Voorschoten: wellicht nieuw gemeentehuis iet is daar soms dramatisch Wethouder Oegstgeest onder vuur VV Oegstgeest wil meer subsidie r Regio oblemen met nieuw steem ophalen afval Geen opknapbeurt van wegen jSDAG 18 NOVEMBER 1998 CHEF ERNASTRAATSMA, 071 -5356437.PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 igens misdragen zich op station fflOTENVijf Voorschotense jongens in de leeftijd van 14 jaar zijn gisteravond aangehouden voor het plegen van elingen op het station. Ook liepen ze over de rails naar een rperron, al zwaaiend met een mes. Verder probeerden ze janten een papierbak in brand te steken. iraken boten in Oegstgeest ;est Bij inbraken in twee boten die lagen afgemeerd in jlemmertrekvaart nabij de Abtspoelweg in Oegstgeest, luidsapparatuur en scheepsgoederen verdwenen. De he rontdekten gisteren dat de dekzeilen waren opengesneden ikajuitluiken opengebroken. De inbraak is vermoedelijk het ipen weekeinde gepleegd. ntant geld en sieraden gestolen maar Bij een inbraak in een serviceflat aan de Stoeplaan jsteren sieraden en duizenden guldens aan contant geld pmaakt. De deur van het appartement werd geforceerd na de inbreker vrij spel had. De flat wordt bewoond door !2-jarige vrouw. iraak woning Wassenaar iaar» Door te flipperen, met behulp van een plastic kaart - tslot openduwen, heeft een inbreker zich gisteren toegang Jiaft tot een woning aan de Anemonenweg. Daar nam hij •horloges, twee parka's en een windjack mee. Tijdens de in- kwaren de bewoners niet thuis. Kempen moet verdeling subsidiegelden beter onderbouwen OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Wethouder G. Kempen (CDA) moet de ver deling van subsidiegelden aan welzijnsin- stellingen beter onderbouwen. De gemeen teraad van Oegstgeest is ontevreden over de wijze waarop het subsidieplan voor volgend jaar is gemaakt. Oppositiepartij D66 en col legepartijen WD en Progressief Oegstgeest stuurden Kempen gisteren terug naar haar werkkamer. Dat de raad het subsidieplan uiteindelijk echt afschiet, is onwaarschijnlijk. ,,Dat zou betekenen dat we de instellingen volgend jaar geen subsidie kunnen toekennen", merkte Kempen op. De politieke draai die de wethouder om de oren kreeg is er echter niet minder om. In een roerige commissie vergadering kreeg Kempen te horen dat ze afspraken naast zich neerlegt, slecht com municeert, en vragen van gemeenteraadsle den niet beantwoordt. Zo wierp D66'er A. Koningsveld de wet houder voor de voeten dat ze de bezuini ging van 75.000 gulden die ze had moeten uitvoeren volgend jaar niet haalt. ,,En als u nu had gezegd: sorry, ik haal het niet, ik heb extra geld nodig; dan had u bij mij een wil lig oor gevonden. Maar dat heeft u niet ge daan. U komt met allemaal louw loene. Zo voel ik dat." WD, PrO en D66 willen weten waarom de ene welzijnsinstelling meer geld krijgt dan de andere, en waarom sommige subsi dies omhoog zijn gegaan, terwijl andere la ger uitvallen. Een gevoelig punt: Oegstgeest sleutelt aan een nieuw, 'transparant' subsi diesysteem, waarbij goed moet zijn te her leiden waarom een instelling een bepaalde subsidie krijgt. „Maar zoals het nu is, is het gewoon onduidelijk", vindt A. Papineau Salm (PrO). „Ik denk dat u niemand blij maakt door op deze manier verder te mod deren." Koningsveld vindt het bovendien 'te gek voor woorden' dat sportzaken en jeugd- en jongerenwerk nergens in het subsidiestuk voorkomen. „Ik ga ervan uit dat een college collegiaal bestuurt. En integraal beleid voert", zei de democrate. Ook het feit dat er nog geen plan ligt om vrijwilligerswerk te stimuleren leverde de wethouder felle kri tiek van de oppositiepartij op. Kempen beloofde de raadsleden extra in formatie te geven over de verdeelsleutel van de subsidies. „Een vergelijking met subsi dies in andere gemeentes lukt op deze korte termijn niet", zei Kempen er alvast bij. Over vier weken moet de gemeenteraad immers de knoop doorhakken over de subsidies. Mogelijk extra geld voor K&O Oegstgeest gaat opnieuw met Volksuniversiteit K&O praten over de subsidies die de uni versiteit de komende jaren kan verwachten. Oegstgeest wil de subsidiekraan met een derde dichtdraaien: van ruim zestig duizend naar 43.000 gulden. De volksuniversiteit is daar kwaad over. „Als het zo door gaat, zijn we over twee jaar door ons eigen vermogen heen stelt K O-voorzitter F. Wegman. De instelling voor volwasse nenonderwijs wil in geen geval het inschrijfgeld voor cursus sen en lezingen verhogen. „Dan gaan de mensen naar Leiden of Katwijk." Nieuwe gesprekken met de gemeente moeten nu uitkomst bieden. Wegman is daar optimistisch over: „Als Oegstgeest me uit nodigt voor een gesprek, zal er toch iets moeten zijn om over te praten." De K O-voorzitter was gis teravond tijdens een commis sievergadering eensgezind in de kritiek van gemeenteraads leden, die vinden dat Kempen slecht heeft uitgelegd waarom de subsidie omlaag is gegaan. „We hebben het gevoel dat we niets goed kunnen doen. In plaats van dat u ons als part ner ziet. neemt u steeds een gevechtshouding aan", ver weet Wegman de wethouder. „U kunt het ons als organisatie van vrijwilligers niet aandoen om op deze manier met ons om te gaan." ivoering van het nieuwe J lilsysteem in Leiderdorp epaard met problemen. In e helft van Leiderdorp - Eel ten noorden van de En- lal - zouden deze week j.wene GFT-bakken geschikt n gemaakt voor de nieu- 2 uisvuilwagens door het engen van een plastic De fabriek kan de kam- 11 Echter niet op tijd leveren, rordt twee weken later, vervelend", zegt een ge- tewoordvoerster. „We - hi met heel veel zorg brie- eschreven aan de bewo- net alle informatie. Toen Dorden dat de fabriek de ling niet op tijd kon leve- noesten we in allerijl een brief schrijven. Door de uk is het is een wat sum- brief geworden waarin we weinig konden uitleggen. Dat is jammer." Volgens de woord voerster gaat de gemeente het bedrijf dat de kammen maakt, aansprakelijk stellen voor de ge leden schade. „We zitten niet alleen met materiële schade van de extra brieven. Er is ook im materiële schade. We hadden het zo mooi voor elkaar. Het is niet prettig als je dan toch niet op tijd van start kan gaan." Overigens heeft het uitstel voor de bewoners geen gevol gen. Het huisvuil wordt gewoon opgehaald. „Onze enige zorg is dat de mensen de bak nu in week 49 buiten zetten zodat ze kunnen worden aangepast en niet in week 47. Maar verder maakt het voor~de bewoners niks uit." Dp aanpassing van de GFT-bakken gebeurt in de rest van Leiderdorp - het deel ten zuiden van de Engelendaal - in januari. Uitbreiding en renovatie de andere optie VOORSCHOTEN Voorschoten krijgt misschien een nieuw gemeentehuis. Het huidige pand aan de Koningin Julianalaan is te klein en vertoont mankementen. Nieuwbouw komt ter sprake als uitbreiding en renovatie onvoldoende soelaas bieden. burgemeester P. Cannegieter. Hij verwijst naar gemeenten als Oegstgeest, Wassenaar en Leidschendam die om dezelfde redenen de afgelopen jaren naar nieuwe gebouwen verhuis den. Er zijn diverse uitbreidings mogelijkheden op de huidige locatie, maar het is nog ondui delijk of die voldoende extra ruimte kunnen opleveren. Cannegieter: „We kunnen aan de straatkant uitbouwen. Of op het binnenplein. Of de hoogte in. We kunnen nog verschillen de kanten op." Ook kan het ge meentehuis worden uitgebreid richting het Burgemeester Berk- DIMITRI WALBEEK Eind volgend jaar is een onder zoek naar de huisvestingspro blemen en arbeidsomstandig heden van de ambtenaren afge rond. De resultaten daarvan moeten duidelijkheid verschaf fen over nieuwbouw of uitbrei ding. Twee afdelingen met in totaal 25 ambtenaren zijn vanwege de krapte al tijdelijk ondergebracht in gehuurde kantooretages aan de Leidseweg 29 en 33. „Het kan bijvoorbeeld ook zo zijn dat er in de toekomst nog meer ambtenaren bij komen", aldus fgOscar Langezaal vertelt de bewoners van huize Emmaus over zijn ervaringen in Tanzania. ferwoudse chirurg na terugkomst uit Tanzania sin dit ziekenhuis wordt opgenomen, je je eigen eten meenemen. Want 'oedsel is er geen geld. Alleen voor een medicijnen. Meer is er niet", zegt Os- togezaal en hij wijst naar een vergrote °P een scherm in de eetzaal van huize aus. Zijn gehoor van Zoeterwoudse ten reageert ontstemd. Langezaal: rom nemen deze patiënten altijd fami- hmee die voor eten moeten zorgen", 'hij zijn gehoor voor. kapend' met een doos vol zelfge- te dia's en veel onthutsende verhalen de Zoeterwoudse chirurg Oscar Lan- 0 deze weken lezingen over de op- 'van een medisch centrum in Mikumi, ®ia. Onder de vlag van hulporganisa- cniisa helpt hij, met vele anderen, in mst-Afrikaanse land zo goed als het tok kleinere poliklinieken op het plat- 1 teren vertelde hij over zijn 'avonturen' dze Emmaus, terwijl hij vorige week v°°r een zaal andere belangstellenden allemaal werkzaam in het Rijnland "huis in Leiderdorp. „Het is belangrijk tensen hier op de hoogte zijn van waar Br allemaal mee bezig zijn", verklaart ^al de lezingen die hij geeft. "Stoep tropenartsen van het toenma- ®sabeth-ziekenhuis begon een aantal jaren geleden met deze projecten om de ge zondheidszorg in Tanzania op een hoger peil te brengen. Inmiddels ontfermt een stichting van het ziekenhuis zich over de opbouw van het ziekenhuis. Zo gaan er bin nenkort twee verpleegkundigen naar Tan zania om te helpen. Vanuit het Zoeterwoudse Graalhuis komt ook al jaren financiële steun en een deel van de onlangs gehouden missieveiling in het dorp is bestemd voor de projecten in Tanzania. Hulporganisatie Wilde Ganzen heeft onlangs tot vreugde van Langezaal aangeboden om het verzamelde geld voor de projecten te verdubbelen. En vele andere particulieren in de regio schenken daar naast geld, goederen en machines. En dat is hard nodig, betoogt Langezaal. In 1991 stopte de toen 62-jarige chirurg met zijn werk in 'het Rijnland.' „Ik dacht toen meteen dat ik niet stil wilde gaan-zitten. Binnen drie maanden zat ik in Tanzania. En dan kom je langzamerhand steeds dieper in die plaatselijke problematiek terecht. Daar rol je vanzelf in." Van een roeping om de Tanzanianen te helpen, wil Langezaal overigens niet spre ken. „Toen ik chirurg werd, wilde ik al naar Afrika om daar te werken. Daar kwam het niet van, want ik kreeg een aanbod om in Leiderdorp aan de slag te gaan. Die gele genheid wilde ik niet aan me voorbij laten gaan. Afrika doe ik later wel, dacht ik toen. Na mijn pensioen heb ik het werk daar dan ook meteen met beide handen aangegre pen." En in huize Emmaus vertelt hij over zijn op gedane ervaringen. „In Zimbabwe is dertig procent van de bevolking met aids besmet. Goede seksuele voorlichting is dan ook zeer gewenst om besmettingen te voorkomen. Meisjes van 15 hebben daar vaak al hun eerste kind. Er vallen veel doden omdat he le jonge meisjes al zwanger raken. Het is daar soms dramatisch." Langezaal en anderen geven de Afrikaan se artsen en verplegend personeel dan ook zoveel mogelijk cursussen en opleiding. „Voor drie, vier dagen komen lokale vroed vrouwen uit de verste omtrekken om die cursussen te volgen. En dat is hard nodig", zegt Langezaal. Een ander nijpend probleem dat hij in Tanzania tegenkomt, is de ondervoeding. „Daardoor hebben epidemieën van cholera en malaria kans om zich heen ie grijpen. Ook onze medewerkers hebben om de ha verklap malaria. En daar lopen en werken ze ook nog gewoon mee door", legt de chi rurg uit. Hij benadrukt dat steun dan ook uiterst noodzakelijk blijft. „Je kijkt toch anders te gen onze welvaart hier aan", sluit Langezaal zijn spreekbeurt af, „als je daar een tijdje in de gezondheidszorg meeloopt." En de ou deren in Emmaus knikken, na al zijn verha len, begripvol. houtpark. Als uit het onderzoek blijkt dat het te duur wordt om het huidige gemeentehuis op te knappen, kan nieuwbouw een alternatief voor uitbreiding zijn. Er is onder meer sprake van een haperende klimaatbeheersing en een hoog energieverbruik door de ambtenaren. De pro blemen worden volgend jaar nader onderzocht. De gemeente trekt 150.000 gulden uit voor het onderzoek en besteedt daarnaast ook min stens 100.000 gulden aan nood zakelijke opknapbeurten in het gemeentehuis. Daarbij moet ge dacht worden aan het onder houd van de werkkamers van de ambtenaren. Die beurten kunnen volgens Cannegieter niet tot na het onderzoek wach ten. Burgemeester Cannegieter: „Het kan zijn dat er in de toekomst meer ambtenaren komen." foto henk bouwman VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Het grote onderhoud aan we gen in Voorschoten begint op zijn vroegst pas in 2000. B en W hebben besloten de dure projecten een jaar op te schui ven, vanwege de financiële problemen van de gemeente. De doorgeschoven projecten zijn bijvoorbeeld het geplande nieuwe wegdek voor de Treub- straat en Voorstraat, kosten 1,3 miljoen gulden, en het op nieuw asfalteren en herinrich- ten van de Mozartlaan-Oost, wat een half miljoen gulden moet kosten. Ook het aanleg gen van middenbermen aan de Leidseweg, Van Beethoven- laan, Raadhuislaan en Admi raal de Ruytersingel, kosten: meer dan een miljoen gulden, staat in 2000 en later gepland. B en W willen wel in de ga ten houden of er achterstand in het onderhoud van alle we gen in Voorschoten bestaat. Daarom presenteert de Gront- mij over een tot twee maanden een onderzoek naar de eventu ele achterstallige staat van on derhoud van de straten. Wassenaar ziet af van snelle sloop afvoerpijp autospuiterij DEN HAAG/WASSENAAR De gemeente Wassenaar gaat alsnog bekijken of de plaatsing van een kleinere afvoerpijp bij autospuiterij L. Guyt en co. in Kerkehout in Wassenaar toege staan is. Daarmee komt ze tege moet aan een verzoek van de Raad van State. Het bedrijf heeft zes weken de tijd om een gegevens over de af voerpijp naar de gemeente te sturen. In deze periode zal de gemeente de bestaande afvoer pijp niet laten afbreken. Deze afspraak is gisteren ge maakt tijdens een kort geding voor de Haagse rechtbank. Ei genaar L. Varkevisser van de au tospuiterij spande een kort ge ding aan omdat de gemeente hem een lastgeving gaf om de afvoerpijp te slopen. In februari van dit jaar be paalde de Raad van State dat gemeente gelijk heeft als zij stelt dat de afvoerpijp uit oogpunt van welstand moet worden af gebroken. De Raad van State doet echter het voorstel om een kleinere afvoerpijp te plaatsen, zodat het bedrijf tijdelijk in Ker kehout kan blijven werken. Het is de bedoeling dat de fir ma Guyt volgend jaar naar het nieuwe bedrijventerrein Maal drift verhuist. Varkevisser zegt echter bij afbraak van de afvoer pijp zijn bedrijf te moeten slui ten en zijn personeel ontslaan. „In dat geval hoeft er helemaal niet meer verhuisd te worden", zei advocaat F. Grooss namens Varkevisser. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS W Oegstgeest komt nog altijd geld tekort voor de bouw van een nieuw clubhuis. On danks inzamelingsacties, aanpassingen van het bouwplan, een lening en een forse sub sidie van de gemeente zit de voetbalvereni ging nog altijd met een gat in de begroting van zo'n anderhalve ton. „Het is nog steeds niet op te brengen", kwam een zichtbaar zenuwachtige voorzitter H. Cornet de raadscommissie voor sportzaken gister avond vertellen. Reden voor het tekort is dat het clubhuis 2,5 ton duurder uitvalt dan gedacht. Door te beknibbelen op het ontwerp en zelf mee te helpen bij te bouw hoopt de vereniging ten minste honderdduizend gulden te bespa ren. Daarmee is W Oegstgeest er echter nog lang niet. De club hoopt nu dat de een malige subsidie van 750.000 gulden die de gemeente voor het clubhuis wil uittrekken omhoog kan naar negen ton. Of de gemeente daarvoor voelt, wordt volgende maand duidelijk. Dan vergadert de gemeenteraad over de definitieve bijdra ge voor het clubhuis. Sportwethouder G. Kempen wil eerst meer financiële gege vens van de club zien. „Dan pas kunnen we bepalen of het te doen is." De gemeenteraad reageerde huiverig op het verzoek van W Oegstgeest: diverse raadsleden zijn bang het verkeerde voor beeld te geven door al te makkelijk extra geld over te maken naar de sportclub. „Ik vond 750.000 gulden nogal een bedrag", merkte A. Koningsveld (D66) op. „En als u nu zegt dat het niet genoeg is, dan schrik ik wel een beetje." W Oegstgeest gaat er vooralsnog van uit dat de bouw in maart begint. „Al is de tijds druk zeer onaangenaam", aldus Cornet. foto hielco kuipers Dag en nacht mobiel bellen voor 25 cent per minuut. Telfort Pak&Belfy. Mobiel bellen met keuze uit twee abonnementen: Keuze 1: f 25,- per maand en 25 cent per minuut. Dag en nacht. Keuze 2: f 50,- per maand inclusief 200 belminuten, daarna 25 cent per minuut. Dag en nacht. Bel gratis 0800 1771. Als u Telfort Pak&Bel met abonnement neemt, betaalt u maar 25 cent pe dag en nacht. U kunt uw abonnement ieder moment opzeggen en u hei garantie. Dat is pas echt makkelijk. En het mooie is: u loopt dus geei geldig als u vóór 31-december 1998 Telfort Pak&Bel met abonnement kc vinkei minuut (binnen Nederland), ft een 14 dagen geld-terug- i enkel risico. Dit aanbod is opt en activeert. Vraag in de actievoorwaarden. Of bel v Blokker, BelCompany, Bart Smit or alle informatie c i Combi Foto grati: het i irkooppunt bij u 0800 1771 of kijk op w

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17