zuidoosten trekt. Aan de achterzijde van de storing stroomt morgen met een naar oostelijke richtingen draaiende wind, koude lucht ons land binnen. Daarin zakken de temperaturen morgenochtend tot rond het vriespunt en 's middags wordt het nauwelijks warmer dan een graad of 3. In de loop van de dag krijgen opklaringen de overhand. In de nacht van donderdag op vrijdag gaat het, afhankelijk van de hoeveelheid bewolking, 3 tot 5 graden vriezen. Na de lichte vorst van gisternacht (Bloemendaal -2,5 graad) liet overdag de zon zich gere geld zien en bij weinig wind stegen de temperaturen tot 7 8 graden. Valkenburg en Bloemendaal kwamen uit op 7,7 en Lisse 7,4 graad. In het noordoosten bleef het tamelijk buiig. In Lauwersoog viel tot vannacht maar liefst 10 mm. Vanochtend vielen de meeste buien in Zuid Holland. JAN VISSER* Cabaretier wil mensen laten nadenken over lapje vlees Op weg naar een café wordt de cabaretier staande gehouden door een junk die geld wil. Dat krijgt hij. „Ik weet wel wie je bent," zegt de junk. De cabaretier ver zoekt hem vriendelijk dat stil te houden. „Afgesproken?" „Afgesproken!" Maar de cabaretier is de straat nog niet uit of hij hoort zijn naam al galmen: „Youp van 't Hek!" Ook in het café wordt de cabaretier door iedereen herkend en aangespro ken. Dat varieert van het beleefde Meneer van 't Hek tot het populaire Youpie. Het is die grote bekendheid in alle lagen van de bevolking die de stichting Var kens in Nood op het idee bracht om Youp in te schakelen voor hun landelijke ad vertentie-campagne. Die actie heeft tot doel politici nogmaals te wijzen op de slechte omgang met varkens in de bio-industrie. En aan de consument wordt ge vraagd nog eens na te denken over dat lapje vlees met kerst. Wie is er dus geschikter om dit onderwerp onder de aandacht te brengen van een zo breed mogelijk publiek, dan de volks cabaretier Youp van 't Hek? Hij zong jaren geleden al over het konijn Flappie, dat rond Kerst mis op mysterieuze wijze ver dween. Nu schaart hij zich vol ledig achter de stichting Var kens in Nood. Initiatiefnemers van die stich ting, die een jaar geleden werd opgericht, zijn Hans Baaij en de schrijver JJ. Voskuil. Verder ver leende schrijver en columnist Koos van.Zomeren zijn mede werking. Zij vroegen Van 't Hek mee te doen en die besloot, na enig aarzelen, om zich te gaan inzetten voor dit goede doel. Na enig aarzelen. „Want ik heb een ontzettende hekel aan bekende Nederlanders die met dit soort dingen een beetje hun pik staan op te poetsen. Daarom heb ik de actie in eerste instantie al leen financieel gesteund. Maar toen ze me nóg een keer vroe gen dacht ik: vooruit, het doel heiligt de middelen. Er kan door de mensen geld gestort worden om de advertenties te bekosti gen. Die advertenties worden hopelijk gelezen door de politi ci, zodat ze dan het woord var kens weer eens horen. Wellicht komt er een nieuwe discussie op gang over de dieren in de bio-industrie. Het is absoluut niet de bedoe ling van de actie om de varkens- boeren te naaien. Maar het is natuurlijk wèl gelul om de staart en de tandjes van biggen af te knippen. Voor onze economie worden miljoenen biggetjes ge slacht die him hele leven niet buiten zijn geweest. Varkens in Nood wil dat die varkensboeren schadeloos gesteld worden. Het zijn geen fascisten, maar ze beulen die dieren af en dat is niet nodig. Ik weet ook wel dat ze zo zijn opgevoed, je hebt ook boeren die hun hond slaan omdat hun vader dat al deed. We zijn er dus niet op uit om die varkens- boeren af te maken. Die zijn bo vendien jarenlang gesteund om investeringen te doen. En nu is het zover gekomen dat sommi gen met zelfmoordplannen rondlopen. Dat moet absoluut niet! Dat wil ik hier duizend keer zeggen. Nee, er moet een bezinning ko men op wat er gebeurt. Die beesten moeten weer humaan Youp van 't Hek: „Ik ben ab-so-luut geen overdreven dierenvriend. Maar een varken in zo'n veel te klein hok vind ik zielig." foto united photos de boer poppe de boer behandeld worden. Scharrelvar kens ja, want een varken is een dier dat z'n eten bij elkaar zoekt. Niks één keer per dag eten!" Varkens in Nood heeft schoon genoeg van de bio-industrie en benadrukt daarom dat je net zo goed ecologisch verantwoord vlees kunt eten. Youp van 't Hek is ook geen vegetariër, maar hij consumeert zijn vlees wel be wust. „Vijfjaar geleden heb ik het karbonaadje al afgezworen. O ja, èn de kip. Ik eet nog wel een biefstukje, maar ook daar zit langzamerhand de totale gekte in. Een koe is namelijk een planteneter. Die geven ze nu gemalen vleesafval dat naar gras smaakt. Dus ze hebben van een planteneter een vleeseter gemaakt. Dat is toch raar! Het is de economische gekte waarmee we bezig zijn. Geld! Geld! Dat is de enige reden, ledereen heeft belangen. Ik heb vier jaar mavo, ik ben een doodgewone voet balsupporter, maar ik snap heel goed dat het om geld draait." De cabaretier is realist genoeg om te weten dat het niet bin nenkort allemaal anders wordt. „Daar zijn politici veel te grote lafbekken voor. Dat vind ik al tijd het leuke van een poffertjes kraam, daar zie je wel eens zo'n heel grote klont boter liggen. Dan moet ik altijd aan politici denken, dat ze die op hun hoofd hebben. Ze praten in Den Haag in centimeters, tien centi meter erbij voor het varken. Maar daar gaat het niet om. Het gaat om een mentaliteitsveran dering en de overheid moet zich opnieuw bezinnen. Oké, de boom is krom gegroeid en als je die recht buigt breekt-ie. Maar we kunnen hem toch langzaam terugbuigen." Dat betekent dat Van 't Hek niet gelooft in de extreme weg van harde acties. „Ik ben geen bi vakmuts. Ik geloof meer in de Ghandi-manier, je moet zo lang mogelijk blijven praten. De kruisraketten zijn er uiteindelijk toch ook niet gekomen. Door te praten. Er is niks tegen argu menten, er is ook niks tegen discussie. Ik ben heel erg bereid om met varkensboeren in dis cussie te gaan. En mijn hoop is dat er nu door deze stichting Varkens in Nood inzicht komt. In alle redelijkheid wil ik, als eenvoudige cabaretier, zeggen wat ik ervan vind. Ik ben ab-so- luut geen overdreven dieren vriend. Maar een varken in zo'n veel te klein hok vind ik zielig. Tegen mijn kinderen zeg ik: geen hond in de stad, want dat vind ik ook zielig. Wat er bij de familie van 't Hek thuis dan wel aan huisdieren rondloopt is welgeteld één ko nijn. „En dat heeft de hele ach tertuin om in te scharrelen." jan pieterse Gul Toevallig stuitte ik op het relaas van de heer Congo Lowango uit Den Haag. Hij verdiende zijn brood op de sociale werkplaats daar en organiseerde onderzijn collega's spontaan een collecte voor 'Open het Dorp', inzameling aller inzamelingen. Het is dinsdag 27 no vember 1962 en de eenmalige Mies Bouwman is al een avond, een nacht en een ochtend in de weer voor het invalidendorp dat in de buurt van Arnhem moet verrijzen. De avond tevoren zijn alle kruideniers onge veer onder de voet gelopen door kwistig Nederland dat zijn gaven per luciferdoosje komt bezorgen. Een inva lide meisje brengt het geld dat ze voor haar trouw japon had bestemd. Willy Alberti levert zijn gou den plaat in ('Marina. Marina, Marina). Zwem ster Rie Mastenbroek komt met haar gouden medaille van de Olympische Spelen in Ber lijn. Scheidsrechter Leo Horn brengt voet ballen van legendarische wedstrijden die hij gefloten heeft. Mies ontpopt zich ook nog eens als een geboren veilingmeester. Meneer Congo Lowango, zelf slecht ter been, blijft niet achter. Hij haalt 210 gulden op. Dat is meer dan één gulden per collega. Een leuke harde gulden an no 1962 trouwens. Een pakje Caballero kost 65 cent en voor 15 cent spettert er een correcte vleeskroket uit het frituur vet. Lo wan go's verslag in het personeels blad is een juweel. Hij schrijft: „Ik ben met de trein naar A'dam gegaan om het ingezamelde bedrag in de schatkist van het RAIgebouw te deponeren. Nu dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Bij de jR,47 aangekomen sloeq me de schrik om het hart. Er stond een rij van naar schat- HAN MULDER ting 1000 mensen, die naar binnen wilden. Daarach ter aansluiten was voor mij niet te doen. Wie niet sterk is, moet slim zijn. Ik toonde mijn invaliditeits- kaartaan de politie, waardoor ik gelegenheid kreeg door een zijdeurtje binnen te komen. Binnenin stond weer een rij van plm. 1000 mensen te trappelen van ongeduld om ook hun gaven te offeren. Het duizelde mij even. Wat nu te doen? dacht ik. Temidden van het 'feestgedruis' werd plotseling de bekende zanger, John ny Jordaan, aangekondigd. De menigte raakte hier door zo in vervoering, dat ik gelegenheid kreeg naar voren te schieten, tor dicht bij het podium. Ik dacht, dat gaat goed. Als Johnny uitgezongen is, kan ik het geld kwijt. Maar nee hoor, plotseling kwam er een prachtige zeilboot aangevaren, die precies tussen mij en de t.v.-lenzen meerde. Hierdoor was het mij onmo gelijk het bedrag aan Mies Bouwman persoonlijk te overhandigen. Gelukkig waren een dame en een heer van de AVRO zo vriendelijk mij van de 210 pop te ontdoen. We zouden er nog wel van horen, zei men. Horen of niet. het doel is bereikt. Veel elementen van visueel inzamelen zijn er anno 1998 nog. Johnny Jordaan heet tegenwoordig Marco Borsato. Toen kwam Philips ook al meteen breed ge baar een fooi brengen. Maar Mies' score van 20 mil joen onder de gewone mensen was en bleef onge hoord. Het hardnekkige gerucht tot heden wil dat ze in Den Haag het bericht van de dood van de oude ko ningin Wilhelmina een dagje hebben opgehouden, tot woensdag 28 november 1962 om het feest niet te be derven. Er kimmen vele kanalen bij en ook Endemol. Maar de ongerepte Nederlandse gulheid belandde aan de stoeprand bij het grof'uil samen met de laatste zivartwit-onti'anger. Het is maar dat ze het weten in Honduras en Nicaragua. De Russische solozeiler Viktor Jazoekov, die meedoet aan een zeilwedstrijd om de wereld, heeft zichzelf met behulp van doktersinstructies via e-mail op zee geopereerd. Daarmee werd zijn arm gespaard en waar schijnlijk ook zijn leven. Maan dag arriveerde de zeezeiler vei lig in Kaapstad. „In het kader van medische hulp op afstand moet deze gebeurtenis zeker onthouden worden", zei dokter Daniel Carlin, die de helpende hand bood. Een week geleden kreeg Carlin een e-mail van Jazoekov. „Mijn rechterelleboog ziet er niet goed uit. Er zit een gele vlek op met rood eromheen en hij voelt dood aan", schreef Yazoekov. „Ik wacht op uw hulp. De zeiler was toen 645 kilome ter van Kaapstad, het einde van het eerste deel van de race die begon in Charleston, South Ca rolina (VS). Hij had zijn elle boog al op 23 september bezee rd aan het begin van zijn race. Veel andere zeilers beschikten over moderne communicatie systemen via de satelliet, maar de Rus had alleen het e-mail systeem dat door de wedstrijd organisatie was uitgedeeld. Dat had een Engels toetsenbord en was alleen overdag te gebruiken omdat het werkte op zonne- energie. Dokter Carlin mailde terug dat het waarschijnlijk een infectie was en dat hij meer informatie nodig had. „De hele huid glimt en is doorschijnend wit", schreef Jazoekov de volgende ochtend. „Het is als een kusssen gevuld met vloeistof." Hiji geen pijn. Maar dokter Cj wist dat de Rus bij de Spq Strijdkrachten van Ruslan gezeten en waarschijnlijk tig deed over de pijn. Alsl ces dat de Rus omschreef te, zou de infectie zijn don tekenen. Vier uur voor zoi dergang mailde Carlin dei 'stappen' aan Jazoekov on het abces te snijden en de houd weg te laten lopen Donderdagochtend schrei zoekov dat hij de instruct! uitgevoerd, maar dat heth en niet stopte. De vingers zijn rechterhand kon hijrj meer bewegen. „Ik heb de tijd bijna naakt op de bloc ge vloer van de cabine zitt kijken naar het leven date pel voor druppel uit melo schreef hij. Hij bleek niet gemeld tebi dat hij ongeveer acht aspt tegen de pijn had genome twee dagen. Dat verduntl bloed en laat het minden stollen. Bovendien hadhj zijn tanden en zijn linketh een elastisch koord om zij gebonden om het bloedes stelpen. Carlin e-mailde hem datk elastiek moest verwijderei direct op de wond moest! ken. Het bloeden stopte es gelopen weekeinde had Is ov weer gevoel in zijn haa het goed is, herstelt hij vol „Gaat beter met de armi dokter erg dankbaar", zei zoekov zondag in zijn laas mail aan Carlin. Ze konden het niet geloven. Geen van de bewoners van de Koopmanstraat in Oud-Beijer land had verwacht dat ze ooit echt in de prijzen zouden val len. Het nieuws dat de wekelijk se Str'aatprijs van de Postcode loterij deze keer in Oud-Beijer land was gevallen, kwam dan ook als een totale verrassing. Zeven huishoudens met het postcodenummer 3263 EH mochten gisteren een miljoen gulden verdelen. Er waren veer tien cheques, elk ter waarde van ruim 71.000 gulden. Sommige bewoners kregen drie cheques, anderen één. De vreugde was echter overal even groot. Wim van de Staay en zijn gezin werden in een klap ruim 140.000 rijker. Terwijl hij niet eens wist dat ze deelnamen aan de Postcodeloterij. Toen de ca meraploeg voor de deur stond, werd hij alsnog ingelicht. „Ik hoopte toen op iets van vierdui zend gulden. Ik had nooit op dit bedrag gerekend, dit is echt on gelooflijk," aldus Van de Staay die het geld in de verbouwing van het huis steekt. Ook voor de buren Dicka van Laren, die één lot had kwam de prijs als geroep „Wij zijn van plan om inl voorjaar een serre aan teb wen en hadden daar nete ning voor afgesloten", zeg die met haar man al meet tien jaar meespoeelt in de rij. Vijf gulden was tot nu; hoogste prijs, ze kan hetd ook nog steeds niet gelow heb er echt pijn in mijn id 1 van." Voor E. Dirkx, die net tens 01 kwam van vakantie, wash J1 teren helemaal feest. Hijb drie loten en kreeg ruimt) ton uitgekeerd. „Het is alk nog een beetje ongeloofw dig," reageerde hij. „Jeaet altijd op televisie en denkt zal mij nooit gebeuren."' genstelling tot zijn buren) Dirkx nog niet wat hij zijn geld gaat doen. „Ikm het even laten zakken. V« pig zet ik het op mijn reka en ga ik eens goed nadenk MENSELIJK DENNIS 'THE WORM' RODMAN is in Las Vegas getrouwd met Baywatch-ster Carmen Electra. De basketbal Ier was echter zo dronken tijdens de huwelijksvol trekking dat de rechtsgeldigheid in twijfel wordt getrokken. Bo vendien is de trouwakte zoek. Electra, die bij de burgerlijke stand als Tara Patrick staat inge schreven, en Rodman hebben een maand of zes een knipper lichtrelatie gehad. Zaterdag do ken de twee op in Las Vegas en trouwden in één van de vele ka pelletjes. Geregistreerd wtf huwelijk niet volgens DwigK Manley, de agent van Rod" „Voor zover ik weet", reagt Manley, „kan het huwelijk1 legaal zijn. Dennis was volk van de wereld door de drafl kon nauwelijks staan, laats praten." Hij werd tegengeS ken door Ciny Guagenti,de woordvoerdster namens de „De twee zijn na het huw^ terdag ondergedoken in ee» tel in Las Vegas."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2