Alphen beter af met eigen zenderraad OR Rijnwoude is teleurgesteld te verlaten' let gaat me aan m'n hart om de winkel Rijn Veenstreek Vraagbaak jongeren Alkemade open omfietser niet bij de tijd Voorwaardelijke straf voor ontucht met stiefdochters Bouwbeleid Rijnwoude moet stuk duidelijker «DAG 18 NOVEMBER 1998 s Idertje over 'paddo's' in de binnenzak gesto- fant dat soort brochures Stephan en Jeroen wel 'I Voor de rest geloven de jet dat ze het nieuwe Jon- Informatie Punt (JIP) in heek de Bloemlezer in farendsveen vaak bezoe- jj verblijven liever in de ontainer. Daar steken ze eel op. ,,Maar", denkt i, „voor andere jongeren iei IIP best een uitkomst Ï3 «<den avond ging het informa nt itin de bieb officeel open. puder D. Nagtegaal en n en Jeroen onthulden '-bordje boven het bu- waar jongerenwerker Alex voortaan elke vrijdag- plaatsneemt om vragen ntwoorden. toonde zich tevre- ier de nieuwe voorziening emade en hij loofde de arende aanpak van de en het bestuur van de iheek. Ook sprak hij de dat het JIP volgend jaar uitgebreid met een JOP: een jongeren ontmoetings plaats. Elly Loos, de voorzitter van het bestuur van de. bieb, deelde die wens. De Bloemlezer is vol gens haar een uitgelezen plek voor jongeren om samen te ko men en wat te studeren of te le zen. Kratten Aan Stephan en Jeroen is ook dit niet besteed, want zij heb ben tenslotte hun eigen onder komen. „Daarbij", merkt Jeroen droogjes op, „geloof ik niet dat het de bedoeling is dat wij onze kratten bier bij de container op pakken en die voortaan hier neerzetten." Toch zullen ze misschien ooit weieens van de voorziening gebruikmaken. Stephan: „Bijvoorbeeld als we ooit nog eens erge problemen krijgen, met de politie ofzo. Of als we informatie willen hebben over een baan. Maar voor vra gen over seks, geslachtziektes en drugs komen we hier niet. Daar weten we alles al van." Waarom Stephan dan toch een foldertje over paddo's, een halli- cunerende drug, meeneemt? Omdat hij dat soort blaadjes 'gewoon tof vindt. „Ik heb ze namelijk al eens gelezen. Maar ik neem ze toch mee om plaat jes uit te knippen. Die plak ik voners H. Swarthplantsoen i een schadevergoeding Geen advies over nieuwe gemeentesecretaris nbewoners van het Hele- ithplantsoen in Hazers- •Rijndijk eisen van de ente een schadevergoe- Ze vrezen dat hun wo- minder waard zijn ge- i nu de voormalige is verbouwd tot een ap- mentencomplex. De be- hebben daardoor last ijk. Daar komt bij dat stemmingsplan voor hun woningen een gebouw van maximaal honderd vier kante meter toestaat. De commissie ruimtelijke ordening ging ennee akkoord om de schadeclaim te laten onderzoeken door een extern bureau. Op basis van het rap port dat het bureau opstelt, neemt de raad een besluit over de toekenning van de schade vergoeding. B en W verwach ten dat dat in augustus is. ilikop zijn horloge heeft een 16-jarige bromfietser uit Roelo- Isveen moeten bekopen met een botsing. Daardoor merkte ilerochtend op de Sotaweg te laat een bestelbus op, 'die uit iirit kwam. Bij de botsing stootte de bromfietser, die een val- j, zijn hoofd. Hij is naar het Elisabeth Ziekenhuis ge- l De bestelbus is met een kapotte voorruit weggetakeld. RIJNWOUDE MARIETA KROFT De ondernemingsraad van Rijn woude betreurt het dat hij over slechts één kandidaat voor de functie van gemeentesecretaris een advies mocht uitbrengen. „Alleen Cees Schippers werd voorgedragen", zegt voorzitter J. Hogendoorn. „We konden al leen maar ja of nee zeggen." De OR voelde zich voor het blok gezet en besloot daarom hele maal geen advies uit te bren gen. Vrijdag maakten burgemees ter en wethouders bekend dat de 43-jarige C. Schippers met ingang van 1 december de nieu we gemeentesecretaris van Rijnwoude wordt. De gemeen teraad moet de voordracht op 26 november nog wel goedkeu ren. Schippers vervulde de functie van gemeentesecretaris al sinds mei 1996, nadat de toenmalige secretaris B. Blom ziek was geworden. Blom kreeg vanwege een arbeidsconflict per 1 maart jongstleden zijn ont slag. In totaal solliciteerden 51 mensen op de ontstane vacatu re. De selectiecommissie, be staande uit de fractievoorzitters, het managementteam en het college, voerde gesprekken met vijf kandidaten. Uiteindelijk kwam Schippers unaniem als enige geschikte kandidaat uit de bus rollen. OR-voorzitter Hogendoorn twijfelt niet aan de kwaliteiten van Schippers, die al sinds 1993 op het gemeentehuis van Rijn woude werkt. „Hij is op zich prima geschikt. Maar misschien zat er tussen de 51 sollicitanten wel een betere. De OR vindt dat er meer vrouwen in leidingge vende posities moeten komen. Bij gelijke geschiktheid hadden we de voorkeur gegeven aan een vrouw." Hogendoorn wil geen verwij ten uitstrooien over het ge meentebestuur. Formeel gezien staat het in zijn recht, aldus Ho gendoorn. De Wet op de Onder nemingsraden is hiet overtre den. „We hebben alleen ach teraf spijt dat we niet feller dui delijk hebben gemaakt dat we tijdens de rit al wilden meepra ten en niet pas aan het eind." Burgemeester Boelen weigert commentaar te geven op de op stelling van de OR. „Het is de verantwoordelijkheid van de OR om geen advies uit te brengen. Daar laat ik het bij." Volgens Boelen was er maar één voordracht, omdat Schip pers er ten opzichte van de an* dere sollicitanten uitsprong. „We hadden wel een tweede kandidaat kunnen voordragen maar dat zou alleen bladvulling zijn geweest. We kregen boven dien signalen dat hij zich zou terugtrekken." De OR is bewust niet eerder bij de selectie betrokken omdat deze een adviesbevoegdheid heeft, aldus Boelen. „In die rol moet de OR blijven. Als je de OR eerder bij de selectie betrekt, wordt het geven van advies ach teraf alleen maar lastiger. Hij zit in dat geval met een dubbele pet: hij adviseert het'college in het voortraject en in het natra- ject." De burgemeester erkent dat er gemeenten zijn die er an ders over denken. „Het zij zo." Gemeentesecretaris Jos van Elk neemt afscheid van Alkemade Jeroen en Stephan vermaken zich tijdens de opening van het Jongeren Informatie Punt in bibliotheek de Bloemlezer. foto annettelameijer dan in mijn agenda." Wel vinden ze het handig, zo'n hier durven komen", zegt Peter mans. „Maar ik denk dat veel Loes, Lisette en Peter, drie punt waar je folders kunt vin- terwijl hij geamuseerd kijkt naar mensen denken dat je hier al- Veense tieners, weten nog niet den en vragen kunt stellen aan en act van de Hoofddorpse leen naar toegaat, als je hele er- wat ze met het JIP aanmoeten. een jongerenwerker. „Je moet standupcomedian Jim Speel- ge problemen hebt." Alphen aan den Rijn is beter af zonder programmaraad. Daarom is het helemaal niet nodig om er alsnog één in te stellen. Dat schrijft WD-fractievoorzitter D. van der Schilden aan minister Hermans van onderwijs, cultuur en wetenschappen. ROBBERT MINKHORST Van der Schilden reageert op een brief van de staatssecretaris van cultuur, Van der Ploeg, aan het Alphense college. B en W in Alphen weigeren om een zen derraad in te stellen. De ge meente wil niet opdraaien voor de extra kosten die dat met zich meebrengt. De verplichting van het Rijk om elke gemeente een pro grammaraad te laten instellen is trouwens in strijd met twee wetsartikelen, beweert Alphen. Volgens beide artikelen moet het Rijk voor de kosten opdraai en als het gemeenten nieuwe taken toebedeelt. Dat is hier ook het geval. De gemeenten Alke made, Jacobswoude, Rijnwou de, Boskoop, Ter Aar, Liemeer en Bodegraven stelden een ge zamenlijke programmaraad in. Eigenaar van de kabel in die ge meenten is Casema en die be taalt de kosten. Staatssecretaris Van der Ploeg verlangde van het Alphens col lege dat het alsnog een pro grammaraad in het leven zou roepen. „Voor zo ver mij be kend is Alphen daarmee de eni ge gemeente die geen uitvoe ring geeft aan de bepaling. Ik verzoek u dan ook met klem te bewerkstelligen dat de gemeen teraad zo spoedig mogelijk overgaat tot het instellen van een programmaraad." Van der Schilden antwoordt aan minister Hermans dat Van der Ploeg daarmee impliciet aangeeft dat de Alphense ge meenteraadsleden niet in staat zijn te handelen in het belang van de inwoners. Het Alphense kabelnet is in handen van de gemeente en dekt de grenzen van de gemeente. Wethouder Lyczak zei het eerder al: de ge meenteraad is de beste pro grammaraad. Bovendien is Alphen in deze situatie beter af. „Programma raad of niet, zenders als Euro sport en CNN zijn ondanks vele verzoeken toch van het door de gemeente Amsterdam verkoch te kabelnet gegooid", merkt Van der Schilden in zijn brief op. „Vijfjaar na verkoop van het ka belnet ligt de gemeente Leiden overhoop met de eigenaar. Die acht zich niet meer gebonden aan in het verleden gemaakte afspraken." De gemeenteraad in Alphen bepaalt nog altijd welke zenders er worden doorgegeven. Dat zijn 29 tv- en 32 radiozenders. „Heel wat meer dan in het zo genaamde basispakket. De ge meenteraad heeft zich bij de keuze van de zenderdoorgifte steeds laten leiden door in de gemeente levende maatschap pelijke, culturele, godsdienstige en geestelijke behoeften. Een programmaraad kan daaraan geen enkele andere wezenlijke bijdrage toevoegen." De WD'er wil van Hermans weten waarom staatssecretaris Van der Ploeg denkt dat „33 raadsleden niet in het belang van inwoners kunnen hande len". En waarom de staatssecre taris „de gemeente op extra kósten wil jagen. Terwijl nie mand heeft gevraagd om zo'n extra vergaderorgaati, omdat ie dereen doorgaans tevreden is met het aanbod van het kabel net tegen een minimaal tarief." Overigens blijft de opstandige houding van Alphen waar schijnlijk onbestraft. Sanctie middelen heeft het Commissa riaat voor de Media als toezicht houder niet. Het ministerie van ocw en de provincie Zuid-Hol land wijzen voor het treffen van sancties naar elkaar. PERSBUREAU CERBERUS De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 50-jarige Alphenaar wegens ontucht veroordeeld tot een voorwaar delijke celstraf van negen maanden. Als voorwaarde aan die voorwaardelijke straf heeft de rechtbank echter de ver plichting gekoppeld, dat de Al phenaar de behandeling af maakt die hij reeds enige tijd ondergaat. De man pleegde jaren gele den ontucht met twee minder jarige stiefdochters. Omdat de jongste stiefdochter van de verdachte steeds meer geeste lijke problemen kreeg, besloot ze te langen leste alsnog aan gifte te doen van de ontuchti ge handelingen die ze vanaf haar twaalfde moest onder gaan. Een andere stiefdochter van de Alphenaar was veertien toen haar stiefvader zich voor het eerst aan haar vergreep. Een en ander gebeurde in 1992 en duurde ruim een half jaar. Aanklager mr. E. Visser had de rechtbank er tijdens de be handeling van de strafzaak twee weken geleden op gewe zen dat late aangiftes in ze denzaken vaker vóórkomen, omdat de slachtoffers vaak pas in een latere levensfase de ge volgen van wat hen is overko men ondergaan of onderken nen. De aanklager vertelde dat de jongste stiefdochter er uit eindelijk bijna aan onderdoor De verdachte legde tijdens de zitting huilend een beken tenis af en ook gaf hij toe dat hij de moeder van de kinderen mishandeld had. Hij had haar zelfs een keer tijdens een ruzie van de trap gegooid en dat ter wijl ze zwanger was van zijn kind. Dat zoontje is inmiddels ge boren. De Alphenaar mag dat kind al tweeëneenhalf jaar niet zien. Zijn vrouw is van hem af. De Alphenaar zou, weliswaar na een moeizaam begin, vor deringen maken met zijn be handeling. Met het oog op de voortgang daarvan had aan klager Visser een voorwaarde lijke celstraf geëist. De recht bank vonniste conform die eis. RUNWOUDE MARIETA KROFT Rijnwoude moet een duidelijk bouwbeleid opstellen. Veel bouwaanvragen kan de ge meente in dat geval zelf beoor delen. Deze hoeven dan niet eerst via de welstandscommis sie te lopen. Deze boodschap gaf directeur F. van den Meirac- ker van de Stichting Dorp, Stad en Land, waaronder de wel standscommissie valt, gister avond mee aan de commissie ruimtelijke ordening. Rijnwoude is net als vele an dere gemeenten in Zuid-Hol land lid van de stichting die uit architecten bestaat. Eens in de twee weken komt architect M. Schiffauer naar Rijnwoude om de ingediende bouwplan nen te beoordelen. Tweederde van de aanvragen keurt hij meteen goed. Het resterende deel legt hij voor aan andere ar chitecten van Dorp, Stad en Land. In een gesprek met de bouwaanvrager hopen de par tijen tot overeenstemming te komen. Dat lukt bij drie tol vijf procent niet en dan adviseert de welstandscommissie B en W de vergunning niet te verlenen. B en W nemen het advies vrijwel altijd over. De Rijnwoudse politiek is niet tevreden over de houding van de welstandscommissie. Deze commissie zou te veel op pun ten en komma's letten. Door voortdurende wijzigingen lopen bouwplannen vertraging op. Deze kritische geluiden waren de afgelopen weken diverse ke ren tijdens de begrotingsbehan deling te horen. Van den Meiracker verwacht dat er meer begrip bij de bur gers over een advies op een bouwaanvraag ontstaat als Rijn woude een duidelijk en conse quent bouwbeleid voert. Hij zegde toe de gemeente te hel pen bij de opstelling van regels. name jonge mensen die barsten van de ambitie en haast heb ben, kunnen het hier nog wel eens moeilijk mee hebben. Voor mij is dat herkenbaar. Zo was ik vroeger ook." Soms moest hij in de elf jaar dat hij gemeentesecretaris was, hard optreden. Hij heeft men sen verplaatst en zelfs ontsla gen. „Dat .waren mijn lastigste beslissingen. Het is moeilijk als mensen niet functioneren op de plaats waar ze zitten. Maar jij bent verantwoordelijk voor de organisatie en als je niet ingrijpt verziekt die. Er zijn mensen die dat soort beslissingen niet dur ven nemen en die maken, zo zegt men, stinkende wonden. Ik durf het wel. Het hoort bij mijn functie." Hij heeft het getroffen met Alkemade. De samenwerking met burgemeester A. Meerburg verliep voorspoedig. „Dat is be langrijk. Een burgemeester en een gemeentesecretaris moeten samen op een tandem kunnen fietsen. Als die twee, dus de be stuurlijke én de ambtelijke co ordinator, goed functioneren en op één lijn zitten kan het vol gens mij niet stuk* binnen een gemeente." Het kan wel altijd beter, be nadrukt Van Elk. „Maar als ik Alkemade spiegel aan andere gemeenten, mag ik met onte vreden zijn." Een van zijn grootste verdiensten voor de ge meente vindt hij de bouw en de inrichting van het nieuwe ge meentehuis. „Daar hebben wij mij niet gemakkelijk. Het gaat mij aan het hart om mijn eigen winkel te verlaten, want zo ben ik Alkemade door al die jaren gaan beschouwen." Hij vindt het geruststellend dat hij zijn opvolger, gemeentesecretaris van 's Graveland G. Kerkhof, nog heeft leren kennen. Een man die hij heeft ontmoet én is gaan waarderen tijdens een cur sus die zij samen volgden. „Ik denk dat hij een beetje hetzelf de type is als ik. Ook in het vak opgegroeid en pragmatisch in gesteld. Ik vertrouw hem 'de winkel' dan ook volledig toe." Van Elk gaat zich met een an der winkeltje bezig houden, eentje in druiven. Francofiel als hij is, kocht hij enkele jaren ge leden een kleine wijngaard in de Corbières. „Nu prop ik al mijn bezoeken aan mijn ranken in mijn agenda. Zo'n vier keer per jaar ga ik er één of twee we ken naar toe. Straks kan ik daar wat vaker of in elk geval wat langer naar toe. Mijn vrouw en ik gaan daar niet permanent wonen. Daarvoor hebben we te veel binding hier in Nederland. Mijn drie kinderen en sinds kort ook een kleinkind wil ik alle maal niet missen. Maar ik zal wel geregeld in Frankrijk zijn. Ik kan daar zo vreselijk genieten. Het dagelijkse werk op onze wijngaard heb ik overigens uit besteed aan een buurman met een chateau. Ik doe de kleinere dingen. Extra bemesting en spuiten tegen ziekten enzo. Prachtig vind ik dat." In de maanden die hij thuis in Nieuw Vennep doorbrengt, zit hij ook niet zonder werk. „Ik ga de dingen doen waar ik tot nu toe weinig tijd voor had. Zoals het huis opknappen. Ook ga ik mijn dochter helpen bij de bouw van haar huis. Ik ben na melijk gezegend met twee rech terhanden." Of hij tussen de be drijven door nog weieens een bezoekje brengt aan het Alke- madese gemeentehuis, betwij felt hij. „Ik sla in elk geval geen nieuwjaarsborrel over, maar of ik er veel vaker kom weet ik niet. Niet dat ik niet wil, maar zo steek ik niet in elkaar. Ik moet een boodschap hebben. Voor een praatje alleen kom ik niet binnen, want dan houd je de mensen maar van hun werk." Gemeentese cretaris J os van Elk: Je mag best geëngageerd zijn, maar een actief lidmaat schap van een bepaalde club vind ik niet ge past. Dan ben je te nadrukke lijk bij de poli tiek betrok ken." foto annet te lameijer veel aandacht aan besteed. Ik vind goede voorzieningen so wieso heel belangrijk. Het levert veel meer op als mensen in een prettige omgeving werken. Een timmerman werkt ook niet met slecht gereedschap. Voor amb tenaren geldt hetzelfde, maar in plaats van een hamer hebben zij onder meer moderne com puterapparatuur nodig. Daar maak ik mij graag sterk voor." Aanstaande dinsdag op zijn zestigste verjaardag neemt hij afscheid van 'zijn' gemeente. „Ik kijk tevreden terug op al die jaren die ik hier heb doorge bracht. Want die waren goed. Ik ben niet zo'n fluiter, maar ik ga bij wijze van spreken nog steeds elke dag fluitend naar mijn werk. Daarom valt het afscheid itwintig jaar werkte hij Ie gemeente Alkemade en van Elk, de scheidend ge- Becretaris, moet dan de i worden gelegd op wer- fant daarvoor word je im- betaald. „Je wordt inge- om jezelf ergens honderd ivoor in te zetten, dus ue je dan. Dat verwacht ik van anderen. Schouder lijn dan ook niet mijn let is toch logisch dat je je goed doet." Nog vier bgen doet de hoogste snaar van Alkemade waar- hij is ingehuurd. Daarna hij ermee. Stil zitten zul je echter niet zien doen. Hij klussen in zijn huis en me boeren in Frankrijk, hij in de streek Corbieres tar is van een wijngaard, begon in Alkemade als algemene zaken en klom Igemeentesecretaris. Tus- ior heeft hij nog even het gehad om te solliciteren een burgemeesterspost. Bij inzien bleek dat toch niet em besteed. „Die functie 8 veranderd, ten nadele il Het ambt heeft aan ingeboet en een burge er is tegenwoordig veel tier. Nog steeds wordt van urgemeester geacht dat hij Hie partijen staat, maar heiding is de afgelopen ja- ninder streng geworden, «uitte de hele procedure fó'n benoeming me tegen M. Het is allemaal zo poli- Ie moet lid zijn van een en tussen de partijen I de gemeenten weer verdeeld zijn. Ik vond dat fc ben ook geen lid van olitieke partij. Dat kan in ?en ook niet voor leiding en op een gemeente- Ie mag best geëngageerd met een bepaalde club leder mens heeft natuur- ^tieke ideeën, maar een lidmaatschap vind ikniet Dan ben je te nadrukke- depolitiek betrokken." ®ade is een gemeente hjn hart. „De volksaard '®ij. Het zijn harde wer- II niet van die praters. Dat terug in de gemeente- *ganisatie. Mensen pak- üer aan en daar houd ik van. Dat is mij op het lijf ge schreven." Niet dat hij nooit problemen had met 'zijn' amb tenaren, want dat hoort bij zijn werk. „Je bent een brug tussen de burgemeester, wethouders en gemeenteraad en de ambte lijke organisatie. Daar zit na tuurlijk wel eens wat frictie tus sen, maar daarmee moet je le ren omgaan. Het is lastig als je een goéd doortimmerd ambte lijk advies aan de medewerkers moet teruggeven, omdat de po litiek anders beslist. Zij moeten dan opnieuw aan de slag en dat kan vervelend zijn. Maar ja, po litieke besluiten zijn nu een maal niet altijd gebaseerd op rationele argumenten. Het is soms lastig om dat aan ambte naren duidelijk te maken. Met

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19